بازاريابي محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟ [مقاله مرجع]

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

به احتمال زیاد تاکنون این جمله کلیشه‌ای را شنیده باشید که محتوا پادشاه است! محتوا ستون اصلی تمام کسب و کارهای اینترنتی است و به قدری اهمیت پیدا کرده است که تحت عنوان فرایندی جداگانه به نام بازاریابی محتوا مطرح شده است. بازاریابی محتوا با جلب توجه، مشتاق کردن و حفظ مخاطبان باعث می شود کسب و کار در ذهن مشتری بماند، آگاهی برند ایجاد شود، تخصص آن بیزنس به چشم بیاید و مشتریان را وفادار کند.

در صورتی‌ که قصد دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با بازاریابی محتوا (content marketing) کسب کنید، تا انتهای این نوشته از گروه اقیانوس آبی با ما همراه باشید.

digital marketing

راه اندازی شعبه آنلاین کسب و کار در اقیانوس آبی

محتوا چیست؟

پیش از بررسی فرایند بازاریابی محتوایی، بهتر است قدری بررسی کنیم که اصلا چه چیزی را می‌توانیم یک محتوا در نظر بگیریم و اصلا محتوا یعنی چه؟ تا مدت زمان کوتاهی قبل‌ تر، دلنوشته‌های روزانه در وبلاگ‌ها و یک‌ سری اطلاعات تخصصی بسیار محدود در وب فارسی نقش محتوا را بازی می‌کردند؛ اما امروزه مفهوم و بازار محتوا بسیار گسترده‌تر شده است.

در ساده‌ ترین تعریف ممکن، می‌توان گفت که محتوا مجموعه‌ ای از اطلاعات مفید و کاربردی برای کاربران است که تحت یک فرمت خاص در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. رایج‌ ترین فرمت های محتوا عبارتند از:

 • محتوای متنی
 • محتوای صوتی
 • محتوای ترکیبی
 • محتوای تصویری (عکس و فیلم)

در استراتژی‌ های بازاریابی محتوا، انتخاب نوع محتوا اهمیت ویژه‌ای دارد. نوع محتوا با توجه به سلیقه کاربران، نوع کسب و کار و بستر فعالیت شما تعیین می شود. به عنوان مثال، در بستری مانند اینستاگرام شرایط برای نوشتن محتوای متنی خیلی مهیا نیست و معمولا محتوا‌ها به صورت عکس و فیلم هستند. کاربران هم در اینستاگرام به دنبال دیدن فیلم هستند نه خواندن مقاله!

محتوا یعنی چه و انواع آن

تولید محتوا چیست؟

شاید بار اول با شنیدن “تولید محتوا”، آن را صرفا نوشتن چند خط متن، انداختن تعدادی عکس یا ضبط یک ویدیو تصور کنید! شاید تا چند سال پیش این گونه بود، اما اکنون که محتوا به خوراک اصلی مخاطب تبدیل شده و از طرفی مخاطبین بسیار سخت‌ گیر و حساس شده‌اند، بحث تولید و بازاریابی محتوا بسیار پیچیده‌ تر و تخصصی‌تر شده است.

این احتمال داده می شود که تا چند سال آینده مبحث تولید محتوا تبدیل به یک گرایش دانشگاهی از رشته تجارت الکترونیک بشود! در تولید محتوا، درست است که شما باید محتوا را با هر روشی که مد نظر دارید بسازید، اما هنر این جا است که کاربر را با ارائه محتوای واقعا با کیفیت مجاب به مطالعه محتوای خود کنید.

بیشتر بخوانید: ۰ تا ۱۰۰ ساخت تقویم محتوایی: راهنمای جامع و کاربردی

بازاریابی محتوا چیست؟

اینترنت باعث کمرنگ شدن بسیاری از فعالیت‌های سنتی شده که یکی از مهم‌ترین این فعالیت‌ها بازاریابی سنتی است. امروزه بازاریابی با سیاست‌های جدیدی انجام می‌شود که مهم‌ترین آن ها انتشار محتوای مفید، کاربردی و رایگان است.

جو پولیتزی Joe Pulizzi، یکی از مطرح‌ ترین متخصصان تولید محتوا در جهان، تعریف کانتنت مارکتینگ را این گونه بیان می‌کند:
“بازاریابی محتوا (content marketing) به فرایندی در کسب و کار گفته می‌شود که با تولید محتوای جذاب، مفید و مجاب‌کننده باعث جذب و درگیر شدن مخاطبان آن کسب و کار می‌شود.”

به زبان ساده‌تر، در بازاریابی محتوا، باید اعتماد مخاطب را با انتشار محتوای مناسب و کاربردی جلب کنید تا در مراحل بعدی بتوانید محصول یا خدمات خود را به او بفروشید.

بازاریابی محتوا چیست

چرا به بازاریابی محتوا نیاز داریم؟

بازاریابی محتوایی، امکاناتی را در اختیار صاحب کسب و کار قرار می‌دهد که هیچ نوع بازاریابی دیگری نمی‌تواند! در بازاریابی محتوا شما نیازهای کاربران را هدف قرار می‌دهید و اگر قدری زیرک باشید، در همین حین که کاربر در حال برطرف‌سازی مشکل یا نیاز خود از طریق محتوای شما است، می‌توانید او را تبدیل به مشتری خود کنید. در ادامه این مطلب از مجله اقیانوس آبی دلایل اهمیت بازاریابی محتوایی content marketing را شرح می دهیم:

۱. بازاریابی محتوا موجب برند‌سازی می شود.

بازاریابی محتوا و برندسازی ارتباطی بسیار نزدیک با یکدیگر دارند. البته برند‌سازی روش‌های مختلفی دارد، اما چه چیزی بهتر از اینکه بتوانید با محتوای مفید و رایگان برند خود را در ذهن ثبت کنید؟! تولید محتوای مفید به صورت مداوم می‌تواند برند شما را هم برای مخاطبین و هم برای موتورهای جستجو یا شبکه‌های اجتماعی ماندگار‌تر کند.

۲. بازار یابی محتوا، اعتماد‌ سازی می کند.

سایتی که محتواهای رایگان خود را با کیفیت بالا منتشر می‌کند، به صورت غیر مستقیم بیان کرده که برای مخاطبین خود ارزش قائل است و کاربر این موضوع را به صورت ناخودآگاه حس می‌کند. این حس باعث ایجاد وفاداری مشتریان می شود.

در مقابل هم سایت‌های بسیاری هستند که محصولات و خدمات با کیفیت و مناسب ارائه می‌کنند، اما به دلیل عدم وجود محتوای مناسب در زمینه مربوطه، کاربر نمی‌تواند به آنها اعتماد کند.

۳. بازاریابی محتوا برای سئوی وب سایت بسیار مفید است.

یکی از بهترین روش های تبلیغات برای کسب و کارتان این است که در موتورهای جستجو رتبه‌های خوبی داشته باشید و این موضوع امکان‌ پذیر نیست، مگر با تولید محتوای مناسب که رکن اصلی بازاریابی محتوایی است.

از طرفی تمامی توجه موتورهای جستجو برای رتبه دادن، رفتار کاربر در یک صفحه است! هر چه که کاربر زمان بیشتری را در یک صفحه بگذارد و فعالیت‌هایی مانند لایک کردن یا کامنت گذاشتن را انجام دهد، الگوریتم‌های موتورهای جستجو این صفحات را ارزشمند‌تر در نظر می‌گیرند. قطعا تحریک کاربر به این رفتارها نیز بدون محتوای مفید امکان‌ پذیر نیست.

راه اندازی شعبه انلاین کسب و کار شما cta

استراتژی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در دیجیتال مارکتینگ یک فرایند چند جانبه است که جزئیات زیادی دارد. به همین واسطه باید برای اجرای بهتر آن یک استراتژی طرح شود. جزئیات دقیق یک استراتژی بازاریابی محتوا وابسته به نوع و شرایط کسب و کار شما است که باید توسط یک فرد متخصص تعیین شود اما برخی اصول کلی در این باره وجود دارند که در ادامه به تشریح آنها پرداخته‌ایم.

۱. هدف خود را از تولید محتوا دقیقا مشخص کنید.

تولید محتوای بی‌هدف، تنها اتلاف وقت و انرژی است. به عنوان مثال، اگر برای یک محصول قصد دارید که محتوای جانبی بسازید، باید دقیقا مشخص کنید که هدف شما فروش آن محصول است یا معرفی آن یا … . البته می‌توان محتوا را با چند هدف ارائه داد اما به هر جهت، تمامی اهداف شما باید کاملا مشخص و جلوی چشم‌تان باشند.

بیشتر بخوانید: هدف کسب و کار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۲. مخاطبین محتوای خود را انتخاب کنید.

در تمام روش های بازاریابی، تعیین نوع مخاطب از اصول کلیدی است. حتما شما هم موافقید که هر محتوایی مناسب هر فردی نیست! پس برای اینکه بتوانید محتوایی بنویسید که مخاطب را جذب خود کند، باید دقیقا بدانید که برای چه کسی تولید محتوا انجام می‌دهید.

به عنوان مثال اگر برای یک مجموعه فنی مهندسی قصد تعیین استراتژی بازاریابی محتوا را دارید، باید بدانید که دانش آموختگان حرفه‌های مهندسی معمولا انسان‌هایی با روحیات خشک هستند که علاقه‌ای به داستان پردازی ندارند و بیشتر می‌پسندند که پاسخشان را صاف و پوست کنده دریافت کنند.

در نقطه مقابل، اگر برای یک سایت فعال در حوزه هنر تولید محتوا می‌کنید، باید محتوای خود را با داستان سرایی و اعمال جزئیات مختلف تولید کنید تا با روحیات لطیف این افراد در حوزه هنر سازگار باشد.

بیشتر بخوانید: انواع مشتریان خود را بشناسید!

۳. سیستم مدیریت محتوای مناسب پیدا کنید.

برای اینکه بتوانید محتوای خود را چه داخل سایت و چه خارج سایت به صورت سازمان یافته و اثربخش منتشر کنید، نیازمند یک سیستم مدیریت محتوای مناسب هستید. به همین جهت برای سایت خود یک سیستم بهینه مانند وردپرس انتخاب کنید و محتواهای خارج سایت خود را نیز در سایت‌هایی با عملکرد فنی مناسب منتشر کنید.

۴. در محتوای خود مشخص کنید که چرا بهترین انتخاب هستید.

تمام هدف ما از بازاریابی محتوا این است که به افراد بگوییم که ما بهترین انتخاب برای شما هستیم. این کار ابدا از طریق تبلیغات امکان‌ پذیر نیست و حتی ممکن است نتیجه برعکس هم داشته باشد. باید بتوانید به شکلی مناسب ویژگی‌ها و مزایای محصول خود را برای مخاطبین بازگو کنید و توجه داشته باشید که ابدا هیچ‌ گونه مقایسه مستقیمی با محصولات یا خدمات مشابه انجام ندهید.

۵. کارشناس تولید‌کننده محتوا استخدام کنید.

اینکه بتوانید به صورت غیر مستقیم بر روی ناخودآگاه مخاطب خود اثر بگذارید و بگویید که از بقیه بهتر هستید، نیاز به فرایند تخصصی تولید محتوا دارید؛ نه اینکه صرفا یک‌سری متن بنویسید و به عنوان محتوا منتشر کنید. به همین جهت، یا باید خودتان آموزش‌های لازم را ببینید و یا افراد متخصص در حوزه بازاریابی محتوایی استخدام کنید.

اگر برای نوشتن استراتژی بازاریابی محتوایی خود به کمک نیاز دارید، کافی است فرم زیر را پر کنید تا برای وقت مشاوره با شما تماس بگیریم: (قسمت دیجیتال مارکتینگ را علامت بزنید)

تفاوت استراتژی بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا

استراتژی محتوا، یک مفهوم بسیار فراگیر است و استراتژی بازاریابی محتوا را هم در بر می‌گیرد. استراتژی محتوا شامل تمام فرایند‌های در بر گیرنده تولید محتوا است، از جمله اینکه به چه هدفی تولید محتوا می‌کنید، مخاطبین شما چه کسانی هستند، چرا بهترین ارائه دهنده محصولات خدمات یا محصولات هستید و سایر موارد این چنینی.

اما استراتژی بازاریابی محتوایی بخش کوچک‌تری از نگاه کسب و کارتانبه موضوع محتوا است که در واقع حاصل استراتژی محتوای شما است. به عبارت دیگر، در استراتژی محتوا اطلاعاتی را جمع آوری می‌کنید و در استراتژی بازاریابی محتوایی از آن اطلاعات استفاده می‌کنید.

مزایای بازاریابی محتوا

پیشتر تحت عنوان چرا به بازاریابی محتوا نیاز داریم، مزایای فنی کانتنت مارکتینگ بررسی شدند و اکنون قصد داریم تا از جنبه دیگری به این موضوع نگاه کنیم. برخی از مزایای بازاریابی محتوا به شرح زیر هستند:

 • انعطاف‌پذیری
 • کم هزینه بودن
 • اثر بخشی بالا
 • آینده‌دار بودن
 • جذب کاربران دائمی
 • امکان برند‌سازی از طریق آن
 • امکان تاثیرگذاری عمیق روی کاربر

تاثیر مثبت تولید محتوا بر قیف فروش

قیف فروش، اصطلاحی در بازاریابی مدرن است که فروش یک محصول یا خدمات را در ۴ مرحله خلاصه می‌کند:

 1. آگاه سازی
 2. ایجاد علاقه
 3. تصمیم گیری
 4. اقدام به خرید

تاثیر تولید محتوا بر قیف فروش بحثی بسیار مفصل است، اما به صورت کلی، شما به عنوان یک ارائه دهنده خدمات یا محصولات موظف هستید تا با ارائه محتوای تخصصی و لازم برای هر قسمت از این قیف، کاربران را به قسمت بعدی منتقل کنید.

در مرحله اول، باید مخاطبان خود را از جزئیات محصولات خود با خبر کنید. در قدم بعدی باید به کاربران نشان دهید که چرا شما بهترین انتخاب برای رفع نیاز آنها هستید. در مرحله سوم، کاربر آماده برای خرید است اما قدری تردید دارد؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که با ارائه یک‌ سری نظرات مثبت، تجربه‌های کاربری دیگر مشتریان، نقد و بررسی محصول، ارائه ضمانت‌های خرید و …، مخاطب را کاملا متقاعد کنید.

پس از طی کردن تمامی این مراحل، کاربر به راحتی به شما اعتماد کرده و از محصولات و خدمات شما استفاده خواهد کرد.

مزایای بازاریابی محتوا

تقویم بازاریابی محتوا

تقویم بازاریابی محتوایی، بهترین ابزار برای نظم بخشیدن به محتواهایی است که در برنامه کانتنت مارکتینگ خود در آینده قصد انتشار آن‌ها را دارید. در تقویم محتوایی باید تمامی محتواهایی که در آینده قصد انتشار یا آپدیت آن‌ها را دارید را وارد کنید تا بتوانید با برنامه‌ای مشخص بازاریابی محتوای خود را پیش ببرید.

با استفاده از لینک زیر می‌توانید نمونه تقویم محتوایی را دانلود کرده و متناسب با کسب و کار خود آن را شخصی سازی کنید:

دانلود تقویم محتوایی

اگر برای نوشتن استراتژی بازاریابی محتوایی خود به کمک نیاز دارید، کافی است فرم زیر را پر کنید تا برای وقت مشاوره با شما تماس بگیریم: (قسمت دیجیتال مارکتینگ را علامت بزنید)

جمع بندی

بازاریابی محتوا، موضوعی بسیار گسترده و پر جزئیات است که برای توضیح کامل آن شاید نیاز به صدها نوشته باشد. کانتنت مارکتینگ، جانی تازه به همه کسب و کارهای جهان بخشید و آنقدر اثر بخش بود که حتی کسب و کارهایی که اینترنتی نبودند را نیز به خود جذب کرد و این موضوع نشان از بازدهی بسیار مناسب این نوع بازاریابی است.

اینکه بتوانید به درستی چنین فرایندی را پیاده کنید، تا حد زیادی وابسته به تجربیات شما است و ما در این مقاله بازاریابی محتوا تنها تلاش کردیم که یک بررسی اجمالی بر روی موضوع بازاریابی محتوایی داشته باشیم:

 • در تولید محتوا یک مزیت جدید خلق کنید
 • نظر مخاطبین را محترم شمارید
 • در تولید و انتشار محتوا نظم داشته باشید
 • برای تولید محتوای خود هدف داشته باشید
 • در بازاریابی محتوایی به کاربر خود ثابت کنید که بهترین انتخاب هستید
 • برای انتشار هر چه بیشتر محتوای خود تلاش کنید
 • مخاطبین قدیمی را حفظ و مخاطبین جدید را جذب کنید.
سوالات متداول در حوزه بازاریابی محتوا

سوالات متداول

 1. هر چند وقت یک بار باید به بازاریابی محتوایی بپردازیم؟

  این موضوع کاملا بسته به شرایط کسب و کار شما است، اما موضوع مهم در این رابطه مداومت داشتن در انجام کانتنت مارکتینگ است حال با هر بازه زمانی‌ای.

 2. آیا باید تولید محتوا را برون‌سپاری کرد و به آژانس‌های تولید محتوا سپرد؟

  برون سپاری خود فرایند کانتنت مارکتینگ توصیه نمی‌شود، اما برای تولید محتواهای مورد استفاده در بازاریابی محتوایی، اگر نیروی متخصص ندارید و خودتان هم توانایی انجام این کار را ندارید، بهتر است از افراد متخصص در این حوزه کمک گرفته و کار را برون سپاری کنید.

 3. چطور افراد بیشتری را به اشتراک گذاری محتوا ترغیب کنیم؟

  تنها محتوایی توسط افراد منتشر می‌شود که بار محتوایی بالایی داشته و واقعا چیزی برای ارائه داشته باشد؛ بنابراین محتوای مفید تولید کنید.

 4. ایده بازاریابی محتوا را چطور پیدا کنیم؟

  برخی از ابزارها مانند گوگل آلرت و شبکه‌های اجتماعی در کنار بررسی تجربه‌های شخصی و تجربه‌های مشتریان و بررسی اخبار و سایر موارد اینچنینی می‌تواند در پیدا کردن ایده کانتنت مارکتینگ موثر باشد.

 5. بازاریابی محتوا چیست؟

  در یک کلام بازاریابی محتوا، جذب و اقناع افراد از طریق تولید محتوای هدفمند و جذاب است.

 6. بهترین کتاب‌های بازار یابی محتوا کدامند؟

  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید PDF کتاب بازاریابی محتوا یا نسخه‌های چاپی را تهیه کنید که برخی از گزینه‌ها به شرح زیر هستند:
  ماشین محتوا نوشته Dan Norris
  بازاریابی محتوایی نوشته Joe Pulizzi
  استراتژی محتوا برای وب نوشته Kristina Halvorson و Melissa Rach

 7. شغل تولید محتوا چه مزایایی دارد؟

  تولید محتوا یک شغل مناسب، هم به عنوان شغل اول و هم به عنوان شغل دوم است. عدم نیاز به مکان خاص برای فعالیت، عدم نیاز به ابزار خاص، عدم نیاز به دانش آکادمیک و تقاضای بالا از مهم‌ترین مزایای شغل تولید محتوا هستند. دستمزد تولید محتوا نیز کاملا وابسته به کیفیت کار شما است و نرخ ثابتی ندارد.

 8. بازاریابی محتوایی B2B چیست؟

  در بازاریابی محتوای B2B مخاطبین هدف شما افراد نیستند و باید برای کسب و کارهای دیگر تولید محتوا کنید.

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره بازاریابی اقیانوس آبی “مارکتینگ پلاس” تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا را می آموزید. هم چنین یاد می گیرید چطور یک کمپین تبلیغاتی موفق بنویسید.

33%   ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدرضا صفری نژاد

عالی بود

کیفری

سلام. شما در اقیانوس ابی بازاریابی محتوا هم انجام میدین یا فقط مشاوره میدین؟

پگاه جلالی
پاسخ به  کیفری

سلام. بله بازاریابی محتوا جزو خدمات دیجیتال اقیانوس آبی هست. می تونی برای رزرو وقت مشاوره رایگان و برگزاری جلسه نیاز سنجی به لینک زیر مراجعه و فرم پر کنین تا با شما تماس بگیریم
https://oghyanooseabi.com/product-category/digital-services/

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: