بنر افزایش حقوق

افزایش حقوق: بهترین تکنیک ها برای مدیران و تاثیرات آن بر سازمان

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

افزایش حقوق راهی برای نشان دادن قدردانی از کارمندان و دستاوردهای آن‌هاست. در مدیریت منابع انسانی، افزایش حقوق برای کارمندان با عملکرد عالی در نظر گرفته می شود که آن‌ها را به ماندن در شرکت و ادامه مسیر شغلی خود تشویق کند.

هنگامی که می خواهید برای کارمندی افزایش حقوق در نظر بگیرید، باید بدانید چه زمانی و چگونه آن‌ها را پیشنهاد دهید و عواملی که باید در تصمیم شما نقش داشته باشند چیست؟!

در این مطلب از گروه اقیانوس آبی نکاتی که باید در افزایش حقوق کارمندان رعایت کنید، تاثیرات مثبت و منفی آن در سازمانتان و تاثیر آن بر روی منابع انسانی خود آشنا می شوید.

تکنیک‌های افزایش حقوق و دستمزد برای مدیران

اکثر کارمندان انتظار دارند پس از مدت زمان مشخصی کار، افزایش حقوق salary increase دریافت کنند. کارمندان برتری که به طور مداوم فراتر از انتظارات هستند، انتظار دارند دستمزدی دریافت کنند که نشان دهنده کار سخت آنها و برابر با سطح مسئولیت آنها باشد.

افزایش حقوق در سال جدید

برای استفاده حداکثری از بودجه افزایش حقوق خود، نکات زیر را دنبال کنید:

۱. در مورد بودجه خود شفاف باشید.

در مورد افزایش حقوق و دستمزد، در مورد آنچه می توانید ارائه دهید، شفاف و واضح صحبت کنید. اگر بودجه کسب‌وکار شما فقط ۳ درصد افزایش می‌ یابد، این اطلاعات را در یک جلسه با کارمند مورد نظر در میان بگذارید.

بهتر است آن‌ها بفهمند که شما هر کاری که از دستتان بر می آید انجام می دهید و زمانی که بدانند بیشترین افزایش حقوق ممکن را دریافت می کنند احساس رضایت می کنند.

۲. به جای افزایش نرخ پایه حقوق، پاداش مشخص کنید.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند در درازمدت باعث صرفه‌جویی در پول شما شود، ارائه فرصت‌های پاداش منظم به‌جای افزایش دستمزد پایه است. پاداش ها را بر اساس عملکرد، تجربه یا عوامل دیگر در نظر بگیرید. گزینه‌هایی که برای مزایا و پاداش می توانید در نظر بگیرید عبارتند از: استراحت با پرداخت اضافی، دورکاری یا یک فضای کاری جدید.

ارائه پاداش های منظم انگیزه کارمندان را افزایش دهد، باعث رضایت فوری می شود و می توانند ابزار مفیدی برای افزایش بهره وری و موفقیت در محل کار باشد.

۳. از رقبا ایده بگیرید.

در کسب و کارتان بهتر است از کارهایی که رقبای خود انجام می دهند، آگاه باشید، مثلا چه قدر حقوق می پردازند، چند بار افزایش می دهند و چقدر بودجه برای افزایش متوسط ​​حقوق دارند. جمع آوری اطلاعات در مورد این موضوعات می تواند به شما کمک کند تا برای استخدام های جدید رقابت کنید و به طور موثرتر با کارمندان فعلی خود مذاکره کنید.

بیشتر بخوانید: روش استخدام کارمند خوب

۴. افزایش حقوق ها را ثابت نگه دارید.

عادلانه و برابر عمل کردن هنگام افزایش حقوق، بخش مهمی از پیشنهاد افزایش حقوق است. ارائه حقوق بیشتر به کارمندان با حقوق بالاتر یا تصمیم گیری با تعصب، می تواند باعث ایجاد اصطکاک، درگیری و نارضایتی در بین کارمندان شود.

۵. معیارهای روشن تعیین کنید.

ایجاد مجموعه ای از دستورالعمل ها برای تعیین افزایش حقوق می تواند به کاهش نارضایتی ها کمک کند و اطمینان حاصل کند که همه اعضای مدیریت که مسئول تعیین افزایش حقوق هستند از معیارهای یکسانی برای ارزیابی کارکنان استفاده می کنند. توضیح اینکه چگونه افزایش دستمزد تعیین شده، می تواند شرکت شما را از اختلاف محافظت کند.

تکنیکهای افزایش حقوق برای مدیران

نحوه تصمیم گیری برای افزایش حقوق

دلایل افزایش حقوق و اینکه کجا و چه زمانی در مورد افزایش حقوق با کارمند خود صحبت کنید عبارتند از:

 • بودجه سازمان: زمانی که حقوق و دستمزد افزایش می یابد، هزینه های شرکت شما نیز بر همین اساس افزایش می یابد و محدودیت های بودجه ممکن است این کار را غیرممکن کند.
 • سطح تجربه کارمند: کارمندی که دوره آموزشی را به پایان رسانده است ممکن است مستحق افزایش حقوق باشد. همچنین ممکن است بخواهید به اعضای با تجربه تیم خود با افزایش دستمزد و پاداش بدهید، به خصوص اگر آنها در آموزش به دیگران و پیشرفت شرکت کمک کنند.
 • تعداد سال هایی که کارمند برای شرکت کار کرده است: بسیاری از شرکت ها برای بهبود حفظ کارکنان، حقوق افراد باسابقه را افزایش می دهد.
 • صلاحیت و تخصص کارمند: کارمندی که تحصیلات یا آموزش های بیشتری در رابطه با وظایف شغلی خود دیده است، اغلب کاندیدای خوبی برای افزایش حقوق است.
 • عملکرد کارمند: پاداش دادن به کارمندی که بیش از انتظارات شما عمل کرده است، باعث تقویت روحیه او و بالا بردن عملکردش می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب فرد مناسب برای فرد مناسب

تاثیرات مثبت افزایش حقوق روی کارمندان شما

 • تشویق کارمند به ماندن: اگر کارمندی مهارت بالا و سوابق عالی داشته باشد، احتمالاً برای او شغلی با یکی از رقبای شما وجود دارد. افراد اغلب متوجه می شوند که می توانند با یک کارفرمای جدید در مورد نرخ دستمزد بسیار بالاتر مذاکره کنند. ارائه افزایش حقوق می تواند به اطمینان از وفاداری و تعهد مستمر آنها به تیم شما کمک کند.
 • عملکرد فراتر از انتظار: اگر یک کارمند در غلبه بر یک چالش مهم یا آوردن مشتری چشمگیر برای سازمان موفق باشد، افزایش حقوق می تواند بهترین راه برای نشان دادن قدردانی شما و ایجاد سابقه ای برای نحوه رفتار شما با کارمندانی باشد که فراتر از انتظارات عمل می کنند.
 • قدردانی از کارمندان وفادار: دلیل دیگر برای افزایش حقوق، قدردانی از کارمندانی است که طولانی‌ترین مدت را در کنار شما بوده‌اند. این کارمندان شرکت شما را به بهترین نحو می شناسند و اغلب تجربه صنعت قابل توجهی دارند. نشان دادن اینکه از همکاری طولانی آنها قدردانی می کنید می تواند آنها را تشویق کند که در تیم شما باقی بمانند.
 • پاداش عملکرد استثنایی: اگر کارکنان بدانند که امکان افزایش حقوق وجود دارد، به احتمال زیاد انگیزه می گیرند و سخت کار می کنند. اگر به طور مداوم به عملکرد خوب پاداش دهید، رابطه خود را با بهترین کارمندان خود تقویت خواهید کرد و همچنین کارکنان متوسط ​​را تشویق به پیشرفت می کنید.

تاثیرات و مشکلات ناشی از افزایش حقوق برای سازمان ها

افزایش حقوق شاید به نفع کارمندان باشد اما در مواقعی ممکن است که به نفع مدیر و سازمان نباشد. درست است که کارمندانی که لایق افزایش دستمزد هستند باید مورد تقدیر قرار بگیرند و باید به آن ها بها داده شود، اما افزایش حقوق باید به جا و به اندازه باشد تا سازمان را دچار لطمه نکند.

تاثیرات و مشکلات ناشی از افزایش حقوق برای سازمان ها

در ادامه چند مورد از مضرات افزایش دستمزد برای سازمان را مورد برررسی قرار می دهیم:

 1. وضعیت نامشخص اقتصادی و عدم توانایی در پرداخت حقوق بیشتر: با توجه به اینکه دلایل مختلفی در داخل و خارج از ایران بر اقتصاد کشور اثرگذار است، وضعیت اقتصادی ما هر روز دچار تغییرات فراوانی می شود. گاهی یک محصول آنقدر افزایش قیمت دارد که اگر کمی بررسی شود در اصل نصف آن قیمت ارزش دارد، در مقابل ممکن است که وضعیت اقتصادی به گونه ای شود که یک محصول ارزش بالایی داشته باشد، اما دچار کاهش قیمت شود. شرکت ها و سازمان ها از فروش محصولات خود به کسب درآمد می پردازندو هزینه لازم جهت پرداخت مالیات، پرداخت حقوق کارکنان و … را تامین می کنند.
  ممکن است که عواملی باعث شود که محصول تولیدی شرکت مدت طولانی به فروش بیشتر نرسد و یا قیمت آن کاهش پیدا کند. در این صورت ممکن است نیاز باشد تا پرسنل و حتی مدیر تلاش خود را چند برابر کنند تا بتوانند محصول خود را با قیمت گذاری مناسب به فروش برسانند. طبعا در چنین شرایطی ممکن است کارمندان بسیاری وجود داشته باشند که لایق افزایش حقوق باشند، در این صورت اگر همه آن ها درخواست افزایش حق را مطرح کنند و مدیر هم با درخواست آن ها موافقت کند، در حالی که شرکت توان پرداخت آن را ندارد. در این صورت قطعا شرکت دچار مشکلات بسیاری خواهد شد و حتی ممکن است که ورشکسته شود.
 2. تعدد کارمندان فعال: گاهی ممکن است در شرکتی به دلایل مختلف رقابتی و یا وجدان کاری بالا تعداد بسیاری از کارمندان فعالیتی بیش از حد انتظار را داشته باشند، تلاش همه آن ها هم کاملا ملموس و قابل تقدیر باشد. اگر همه آن ها با هم درخواست افزایش دستمزد را مطرح کنند اما مدیر فقط به درخواست یک یا دو نفر آن ها موافقت کند و دیگران متوجه شوند، در این صورت ممکن است نه تنها از تلاش بالای آن ها کاسته شود، بلکه حتی نسبت به وظایف اصلی خود نیز کوتاهی کنند و عملکرد سازمان را با مشکل رو به رو سازند.
 3. افزایش حقوق غیر منطقی: در مواقعی هم ممکن است هیچکدام از شرایط بالا نباشد. یعنی شرکت با مشکلات اقتصادی داخلی و خارجی درگیر نباشد و تعداد کارمندان فعال نیز زیاد نباشد. اما کارمندی باشد که نقش بسیار مهمی در پیشرفت شرکت داشته باشد. در این صورت اگر کارمند درخواست افزایش دستمزد نماید، مدیر به دلیل تاثیری که وی در پیشرفت شرکت دارد مجبور به پذیرش درخواست وی شود، اما میزانی که کارمند درخواست دارد بیشتر از توان شرکت باشد به گونه ای که اگر مبلغ درخواستی وی پرداخت شود، شرکت را دچار مشکلات اقتصادی نماید.
 4. شرکت دچار مشکلات مالی باشد: گاهی پیش می آید که بنا به دلایلی شرکت دچار ضرر مالی شود. در این میان همه کارکنان جهت سر پا کردن شرکت مجبور به تلاش زیاد شوند، ممکن است کارمندی تلاش بیشتر داشته باشد و تاثیرات مثبتی هم در جبران مشکل مالی داشته باشد، در این میان اگر این کارمند درخواست افزایش حقوق را مطرح کند و مدیر موافقت نماید، به دلیل عدم توانایی مالی شرکت، ممکن است که شرکت دچار مشکلات اقتصادی بیشتر و ضررهای مالی بیشتر شود.
پیشنهاد دوره مدیریت منابع انسانی

چالش های افزایش حقوق برای مدیران

افزایش حقوق قطعاً با موافقت مدیر صورت می پذیرد. مدیر به عنوان فردی که مسئولیت مدیریت و اداره سازمان را بر عهده دارد، مدیر موظف است که عملکرد کارکنان را به خوبی تحت کنترل داشته باشد. یکی از مواردی که به مدیر مرتبط است حقوق کارکنان است.

در ادامه چند مورد از چالش‌های افزایش دستمزد برای مدیران و صاحبان کسب و کار را مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. از بین رفتن اعتماد به مدیر: در مواقعی ممکن است اخلاق و رفتار مناسب مدیر منجر به محبوبیت وی در بین کارمندان باشد. زمانی که مدیری حقوق کارمندان را به صورت منصفانه و به موقع پرداخت نماید، علاوه بر این رفتار خوبی هم داشته باشد، قطعا کارمندان با علاقه بیشتری به وظایف خود عمل می کنند. اما در این میان ممکن است که چند نفر از کارمندان درخواست افزایش دستمزد خود را به صورت همزمان مطرح کنند. اما مدیر با استفاده از درایت و آگاهی که نسبت به عملکرد کارمندانش دارد یک الی دو نفر را مستحق افزایش حقوق بداند. در صورتی که حقوق آن کارمندان افزایش پیدا کند، اگر کارمندان دیگر متوجه این موضوع شوند، ممکن است که منجر به خشمگین شدنشان شود و اعتماد خود را نسبت به مدیر از دست بدهند. البته قطعا مدیر دلایل خوبی برای افزایش دستمزد آن کارمندان دارد، اما ممکن است سایرین منطق وی را قبول نداشته باشند.
 2. تصور اشتباه: گاهی ممکن است که کارمندی علاوه بر اخلاق و رفتار مناسب در محیط کار فعالیت مضاعف هم داشته باشد. قطعا کارمندی که بیش از وظیفه خویش فعالیت می کند و در پیشرفت شرکت تاثیر بیشتری دارد، از نظر مدیر دور نیست و مدیر همیشه این موضوع را متوجه می شود. در مواقعی ممکن است که مدیر جهت قدردانی از زحمات وی او را در نزد دیگران مورد توجه قرار دهد. اما ممکن است که فعالیت بالای کارمند مورد توجه دیگران نباشد و فکر کنند که مدیر جایگاه خاصی برای آن کارمند قائل است. اگر مدیر دستمزدش را افزایش دهد و او را مورد توجه قرار دهد، ممکن است سایر کارمندان تصور کنند مدیر ما بین آن ها تبعیض قائل شده و این امر سبب تنفر کارمندان از مدیر شود و بر عملکرد کاری آنان نیز تاثیرگذار باشد.
دوره استخدام cta

جمع بندی

در این مطلب از مجله اقیانوس آبی گفته شد که بسیاری از کارفرمایان موافق هستند که افزایش حقوق باید در درجه اول بر اساس عملکرد و تجربه باشد. شرکت‌ها از کارکنان می‌خواهند قبل از درخواست و توقع افزایش حقوق، تعهد خود را به برتری و تضمین وفاداری نشان دهند.

در مدیریت منابع انسانی می‌توانید زمانی که کارمندانتان به یک هدف معنادار می‌رسند یا زمانی که شرکت از نقطه عطف مهمی عبور می‌کند، حقوق و مزایای آن ها را افزایش دهید. همچنین می توانید زمانی که در حال انجام بررسی‌های سالانه کارمندانتان، افزایش حقوق سالانه در نظر بگیرید.

۴.۸ ۴ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

49%   ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۵,۶۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
چهارگوشه

این حقیقت داره که افزایش حقوق ها در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ اتفاق می افته؟

پگاه جلالی
پاسخ به  چهارگوشه

زمانی که این موضوع در دولت جمع‌بندی شود برای طی مراحل تصویب به مجلس خواهد رفت، البته در بودجه سال ۱۴۰۱ بندی وجود داره که بر این اساس شورای عالی حقوق و دستمزد، اجازه افزایش حقوق در سال جاری رو نداره، بنابراین طرح افزایش حقوق‌ها حتما باید به تصویب مجلس برسه

سبحانی

کارفرما چطور می تونه برای افزایش حقوقی که اعلام شده آماده بشه؟

پگاه جلالی
پاسخ به  سبحانی

سلام و وقت بخیر. همانطور که در بخش تکنیک های افزایش حقوق گفته شد، اولین قدم بررسی میزان بودجه‌ای است که می‌توانید برای حقوق کارکنان ارائه دهید. اگر توانایی پرداخت بیشتر حقوق را ندارید سعی کنید با موارد دیگر مانند افزایش مرخصی و اضافه کاری این موضوع را جبران کنید

سبزواری

بله متاسفانه خیلی از جاها مدرک و پرستیژ نیروهای جدید بر سابقه و خدمتی که نیروهای قدیمی دارند ارجحیت پیدا میکنه

پگاه جلالی
پاسخ به  سبزواری

این ارجحیت خیلی وقت ها در اوایل کار نیروهای جدید اتفاق میفته. اگر آموزش سازمانی به طور سیستمی و منظم صورت بگیره تا نیروهای قدیمی آپدیت بشن و نیروهای جدید هم با فرهنگ سازمان آشنا بشنف این مشکلات به وجود نمیان و اگر بیان هم سریع حل میشن

سیدآقایی

دقیقا بارها در بین نیروها دیده میشه که بدون آگاهی از فعالیت های نیروی دیگه از قدردانی مدیر از او شکایت می کنند و باعث هرج و مرج میشه شفاف سازی خیلی لازم است تا جو سالمی حکم فرما باشه

پگاه جلالی
پاسخ به  سیدآقایی

سلام. بله کاملا درسته. رعایت عدالت در هر زمانی از سمت مدیر میتونه به این چالش ها به سرعت خاتمه بده

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: