راه اندازی کسب و کار اینترنتی
در این مقاله می خوانید:

امروزه کسب و کار های اینترنتی جزو جذاب ترین شغل های دنیا به حساب می آیند که می توانند در هر شرایطی باعث پولسازی شوند. راه اندازی کسب و کار به خصوص یک کسب و کاری اینترنتی کار سختی به نظر نمی رسد اما به موفقیت رساندن آن نیاز به تلاش زیادی دارد. برای افراد بسیاری سریع ترین راه کسب درآمد، راه اندازی کسب و کار اینترنتی است زیرا می توانند بدون داشتن دفتر کار، نیرو و… شروع به کسب درآمد کنند.

اما برای بسیاری از افراد ممکن است سوال باشد که اصلا کسب و کار اینترنتی چیست و چگونه می توان یکی از آن ها را راه اندازی کرد؟ در این مقاله در راستای آموزش های مدیریت کسب و کار شرکت اقیانوس آبی به بررسی چگونگی راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی می پردازیم.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

قبل از هرچیز ابتدا باید بدانیم که اصلا کسب و کار اینترنتی چیست؟ به هر فعالیتی در اینترنت که منجر به کسب درآمد شود کسب و کار آنلاین یا اینترنتی گفته می شود. اما فعالیت هایی که در این فضا موجب درآمدزایی می شود انواع و مدل های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

در تعریف بالا نکته ای نیز وجود دارد و آن این است که بیشتر صاحب نظران هر فعالیت را کسب و کار اینترنتی نمی دانند. آن ها تنها فعالیت هایی را کسب و کار آنلاین می دانند که صاحب آن خود فرد باشد و درآمدی که از آن به دست می آورند پایدار و ثابت باشد، اما اینطور نیست. حتی اگر شما محصولات شخص دیگری را به فروش می رسانید باید صاحب اصل بستر کار خود شما باشید. برای مثال به وب سایتی که حتی محصولات شخص دیگری را به فروش می رساند یک کسب و کار آنلاین می گویند.

انواع مختلف کسب و کار اینترنتی

برای آن که بتوانیم یک کسب و کار آنلاین متناسب با خود را راه اندازی کنیم باید با انواع آن آشنا شویم. در ادامه به بررسی انواع مختلف کسب و کار اینترنتی می پردازیم:

1. کسب و کار آنلاین فروش کالا

این نوع کسب و کار ها کالایی را به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به مشتریان خود ارائه می کنند. برای مثال اگر دیجی کالا را در نظر بگیریم متوجه می شویم که این کسب و کار هم کالاهایی را به صورت مستقیم از انبار خود ارائه می کند هم محصولاتی را توسط فروشندگان دیگر به خریداران ارائه می کند.

بیشتر بخوانید: افزایش فروش اینترنتی

2. کسب و کار فروش خدمات

این مدل کسب و کار ها به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم به مشتریان خدماتی را ارائه می کنند. مانند کسب و کار هایی که خدمات طراحی ارائه می کنند. توصیه می کنیم اگر کسب و کار خدماتی دارید حتما مقاله بازاریابی خدمات را بخوانید.

3. کسب و کار اینترنتی آموزشی و فروش محتوا

یکی از آسان ترین و بهترین انواع کسب و کار آنلاین کسب و کار های تولید محتوا و آموزش است زیرا این کسب و کار ها می توانند محتوای خود را به شکل مستقیم یا غیر مستقیم به درآمد تبدیل کنند. این گونه از کسب و کار ها را می تواند با کم ترین سرمایه یا حتی بدون سرمایه هم ایجاد کرد. زیرا تنها بستری که برای آن نیاز دارید یک وبسایت و یا یک صفحه در شبکه های اجتماعی است.
کسب درآمد مستقیم از این روش به این معناست که برای مثال شما می توانید آموزشی را در حوزه ی تخصص خود تولید کرده و آن محتوا را به فروش برسانید. همچنین در روش غیر مستقیم شما می توانید محتواها و آموزش هایی را به صورت رایگان منتشر کنید و از طریق ترافیکی که به دست می آورید کسب درآمد کنید.

انواع مختلف کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق

یک کسب و کار برای این که موفق باشد لزوما نیاز نیست به اندازه ی دیجی کالا بزرگ باشد. بسیاری از کسب و کار های آنلاین امروزه هستند که به اندازه ی کسب و کار های بزرگ شناخته نشده اند اما سودآوری بالایی را دارند.
برای مثال یک کسب و کار کوچک را در نظر بگیرید که تنها در شهر خود در حال فعالیت است. این کسب و کار با شناخته شدن تنها در شهر خود می تواند به سود آوری برسد و سپس به فکر گسترش کسب و کار خود بیفتند.
پس بنابراین مهم نیست که شما یک کسب و کار خانگی کوچک داشته باشید و یا یک استارتاپ شما می تواند. یکی از عواملی که بسیار در موفق شدن آن می تواند تاثیر داشته باشد فعالیت مداوم است تا آنجا که در نهایت بتوانید کار خود را گسترش دهید.

موفقیت در کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی start an online business خود اصول و مراحل خاص خود را داراست که اگر طبق اصول انجام نشود ممکن است با شکست زود هنگام مواجه شود. دانستن این مراحل می تواند باعث شود تا فرد بتواند برای شروع کسب و کار خود تصمیمات بهتری بگیرد. هم چنین باید دانش خود را در زمینه استفاده از ابزارهای کسب و کار در حوزه دیجیتال مثل گوگل آنالیتیکس و … بالا ببرد تا بتواند در هر قدم از رقبا جلوتر باشد.
برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی معمولا راه های متعددی در قدم های مختلفی عنوان می شود اما در این قسمت ما به 6 قدم راه اندازی کسب و کار اینترنتی می پردازیم:

 1. شناخت خود
  قدم اولی که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی عنوان می شود این است که افراد باید خود را بشناسند. یعنی شما فردی خلاق هستید و علاقه به ریسک دارید و یا فردی هستید که تنها به انجام کار های روتین و پشت میزی علاقه دارید. مقالات رفتارشناسی DISC و مدیریت خود می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.
 2. پیدا کردن ایده برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی
  برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی ابتدا باید ایده ای که می خواهید توسط آن کسب و کار خود را در بستر اینترنت راه بیندازید پیدا کنید. در صورتی که که شما هم اکنون کار خود را دارا هستید و تنها می خواهید آن را بر روی بستر اینترنت بیاورید کار شما راه تر است.
 3. تحقیق باز قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی
  برخی افراد تصور می کنند تنها پیدا کردن ایده تمام کار است و می توانند آن کار را عملی کنند. اما باید بگوییم که دست نگه دارید زیرا که شتاب کردن در راه اندازی کسب و کار اینترنتی خوب نیست. با پیدا کردن ایده ی کسب و کارتان حال نوبت به آن می رسد درباره بازاری که انتخاب کرده اید تحقیقات بازار انجام دهید.
 4. تهیه محصول و قیمت گذاری
  پس از تحقیق بازار نوبت به این می رسد که محصول را برای کسب و کار خود تهیه کنید و آنها را قیمت گذاری کنید. محصولات شما تنها کالاهای فیزیکی نیستند بلکه این محصولات می توانند خدمات قابل ارائه نیز باشند.
 5. انتخاب بستر برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی
  شما برای آن که بتوانید محصول خود را ارائه کنید نیاز به آن دارید که بستری را برای آن فراهم کنید. این بستر جایی است که محصولاتتان را می توانید به معرض نمایش بگذارید.
 6. بازاریابی پس از راه اندازی کسب و کار اینترنتی
  پس از آن که در راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود موفق بودید حال قسمت اصلی کار شما شروع شده. برای آنکه بتوانید به یک درآمد قابل توجه برسید وقت آن است که بازاریابی و تبلیغات خود را شروع کنید.

سوالات متداول

1. چگونه برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی ایده پیدا کنیم؟

 1. یک تابلوی طوفان فکری ایجاد کنید و تمام ایده های خود را روی آن قرار دهید.
 2. با ایده‌های تازه مرور کنید و فهرست خود را اصلاح کنید.
 3. از دوستان و خانواده کمک بگیرید.
 4. برای یافتن ایده های جدید کسب و کار آنلاین از مشتریان فعلی نظرسنجی کنید.
 5. روند جستجو در Google Trends را بررسی کنید.

2. بهترین کسب و کار اینترنتی برای شروع چیست؟

 • فروش لباس
 • فروش هنر
 • فروش اجناس دست ساز
 • بازاریاب وابسته یا affiliate marketing
 • یک وبلاگ آموزشی
 • مشاوره دادن در زمینه های مختلف


3. ایده های راه اندازی کسب و کار اینترنتی در خانه چیست؟

 • یک فروشگاه تجارت الکترونیک
 • خرید محصولات به صورت عمده برای فروش آنلاین
 • آموزش دوره های آنلاین
 • نویسندگی و تولید محتوا
 • خدمات آنلاین
 • فروش محصولات خانگی
 • راه اندازی یک کانال یوتیوب
 • طراحی وب سایت
 • سئو
 • گرافیک و طراحی

4. چگونه یک کسب و کار اینترنتی کوچک راه اندازی کنم؟

 1. یک شکاف در یک بازار گوشه یا همان نیچ مارکت پیدا کنید و آن را پر کنید.
 2. یاد بگیرید که چگونه نسخه ای بنویسید که بفروشد.
 3. وب سایت خود را بسازید و طراحی کنید.
 4. در سایت های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و لینکدین حضور پیدا کنید.
 5. وب سایت خود را برای سئو بهینه کنید.
 6. در صنعت خود متخصص شوید.
 7. ارائه خدمات عالی به مشتریان
 8. چندین منبع درآمد ایجاد کنید.
5 6 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره جامع مدیر پولساز شما هر آن چه که یک مدیر موفق لازم است بداند و اجرا کند را می آموزید مباحثی از قبیل چگونگی رهبری افراد تیم، ارتباط حرفه ای با مشتریان، مبانی برند سازی، تدوین استراتزی بازاریابی و فروش، تبلیغات و تدوین کمپین تبلیغاتی، قیمت گذاری و تسویه حساب و تکنیک های استخدام و اخراج حرفه ای را به صورت عملی و کارملا کاربردی می اموزید.

6,000,000 تومان

اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مرجان سپهری

سلام
ممنون از این محتوا که عالی بود
ببخشید سرمایه مورد نیاز شروع کسب و کار اینترنتی باید تقریبا چقدر باشه؟

Mohsen

خدماتمون رو به کدوم سایت به اشتراک بگذاریم تا مردم از ما خرید کنند و با کسب و کار ما آشنا بشن

رضا شعبانی

بنظر من فردی که قراره یه کسب و کار اینترنتی راه بندازه بهتره فردی باشه که رابطه اجتماعیش با افراد بسیار خوب و یک شخص ایده پرداز باشه

سجاد عزیز اللهی

در دوران همه گیری ویروس کرونا ایده کسب و کار آنلاین و اینترنتی خصوصا در منزل، بهتر از سایر مشاغل توانسته‌اند پیشرفت کنند، زیرا محدودیتی برای انجام آن‌ها وجود ندارد و حتی به صورت دورکاری نیز می‌توان آن‌ها را انجام داد.

سینا حجازی

یکی از کارهایی که یک متخصص کسب و کار اینترنتی همیشه باید انجام دهد، آنالیز و بررسی سایت های بزرگ، نحوه سئو(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) و همچنین نحوه فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی است.

سجاد فدکی

سلام و عرض ادب خدمت تمامی عوامل اقیانوس آبی
ممنونم از مطالب خوب و مفیدتون با همین فرمون برید جلو عالیه

پاسخ به  سجاد فدکی

درود
خوشحالیم که مطالب اقیانوس آبی را مفید دیدید. اگر به موضوع راه اندازی کسب وکار علاقه دارید، مقاله زیر را هم بخوانید: https://oghyanooseabi.com/starting-a-new-business/

مقاله "راه اندازی کسب و کار اینترنتی " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.