سوالات جلسه مصاحبه استخدام

سوالات جلسه مصاحبه استخدام 0
در این مقاله می خوانید:

مصاحبه استخدام یکی از مراحل مهم انتخاب نیروی مناسب برای تمام سمت های سازمانی است. شما در مصاحبه استخدام می فهمید که کارجوی مورد نظر، گزینه مناسبی برای ورود به تیم شما هست یا خیر! این اطلاعات تنها زمانی به دست می‌آید که شما در طول مصاحبه استخدام، سوالات درست و دقیقی را از فرد داوطلب شغل بپرسید. متاسفانه خیلی از مدیران در بخش مدیریت منابع انسانی نمی دانند که در جلسه مصاحبه استخدام job interview چه سوالاتی باید بپرسند و چگونه آن ها را تفسیر کنند. 
در این مقاله با برخی از سوالات مهم که باید هنگام مصاحبه شغلی از کارجویان بپرسید آشنا خواهید شد. با دانلود PDF مقاله در کادر بالا، می توانید تمام سوالات استخدام را به طور کامل دریافت کنید.

سوالات مهم در مصاحبه استخدام

۱. خودتان را معرفی کنید.

شما با این سوال می توانید به سطح آمادگی داوطلب پی ببرید. سطح اعتماد به نفس متقاضی با توجه به تصویری که از خود به نمایش می‌گذارد را نیز می توانید متوجه شوید. اگر این پاسخ آغازین ضعیف باشد، باقی مصاحبه افت پیدا می‌کند یا مصاحبه کوتاه و خلاصه پایان می‌گیرد.
اگر به دنبال فردی برای بهبود فروش خود هستید، طوری که فرد خودش را پرزنت و معرفی می کند، زبان بدن او و تن صدایش بسیار مهم است. اگر فرد متقاضی حرفه ای باشد، خودش را برای یک معرفی خوب آماده می کند. اما افراد غیرحرفه ای یا هیچ حرفی برای گفتن نداردند، یا یک معرفی به هم ریخته و نامنظم از خود ارائه می کند یا از شما می پرسند که چه باید بگویند.

۲. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

این یک سوال مهم در مصاحبه استخدام است. با این سوال شما متوجه می شوید که فرد چه مزیت ها و مهارت هایی را برای آن شغل خاص در خودش می بیند. این پرسش به متقاضی فرصت می‌دهد تا با بیان برنامه‌های عملی خود برای رشد و پیشرفت شخصی، با اعتماد به نفس بالاتری به باقی سوالات جواب بدهد.

۳. مهم ترین نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

با پرسیدن این سوال در مصاحبه استخدام، فرد پتانسیل و توانمندی هایش را به شما می گوید. مثلا اگر متقاضی بگوید روابط عمومی خوبی دارد اما حافظه کمی دارد، شما می فهمید که آیا او برای در موقعیت شغلی که در نظر گرفته اید مناسب است یا خیر. با جواب این سوال شما می توانید مدل رفتاری افراد متقاضی را تا حد زیادی متوجه شوید.

اهمیت سوالات مصاحبه استخدام

۴. انگیزه شما برای کار کردن چیست؟

افراد برای کار کردن معمولا سه انگیزه دارند:

  • ۱

    انگیزه پول

  • ۲

    رفع بیکاری و سرگرمی

  • ۳

    پیشرفت، رشد و ترقی

حالت سوم بهترین گزینه است. پس اگر فرد متقاضی بگوید چون حوصله ام سر رفته می خواهم کار کنم و وقتم را پر کنم، اصلا گزینه خوبی برای استخدام نیست. افرادی که خواسته کوچکی دارند، مثلا می گویند می خواهم برای خودم ماشین یا کامپیوتر بخرم و به پول نیاز دارم، وقتی به هدف خود برسند انگیزه شان برای درست کار کردن کم می شود و دیگر بهره وری قبل را نخواهند داشت.
پس افرادی را استخدام کنید که می خواهند یاد بگیرند و پیشرفت کنند و در کنار آن به منابع مالی نیز فکر می کنند.

۵. سوالات دیگر

از شرح وظایف مدیر منابع انسانی است که سوالات استخدام را طراحی و تحلیل کند. در صورتی که می خواهید تمام سوالات اصولی استخدام را ببینید، pdf سوالات مصاحبه استخدام را از کادر بالا یا دکمه انتهای مقاله دانلود کنید. در فایل مربوطه تمام سوالات اصلی، سوالات مربوط به شغل قبلی فرد، سوالات مربوط به علایق و مهارت ها جمع آوری شده اند.

نتیجه گیری

قطعا این تمام سوالاتی نیست که در طی مصاحبه استخدام از متقاضیان پرسیده می‌شود و احتمالاً بسیاری از شرکت‌ها با توجه به شرایطشان موارد دیگری را نیز به این سوالات اضافه می کنند. با این حال، این فهرست سوالات به شما کمک خواهد کرد تا روند استخدامی دقیقی داشته باشید و بتوانید پاسخ بسیاری از سوالات‌تان را در همان جلسه اول به دست آورید.

اگر می خواهید برای هر سمت سازمانی فرد مناسبی را استخدام کنید، تنها مصاحبه اصولی کافی نیست.

انتخاب و استخدام نیرو فرآیندی است که هر مرحله آن باید به دقت طی شود تا هم هزینه مالی و زمانی شما کاهش یابد و هم فرد درست متناسب با ویژگی ها و شرح وظیفه هر سمت سازمانی انتخاب شود. اگر بخش استخدام، اخراج و آموزش خود را سیستمی کنید، دیگر از استخدام های اشتباه، اخراج های پراضطراب و آموزش های ناقص خبری نخواهد بود.

۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رفیع زادگان

من pdf مقاله رو که دانلود کردم. واقعا سوالات مصاحبه استخدام خیلی مفید بودن برام

1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی