درباره اقیانوس آبی

اقیانوس آبی بر پایه مفهوم بین المللی BLUE OCEAN STRATEGY یا استراتژی جهانی اقیانوس آبی بنیان گذاری شده است. این موسسه یک تیم تخصصی است که به کسب و کارها برای نجات از اقیانوس قرمز کسب و کار و ورود به اقیانوس آبی کمک میکند و خدمات آموزشی، مشاوره ای و اجرای ارائه می دهد. بنیانگذاران اقیانوس آبی مهندس هادی احمدی و دکتر داوود احمدی دو برادر یزدی هستند که طی فراز و نشیب های زیاد رسالت خود یعنی توسعه کسب و کارهای ایرانی و رساندن آنها به مرحله جهانی شدن را دنبال میکنند. در ادامه با داستان گذشته و رویاهای آینده برادران احمدی بیشتر آشنا می شوید.

زمستان ۱۳۸۶ : از کجا شروع شد ؟

شروع ناموفق از مبل نمونه

هادی از داوود بزرگتر است و در نوجوانی در کنار یک مهندس الکترونیک کارآموزی میکرد تا اینکه بعد از ۷ سال به یک مهندس تجربی الکترونیک که تخصص راه اندازی و تعمیر دستگاههای روز نساجی داشت تبدیل شد. در کنار تخصص تجربی اش در رشته مدیریت صنعتی کارشناسی و کارشناسی ارشد گرفت. در همان روزها داوود که به مرحله ورود به دانشگاه رسیده بود نیز به علوم مدیریت علاقه ببیشتری داشت و تحصیلاتش را در رشته مدیریت صنعتی آغاز کرد. داوود از نوجوانی فروشندگی میکرد و با توجه به تجربه نسبی او در حوزه فروشندگی مبلمان با پیشنهاد او و حمایت برادرش در سال ۱۳۸۶ یک فروشگاهی به نام مبل نمونه در یکی از محله های قدیمی یزد افتتاح کردند اما از آنجاییکه این دو برادر تجربه ای در حوزه تجارت و کسب و کار نداشتند موفقیتی در مبل نمونه حاصلشان نشد تا اینکه..

تابستان ۱۳۹۰ : مربیان مسیر

یادگیری چند و چون کار...

با وجود تحصیلات دانشگاهی از سال ۱۳۹۰ به فکر یادگیری از اساتید خبره کسب و کار افتادند. این دوبرادر یادگیری خود را از اساتید بزرگواری چون دکتر شهریار شفیعی، محمد رضا شعبانعلی، محمود محمدیان و … شروع کردند و ۶سال متوالی با وجود سختی های مسیر یزد-تهران  دست از آموزش دیدن بر نداشتند. 

زمستان ۱۳۹۱ : شروع دوباره

راه اندازی مانیک و الکترو صدر

دوران جدید کسب و کار این دو برادر آغاز شد، آنها طی مسیر یادگیری در سال ۱۳۹۱ ایده کسب و کار جدیدشان را استارت زدند، مبل نمونه که سرگذشت خوبی نداشت در همان سال منحل با سرمایه اش  الکتروصدر(شرکت خدمات تخصصی الکترونیک نساجی) و مانیک(مجموعه تولیدی صنایع چوب) را  خلق کردند.

پاییز ۱۳۹۳ : رسالتی جدید

خلق اقیانوس آبی...

هادی احمدی و داوود احمدی با وجود فعالیت در کسب و کارهایشان تصمیم گرفتند مجموعه ای را خلق کنند که به کسب وکارها خدمات و آموزشهایی ارائه کند تا آنها را آزمون و خطاهای گران نجات دهد و مسیر رشدشان را تسهیل کند. در همین راستا به فکر خلق یک شرکت مشاوره مدیریت به نام اقیانوس آبی افتادند و در سال ۱۳۹۳ اقیانوس آبی تاسیس شد. این شرکت در ابتدا با تیم ۴ نفره و با برگزاری کارگاههای فروش، مذاکره و مدیریت آغاز به کار کرد.

۱۳۹۳ - اکنون : بهبود مستمر

رشد خدمات و توسعه تیم...

اصلی ترین ارزشی که در اقیانوس آبی جریان داشت مشتری مداری و تخصص محوری بود. مشتریان اقیانوس آبی دو حالت داشتند، یا از خدمات نتیجه میگرفتند و راضی بودند و یا اینکه به هر دلیل رضایت نداشتند که اقیانوس آبی بدون هیچ بهانه ای وجوه پرداختی را بر میگرداند تا به جای یار بودن بار نباشد. همین ارزش محوری باعث رشد روز به روز اقیانوس آبی و تقاضای خدمات بیشتر و کامل تر شد که لازمه آن رشد و توسعه تیم اقیانوس آبی بود. در همین راستا واحد های برندینگ، دیزاین و سیستم سازی خلق شدند.

بهار ۱۳۹۵ : ایده ای متفاوت

به بن بست خوردن کافه مدیر!

این توسعه همیشه با موفقیت همراه نبود. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۵ اولین کافه اختصاصی برای مدیران در یزد افتتاح شد. ایده برادران احمدی این بود تا مکانی دنج برای توسعه ارتباطات و اشتراک تجربیات مدیران کسب و کارها بسازند. ایده خوبی بود اما به دلیل در نظر نگرفتن شخصیت معتاد به کار مدیران  با استقبال چندانی روبرو نشد و بعد از یکسال منحل شد.

تابستان ۱۳۹۶ : آینده نگری

و توقف مدیران آینده!

 و بعضی دیگر از توسعه ها به دلیل محدودیت منابع ناتمام می ماند. ایده مدیران آینده پرورش نسل آینده کسب و کارها بود که در سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد. آموزش های عملی و جذاب برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال که توانست بیش از ۸۰ نوجوان را با مباحث مدیریتی، بانک، سرمایه گذاری، کار تیمی، هدفگذاری، الگوبرداری و … آشنا کند. اما به دلیل محدودیت زمانی مدرسین، دوره های بزرگسالان در اولویت قرار گرفت و مدیران آینده متوقف شد.

بهار ۱۳۹۷ : سیل دیجیتالی شدن کسب و کارها

خلق تیم دیجیتالی مازاریت

از آنجا که روز به روز کسب و کارها مشتاق یا مجبور به ورود به دنیای دیجیتال می شدند، هادی احمدی و داوود احمدی در سال ۱۳۹۷ به فکر تشکیل یک تیم تخصصی برای ارائه راه‌کارهای دیجیتالی به کسب و کارها افتادند و مازاریت خلق شد. بر خلاف شرکت‌های دیگر، مازاریت به جای قبول صفر تا صد پروژه ها  و وابسته نگه داشتن مدیران، عقیده داشت که باید مهارت دیجیتالی کسب و کارها توسعه یابد و مدیریتش را خود در دست بگیرند.

زمستان ۱۳۹۸ : همکاری مشترک

خلق نساجیت، ماناتایل و ملک سامان

با توجه به شناختی که طی چند سال حاصل شده بود پیشنهاداتی از سمت مشتریان برای سرمایه گذاری مشترک و درگیری مستقیم اقیانوس آبی به عنوان سهامدار مطرح می‌شد که ما حصل آن شروع همکاری با برخی از آنها و خلق نساجیت(بازرگانی پارچه مبلی) ماناتایل(بازرگانی آنلاین کاشی و سرامیک) و ملک سامان( شرکت راه و ساختمان)  در سال ۱۳۹۸ بود.

بهار ۱۳۹۹ : اپیدمی مشاوران کسب و کار

خلق کاسب‌یار

در روز های اخیر که متخصصان و مدعیان حوزه مدیریت کم نیستند ایده یک سیستم مشاوره آنلاین به نام کاسب یار می‌تواند جایگزین آموزشهای بی پایه و اساس و مشاوره های سلیقه ای و بدون عارضه یابی باشد. کاسب یار از اوایل سال ۱۳۹۹ و شروع همزمان اپیدمی کرونا و مدرسان و مشاوران کسب و کار شروع به کار کرد و اکنون برادران احمدی به دلیل حمایت از کسب وکارها و تحقق رسالتشان استفاده از آن را برای مدیران رایگان کرده اند.‌

این داستان ادامه دارد...

رسالت تیم ما...

کشور ایران برای سر افرازی نیازمند اقتصادی پر رونق است و این خود مدیرانی موفق و آگاه می خواهد. مدیرانی که ابتدا با گذشتن از سطح شهر و دیار خود در سطح ملی رشد کنند و آماده رقابت در سطح جهانی شوند. این رسالت تیم ماست و برای این مهم دست از تلاش بر نمیداریم. 

آخرین مقالات اقیانوس آبی را بخوانید.

کاسب یار

مشاور آنلاین کسب و کار

به کمک کاسب یار مسائل کسب‌و‌کارتان را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن‌ها راهکارهای اجرایی بگیرید. کاسب یار اولین سیستم آنلاین مشاوره کسب وکار است که برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونا خدمات کاملا رایگان ارائه می‌دهد.