مدیریت منابع انسانی اقیانوس آبی
در این مقاله می خوانید:

شما به عنوان مدیر یک کسب و کار ممکن است بر فروش و بازاریابی به عنوان محرک های اصلی کسب و کار خود تمرکز کنید، اما نباید هیچگاه اهمیت مدیریت منابع انسانی را در رشد کسب و کار خود نادیده بگیرید. بزرگترین دارایی سازمان شما محصولات یا املاک و مستغلات نیست، بلکه کارمندان شما هستند. اگر با منابع انسانی خود به خوبی رفتار کنید، آنها می توانند کسب و کارتان را متحول کنند و به قله اهدافتان برسانند.

ما در شرکت مشاوره کسب و کار اقیانوس آبی یزد، در آموزش مدیریت منابع انسانی به این نتیجه رسیدیم که خیلی  از مدیران اهمیت این حوزه را درک نکرده و گاهی از آن غفلت می کنند. به همین دلیل این مقاله را نوشته ایم تا مدیران را بیشتر با مدیریت منابع انسانی اشنا کنیم.

منابع انسانی برای موفقیت هر کسب و کاری ضروری هستند. عملکرد کارکنان می تواند دارایی یک شرکت باشد. مدیریت منابع انسانی خوب (HRM) برای تمام مشاغل ضروری است. در این مقاله به بررسی اصول مدیریت منابع انسانی می پردازیم. ابتدا با شرح مختصری از HRM و HR شروع خواهیم کرد. سپس به هفت اصل اساسی مدیریت منابع انسانی می پردازیم. 

در این مطلب پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

 1. مدیریت منابع انسانی چیست؟
 2. چرا مدیریت منابع انسانی اهمیت دارد؟
 3. مدیریت منابع انسانی چه اهدافی را در سازمان دنبال می کند؟
 4. وظایف مدیر منابع انسانی چیست؟
 5. ۷ بخش اصلی در مدیریت منابع انسانی چیست؟

دوره رایگان
مدیریت منابع انسانی

دوره رایگان سیستم سازی در کسب و کار

مقاله را از باکس رو به رو دانلود کنید تا وظایف مدیریت منابع انسانی pdf، فرایند مدیریت منابع انسانی pdf و مدل های مدیریت منابع انسانی pdf را همیشه داشته باشید.

مدیریت منابع انسانی چیست؟

مدیریت منابع انسانی عبارت است از جذب، استخدام، استقرار و مدیریت کارکنان یک سازمان. این بخش در سازمان تمام امور کارمندان را مدیریت می کند و دارای وظایف مختلفی است. اصطلاح منابع انسانی برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۰۰ و سپس به طور گسترده تری در دهه ۱۹۶۰ برای توصیف همه افرادی که برای سازمان کار می کنند به کار رفت.

عملکردهای مهم مدیریتی این واحد شامل برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع انسانی است. مدیریت منابع انسانی در هر سازمانی باید درست استخدام کند، درست آموزش دهد و فرآیندها و شاخص های کارمندان را به گونه ای برنامه ریزی کند که در راستای چشم انداز و استراتژی های سازمان باشد.

در شروع مبحث مدیریت منابع انسانی به یک موضوع مهم را در نظر داشته باشید: چه شما و چه فردی که برای مدیریت واحد منابع انسانی خود انتخاب می کنید، باید ابتدا بتوانید خودتان را مدیریت کنید تا در مدیریت کارمندانتان نیز موفق عمل کنید.

نیروی انسانی یا منابع انسانی؟

اهمیت مدیریت منابع انسانی

مدیریت کارمندان به زمان و مهارت های خاصی نیاز دارد، اما متاسفانه مدیریت منابع انسانی حوزه ای از تخصص است که بسیاری از صاحبان کسب و کار از آن غافل هستند. دلیل آن هم این است که ارزش منابع انسانی همیشه فوراً آشکار نمی شود، زیرا وقتی تعداد کارمندان کم است، مدیران احساس می کنند همه چیز را تحت کنترل دارند.

نادیده گرفتن واحد مدیریت منابع انسانی در شرکت های کوچک و متوسط زیاد اتفاق می افتد. بسیاری از کارآفرینان، کسب و کار خود را به تنهایی راه اندازی می کنند، اما با شروع شکوفایی کسب و کار و رشد و بزرگ تر شدن سازمان، مدیران متوجه می شوند که زمانی برای مدیریت روزانه منابع انسانی وجود ندارد و به راحتی تمرکز روی افراد از بین می رود.

این یک اشتباه پرهزینه است و می تواند بر رضایت کارکنان، فرهنگ و موفقیت بلند مدت کسب و کار تأثیر بگذارد. این جا است که اهمیت مدیریت منابع انسانی آشکار می شود.

تاثیرات مدیریت منابع انسانی در سازمان

وقتی تعداد افراد داخل یک سازمان از یک نفر بیشتر می شود، نقش مدیر منابع انسانی HRM به وجود می آید. البته نباید این نکته را فراموش کرد که در سازمان های کوچک و کسب و کارهای خرد شاید فردی وجود نداشته باشد که سمت مدیریت منابع انسانی را بر عهده بگیرد و خود مدیران کسب و کار وظایف او را انجام می دهد. هنگامی که سازمان بزرگ و بزرگتر می شود، واحد مدیریت منابع انسانی تشکیل می شود.

تاثیرات مدیریت منابع انسانی
تاثیرات مدیریت منابع انسانی

۱. حفظ کیفیت زندگی کاری منابع انسانی

کیفیت زندگی کاری به معنی بهبود رابطه بین کارمند و محیط کار است و به سلامت جسمی و روانی فرد در محل کار مربوط می شود. کیفیت زندگی کاری را می توان با دادن آزادی عمل به کارمند، به رسمیت شناختن او، ایجاد تعلق خاطر، پاداش دادن و … به دست آورد.

۲. افزایش بهره وری و سود کسب و کار

بهره وری یعنی به حداقل رساندن هزینه و حداکثر کردن سودآوری. مدیریت منابع انسانی کیفیت و کمیت کار پرسنل در محل کار را تضمین می کند و فرصت هایی برای ایجاد انگیزه در افراد، رشد و پیشرفت آن ها ایجاد می کند. بنابراین کارکنان با انگیزه سخت تلاش می کنند تا اهداف شغلی خود را که مستقیماً بر بهره وری سازمان تأثیر می گذارد را برآورده کنند.

۳. پرورش کارکنانی منعطف و سازگار با تغییرات

منابع انسانی وظایف مختلفی را انجام می دهد که آموزش و توسعه کارکنان یکی از حیاتی ترین آن ها است. برنامه های آموزشی و توسعه ای مدیریت منابع انسانی، مهارت های لازم برای سازگاری با تغییر محیط، ساختار و فناوری سازمان را به کارمندان می آموزد.

۴. ایجاد تعادل در استخدام و اخراج منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد که منابع انسانی سازمان را در بازه زمانی معینی بررسی کند تا مشخص شود که آیا تعداد کارمندلن شرکت کافی است یا خیر؟ در مواردی که شرکت دارای منابع انسانی ناکافی باشد، مدیریت منابع انسانی فعالیت هایی مانند فراخوان، مصاحبه، استخدام و انتخاب را برای ایجاد تعادل انجام می دهد. به همین ترتیب، در صورت وجود تعداد زیاد کارکنان در شرکت، افراد ناکارآمد را اخراج می کند.

۵. حفظ کارکنان و ایجاد انگیزه در آن ها برای دستیابی به اهداف شرکت

استفاده بهینه از منابع انسانی و حفظ آنها در شرکت برای مدت طولانی، عملکرد اصلی مدیریت منابع انسانی است. بر این اساس HRM وظایفی مانند ارائه مزایای حمایتی، غرامت و پاداش به کارکنان شایسته را بر عهده دارد. این فعالیت ها نه تنها به حفظ کارکنان در شرکت بلکه به دستیابی موثر به اهداف سازمان نیز کمک می کند.

۶. تشخیص میزان مشارکت و شایستگی کارکنان

مدیریت منابع انسانی موظف است تا به موقع عملکرد کارکنان را به منظور تشخیص کارمندان ممتاز ارزیابی کند و سپس پاداش افراد پرتلاش و جریمه افرد نالایق را معین کند.

hil
hil

۷. حل تعارضات بین منابع انسانی

در هر شرکتی چه بزرگ و چه کوچک بین افراد و تیم های مختلف درگیری ایجاد می شود. این درگیری ها اجتناب ناپذیر هستند و نباید از آنها غافل شد. مدیریت منابع انسانی به عنوان یک مشاور عمل می کند تا چنین تعارضاتی را به موقع برطرف کرده تا در انجام فعالیت های سازمانی تداخلی ایجاد نشود.

۸. حفظ کسب و کار در بازار رقابتی

مدیریت منابع انسانی بهترین کارمندان را برای سازمان استخدام می کند، زیرا این افراد هستند که با ارائه نتایج عالی در کار خود، سازمان را در رقابت جلو می برند. این موضوع تضمین کننده موفقیت و ثبات سازمان در آینده است.

بیشتر بخوانید: بهترین تکنیک ها برای استفاده بهینه از بازار پررقابت

۹. بهبود تصویر شرکت در ذهن افراد جامعه

هر کسب و کار برای پایداری در بازار باید از تصویر عمومی خوبی برخوردار باشد. همه دوست دارند در شرکت هایی کار کند که به رفتار درست با کارمندان خود شهرت دارند. از سوی دیگر، شرکت هایی که رفتار مناسبی با کارکنان خود ندارند می توانند با کمبود کارمند روبرو شده و حتی سقوط کنند.

۱۰. ایجاد حس تعلق و روحیه تیمی در کارمند

از آنجا که انجام کارهای گروهی به مشارکت تک تک اعضای تیم نیاز دارد، HRM مدیریت منابع انسانی بر ایجاد احساس ارزش در هر یک از کارمندان متمرکز است تا آن ها بهترین مشارکت را در انجام کارهای گروهی داشته باشند.

اهداف مدیریت منابع انسانی
اهداف مدیریت منابع انسانی

اهداف مدیریت منابع انسانی

اساساً ، هدف HRM به حداکثر رساندن بهره وری یک سازمان با بهینه کردن عملکرد کارمندان آن است. در اینجا به ۷ هدف کلیدی برای مدیریت عالی منابع انسانی اشاره می کنیم که می تواند موفقیت سازمان شما را تضمین کند:

 1. کمک به به سازمان برای رسیدن به اهداف خرد و کلان
 2. استفاده موثر از منابع انسانی و توسعه حداکثری آن ها
 3. شناسایی و برآورده کردن نیازهای کارمندان
 4. ایجاد و حفظ روحیه بالا در بین کارکنان
 5. ایجاد و افزایش انگیزه منابع انسانی برای بیشتر و بهتر کار کردن
 6. افزایش قابلیت های کارمندان با آموزش مداوم آن ها
 7. ایجاد روحیه تیمی و کار گروهی در تمام افراد سازمان
مدیریت منابع انسانی چیست؟
مدیریت منابع انسانی چیست؟

نقش مدیریت منابع انسانی چالش برانگیز، متنوع و مهیج است. بسته به اندازه و نوع کسب و کار شما، این شغل می تواند شامل بسیاری از وظایف و مسئولیت ها باشد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

 1. وظیفه اصلی مدیر منابع انسانی این است که فرآیند های کارمندان را به گونه ای برنامه ریزی کند که همه در راستای چشم انداز و استراتژی های سازمان باشد.
 2. مدیران منابع انسانی همچنین باید مسائل چالش برانگیز مربوط  مربوط به استخدام و اخراج کارمندان را حل کنند.
 3. مدیر منابع انسانی باید پایه های روابط بین کارمند و کارفرما را مستحکم کند. در این راستا باید فرهنگی ایجاد شود که کارمندان با برند و سازمان ارتباط درستی برقرار کنند و همچنین همواره در راستای منافع شرکت قدم بردارند که تنها با آموزش سیستمی و تثبیت فرهنگ سازمان محقق می شود.
 4. کارمندان گران ترین و ارزشمندترین دارایی های یک کسب و کار هستند و قدرت یک کسب و کار به میزان ارزشی است که کارمندان آن ایجاد می کنند. بنابراین وظیفه مهم دیگر مدیریت منابع انسانی حداکثرسازی میزان ارزش آفرینی کارمندان است.
 5. مدیران منابع انسانی در ایجاد محیط کاری مثبت و انگیزه در کارمندان نقش مستقیمی دارند. یک مدیر منابع انسانی همواره بایستی در شناخت استعدادها، آموزش و یادگیری مداوم کارمندان، رفاه حال آن ها و تعیین درست پاداش و مزایای هر یک از افراد کوشش کند.

۷ بخش اصلی در فرآیند مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی به همه افرادی که شما استخدام می کنید اشاره دارد. همچنین منابع انسانی بخشی از سازمان است که با مسائل مربوط به کارکنان از جمله جبران خسارت و مزایا، استخدام و اخراج کارمندان، مدیریت عملکرد، آموزش منابع انسانی، رعایت قوانین کار، معیارهای اشتغال، توسعه و فرهنگ سازمانی سرو کار دارد.

در این آموزش مدیریت منابع انسانی رایگان به معرفی ۷ بخش اصلی ( نگرش – منش – گزینش – آموزش – چینش – انگیزش – پایش) در منابع انسانی، چالش ها و اشتباهات رایج مدیران در هر بخش و راهکارهای هر کدام می پردازیم.

7 بخش مدیریت منابع انسانی
7 بخش مدیریت منابع انسانی

۱. نگرش در مدیریت منابع انسانی

نگرش نظری است که درباره هر چیزی دارید و منعکس کننده نوع احساس شما به آن است. در هر نگرشی یک قضاوت و ارزیابی نهفته است. مثلا هنگامی که می‌گوییم من کارم را دوست دارم، نگرش خود را درباره کارمان ابراز می‌کنیم.
امکان دارد یک نفر هزارها نگرش داشته باشد، ولی در مدیریت منابع انسانی hrm باید نگرش های خود را با توجه به اهداف و استراتژی های سازمان جهت دهی کنید.

نگرش در مدیریت منابع انسانی

۱- در نظر نگرفتن هزینه های آشکار و پنهان در مدیریت منابع انسانی

اکثر مدیران فکر می کنند که اصلی ترین موضوع در بخش منابع انسانی، هزینه حقوق و دستمزد آن ها است. اما در حقیقت این طور نیست. هزینه های بسیار دیگری نیز در فرایند مدیریت منابع انسانی وجود دارد که اگر مواظب نباشید هزینه ای بسیار بیشتر از حقوق کارمندانتان متحمل می شوید. این هزینه ها شامل هزینه های آشکار و هزینه های پنهان هستند.

هزینه های آشکار مدیریت منابع انسانی
هزینه های پنهان مدیریت منابع انسانی

۲- ندانستن جایگاه استراتژی منابع انسانی در رسیدن به اهداف سازمان

اشتباه رایج دیگری که مدیران در قسمت نگرش مدیریت منابع انسانی انجام می دهند، ندانستن جایگاه استراتژی منابع انسانی در کسب و کار آن ها است. در مبحث تعیین استراتژی کسب و کار، ابتدا اهداف سازمان تعیین می شوند که بر اساس آن ها استراتژی کلان سازمان مشخص می شود. بعد از آن استراتژی کسب و کار و سپس استراتژی های عملیاتی تعیین می شوند. استراتژی منابع انسانی جزئی از استراتژی های عملیاتی است.

همان طور که می بینید استراتژی منابع انسانی در خدمت رسیدن به اهداف سازمان است. شاید بگویید این موضوع اصلا پیچیده نیست، ولی متاسفانه مدیران زیادی هستند که اصلا این نگرش را ندارند، یعنی منابع انسانی آن ها طوری کار می کنند که اصلا در جهت رسیدن به اهداف نیست.

نردبان سود، راه رسیدن به اهداف سازمان

فرض کنید شما در ابتدای سال ۱۳۹۹ برای خود این هدف را تعیین کرده اید:” من باید تا آخر سال ۱۳۹۹ یک میلیارد تومان سود کسب کنم.” اگر شما این عدد را به یک سری اعداد عملیاتی روزانه تقسیم نکنید، نمی توانید منابع انسانی خود را در مسیر رسیدن به آن هدف کنترل کنید. برای این کار باید نردبان سود کسب و کار تنظیم شود.

فرض کنید می خواهید در پایان سال یک میلیارد سودآوری داشته باشید. اگر حاشیه سود شما ۲۰% باشد، باید در یک سال ۵ میلیارد تومان فروش داشته باشید. بنابراین اگر ۱۲ ماه در سال کار کنید، باید ماهیانه ۶۰۰ میلیون تومان از محصولات و خدمات خود را بفروشید. اگر میانگین فاکتورهای فروش شما ۱۰ میلیون باشد، باید ۶۰ مشتری بالفعل در ماه داشته باشید. اگر برنامه شما برای پیدا کردن این مشتریان جدید، بازاریابی تلفنی با نرخ تبدیل ۶% باشد، باید ماهانه ۱۰۰۰ نفر را بازاریابی کنید. این یعنی در ۲۵ روز کاری، روزی ۴۰ نفر باید بازاریابی شوند.

پس توجه داشته باشید که حتما اهداف سالانه خود را به عملکردهای روزانه تبدیل کنید تا منابع انسانی شما به استراتژی کلان و اهداف شما اتصال داشته باشند و در جهت رسیدن به آن عمل کنند.

برای دانلود pdf فرایند مدیریت منابع انسانی ایمیل خود را در باکس بالای مقاله وارد کنید.

ترسیم نردبان سود در استراتژی منابع انسانی
ترسیم نردبان سود در استراتژی منابع انسانی

۲. منش در مدیریت منابع انسانی

قبل از اینکه در آموزش مدیریت منابع انسانی رایگان به توضیح منش بپردازیم، به “هرم مزلو” که سلسله مراتب نیازهای انسان را شرح می دهد، توجه کنید.

انسان ها به طور طبیعی ابتدا نیازهای اساسی و فیزیولوژیکی خود را رفع می کنند و بعد از نیازهای ارتباطی و احترام به دنبال رفع نیازهای خود شکوفایی می روند. باید بدانید که ما در زمانه ای زندگی می کنیم که برای نسل جوان ما نیازهای ارتباطی و احترامی حتی از نیازهای فیزیولوژیکی نیز مهم تر است. پس شما به جای این که رئیس باشید، باید رهبر خوبی باشید. از کتاب های خوبی که می توانید در این زمینه مطالعه کنید، کتاب رهبری ۳۶۰ درجه است. این کتاب به شما یاد می دهد چگونه رهبری کنید تا انسان ها به خاطر شخصیت شما برایتان کار کنند نه به خاطر پولی که از شما می گیرند.

مدیریت منابع انسانی 2

در حوزه منش مدیریت منابع انسانی باید متوجه باشید که ما با یک انسان طرف هستیم. کلمه منابع انسانی از دو بخش تشکیل شده است:

منابع: یعنی ارزشمند و محدود

انسان: خلیفه الله و محترم

اگر سعی کنید که این دید و منش را در سازمانتان داشته باشید، می توانید به خوبی منابع انسانی خود را رهبری کنید، منابعی که با جان و دل و حتی بیشتر از آن چه حقوق می گیرند برای شما کار می کنند.

دو رویکرد در حوزه منش مدیریت منابع انسانی hrm

رویکرد اول:
شما باید به منابع انسانی خود نگاه پدرانه داشته باشید. مثل پدری که نگران حال و آینده فرزند خود بوده و رشد او برایش مهم است، اگر واقعا نگران نیروی انسانی خود باشید و به او به چشم ابزار نگاه نکنید، مسلما او هم این موضوع را خواهد فهمید و از صمیم قلب برای شما کار می کند. اگر خود شما برای پدرتان کاری انجام دهید، آیا به ازای انجام آن از او توقعی دارید؟
رویکرد دوم:
رویکرد دیگر این است که به منابع انسانی خود به چشم شریک تجاری خود نگاه کنید. اگر منابع انسانی را به عنوان شریک تجاری خود در نظر بگیرید، نسبت به حفظ، رشد و آموزش آن ها بیشتر تلاش می کنید، چرا که هر چه شرکای تجاری بهتری داشته باشید، در رشد، توسعه و موفقیت کسب و کارتان تاثیر بیشتری خواهد داشت.

۳. گزینش در مدیریت منابع انسانی

یکی از دلایلی که باعث ایجاد هزینه ها در فرایند مدیریت منابع انسانی در هر کسب و کاری می شود، گزینش غیرحرفه ای نیروی انسانی است. به عنوان یک مدیر شما باید در استخدام نیروی جدید بسیار سخت گیر باشید. ممکن است بگویید نیروی خوب دیگر وجود ندارد. بله! واضح است که اگر شما به دنبال چیزی نباشید، آن را پیدا نخواهید کرد. 

hiring-mistakes-in-hrm

 اگر در ابتدا کمی به خودتان سخت بگیرید و استخدام منابع انسانی را حرفه ای و درست انجام دهید، ادامه کار برای شما آسان خواهد بود؛ چون نیروی بدون حاشیه، با دانش مطلوب، با اخلاق و آموزش پذیر استخدام می کنید.

فرآیند سخت گیرانه و حرفه ای استخدام یک نیرو می تواند به این شکل باشد: شما به ۱۰۰۰ نفر فراخوان می دهید، ۱۰۰ نفر رزومه ارسال می کنند، شما با ۵۰ نفر مصاحبه اولیه انجام می دهید، ۱۰ نفر به مصاحبه دوم راه می آیند و از بین این ۱۰ نفر یک نفر انتخاب می شود.

۴. آموزش منابع انسانی

اشتباهی که متاسفانه اکثر مدیران در مدیریت منابع انسانی hrm انجام می دهند این است که بعد از استخدام، بدون اینکه به فرد آموزش بدهند و او را توجیه کنند، از او می خواهند که کارش را شروع کند. در این حالت دوباره کاری ها و ضایعات زیاد می شود، بهره وری نیروی انسانی به شدت پایین است و تا زمانی که کار را یاد بگیرد وقت زیادی از سایر نیروهای شما گرفته می شود.

راه حل این مشکل سیستمی کردن آموزش است. آموزش منابع انسانی در سازمان شما باید مثل دوره آموزشی سربازی سخت ترین و فشرده ترین قسمت کاری شما باشد، چون اگر نیرویی در ابتدا کارش را راحت شروع کند، در ادامه هم راه های فرار را پیدا می کند و بهره وری او پایین خواهید بود. ولی اگر در ابتدا به منابع انسانی خود سخت بگیرید، او خودش را نشان می دهد. اگر نیرویی که استخدام کرده اید این دوره را به خوبی پشت سر بگذارد، می فهمید که از پس کار بر می آید. اگر هم نتواند این دوره را به خوبی پشت سر بگذارد، پس در ماه اول متوجه می شوید و بیشتر از این وقت خود را با این نیرو تلف نمی کنید.

حالا سوال مهم این جا است که چطور به منابع انسانی خود آموزش بدهید که کمترین زمان و هزینه را برای شما داشته باشد؟

اگر در مدیریت منابع انسانی برای یک نیروی انسانی وقت بگذارید، به او آموزش بدهید و این آموزش را به صورت وویس یا ویدئو ذخیره کنید، می توانید برای نیروی جدید به راحتی و بدون صرف زمان و هزینه این آموزش ها را تکرار کنید. اما متاسفانه اکثر مدیران این کار را نمی کنند. آن ها به نیروی اول یک سری از فرآیندها و قوانین را آموزش می دهند و به نیروی بعدی چیزهای دیگری آموزش می دهند و از هر دوی آن ها توقع دارند تمام قوانین و فرآیندها را بدانند. این توقع بی جایی است، شما باید یک آموزش یکپارچه و کامل برای منابع انسانی خود داشته باشید.

آموزش های مهم در مدیریت منابع انسانی

آموزش در مدیریت منابع انسانی
آموزش در مدیریت منابع انسانی
۱. شفاف سازی فرآیندهای سازمان

اولین آموزشی که در سازمان شما باید انجام شود، توجیه و شفاف سازی فرآیندهای سازمان شما است. نباید توقع داشته باشید که چیزهایی که خودتان می دانید، پرسنل شما هم بدانند. بعضی چیزها برای شما واضح و بدیهی هستند، ولی نیروهای شما آن را نمی دانند. فرآیندهای کلی سازمانتان را شناسایی و شفاف کنید و آن را به نیروهایتان آموزش دهید تا چرخه های معیوب را از سازمانتان حذف کنید. به عنوان مثال در سازمان شما فرآیند درست تحویل کالا به این شرح است:

استعلام اعتبار مشتری —> تایید مدیر مالی —> تحویل کالا به مشتری

اگر فرآیندها در کسب و کار شما شفاف نباشند، اکثر اوقات تمام این مراحل انجام نمی شوند.

۲. شفاف سازی قوانین سازمان

اگر در سازمان قانون شفافی وجود نداشته باشد، هرکس به قانون خودش عمل می کند. دومین آموزش به منابع انسانی، آموزش قوانین و مقررات سازمان است. در اکثر سازمان ها آیین نامه وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد به نیروها آموزش داده نمی شود، مثلا در مورد مشتری یک سری قوانین وجود دارد. اگر یک بار وقت بگذارید و آن ها را مشخص کنید می توانید آن را به صورت دفترچه در اختیار نیروی انسانی خود قرار دهید.

۳. آموزش تجربه ها به منابع انسانی

سومین آموزش می تواند آموزش تجربه ها به منابع انسانی باشد. مثلا بازاریاب مجموعه شما طی فروش ها و روابط خود با مشتریان، بهانه های آن ها را می داند. اگر طی یک سندسازی و مدیریت دانش نحوه پاسخ گویی به بهانه های مشتریان را در یک دفترچه فروش و ارتباط با مشتری جمع آوری و مکتوب کنید، می توانید آن را در اختیار نفر بعدی بگذارید و او را ماه ها و حتی سال ها از نظر تجربه جلو بیاندازید.

قدرت یک زنجیر به ضعیف ترین حلقه آن است. اگر بخواهید سازمانی قوی داشته باشید باید تمام کارمندانتان را قوی کنید. سازمان هایی هستند که در ابتدای سال برای آموزش منابع انسانی خود بودجه تعریف می کنند، چرا که می دانند اگر منابع انسانی رشد نکنند، سازمان نیز رشد نخواهد کرد.

۵. چینش در مدیریت منابع انسانی

برای این که در مدیریت منابع انسانی hrm یک چینش حرفه ای داشته باشید، یعنی در هر سمت سازمانی افرادی با استعدادها و توانایی های متناسب با آن را قرار دهید، باید نسبت به دو مورد زیر شناخت پیدا کنید:

 1. نیروی انسانی
 2. شاخص های عملکردی هر سمت سازمانی

برای این که فرآیند کامل چینش منابع انسانی در جایگاه درست را یاد بگیرید، مقاله زیر را حتما بخوانید.

انتخاب فرد مناسب برای شغل مناسب  >>

۶. انگیزش در مدیریت منابع انسانی

در این قسمت از آموزش مدیریت منابع انسانی رایگان به این سوال پاسخ می دهیم که چطور در منابع انسانی خود انگیزه ایجاد کنید. این موضوع بسیار حائز اهمیت است، چرا که حرفه ای ترین و بهترین منابع انسانی نیز اگر بی انگیزه باشند، کار خود را درست انجام نمی دهند. در ادامه به دو روش برای ایجاد انگیزه در منابع انسانی اشاره می کنیم:

روش های ایجاد انگیزه در منابع انسانی
روش های ایجاد انگیزه در منابع انسانی

۱. سیستم پاداش منابع انسانی

اولین راه انگیزش منابع انسانی، تعریف و اعمال سیستم پاداش است. برای تمام سمت های سازمانی خود سیستم پاداش تعریف کنید. در قسمت نگرش توضیح دادیم که چرا باید اهداف سازمانتان را مشخص کنید و آن را به اهداف نیروهایتان وصل کنید. این کار هم چنین باعث ایجاد انگیزه در پرسنل نیز می شود. مثلا اگر برای بازاریاب سازمانتان حداقل میزان فروش تعریف کنید که بعد از آن مقدار به او پورسانت تعلق می گیرد. سپس به ازای هر پله از تحقق هدف برای او پورسانت پلکانی در نظر بگیرید. قطعا انگیزه او برای فروش بیشتر خواهد شد.

کار مهمی که حتما باید در سازمانتان انجام دهید از بین بردن بی تفاوتی است. نیروی شما باید بداند که بین فروش بیشتر و فروش کمتر او در پایان ماه تفاوتی وجود دارد. سیستم پاداش باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

۲. استفاده از ابزار DISC در فرایند مدیریت منابع انسانی

روش بعدی که می توانید با آن در منابع انسانی خود انگیزه ایجاد کنید، استفاده از ابزار DISC است. مثلا اگر فردی با مدل رفتاری D در سازمان دارید، می دانید که چه محیط و رفتاری انگیزه این فرد را بالا نگه می دارد و چه چیزهایی از او انرژی می گیرد. به عنوان مثال نحوه مدیریت انرژی فردی با مدل رفتاریD به صورت زیر است:
 • افزایش انگیزه مدل رفتاری D: کارکردن در محیط های سریع، به عهده داشتن مسئولیت و کنترل، روبه رو شدن با چالشها و مسائل جدید، قابلیت ارتقا، نتیجه فوری و آزادی عمل
 • کاهش انگیزه مدل رفتاری D: کنترل زیاد، سرپیچی شدن از دستوراتش، اختیار محدود، انجام کارهای روتین و عادی

۷. پایش در مدیریت منابع انسانی

پایش در مدیریت منابع انسانی
پایش در مدیریت منابع انسانی

۱. تهیه شاخص های عملکردی هر نیرو

در این قسمت از مدیریت منابع انسانی باید شاخص های عملکردی برای هر سمت سازمانی تهیه کنید تا بتوانید عملکرد منابع انسانی را به طور روزانه کنترل کنید و بفهمید که آیا کارشان را درست انجام می دهند یا نه. متاسفانه خیلی از مدیران بعد از استخدام و آموزش نیرو او را رها می کنند و عملکرد او را کنترل نمی کنند. این باعث می شود بهره وری نیروی انسانی به مرور زمان پایین بیاید و در نهایت این مدیر سازمان است که باید بهای کم کاری و اشتباهات او را بپردازد. برای مثال شاخص های کلیدی عملکرد یک بازاریاب تلفنی به صورت زیر است:

تماس روزانه، تماس موفق روزانه، مذاکره موفق، دعوت به اقدام مشتری بالقوه، تماس پیگیری، فروش نقدی، فروش غیر نقدی، میانگین مدت وصول، میزان تخفیف، بیش فروشی، تکرار فروش

مدیری که با اعداد و ارقام سر و کار نداشته باشد و شاخص های کمی را کنترل نکند، نمی تواند متوجه ایرادات کار منابع انسانی خود را شده و شرایط را به خوبی مدیریت کند.

۲. استفاده از ابزارهای کنترل منابع انسانی

موضع بعدی در بحث پایش، استفاده از ابزارها است. برخی مدیران کاری را به کارمند خود می سپارند و به خاطر مشغله فراوانی که دارند آن را فراموش کرده و کنترل نمی کنند. نرم افزارهایی مثل CRM که برای مدیریت ارتباط با مشتری هستند، در این زمینه به شما کمک بزرگی می کنند. البته اگر نمی خواهید خیلی خرج کنید، نرم افزارهای رایگانی مثل ویتایگر و ترلو نیز وجود دارند که به کارهای سازمان شما نظم می دهند. بنابراین نه شما و نه نیروی انسانی شما وظایف خود را فراموش نمی کنید.

جمع بندی

اکنون ۷ اصل مدیریت منابع انسانی را می دانید. هیچ یک از این اصول منابع انسانی مجزا نیستند. همه آنها بر یکدیگر تأثیر می گذارند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند. به این ۷ اصل به عنوان بلوک های سازنده فکر کنید، یعنی مدیریت قوی هر عنصر اساسی به قدرت عنصر بعدی کمک می کند. در مجموع، این اصول منابع انسانی نیروی کار را قادر می‌سازد نه تنها عملکرد بهتری داشته باشد، بلکه بهترین عملکرد را داشته باشد.

سوالات متداول

 1. مدیریت منابع انسانی چیست؟ مدیریت منابع انسانی یا HRM، عمل مدیریت افراد برای دستیابی به عملکرد بهتر است. این در مورد بهینه سازی عملکرد شرکت از طریق مدیریت بهتر منابع انسانی است.
 2. منابع انسانی چیست؟ منابع انسانی به تمام افرادی گفته می شود که در یک مقام یا ظرفیت دیگر برای یک سازمان کار می کنند یا به آن کمک می کنند. این افراد می توانند کارمندان (تمام وقت)، پیمانکاران، فریلنسرها یا هر نوع کارگر مشروط دیگری باشند.
 3. اصول مدیریت منابع انسانی چیست؟ استخدام و انتخاب، مدیریت عملکرد، یادگیری و توسعه، برنامه‌ریزی جانشین پروری، پاداش و مزایا، سیستم‌های اطلاعاتی منابع انسانی، و داده‌های منابع انسانی و تجزیه و تحلیل، سنگ بنای HRM موثر در نظر گرفته می‌شوند.
۴.۷ ۱۹ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.
اشتراک در
اطلاع از
38 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ولیان

سلام. خدا قوت ممنون از مطلب خوبتون. برای استخدام نیروی خوب چه خدماتی ارائه میدین؟ آیا فقط آموزش میدین یا مصاحبه استخدام برای سازمان های دیگه هم انجام میدید؟

پاسخ به  ولیان

با عرض سلام خدمت شما همراه گرامی. برای سازمان ها و مدیرانی که در زمینه مدیریت منابع انسانی از مجموعه اقیانوس آبی مشاوره تهیه می کنند، هم در زمینه آموزش و هم در زمینه مصاحبه های استخدام توسط کارشناسان این مجموعه امکان پذیر است.

حسن زاده

متاسفانه در هیچ شرکت خصوصی یا دولتی، مدیران این روش ها رو انجام نمی دن و حقوق کارمندان به شکل درست اجرا نمیشه، امیدوارم اینگونه مطالب غییری در رفتار مدیران به وجود بیاره.
ممنون از مقاله خوبتون

پاسخ به  حسن زاده

سلام. ما هم هدفمون از تولید چنین محتوایی قطعا همین هست. ممنون از انتقال نظرتون

ناجی

با سلام. اگر بخواهیم روی فرهنگ سازمانی کار کنیم، چطور باید شروع کنیم؟

پاسخ به  ناجی

با سلام. اصلی ترین مولفه در فرهنگ سازمانی عملکرد و رفتار خود مدیر است. پس از خودتان شروع کنید. مقاله مدیریت خود را بهتون پیشنهاد می کنم حتما بخونید

سیما سراج

سلام. چرا در سازمان های قدیمی و سازمان های امروزی نقش منابع انسانی انقدر متفاوت شده؟ قبلا انقدر اهمیت داده نمی شد

پاسخ به  سیما سراج

یکی از دلایل میتونه پیشرفت سازمان ها و متقاضیان زیاد و جدید برای کار باشه. تغییر سیستم کاری و دانش بیشتری که کارمندان و مدیران از مدیریت نیروی انسانی دارند هم باعث میشه که سازمان های پیشرفته بسیار پررنگ تر به این موضوع اهمیت بدن و سازمان هایی با تفکرات قدیمی صرفا به دنبال افزایش فروش و بازاریابی باشند و نیروی انسانی رو فقط وسیله ببینن نه به عنوان سرمایه و منبع ارزشمند

متین دهقان

من نیاز به مشاوره در زمینه مدیریت منابع انسانی دارم، لطفا بهم اطلاع بدید شرایط رو.

پاسخ به  متین دهقان

سلام جناب دهقان. فرم داخل فوتر رو برای مشاوره منابع انسانی پر بفرمایین که اطلاعات تماستون رو داشته باشیم. همکاران من با شما تماس میگیرن.

سهیلی راد

سلام. اگر بخوایم در رشته منابع انسانی تحصیل کنیم، چه فرصت های شغلی براش وجود داره؟

پاسخ به  سهیلی راد

سلام. وقت بخیر
رئیس منابع انسانی یا مدیر منابع انسانی، در بیشتر شرکت‌ها، در بالاترین رتبه مدیریت منابع انسانی قرار دارد و به‌طور مستقیم به مدیر عامل اجرایی گزارش می‌دهد و با هیئت مدیره در یک شرکت دارای سیستم مدیرعاملی همکاری می‌کند.
مشاوره منابع انسانی هم یک شغل مرتبط است که در آن افراد به عنوان مشاوران شرکت‌ها کار می‌کنند و وظایف خود را خارج از شرکت تکمیل می‌کنند. در سال ۲۰۰۷، در سراسر جهان ۹۵۰ شرکت مشاوره منابع انسانی وجود داشت که ۱۸٫۴ میلیارد دلار از بازار را به خود اختصاص می‌داد.
برخی افراد با مدرک دکترای منابع انسانی یا رشته‌های مرتبط، مانند روان‌شناسی صنعتی و سازمانی و مدیریت، استادی هستند که مبحث منابع انسانی را در مراکز تحصیلات عالی، تدریس می‌کنند. اغلب می‌توان آن‌ها را در دانشکده کسب‌وکار و در بخش‌های منابع انسانی و مدیریت، پیدا کرد. بسیاری از اساتید، پیرامون موضوعاتی مانند پاداش مالی، استخدام و آموزش تحقیق می‌کنند که در زیرمجموعه مدیریت منابع انسانی قرار دارند.

هاشم صالحی

به جز عبارت منابع انسانی، چه عبارات دیگه ای برای توصیف افراد سازمان وجود داره؟ آیا فرقی هم با هم دارن؟ 

پاسخ به  هاشم صالحی

در برخی سازمان‌ها هنوز هم برای نامیدن منابع انسانی از اصطلاحات دیگری مانند کارمندان، کارکنان، همکاران، پرسنل، اعضای تیم، نیروی کار، اپراتور و … استفاده می‌شود. هرچند در محیط‌های کاری مدرن سعی بر آن است تا دیگر از این عبارت برای خطاب قرار دادن سرمایه انسانی شرکت استفاده نشود.
در واقع، این عبارات قدیمی با از بین رفتن نقش رئیس و مرئوسی در سازمان‌ها، رفته‌رفته تکامل یافته و به منابع انسانی تغییر یافتند. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، وجود دپارتمان مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها به این معنی است که اشخاص، مهم‌ترین منابع آن سازمان هستند.
سیر تکامل واژه ی «منابع انسانی»: کارگران،کارکنان، کارمندان، پرسنل، منابع انسانی، سرمایه انسانی

توکلی

سلام. اگه ممکنه در مورد سیستم مدیریت منابع انسانی کمی توضیح بدید. ممنون

پاسخ به  توکلی

سلام و وقت بخیر.
سیستم مدیریت منابع انسانی یا human resources management system (که به اختصار HRMS گفته می‌شود)، مجموعه ای از برنامه های نرم افزاری است که برای مدیریت منابع انسانی و فرآیندهای مربوط به آن در طول چرخه عمر حضور کارمندان در سازمان، استفاده می شود. سیستم مدیریت منابع انسانی، یک شرکت را قادر می سازد تا ضمن رعایت قوانین مالیاتی و مقررات کار، نیروی کار خود را کاملاً درک کند.
باید دانست، با توجه به اینکه هزینه های مربوط به منابع انسانی از بیشترین هزینه‌های صرف شده توسط یک سازمان می‌باشد، ادغام HRMS با سیستم مالی، برای واحد امور مالی بسیار ارزشمند است. در ضمن، با ادغام این دو سیستم، دو بخش اصلی سازمان یکپارچه شده و دسترسی به اطلاعات مالی و منابع انسانی، در یک بستر جامع فراهم می‌گردد.

همچنین می‌توان به کمک یک سیستم جامع که متشکل از راهکارهای مالی، منابع انسانی، لجستیک و اتوماسیون اداری می‌باشد، تمامی بخش‌های سازمان را در یک بستر، برنامه ریزی و مدیریت نمود

nazari

به نظر من وظایف مدیریت منابع انسانی که مربوط به روحیه کارمندان میشه، از چیزهای مالی و فیزیکی خیلی مهم تره.

پاسخ به  nazari

سلام. بله کاملا درسته. وظایف سنتی بخش منابع انسانی شامل حقوق و مزایا و استخدام و اخراج هست. وظایف مدرن مدیریت منابع انسانی که خیلی هم مهم تر هستند شامل ایجاد رضایت، انگیزه دادن، مدیریت چالش ها و تنش ها، توانمند سازی و اموزش کارمندان و حفظ ان ها در سازمان هست..

ghane

چه اتفاقی میفته اگر بخش منابع انسانی در سازمان وجود نداشته باشه؟

پاسخ به  ghane

اهمیت مدیریت منابع انسانی رو با چند بررسی ساده می تونیم بفهمیم. هر سازمانی که مدیریت منابع انسانی داشته، رشد خوبی کرده. وظایف مدیریت منابع انسانی وظایف جذب نیروی انسانی و استخدام است تا مسائل آموزشی و توسعه، حقوق و دستمزد، بررسی عملکرد کارکنان و … و هدف آن حرکت کارمندان در راستای اهداف استراتژیک سازمان است. پس سازمانی که واحد مدیریت منابع انسانی ندارد، کارمندانش در این مسیر قرار نمی گیرند.

مژگانیان

سلام. استراتژی منابع انسانی در کجای استراتژی کلی سازمان قرار می گیره؟

پاسخ به  مژگانیان

سلام. روزتون بخیر. باید اول اهداف کلی سازمان تعیین شوند و سپس بر اساس اون ها استراتژی کلان سازمان مشخص میشه. سپس استراتژی های عملیاتیمعلوم میشه که بخشی از اون استراتژی منابع انسانی هست. استراتژی منابع انسانی یه فراینده و مجموعه ای خاص از اقدامات منابع انسانیه که توسط سازمان برای دستیابی به اهداف استراتژیک انجام میشه. این که منابع انسانی در راستای رسیدن به اهداف سازمان حرکت کند، هنر مدیریت منابع انسانی است.

محمدی

اگر سازمانی بخش مدیریت منابع انسانی نداشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ به  محمدی

مدیریت منابع انسانی یک نقش مهم و حیاتی در هر سازمانی است. فرقی هم نمی‌کند سازمان صد کارمند دارد یا دو تا، مدیریت منابع انسانی باید وجود داشته باشد. این را ما نمی‌گوییم! اگر یک بررسی ساده داشته باشید می بینید هر سازمانی که مدیریت منابع انسانی داشته، بسیار خوب رشد کرده است. مدیریت منابع انسانی وظایف متفاوتی دارد؛ از جذب نیروی انسانی و استخدام گرفته تا مسائل آموزشی و توسعه، حقوق و دستمزد، بررسی عملکرد کارکنان و … هدف اصلی این است که کاارمندان در راستای اهداف استراتژیک سازمان به طور اثربخش حرکت کنند و هر سازمانی که در این مسیر نباشد راه به جایی نخواهد برد!

شادکامی

سلام و روز بخیر به تیم فعال اقیانوس آبی. به من گفتن که شرکت شما آموزش منابع انسانی رو برای سازمان های دیگه انجام میده. میخواستم بدونم این آموزش ها شامل چه مباحثی هستن؟

پاسخ به  شادکامی

با سلام، وقت شما هم بخیرمجموعه اقیانوس آبی در حوزه مدیریت منابع انسانی علاوه بر آموزش های رایگان دوره های بسیار هدفمند نیز دارد. شما می توانید در قسمت دوره های غیرحضوری اقیانوس آبی لیست کامل دوره های مرتبط با موضوع مدیریت منابع انسانی را مشاهده کنید.

کاظمینی

وقت بخیرمقاله خوبی بود اما به نظرم ویدئو کم داشت.لطفا چند کتاب مفید در زمینه مدیریت منابع انسانی هم معرفی کنید.با تشکر

پاسخ به  کاظمینی

سلام. ممنون از نظر سازنده شما . از کتاب های حوزه مدیریت منابع انسانی کتاب های زیر رو به شما معرفی میکنیم:
۱. کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر که بیش از ده سال است در دانشگاه‌های دنیا به عنوان منبع آموزشی درس مدیریت منابع انسانی تدریس می شود.
۲. کتاب مدیریت رفتار سازمانی نوشته استیفن رابینز : کتاب استاندارد و پایه در آموزش رفتار سازمانی
۳. کتاب شرکت‌های موفق جهان چگونه استخدام می‌کنند نوشته دکتر بهزاد ابوالعلایی: معرفی تجارب موفق جهان، الگو پردازی برای مدیران و تبیین دقیق فرآیند استخدام و گام‌های اساسی
۴. کتاب رفتار هوشمندانه به سبک آفتاب پرست: معرفی ابزار DISC ، قدرتمندترین ابزار در رفتارشناسی و ارتباط هوشمندانه با افراد. برایان تریسی، سخنران انگیزشی و کارآفرین موفق می‌گوید: “امکان ندارد کسی را بدون استفاده از DISC در سازمان استخدام کنم.” که نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این ابزار در مدیریت منابع انسانی هست. از طریق منوی بالای صفحه به بخش کتاب های مدیریتی برویدتا باکتاب رفتار هوشمندانه بیشتر آشنا شوید.

میرجلیلی

سلام. ممنون از مطلب خوبتون. یک سوال دارم: منابع انسانی و نیروی انسانی چه تفاوتی با هم دیگر دارند؟

پاسخ به  میرجلیلی

سلام. ممنون از انتقال نظر شما مدیر عزیز.
در گذشته، کارکنان بخشی از عوامل تولید سازمان ها شناخته می شدند و به آنها نیروی کار گفته می شد. مفهوم نیروی انسانی هم از همین تعریف برداشت شده است.

برای درک مفهوم منابع انسانی هم ابتدا باید مفهوم “منابع” را درک کنید. منابع در واقع مجموعه ای از دارایی های سازمان هست و منابع انسانی به مجموعه ای از مهارت ها، دانش و تخصص انسانی گفته می شود که در یک سازمان وجود دارد. مفهوم دیگری هم به نام سرمایه انسانی وجود دارد که تفاوت آن با منابع انسانی اینجاست که در تعریف، منابع تمام شدنی هستند، اما سرمایه روز به روز قابل ارتقا بوده و می تواند ارزش افزوده داشته باشد. یعنی زمانی که منابع انسانی سازمان در مسیر اهداف و استراتژی های سازمان عمل کنند و زمینه را برای بهره وری و سودآوری هر چه بیشتر فراهم کنند، سرمایه محسوب می شوند.

جلیلیان

سلام. من قبلا در کلاس DISC دکتر احمدی شرکت کردم و وقتی دیدم ایشون این مطلب رو نوشتن با اشتیاق تا آخر خوندم. مثل همیشه عالی

پاسخ به  جلیلیان

سلام و عرض ادب. بله کلاس های ابزار دیسک جناب دکتر داوود احمدی خیلی پرطرفدار و جذاب هست. ممنون از انتقال نظرتون

مرتضوی

من سالها پیش کلاس دیسک دکتراحمدی رو شرکت کردم که در مدیریت منابع انسانی هم خیلی کاربرد داره. در هر دو موضوع من خیلی مطالت رو از ایشون یاد گرفتم. خدا قوت

پریسا دانشمند

بدون شک جزو بهترین مطالبی بود که در حوزه مدیریت منابع انسانی خوندم.

ناصرپور

سلام. چطور مدیر منابع انسانی بشیم؟

پاسخ به  ناصرپور

سلام.
بیشتر افراد که در سمت مدیر منابع انسانی هستند مدرک مدیریت، مهندسی صنایع و بعد از آن علوم انسانی و اجتماعی مشغول به کار هستند. بنابراین این موضوع می‌تواند به خوبی مسیر شغلی مدیریت منابع انسانی را مشخص کند و درباره الزامات شغلی استخدام مدیر منابع انسانی به شما سرنخ‌هایی بدهد. برای موقعیت شغلی مدیر منابع انسانی شرح شغل به شرح زیر است:

تهیه و حفظ اطلاعات پرسنلی مرتبط با رویدادها مانند استخدام، اخراج، مرخصی و ارتقاء شغلی
تبادل و توضیح اصول و قوانین منابع انسانی، فرآیندها، استانداردها و مقررات به بخش‌های مختلف سازمان‌ها
جذب و استخدام و انجام فرایندهای مرتبط با ان
ارزیابی عملکرد پرسنل برای اطمینان از پیوستن به مقررات
پاسخگویی به سوالات مرتبط با تست‌ها ، شایستگی‌ها، حقوق و دستمزد، مزایا و …
مشارکت در توسعه و اجرای معیارهای منابع انسانی، آنالیز داده‌ها و ارائه پیشنهادات و توصیه‌ها
برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی و عملکرد پرسنل و به وجود آوردن انگیزه در سطح سازمانی

طالبی

بهترین تاثیری که من از آشنایی با مدیریت منابع انسانی و اعمال اون در سازمانم دیدم، این بود که کارمندام میدونن حواس سازمان بهشون هست هم از لحاظ عملکردی و هم از لحاظ پاداش و تنبیه. بنابراین ناخوداگاه عملکردشون بهتر میشه.

پاسخ به  طالبی

سلام و وقت بخیر. بله دقیقا درسته
با این تفکر که سازمان دارای یک مأموریت، چشم انداز و ارزش کلی مشترک است، به کارکنان انگیزه کافی می دهد که خود را بخشی از یک مجموعه بزرگ تر بدانند. مدیریت منابع انسانی یعنی مشارکت در جهت گیری استراتژیک سازمان و استفاده از معیارهایی برای سنجش تلاش ها و نشان دادن ارزش ها است که بر استفاده استراتژیک کارمندان و کارایی کسب و کار، تأثیر مثبت می گذارد.

38
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی