کمپین معرفی محصول جدید

کمپین معرفی محصول جدید به بازار

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

کمپین معرفی محصول جدید (لانچ محصول)، نوعی از کمپین تبلیغاتی است که برای ارائه محصول جدید به بازار و با هدف معرفی تولیدات تازه به بازار و افزایش فروش آن انجام می گیرد. در واقع این محصولات یا برای اولین بار راهی بازار فروش می شوند و یا پس از بازبینی و به روز شدن مجددا برای فروش به بازار عرضه می شوند.

در این مطلب به معرفی کمپین راه اندازی محصول جدید و روش اجرای آن می پردازیم. پس تا پایان با گروه اقیانوس آبی همراه باشید.

اگر شما هم محصول جدید تولید کرده اید و قصد معرفی محصولات را به مخاطبان خود دارید، ما می توانیم کمپین معرفی محصول جدید را برای شما طراحی کنیم. کافی است فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

کمپین معرفی محصول جدید چیست؟

کمپین معرفی محصول جدید، تلاشی هماهنگ برای بازاریابی محصول جدید و اعلام آن به جهان است. کمپین راه اندازی محصول جدید با هدف نهایی جذب مشتریان و پذیرش محصول جدید توسط آن ها طراحی و اجرا می شود. معمولا بخش فروش یا بازاریابی یک شرکت مسئول اصلی این کمپین است. اما به طور کلی راه اندازی موفق کمپین معرفی محصول جدید نیازمند تلاش بخش های مختلفی مانند بخش فروش، بازاریابی، امور مالی، پشتیبانی و روابط عمومی است.

هدف از کمپین معرفی محصول جدید جلب توجه مخاطب هدف به محصول، پیش از راه اندازی فیزیکی آن است تا برای افزایش فروش، در مشتری ایجاد علاقه و نیاز کند و او را برای خرید محصول متقاعد کند.

کمپین معرفی محصول جدید چیست

سه مرحله کمپین راه اندازی محصول جدید

کمپین راه اندازی یک محصول جدید product launch campaign را می توان یک فرآیند کلی در نظر گرفت که اقدامات مهم و شاخص آن طی سه مرحله انجام می شود.


۱. مرحله پیش از راه اندازی محصول جدید (pre-launch step)

در این مرحله اقدامات اولیه برای داشتن یک راه اندازی موفق انجام می گردد. در مرحله pre launch تحقیقات بازار انجام شده و بایدها و نبایدهای تولید و معرفی آن مشخص می شود. آماده سازی های لازم از جمله تهیه محتوا، آموزش پرسنل و آماده کردن ابزارهای لازم نیز در مرحله اول کمپین انجام می شود.

۲. مرحله راه اندازی محصول جدید (launch step)

در این مرحله سعی می شود آنچه که تا به حال برنامه ریزی شده و خود را برای آن آماده کردید به بهترین نحو انجام شود. یک استراتژی کارآمد در این مرحله نتیجه ی مورد نظر و دلخواه شما را تضمین می کند. بازاریابی و جذب مخاطب از اقدامات مورد نیاز این بخش می باشد.

۳. مرحله پس از راه اندازی محصول (post-launch step)

در این مرحله از طریق بررسی بازخوردهای دریافتی از کمپین معرفی محصول جدید و ارزیابی نتایج به دست آمده مشخص می شود تا چه اندازه موفق بوده اید. در صورت عدم کسب بازخوردهای مورد انتظار از مخاطب، باید اقدامات اصلاحی بر روی محصول اعمال شود.

سه مرحله کمپین راه اندازی محصول جدید

کمپین راه اندازی محصول جدید را در چه بستر هایی می توان اجرا کرد؟

اگر کمپین اجرا شده برای لانچ محصول در طیف گسترده ای از رسانه ها اجرا شود، قاعدتا مخاطبان بیشتری را جذب می‌کند. انواع کانال‌های تبلیغاتی برای اجرای کمپین معرفی محصول عبارتند از:

 • تبلیغ در شبکه های اجتماعی (کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام)
 • تبلیغ در بستر ایمیل
 • تبلیغ چاپی
 • تبلیغ از طریق موتور های جست و جو
 • تبلیغ از طریق پیامک
 • تبلیغ در ناوگان حمل و نقل عمومی
 • تبلیغ از طریق بیلبورد های سطح شهر
 • تبلیغ از طریق برنامه تلویزیونی

انواع کمپین لانچ محصول بر اساس اندازه بازار هدف

برای معرفی محصولات جدید بر اساس گستردگی مخاطبان هدف، سه الگوی اصلی را می توان در نظر گرفت با مجله اقیانوس آبی همراه باشید:

۱. راه اندازی در مقیاس کامل (full scale)

اگر برای معرفی محصول جدید خود حداکثر دسترسی را در نظر دارید می توانید از از این الگوی راه اندازی استفاده کنید. در این الگو از یک استراتژی چند وجهی برای بازاریابی استفاده می شود. برای مثال می توانید یک وبینار آزاد برای علاقه مندان استفاده کنید. یک کمپین عظیم در رسانه های اجتماعی ابزار مناسبی برای بازاریابی در این الگو است.

۲. راه اندازی نرم (Soft launch)

در یک راه اندازی نرم دامنه کوچکتری از مخاطبان، هدف بازاریابی ما قرار می گیرند و دسترسی خود را محدودتر می کنیم. برای مثال می توان از طریق یک کمپین ایمیل ساده استفاده کرد.

۳. حداقل راه اندازی (Minimal setup)

گاهی برای راه اندازی محصول جدید، نیاز به تعریف دقیق تری از مخاطبان خود دارید. در واقع این تعریف به ما برای داشتن یک برنامه ریزی هدفمند و با ظرافت بیشتر کمک می کند. برای مثال به جای اینکه تلاش خود را برای جذب مشتریان جدید به کار بگیرید، با کاربران فعلی خود درباره ی محصول جدید یا به روز رسانی شده به تعامل بپردازید.

انواع کمپین لانچ محصول بر اساس اندازه بازار هدف

نکات مهم در کمپین معرفی محصول جدید

برای اجرای بهتر کمپین راه اندازی محصول جدید، حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱. رسیدن به درک درستی از مخاطب و نیازهایش

برای شروع حرکت در مسیر پر فراز و نشیب بازاریابی محصول جدید، باید مخاطب که همان مشتری بالقوه شماست، به خوبی شناخته شود و درک درستی از نیازهای آن به عمل آید. این نقطه یعنی شناخت انواع مشتریان، مبدا حرکت به سمت فروشی موفق است.

۲. انتخاب بهترین رسانه برای تبلیغات محصول جدید

پس از شناسایی کامل مخاطب و درک نیازهایش، می توانید بفهمید که کدام رسانه بهترین بستر برای تبلیغات و ایجاد ارتباط با مخاطبان است. پس می توانید محتوای جذاب خود را در رسانه مورد علاقه مخاطب، با او در میان بگذارید.

۳. انتخاب تیم قوی برای همراهی تا انتهای مسیر

موفقیت در راه اندازی محصول تنها به مدیران محصول بستگی ندارد، بلکه همه افراد دخیل در این موضوع یعنی بخش تولید، تیم بازاریابی و تیم فروشندگان، نقش مهمی در معرفی محصول و فروش آن دارند.

باید در نظر داشته باشید این بازاریابی شروعی برای یک فروش گسترده و موفق خواهد بود. بنابراین به یک تیم حرفه ای و هماهنگ نیاز داریم تا در صورت دستیابی به موفقیت مورد نظر، پیگیری ها، خدمات و فعالیت های پیچیده بعدی را به بهترین نحو انجام دهند.

می توانید برای مشاهده نمونه پروپوزال کمپین تبلیغاتی و نمونه طراحی کمپین تبلیغاتی اقیانوس آبی به بخش طراحی کمپین تبلیغاتی سر بزنید.

۴. تعیین دقیق نقش هریک از اعضای تیم

مسئولیت های کلیدی هریک از اعضای تیم را دقیقا مشخص کنید. این کار به یکپارچه سازی و منظم کردن اجرای کمپین معرفی محصول جدید کمک می کند. همچنین امکان وقوع بسیاری از اشتباهات احتمالی را از بین می برد.

۵. تمرکز روی نگهداری کاربران کنونی

در کنار جذب مخاطب جدید، تیم همراه شما باید روی حفظ و نگهداری مشتریان فعلی محصول هم تمرکز کنند. این امر نیازمند آموزش سازمانی به صورت مداوم است تا بدانند چگونه کاربر فعلی را در ادامه با خود همراه کنند.

۶. استفاده از تجربه های رقبا

داشتن رقبای زیاد برای یک محصول تازه راه اندازی شده، تهدید محسوب می شود! اما با کمی هوشمندی و ابتکار می توان این تهدید را به فرصتی بزرگ تبدیل کرد. حتما در تاریخچه فعالیت رقبای شما عوامل زیادی وجود دارد که مانع حرکت سریع آنان به سمت موفقیت شده است.

در واقع آنان چیزی شبیه آنچه که شما قصد دارید شروع کنید را تجربه کرده اند. پس با توجه به تجربه های رقبا مشخص کنید چه چیزی به شما کمک می کند و چه چیزی مانع حرکت شماست. در این صورت شما می توانید بیشتر بر روی هدف اصلی متمرکز شوید و در ذهن مشتری بهتر از رقبا تثبیت شوید.

۷. اندازه گیری و مشخص کردن معیارها

تعیین معیارهای مورد نظر، میزان موفقیت شما در هر مرحله را نشان می دهد. بنابراین با ارزیابی مداوم این معیارها به شما این امکان را می دهد تا در صورت ناراضی بودن از نتایج بلافاصله و در بهترین زمان مسیر پیش رو را تغییر دهید. این امر گام مهمی برای پیشگیری از صرف هزینه های اضافی است.

هدف کمپین راه اندازی محصول جدید

۸. تعیین بودجه و برنامه ریزی آن

بودجه تبلیغاتی که در اختیار دارید را به طور دقیق برنامه ریزی کنید تا از انجام هر عملی که هزینه شمارا از حد معقول و استاندارد آن دور می کند اجتناب کنید. این نکته از جمله اشتباهات رایج افراد در راه اندازی کمپین معرفی محصول جدید است.

۹. انتخاب متن معرفی محصول جدید

متن معرفی محصول کامل و خلاقانه می تواند عامل خوبی برای جذب و همراهی مخاطب باشد. شما می توانید با یک معرفی جذاب احساس نیاز را به طور جدی در مخاطب ایجاد کنید.

معرفی درست محصول از ابهامات موجود در ذهن مخاطب می کاهد و باعث اعتمادسازی و جلب رضایت خریدار می شود. در واقع متن معرفی باید آگاهی مخاطب را به حداکثر برساند. همچنین معرفی صحیح محصول، هویت مورد انتظار تیم فروش درباره برند را در ذهن مخاطب ایجاد می کند.

برای به دست آوردن امتیازات فروش محصول خود این موارد را با خود مرور کنید:

 • چه چیزی باعث می شود محصول ما نسبت به رقبا در اولویت باشد؟
 • اولین چیزی که مشتری جدید از استفاده محصول ما دریافت می کند چیست؟
 • چه چیزی ما را از رقبا متمایز می کند؟
 • آیا محصول به طور کامل انتظارات مصرف کننده را برآورده می کند؟
 • بهترین ویژگی محصول ما چیست؟

بیشتر بخوانید: متن تخفیف ویژه و اصول نگارش آن

۱۰. تبلیغات گسترده در شبکه های اجتماعی

در حال حاضر شبکه های اجتماعی میلیون ها کاربر را از هر کجای جهان با علایق و سلایق متفاوت به خود جذب کرده است. پس تبلیغات گسترده و جذاب در شبکه های اجتماعی و استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ فرصتی بزرگ برای رونق گرفتن کسب و کارها فراهم آورده است. برای مثال می توانید محتواهای کمپین دیجیتال کارکتینگ خود را در شبکه هایی مانند یوتیوب، لینکدین، توییتر، تلگرام، اینستاگرام و … منتشر کنید.

اگر شما هم محصول جدید تولید کرده اید و قصد معرفی محصولات را به مخاطبان خود دارید، ما می توانیم کمپین معرفی محصول جدید را برای شما طراحی کنیم. کافی است فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

کلام آخر

کمپین معرفی محصول جدید از اقدامات مهم در توسعه محصول جدید است که در حال حاضر ضرورت آن برای بقای محصول در بازار افزایش یافته است. عدم توجه در بکارگیری تکنیک های لازم، یک فرصت سوزی پرهزینه محسوب می‌شود. اگر تدوین و اجرای یک کمپین تبلیغاتی به صورت حرفه ای صورت نگیرد ممکن است علاوه بر ناموفق بودن، باعث کاهش اعتبار برند شود.

طبق تحقیقات انجام شده ۹۵ درصد کمپین های راه اندازی شده توسط کسب و کارها با شکست مواجه شده اند. بنابراین پیش از اجرای کمپین راه اندازی محصول باید تمام جوانب را سنجید و بهترین استراتژی را به کار برد تا این مسیر شما را به نتیجه ای رضایت بخش برساند.

۵ ۳ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره بازاریابی اقیانوس آبی “مارکتینگ پلاس” تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا را می آموزید. هم چنین یاد می گیرید چطور یک کمپین تبلیغاتی موفق بنویسید.

33%   ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زابلی

سلام. تشکر از مطالب خیلی خوبتون.لینک بازاریابی محصول هم خیلی تکمیل کننده بود

پگاه جلالی
پاسخ به  زابلی

😊🙏

شاهدی

کمیپین تبلیغاتی قوی نیاز به اجرای قوی هم داره تا بتونه نتیجه نهایی عالی باشه.

پگاه جلالی
پاسخ به  شاهدی

سلام. بله قطعا همینطوره
اجرای درست و انالیز مرحله به مرحله و بهبود روش ها، به اندازه طراحی حرفه ای کمپین تبلیغاتی مهم هستن

دنیافرد

لینک های که در پیامک ها ارسال میشه متاسفانه باتوجه به اینکه یکسری سوء استفاده کردند و دزدی های انجام شده عملا غیر قابل استفاده هست

پگاه جلالی
پاسخ به  دنیافرد

سلام. بله درسته که خیلی ها به لینک های پیامکی اعتماد ندارن، ولی میتونین برای مشتریان وفادارتون پیامک بفرستین و برای ارسال انبوه از پیامک های بدون لینک استفاده کنید و اون ها رو تشویق کنین تا با سرچ در گوگل یا اینستاگرام شما رو پیدا کنن

دوره آموزش بازاریابی با 50 درصد تخفیفمشاهده دوره

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: