کمپین تبلیغاتی و تبلیغ نویسی در کسب و کار
در این مقاله می خوانید:

کمپین تبلیغاتی می تواند با اطلاع رسانی به مشتریان بالقوه و فعلی در مورد محصول جدید، پیشنهادات ویژه و بهبودهای محصول، فروش شما را افزایش دهد. علاوه بر یادآوری کسب و کار شما به مشتریان فعلی، کمپین تبلیغاتی می تواند به توسعه یک برند متمایز برای کسب و کار شما کمک کند. کمپین تبلیغات برای برانگیختن علایق مشتریان به محصولات یا خدمات شما است. سوال اینجا است که کمپین چیست و چگونه می توانید برای رسانه مناسبی برای آن انتخاب کنید؟ و هنگامی که انتخاب کردید، چگونه طراحی کمپین تبلیغاتی را انجام می دهید؟

ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق مراحل زیادی دارد؛ از تحقیقات بازار گرفته تا انتخاب رسانه مناسب و نوشتن متن خلاقانه. برای ساده سازی این روند برای شما، در این مقاله در ادامه آموزش های مدیریت کسب و کار، آموزش کمپین تبلیغاتی را در ۱۰ مرحله برای شما آماده کرده ایم.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 1. کمپین تبلیغاتی چیست؟
 2. چرا اجرای کمپین تبلیغاتی اهمیت دارد؟
 3. چه مراحلی برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی موفق باید طی شود؟
 4. نمونه کمپین های تبلیغاتی موفق ایرانی و خارچی چه بوده اند؟
 5. چطور بفهمیم که کمپین تبلیغاتی ما موثر بوده است؟
 6. چطور یک تبلیغ حرفه ای بنویسیم؟

کمپین تبلیغاتی چیست؟

خیلی از مدیران می پرسند که منظور از کمپین تبلیغاتی چیست . در پاسخ باید بگوییم که کمپین تبلیغاتی، از چندین نوع فعالیت تبلیغاتی مختلف تشکیل شده است که باید پیام تبلیغاتی شما را به مخاطبان هدف به صورت همزمان و یکپارچه برسانند. هدف کمپین تبلیغاتی می‌تواند شامل:

 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش فروش
 • ارتباط با یک بازار خاص
 • و…

باشد که همه این ها از طریق تبلیغات درست و اصولی انجام می‌شود.

اهمیت کمپین تبلیغاتی

بسیاری از کارآفرینان فکر می کنند کمپین تبلیغاتی به معنای ایجاد یک تبلیغ است. درحالی که اشتباه می کنند. کمپین تبلیغاتی فعالیتی سازمان یافته است که ایجاد تبلیغ فقط بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهد. بدون کمپین تبلیغاتی اگر صرفا از مشتری بخواهید از شما بخرد و هیچ فرآیند و برنامه ای برای آشنایی مشتری با کسب وکارتان نداشته باشید، مثل این است که بخواهید همین الان بکارید و همین الان درو کنید.
عدم نیاز به کمپین تبلیغاتی تنها زمانی است که آنقدر تقاضای بازار زیاد باشد که مشتریان برای محصول شما صف بکشند. پس اگر تبلیغاتی انجام داده اید، خود را از طرق مختلف به انواع مشتریان معرفی کرده اید اما مشتریان برای شما صف نکشیدند، مطمئنا به کمپین تبلیغاتی نیاز دارید.

نقطه شروع کمپین تبلیغاتی چیست

در نقطه شروع یک کمپین تبلیغاتی یک مارکتر حتما باید به برنامه کسب و کار یا برنامه بازاریابی دسترسی داشته باشد تا بتواند دید و فهم کاملی از شرکت، اهداف بلندمدت و استراتژیک کسب و کار، محصولات و خدمات، رقبا، محیط خرد و کلان و … در صنعت داشته باشد.
برخی از تبلیغ نویس ها بدون هیچگونه آگاهی، اقدام به نوشتن متن کمپین تبلیغاتی می کنند و گاهی نیز مشتریان از آنها می خواهند با یک معرفی کوتاه و مختصر، یک کمپین تبلیغاتی خلاقانه و تاثیر گذار آماده کند. البته هر دوی این رویکردها خطاست و چنین کمپین هایی بجز اتلاف وقت و سرمایه، تاثیرگذار نخواهد بود و در بازار رقابتی شکست می خورند.

مراحل طراحی کمپین تبلیغاتی موفق

۱- تعیین هدف برای کمپین تبلیغاتی

اگر می خواهید کمپین تبلیغاتی شما موثر باشد، اهداف خود را مشخص کنید. هدف از کمپین تبلیغاتی شما چیست، برندسازی است یا معرفی محصول جدید؟ برای ایجاد یک کمپین جذاب و قانع کننده باید اهداف تبلیغاتی خود را مشخص کنید. بدون اینکه بدانید قصد دارید از طریق کمپین خود به چه چیزی برسید، نمی توانید در جهت درست تمرکز کنید. در مورد اهداف خود شفاف باشید و سپس یک برنامه تعریف کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید نام یا محصولات خود را اصلاح کنید، باید استراتژی خود را بر این اساس تعریف کنید، این استراتژی باید بر اصلاح تصویر برند خود و استفاده از ابزارهای نوآورانه برای ارتقای محصول تمرکز کند.

از جمله متداول ترین اهداف می توان به خرید مشتری جدید، تبلیغ محصولات فعلی و عرضه محصولات جدید اشاره کرد. شما همچنین می توانید یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید که برای افزایش سطح آگاهی از برند طراحی شده باشد. هدف شما هر کدام که باشد، مهم است که قبل از اقدام به شناسایی آن بپردازید.

اگر در تعیین هدف کمپین خود مشکلی دارید؛ بهتر است از اهداف کلی سازمان خود شروع کرده تا با خرد کردن آنها به اهداف کوچکتر که احیانا مربوط به کمپین شما می‌شوند برسید. موارد زیر اهدافی هستند که معمولا شرکت‌ها از آنها برای برپایی یک کمپین تبلیغاتی استفاده می‌کنند:

 • ساخت تصویری قدرتمند از برند
 • شتاب دادن به گسترش بازار و سهم آن
 • تاثیرگذاری بر تصمیم خریدار
 • ارتقا‌ ارزش دریافتی مشتری​
 • پشتیبانی از فروش و سایر ابزار ارتباطات
 • آموزش دادن به مشتریان
 • یاد‌آوری محصول یا برند
 • جبران فروش از دست رفته
 • قراردادن محصولات در انظار عمومی
 • ارتقا‌ موقعیت رقابتی

۲- تعیین مخاطبان و بازار هدف

هنگام ایجاد تبلیغات، ابتدا باید درباره مخاطبی که برای او تبلیغ می کنید تصمیم بگیرید. مردم روزانه حداکثر ۱۰،۰۰۰ تبلیغ می بینند (بله ، این یک عدد واقعی است!)، بنابراین اگر تبلیغات شما به درستی مورد هدف قرار نگیرد، ممکن است نادیده گرفته شود.
یکی از راه های کمک به تبلیغات شما برای یافتن مخاطب مناسب این است که افرادی را که می خواهید با پیام خود مورد هدف قرار دهید را غربال کنید تا بتوانید بهترین پیام ها و بهترین بستر تبلیغاتی را بر اساس شخصیت و نیاز مخاطب خود انتخاب کنید. اگر بازار هدف یا مخاطب مشخصی داشته باشید، تحقق و اندازه گیری اهداف بسیار آسان تر است. نکات زیر به شما کمک می کند مشخص کنید که می خواهید چگونه افرادی را در تارگت مارکت خود قرار دهید.

ملاک هایی چون سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، وضعیت تأهل، سطح تحصیلات، علاقه ها، عادت ها و سرگرمی ها همه می توانند در شناسایی صحیح مخاطب مورد نظر شما مفید باشند. انتخاب گوشه دنج بازار، ارائه و طراحی محصولات و خدمات در جهت رفع نیازهای مشتریان آن بخش خاص را نیچ مارکتینگ می گویند.

تعیین مخاطبان و اهداف در کمپین تبلیغاتی
تعیین مخاطبان و اهداف در کمپین تبلیغاتی

۳- انجام تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازار بخش مهمی از ایجاد یک تبلیغ است. تحقیقات بازار می تواند به سوالات کلیدی در مورد بازار هدف شما پاسخ دهد، مثلا:

 • منافع عمومی مخاطبان من چیست؟
 • چه منابعی را بیشتر مطالعه می‌کنند؟​
 • چه برنامه‌های تلویزیونی را بیشتر تماشا می‌کنند؟
 • آنها وقت آزاد خود را چگونه می‌گذرانند؟
 • مخاطب آنلاین‌مان چقدر است؟ و برای چه منظور
 • از اینستاگرام، فیسبوک و شبکه‌های دیگر استفاده می‌کنند؟
 • آیا آنها درگیر شبکه‌های اجتماعی هستند یا صرفا فقط آنها را چند دقیقه در روز مرور می‌کنند؟
 • چه نوع محتوایی می‌تواند توجه مخاطبان من را به خود جلب کند
 • آیا آنها به پیام‌های فروش مستقیم پاسخ می‌دهند یا ترجیح می‌دهند محتوای دیگری به دستشان برسد؟
 • آیا محصول، خدمات یا مارک تجاری ما می‌تواند مشکلات آنها را حل کند؟

آگاهی از اطلاعات فوق در مورد مخاطبان موردنظر شما می تواند به شما در انتخاب رسانه کمک کند. زیرا اگر در مورد سلایق افراد در بازار هدف خود بدانید، در مورد جذب آن ها بهتر عمل خواهید کرد پس می توانید انتخاب کنید: تلویزیون یا YouTube اینستاگرام یا لینکدین؟ بیلبورد یا اتوبوس؟

بخش بندی بازار

هنگامی که مخاطبان خود را به روشنی مشخص کردید، باید مخاطبان را تقسیم بندی کنید. می توانید آنها را بر اساس محصولات یا خدماتی که می خواهید بفروشید و اطلاعات جمعیتی به گروه های مختلف تقسیم کنید. خود را به جای مشتریان احتمالی خود قرار دهید و سعی کنید شناسایی کنید که چه چیزی باعث علاقه آنها می شود.

آیا آنچه شما ارائه می دهید برای آنها مفید است؟ چگونه توجه آنها را جلب خواهید کرد؟ آیا آنها از مارک یا محصول شما مطلع هستند؟ آیا آنها قدرت خرید محصولات یا خدمات شما را با قیمت تعیین شده دارند؟

۴- انتخاب ابزار و پلتفرم کمپین تبلیغاتی

تحقیقات بازار باید بینش و اطمینان لازم را به شما بدهد تا بتوانید موثرترین بستر را برای دسترسی به مخاطبان مورد نظر خود انتخاب کنید. همچنین باید در مورد هزینه ها، نرخ بازگشت سرمایه و مزایای برخی از بسترها و روش های تبلیغاتی نیز تحقیق کنید. ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از چندین پلتفرم و روش تبلیغاتی حرکت درستی برای کمپین تبلیغاتی شما خواهد بود – مانند رسانه های اجتماعی و تبلیغات موتورهای جستجو مثل گوگل ادز.

ابزار های تبلیغاتی یا همان رسانه های تبلیغاتی، مدیوم ها و کانال های تبلیغاتی، هم به صورت آفلاین و هم آنلاین به کمک شما می آیند تا کمپین تبلیغاتی خود را با استفاده از آنها پیش ببرید. برای اشنایی با انواع تبلیغات و رسانه های آن ها حتما مقاله زیر را بخوانید.

platforms in ad campaign

۵- تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی

برای تبلیغات باید پول خرج کنید تا درآمد کسب کنید. تعیین بودجه ممکن است دشوار باشد، اما با تشریح واضح موارد زیر می توانید این مرحله را راحت تر انجام دهید:

 • کل بودجه مورد نیاز شما
 • تقسیم هزینه ها برای هر بخش
 • نرخ بازگشت سرمایه پیش بینی شده

به عنوان مثال ، اینکه بگویید “ما برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل به ۱۰،۰۰۰ دلار نیاز داریم” به اندازه کافی قانع کننده نیست “. بهتر است اینطور بودجه تعیین کنید: “ما می خواهیم یک سری تبلیغات را در Google اجرا کنیم. در اینجا لیستی از کلمات کلیدی ما، میزان جستجوی ماهانه آنها و پیشنهادات اولیه ما برای هر کدام آمده است. با این پیش بینی ها، ما انتظار داریم ۴۰۰ تماس جدید در ماه آینده با هزینه کل ۱۰،۰۰۰ دلار داشته باشیم. “

برای این که در تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی بهتر عمل کنید، مقاله زیر را بخوانید:

۶- ایجاد یک پیام برای کمپین تبلیغاتی

تا به اینجا شما مخاطبان و بستر مورد نظر خود را برای تبلیغات می شناسید، اما هنوز نمی دانید چه پیامی میخواهید به ان ها منتقل کنید. آیا می خواهید مردم به فروشگاه شما بیایند یا از وب سایت شما دیدن کنند؟ آیا هدف شما ثبت نام رایگان برای یک نرم افزار است یا دانلود یک کتاب الکترونیکی؟ به این موضوع که پیام و نحوه ارسال آن چطور به اهداف نهایی تبلیغات شما متصل می شود فکر کنید.

پیام یک کمپین تبلیغاتی موضوعی اساسی است. حتی اگر هر محصول یا خدمت مورد تبلیغ و هر استراتژی متفاوت باشد، پیام باید همیشه دارای ساختاری منسجم، سازمان یافته، واضح، موجز، روان و هماهنگ با برند باشد. پیام باید مختصر باشد تا مخاطب شما را خسته نکند. ما توصیه می کنیم این کار را به متخصصان باتجربه یا نویسندگان متن بسپارید. 

۷- تعیین زمان برگزاری کمپین تبلیغاتی

متغیرهای زیادی در تعیین کردن مدت زمان تبلیغات اثرگذار هستند، مانند بودجه، نوع رسانه انتخابی، بازار هدف و تعداد مخاطبان. این همان چیزی است که ایجاد یک مدت زمان دقیق برای اجرا را برای شما سخت می کند.

مدت زمان موفقیت آمیز بودن یک کمپین تبلیغاتی بسته به صنعت، محل تبلیغات و بودجه شما متفاوت است.  برای اکثر کمپین ها، در طی یک هفته اتفاقاتی را مشاهده خواهید کرد. این بدان معنی است که شما باید حداقل یک هفته تلاش کنید اما زمان پیشنهادی برای تبلیغات دو هفته است.

بیشتر بخوانید: انواع روش های تبلیغات

۸- ایجاد اجزای خلاقانه برای تبلیغ

همه تبلیغات به اجزایی خلاقانه نیاز دارند تا تاثیرگذار باشند. اکثر تبلیغاتی که اجرا می شوند، به یک یا چند مورد از موارد زیر نیاز دارند:
تبلیغ کوتاه : برای تبلیغات تصویری و تبلیغات آنلاین
تبلیغ طولانی : برای تبلیغات ویدئویی
عکس : برای تبلیغات آنلاین
تصاویر یا انیمیشن های سفارشی : برای تبلیغات آنلاین و تبلیغات ویدئویی
ویدئو
GIFs : برای تبلیغات آنلاین
ممکن است بگویید که شما عکاس، فیلمبردارف طراح و نویسنده نیستید که این موارد را تولید کنید. هیچ اشکالی ندارد. برای طراحی یک تبلیغ موثر می توانید این کار را برون سپاری کنید و تیم های دیزاین حرفه ای کمک بگیرید.

۹. تعیین نحوه اندازه گیری موفقیت تبلیغ

مهم نیست که هدف نهایی شما چیست (لایک پست اینستاگرام، خریدهای آنلاین یا استفاده از کد تخفیف توسط مخاطب)، هرگز نباید بدون اینکه جواب این دو سوال واضح باشد، تبلیغات را راه اندازی کنید:
 • چه نتیجه ای باید ببینیم که این تبلیغ را موفق بنامیم؟
 • چگونه موفقیت تبلیغ را اندازه گیری کنیم؟​
شما قبلاً به هدف تبلیغات خود در مرحله ۵ فکر کرده اید. حالا باید با تنظیم ردیابی مناسب تبلیغات، انتظارات کمپین خود را مشخص کنید. برای کنترل تبلیغات در حال اجرا و دیدن نتایج در لحظه، اگر تبلیغات آنلاین انجام می دهید، به احتمال زیاد پلتفرمی که از آن استفاده می کنید – مانند فیس بوک ، گوگل یا LinkedIn – دارای سیستم مدیریت و ردیابی تبلیغات است که به شما امکان می دهد ببینید تبلیغات شما چقدر تعامل و چقدر هزینه داشته است.

۱۰- راه اندازی تبلیغ و پیگیری( مانیتورینگ)

راه اندازی تبلیغات در هر پلتفرم متفاوت است. پلتفرم های متفاوتی مثل لینکدین، یوتیوب، گوگل، فیس بوک، تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد، اینستاگرم و … وجود دارند که برای تبلیغ در هر کدام باید به شیوه خودشان عمل کنید.

در برگزاری کمپین های تبلیغاتی دیجیتال برای ردیابی کمپین ابزارهای زیادی وجود دارد که مانیتورینگ را راحت می سازد. اگر نتایج خود را ردیابی نکنید، نمی دانید چه چیزی خوب پیش می رود و نمی توانید پیشرفت کنید. در یک کمپین تبلیغاتی، معیارها و شاخص های عملکردی باید بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند را تشکیل دهند. تنها راه برای درک این کمپین ردیابی و اندازه گیری معیارها و داده ها است.

نکات مانیتورینگ کمپین تبلیغاتی در هر رسانه

 1. شاخص های عملکردی کمپین که مشاهده و بررسی خواهید کرد به این بستگی دارد که چه نوع کمپین تبلیغاتی را اجرا می کنید و چه کانال هایی را انتخاب کرده اید.​
 2. در کمپین های آنلاین تمرکز بر معیارهایی مانند ترافیک ایجاد شده، نرخ کلیک و نمایش ها بسیار مهم است.
 3. در برگزاری بازاریابی از طریق ایمیل باید همواره به نرخ کلیک و درصد بازشدن ایمیل ها توجه کنید.
 4. در تبلیغات رسانه های اجتماعی باید به مواردی چون نرخ کلیک، نرخ تبدیل، هزینه هر کلیک، هزینه هر تبدیل، لایک ها، اشتراک گذاری ها، نظرات، تعداد فالوورها و …. را در نظر بگیرید.
 5. در بازاریابی محتوایی و بهینه سازی برای موتور های جستجو (سئو) باید به شاخص هایی چون: نرخ کلیک، نرخ پرش از صفحه، زمان ماندن در صفحه، نرخ تبدیل و … را بررسی کنید.

۱۱- تجزیه و تحلیل نتایج کمپین

برای کمپین هایی که زمان اجرای آنها مشخص است، مثل تبلیغات تلویزیونی، نحوه عملکرد نتایج تبلیغات را نسبت به انتظاراتی که داشته اید بسنجید. برای سنجش موفقیت این تبلیغات به روند کلی فروش خود، تغییر در درآمد و یا ذکر نام کسب و کارتان در رسانه های اجتماعی و مطبوعات نگاه کنید.
برای تبلیغات آنلاین، روند تحلیل کمی ساده تر است، زیرا نتایج بلافاصله ظاهر می شوند، بنابراین می توانید ببینید که تبلیغات شما در هر لحظه چقدر خوب عمل می کنند. تبلیغاتی که تعداد بالایی از آنها با هزینه کم ارائه می شود و یا تبلیغاتی که هزینه زیادی دارند اما عملکرد خوبی ندارند را از برنامه خود حذف کنید.

چطور موفقیت یک کمپین تبلیغاتی را اندازه بگیریم؟

بسته به این که هدف کمپین تبلیغاتی شما چه بوده است، معیارهایی وجود دارند که شمارش آن ها می تواند میزان نسبی موفقیت تبلیغ شما را نشان دهد:

 1. اگر هدف کمپین تبلیغاتی تبلیغ یک محصول یا خدمت جدید باشد، میزان پیش سفارش و فروش می تواند معیار خوبی برای سنجش موفقیت کمپین باشد.
 2. اگر کمپین تبیلغاتی برای افزایش آگاهی از برند تدوین شده است، باید میزان تمایلات، کامنت‌ها، لایک ها و خبرهای رسانه ای را دنبال کنید.
 3. برای جمع‌آوری بازخورد کاربران و مشتریان نسبت به محصول و محتواهای منتشر شده با درنظر گرفتن تعداد و کیفیت کامنت‌ها و میزان تعاملات موفقیت کمپین را بسنجید.
 4. برای هدف درآمدزایی میزان فروش را بررسی کنید.
 5. برای تقویت مشارکت کاربران میزان تعاملات آنها در رسانه های اجتماعی با شما سنجه مناسبی است.
 6. برای تبلیغ یک رویدادی که در آینده برگزار خواهد شد، میزان رزرو و فروش بلیط ها و میزان تعاملات کاربران رد پروفایل های اجتماعی را می توانید اندازه بگیرید.

۱۲- ایجاد تغییرات، بهبود و تکرار تبلیغ

هنگامی که کمپین تبلیغاتی شما به پایان رسید،  آن چه را آموخته اید در تبلیغات بعدی خود اعمال کنید. به عنوان مثال ، شاید متوجه شده اید که تبلیغات آنلاین شما عملکرد قبلی را ندارند. با بررسی های مورد نیاز، تغییراتی در تبلیغ خود اعمال کنید و نتایج را دوباره بررسی کنید و اینگونه تبلیغ خود را تقویت کنید.

یکی از رموز موفقیت تمام کسب و کارهای معروف، بازاریابی و تبلیغات درست و اصولی است که منجر به فروش فوق العاده آن ها می شود. علاوه بر آشنایی با اصول و قواعد برگزاری یک کمپین تبلیغاتی و داشتن تبلیغات موثر، باید تبلیغ نویسی حرفه ای را نیز بیاموزید.

دارن هاردی، سخنران انگیزشی و نویسنده کتاب پرفروش “اثر مرکب”، در یکی از کتاب هایش به نام قطار سرعت به سوی ثروت بیان می کند:” ۱۰% موفقیت نهایی محصول یا خدمات را کیفیت آن ها و ۹۰% موفقیت نهایی را میزان فروش آن ها تعیین می کند.” فراموش نکنید مهم ترین رسالت تمام واحدهای تجاری فروش است. فروش هم زمانی اتفاق می افتد که محصول خود را به بازار معرفی و عرضه کنید که تنها راه آن، تبلیغ نویسی حرفه ای یا همان copy writing است.

تبلیغ نویسی چیست

تبلیغ نویسی چیست؟

نوشتن محتوایی که فرد را ترغیب به اقدامی کند. تبلیغ نویسی در قالب های مختلفی مثل ایمیل، صفحه محصول وب سایت، مجلات چاپی، صوت، کاتالوگ، بروشور، پیامک، بنر، بیلبورد و … انجام می شود. یک تبلیغ حرفه ای می تواند یک کسب و کار معمولی را به بهترین و پردرآمدترین شرکت در حوزه خود تبدیل کند.

اهمیت تبلیغ نویسی حرفه ای در برگزاری کمپین تبلیغاتی

تبلیغ نویسی چیزی بیش تر از چیدن کلمات کنار هم است. تبلیغ خوب و حرفه ای باید در حالی که منعکس کننده ارزش های کسب و کار شما باشد، تأثیری پایداری بر انواع مشتریان بگذارد تا در نهایت آن ها را وادار به اقدامی کند که شما می خواهید. 

تبلیغ نویسی اگر حرفه ای انجام شود، سودآوری را افزایش می دهد، بازگشت سرمایه (ROI) را به دنبال دارد و باعث نزدیک تر شدن شما به اهداف کسب و کارتان می شود چرا که مشتری هدف شما را به خرید محصولی که نیازش با آن برطرف می شود متقاعد می کند و به او ارزش ارائه می دهد.

عوامل موثر در تبلیغ نویسی حرفه ای

۱. عنوان تبلیغ

چیزی که مخاطب در اولین نگاه متوجه آن می شود،عنوان تبلیغ است. عنوان تبلیغ بسیار مهم است، زیرا با دیدن آن مخاطب تصمیم می گیرد تبلیغ شما را تا انتها دنبال کند یا خیر!
پس عنوان تبلیغ باید چند ویژگی داشته باشد:

 • جذاب باشد و جلب توجه کند.​
 • تک جمله ای باشد.
 • دقیق، شفاف و تا حد امکان خاص باشد.
 • تصویر ذهنی ایجاد کند، یعنی مخاطب با خواندن آن بتواند آن را به طور ملموس در ذهن خود تجسم کند.

مثلا اگر دوره های آموزشی می فروشید و می خواهید آن را تبلیغ کنید، به جای استفاده از عنوان ( با خرید این محصول، سود زیادی کسب می کنید.) بهتر است از عنوان ( در کمتر از ۴۸ ساعت، ۵ میلیون تومان سود کسب کنید!) استفاده کنید. همانطور که می بینید عنوان دوم تصویر قابل تجسمی برای مخاطب ایجاد می کند.

۲. بیان مزیت های محصول در تبلیغ نویسی

از نکات کلیدی در تبلیغ نویسی، بیان مزیت های محصول است. ابتدا باید بدانید که تفاوت مزیت محصول با مشخصه محصول چیست، زیرا این دو مورد اکثرا با هم اشتباه گرفته می شوند: مزیت یعنی منافعی که مشتری با خرید محصول شما کسب می کند، اما مشخصه یعنی ویژگی هایی که محصول شما دارد.

یکی از مهمترین اقدامات شما قبل از نوشتن تبلیغ باید این باشد که ویژگی ها و مشخصات محصول خود را به درستی و با دقت درک کنید و سپس با توجه به نیازهای بازار هدف که از تحقیقات بازاریابی به دست می اورید، مشخصه های محصول را به مزیت های آن تبدیل کرده و به مشتری معرفی کنید.

۳. ارائه یک پیشنهاد ویژه

تبلیغ خوب باید دارای یک پیشنهاد ویژه باشد تا مخاطب را هر چه سریع تر به اقدام یا خرید تشویق کند. منظور از پیشنهاد ویژه در تبلیغات چیست؟ یعنی دادن یک قول با محدودیت زمانی یا محدودیت تعداد. مطالعات نشان داده که در کشور ما پیشنهادات زمان دار، تاثیرگذاری بیشتر در ترغیب مخاطب دارد، به شرطی که این پیشنهادات درست انتخاب شوند.

در ارائه پیشنهاد ویژه در نظر داشته باشید که بهترین مکان برای اعلام پیشنهاد ویژه، وب سایت شما است. هم چنین مدت زمان اعتبار پیشنهاد ویژه بسیار مهم است و بسته به نوع محصول متفاوت است.

چندین مثال از پیشنهادات ویژه در تبلیغات

 • دادن عضویت ویژه به مشتریان: در صورتی که جزء ۵ نفر اول باشید، ۵۰% تخفیف به شما تعلق می گیرد.​
 • ارائه بن تخفیف: در صورت خرید این محصول، بن تخفیف ۴۰% به شما تعلق میگیرد که می توانید در خریدهای بعدیتان از آن استفاده کنید. با این روش مشتری ترغیب به خرید اول و به نحوی مجبور به خرید دوم می شود، یعنی تکرار خرید از سمت مشتری را برای شما به همراه دارد.

۴. اشاره به ضمانت محصول در تبلیغ نویسی

یکی دیگر از عواملی که مخاطب را ترغیب به خرید می کند، اشاره به ضمانت محصول در تبلیغ است. در اکثر مواقع توصیه می شود که ضمانت بی قید و شرط برای محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید، مگر در مواقعی که محصول گران قیمت باشد.

متاسفانه بسیاری از مدیران این تفکر اشتباه را دارند که دادن ضمانت برای آن ها هزینه بر خواهد بود، در صورتی که مزایای دادن ضمانت بسیار بیشتر از هزینه های آن است.

۵. توجیه قیمت

از مهم ترین مهارت های تبلیغ نویسی توجیه قیمت است که بهترین راه آن مقایسه قیمت محصول با قیمت سایر کالاها است. هر محصول از نظر عده ای ارزان است و به همین خاطر بی ارزش و یا بی کیفیت تلقی می شود و از نظر عده ای دیگر گران است و به صرفه نیست. پس اگر مراقب توجیه قیمت محصول خود نباشید، هر دو گروه مشتری را از دست خواهید داد.

در مقایسه قیمت باید توجه کنید که محصولتان را با چه محصولی مقایسه می کنید. باید با توجه به شناختی که از بازار هدف خود دارید، محصولی را انتخاب کنید که مخاطبتان بارها برای آن هزینه کرده و از آن استفاده کرده است. مثلا قیمت محصول خودتان را با هزینه ای که مخاطب بارها پرداخت می کند و برای او عادی شده مقایسه کنید، مثل هزینه سوخت.

تکنیک تبلیغاتی مقایسه سیب و پرتقال

برای توجیه قیمت تکنیکی به نام مقایسه سیب و پرتقال وجود دارد. یعنی اگر محصول شما سیب است، برای اینکه نشان دهید محصول خوبی دارید، با رقبا وارد رقابت نشوید و هر چند وقت یک بار دردسرهای رقابتی نداشته باشید، نباید آن را با سیب های رقبایتان مقایسه کنید؛ بلکه باید آن را با کالای مشابه مقایسه کنید. به عنوان مثال اگر محصولی صوتی در مورد رفع چاقی دارید، نباید آن را با سایر صوت ها در مورد چاقی مقایسه کنید، بلکه باید آن را با کتاب هایی که در مورد چاقی هستند مقایسه کنید.

شما باید برای هر سیب یک پرتقال پیدا کنید که گران تر باشید و در یک سری ویژگی ها با محصول شما برابر باشد. اگر بخواهید سیب خودتان را با سیب رقبا مقایسه کنید، باید اطلاعات زیادی راجع به محصول رقیب داشته باشید تا بتوانید پاسخگوی سوالات مشتری باشید. هم چنین زیر سوال بردن محصول رقیب، اصلا کار حرفه ای نیست و توصیه نمی شود.

قبول داریم که پیدا کردن کالای جایگزین و یا مشابه برای محصولات کار دشواری است، اما اگر برای آن وقت بگذارید، تبلیغات شما بسیاری موثرتر خواهد بود.

۶. نظر مشتریان راضی

از دیگر روش هایی که باعث ایجاد اطمینان در مخاطب و در نهایت افزایش فروش می شود، استفاده از نظر مشتریان فعلی و راضی در تبلیغات است. برای اجرای این روش، باید برنامه و یا کانالی برای ثبت نظرات داشته باشید تا مشتریان ملزم به ثبت نظر بشوند.

برای ثبت نظر مشتریان راه های متفاوتی وجود دارد. استفاده از سیستم تلفن هوشمند که مشتریان بتوانند ۲۴ ساعته با آن تماس گرفته و نظرات خود را بیان کنند. اگر هم رسانه اجتماعی یا وب سایت دارید، از مشتریان بخواهید که نظراتشان را در مورد محصول خریداری شده بنویسند. هم چنین می توانید از مشتریان راضی خود ویدئو ضبط کنید و از آن ها بخواهید رضایتشان را از محصول شما اعلام کنند.

۷. پاسخ به سوالات متداول

 برای جلوگیری از اتلاف زمان، انرژی و از دست دادن مشتریان باید به سوالات متداولی که در ذهن مشتریان در مورد محصول شما ایجاد می شود، جواب بدهید. با انجام این کار، خارج از تایم کاری نیز فروش خواهید داشت. بسیاری از افراد، اگر در هنگام خرید به جواب سوالات خود را نگیرند، از خرید صرف نظر می کنند. پس از قبل سوالات متداول مشتریان را شناسایی کنید و جواب آن ها را آماده کنید تا قبل از ایجاد ابهام و سوال در ذهن مشتری، پاسخ ها در  دسترس او قرار بگیرد.

استفاده از روانشناسی در تبلیغ نویسی

افزایش تاثیر تبلیغ با استفاده از روانشناسی رفتار مشتریان

برای اینکه بتوانید تبلیغ خود از نظر احساسی تاثیر گذارتر کنید، چند تکنیک را به شما معرفی می کنیم:

۱. استفاده از توهم برتری افراد در تبلیغ نویسی

از منظر روانشناسی، انسان ها اغلب ضعف هایشان را ناچیز و نقاط قوتشان را بسیار مهم می دانند. توجه به این ویژگی افراد و استفاده از آن در تبلیغات، تاثیر گذاری تبلیغ شما را افزایش می دهد. مثلا در متن تبلیغ خود جملاتی استفاده کنید که نشان دهد این محصول برای افراد برتر و متفاوت تولید شده است.
توجه داشته باشید که تکنیک توهم برتری در همه موارد کاربرد ندارد و فقط در مواردی که برتری غیرقابل اندازه گیری باشد می توانید از این تکنیک استفاده کنید. مثلا مباحث مالی قابل اندازه گیری هستند، ولی چیزهایی مثل هوش و استعداد قابل اندازه گیری نیستند. پس اگر بگویید این محصول برای افرادی با ضریب هوشی بالا ساخته شده است، اکثر افراد خود را باهوش می دانند و خود را مخاطب محصول شما می بینند.
هم چنین اگر توانایی مخاطب را زیر سوال ببرید، توهم برتری افراد باعث می شود برای این که به شما اثبات کنند می توانند آن کار خاص را انجام دهند، محصول شما را بخرند.

۲. درگیر کردن مخاطب قبل از خرید

از بهترین و موثرترین راه های تاثیرگذاری بر ذهن مشتری، درگیر کردن او قبل از خرید است. در جمله بندی های تبلیغتان طوری با مخاطب حرف بزنید که انگار خرید از قبل توسط او انجام شده است. مثلا ویدئویی تهیه کنید و در آن ۵ نکته برای کسانی که محصول شما را خریده اند ذکر کنید و از مزایایی که بهره مند شدند صحبت کنید.
هم چنین می توانید امکان انتخاب و لمس قبل از خرید را برای مشتری فراهم کنید تا تجربه او را از خرید راحت تر و ملموس تر کنید. همیشه خرید اول دشوار است، پس در خرید اول فقط می خواهیم استرس آن ها را از بین ببریم و بعدا از خریدهای بعدی به سود برسیم. این موضوع مخصوصا در خریدهای آنلاین بسیار کاربردی است.

۳. مقایسه نسبی قیمت ها در تبلیغ

این تکنیک نوعی توجیه قیمت پیشرفته است که قانع کردن مشتری از طریق مقایسه قیمت ها انجام می شود و از یکی از قوی ترین ابزارهای یک تبلیغ نویس است. انواع روش های مقایسه نسبی در تبلیغات عبارتند از:

۱- مقایسه سیب و پرتقال در تبلیغ نویسی

در قسمت توجیه قیمت در مورد تکنیک مقایسه سیب و پرتقال صحبت کردیم.

۲- مقایسه نخریدن

تکنیک دیگر در مقایسه نسبی قیمت محصول، مقایسه نخریدن است. یعنی مزایای خریدن و معایب نخریدن را با هم مقایسه کنید.

۳- ریز کردن محصول به بخش های گران

محصول و خدمات خود را به اجزای ریزتری تقسیم کنید و هر کدام را جداگانه ارزش گذاری کنید به نحوی که جمع هزینه آن ها از خرید کل پکیج بیشتر شود.

۴. استفاده از کلمه ارزان به جای رایگان

هنگام نوشتن تبلیغ گزینه های رایگان را کنار بگذارید و به جای آن گزینه های خیلی ارزان را بیشتر کنید. تحقیقات نشان داده که کلمه ارزان بسیار تاثیرگذارتر از کلمه رایگان است.

فراموش نکنید که ارزان باید تا حدی ارزان باشد که از نظر مشتری هیچ توجیه اقتصادی نداشته باشد و کمتر از قیمت تمام شده محصول باشد. مشتری باید به این باور برسد که این محصول واقعا ارزان است و هدف فروشنده کسب سود نیست.

پس در فروش های ویژه خود به جای استفاده از جملاتی مثل: ” با خرید کالای اول، کالای دوم را رایگان دریافت کنید!” یا ” یکی بخر دو تا ببر”، بگویید” با خرید کالای اول، کالای دوم را تنها با پرداخت x تومان بخرید!”

۵. ایجاد ارزش اجتماعی در تبلیغ

مطالعات نشان داده که تنها ۲% از افراد جامعه ارزش گرا و ۹۸% از آن ها فقط به دنبال بالا بردن ارزش اجتماعی خود بین دوستان و اشنایانشان هستند، یعنی ماهیت محصول و کیفیت برای آن ها اهمیتی ندارد. خرید گوشی های گران قیمت و یا خرید یک کتاب بدون این که آن را بخوانند مثال های بارز رفتاری این نوع افراد است. برای ایجاد ارزش در ذهن مخاطب در تبلیغ نویسی این نکات را رعایت کنید:
 • در متن تبلیغ خود از اطلاعات و آمار ارزشمند استفاده کنید که مخاطب از گفتن آن در یک جمع احساس افتخار کند.
 • مخاطب را برنده کنید، مثلا به مخاطب بگویید که اگر در ۶ ماه اخیر اضافه وزن نداشته اید، شما مستعد لاغری هستید. در این صورت به طور غیرمستقیم به او گفته اید که نسبت به سایر افراد چاق داری برتری و تمایز است.
 • احساس خاص بودن در مخاطب ایجاد کنید. مثلا در تبلیغ خود بنویسید: “چند درصد از مدیران به دنبال یادگیری هستند؟ شما جزء معدود مدیرانی هستید که برای اموزش خود و پیشرفتتان هزینه می کنید.”
 • در فرآیند تبلیغ محصول خود، فرد را درگیر یک بازی کنید. اگر خرید را برای مخاطب جذاب کنید، باعث می شود که از آن لذت برده و به دیگران نیز منتقل کند.

۶. پیشنهاد یک بار در عمر در نوشتن تبلیغ

زمانی که کسب و کار شما در شرایط بحرانی قرار می گیرد و راه دیگری برای کسب درآمد وجود ندارد، می توانید از پیشنهاد یک بار در عمر استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که برای محصولات خاص، در مدت زمانی محدود و با شرط غیر قابل برگشت این روش را انجام دهید.

۷. دشمن مشترک

بین خودتان و مشتری، یک دشمن مشترک پیدا کنید. مثلا ” در این کتاب به شما آموزش خواهیم داد که با کمترین هزینه در کشورهای خارجی اقامت بگیرید، بدون اینکه خود را درگیر وکیل و هزینه های او کنید.” در اینجا وکیل و حق الزحمه او، دشمن مشترک شما و مخاطبتان است.

مراقب باشید که از رقبایتان مستقیما اسم نبرید و فقط ویژگی های منفی آن ها را بیان کنید. برای احساس بدی که دشمن مشترک در مخاطب ایجاد می کند راه حل ارائه دهید تا توجه او را جلب کنید.

نمونه کمپین های تبلیغاتی موفق

حتما بارها پیش آمده که موقع تماشای آگهی‌های تبلیغاتی، از نوع ویدیو، لحن، تکراری و مصنوعی بودن آن‌ها خسته و کلافه شده‌ باشید. اما اگر در آن لحظه با اتفاقی خلاقانه روبه‌رو شوید، دوست دارید تبلیغ را تا انتها دنبال کنید. خلاقیت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی است. در ادامه به چند نمونه موفق از کمپین های تبلیغاتی و نمونه متن کمپین تبلیغاتی اشاره می کنیم:

کمپین تبلیغاتی Volvo: محصولات نجات دهنده!

پیام یکی از کمپین های کمپانی معروف Volvo این بود: “اجازه بدهید شما را با Volvo که جان من را نجات داده، آشنا کنم.” هدف اصلی این کمپین تبلیغاتی تولید Lead، هدایت مخاطبان به سمت قیف فروش و در نهایت افزایش فروش بوده است.
در این کمپین، ولوو از چند بازمانده‌ی تصادفات رانندگی دعوت کرد تا برای همه توضیح دهند چطور به خاطر وجود تکنولوژی ایمنی خودروهای ولوو، جان سالم به در برده‌اند. حتی ولوو از برخی از این افراد به عنوان فروشنده‌ی خودرو استفاده کرد. در نتیجه‌ی این کمپین، بازدید از خودروهای ولولو ۶۰% افزایش یافت و ۳۰% از مشتریان بالقوه خودروها را تست کردند.

کمپین تبلیغاتی مک دونالد: کمپین The Flip

McDonald در روز جهانی زن، با انتشار این مطلب که از هر ۱۰ مدیر این شرکت، ۶ نفر زن هستند و با هدف حمایت از زنان، لوگوی خود را در بیش از ۱۰۰ شعبه مک دونالد در آمریکا، از حالت M به W، یعنی حرف اول کلمه  Woman، چرخاند. هم چنین مک دونالد در شبکه‌های اجتماعی خود به صورت همزمان از زنان تاثیرگذار در روند پیشرفتش قدردانی کرد. شعار We Are Unlimited به معنی ” ما نامحدود هستیم!” توانست در کل جهان ۱.۶ میلیارد Impression ایجاد کند و در روز جهانی زن، به عنوان بالاترین عبارت جستجو شناخته شود.

پخش ویدیو

کمپین های تبلیغاتی موفق ایرانی

از کمپین های تبلیغاتی موفق ایرانی می توان به تبلیغات شهرفرش و اسنپ اشاره کرد که هماهنگی و انسجام پیام و خلاقیت در طراحی تبلیغات را همواره رعایت می کنند.

شعارهای یکسان، سناریوهای شبیه به هم و در عین حال خلاقانه، استفاده از رنگ های آشنا برای مخاطب و استفاده از کاراکترهای نام آشنا برای تبلیغات همگی از ویژگی های بارز این کمپین های تبلیغاتی موفق هستند.

نتیجه گیری

کمپین های تبلیغاتی بهترین راه برای دستیابی به مشتریان، سرنخ ها و کاربران برای کسب و کار شما هستند. کمپین ها می توانند حرکت تغییر دهنده بازی باشند و به شما امکان می دهند خدمات یا محصولات خود را به مخاطبانش معرفی کرده و آگاهی برند خود را ارتقا دهید.

۴.۶ ۱۴ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
30 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
adel

مقاله خوبی بود مخصوصا قسمت مانیتورینگ کمپین و قرار دادن معیار های شاخص و سنجش کمپین.و اینکه لینک بودجه تبلیغات رو که باز کردم یه ویدئوی خوب توی مقاله بود. فقط کاش قسمت پیام کمپین کامل تر بود.ممنون

پاسخ به  adel

با سلام. قسمت پیام کمپین رو جناب دکتر احمدی در دوره مارکتینگ پلاس کامل توضیح میدن و میگن که چطور اون رو بنویسین که موثر واقع بشه

آرمانیان

مقاله خوبی بود خیلی خوبه که ابتدای مقاله ویدئو میزارین تا بتونیم چکیده مقاله رو ببینیم.

دلاور

سلام. آیا تکرار تبلیغات تاثیر منفی در ذهن مخاطب نداره؟

پاسخ به  دلاور

سلام. اگر توجه کرده باشید امروزه تبلیغات و تصاویر دائما بمباران‌مان می‌کنند. برای آنکه بتوانید به ناخودآگاه دیگران نفوذ کنید، باید با تناوب مشخصی دیده شوید و پیوسته و در مدت‌ زمانی طولانی تبلیغ کنید تا پیام‌تان را به مقصد برسانید.

ثمین

به نظر من کمپین های عالیس هم در ایران خوب عمل کرده اند.

پاسخ به  ثمین

سلام. زمانی که از اکثر افراد در مورد کمپین های تبلیغاتی موفق ایرانی مپرسیم از کمپین تبلیغات شهر فرش به عنوان مثال استفاده می کنند. به نظر شما چرا؟ چون بارها و در محیط‌های مختلف نام، شعار و تبلیغات آن را مشاهده کرده اند. حالا اگر شما قصد خرید فرش در یکی از مناطق تهران را داشته باشید، این بار اولین برند فرش فروشی که اسم آن به ذهنتان خطور می‌کند، کدام برند است؟
یا حتی تبلیغات پی‌درپی و نفسگیر برند عالیس را هم می توان مثال زد.

علی طاهری

سلام در کدام رسانه ها کمپین تبلیغاتی خوب جواب میده؟

پاسخ به  علی طاهری

انواع رسانه های تبلیغاتی موارد زیر هستند که هر کدام دنیای خود را دارند و باید بسیار در موردشان مطالعه کرده و ازمون و خطا کنید تا بفهمید کدام یک مناسب کسب و کار شماست.
۱) شبکه‌های اجتماعی
۲) تبلیغات گوگل
۳) SEO و تولید محتوای سایت
۴) ایمیل مارکتینگ
۵) تبلیغات بنری
۶) تبلیغات متنی و رپورتاژ
۷) تبلیغات ویدیویی
۸) تبلیغاتی موبایلی
۹) تبلیغات پیامکی
۱۰) تبلیغات رسانه‌ای
۱۱) تبلیغات اسپانسری
۱۲) تبلیغات محیطی
۱۳) تبلیغات در رسانه‌های کاغذی

نخجوانی محمدرضا

به نظر من تبلیغ نویسی یکی از عوامل کلیدی در موفقیت کمپین هست. برخی برندها میلیاردی خرج کمپین خود می کنند ولی ان تاثیری که میخواهند را نمی بینند، چون از کپی رایتر ماهر استفاده نکرده اند.

سلام. بله کاملا درسته. کلیدهای موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی عبارتند از.
۱) تم یکسان
۲) تبلیغ نویسی موثر
۳) صداقت
۴) تکراری نشدن

طالبیان

سلام. آیا آژانس های تبلیغاتی قابل اعتماد هستند؟

پاسخ به  طالبیان

متاسفانه دیده شده که طراحان کمپین های تبلیغاتی بیشتر از آنکه به فکر ماموریت باشند جنبه اقتصادی قضیه برایشان مهم است. در اصل ۵m موارد زیر ملاک هستند:
Mission به معنی ماموریت
Money به معنی میزان پول و بودجه
Message به منظور پیام تبلیغاتی
Media به منظور رسانه مورد استفاده
Measurement به معنی ارزیابی اثربخشی تبلیغات
بارها دیده شده شرکتها و آژانسهای تبلیغاتی به جای آنکه بر روی روشهایی که کمترین هزینه و بیشترین بازخورد را دارند فکر کنند و آنها را در برنامه خود جای دهند به سراغ روشهایی می روند که خود در آنها بیشترین خدمات را ارائه می دهند در نتیجه بیشترین سود را از آن خود کنند. در واقع مشتریان به دنبال ماموریت هستند اما شرکت ها و آژانسهای تبلیغاتی به فکر Money و بودجه. برخی از شرکتها هم دیده شده که فقط هزینه مدیریت پروژه می گیرند, اما راهکار آنها برای درآمد بیشتر ارائه برنامه های سنگین تبلیغاتی برای دریافت حق مدیریت بیشتر است و این یعنی عدم تمرکز روی روشهای موثر در تبلیغات.

نادر هوشمند

آیا خودم می توانم یک کمپین تبلیغاتی موفق برای برندم طراحی و اجرا کنم؟

پاسخ به  نادر هوشمند

سلام. بله، طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی می تواند توسط یک فرد انجام شود. افراد متخصص در زمینه طراحی و اجرای تبلیغات دست به دست هم داده و این کمپین ها را طراحی و اجرا می کنند. با این حال مدیران کسب و کارها می توانند با کسب اطلاعات کافی در زمینه کمپین های تبلیغاتی در طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی مربوط به برند خود حضور موثر داشته باشند

دادرس

آیا کمپین تبلیغاتی به صورت قطعی نتیجه خواهد داد؟

پاسخ به  دادرس

سلام. در اغلب موراد بله. با این حال ممکن است برخی موانع بر سر راه برنامه کمپین قرار بگیرد و این موفقیت را به تعویق بیاندازد ولی کمپین تبلغاتی از موثر ترین شیوه های تبلیغات است که در صورت اصولی اجرا شدن نتیجه فوق العاده ای خواهد داشت

زهرا قاطع

سلام ممنون از مقاله خوبتون. کمپین تبلیغاتی دیجیتال با معمولی چه فرقی دارد؟

پاسخ به  زهرا قاطع

کمپین های تبلیغاتی دیجیتال اجزای پر اهمیتی از استراتژی مارکتینگ یا دیجیتال مارکتینگ شما هستند که مسیر را به سمت اهدافتان هموارتر کرده و باعث پیشرفت شما می‌شود، اما کمپین تبلیغاتی در کل به معنای رساندن یک پیام تبلیغاتی (بنری، متنی و…) یکسان در کانال های متفاوت در یک بازه زمانی مشخص است.

mohamadreza

بررسی طول عمر محصول هم در تدوین کمپین تبلیغاتی خیلی مهمه

پاسخ به  mohamadreza

سلام. بله کاملا درسته . عمر محصول یکی از مراحل طراحی و ساخت کمپین تبلیغاتی هست.

رضوانی نیا

طبق تجربه من، انتخاب زمان درست برای انتشار محتوای کمپین تبلیغاتی در رسانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

پاسخ به  رضوانی نیا

سلام. بله زمانبندی درست می تواند میزان نمایش تبلیغ شما را به شدت افزایش دهد. مثلا در زمان قرنطینه ی کرونایی انتخاب بیلبورد کار احمقانه ای به نظر می رسد چون اکثر کسب و کارها و فعالیت ها تعطیل هستند و عبور و مرور کمتر صورت میگیرد. یا برای فروش یک محصول غذایی زمانهای صرف ناهار و شام بهترین زمان برای ارائه هستند.

شایق

ممنون مقاله خوبتون. بخش تبلیغ نویسی رو خیلی دوست داشتم

اسیه زحمتکش

یکی از کاملترین مقالاتی بود که در مورد کمپین نویسی و اجرای کمپین تبلیغاتی خوندم.

سنایی

من کمپین تبلیغاتی مبل مان رو خیلی دوست داشتم. واقعا در ذهن میمونه

پاسخ به  سنایی

سلام. به تازگی کسب و کارهای مرتبط با مبلمان تبلیغ های جالبی طراحی مکنن. کمپین تبلیغاتی مبل خاورمیانه هم جالب و به یادموندنی هست.

فرشته بانی

به نظر من کمپین تبلیغاتی همیشه نباید تبلیغات بنری در سطح شهر و یا ویدئوهای گرون اینستا باشه. می تونه فقط از مشتری بخواد اقدام خاصی رو سریع انجام بده : مثلا مشتریان را وادار به بازدید از محل یا وب سایت کسب و کار یا استفاده از کوپن تخفیف در زمان مشخصی بکنه

پاسخ به  فرشته بانی

سلام. کاملا درسته. کمپین تبلیغاتی اهداف مختلفی داره و حتما نباید هزینه زیادی صرف اون بشه. مهم تداوم عمل و انجام مراحل کمپین به صورت دقیق هست

[…] و کمپین تبلیغاتی استفاده از رسانه ها برای تبلیغ و بازاریابی یک برند، […]

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
30
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی