مدیریت هزینه های کسب و کار

مدیریت هزینه ها با ۸ تکنیک ساده و کاربردی

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

امروزه ممکن است بسیاری از کسب و کار ها و شرکت ها با مدیریت هزینه ها و همچنین برنامه ریزی برای بودجه خود مشکل داشته باشند. این عدم کنترل بر روی هزینه ها در داز مدت ممکن است باعث ایجاد چالش های بسیار بزرگ و زیان آور برای کسب و کار و شرکت شود. کسب و کار ها برای رفع این مشکل می توانند از فرایندی استفاده کنند به نام مدیریت هزینه (cost management).

در ادامه‌ی این مقاله از وبسایت گروه اقیانوس آبی به تعریف، اهمیت و همچنین راهکارهایی جهت مدیریت هزینه می‌پردازیم که می‌تواند به شکلی مستقیم بر روی قیمت محصولات و تسویه حساب‌های کسب و کار تاثیر بگذارد.

اگر مدیر هستید و از مسائل مالی کسب و کارتان بی اطلاع هستید، پس منتظر مشکلات بیشمار باشید!

تنها راهکار برای شما، آموزش مدیریت مالی است!

تعریف مدیریت هزینه

مدیریت هزینه چیست؟ مدیریت هزینه در واقع فرایندی است برای برنامه ریزی و کنترل بودجه کسب و کارها. مدیریت هزینه را می توان نوعی حسابداری مدیریتی نیز نامید که از طریق کاهش دادن احتمال اضافه شدن بودجه، هزینه ها را پیش بینی می کند. کنترل هزینه می تواند با استفاده از شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات به برنامه ریزی و کنترل هزینه ها کمک کند.

در مرحله برنامه ریزی پروژه، فرایند مدیریت هزینه انجام می شود، در واقع درست در جایی که هزینه ها قبل از اجرا، توسط مدیران قرار است تایید شوند. بعد از آن، هنگام اجرای پروژه، به دقت شروع به کنترل و ضبط هزینه ها کرده تا از همخوانی آن ها با برنامه مدیریت هزینه اطمینان حاصل شود.

مدیریت هزینه چیست

چرا مدیریت و کنترل هزینه مهم است؟

 اهمیت کنترل هزینه در این است که شرایط اقتصادی کنونی باعث شده قدرت خرید بخش مصرف‌کننده کاهش یابد و قیمت خدمات و محصولات برای آن‌ها فاکتوری مهم و تأثیرگذار در انتخاب ‌شده است.

این رابطه را در نظر بگیرید: “هزینه – درآمد = سود”. همان‌گونه که از رابطه مشخص است با کاهش سطح درآمد میزان سوددهی نیز کاهش خواهد یافت. در زمان کاهش سطح فروش و درآمد تنها راه بازگشت به سطح سوددهی سابق، کاهش و مدیریت هزینه‌ها است.

بیشتر بخوانید: راهکارهای بهبود وصول مطالبات

علاوه بر این اگر مدیری هزینه‌هایی مازاد بر هزینه‌های سایر رقبای خود داشته باشد، علاوه بر بالا بودن هزینه‌ها و کاهش میزان سود مجموعه، باعث جلوگیری از افزایش فروش نیز خواهد شد؛ زیرا قدرت خرید بخش مصرف‌کنندگان در اکثر حوزه‌ها کاهش‌ یافته است.

لذا بالا بودن قیمت خدمات و محصولات در یک کسب‌وکار باعث از دست دادن مشتریان و کاهش سطح فروش و درنتیجه کاهش مجدد سطح سودآوری سازمان می‌شود؛ بنابراین بالا بودن سطح هزینه‌ها با دو بار تأثیرگذاری، یکی از طریق بالا بودن هزینه و دیگری از طریق کاهش سطح فروش باعث کاهش سودآوری می‌شود.

اهمیت کنترل هزینه های کسب و کار

 رویکردهای مدیران برای کنترل هزینه‌ها

در زمان بالا بودن هزینه‌ها ممکن است مدیران یکی از دو رویکرد زیر را برای مدیریت هزینه در پیش بگیرند که در هر دو صورت این مدیران هستند که متضرر خواهند شد.

  1. حالت اول زمانی است که شما به‌عنوان یک مدیر هزینه‌های اضافه پرداخت‌شده خود را بر روی قیمت کالا تقسیم کرده و در واقع سهم هر کالا را از هزینه‌ها مشخص نمایید. همان‌طور که قبلاً اشاره شد در این صورت بهای تمام‌شده افزایش خواهد یافت و این باعث می‌شود بخشی از مشتریان خود را از این طریق از دست‌داده و میزان فروش و در نتیجه سودآوری مجموعه را کاهش دهید.
  2. رویکرد دوم عدم انتقال هزینه‌ها به بخش مصرف‌کننده است. در واقع مدیران رویکردی را در پیش می‌گیرند که با همان قیمت سابق و قیمتی شبیه رقبا، خود به‌صورت مستقیم هزینه‌های اضافی را پرداخت نمایند. این رویکرد نیز درنهایت به کاهش سوددهی مجموعه می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: تسویه با مشتری بد حساب

دوره تسویه حساب cta

تکنیک‌های مدیریت هزینه در کسب و کار

در ادامه ۸ تکنیک مدیریت هزینه در کسب و کارها آورده شده است:

مدیریت هزینه های کسب و کار با 7 تکنیک

۱. مدیریت هزینه با مدیریت زمان

قطعا یکی از فاکتورهای مهم برای صاحبین کسب و کار، مدیریت زمان است. به همین دلیل مدیران باید پرسنل خود را در رابطه با ارزش زمان و اثربخشی آن در مدیریت هزینه توجیه کنند.

بیشتر بخوانید: راهکارهای جلوگیری از اتلاف وقت مدیران

۲. مدیریت هزینه با مدیریت موجودی

مدیریت موجودی یکی از هزینه های عمده و از روش های تولید درامد است. برای انجام این مهم، ابتدا مسئول انبار باید پیش نیازهای محصول را بررسی کرده و از انباشتگی بیش از حد موجودی جلوگیری کند. در این مورد چک لیست اقلام ضروری سازمان و مدیریت ان نیز می تواند بسیار به شما کمک کند.

۳. کنترل هزینه با به روز بودن

به روز شدن به همراه روند بازار در مدیریت هزینه بسیار حائز اهمیت است. مدیران باید همیشه و هر روز با فروشندگان در ارتباط باشند تا بتوانند از قوانین جدید برای قراردادها و تغییرات اخیر در قیمت گذاری مطلع باشند.

۴. پیدا کردن نقاط سود ده و زیان ده

در همه‌ کسب‌وکارها بخش‌ها و یا محصولاتی وجود دارند که بیشتر از سایر بخش‌ها برای مجموعه سودآوری ایجاد می‌کنند. این بخش‌ها را مشخص کرده و در صورت وجود پتانسیل تمرکز بیشتری را روی آن‌ها قرار دهید. هم چنین برای مدیریت هزینه‌ها بخش‌های زیان‌ده را نیز مشخص کرده و هر چه سریع‌تر استراتژی را در خصوص آن‌ها در پیش بگیرید.

در اکثر کسب‌وکارها بخش‌های سوده، زیان سایر بخش‌ها را جبران می‌نمایند. لازم به ذکر است که مشخص نمودن سود ده و یا زیان ده بودن بخش‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص هر یک از آن‌ها منوط به داشتن اطلاعات مالی درست و دقیق است.

بیشتر بخوانید: تشخیص نقاط قوت و فرصت‌ها برای نوشتن استراتژی

آیا در گرفتن گزارش مالی، تحلیل آن، بودجه بندی، شناسایی ظرفیت های خالی و … به مشکل برخورده‌اید؟

۵. مدیریت هزینه با کنترل تعداد کارمندان

منابع انسانی ستون و پایه های یک کسب و کار هستند، اما حفظ آن ها نیز هزینه هایی را برای کسب و کار در بر دارد. از این رو باید تعداد کارکنان را کنترل کرد تا بتوان کنترل هزینه درست داشت.

در بخش مدیریت منابع انسانی بهترین رویکردی که می‌توان در پیش گرفت حقوق بر اساس بازدهی است. شرکت‌ها باید بسیار مراقب باشند که تمامی کارکنان آن‌ها به‌اندازه ارزشی که برای سازمان ایجاد می‌کنند، دریافتی داشته باشند. لذا به‌عنوان یک مدیر خروجی و بازدهی تمامی کارکنان خود را بررسی نموده و اقدامات اساسی در جهت مدیریت هزینه ها در پیش بگیرید.

۶. پیدا کردن توجیه برای هزینه اجاره

یکی دیگر از آیتم‌ هایی که بررسی‌ها نشان داده در بخش هزینه‌های یک مجموعه وزن زیادی به خود اختصاص می‌دهد، هزینه اجاره است. در اجاره واحدهای تجاری خود بررسی‌های لازم را به عمل‌آورید و مطمئن شوید که مکان اجاره‌شده چه از نظر مساحت و چه از نظر موقعیت مکانی، بازگشت هزینه را برای شما به همراه دارد.

اگر به این نتیجه رسیدید که مبلغ اجاره پرداختی شما به دلایل مختلف ورودی که ایجاد می‌کند، کمتر از خروجی آن است، هر چه سریع‌‌تر نسبت به تعدیل این رابطه و مدیریت هزینه‌ها اقدام نمایید.

اجاره مکان، بیشترین  هزینه را برای کسب و کار دارد

۷. مدیریت تسهیلات پرداختنی

وام‌های دریافتی توسط کسب‌وکارها یکی دیگر از بخش‌های هزینه‌بر است. تسهیلات دریافتی باید در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری شوند که خروجی ایجادشده توسط آن‌ها توان پوشش هزینه‌ی بهره خود را داشته باشند؛ زیرا در صورت عدم وجود این تناسب، استقراض از بانک و یا بازار منجر به زیان مجموعه خواهد شد.

بنابراین پیش از آنکه اقدام به اخذ تسهیلات نمایید، خروجی حاصل از آن را از طریق ارزیابی طرح‌ها بررسی نمایید.

بیشتر بخوانید: پیش دریافت در بدهی‌های جاری حسابداری

۸. کنترل هزینه با ایجاد یک حساب تجاری جداگانه

برخی از مدیران ممکن است حساب کاری خود را با حساب شخصی خود یکی کنند. انجام این کار یعنی یکی کردن  درامد ها و پول مربوط به کسب و کار با اموال شخصی، نوعی ضرر حساب می‌شود. این کار علاوه بر ضرر و زیانی که دارد باعث به وجود آمدن دردسرهای مالیاتی نیز خواهد شد.

بهترین کاری که مدیران می‌توانند برای مدیریت هزینه‌های کسب و کار خود انجام دهند این است که پول و هزینه‌های خود را در یک حساب جدا از حساب کسب و کار نگه دارند و برای حساب کسب و کارشان یک حساب کاملا مجزا ایجاد کنند. انجام این کار به شکل چشم گیری در مدیریت هزینه‌ها برای مدیرانی که حساب کسب و کار و شخصی مشترکی داشتند کمک خواهد کرد.

مدیریت هزینه، راه بازگشت به سوددهی سابق است

نرم افزار مدیریت هزینه‌ها

خیلی از مدیران هستند که دوست دارند خودشان حسابداری مدیریت هزینه را بر عهده بگیرند. در این حالت استفاده از نرم افزار مدیریت هزینه‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

مدیریت هزینه فرآیند برنامه‌ریزی و کنترل هزینه‌ها است که شامل جمع آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات هزینه برای بودجه بندی، پیش بینی و نظارت موثرتر بر هزینه‌ها است. قطعاً این فرایند پیچیده بدون کمک نرم افزار قابل اجرا نیست.

جمع بندی

ما در این مطلب از مجله اقیانوس آبی به تعریف، اهمیت و همچنین معرفی ۸ تکنیک مدیریت هزینه برای کسب و کارها پرداختیم که می‌تواند به شکلی مستقیم بر روی قیمت محصولات و تسویه حساب‌های کسب و کار تاثیر بگذارد. همچنین به سوالات متداولی که در این زمینه ممکن است برایتان پیش بیاید پاسخ دادیم.

سوالات متداول

۱. منظور از مدیریت هزینه چیست؟

مدیریت هزینه فرآیند برنامه ریزی و کنترل بودجه یک کسب و کار است. مدیریت هزینه شکلی از حسابداری مدیریت است که به کسب و کار کمک می کند تا با پیش بینی دقیق تر هزینه ها، احتمال اتلاف بودجه را کاهش دهد.

۲. ۴ کارکرد اصلی مدیریت هزینه چیست؟

چهار مرحله اصلی برای مدیریت هزینه عبارتند از: تخصیص منابع، برآورد هزینه، بودجه بندی هزینه و کنترل هزینه از عملکردهای اصلی فرآیند مدیریت هزینه هستند.


۴.۹ ۷ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : هادی احمدی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مالی پلاس تلاش شده به مدیران در جهت کسب سود بیشتر از طریق ایجاد نظم در سیستم مالی، گزارش گیری، تحلیل گزارشات، شناسایی ظرفیت های خالی و…. کمک شود.

50%   ۱۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
nazmie

در مبحث مدیریت هزینه ها، گاهی کم کردن کوچک ترین هزینه ها هم میتونه تاثیر زیادی در مخارج شرکت داشته باشه. تهاتر رو من خیلی پیشنهاد می کنم

پگاه جلالی
پاسخ به  nazmie

سلام. ممنون از انتقال تجربه و نظرتون. بله تهاتر و همکاری با دیگر شرکت ها خیلی میتونه در مدریت هزینه و کم شدن مخارج اثر داشته باشه

noori

از بهترین مقالاتی بود که در زمینه کاهش هزینه های سازمان خوندم. ممنون

محمد نفیسی

داخل یه مقاله‌ی دیگه خوندم سرمایه گذاری هوشمندانه هم میتونه به مدیریت هزینه ها خیلی کمک کنه

هانیه حکمی

سلام بعد از اینکه مقالتون رو مطالعه کردم حدود ۴تا ۵تا از تکنیک های فوق‌العادتون رو عملی کردم . خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم🌹♥️

اسکندری

من راجب مزایای مدیریت هزینه تو یه سایت دیگه خوندم واقعا جالب بود
نه فقط به کاهش هزینه بلکه به عوامل خارجی رقابت، رشد بازار، نیازهای مشتری، کیفیت محصول، ارائه خدمات و…توجه می کنه.
به تمایز محصول و همچنین کاهش هزینه کمک می کنه.
مدیریت هزینه به بهبود مستمر برای ارائه محصول برتر از نظر کیفیت کمک می کنه

زهرا رخ

مدیریت هزینه با مدیریت موجودی نکته خیلی مهمی هست. در مجموعه قبلی که کار میکردم وقتی وارد انباری میشدی که جنسی رو بگیری گاهی حجم زیاد یک کالا رو میدی که شاید تا این اندازه لازم نبود یا برعکس از تمام شدن یک کالا آگهی نداشت.

پگاه جلالی
پاسخ به  زهرا رخ

سلام. بله خیلی نگته مهمی هست.
برای مدیریت موجودی حتما مقاله زیر رو مطالعه بفرمایین:
https://oghyanooseabi.com/essential-items/

شیبانی نژاد

سلام خسته نباشید. مقاله خیلی خوبی هست. ایجاد یک حساب تجاری جداگانه نکته کلیدی خیلی خوبی هست.ممنون از راهکارهاتون

پگاه جلالی
پاسخ به  شیبانی نژاد

سلام. ممنون از شما و انتقال نظرتون
اگر برای مدیریت هزینه ها به دنبال مطالب بیشتری هستید، پیشنهاد میکنم مقالات سیستم سازی اقیانوس آبی رو حتما مطالعه بفرمایین

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: