آموزش سازمانی با رویکرد سیستمی اقیانوس آبی

آموزش سازمانی با رویکرد سیستمی چیست؟

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

بخش های مختلفی از کسب و کار نیاز دارد تا سیستم سازی شود، یکی از این بخش ها، بخش آموزش و فرهنگ سازمانی است. در صورت عدم وجود آموزش سیستمی در کسب و کار، ممکن است مشکلا زیادی به وجود بیاید. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • طول کشیدن زمان زیاد برای آشنایی یک پرسنل جدید با فرهنگ سازمانی آن کسب و کار مانند طرز پوشش، طرز رفتار، طرز برخورد با مشتری، چگونگی دریافت مرخصی و…
  • پرسنل در این گونه کسب و کار ها معمولا بلاتکلیف بوده و بهره وری لازم را ندارند.
  • پرسنل جدید اکثرا دچار درگیری های ذهنی شده و با پرسش های خود زمان دیگر پرسنل را نیز هدر می دهند
شما می توانید در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با آموزش سازمانی از مقاله ی Organizational training استفاده کنید.

برای این که بتوانید بخش آموزش و فرهنگ سازمانی خود را بهینه و سیستمی کنید، باید اجزای آن را بشناسید. در ادامه با نحوه سیستمی کردن هر کدام آشنا می شوید.

ایجاد آیین نامه و فرهنگ سازمانی در آموزش سازمانی

هر سازمان باید آیین نامه داشته باشد. در این آیین نامه باید مواردی مثل پوشش، رفتار، زمان حضور و نوع لحن نیروها با مشتری مشخص شود. هنگامی که نیروی جدیدی استخدام می شود با خواندن آن آیین نامه، کار خود را با آگاهی کامل از فرهنگ سازمان شما شروع می کند. با یک آیین نامه می شود جلوی خیلی از اتفاقات را گرفت. پس اگر آیین نامه ندارید یا مستند نیست، همین امروز برای ایجاد آن اقدام کنید و آن را در دسترس کارمندان خود قرار دهید.

ایجاد آیین نامه و فرهنگ سازمانی در آموزش سازمانی

آموزش سازمانی سیستمی فرآیندها به کارمندان

بخش بعدی در آموزش سیستمی، آموزش فرآیندها است. هنگام اجرای سیستم سازی در سازمان، لازم است به پرسنل خود توضیح دهید که چه فرآیندهایی باید اتفاق بی افتند.

بسیاری از سازمان ها بعد از استخدام نیروی جدید، او نمی داند که چگونه از نرم افزارهایی که در آن سازمان به کار برده می شود استفاده کند، نمی داند اسناد کجا هستند و چگونه باید آن ها را تهیه کند. به هنگام رخ دادن این موارد مدیر سازمان مجبور است که  وقت نیروی دیگری را بگیرد تا به نیروی جدید آموزش دهد.
در آموزش سیستمی، فرآیندها نیز باید سیستمی شوند. برای این کار می توانید اسناد و آموزش های لازم را در یک کامپیوتر ذخیره کنید و در اختیار نیروی جدید قرار دهید. با این کار وقت مدیر یا نیروی دیگری گرفته نمی شود و اگر هم کارمندی آموزش ها را فراموش کرد می تواند به آن سیستم مراجعه کند.

جمع آوری سوالات متداول

جمع آوری سوالات متداول

یکی دیگر از بخش ها در آموزش سیستمی، سوالات متداول است. بعضی از مدیران وقت زیادی را صرف پرسش های روزمره و متداول پرسنل خود می کنند.
به عنوان یک مدیر سوالات متداول پرسنل خود را بنویسید و جواب آن ها را هم یادداشت کنید، آن را در فایلی ذخیره یا چاپ کنید و در یک مکان مشخص قرار دهید. اگر متوجه شدید که سوالی که پرسنل از شما می پرسند، در آن فایل یا برگه قرار ندارد، آن را یادداشت کرده و به سوالات متداول اضافه کنید. با این کار کارمندان شما یاد می گیرند که هر سوالی داشتند به آن سند مراجعه کنند و وقت شما را هدر ندهند.

آموزش سازمانی سیستمی CRM و نرم افزارها

بعضی از کارمندان هستند که با CRM آشنا نبوده و اطلاعات مشتری را یا ذخیره نمی کنند یا اشتباه ذخیره می کنند. سازمانی که در بخش آموزش خوب سیستمی شده باشد، آموزش کار با نرم افزار را از قبل آماده کرده و در جایی ثبت می کند تا در صورت ورود یک نیروی جدید یا جا به جایی نیروها به مشکل برنخورد.

به عنوان یک مدیر که می خواهد کسب و کار خود را سیستمی کند، تفکر ده برابر داشته باشید، یعنی در نظر بگیرید که اگر سازمان شما ده برابر بود، چه فرایندی را نمی توانستید به طریق حاضر انجام دهید؟ پس آن را تغییر دهید.

نتیجه گیری

اگر در کسب و کار خود
  • آیین نامه ای ندارید،
  • آموزش فرآیند ها را از قبل اماده نکرده یا در جایی برای پرسنل جدید ذخیره نکرده اید،
  • سناریو ارتباط با مشتریتان را مشخص نکرده اید و
  • دفترچه ای تحت عنوان ارتباط با مشتری ندارید،
پس شما در بخش آموزش سیستمی و فرهنگ سازی سازمان خود ضعف دارید.
5 5 رای ها
امتیاز بدهید
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره تامین و خرید سیستمی می آموزید که چطور تامین کنندگان خود را ارزیابی کرده و با مدیریت اقلام ضروری و خرید بهینه از هزینه های کسب و کارتان بکاهید

6,000,000 ریال

با سیستم‌ سازی استخدام و اخراج در سازمانتان دیگر نگران استخدام های نامناسب، بی نظمی ها، دوباره کاری ها و اخراج های سخت و چالش برانگیز نباشید. اصولی استخدام کنید، اصولی اخراج کنید، اصولی کنترل کنید.

6,000,000 ریال

سیستم‌ سازی فروش شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی فرآیند فروش، اطلاعات فروش و نیروهای فروش انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود.  برای سیستم سازی کسب و کارتان و به خصوص قسمت فروش وقت بگذارید، چون تا فروش خوبی نداشته باشید، رونقی هم ندارید.

7,000,000 ریال

سیستم‌ سازی یا «سیستم‌ سازی کسب‌و‌کار» شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی کسب‌و‌کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود. گذراندن دوره سیستم‌ سازی اقیانوس ابی با نام “سیستم پلاس” به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.

61,000,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین زارع

من از نرم افزار ترلو استفاده کردم خیلی راضی بودم

زیبا علوی

با سلام و احترام به افراد گروه اقیانوس آبی
این محتوای عالی شما کمک خیلی زیاد و ارزشمندی رو برای رسیدن به موفقیت میکنه
من خودم دارم از این راهکار ها و نکته ها استفاده میکنم و به نتیجه های خوبی رسیدم
خسته نباشید🙌🏼

محسن رضایی

سلام.
خیلی متشکرم از زحماتتون
این مقاله همه‌ی نکات و مطالب کاربردی رو برای مدیری که به اموزش کارمندانش اهمیت میده بیان کرده

بهاره کیانی

میشه تعریف تفکر یا رویکرد سیستمی رو بیان کنید

سلمانیان

این محتوا به اضافه ویدیو کاملتون واقعا عالی بودن و من که قبلا نمیتونستم کارهامو به درستی مدیریت کنم الان با آشنایی با سایت شما و محتوایات عالی اون تونستم موفقیت های زیادی کسب کنم
موفق و پیروز باشید😊

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: