مدل رفتارشناسی DISC در کسب و کار شرکت اقیانوس آبی

شخصیت شناسی disc چیست و چگونه از رفتارشناسی disc در کسب و کارتان استفاده کنید؟

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

یکی از راهکار هایی که می تواند به پرسنل کمک کند تا به عنوان یک تیم با یک دیگر همکاری کنند و در عین حال کسب و کار شما را به سمت پیشرفت سوق دهند، آشنایی نیروی انسانی با رفتارشناسی disc است. شرکت اقیانوس آبی به هنگام استخدام نیروی جدید از آن نیروی جدید تست disc می گیرد و به آن نیرو شخصیت شناسی disc را آموزش می دهد.

این که شما در کدام صنعت در حال فعالیت هستید مهم نیست. شخصیت شناسی disc و نتیجه تست دیسک (disc assessment)در بسیاری عوامل مانند آموزش، فرهنگ سازمانی، بهره وری، روحیه و انگیزه پرسنل سودمند خواهد بود.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. چرا شناخت رفتار انسان ها در کسب و کار اینقدر اهمیت دارد؟
 2. disc مخفف چیست و تست شخصیت disc چه تمایزی نسبت به دیگر ابزارهای رفتارشناسی دارد؟
 3. اگر شخصیت شناسی disc را یاد بگیریم، چه مزیت هایی دارد؟
 4. انواع رفتارشناسی disc در انسان ها چیست و چطور آن را در کمتر از ۵ دقیقه تشخیص دهیم؟

ویدئو “از معرفی تا تشخیص مدل DISC”

برای دیدن ویدئو کامل کلیک کنید.

اهمیت شناخت رفتار انسان ها در محیط کار

رفتارشناسی دیسک در کسب و کار

شخصیت شناسی disc علاوه بر اینکه به شما در زندگی شخصی کمک می کند تا ارتباطات و انتخاب های بهتری داشته باشید، در کسب و کار شما و مدیریت منابع انسانی نیز بسیار موثر است. می پرسید چرا؟ اول شما به این سوال پاسخ دهید:  به نظر شما آیا می توان بدون شناخت درست انسان ها آن ها را مدیریت کرد یا به آن ها چیزی فروخت؟

از مهارت های لازم برای راه اندازی کسب و کار شناخت رفتار انسان ها است که به دلایل مختلفی حائز اهمیت است:

 • مدیریت بهتر
  بعد از استخدام و ورود یک فرد به سازمان،شما باید بدانید که چگونه می توان به او انگیزه داد و او را مدیریت کرد که این موضوع با روانشناسی دیسک امکان پذیر می شود.
 • ارتباط قوی با مشتری
  نه تنها در مدیریت منابع انسانی، بلکه در ارتباط با مشتری نیز به شناخت افراد نیاز دارید. چطور می توانید باب میل مشتری رفتار کنید بدون این که نسبت به او شناخت داشته باشید و بدانید چه انتظاراتی از شما دارد.
 • تبلیغات موثرتر
  در حوزه تبلیغات و بازاریابی استفاده از رفتارشناسی disc بسیار مهم و کمک کننده است. اگر بازار هدفتان را از نظر انتظارات، سلایق و رفتارها به درستی نشناسید، نمی توانید از شعار و رسانه هایی که باب میل آن ها است استفاده کنید.
 • استخدام حرفه ای
  به عنوان مدیر یک سازمان بهتر است قبل از استخدام افراد با استفاده از روانشناسی disc، تا حدی آن ها را بشناسید و تشخیص بدهید که آیا با توجه به شخصیت و رفتارشان متناسب با آن سمت سازمانی هستند یا خیر!

بیشتر بخوانید: نحوه استخدام کارمند و فراخوان حرفه ای

در این مطلب می خواهیم ابزار شخصیت شناسی disc را به شما معرفی کنیم که نسبتا انسانها را بشناسید و از این شناخت استفاده کنید تا بتوانید استخدامی حرفه ای، مدیریت و انگیزش موفق و ارتباط قوی با مشتریانتان داشته باشید. پس اهمیت تست شخصیت شناسی disc را در کسب و کارتان دست کم نگیرید.

شخصيت شناسي disc به چه معناست و مخفف چیست؟

DISC مخفف چهار تیپ شخصیتی زیر است:

 1. Dominance (تسلط): افراد با شخصیت D معمولا اعتماد به نفس دارند و بر دستیابی به نتایج نهایی تاکید دارند.
 2. Influence (تاثیرگذاری): افرادی با شخصیت I تمایل دارند تا بازتر باشند و بر روی روابط تاثیرگذاری یا متقاعد کردن دیگران تاکید دارند.
 3. Steadiness (ثبات): افراد با شخصیت S تمایل دارند تا قابل اعتماد باشند و بر همکاری و صمیمیت تاکید دارند.
 4. Conscientiousness (‫وظیفه شناسی): افراد با شخصیت C تمایل دارند تا بر کیفیت، دقت، تخصص و شایستگی تاکید کنند.

در رفتارشناسی disc گفته می شود که هیچ شخصی به طور کامل ‏D، ‏I، ‏S یا C نیست. اگر برایتان سوال است که “من چه شخصیتی دارم؟” جالب است بدانید که بُعد اصلی رفتاری فرد، بُعدی است که میزان آن از بقیه بیشتر بوده و با یکی از این چهار حرف شناخته می شود، اما ممکن است سایر ابعاد را نیز بالاتر از حد متوسط داشته باشد.

دایره disc

مدل رفتاری DISC چیست؟

شخصیت شناسی disc در واقع یک ابزار ارزیابی شخصی است که هر ساله توسط بیش از یک میلیون نفر برای کمک به بهبود کار تیمی، ارتباطات و بهره وری در محل کار از آن استفاده می شود

رفتارشناسی disc اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط “ویلیام مولتون مارستون” ارائه شد که تحول عظیمی را در دنیای روانشناختی ایجاد کرد. در این مدل گفته می شود که هر چهار بُعد رفتاری با شدت و ضعفی متفاوت در همه افراد مشاهده می شوند، اما هر فرد یک یا چند بُعد غالب رفتاری دارد که معمولا طبق آن نسبت به محیط پیرامون خود واکنش نشان می دهد.

در شخصیت شناسی disc گفته می شود که انسان‌ها الگوی رفتار هیجانی خود را بر اساس احساسی که نسبت به خود و محیط‌شان دارند، انتخاب می‌کنند. یعنی رفتار هر فرد به دو چیز بستگی دارد:

 1. آیا فرد شرایط محیطی خود را مطلوب تلقی می‌کند یا نامطلوب.
 2. آیا احساس می‌کند که بر روی شرایط کنترل دارد یا خیر.

شخصیت شناسی disc یک زبان مشترک را ارائه می کند که افراد می توانند از آن برای درک بهتر خود و کسانی که با آن‌ها در تعامل می باشند استفاده کنند. سپس می توانند از این دانش برای کاهش تعارضات و بهبود روابط کاری استفاده کنند

چرا آموزش disc مهم است و باید از رفتار شناسی disc در سازمان استفاده کنیم؟

آزمون disc سالانه در هزاران سازمان های دولتی و غیر دولتی، کسب و کار های کوچک و بزرگ و… استفاده می شود. اما چرا باید از آن استفاده کنیم یا چرا این اتفاق می افتد؟ دلیل آن ساده است، همه ی پروفایل های رفتار شناسی دیسک به ایجاد روابط کاری قوی تر و موثر تر کمک می کند.

افزایش خودآگاهی

افزایش خودآگاهی

رفتارشناسی disc به شما نشان می دهند چه چیزی به شما انگیزه می دهد، شما را تحت فشار قرار می دهد و چگونه مشکلات را حل می کنید.

تقویت کار تیمی

بهبود کار تیمی

امروزه تیم ها در یک محیط مدرن کار ها را انجام می دهند، شخصیت شناسی disc به شما می آموزند که چگونه ارتباط و درک بین اعضای تیم را بهبود ببخشید.

سازنده کردن مناقشات

کمک به حل تعارضات

آشنایی با تیپ های شخصیتی disc می توانند تعارضات را به یک تمرین مثبت و سازنده تبدیل کنند که همین موضوع به سازمان شما کمک می کند شجاعانه به جلو حرکت کند.

مهارت های فروش کارآمد را تر را توسعه دهید

بهبود فروش کسب و کار

پروفایل شخصیت disc همچنین به بهبود اثر بخشی شما در موقعیت های فروش کمک می کند. داشتن درک و انطباق با سبک های مشتریان شما برای ارتباط در سطح انسانی ضروری است.

موثر تر مدیریت کنید

مدیریت موثرتر

رهبران زمانی موثرتر عمل می کنند که تمایلات، سبک های کاری کارکنان با انواع تیپ های شخصیتی و نحوه برخورد با تعاملات و تعارضات بین آن ها را بدانند و این تنها با disc قابل انجام است.

آموزش بدون قضاوت

ارتباط با افراد بدون قضاوت آنها

هیچکس دوست ندارد تا مورد قضاوت قرار بگیرد. به وسیله آزمون مدل رفتاری disc می توان اطلاعات غیر قابل قضاوت را به مربیان و کارآموزان برای آموزش موثر تر ارائه کرد.

برتری شخصیت شناسی disc در شناخت افراد

رفتارشناسی disc به عنوان قوی ترین ابزار برای شناخت رفتار انسان ها معرفی شده که اولین کتاب شخصیت شناسی disc فارسی را آقایان هادی احمدی و داوود احمدی با نام “رفتار هوشمندانه به سبک آفتاب پرست” نوشته‌اند.
قبل از این که این ابزار را معرفی کنیم لازم است بدانید که شناخت انسان ها کار سختی است. 3 مورد از چالش های شناخت انسان ها عبارتند از:

 1. انسان‌ها پیچیده هستند.
 2. انسان‌ها متنوع هستند.
 3. انسان‌ها متغیر هستند و رفتار ثابتی ندارند.

اما نگران نباشید! برای هر سه این چالش ها راه حل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ابزار disc 2

در مورد مسئله پیچیدگی انسان ها باید گفت که شما به عنوان مدیر یا کارمند نیازی به شناخت عمیق انسان ها ندارید و شناخت نسبی نیز کمک بزرگی به شما می کند. بنابراین اگر فقط بیشتر از رقبا نسبت به مشتری شناخت داشته باشید، کافی است.

ابزار disc 0

در رابطه با موضوع تنوع انسان ها، چندین سال پیش از میلاد مسیح دانشمندان به گروه بندی انسان ها پرداختند؛ مثل گروه صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی، تقسیم بندی بر مبنای ماه تولد، رنگ چشم و گروه خونی و … . اما بی ثباتی رفتار انسان ها نمی تواند در این گروه ها بگنجد. رفتار انسان ها دینامیک و پویا است، یعنی در طول روز در شرایط متفاوت رفتار انسان ها تغییر میکند اما رنگ چشم، گروه خونی و … آن ها تغییر نمی کند.

ابزار disc 1

متغیر بودن و بی ثباتی رفتار انسان ها است که کار شناخت آن ها را کمی سخت می کند. این که چطور از گروه بندی های متفاوت استفاده کنیم و در همین حین پویایی رفتار انسان ها را نیز در نظر بگیریم.

شخصیت شناسی disc تنها ابزاری است که به پویایی رفتار انسان ها توجه کرده و نوعی از گروه بندی را ارائه می دهد که بتوانید انسان ها را به خوبی بشناسید و از طرفی پویایی رفتار آن ها نیز کنترل کنید.

رفتارشناسی Disc

مزایای یادگیری شخصیت شناسی disc در رفتار سازمانی

در کل می توان گفت که رفتارشناسی disc به ما کمک می کند تا رفتارهای خود و هم چنین دیگران را بشناسیم و روش های موثر برقراری ارتباط با افراد و نحوه تطبیق خود با شرایط را بیاموزیم. در محیط های کاری نیز شخصیت شناسی d.i.s.c می تواند به کارمندان بخش های مختلف یک سازمان فرصت شناخت و یادگیری بیشتر در مورد یکدیگر و چگونگی ایجاد روابط مهم کاری در سراسر سازمان را بدهد.

در ادامه به انواع مزایای مدل شخصیت شناسی disc در روابط روزانه و کاری اشاره می کنیم:

 1. شناسایی سبک های رفتاری به منظور شناسایی مشکلات ارتباطی و بهبود روابط خود
 2. یادگیری نحوه به کارگیری مهارت ها و توانایی هایشان برای رشد شخصی و فرهنگی
 3. ارائه تحلیلی از سبک شخصیت کارکنان در محیط کار برای مدیران
 4. تبدیل شدن به یک رهبر کاریزماتیک
 5. مدیریت درست و اصولی در بخش های مختلف کسب و کار مثل افزایش فروش
 6. ارائه درست خدمات آموزش و مشاوره به افراد
 7. ساختن تیم کاری با عملکرد بالا
 8. تطبیق خود، با رفتارها و زبان بدن دیگران هنگام مذاکره با آنها
 9. پیش بینی رفتار افراد در شرایط مختلف و محیط‌های مختلف شغلی
 10. تسهیل و بهبود سطح همکاری بین کارکنان در سازمان ها

اگر دوست دارید می توانید در دوره disc شرکت اقیانوس آبی شرکت کنید.

مثالی از اهمیت ابزار شخصیت شناسی disc

یکی از چالش های اساسی سازمان ها، انتخاب افراد مناسب در جایگاه مناسب است، چون اگر درست انتخاب نشوند، عملکرد سازمانی به شدت کاهش پیدا می کند. مثلا اگر تعداد زیادی از افراد تیپ D در یک واحد باشند، باید ریسک های زیاد، چالش، تندی، سرعت بالا، کاهش دقت و رقابت های شدید را انتظار داشته باشیم.

همچنین اگر تعداد زیادی از افراد گروه I در یک بخش قرار بگیرند، تحرک، نشاط و انرژی بالا می رود و فضا غیررسمی می شود. بدین ترتیب دقت عمل، تمرکز، نتیجه گرایی، مدیریت زمان و موارد مشابه کاهش پیدا می کنند.

حالا اگر تعداد افراد S بسیار زیاد باشد، ثبات و آرامش زیادی ایجاد خواهد شد و شاید از نتیجه گرایی، تغییرات، ریسک و چالش خبری نباشد و سرعت انجام کارها نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و اگر تعداد زیادی افراد C در یک سازمان باشند، باید افزایش استانداردهای کاری، کندی، عدم ارتباط، محافظه کاری بیش از حد و … را انتظار داشته باشیم.

تشخیص تیپ شخصیتی بر اساس رفتارشناسی disc

در ادامه تمامی نکاتی که برای تشخیص تیپ شخصیتی افتار بر اساس رفتارشناسی disc آورده شده است:

مدل رفتاری D

رفتارشناسی DISC 5

D اولین حرف از کلمه Dominance است. تیپ شخصیتی D در رفتارشناسی DISC با رنگ قرمز شناخته می‌شود. افراد با مدل رفتاری D تمایل دارند بر محیط اطراف و افراد تسلط و کنترل داشته باشند و ترجیح می دهند به جای پیروی از دیگران، دیگران را رهبری کنند. افرادی که بعد رفتاری D دارند، اعتماد به نفس بالایی داشته، ریسک پذیر بوده و حلال مشکلات هستند. بسیاری از مدیران عامل شرکت ها D هستند.

زبان بدن افراد D

تند راه می روند، جدی هستند، صحبت کردنشان تند و سریع است و رک و بدون تعارف اظهار نظر می کنند.

برقراری ارتباط با افراد D

برای برقراری ارتباط با این افراد باید از حاشیه پردازی بپرهیزید. واضح و صریح سراغ اصل مطلب بروید و در مورد نتایج صحبت کنید.

نقاط قوت و ضعف Dها

از نقاط قوت D ها استعداد رهبری و تصمیمی گیری سریع است. از نقاط ضعف آن‌ها می توان به ناشکیبایی و گاهی بی ملاحظه بودن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با مدل رفتاری D و نحوه رفتار با آن ها

رفتارشناسی DISC 6

مدل رفتاری I در شخصیت شناسی disc

I اولین حرف از کلمه Influence است. مدل رفتاری I که در شخصیت شناسی دیسک رنگ زرد را به خود اختصاص داده است، فردی خوش‌بین، به‌شدت دوستانه، پرانرژی، برون‌گرا و اجتماعی است. افراد با بعد رفتاری I استفاده از توانایی ارتباطی خود در نقش نماینده یا سخنگوی تیم بسیار خوب عمل می کنند و می توانند عملکرد تیم را به خوبی به دیگران ارائه کنند.

زبان بدن افراد I

از حرکات دست و صورت زیاد استفاده می کنند و با شوق و هیجان صحبت می کنند. آنان تمایل به گپ زدن و شوخی کردن دارند و سریع صمیمی می شوند.

برقراری ارتباط با افراد I

برای ارتباط با این افراد گشاده رو و دوستانه برخورد کنید، به آن ها زمان صحبت و سوال کردن بدهید، احساسات خود را بیان کنید و روی نکات مثبت بحث تمرکز کنید.

نقاط قوت و ضعف I ها

از نقاط قوت این افراد می توان به ابتکار و خلاقیت بالا، روحیه تشویق کننده و ارتباطات زیاد نام برد. نقاط ضعف افراد با مدل رفتاری I نداشتن نظم، بدون فکر و احساسی عمل کردن، نداشتن پشتکار و اعتماد به همه است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مدل رفتاری I و نحوه رفتار با آن ها

مدل رفتاری S در رفتارشناسی disc

رفتارشناسی DISC 7

تیپ شخصیتی S که ابتدای کلمه Steadiness است، در شخصیت شناسی disc فردی باثبات است و با رنگ سبز مشخص می‌شود. افراد تیپ شخصیتی S آرام، دوستانه و بسیار وفادار هستند. این افراد تمایل دارند از طریق همکاری و مشارکت با دیگران کار کنند بنابراین در کار تیمی عالی هستند. افراد با بعد رفتاری S عجله و استرس دوست ندارند و افراد تصمیمی گیرنده ای نیستند. این افراد با همدلی و سازگاری سعی در ایجاد تعادل، ثبات و هماهنگی در سازمان را دارند.

زبان بدن افراد S

افراد S زبان بدنی کند و با متانت دارند، به حرکات تند یا صحبتهای تند علاقه ای ندارند. در زمان دست دادن تواضع و آرامش را در رفتارآن ها می بینید و حتما لبخند مهربانانه ای بر لب دارند.

برقراری ارتباط با افراد S

برای برقراری ارتباط با این افراد صمیمی و مهربان باشید، از پرخاشگری و درگیری اجتناب کرده و ایده های جدید را به آرامی مطرح نمایید.

نقاط قوت و ضعف S ها

از نقاط قوت افراد S همدلی، وفاداری، ایجاد آرامش در گروه و قابل اعتماد بودن است. از نقاط ضعف ان ها می توان به مصمم نبودن، سازگاری بیش از حد، نداشتن صراحت و ترس از تغییر و چالش اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مدل رفتاری S و نحوه رفتار با آن ها

مدل رفتاری C در شخصیت شناسی disc

رفتارشناسی DISC 4

مدل رفتاری C که ابتدای کلمه Conscientious است، در رفتارشناسی DISC با رنگ آبی مشخص می‌شود. آن ها افرادی کند و با تفکر انتقادی هستند که استانداردهایی سفت‌وسخت و انتظاراتی غیرواقعی دارند. آن ها دقیق، جزئی نگر و با وجدان و وظیفه شناس هستند.

افراد با C بالا معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند و همیشه می خواهند همه چیز در حد کمال باشد. آن ها اغلب دارای مهارت های تخصصی و دانش فنی مناسب پروژه هستند. صنعت IT توسط افراد با C بالا تسخیر شده است که شامل دانشمندان کامپیوتر یا مهندسین نرم افزار است زیرا کد نویسی، تست، طراحی و تحلیل نیاز به مهارت های تحلیلگری و توجه زیاد به جزئیات دارد.

زبان بدن افراد C

زبان بدنی خشک و رسمی دارند و حرکات بدنشان زیاد نیست. لباس های آنان مرتب و اتو کشیده است. کمتر می خندند و خیلی جدی و کمی هم مشکوک و مردد به نظر می رسند.

برقراری ارتباط با افراد C

افراد S زبان بدنی کند و با متانت دارند، به حرکات تند یا صحبتهای تند علاقه ای ندارند. در زمان دست دادن تواضع و آرامش را در رفتارآن ها می بینید و حتما لبخند مهربانانه ای بر لب دارند.

نقاط قوت و ضعف C ها

از نقاط قوت این افراد می توان به دستاوردهای منحصر به فرد و بی نقص، برنامه ریی دقیق و تحلیل های منطقی اشاره کرد. از نقاط ضعف این گروه ترس از اشتباه، کمال طلبی، انتقاد بیش از حد، توجه زیاد به جزئیات و انزواطلبی است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مدل رفتاری C و نحوه رفتار با آن ها

نتیجه گیری

شناخت تیپ شخصیتی disc به ما کمک می کند چالش های موجود در روابطمان را کمتر کرده و یا از آن ها پیش گیری کنیم. زمانی که بدانیم که چرا فردی کاری را انجام داد و یا چیزی را گفت که برای ما ناخوشایند است، واکنش منفی کمتری نشان خواهیم داد. اگر انگیزه رفتار فرد را بدانیم، می توانیم جلوی مشکلات را قبل از آن که به وجود بیایند بگیریم.

در این مطلب آموختید که disc مخفف چیست، مزایای شخصيت شناسي disc را یاد گرفتید، با انواع مدل رفتاری در شخصیت شناسی d.i.s.c آشنا شدید و حالا می دانید که چطور از شخصیت شناسی disc در محل کار خود برای ارتباطات بهتر استفاده کنید.

رفتارشناسی disc به ما این امکان را می دهد که تفاوت ها را بهتر درک کنیم و از رفتار دیگران کلافه نشویم. ممکن است دوست شما شخصیتی تحلیل گر داشته باشد و بخواهد نظر همه را بپرسد، اما شما از او انتظار دارید تا تنها به نظر شما اهمیت بدهد. حالا اگر بدانید که او شخصیت نوع CD دارد و شما شخصیت SI، دیگر از او انتظار زیادی نخواهید داشت و ناراحت نمی شوید.

رفتارشناسی دیسک هم چنین به شما کمک می کند مقبول و موثر باشید. با دانستن تیپ های شخصیتی disc، شما می توانید سریعا پیش او مقبولیت کسب کنید و با سازگار شدن با الگوی شخصیت شناسی به روش disc نفوذ بیشتری بر او داشته باشید. همچنین می تواند به شما در تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی نیز کمک کند، زیار می دانید مخاطب دقیقا چه می خواهد و چه چیزی روی او تاثیر می گذارد.

رفتار شناسی DISC 1
5 10 رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : داوود احمدی

اشتراک در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
با یادگیری DISC، مدیریت موفق، استخدام حرفه ای و ارتباط قوی با مشتریانتانرا تجربه کنید.

5,000,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
20 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدی

خیلی ابزار به درد بخوریه. کتابشو من خوندم خیلی باحاله

پگاه جلالی
پاسخ به  محمدی

ممنون جناب محمدی

پهلوان پور

از اوجب واجباته | خیلی کمک میکنه به آدم تو ارتباط با مشتری و حتی توی زندگی شخصی 

پگاه جلالی
پاسخ به  پهلوان پور

بله قطعا همینطوره. ابزار دیسک خیلی کاربردها داره

عامری

ابزار دیسک قطعا در ارتباط با مشتری خیلی موثره. فروشندگانی که به خاطر ارتباطات ضعیف فروششون رو از دست میدن حتما باید disc رو یاد بگیرن

پگاه جلالی
پاسخ به  عامری

سلام. بله کاملا درسته. ما در اقیانوس آبی اولین آموزشی که به کارمندان فروش و کارمندان سایر واحدها میدیم رفتارشناسی disc هست.

نادیا

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. خیلی لحن روان و خوبی داشت. ابزار disc خیلی کاربردی و خوبه

شنبم مقدمی

یکی از بهترین مطالبی بود که درباره رفتارشناسی با disc خوندم.

رضایی

DISC یک ارزیابی برای شناسایی سبک های رفتاری افراده. در پرسشنامه DISC هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، زیرا این یک آزمون نیست. من همیشه قبل از گرفتن این آزمون این رو به کارمندان جدیدم گوشزد می کنم.

پگاه جلالی
پاسخ به  رضایی

سلام. بله دقیقا درسته .
ارزیابی های DISC نحوه واکنش کارکنان به قوانین، محیط، سایر افراد و مشکلات و چالش ها را اندازه گیری می کند. هدف ارزیابی این است که مشخص شود کدام ویژگی های رفتاری کارکنان را برانگیخته می کند تا سبک های ارتباطی در محل کار بتواند با عوامل انگیزشی مطابقت داشته باشد.

بمان زاده

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. انگیزه اصلی من برای استفاده از DISC ، بهبود ارتباطات در محل کار هست. این چهار سبک رفتاری بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. پس باید خیلی مراقب سیاست هایی را که همه کارمندان را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند درخواست مرخصی. قطعا اگر ویژگی‌های رفتاری کارمندان و سبک‌های ارتباطی اون ها رو بدونیم، اجرای قوانین راحت تر میشه

پگاه جلالی
پاسخ به  بمان زاده

سلام. ممنون از انتقال نظرتون. بله ابزار دیسک سطحی از تفاوت های ظریف افراد رو جهت تصمیم گیری درست برای مدیر فراهم می کنه. و برای سایر افراد سازمان هم درکی از سبک های رفتاری همکارانشون رو فراهم میکنه که بدونن چطور با هم رفتار کنن و خیلی از سوء تفاهم ها اتفاق نیفته

مرضیه مرادی

با تعاریف بالا شخصیت من i و d هست 😂😂😂

پگاه جلالی
پاسخ به  مرضیه مرادی

سلام و وقت بخیر. چنین شخصیت های هم مدیران خوبی هستند و هم دوستان خوب👍

میلانی

به نظرم مبحث دیسک رو باید به صورت تجربی یاد گرفت

پگاه جلالی
پاسخ به  میلانی

سلام. ابتدا باید با انواع مدل های رفتاری آشنا بشین و بعد با تمرین روی تشخیص مدل رفتاری اطرافی و اشنایانتون میتونین مدل رفتاری بقیه افراد رو هم متوجه بشین.

رادان

به شدت در کسب و کار این روش کاربردیه 🌹

شمسی

سلام. یکی از دوستان من که با رفتارشناسی DISC آشنا هست خیلی وقتها مشتری رو با این 4 تیپ تشخیص میده و میتونه عکس العمل خوبی نسبت بهشون داشته باشه

پگاه جلالی
پاسخ به  شمسی

ابزار دیسک بسیار کاربردی هست و علاوه بر محیط کار میتونه در زندگی فردی و در روابط خانوادگی هم بهتون کمک کنه

عرفانی

در مجموعه ما برای استخدام بعد از فرم استخدام، باید فرم شخصیت شناسی دیسک را پر بکنند و تست بررسی بشه

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: