Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

راهنمای کامل تدوین و اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق

4.5
4.5/5
(دیدگاه 4 کاربر)
فهرست
دانلود PDF مقاله راهنمای کامل تدوین و اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق

کمپین تبلیغاتی یک استراتژی خاص در حوزه بازاریابی است و برای کسب و کارهایی مناسب است که می خواهند آگاهی برند و سودآوری سازمان را افزایش دهند. کمپین تبلیغاتی برای دستیابی به نتایجی مثل افزایش آگاهی برند، افزایش فروش، بهبود ارتباطات در یک بازار خاص و از طریق رسانه های مختلف انجام می شود. بسیاری از کارآفرینان فکر می کنند کمپین تبلیغاتی به معنای ایجاد یک تبلیغ است. درحالی که اشتباه می کنند. کمپین تبلیغاتی فعالیتی سازمان یافته است که ایجاد تبلیغ فقط بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهد.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • ۱
  چرا اجرای کمپین تبلیغاتی اهمیت دارد؟
 • ۲
  چه مراحلی برای یک کمپین تبلیغاتی موفق باید طی شود؟
 • ۳
  آیا با بودجه کم نیز می توان کمپین تبلیغاتی پربازده داشت؟
 • ۴
  چه کسب وکارهایی از کمپین تبلیغاتی برای فروش بیشتر استفاده کرده اند؟
 • ۵
  چطور بفهمیم که کمپین تبلیغاتی ما موثر بوده است؟

اهمیت کمپین تبلیغاتی

بدون کمپین تبلیغاتی اگر صرفا از مشتری بخواهید از شما بخرد و هیچ فرآیند و برنامه ای برای آشنایی مشتری با کسب وکارتان نداشته باشید، مثل این است که بخواهید همین الان بکارید و همین الان درو کنید.
عدم نیاز به کمپین تبلیغاتی تنها زمانی است که آنقدر تقاضای بازار زیاد باشد که مشتریان برای محصول شما صف بکشند. پس اگر تبلیغاتی انجام داده اید، خود را از طرق مختلف به مشتری معرفی کرده اید اما مشتریان برای شما صف نکشیدند، مطمئنا به کمپین تبلیغاتی نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل تبلیغات

 • ۱
  آگهی دیواری و توزیعی
  مشخصات و مزایای کالا با تصویر و آرم تبلیغی معروف به صورت آگهی (تراکت)  چاپ شده و بر دیوار یا جایگاههای ویژه شهری نصب می گردد.
 • ۲
  آگهی پستی
  آگهی ها و اطلاعیه ها به وسیله پست برای اشخاص که قبلا نشانی آنها یادداشت شده ارسال می شود.
 • ۳
  بروشور و کاتالوگ
  مشخصات و ویژگیهای کالا در یک ورق کاغذ به صورت جزوه چاپ می شود که اکثرا همراه با عکس، توضیحات ضروری و نشانی های مرکز فروش و خدمات پس از فروش است.
 • ۴
  مطبوعات
  درج آگهی در مطبوعات رایج و متداول است روزنامه های کثیر الانتشار برد تبلیغاتی وسیع تری دارند.
 • ۵
  رادیو
  برای جلسه توجه مردم و کالا از رادیو استفاده میشود، متن آگهی و کیفیت صدای پخش کننده و نوع موزیک همراه آن و زمان پخش نکاتی است که برای اثربخشی پیام رادیویی باید محاسبه و در نظر گرفته شود.
 • ۶
  تلویزیون
  یک وسیله بسیار معتبر و جالب تبلیغاتی است زمان در تلویزیون محدود است آگهی ها بیش از چند ثانیه وقت احتیاج ندارند می بایست تنظیم و تدوین یک تیزر تبلیغاتی چند ثانیه ایی بسیار حرفه ایی،علمی، و اثر گذار صورت پذیرد که بتواند تاثیر پذیری حداکثری داشته باشد.
 • ۷
  سینما
  در سینما پیش از شروع فیلم اصلی تیزرهای تبلیغاتی کوتاه از پرده سینما تاثیرگذاری ژرف و موثری دارد.
 • ۸
  پوستر
  معمولاً عنوان کلی و شعار محوری یک آگهی همراه با تصویر در کاغذی مرغوب و ابعادی متنوع تهیه می شود که تاثیر گذاری مناسبی بر روی مخاطبان ایستا یا در حال گذر دارد.

مراحل کلیدی یک کمپین تبلیغاتی موفق

۱- تعیین هدف برای کمپین تبلیغاتی

برای شروع باید آن چه که می خواهید برایش تبلیغ کنید را انتخاب کنید. به طور معمول، وقتی به “اهداف” فکر می کنیم، بیشتر مردم فروش را جزء هدف می دانند. اما واقعیت این است که اهداف تبلیغاتی بسیاری وجود دارد که باید بر آنها تمرکز کرد.

از جمله متداول ترین اهداف می توان به خرید مشتری جدید، تبلیغ محصولات فعلی و عرضه محصولات جدید اشاره کرد. شما همچنین می توانید یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید که برای افزایش سطح آگاهی از برند طراحی شده باشد. هدف شما هر کدام که باشد، مهم است که قبل از اقدام به شناسایی آن بپردازید.

اگر در تعیین هدف کمپین خود مشکلی دارید؛ بهتر است از اهداف کلی سازمان خود شروع کرده تا با خرد کردن آنها به اهداف کوچکتر که احیانا مربوط به کمپین شما می‌شوند برسید. موارد زیر اهدافی هستند که معمولا شرکت‌ها از آنها برای برپایی یک کمپین تبلیغاتی استفاده می‌کنند:

هدف کمپین تبلیغاتی

۲- تعیین بازار هدف یا تارگت مارکت

بخشی از موفقیت یک کمپین مستقیماً با مخاطبان هدف شما مرتبط است. اگر بازار هدف یا مخاطب مشخصی داشته باشید، تحقق و اندازه گیری اهداف بسیار آسان تر است. نکات زیر به شما کمک می کند مشخص کنید که می خواهید چگونه افرادی را در تارگت مارکت خود قرار دهید.

ملاک هایی چون سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، وضعیت تأهل، سطح تحصیلات، علاقه ها، عادت ها و سرگرمی ها همه می توانند در شناسایی صحیح مخاطب مورد نظر شما مفید باشند. انتخاب گوشه دنج بازار، ارائه و طراحی محصولات و خدمات در جهت رفع نیازهای مشتریان آن بخش خاص را نیچ مارکتینگ می گویند.

۳- تقسیم بندی مخاطبان کمپین تبلیغاتی

هنگامی که مخاطبان خود را به روشنی مشخص کردید، باید مخاطبان را تقسیم بندی کنید. می توانید آنها را بر اساس محصولات یا خدماتی که می خواهید بفروشید و اطلاعات جمعیتی به گروه های مختلف تقسیم کنید. خود را به جای مشتریان احتمالی خود قرار دهید و سعی کنید شناسایی کنید که چه چیزی باعث علاقه آنها می شود.

آیا آنچه شما ارائه می دهید برای آنها مفید است؟ چگونه توجه آنها را جلب خواهید کرد؟ آیا آنها از مارک یا محصول شما مطلع هستند؟ آیا آنها قدرت خرید محصولات یا خدمات شما را با قیمت تعیین شده دارند؟

بخش بندی بازار

تعیین گروه هدف مخاطبان در کمپین تبلیغاتی

۴- تعیین بودجه کمپین

با توجه به تعداد مخاطبان، بازار های هدف و استراتژی های تدوین شده باید در اختصاص دادن بودجه به کمپین تبلیغاتی تدابیر لازم را در نظر بگیرید. تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی ساده نیست و چندین استراتژی دارد که بسته به نوع هدف، سازمان و اندازه بازار هدف متغیر است. برای این که در تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی بهتر عمل کنید، مقاله زیر را بخوانید.

نحوه تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی>>

۵- تعیین زمان برگزاری کمپین تبلیغاتی

متغیرهای زیادی در تعیین کردن مدت زمان تبلیغات اثرگذار هستند، مانند بودجه، نوع رسانه انتخابی، بازار هدف و تعداد مخاطبان. این همان چیزی است که ایجاد یک مدت زمان دقیق برای اجرا را برای شما سخت می کند.

مدت زمان موفقیت آمیز بودن یک کمپین تبلیغاتی بسته به صنعت، محل تبلیغات و بودجه شما متفاوت است.  برای اکثر کمپین ها، در طی یک هفته اتفاقاتی را مشاهده خواهید کرد. این بدان معنی است که شما باید حداقل یک هفته تلاش کنید اما زمان پیشنهادی برای تبلیغات دو هفته است.

۶- شناسایی و انتخاب ابزار تبلیغاتی مناسب

ابزار های تبلیغاتی که با نام های رسانه های تبلیغاتی، مدیوم ها، کانال های تبلیغاتی شناخته می شوند، هم به صورت آفلاین هم آنلاین به کمک شما می آیند تا کمپین تبلیغاتی خود را با استفاده از آنها پیش ببرید.

ابزارهای مفیدی در دسترس شما است که می تواند به شما کمک کند پیام کمپین را به بازار هدف خود برسانید. بیایید بهترین انواع ابزار یا کانال های تبلیغاتی موجود را مرور کنیم:

کمپین تبلیغاتی 4

ابزارهای تبلیغات آفلاین

 • ۱
  آگهی دیواری و توزیعی
  مشخصات و مزایای کالا با تصویر و آرم تبلیغی معروف به صورت آگهی (تراکت) چاپ شده و بر دیوار یا جایگاه های ویژه شهری نصب می گردد.
 • ۲
  آگهی پستی
  آگهی ها و اطلاعیه ها به وسیله پست برای اشخاص که قبلا نشانی آنها یادداشت شده ارسال می شود.
 • ۳
  بروشور و کاتالوگ
  مشخصات و ویژگی های کالا در یک ورق کاغذ به صورت جزوه چاپ می شود که اکثرا همراه با عکس، توضیحات ضروری و نشانی های مرکز فروش و خدمات پس از فروش است.
 • ۴
  مطبوعات
  درج آگهی در مطبوعات رایج و متداول است روزنامه های کثیر الانتشار برد تبلیغاتی وسیع تری دارند.
 • ۵
  رادیو
  برای جلسه توجه مردم و کالا از رادیو استفاده می شود، متن آگهی و کیفیت صدای پخش کننده و نوع موزیک همراه آن و زمان پخش نکاتی است که برای اثربخشی پیام رادیویی باید محاسبه و در نظر گرفته شود.
 • ۶
  تلویزیون
  تلویزیون یک وسیله بسیار معتبر و جالب تبلیغاتی است. زمان در تلویزیون محدود است و آگهی ها بیش از چند ثانیه وقت احتیاج ندارند، پس می بایست تنظیم و تدوین یک تیزر تبلیغاتی چند ثانیه ای بسیار حرفه ایی،علمی، و اثر گذار صورت پذیرد که بتواند تاثیر پذیری حداکثری داشته باشد.
 • ۷
  سینما
  در سینما پیش از شروع فیلم اصلی تیزرهای تبلیغاتی کوتاه از پرده سینما تاثیرگذاری ژرف و موثری دارد.
 • ۸
  پوستر
  معمولاً عنوان کلی و شعار محوری یک آگهی همراه با تصویر در کاغذی مرغوب و ابعادی متنوع تهیه می شود که تاثیر گذاری مناسبی بر روی مخاطبان ایستا یا در حال گذر دارد.
کمپین تبلیغاتی 5

ابزارهای تبلیغات آنلاین

 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی به صورت ارگانیک و پولی
  همانطور که از نامش پیداست، تبلیغات در شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد که در شبکه های اجتماعی که مخاطبان شما هستند تبلیغات ایجاد کنید. این به معنای باز کردن یک خط ارتباطی است که به شما امکان می دهد به راحتی به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید. تبلیغات در رسانه های اجتماعی هم می تواند به صورت ارگانیک و طبیعی صورت پذیرد هم به صورت پرداختی.
 • بازاریابی از طریق ایمیل
  بازاریابی از طریق ایمیل روش دیگری برای تبلیغات است که می تواند مورد توجه کمپین شما باشد. اگرچه می توانید از آن برای به دست آوردن امتیازات جدید (که در نتیجه می تواند منجر به مشتریانی بالقوه شود) استفاده کنید، اما استفاده از "فرمول وفاداری" آن نتایج باورنکردنی ایجاد می کند. آیا می دانید خرید یک خریدار جدید ۷ برابر گرانتر از نگهداری فقط یک مورد فعال خود است؟
  بیشتر بخوانید: ۱۳ روش برای حفظ و افزایش وفاداری مشتریان
 • بازاریابی محتوایی
  به لطف محبوبیت محتوای مارک دار و بازاریابی ویدئویی، بازاریابی محتوایی راهی عالی برای تبلیغات دیجیتال است. با این حال، در مورد این که بازاریابی محتوا در واقع چیست، کمی سردرگمی وجود دارد. به گفته موسسه بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که متمرکز بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطب است و در نهایت، تبدیل آن و بالا بردن سودآوری کسب و کار! بنابراین، محتوا نمی تواند منحصرا تبلیغاتی باشد. شما همچنین باید ارزش (مانند سرگرمی ، اطلاعات جدید ، تبلیغات و غیره) را نیز به آن اضافه کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که در اجرای بازاریابی محتوا چهار مرحله وجود دارد: تولید ترافیک، تولید سرنخ، پرورش سرنخ ها و تبدیل به مشتری.
 • بازاریابی از طریق موتور جستجو  یا SEM
  تبلیغات پولی در موتورهای جستجو است. این تبلیغات شامل تبلیغاتی است که در شبکه های موتور جستجو نمایش داده می شود و هزینه آن توسط مدل پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) پرداخت می شود. SEM یک روش عالی برای تقویت موقعیت شما در موتورهای جستجو است و مانند تبلیغات در رسانه های اجتماعی ، می تواند بسیار هدفمند و تقسیم بندی شود.

۷- پیام کمپین تبلیغاتی و طراحی هماهنگ با برند

پیام یک کمپین تبلیغاتی نیز یک موضوع اساسی است. حتی اگر هر محصول یا خدمت مورد تبلیغ و هر استراتژی متفاوت باشد، پیام باید همیشه دارای ساختاری منسجم، سازمان یافته، واضح، موجز، روان و  هماهنگ با برند باشد. پیام باید مختصر باشد تا مخاطب شما را خسته نکند. ما توصیه می کنیم این کار را به متخصصان باتجربه یا نویسندگان متن بسپارید.

۸- مانیتورینگ، تحلیل و بررسی کمپین تبلیغاتی

یک کمپین تبلیغاتی همواره باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. چه در زمان اجرا و چه در زمانی که کمپین به پایان می رسد، مانیتورینگ یکی از فعالیت های مهم است. در برگزاری کمپین های تبلیغاتی دیجیتال برای ردیابی کمپین ابزارهای زیادی وجود دارد که مانیتورینگ را راحت می سازد. اگر نتایج خود را ردیابی نکنید، نمی دانید چه چیزی خوب پیش می رود و نمی توانید پیشرفت کنید. در یک کمپین تبلیغاتی، معیارها و شاخص های عملکردی باید بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند را تشکیل دهند. تنها راه برای درک این کمپین ردیابی و اندازه گیری معیارها و داده ها است.

نکات مانیتورینگ کمپین تبلیغاتی

 • ۱
  شاخص های عملکردی کمپین که مشاهده و بررسی خواهید کرد به این بستگی دارد که چه نوع کمپین تبلیغاتی را اجرا می کنید و چه کانال هایی را انتخاب کرده اید.
 • ۲
  در کمپین های آنلاین تمرکز بر معیارهایی مانند ترافیک ایجاد شده، نرخ کلیک و نمایش ها بسیار مهم است.
 • ۳
  در برگزاری بازاریابی از طریق ایمیل باید همواره به نرخ کلیک و درصد بازشدن ایمیل ها توجه کنید.
 • ۴
  در تبلیغات رسانه های اجتماعی باید به مواردی چون نرخ کلیک، نرخ تبدیل، هزینه هر کلیک، هزینه هر تبدیل، لایک ها، اشتراک گذاری ها، نظرات، تعداد فالوورها و …. را در نظر بگیرید.
 • ۵
  در بازاریابی محتوایی و بهینه سازی برای موتور های جستجو (سئو) باید به شاخص هایی چون: نرخ کلیک، نرخ پرش از صفحه، زمان ماندن در صفحه، نرخ تبدیل و ... را بررسی کنید.
 • ۶
  بسته به نوع کمپینی که برگزار می کنید، این شاخص و معیار ها می تواند تغییر کند، اما کنترل این اعداد می تواند به شما کمک کند تا کمپین خود را به طور دقیق ارزیابی کنید و درک بهتری از نحوه بهبود داشته باشید.

نمونه کمپین های تبلیغاتی موفق

حتما بارها پیش آمده که موقع تماشای آگهی‌های تبلیغاتی، از نوع ویدیو، لحن، تکراری و مصنوعی بودن آن‌ها خسته و کلافه شده‌ باشید. اما اگر در آن لحظه با اتفاقی خلاقانه روبه‌رو شوید، دوست دارید تبلیغ را تا انتها دنبال کنید. خلاقیت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی است. در ادامه به چند نمونه موفق از کمپین های تبلیغاتی اشاره می کنیم:

کمپین تبلیغاتی Volvo: محصولات نجات دهنده!

پیام یکی از کمپین های کمپانی معروف Volvo این بود: “اجازه بدهید شما را با Volvo که جان من را نجات داده، آشنا کنم.” هدف اصلی این کمپین تبلیغاتی تولید Lead، هدایت مخاطبان به سمت قیف فروش و در نهایت افزایش فروش بوده است.
در این کمپین، ولوو از چند بازمانده‌ی تصادفات رانندگی دعوت کرد تا برای همه توضیح دهند چطور به خاطر وجود تکنولوژی ایمنی خودروهای ولوو، جان سالم به در برده‌اند. حتی ولوو از برخی از این افراد به عنوان فروشنده‌ی خودرو استفاده کرد. در نتیجه‌ی این کمپین، بازدید از خودروهای ولولو ۶۰% افزایش یافت و ۳۰% از مشتریان بالقوه خودروها را تست کردند.

کمپین تبلیغاتی مک دونالد: کمپین The Flip

McDonald در روز جهانی زن، با انتشار این مطلب که از هر ۱۰ مدیر این شرکت، ۶ نفر زن هستند و با هدف حمایت از زنان، لوگوی خود را در بیش از ۱۰۰ شعبه مک دونالد در آمریکا، از حالت M به W، یعنی حرف اول کلمه  Woman، چرخاند. هم چنین مک دونالد در شبکه‌های اجتماعی خود به صورت همزمان از زنان تاثیرگذار در روند پیشرفتش قدردانی کرد. شعار We Are Unlimited به معنی ” ما نامحدود هستیم!” توانست در کل جهان ۱.۶ میلیارد Impression ایجاد کند و در روز جهانی زن، به عنوان بالاترین عبارت جستجو شناخته شود.

چطور موفقیت یک کمپین تبلیغاتی را اندازه بگیریم؟

بسته به این که هدف کمپین تبلیغاتی شما چه بوده است، معیارهایی وجود دارند که شمارش آن ها می تواند میزان نسبی موفقیت تبلیغ شما را نشان دهد:

 • ۱
  برای تبلیغ محصول یا خدمات جدید:
  میزان پیش سفارش، پیش فروش و فروش
 • ۲
  برای افزایش آگاهی از برند:
  تمایلات، کامنت‌ها و اشاره مطبوعات
 • ۳
  برای جمع‌آوری بازخورد از مشتری یا محتوا:
  کامنت‌ها و میزان تعاملات
 • ۴
  برای درآمدزایی:
  میزان فروش
 • ۵
  برای تقویت مشارکت کاربران:
  میزان تعاملات اجتماعی آنها با شما
 • ۶
  برای تبلیغ یک رویداد در آینده:
  میزان فروش بلیط، رزرو و کامنت‌ها در شبکه‌های اجتماعی

نتیجه گیری

کمپین های تبلیغاتی بهترین راه برای دستیابی به مشتریان، سرنخ ها و کاربران برای کسب و کار شما هستند. کمپین ها می توانند حرکت تغییر دهنده بازی باشند و به شما امکان می دهند خدمات یا محصولات خود را به مخاطبانش معرفی کرده و آگاهی برند خود را ارتقا دهید.

این مطالب را هم حتما بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

این مطلب بخشی از : 

می باشد.

دریافت کد ” تخفیف 20 درصد” خرید دوره

مطالب پربازدید
مطالب اخیر
کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار
کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

امتیازدهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}