بودجه تبلیغاتی شرکت اقیانوس آبی

چطور بودجه تبلیغات را تعیین کنیم؟

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

یکی از مهم ترین کارهایی که کسب و کارها باید انجام دهند، تعیین بودجه تبلیغات خود برای سال جدید است. پولی که به بودجه تبلیغاتی خود اختصاص می دهید باید برای تحقق اهداف کمپین تبلیغاتی مختلفی که برای کسب و کار خود تعیین کرده اید هزینه شود.

از نظر حسابداری مخارج تبلیغات به عنوان هزینه حساب می شوند، اما از نگاه بازاریابی بودجه تبلیغات نوعی سرمایه گذاری است، زیرا از طریق افزایش آگاهی جامعه به رشد و توسعه محصولات و برند شرکت کمک می کند.

بودجه تبلیغات یعنی هزینه های تبلیغاتی سازمان خود را برای یک بازه زمانی خاص تخمین بزنید. می توان گفت بودجه تبلیغات همان پولی است که شما میخواهید برای تحقق اهداف بازاریابی کسب و کار خود هزینه کنید.

برای مشاهده نمونه طراحی کمپین تبلیغاتی گروه اقیانوس آبی به بخش طراحی کمپین تبلیغاتی سر بزنید👇

در کلاس‌های آموزش‌های مدیریتی گروه اقیانوس آبی بسیاری از مدیران را می‌بینیم که بودجه‌های خود را به اشتباه به صورت کلی تعریف می‌کنند، لذا لازم دانستیم که در این مطلب از مجله اقیانوس آبی به سوالات زیر در مورد بودجه تبلیغات پاسخ می دهیم: 

 1. اهمیت و مزایای تعیین بودجه برای تبلیغات چیست؟
 2. انواع روش های تعیین بودجه برای تبلیغات چیست؟
 3. هر کدام از روش های بودجه بندی چه مزایا و معایبی دارند؟
 4. اشتباه رایج مدیران در تعیین بودجه تبلیغات چیست؟

چرا باید بودجه تبلیغات را از قبل تعیین کنیم؟

جواب این سوال بسیار ساده است: نه تنها بودجه بندی تبلیغات به شما این امکان را می‌دهد که یک برنامه هزینه برای پول خود ایجاد کنید، بلکه به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که برای فعالیت‌هایی که برای تحقق اهداف کمپین تبلیغاتی شما مهم هستند، پول کافی خواهید داشت. به این ترتیب، می‌توانید زودتر از موعد تصمیمات هوشمندانه بگیرید و از شکست های غیر ضروری جلوگیری کنید!

علاوه بر آن، بدون تنظیم دقیق بودجه تبلیغات نمی توانید متوجه شوید که بازگشت سرمایه (ROI) تلاش های تبلیغاتی شما چقدر بوده است! اینکه بتوانید موفقیت روش های تبلیغاتی خود را ردیابی کنید بسیار مهم است، زیرا بسیاری از کسب و کارها تبلیغات را به عنوان بخشی گران قیمت می بینند؛ پس اگر نتوانید آن را اندازه گیری کنید، نمی توانید آن را بهبود ببخشید!

بیشتر بخوانید: انواع روش های تبلیغ نویسی

روش‌های تعیین بودجه تبلیغات کسب و کار

تبلیغات یک سرمایه گذاری ضروری برای هر شرکتی است. تعیین مقداری که باید سالانه خرج کنید می تواند کمی چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر در حال راه اندازی کسب و کار یا کسب و کار کوچک هستید.

از آنجایی که هر کسب و کاری مجموعه ای از اهداف و منابع خاص خود را دارد، مقدار پولی که هر یک از آنها می توانند به تبلیغات اختصاص دهند متفاوت است.

همچنین مهم است که در نظر داشته باشید که وقتی تلاش‌های تبلیغاتی شما مؤثر باشد و موفق شوید، فروش بیشتری برای کسب‌وکار شما ایجاد می کند. خوشبختانه، روش‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چقدر پول باید به بودجه تبلیغات خود اختصاص دهید.

روش های تعیین بودجه تبلیغات

۱. تعیین بودجه تبلیغات بر مبنای توانایی مالی

چقدر میتوانم هزینه کنم؟

همانطور که از اسم این روش پیدا است، میزان بودجه اختصاصی برای تبلیغات به اندازه‌ای تعیین می‌شود که شرکت از نظر مالی توانایی پرداخت و تحمل آن را دارد. این روش ساده‌ترین روش بودجه بندی تبلیغاتی حساب می‌شود، اما بر میزان فروش تاثیر زیادی نمی‌گذارد و برای برنامه‌های بلند مدت چندان مناسب نیست. با این حال برای شرکت‌هایی که از نظر مالی در مضیقه هستند و به تبلیغات نیاز دارند روشی اجتناب ناپذیر است.

با روش‌های نوین و خلاقانه در بازاریابی آشنا شوید و از رقبای خود پیشی بگیرید.

۲. تعیین هزینه تبلیغات بر مبنای فروش

اگر این کمپین تبلیغاتی را اجرا کنم، چقدر درآمد خواهم داشت که بخشی از سودش را برای کمپین خرج کنم؟

روش تعیین بودجه تبلیغات بر مبنای فروش روشی متداول است که این روزها بسیاری از شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند. در این روش شرکت‌ها درصدی از فروش حال حاضر یا پیش بینی خود از فروش شرکت را به عنوان بودجه‌ تبلیغات در نظر می‌گیرند.

این روش باعث ایجاد نوعی تعامل و رابطه‌ای منطقی بین بودجه کمپین تبلیغاتی، قیمت فروش و میزان سود می شود که میزان این رابطه را توانایی مالی شرکت تعیین خواهد کرد. تنها مشکل در این روش عدم انعطاف پذیری آن است، چرا که بودجه بر اساس نقدینگی تعیین می‌شود و شرکتی که با کاهش فروش مواجه شده و می‌خواهد از تبلیغات به عنوان نیروی محرک استفاده کند دچار مشکل می‌شود.

بیشتر بخوانید: اقیانوسی از راهکارهای افزایش فروش

۳. تعیین بودجه تبلیغات کسب و کار بر مبنای رقیب

اگر رقیب مستقیمی دارید که با کمپین خودش سهم بازار شما را تهدید می کند، می توانید با مهندسی معکوس یا جاسوسی تجاری بفهمید چقدر هزینه کرده است.

یکی از منطقی ترین راه‌ها برای تعیین بودجه تبلیغات نگاه کردن به رقبا است. اگر شرکت رقیب شما که سهم بازارش هم نزدیک به سهم بازار شما است، برای یک کمپین تبلیغاتی ۱ میلیارد تومان بودجه هزینه کرده باشد و نتایج خاصی به دست آورده باشد، احتمالا شما هم با همان مقدار هزینه می‌توانید به نتایج مشابه دست یابید.

کاملا مشخص است این روش تعیین بودجه تبلیغاتی محافظه کارانه بوده و به دستاورد شگرفی نمی‌انجامد، اما مزیت این را دارد که از رقبا عقب نمی مانید.

تعیین بودجه تبلیغات کسب و کار بر مبنای رقیب

۴. تعیین هزینه تبلیغات بر مبنای واحدهای محصول

برای تبلیغ هر محصول چقدر هزینه کنم؟

اگر محصولات شرکت شامل بخش‌های مختلف و مجزا باشد، می‌توان بر اساس هر بخش و بزرگی آن اقدام به تعیین بودجه تبلیغاتی کرد. به این صورت که در این روش با تعیین هزینه‌های تولید و میزان تولید هر محصول بودجه تبلیغاتی برای هر بخش تعیین کرد. این روش تنها زمانی مفید خواهد بود که تبلیغات برای هر بخش و هر محصول مورد نیاز و منطقی باشد.

۵. تعیین بودجه تبلیغاتی بر مبنای هدف و انجام کار

تعیین هزینه تبلیغات با ترکیبی از روش های بالا

این استراتژی ترکیبی از روش های بالا است که نسبت به بقیه پخته تر است و برای انجام آن باید به صورت مرحله به مرحله برنامه ریزی و اقدام کرد. منطقی ترین روش تعیین بودجه برای تبلیغات این است که ابتدا اهدافی تعیین می‌شوند، سپس ابزارها و روش‌های رسیدن به آن اهداف معین می‌شوند که بایستی در مورد هزینه‌ هر یک از ابزارها و میزان سودآوری شان تحقیق کرد و سپس دست به بودجه بندی زد. بودجه‌ تبلیغات از جمع کل این هزینه‌ها به دست می‌آید.

اهمیت بودجه تبلیغات

معیار برنامه ریزی برای بودجه تبلیغاتی

زمان بندی و مدت زمان برپایی کمپین تبلیغاتی، دو عامل مهم پس از تعیین بودجه تبلیغاتی برای داشتن یک کمپین موفق است. برای برنامه ریزی برای بودجه تبلیغات سه روش وجود دارد:

 1.  پیوسته
  در این نوع از زمان بندی برای بودجه تبلیغات، تبلیغات با سطحی یکسان در طول دوره پخش می شود. این نوع از زمانبندی تبلیغات بیشتر زمانی استفاده می شود که تقاضا برای محصول و خدمات کسب و کار ثابت باشد.
 2. دوره‌ای
  این نوع از زمان بندی برای تبلیغ زمانی استفاده می شود که میزان تقاضا برای محصول در طی زمان های مختلف یکسان نباشد. برای هماهنگ کردن تقاضا های یکنواخت باید تبلیغ به صورت دوره ای انجام شود.
 3. توده ای
  پس از تعیین بودجه تبلیغاتی در این نوع از زمانبندی برای تبلیغ، تبلیغات فقط در دوره هایی خاص و زمانی که تقاضا فصلی است انجام می گردد.

بودجه تبلیغات در ایران

خیلی از مدیران به اشتباه فکر می کنند اصلی ترین بخش بودجه تبلیغات کسب و کار، برای رسانه است؛ مثل اجاره بیلبورد با طراحی رایگان. ولی در واقع اینطور نیست! اصلی ترین موضوع در کمپین طرح زیبا و جذابیت است. پس اگر بیلبورد را با طراحی رایگان می گیرید، خیلی نباید روی طراحی حرفه ای آن حساب کنید.

پس حواستان باشد که به جز رسانه باید برای ایده پردازی، کپی رایتینگ و تبلیغات با طراحی زیبا نیز هزینه کنید.

اگر میخواهید در تمام حوزه های مدیریت کسب و کار مهارت کسب کنید، دوره جامع مدیر پولساز انتخاب هوشمندانه ای است.

۴.۸ ۵ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : داوود احمدی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره بازاریابی اقیانوس آبی “مارکتینگ پلاس” تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا را می آموزید. هم چنین یاد می گیرید چطور یک کمپین تبلیغاتی موفق بنویسید.

33%   ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آزاده

تعیین کردن بودجه واقعا سخته. نمیشه فهمید داری زیاد هزینه میکنی یا کم و اخرش ایا به صرفه بوده یا نه؟ مقاله خوبی بود ممنون

علی خانیاری

برای تعیین بودجه تبلیغات به جز نکاتی که گفتید فکر می کنم چرخه عمر محصولی که براش تبلیغ می کنیم هم مهم باشه، درسته؟

پگاه جلالی
پاسخ به  علی خانیاری

سلام. بله کاملا درسته. قبل از آنکه روشی را برای بودجه بندی تبلیغات انتخاب کنید باید به چند مورد توجه داشته باشید.
• نخست آنکه کالای شما در چه مرحله ای از عمر خود قرار دارد، زیرا میزان بودجه ی مورد نیاز برای تبلیغات آن متفاوت خواهد بود.
• سهم بازارِ مارک تجاری شما نیز در تعیین بودجه تبلیغاتی شما موثر است. بدیهی است که در صورتی که هدف شما از تبلیغات ایجاد تقاضا یا تصاحب سهم بازار رقبا باشد به بودجه بیشتری نیاز دارید تا حفظ سهم بازار فعلی.
• میزان رقابت و تراکم در بازار نیز در تصمیم گیری شما موثر است. هر چه رقابت در بازار بالاتر باشد برای آنکه صدای خود را از میان انبوه شرکت های رقیب به گوش مشتریان برسانید، به تبلیغات بیشتری نیاز دارید.
• فراوانی پخش و تمایز کالای شما با رقبا نیز موارد دیگری است که در تعیین بودجه تبلیغاتی شما موثر است.

s. shakiba

آیا می تونین خلاصه توضیح بدین که مبنای تعیین بودجه چیه؟

پگاه جلالی
پاسخ به  s. shakiba

سلام. برخی سازمان ها هیچ بودجه ی مشخصی را پیشاپیش اعلام نمی کنند. بلکه در مواقع مورد نیاز، مبالغی را برای آن اختصاص می دهند. فروشندگان و تجار کوچک معمولا به روش مزبور عمل میکنند. از آنجا که این افراد نیازی به ارائه ی گزارش عملکرد به سایرین ندارند، درد سر تهیه بودجه را متقبل نمی شوند. اما حتی در اینگونه موارد نیز تهیه ی بودجه به صورت رسمی و ساختار یافته، می تواند مفید واقع شود.
بودجه بندی، بخش اصلی فرایند پیش بینی وکنترل سود و زیان است. بنابراین سازمان ها به بودجه بندی نیاز دارند. اما باید برای تعیین بودجه ی تبلیغاتی خود به دنبال مبنایی مناسب باشند. بودجه تبلیغات، یکی از بزرگترین اقلام هزینه ای سازمان ها است. برای تعیین بودجه تبلیغاتی خود به دنبال مبنایی مناسب باشند. بودجه تبلیغات یکی از بزرگترین اقلام هزینه ای سازمان است

ناصرپور

سلام. توی بیشتر شرکت ها مخصوصا کوچک، تخصیص بودجه تبلیغات هیچ رویکرد خاصی نداره و بر مبنای نظر شخصی مدیر هست. که به نظرم در بلندمدت خیلی به ضرر مجموعه تموم میشه

پگاه جلالی
پاسخ به  ناصرپور

سلام. بله این روش تخصیص اختیاری نام داره. روش تخصیص اختیاری کاملا وابسته به نظر و رویکرد مدیریت است و از این جهت هیچ پایه و اساس تئوریکی ندارد. بودجه به تنهایی توسط مدیریت تعیین می شود. در این روش مدیران بر اساس آنچه که احساس می کنند، ضروری است بودجه را تعیین می کنند. بنابراین نهایتا تصمیم برای تعیین بودجه تبلیغات به شرایط اقتصادی و روانشناختی افرادی بستگی دارد که در جایگاه مدیریت قرار دارند و نه به نیازمندی های بازار!
رویکرد تخصیص اختیاری هیچ مزیت قابل مشاهده ای ندارد چرا که
• هیچ تفکر سیستماتیکی در پشت آن وجود ندارد
• اهدافی وجود ندارد که بر اساس آن ها بودجه ریزی صورت گرفته باشد
• مفهوم و هدف از تبلیغات و ترویج عمدتا نادیده گرفته میشوند.
اما به طرز شگفت آوری همچنان شرکت های بسیاری، هم کوچک و هم بزرگ، هم تجاری و هم غیر انتفاعی، هستند که بر اساس این روش بودجه های خود را تنظیم می کنند.

رضا نجاتی

با سلام. محاسبه بودجه تبلیغات آنلاین چطور هست؟

پگاه جلالی
پاسخ به  رضا نجاتی

به احتمال زیاد شما جمله تبلیغات هزینه نیست سرمایه است را شنیده‌اید. در مدیریت بودجه تبلیغات دیجیتال باید موارد زیادی ارزیابی شود.
برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
آیا تبلیغات به اندازه هزینه انجام شده، بازدهی خواهد داشت؟
مشتریان جذب شده دائمی خواهند بود؟
تاثیر تبلیغات بر برندینگ شما تا چه حد زیاد خواهد بود؟

ناهید عسگری

از جمله مقاله هایی که بدرد بخور و بدون تبلیغ بود

پگاه جلالی
پاسخ به  ناهید عسگری

🙏🏻🙏🏻🙏🏻 پیشنهاد میکنم مقاله راه اندازی کمپین تبلیغاتی رو هم بخونین:
https://oghyanooseabi.com/marketing-mag/advertising-campaign/

دوره آموزش بازاریابی با 50 درصد تخفیفمشاهده دوره

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: