نیچ مارکتینگ شرکت اقیانوس آبی

همه چیز درباره نیچ مارکتینگ

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

یکی از انواع مارکتینگ بازاریابی کوشه ای است که بخش کوچکی از یک بازار بزرگتر با نیازها، ترجیحات و هویت خاص خود است و به نوعی با بازار بزرگتر متفاوت است. به بازاریابی گوشه ای نیچ مارکتینگ niche marketing نیز گفته می‌شود.

به عنوان مثال اگر در بازار پوشاک زنانه و یا لوازم آرایشی کار می کنید، بازارهای گوشه شما می تواند زنان گیاه خوار، زنان باردار، زنان خانه دار، زنان چاق و … باشد.

در این مطلب گروه اقیانوس آبی سعی دارد شما را با این تکنیک قوی بازاریابی و فروش آشنا کند. معمولاً بخش‌های کوچکی از بازار وجود دارند که شرکت‌های بزرگ آن‌ها را ندیده‌اند، نخواسته‌اند یا نتوانسته‌اند محصول مناسبی برای آن‌ها ارائه کنند.

پس شما می توانید با پوشش دادن این نواحی دنج از بازار یا همان نیچ مارکت ها، میزان فروشتان را چند برابر کنید. 

نیچ مارکت چیست

نیچ مارکت چیست ؟

نیچ مارکت یا همان گوشه بازار بخشی از بازار هدف بزرگتر است که خواسته ها و ترجیحات خاص خود را دارد. خواسته های منحصر به فردی در niche market ها وجود دارد که ارائه دهندگان اصلی یک محصول یا خدمت به آن توجهی نمی کنند، پس نیچ مارکت مکان خوبی برای ایجاد مشتریان وفادار و درآمد برای شما است، زیرا آن ها مخاطبانی هستند که نادیده گرفته شده اند.

در نیچ مارکت به عنوان مثال، اگر می خواهید در صنعت تولید پوشاک کار کنید، به جای این که همه نوع پوشاکی برای همه سلایق تولید کنید، می توانید مثلا بر روی تولید لباس ورزشی برای کودکان تمرکز کنید.

با این روش به جای بازاریابی روی همه مصرف کنندگان پوشاک، فقط بر روی عده ای از آن ها بازاریابی می کنید و به نتایج بهتری دست پیدا می کنید؛ این دقیقا همان تعریف نیچ مارکتینگ است.

شما از تمرکز روی نیچ مارکت ها دو هدف دارید:

 1. تامین نیاز گروهی از مصرف کنندگان خاص
 2. عملکرد بهتر نسبت به رقبایی که مخاطبان گسترده ای را هدف قرار داده اند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی کسب و کار

مثال نیچ مارکت

مثلا ارائه دهندگان خدمات نظافتی را در نظر بگیرید. اگر یکی از این شرکت ها تنها به طور انحصاری خدمات نظافت کف را ارائه دهد و یا در زمینه محصولات پاک کننده دوستدار محیط زیست فعالیت کند، یک بازار گوشه یا همان نیچ مارکت خاص برای خود انتخاب کرده است.

معایب نیچ مارکت

مهم ترین نقطه ضعف تمرکز بر روی نیچ مارکت این است که ممکن است بیش از حد به ارائه یک محصول یا خدمات وابسته شوید و خود را در برابر تغییرات بازار و رشد آسیب پذیر کنید.

از سوی دیگر اگر در یک نیچ مارکت موفق شوید، احتمالاً رقبای بیشتری پیدا خواهید داشت. همیشه زمانی که کسب و کارها یک بازار سودآور پیدا می کند و در آن موفق می شود، رقبا سریعا وارد آن می شوند و اقیانوس آبی آن کسب و کار را قرمز می‌کنند.

مزایای نیچ مارکت

این تلاش متمرکز روی یک بازار خاص فرصتی است تا به عنوان متخصص یک محصول یا خدمات خاص شناخته شوید و باعث می شود که توسط مشتریان خود به دیگران توصیه شوید. تثبیت موقعیت در نیچ مارکت به کسب و کار شما کمک کند تا با اطمینان خاطر، در بازارهای جدید و وسیع تری عرضه محصولاتتان را گسترش دهید.

مثلا اگر به این عنوان شناخته شده اید که کوله پشتی های باکیفیتی برای پیاده روی ارائه می دهید، اگر تصمیم به توسعه بگیرید و شروع به ارائه کوله پشتی مدرسه ای کنید، مشتریانتان به برند شما زودتر اعتماد می کنند و احتمال این که این نوع کوله پشتی را از شما بخرند زیادتر است.

بهترین انواع نیچ مارکتینگ

نیچ مارکت ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

کوچک بودن بازار برای این‌که شما آن‌ را به عنوان بازار هدف انتخاب کنید کافی نیست. نیچ مارکت‌ها باید ویژگی‌های دیگری هم داشته باشند:

 1. اندازه‌شان در حدی باشد که کار کردن با آن‌ها سودآور باشد.
 2. رقیب واقعی در آن بازار وجود نداشته باشد؛ یا اگر رقیبی وجود دارد، شما مطمئن باشید می‌توانید تمایزی ایجاد کنید.
 3. این کنج کوچک از بازار پتانسیل رشد داشته باشد.
 4. نیازهایی در این بخش وجود داشته باشد که دیگران آن‌ها را ندیده‌ و تأمین نکرده‌اند.
 5. این بازار توانایی خرید محصول شما را داشته باشد. (گاهی شما یک نیچ مارکت را انتخاب می کنید، اما بعداً متوجه می‌شوید که آن‌ها اصلاً نمی‌توانند یا حاضر نیستند محصول شما را خریداری کنند.)

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ را می توان هدایت تمام فعالیت های بازاریابی به سمت یک بخش مشخص از جمعیت تعریف کرد. در این روش بازار کوچکی که بخشی از بازار بزرگتر است را در نظر می گیرید که نیازهای منحصر به فرد، ترجیحات و هویت خاص خود را دارد و آن را از بازار بزرگتر متفاوت می کند.

پس نیچ مارکتینگ یعنی انتخاب گوشه دنج بازار (نیچ مارکت) و سپس ارائه و طراحی محصولات و خدماتی در جهت رفع نیازهای مشتریان آن بخش خاص. 

به عنوان یک صاحب کسب و کار جدید، محدود کردن لیست مشتریان برای خدمت به بخش کوچکی از بازار، ممکن است خلاف منطقتان باشد. اما اگر محصولات یا خدمات مشابه سایر رقبا را بدون هیچ عامل تمایزی ارائه دهید، تأثیرگذاری روی مشتری برای شما دشوار است.

وقتی روی گروه خاصی از مشتریان تمرکز می کنید و واقعاً به آنچه آن ها می خواهند و نیاز دارند گوش می دهید، به عنوان بازار اصلی در بازارهای گوشه ای شناخته می شوید.

مهم نیست که در کدام صنعت فعالیت می کنید، همیشه بازار خاص تر و تصفیه شده تری وجود دارد که می توانید وارد آن شده و بر آن تسلط پیدا کنید. بعد از ورود به یک بازار گوشه و گسترش در آن می توانید وارد نیچ های دیگری هم بشوید.

مثلا در بازار کفش های زنانه بخش های مختلف یا همان گوشه های مختلفی وجود دارد: کفش برای زنان گیاه خوار، کفش های سایز بزرگ، کفش برای زنان باردار، کفش برای پرستاران و … همه بازارهای کوچک مناسب کفش های زنانه هستند.

مزایای نیچ مارکتینگ

هرچقدر که محصول و یا خدمات یک کسب و کار تخصصی تر باشد و بازار خاص تری را مورد هدف قرار دهد رقبای کم تری خواهد داشت و سهم بیشتری از بازار را کسب و خواهد داشت. در اینجا کسب و کار در رقابت قیمتی کم تری با دیگر کسب و کار ها را تجربه خواهد کرد.

کسب و کار هایی که مخاطبین خاص تری را مورد هدف قرار دهند می توانند تنها بر تامین نیاز آن ها تمرکز کنند و از ای رو خدمات بهتری را ارائه دهند. مزایای نیچ مارکت را می توان در ۴ مزیت اصلی خلاصه کرد که عبارتند از:

 1. جلب توجه مخاطبان بازار هدف
 2. ایجاد پایگاهی از مشتریان وفادار
 3. باز شدن دریچه ای برای ورود به بازارهای بزرگتر
 4. برتری نسبت به رقبا به علت خاص بودن خدمات و محصولات

نیچ مارکتینگ یا نیش مارکتینگ؟

تمام این واژه ها در زبان فارسی به معنی بازاریابی در بخش کوچکتر بازار یا همان نیچ مارکت هستند:

 • نیچ مارکتینگ
 • نیش مارکتینگ
 • بازاریابی گوشه ای
 • گوشه یابی در بازار
 • بازاریابی جاویژه
 • رفتن به سراغ کنج بازار
 • بازاریابی دنج
 • میکرومارکتینگ
 • بازاریابی خرد

کتاب نیچ مارکتینگ

یکی از ۲۰ کتاب برتر در زمینه نیچ مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ کتاب” Handbook of Niche Marketing: Principles and Practice ” است که در فارسی به نام  “کتاب راهنمای بازاریابی آشیانه‌ای: مبانی و روش‌ها” ترجمه شده است.

برای آشنایی با سایر کتاب های نیچ مارکتینگ اینجا کلیک کنید.

بهترین زمان استفاده از نیچ مارکتینگ

اگر کسب وکار شما در یکی از شرایط زیر قرار گرفت، می توانید استراتژی کسب وکارتان را بر مبنای نیچ مارکتینگ تنظیم کنید و روند رشد کسب وکارتان را بهبود بدهید:

 1. درصورتی که تعداد رقبای کسب و کار شما زیاد است.
 2. بازار برای محصولات شما اشباع شده است.
 3. تازه به این صنعت وارد شده و قدرتی ندارید.​
 4. کسب و کار قدرتمندی دارید، ولی به دنبال ایجاد تمایز نسبت به رقبا هستید.

خیلی از کسب و کارها به ویژه استارتاپ ها به نیچ مارکتینگ تنها به عنوان راهی برای ورود به بازار، معرفی محصول به مشتری و دریافت بازخورد نگاه می کنند؛ در حالی که این رویکرد در سازمان های بزرگ و با درآمد بالا هم به دفعات و برای افزایش حاشیه سود مورد استفاده قرار می گیرد.

یافتن نیچ مارکت

پس از آشنایی با مفهوم نیچ مارکتینگ باید با این موضوع آشنا شویم که چگونه می توانیم نیچ مارکت ایده آل و مناسب خود را پیدا کنیم.

در هر کسب و کاری برای پیدا کردن گوشه ها دنج بازار برای اجرای نیچ مارکتینگ، ابتدا باید یک نمای کلی از بازار بزرگتر داشته باشید و از آنجا شروع کنید. شکل زیر گویای این است که از اشتراک چه بازارهایی می توانید بازر گوشه یا نیچ مارکت خود را شناسایی کنید:

نیچ مارکتینگ 010

پیدا کردن بازار کوچکتر نیاز به بررسی و مطالعه زیاد دارد و نمی توانید به طور سطحی آن را انتخاب کنید. سعی کنید ویژگی های روانی، سلایق عمومی خرید و نحوه سپری کردن اوقات فراغت افراد در آن بازار خاص را بشناسید. با این مراحل شروع کنید:

۱. توجه به علایق خود

در هنگام مطالعه و تحقیق بر روی نیچ مارکت ها بهتر است برای یافتن نیچ مارکت ایده آل و مناسب خود ابتدا علایق و تخصص خود را در نظر بگیرید. این کار می تواند به شما کمک کند تا بتوانید نیچ مارکت مناسب خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن نیچ مارکت متناسب با علایق خود می توانید سوال های زیر را از خود بپرسید:

 1. استعداد های شما چیست؟
 2. شما در اوقات فراغت خود چه کار هایی انجام می دهید؟
 3. دوستان و آشنایان در چه زمینه هایی از شما مشاوره می گیرند؟
 4. رویکرد شما در حل مشکلات چیست
 5. یادگیری و کار کردن بر روی چه موضوعی برای شما جذاب است؟

با پاسخ دادن و تفکر بر روی سوالات بالا می توانید لیستی از نیچ مارکت ها را پیدا کنید که تا حد زیادی مناسب علایق و تخصص شما است.

۲. شناخت نیاز و چالش های مخاطبین

پس از پیدا کردن ایده برای کسب و کار، باید از مشکلات و چالش هایی که در بازار هدف شما وجود دارد آگاه شوید و آن ها را پیدا کنید. با شناخت این مشکلات و چالش ها باید بررسی کنید که محصول و خدمات شما ایا قادر به رفع آن مشکلات و چالش ها می باشد یا نه؟ اگر بله چگونه؟

شما باید این موضوع را متوجه شوید که چگونه می توانید در حوزه مورد نظر خود محصولی را ایجاد کنید که این نیاز ها را رفع کند. برای متوجه شدن این مسئله باید به این سوال پاسخ دهید که دلیل مخاطبین برای استفاده از محصول و خدمات شما چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید رفتار خرید و مصرف مخاطبین را بررسی کنید. از این طریق می توانید ایده های بهتری را در زمینه نیچ مارکت به دست آورید.

۳. تحقیق درباره رقبا

در این مرحله شما باید به بررسی و شناسایی رقبای خود در بازار بپردازید و آن برندها و رقبایی که در بازار محصول یا خدماتی مشابه شما دارند را پیدا و بررسی کنید.

عدم شناسایی و تحلیل رقبا می تواند در آینده برای کسب و کار چالش برانگیز باشد و حتی سهمی که کسب و کار شما از بازار دارد را کاهش دهد. به همین دلیل تحقیق درباره رقبا مسئله ای بسیار مهم در زمینه نیچ مارکت است.

تحلیل رقبا در نیچ مارکت

۴.میزان سود آوری نیچ مارکت

همیشه قبل از اجرا کردن یک ایده باید بررسی کرد که آیا آن ایده سودآور خواهد بود یا نه؟ با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر می توانید به پاسخ این سوال دست پیدا کنید.

 • مشخصات دموگرافیک مشتریان
 • علایق و ارزش هایی که مشتریان دارند
 • محل زندگی مخاطبین هدف
 • کیفیت محصول تولید شده
 • قیمت نهایی

اگر شما هنگام تحقیقات بازار نیچ مارکت با تعداد کمی از محصول یا رقیب مشابه خود برخورد کردید، لازم نیست آنان را تهدیدی برای سودآوری خود در نظر بگیرید. اما باید قیمت گذاری رقبای خود در مورد محصولات مشابه را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن داده های به دست آمده می توانید قیمت گذاری صحیحی داشته باشید.

۵. تست محصول یا خدمات خود

قبل از آن که بخواهید محصول خود را به شکل انبوه تولید کنید، باید آن را مورد تست و ارزیابی قرار دهید. انجام این کار نسبت به محصول یا خدماتی که ارائه می دهید متفاوت است.

همچنین شما می توانید محصول خود را در اختیار برخی از مخاطبین هدف خود قرار داده و از آن ها بازخورد بگیرید. اطلاعات و بازخوردی که از این مسئله به دست می آورید می تواند به شما کمک کند تا محصول خود را بهبود دهید.

۴ روش پیدا کردن بازار خاص در نیچ مارکتینگ

اگرچه روش واحدی برای انتخاب بازار گوشه ای وجود ندارد، اما روش های بسیاری هستند که می توانید آن ها را به کار بگیرید:

۱- جستجوی ساده در گوگل

بهترین راه برای شروع این است که بفهمید آیا سایر کسب و کارهای رقیب به یک دسته از مخاطبان خاص می فروشند یا روی محصولی خاصی تمرکز کرده اند. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید متوجه شوید که رقبای شما روی چه گوشه خاصی از بازار کار می کنند که شما هنوز در ان ورود نکرده اید.

بعد از تشخیص یک نیچ مارکت خاص، می توانید آن را خاص تر کنید. به خاطر داشته باشید که نیچ مارکتینگ یعنی تخصصی کار کردن روی یک بازار خاص.

۲- پیشنهادهای گوگل

آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی شروع به تایپ کردن چیزی در جستجوی Google می کنید، برخی سوالات و کلمات مرتبط را به شما پیشنهاد می دهد؟ این پیشنهادات بیشترین جستجوهای کاربران در Google هستند که می توانید با استفاده از آنها به نفع خود بازار مناسبی برای محصولاتتان پیدا کنید.

به عنوان مثال در دنیای لوازم ارایشی، لوازم آرایشی فانتزی یک بازار خاص است و برای این که آن را خاص تر کنید می توانید از کلمات پیشنهادی گوگل کمک بگیرید و به صورت متمرکز روی لوازم آرایشی فانتزی برای کوکان و یا نوجوانان یا پکیج های مخصوص هدیه دادن کار کنید.

نیچ مارکتینگ 010

۳- نقشه ذهنی یا mind map

نقشه ذهنی راهی عالی برای کشف جایگاه مناسب برای محصول شما است. نقشه های ذهنی از فکر مغز شما تقلید می کنند و یک روش شهودی برای سازمان دادن به افکار و گسترش ایده های شما هستند.

ایجاد یک نقشه ذهنی می‌تواند به سرعت ایده‌هایی در ذهن شما ایجاد کند و در عین حال شما را به کاوش در مسیرهای مختلف ترغیب کند. به عنوان مثال اگر در حوزه لوازم آرایشی بدون تست حیوانی فعالیت می‌کنید، نقشه ذهنی شما می تواند به این شکل باشد:

نقشه ذهنی یا mind map

۴- تحقیق کلمات کلیدی

ابزارهای متفاوتی برای پیدا کردن کلمات کلیدی که بیشتر مورد توجه مخاطبان است وجود دارند. با این روش می توانید بازارهای جدید و خاص را کشف کنید و برای تولید محصولات خاص ایده بگیرید. این ابزارها مانند پیشنهادات گوگل عمل می کنند ولی دقیق تر هستند.

مثلا تعداد سرچ ماهانه و میزان تبدیل کاربر به مشتری را نیز برای شما مشخص می کنند. از ابزارهای قوی این حوزه می توان به وب سایت mangools.com و moz.com اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این ابزارها و نحوه کار آن‌ها می‌توانید از آموزش های دوره حضوری سئو استفاده کنید.

انواع نیچ مارکتینگ

انواع نیچ مارکتینگ

در ادامه به بررسی انواع نیچ مارکتینگ پرداخته شده است:

نیچ مارکتینگ بر اساس محصول

اگر کسب و کار شما فروش گوشی موبایل باشد، به دلیل بودجه کم و رقابت بالا در این زمینه، ممکن است به فروش محصولات جانبی مانند قاب گوشی موبایل رو بیاورید.

پس از مدتی فعالیت در این بازار، با استفاده از سود به‌دست آمده از فروش قاب‌های موبایل، می‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش داده در بازار فروش باتری‌های موبایل نیز فعالیت کنید و به این ترتیب بازار هدف خود را گسترش دهید.

اینکه شما تا چه اندازه بازار را کوچک کرده و چطور برای آن برنامه‌ریزی کنید، به میزان بودجه و توانایی‌های شما بستگی دارد. یا مثلا یک وب‌سایت آموزشی که در زمینه آشپزی فعالیت می‌کند، با یک بررسی متوجه می‌شود که پکیچ‌های آموزشی آشپزی بسیاری وجود دارد و اگر او هم یک پکیچ آموزشی آشپزی ارائه کند، شانس پایینی برای جذب مشتری دارد.

اما اگر در محصول خود هم تخصصی‌تر کار کرده و برای مثال یک پکیچ آموزش آشپزی محلی ارائه کند، قطعا موفق‌تر از حالت قبل خواهد بود.

نیچ مارکتینگ بر اساس موقعیت مکانی

در مدل دیگری از نیچ مارکتینگ مرز‌های جغرافیایی ملاک کار هستند نه نوع فعالیت کسب و کار. این نوع نیچ، نیازهای یک محله، منطقه یا محدوده بزرگتری را در نظر گرفته و سعی می‌کنیم برای حل مشکل یا رفع نیاز آنها، محصولات یا خدماتی را ارائه دهیم.

مثلا ایده تاسیس یک رستوران غذاهای سالم و گیاهی، در نزدیکی محل زندگی افرادی که سن بالا و درآمد مناسبی دارند و به سالم بودن غذا اهمیت می‌دهند، می‌تواند مناسب باشد.

نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت

در این نوع نیچ مارکتینگ، محصولاتی با قیمت خیلی بالا یا خیلی پایین ارائه می‌شود و بازار هدف آن تعداد مشخصی از افراد هستند، مثل برندهای گران‌قیمت و لاکچری عطر، جواهرات و… که تنها قشر مرفه و خاص جامعه توان خرید این محصولات را دارند.

نیچ مارکتینگ بر اساس شرایط افراد

یکی از بهترین انواع نیچ مارکتینگ، انتخاب نیچ با بازار گوشه بر اساس شرایط بازار هدف است.

مثلا سالن‌های زیبایی معمولا همۀ کارهای مربوط به آرایش، کاشت ناخن، لیزر ، سلولیت و … را انجام می‌دهند. اخیرا یکی از سالن‌های زیبایی در تهران فقط خدمات مربوط به درمان سلولیت خانم‌ها بعد از زایمان را انجام می‌دهد. در این گوشه از بازار، به‌وضوح می‌توان بازار هدف مشخص را در نظر گرفت و به‌راحتی به هدف زد. 

یا مثلا شرکتی که به‌جای فروش تبلت مناسب تمامی افراد، تبلت مناسب دانش آموزان دبستانی را به فروش می‌رساند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ استراتژی موثر در بازاریابی عصبی و نفوذ در ذهن مشتری

مثال نیچ مارکتینگ

مثال برای نیچ مارکتینگ

در ادامه این مطلب از مجله اقیانوس آبی به یک مثال نیچ مارکتینگ خارجی که بسیار موفق بوده اشاره می کنیم:

Lefty’s (نیچ مارکتینگ برای افراد چپ دست)

بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت کره زمین چپ دست هستند. بنابراین یک فروشگاه در سانفرانسیسکو (Lefty’s) تصمیم گرفت محصولات ویژه ای را برای این بخش یا بازار گوشه در نظر بگیرد.

یکی از استراتژی های اصلی Lefty هدف قرار دادن افراد به صورت آنلاین و در موتورهای جستجو است. بنابراین وقتی کسی به عنوان مثال «قلم های چپ دست» را جستجو می کند، احتمالاً آگهی Lefty’s را می بیند.

Lefty’s  یک محصول خاص ارائه نمی کند. آن‌ها طیف گسترده ای از محصولات را برای افراد چپ دست، در سنین مختلف و در سراسر جهان تولید می کنند. آنچه آن ها ارائه می دهند جمعیتی خاصی را هدف قرار می دهد: افراد چپ دست. فقط ۱۰٪ از جمعیت این ویژگی را دارند، اما هنوز هم نمایانگر تعداد زیادی از مردم است.

نیچ ماکت پارچه مبلی

اگر تولید کننده پارچه مبلی هستید و بازار هدف پارچه های لوکس و گران را انتخاب کرده اید، در نیچ مارکتینگ باز هم باید بازار را محدود کنید. مثلا پارچه هایی تولید کنید که مخصوص هتل ها و رستورانهای لوکس باشد یا مختص مبلمان اداری پارچه تولید کنید.

نیچ ماکت فرش

اگر تولید کننده فرش هستید، مخصوص مساجد و مکان های مذهبی فرش تولید کنید.

نیچ ماکت سالن های زیبایی

اگر آموزش میکاپ و سالن های زیبایی دارید می توانند به آموزش آرایش کودکان بپردازید.

نیچ ماکت ظروف

اگر تولید کننده ظروف هستید، برای هتل های سنتی ظرف طراحی و تولید کنید و این گونه بازار خود را محدود کنید.

نیچ ماکت خدمات کامپیوتری و نرم افزار

اگر مجموعه نرم افزاری و خدمات کامپیوتری دارید، تمرکز روی گیمرها و اشخاص علاقه مند به بازی می تواند بازار خوبی برای شما باشد. آموزش های تخصصی، نرم افزارها و کنسول های بازی را به آن ها ارائه کنید و با ارائه این خدمات تخصصی باعث تمایز خود و کنار زدن رقبایتان شوید.

نتیجه گیری

با نیچ مارکتینگ قادر خواهید بود محصولات، خدمات و پیام های برندتان را راحت تر عرضه کنید و میزان فروش و سودآوری کسب و کارتان را چند برابر کنید. در دنیا تعداد بازارهای بالقوه زیاد است، اما در نهایت همه سودآور نیستند.

در نیچ مارکتینگ شما با توجه به استراتژی بازاریابی کسب و کارتان بازار خاص خود را انتخاب می کنید، اطلاعاتتان را نسبت به ویژگی های مختلف بازار هدفتان افزایش می دهید و با شناخت عمیق تر ارزش ها و رفتار خرید افراد همیشه متمایز باقی می مانید.

۴.۳ ۶ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : هادی احمدی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.

33%   ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۹,۹۹۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهناز

داشتن یک تجارت خاص یا برند در بازار ارزش بی نظیری دارد.عالی بود.

مهمان سایت

تا بحال با نیچ مارکتینگ آشناییت نداشتم هم ویدئوی عالیی بود وهم مقاله خوبی. متشکرم.

عطر اعلا

من در زمینه عطر و ادکلن فعالیت دارم. چه نیچ مارکتی پیشنهاد میکنید؟

پگاه جلالی
پاسخ به  عطر اعلا

اگر در زمینه تولید عطر و ادکلن فعالیت می‌کنید با یک بازار بزرگ همراه با طیف گسترده‌ای از سلایق در سنین مختلف با هر دو جنس مواجه خواهید شد؛ اما اگر جامعه هدف خود را تأمین عطری برای خانم‌های جوان قرار داده باشید، آنگاه می‌توانید فارغ از سلایق آقایان یا بانوان میان‌سال و حتی کهنسال، سمت و سوی عرضه محصول خود را مشخص کنید. آنگاه از نوع عطر گرفته تا شکل ظرف، رنگ‌ها و حتی بسته‌بندی و نوع تبلیغات، همگی در راستای علایق بانوان جوان قرار خواهند گرفت.

تقوی

برای اینکه بتونیم در بازار گوشه جایگاه خودمون رو به مخاطب بشناسونیم چه تکنیک های بازاریابی وجود داره؟

پگاه جلالی
پاسخ به  تقوی

سلام. استراتژی های بازاریابی مثل بازاریابی دهان به دهان(Word of Mouth)، کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ و تبلیغ در اپلیکیشن ها میتونه در نیچ مارکتینگ خیلی مفید باشه

زینی

من در زمینه کارهای هنری دستی فعالیت دارم لطفا درباره نیچ مارکتینگ راهنمایی بکنید؟

پگاه جلالی
پاسخ به  زینی

سلام. بله البته
شما میتوانید از طرفداران هدایای ویژه برای نیچ مارکتینگ استفاده کنید. مردم کمی هستند که به شما سفارش دهند عروسک معشوقشان را درست کنید. همین‌طور یک دسته‌گل اختصاصی با طرح نام گیرنده و حتی یک دست‌سازهٔ چوبی که یک شعر خاص رویش نوشته شده است، طرفداران زیادی ندارد. یا لااقل همهٔ مردم حاضر نیستند برایش هزینه کنند. ولی به هر حال کسانی که دنبال چنین هدایای منحصر به فردی باشند در جامعه کم نیست.بنابراین این یک بازار مطمئن و گاهی پرسود است. شما هنری دارید که بخواهید با آن هدایای مردم را شخصی‌سازی کنید. ‍فرصت را از دست ندهید.
اگر میخواهید بیشتر بازار را مورد بررسی قرار دهید و نیاز به کمک دارید فرم انتهای برگه را پر کنید تا برای تعیین وقت مشاروه با شما تماس بگیریم

صبا قبادی

درسته که نیچ مارکتینگ راهکار هوشمندانه ایه و ی جورایی برای بیزینس هایی که چه از نظر مالی و از نظر رقابت و بازاریابی تو مضیقه هستن حکم راه فرار و میانبر رو داره .ولی خب روش بکارگیری این استراتژی هم خیلی مهمه. چند وقت پیش تو سایت دانشگاه کسب و کار خوندم که استفاده از بازاریابی دهان به دهان و استفاده از قدرت اینفلوئنسر ها و… میتونه برای کسب و کارها معجزه کنه

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: