لوگو چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع لوگو

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

شاید به عنوان مدیر و صاحب یک کسب و کار این سوال برایتان پیش آمده که لوگو چیست؟ در این مطلب می خواهیم به بررسی این که لوگو چیست و چرا انقدر مهم است پردازیم. لوگوها برای نشان دادن فعالیت‌های یک سازمان یا شرکت از طریق یک تصویر بصری که به آسانی قابل درک و تشخیص است، استفاده می‌شوند. یک لوگو به طور کلی شامل نمادها، متن یا هر دوی این‌ها است.

برای اینکه بدانید لوگو چیست و سپس آن را سفارش دهید، باید با یک گرافیست و کارشناسان بازاریابی مشورت کنید. اگر شما هم می خواهید برای طراحی لوگو کسب و کارتان اقدام کنید، کافی است فرم زیر را پر کنید تا برای مشاوره سفارش طراحی لوگو با شما تماس بگیریم.

لوگو چیست؟

در ساده‌ترین تعریف لوگو what is logo باید گفت: لوگو نمادی است متشکل از کلمات، تصاویر و رنگ‌ها که برای شناسایی یک برند یا محصول استفاده می‌شود. در واقع تصور عامه مردم از برند، ویژگی هایی مانند لوگو یا شعار است که یک شرکت برای متمایز شدن از آن ها استفاده می کند. این جا است که می توان اهمیت لوگو و تاثیر آن در ذهن مخاطب را فهمید.

لوگو چیست

باور کنید یا نه، این مفهوم که لوگو چیه هزاران سال است که وجود دارد. به طور مثال نقاشی‌های بدوی غارهای انسان‌های اولیه و نمادهایی را که برای ارتباطات اولیه استفاده می‌کردند، در نظر بگیرید. نقوش خاصی را که در مصر باستان یا در تاج‌ های خانوادگی قرون وسطی دیده می‌شد، همه از مثال‌های استفاده از لوگو از زمان‌ های گذشته است. در حالی که لوگوهای مدرن امروزی ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما هدف اصلی آنها یکسان است.

پل رند، پدر طراحی گرافیک، درباره اینکه آرم و لوگو چیست گفته است: “لوگو (مستقیم) نمی‌فروشد، بلکه محصول را معرفی می‌کند.” با در نظر گرفتن این موضوع، به یاد داشته باشید که لوگوی شرکت شما مانند روح شرکت شماست و به همین دلیل باید سازگار، قابل تشخیص و معنادار باشد. یک لوگوی خوب باید روح برند شما را در تمام عناصر بصری و بازاریابی القا کند.

خدمات گرافیک اقیانوس آبی

با ترکیبی خلاقانه از رنگ‌ها، شکل‌ها و کلمات، متمایز شوید و کسب و کارتان را در ذهن مخاطبان ماندگار کنید!

مزایای طراحی لوگو چیست؟ چرا به لوگو نیاز داریم؟

حالا که می دانید لوگو یعنی چه، آیا تا به حال متوجه شده‌اید که روزانه در معرض هزاران لوگو قرار می‌گیرید؟ چه در حال جستجو در اینستاگرام خود باشید، یا در حال خرید از فروشگاه مواد غذائی.

ممکن است ندانید لوگو چیست ولی دائماً با لوگوها ارتباط برقرار می‌کنید و اغلب اوقات، این ارتباط را متوجه نمی‌شوید. اگر چه ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد، اما این نمادهای کوچک اما قدرتمند تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شده و قسمت جدایی‌ ناپذیر از تلاش‌ کسب و کارها برای برندسازی هستند.

خیلی از مدیران می پرسند که مزایای طراحی لوگو چیست و چرا باید آن را برای کسب و کارمان طراحی کنیم؟ جواب این است:

لوگو

تایپوگرافی همان چیزی است که ما به عنوان یک فونت می شناسیم. تایپوگرافی شامل حروفی است که در یک لوگو در نوعی طراحی ثابت مرتب شده اند. لوگوهایی وجود دارند که فقط حول یک حرف، یک مونوگرام یا حتی نام کامل یک کسب و کار ساخته شده اند.

 • مشتریان را به تعامل با برند شما دعوت می کند.
 • به شما در ایجاد هویت برند کمک می کند.
 • به شرکت شما نمادی می دهد که از طریق آن مردم بهتر می توانند شما را به خاطر بسپارند.
 • شما را از رقبا متمایز می کند.
 • وفاداری به برند را تقویت می کند.

در ادامه این مطلب از مجله اقیانوس آبی ما به طور عمیق به بررسی این موضوع می‌پردازیم که لوگو چیست و اهمیت ایجاد لوگویی که نشان دهنده شخصیت برند شما باشد را شرح می‌دهیم.

یک لوگوی حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

 • سادگی و ماندگاری: لوگو نباید پیچیده باشد. اگر کار صنعتی دارید نیازی نیست که از چرخ دنده و پیچ گوشتی استفاده کنید و بخواهید با لوگو به افراد بفهمانید چه می کنید.
 • تکراری نبودن: از اشکال تکراری مثل دایره و مربع استفاده نکنید و متمایز باشید.
 • داشتن یک نشان خاص: المان و یا رنگ خاصی در نظر بگیرید که مختص کسب و کار شما باشد. مثل لوگوی کوکا کولا یا پپسی که حتی بدون دیدن نام آنها هم می توانیم بفهمیم که محصول برای کدام کارخانه است.
 • بالانس بودن: یک لوگوی حرفه ای اگر برعکس ( معکوس) هم باشد تغییر شکل نمی دهد. مثل لوگوهایی که برای شرکت های نوکیا و سونی و ال جی طراحی شده است.
 • تداعی رنگ سازمانی: از چندین رنگ در لوگو استفاده نکنید و لوگوی شما باید با رنگ سازمانی شما زیبا به نظر بیاید.
 • چاپ سیاه و سفید: حتما لوگوی خود را به صورت سیاه و سفید چاپ کنید و بررسی کنید آیا مفهوم و هویت کسب وکار شما را می رساند و قابل تشخیص است یا خیر.
 • افقی بودن: خط دید انسان افقی است. لوگوهای عمودی تاثیرگذاری کمتری دارند، همچنین استفاده از آن ها برای استفاده در سربرگ یا تبلیغ سخت و دردسر ساز است.
 • استفاده از یک یا دو فونت: فونت مخصوص خودتان را بسازید. برای این منظور می توانید از وب سایت fontstruct.com استفاده کنید. از فونت های کودکانه و غیرخوانا استفاده نکنید.
 • نداشتن عکس و سایه: از عکس خودتان و یا یک محصول خاص در لوگوی خود استفاده نکنید. مثل لوگوی KFC که تصویریک مرد در درون یک دایره است. اینگونه لوگوها خیلی شلوغ وغیرحرفه ای است. زیر متن لوگو سایه نگذارید، زیرا چاپ سیاه و سفید را زشت می کند.
لوگو غیرحرفه ای مثل لوگوی kfc

همچنین در شکل زیر نمونه ای از لوگوهای حرفه ای آمده است. به عنوان مثال مک دونالد از رنگ های اشتها آور استفاده کرده است.

لوگو حرفه ای مک دونالد

اجزای یک لوگو چیست؟

اکنون که می دانید لوگو چیست و چه کاری انجام می دهد، بیایید ببینیم آنها از چه چیزی ساخته شده اند. در ادامه برخی از عناصر رایج در انواع لوگو را معرفی می کنیم:

رنگ لوگو

رنگ‌ها مفهومی بسیار فراتر از جذابیت‌ و زیبایی هستند. رنگ لوگو پیام‌رسان اصلی برند شما است. رنگ ها به مخاطب شما می گویند که برند شما شوخ طبع یا جدی، خلاق، لوکس، پیشرفته، جاودانه و یا هر صفت دیگری است که میخواهید القا کنید.

تصویر

بیشتر افراد زمانی که میخواهند بگویند لوگو چیست، آن را یک تصویر می دانند. تصویر لوگو می‌تواند یک پیکان ساده یا مفهوم پیچیده انتزاعی باشد. تصویر باید نشان دهنده چیزی باشد که می فروشید یا ارزشی که برای آن تلاش می کنید. برای تصویر لوگو باید از چیزی استفاده کنید که واضح و مقیاس پذیر به نظر برسد.

به طور مثال، شرکت اپل از یک سیب گاز گرفته به عنوان لوگوی خود استفاده می‌کند. سیب گاز گرفته توضیحی نمی‌دهد که این شرکت چه کاری انجام می‌دهد، اما متمایز و قابل تشخیص است.

لوگوی شرکت اپل

تایپوگرافی

تایپوگرافی لوگو به معنای طراحی و انتخاب نوع‌های حروف و قلم‌های متناسب با لوگوی یک شرکت، برند یا سازمان است. در واقع، تایپوگرافی لوگو شامل انتخاب نوع حروف، اندازه، فاصله‌بین حروف و رنگ‌های استفاده شده در نام و لوگوی شرکت می‌شود.

هدف اصلی تایپوگرافی لوگو، ایجاد یک هویت بصری قوی و یکنواخت برای شرکت است که به شناسایی آسان و سریع آن کمک می کند و درک بهتر از محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت را نیز بهبود می بخشد.

شعار یا تگ لاین

شعار لوگو چیست؟ شعار که در زیر یک لوگو قرار می گیرد، معمولاً شامل یک جمله یا عبارت جذاب است که برای جلب مخاطب شما، یا روشن کردن آنچه کسب و کار شما انجام می دهد، طراحی شده است. لزوماً نیازی نیست که لوگوها با یک شعار همراه شوند، اما اگر تصویر لوگوی شما به تنهایی نمی تواند مفهوم دقیق کار شما را منتقل کند، بهتر است از شعار استفاده شود.

برای مثال لوگوی گروه اقیانوس آبی، تمام اجزای لوگو را دارد و کاملا گویا، ماموریت شرکت و ارزش برند را منتقل می‌کند:

لوگوی گروه اقیانوس آبی

انواع لوگو تاثیر به سزایی در معرفی کسب و کارها و برندینگ آن ها دارد. لوگوها در انواع و سبک های متفاوتی طراحی می شوند.

انواع لوگو چیست؟

پیش از این یاد گرفتیم که لوگو چیست و چه کاربردی دارد. لوگو در واقع یک کلمه لاتین است که به معنی نشانه و آرم می باشد. لوگو یا همان آرم نشانی گرافیکی است که می تواند به صورت تصویر یا نوشته و یا ترکیبی از هر دو باشد که برای هر کسب و کاری به صورت کاملا خاص و ویژه طراحی می شود و از جمله رایج ترین و کاربردی ترین روش های معرفی برند محسوب می شود.

به عبارتی می توان گفت که لوگو نماد مختصر هر کسب و کاری برای ماندگار شدن در اذهان عمومی است. هدف اصلی و اولیه از طراحی لوگو جذب مخاطب در کوتاه ترین زمان ممکن برای کسب و کار مد نظر است. از این رو رنگ و نوع طراحی آن بسیار مهم است، زیرا با استفاده از آن باید بتوانید مخاطبان هدف را به بیزینس خود جذب نمایید. استفاده از لوگو می تواند ضمن افزایش درآمد در بسیاری از زمینه های دیگر نیز به شما کمک کند.

طراحی لوگو cta

چرا باید انواع لوگو را بشناسیم؟

شما به عنوان یک طراح و یا یک کارآفرین لازم است که با انواع سبک لوگو Types of logos و کاربردهای آن آشنا شوید. به عنوان یک طراح نیاز است که بتوانید با توجه به خواسته کارفرما نوع لوگو مد نظر را طراحی کنید و یا اینکه با علم به انواع سبک لوگو و کاربردهای آن بهترین لوگو را برای کارفرمای خود خلق کنید.

همچنین به عنوان کارفرما نیز باید بتوانید با شناخت سبک های لوگو، آرم مناسب کسب و کار خود را تشخیص دهید و از طراح بخواهید آن سبک را طراحی نماید. برای آنکه بتوانید بهترین نوع لوگو را برای برندسازی حرفه ای خود انتخاب کنید بهتر است که با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتایج ممکن را دریافت کنید. ما در اقیانوس آبی می توانیم به شما برای انتخاب بهترین لوگو مشاوره ارائه کنیم:

توجه: سفارش طراحی لوگو

معرفی انواع لوگو

به طور کلی سه نوع لوگو وجود دارد:

 1. لوگو تایپ: نام کسب و کار به شکل لوگو نمایش داده می شود. فونت ها و شکل های مختلف از نام کسب و کار در لوگو نشان داده می شود. شرکت های کوکا کولا، گوگل و مایکروسافت از این نوع لوگو استفاده کردند.
 2. لوگو ساین یا آرم: برای ایجاد لوگو از یک تصویر استفاده می شود.مثل لوگوی اپل که یک تصویر است. پیشنهاد ما این است که از این روش استفاده نکنید زیرا فهمیدن این موضوع که این لوگو برای یک کسب و کار خاص است برای مخاطب ممکن نیست و نیاز به یک برندسازی قوی از سمت شما دارد که زمان بر و هزینه بر است.
 3. لوگو ترکیبی: برای طراحی این نوع لوگو از ترکیب شکل و متن استفاده می شود. به عنوان مثال شرکت پپسی و شرکت اچ پی (hp) از این روش استفاده کرده اند. پیشنهاد ما این روش است، زیرا کپی کردن از آن راحت نیست و مخاطب با دیدن لوگو، نام شما را هم خواهید دید.
لوگو سه نوع کلی دارد

طراحی انواع لوگو به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک ویژگی ها و خصوصیات خاصی دارند:

لوگو مونوگرام

این نوع لوگو آرم‌هایی هست که معمولا حروف اول نام تجاری را تشکیل می‌دهند. آنها مخفف نام چند کسب و کار معروف با نام‌های نسبتا طولانی هستند. با داشتن ۲ یا ۳ کلمه برای به خاطر سپردن، هر یک از آنها به استفاده از حروف اول خود برای اهداف شناسایی برند روی آورده‌اند. بنابراین برای این نوع شرکت‌ها کاملا منطقی است که از مونوگرام‌ها برای نشان دادن سازمان خود استفاده کنند.

از جمله این لوگوها می توان به ناسا اشاره نمود که علامت اداره ملی هوانوردی و فضایی است و به ذهن سپردن آن بسیار راحت تر است.

لوگوی مونوگرام

لوگو Wordmark یا تایپوگرافی

این یک لوگوی مبتنی بر فونت است که تنها بر روی نام یک کسب و کار تمرکز دارد. حتما قبول دارید که زمانی که یک شرکت نام مختصر و مشخصی داشته باشد، لوگوهای Wordmark واقعاً خوب کار می‌کنند. لوگوی گوگل یک مثال خوب برای wordmark است.

باید فونت انتخابی شما، جوهر کاری را که کسب و کار شما انجام می‌دهد را نشان دهد. به عنوان مثال، برچسب‌های مد تمایل دارند از فونت‌های تمیز و ظریفی استفاده کنند که ظاهر قشنگتری دارند.

شرکت های زیادی وجود دارد که سابقه ای طولانی دارند، اما همچنان با همان لوگوی قدیمی خود در ذهن مردم ماندگار شده اند و می درخشند. در واقع اگر شما فعالیت خود را با یک لوگو ثابت آغاز کنید و دیگر آن را تغییر ندهید، علاوه بر اینکه مردم دیگر شما را با آن لوگو می شناسند، احساس ثبات و مورد اعتماد بودن شرکت به آن ها منتقل می شود.

لوگوی wordmark

به این نوع لوگو، لوگوی تایپوگرافی نیز گفته می شود. در لوگوی تایپوگرافی تمرکز بر روی نام برند شما است و شما باید یک قلم انتخاب کنید که اصل کسب و کاررا به خوبی ثبت کند.

به عنوان نمونه در برچسب های مد بیشتر از قلم های ظریف که احساس بالایی دارند استفاده می شود. این در حالی است که در آژانس های حقوقی و دولتی بیشتر تمایل به استفاده از متن های سنتی و سنگین تر که حس امنیت بیشتری دارند استفاده می کنند.

لوگو تصویری

قبول دارید که یک عکس، ارزش هزار کلمه دارد؟ پس استفاده از تصاویر به شما این فرصت را می‌دهد که پیام خود را منتقل کنید. گرافیک در لوگوها می‌تواند ساده یا پیچیده، تزئینی یا کاربردی، مستقل یا ترکیب شده با متن باشد. در حالت ایده آل، تصاویر باید نماینده خود محصول یا کیفیت تجربی مرتبط با کسب و کار شما باشند.

گاهی اوقات لوگوها از تصاویر انتزاعی استفاده می‌کنند. هنگام استفاده از تصاویر غیر متعارف توصیه می‌شود ایده‌های خود را به یک داستان یا یک احساس در رابطه با محصول خود متصل کنید. به یاد داشته باشید که هر تصویری که استفاده می‌کنید باید مقیاس‌پذیر و قابل انطباق باشد، به این معنی که می‌توان اندازه آن را برای مواد مختلف برندسازی تغییر اندازه داد یا قالب‌بندی و شناسایی کرد.

لوگوی تصویری انتزاعی

در هنگام استفاده از یک علامت تصویری اصلی ترین چیزی که باید در نظر بگیرید تصویری است که انتخاب می کنید. زیرا همواره در شرکت شما باقی می ماند و باید به مفاهیم گسترده تری از تصویری که انتخاب می کنید فکر کنید. به عنوان نمونه می خواهید با نام برند خود بازی کنید؟ آیا می خواهید معنای عمیق تری داشته باشد؟ آیا می خواهید احساسی را بر انگیخته کنید ؟ و … بنابراین در لوگوی تصویری انتخاب تصویر بسیار اهمیت دارد.

لوگوی انتزاعی

نوعی از لوگوهای تصویری لوگوهای انتزاعی هستند.در این لوگو به جای اینکه از یک تصویر قابل تشخیص استفاده شود از یک فرم هندسی انتزاعی برای نشان دادن فعالیت‌های تجاری شما استفاده می‌شود. مانند همه نمادهای لوگو، علائم انتزاعی بسیار مفید بوده زیرا آنها نام تجاری شما را در یک تصویر واحد فشرده می‌کنند.

در این لوگوها به جای لوگوی قابل درک از اشکال و فرم های انتزاعی استفاده می کنند و به این ترتیب به شکلی خاص پیام کسب و کار را به مخاطبان منتقل می نمایند. انواع لوگوی انتزاعی نقش به سزایی در جذب سریع مشتریان دارند. از جمله این لوگوها می توان به لوگو شرکت های پپسی و آدیداس اشاره نمود.

لوگوی انتزاعی: انواع لوگو

لوگو طلسم یا لوگو مسکات

لوگو طلسم یا لوگو مسکات آرم‌هایی است که یک شخصیت مصور را نشان می‌دهد. لوگوی طلسم معمولا رنگارنگ، کارتونی و سرگرم‌کننده هستند و یک راه مناسب و عالی راهی عالی برای ایجاد برند هست.

مسکات در واقع یک شخصیت است که نشان دهنده و بیانگر کسب و کار شما می باشد. این شخصیت می تواند به صورت رودررو با مخاطبین ارتباط برقرار نماید. این شخصیت می تواند انسان، حیوان و یا اشیا باشد.

این سبک لوگو می تواند انتخابی عالی برای شرکت هایی باشد که می خواهند یک فضای سالم بر پایه خانواده و کودک و حتی خارج از آن ایجاد کنند. لوگو مسکات سبکی کارتونی و رنگارنگ دارد به همین دلیل سرگرم کننده است. از معروف ترین لوگوها در این سبک می توان به لوگو چاکلز و چیتوز اشاره نمود.

لوگوی mascot

لوگو علامت ترکیبی

یکی دیگر از انواع لوگو، لوگوهای ترکیبی است. این لوگوها تلفیقی از لوگوی تایپ و تصویری هستند.این علامت می تواند ترکیبی از یک کلمه و تصویر و یا علامت انتزاعی باشد. به این صورت که می توان تصویر و متن را در کنار هم قرار داد و یا با هم ادغام نمود و تصویری خاص و جذاب ایجاد کرد. لوگوهای ترکیبی انتخابی همه جانبه هستند و متن و نماد تاثیر بسزایی در تقویت برند تجاری شما دارند. از این رو بهتر در ذهن افراد ماندگار خواهید شد و بازدهی فوق العاده ای دارد.

لوگوی ترکیبی

لوگو مینیمال

مینیمالیسم رویکردی خلاقانه در طراحی انواع لوگو است. منظور از لوگو مینیمال حذف تزئینات و کاهش هنر به ساده ترین شکل های هندسی است. این سبک الهام گرفته از اصل کمتر بیشتر است. اما این به آن معنا نیست که لوگوهای مینیمال خام و یا ساده هستند. بلکه در عین سادگی زیبایی و شکوه خاصی دارند بدون آنکه به عناصر کم عمق تکیه کنند و آن ها را برجسته نمایند.

لوگوی مینیمال

لوگوی پویا

نوعی از لوگو که طرفداران زیادی دارد لوگوی پویا است. منظور از آرم پویا آرمی است که توانایی تغییر شکل، رنگ و عبارت آن وجود داشته باشد. چنین لوگوهایی را می توان با زمینه های خاصی ایجاد نمود. در این لوگوها معمولا از چند آرم استفاده می شود.

به عنوان مثال، گوگل اغلب شکل، رنگ ها و فونت لوگوی خود را تغییر می دهد تا از آن برای بیان اهمیت یک مناسبت خاص استفاده کند. شما باید خودتان تشخیص دهید که آیا لوگوی کسب و کارتان به چنین تغییرات مکرری در ظاهر خود نیاز دارد یا خیر.

لوگوی پویا: گوگل

اگر برای ایجاد لوگوی خود به مشاوره نیاز دارید و نمی دانید کدام نوع لوگو برای کسب و کار شما بهتر است، فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم:

مهم ترین عوامل موفقیت انواع لوگو چیست؟

یک لوگو موفق به شدت می تواند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و نظر آن ها را جلب کند. از مهم ترین ویژگی های یک لوگو موفق می توان به به سرعت قابل تشخیص بودن، متمایز بودن از سایر رقبا، منسجم بودن، سادگی، قوی و معتبر بودن اشاره نمود.

به عبارتی یک لوگوی موفق به نحوی طراحی می شود که در حالت سیاه و سفید، حالت بی رنگی، سایزهای کوچک و بزرگ همچنان بتواند جذابیت خود را حفظ کند و نظر مخاطبان را به خود جلب کند. یک لوگو موفق و حرفه ای همیشگی است و تاریخ انقضا ندارد.

بیشتر بخوانید: ساخت برند در ۳۰ روز

سوالات متداول در زمینه انواع لوگو

۱. قیمت انواع لوگو چگونه تعیین می شود؟

در تعیین قیمت طراحی لوگو عوامل بسیاری نقش دارند مثلا لوگو توسط چه کسی یا مجموعه ای می خواهد طراحی شود؟ آیا طراح فریلنسر، آماتور است و یا یک آژانس تبلیغاتی معتبر و حرفه ای می‌خواهد این کار را انجام دهد؟

معمولا افراد آماتور و فریلنسرها طراحی انواع لوگو را با قیمت پایین تری انجام می دهند. لوگوهایی که توسط این افراد طراحی می شود معمولا برای رفع نیازهای اولیه یک مجموعه مناسب است و نمی تواند گزینه مطلوبی برای برندینگ باشد.

آژانس های حرفه ای طراحی لوگو را با قیمت بالاتری انجام می دهند، از این رو نمی توان قیمت طراحی لوگو را به صورت دقیق اعلام نمود و با توجه به سبک لوگو و تجربه فرد طراح و مجموعه طراحی کننده آن قیمت های متفاوت هایی خواهد داشت. برای آنکه بتوانید یک کسب و کار موفق داشته باشید حتما باید یک لوگو خاص و منحصر به فرد انتخاب کنید، بنابراین ضمن در نظر گرفتن قیمت مناسب طراحی لوگو این کار را حتما به یک مجموعه معتبر بسپارید.

طراحی لوگو را می توانید به صورت آنلاین و یا حضوری به گروه اقیانوس آبی بسپارید و با یک لوگوی حرفه ای کسب و کار خود را متحول کرده و به آن هویت ببخشید تا برای همیشه در اذهان عمومی ماندگار شوید.

طراحی لوگو cta

۲. آیا می توان نوع لوگو را تغییر داد؟

البته این موضوع به معنی آن نیست که هرگز نمی توان لوگو را تغییر داد و با توجه به نوع کسب و کارتان می توانید لوگو را تغییر دهید. به عنوان مثال یک شرکت بزرگ مانند اینستاگرام لوگو و نماد خود را تغییر می دهد.

۳. لوگوی حرفه ای چه تاثیری در موفقیت کسب و کار دارد؟

لوگو یک شرکت یا سازمان هویت آن را شکل می دهد، در نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. در یک طراحی حرفه ای باید رنگ ها، خطوط پایه ای و طرح ها که به کار برده می شوند کاملا با یکدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند شرایط یک تبلیغات موثر را برای آن مجموعه به وجود آورند.

انواع لوگو اگر به صورت حرفه ای طراحی شوند، باید خاص بوده، دارای معنا و مفهومی سمبولیک باشند و به خوبی ارزش های آن مجموعه را به تصویر بکشد. اما در عین حال باید طراحی بسیار ساده ای داشته باشد تا همیشه در ذهن مخاطبان ماندگار شوند.

جمع بندی

در این مطلب درباره این موضوع که لوگو چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. به عنوان بخش کلیدی هویت یک سازمان، یک لوگو باید سعی کند با جوهره برند یک شرکت یا آنچه را که سازمان نمایندگی می‌کند، ارتباط برقرار کند. این اهمیت طراحی لوگو را به یک کار مهم و خلاقانه تبدیل می‌کند که نیازمند تحقیق و مشاوره است.

در سازمان‌های بین المللی، تفاوت‌های فرهنگی در نمادگرایی یا تداعی رنگ‌ها باید در نظر گرفته شود. لوگو چیست؟ قطعا هدف آن توضیح یا فروش مستقیم محصولات و خدمات شرکت نیست، بلکه تنها هدف آن شناسایی شرکت به روشی به یاد ماندنی و آشنا است.

عمر لوگوها بلندمدت هست و هدف آن‌ها آشنایی مشتریان و ترویج وفاداری به برند است. در نتیجه، لوگوها معمولا اغلب دوباره طراحی نمی‌شوند. قیمت طراحی لوگو به عوامل مختلفی بستگی دارد و قیمت آن از چند هزار تا چند ده میلیون متغیر است.

طراحی انواع لوگو و داشتن یک لوگوی حرفه ای و جذاب نقش مهمی در موفقیت کسب و کارها و برندها دارد. از این رو نیاز است که فردی برای کسب و کار خود یک لوگوی خاص و منحصر به فرد انتخاب کند تا بتواند به خوبی در میان رقبا بدرخشد و نظر مخاطبان هدف را به خود جلب نماید و در ذهن آن ها ماندگار شود.

اگر کسب و کاری بزرگ و استراتژی خاص و بزرگی دارید نیازمند به طراحی حرفه ای لوگویتان هستید، باید آن را به شرکت های حرفه ای فعال در این زمینه بسپارید تا مجبور به پرداخت هزینه مجدد برای طراحی نشوید و وقت تان تلف نشود.

سوالات متداول

۱. لوگو چیست؟

لوگو نمادی است متشکل از کلمات، تصاویر و رنگ‌ها که برای شناسایی یک برند یا محصول استفاده می‌شود.

۲. طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو برای کسب و کار یکی از اساسی‌ترین اقداماتی است. لوگوی شرکت شما مانند روح شرکت شماست و به همین دلیل باید سازگار، قابل تشخیص و معنادار باشد.

۳. لوگوتایپ چیست ؟

به طور خلاصه، لوگوتایپ به سبک فونت، ظاهر و ساختار استفاده شده در متن لوگوی شما اشاره دارد. حروف را می‌توان به طور متفاوتی مرتب کرد، روی هم قرار داد، ورق زد یا به روش‌های خلاقانه زیادی برای ایجاد یک طراحی لوگوی تاثیرگذار قرار داد.
لوگوهای مبتنی بر متن را می‌توان با حروف، لوگوتایپ و تک نگار نیز نام برد. در طول فرآیند خلاقیت، می‌توانید بهترین فونت‌ها را برای لوگوها مرور کنید و سعی کنید با انتخاب سبکی که با ارزش‌های برند شما همسو باشد، به زبان برند خود صحبت کنید.
به عنوان مثال، اگر در صنعت بهداشت یا پزشکی فعالیت می‌کنید، ممکن است بخواهید از یک فونت سنتی استفاده کنید که برای مخاطبان شما قابل اعتماد به نظر می‌رسد. همانطور که قانون در مورد رنگ‌ها صدق می‌کند، توصیه می‌شود برای ساده و ثابت نگه داشتن آن از ۲ یا ۳ فونت بیشتر استفاده نکنید.

۴. لوگو برند یعنی چه؟

لوگو برند، نماد یا تصویر یا نقاشی است که نشان‌دهنده یک شرکت یا سازمان یا شخصی بوده که برای بهینه سازی حضور، دسترسی و شناخت برند استفاده می‌شود. فرآیند طراحی لوگو یک برند یکی از مراحل اولیه ای است که یک برند برای اهداف برندسازی خود انجام می‌دهد.
لوگوی برند یک نماد، نشان، علامت گرافیکی یا نقاشی است که توسط یک شرکت برای نشان دادن هویت برند شرکت استفاده می‌شود. این نشان دهنده ارزش برند شماست و به مشتریان کمک می‌کند تا کیفیت برند را شناسایی کنند. به خاطر داشته باشید که کیفیت لوگوی برند در میزان فروش شرکت تاثیر دارد. بنابراین، یک لوگو باید ذاتاً خوب باشد.
لوگوهای برند خوب، لوگویی هستند که مصرف کننده می‌تواند به سرعت آن را به خاطر بسپارد و برند شما را از برند دیگری متمایز کند.
لوگوهای برند می‌توانند تایپوگرافیک باشند، جایی که فقط حروف نام در لوگو را تشکیل می‌دهند. از طرف دیگر، یک نماد یا طرح نیز می‌تواند بخشی از لوگوی برند یک شرکت را تشکیل دهد. تصمیم گیری در مورد اینکه نوع لوگو چیست، در نهایت انتخاب شرکت شما است.

۵. لوگو نماد چیست؟

لوگو نماد شامل فونت در داخل یک نماد است. به نشان‌ها، مهرها و تاج‌ها فکر کنید. این نوع لوگوها معمولا ظاهری سنتی دارند که می‌تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد، بنابراین آنها اغلب انتخابی برای بسیاری از مدارس، سازمان‌های دولتی هستند. به طور مثال؛ از این لوگو در صنعت خودرو سازی استفاده می‌شود. بیشتر آن‌ها، یک سبک کلاسیک دارند، اما برخی از شرکت‌ها نیز به طور موثر ظاهر نمادهای سنتی را با طرح‌های لوگوی مناسب قرن بیست و یکم مدرن کرده اند.

۵ ۶ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره جامع مدیر پولساز شما هر آن چه که یک مدیر موفق لازم است بداند و اجرا کند را می آموزید مباحثی از قبیل چگونگی رهبری افراد تیم، ارتباط حرفه ای با مشتریان، مبانی برند سازی، تدوین استراتزی بازاریابی و فروش، تبلیغات و تدوین کمپین تبلیغاتی، قیمت گذاری و تسویه حساب و تکنیک های استخدام و اخراج حرفه ای را به صورت عملی و کارملا کاربردی می اموزید.

50%   ۶۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سلیمانی

اجزای لوگو رو خیلی خوب و جامع توضیح داده بودید.ممنون

پگاه جلالی
پاسخ به  سلیمانی

🙏🙏

صالحی

اگر به طراحی لوگوی جدید بپردازیم با اینکه لوگوی قبلی هم شناخته شده باشه این باعث رکود کار نمیشه؟

پگاه جلالی
پاسخ به  صالحی

سلام. خیر
چون لوگوی جدید ری دیزانی از لوگوی قبلی هست. مگر اینکه لوگوی قبلی کاملا با هویت کسب و کار در تضاد باشد که در اینصورت تغییر آن باید ۱۰۰% صورت بگیره

رضایی

من در مقاله ای خواندم که خیلی از افراد فکر می کنند که چون لوگو یک عنصر بصری است پس طراحی آن یک کار هنری است. در صورتی که طراحی لوگو باید یک ابزار استراتژیک باشد که به شرکت ها اجازه دهد در بازار قابل شناسایی باشند.

پگاه جلالی
پاسخ به  رضایی

سلام. بله کاملا درسته
یک استراتژیست برند باید همواره در تمام مراحل طراحی لوگو در کنار گرافیست و کارفرما باشه

صبوری

خیلی از برندها با لوگو بیشتر شناخته شده اند در ذهن تا اسمشون

سامعی

گذاشتن شعار در لوگو خیلی به معرفی کسب و کار بهتر کمک میکنه

پگاه جلالی
پاسخ به  سامعی

بله همینطوره. اکثر کسب و کارها این کار رو انجام میدن. اگر شما هم میخواین برای کسب و کارتون شعار بنویسین پیشنهاد می کنم مقاله شعار تبلیغاتی رو حتما بخونین:
https://oghyanooseabi.com/marketing-mag/slogan/

امیرعلی

سلام
آدرس اینترنتی لوگو یعنی چی؟ تصویر خود لوگو را دارم.آدرس اینترنتی لوگورو از کجا پیدا کنم؟
با تشکر

پگاه جلالی
پاسخ به  امیرعلی

سلام. وقتتون بخیر
متاسفانه متوجه منظور سوالتون نمیشم.
لوگو برای خودتون هست و میخواین آدرس اینترنتیش رو تولید کنین؟
یا لوگو از جایی دانلود شده و میخواین بببینین آدرس سایتش چی بوه؟

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: