اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
4.3
4.3/5
(دیدگاه 4 کاربر)

مدیریت خود، قدم اول در مدیریت منابع انسانی

در این مقاله می خوانید

مهم ترین منبع انسانی سازمان کیست؟ بله درست است، خود شما به عنوان مدیر مهم ترین و اثرگذارترین منابع انسانی سازمان خود هستید. اگر می خواهید بقیه افراد تیم را درست مدیریت کنید، ابتدا باید یاد بگیرید چطور خودتان را مدیریت کنید. اگر این اتفاق نیفتد، نمی توانید بقیه افراد تیم را درست مدیریت کنید. در مدیریت خود باید روی هیجانات خود تسلط داشته باشید و همواره در حال یادگیری و توسعه فردی خود باشید.

مدیریت خود به چه معنا است؟

در حوزه مدیریت خود باید به دو نکته توجه داشته باشید. موضوع اول منش خود شما است، اگر میخواهید کارمندانتان به شیوه خاصی رفتار کنند، ابتدا باید خودتان را اصلاح کنید. موضوع بعدی توسعه دائمی ۳ بعد وجودی شما است. در ادامه به توضیح مواردی که در حوزه مدیریت خود اهمیت دارند می پردازیم:

 • تاثیرگذاری منش شما در رفتار منابع انسانی

  به عنوان مدیر باید روی هیجانات و رفتار خود کنترل داشته و مسلط باشید. کارمندان شما آن گونه که می خواهید نمی شوند، آن گونه که هستید می شوند. اگر میخواهید ان ها با مشتری مهربان باشند، اما صمیمیت را در ارتباط شما با مشتری نبینند، خواسته شما تاثیری ندارد و این مجوز صادر می شود که درست با مشتری رفتار نکنند. منش شما الگوی سازمان می شود. اگر می خواهید نظم در سازمانتان وجود داشته باشد، باید نظم در رفتار شما نیز هویدا باشد. در غیر این صورت خواسته شما از کارمندانتان کاملا بی جا است.
 • توسعه دائمی سه بعد وجودی

  نکته بعدی در مدیریت خود، توسعه دائمی سه بعد وجودی شما است: روح، جسم و ذهن. اگر ۳ بعد وجودی خود را دائما توسعه ندهید، ضعیف شده و سازمانتان نیز ضعیف می شود. یادگیری و توسعه شما هیچ گاه نباید متوقف شود. زیرا تمام افرادی که پشت شما هستند همراه با توسعه شما بهتر می شوند. اگر تخصص، مهارت شما و شخصیت شما همزمان با منابع انسانی شما پیشرفت نکند آن ها شما را ترک خواهند کرد.
 • ۱

  روح

  روح در حوزه معنویات توسعه می یابد، مثل کمک به هم نوع و ...
 • ۲

  جسم

  جسم با خواب، ورزش و تغذیه سرحال و پرانرژی می شود. اگر بیش از حد از جسم خود کار بکشید، یک جایی دیگر شما را همراهی نمی کند. جسم خسته در منش شما و در نهایت در سازمان شما تاثیر منفی می گذارد.
 • ۳

  ذهن

  ذهن شما نیز باید دائما در حال یادگیری باشد. هر فردی متفاوت یاد می گیرد؛ یکی با کتاب، یکی با دوره، یکی با کلاس آنلاین. مهم نیست چطور یاد می گیرید، مهم این است که هر روز داناتر از دیروز شوید. این موضوع هم در منابع انسانی شما تاثیر می گذارد و هم جایگاه شما را در میان رقبا بهتر می کند.
 • کمک گرفتن از مشاور کسب و کار

  در حوزه مدیریت خود پیدا کردن یک مشاور خوب در حوزه مدیریت می تواند به شما کمک بزرگی کند. 
 • منعطف بودن در عین قاطعیت

  انعطاف پذیری یکی از ویژگی های بارز یک مدیر موفق است. باید به شکلی رفتار کنید که کارکنانتان شما را دوست خود بدانند اما در عین حال احترام شما را حفظ کنند و بدانند که حرف آخر را شما می زنید.
 • تقویت هوش هیجانی

  شما برای مدیریت مجموعه خود باید بتوانید با اعضای تیم خود و مشتریان بالقوه رفتاری تأثیرگذار داشته باشید. این ویژگی همان هوش هیجانی است. اگر فردی با هوش هستید ولی در ارتباط با دیگران مشکل دارید، نمی توانید یک مدیر موفق باشید.
نتیجه گیری

وقتی شما مدیریت خود را یاد بگیرید، تسلط بیشتری بر کارتان دارید و با این که به همان اندازه ای که قبلا کار می کردید کار می کنید، اما بازدهی بیشتری دارید. وقتی حین کار حال و هوای خوبی دارید، حس می‌کنید این شمایید که بر کارتان تسلط دارید، نه کار‌تان بر شما!

کد تخفیف 20 درصدی

کد تخفیف 20 درصدی

کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

در راستای حمایت از کسب و کارها مشاوره آنلاین کسب و کار شرکت اقیانوس آبی با نام ” کاسب‌یار ” برای همیشه رایگان خواهد ماند.

کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار

برای تکمیل آموزشتان یک پیشنهاد عالی داریم:

مقالات مرتبط
بیشتر بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
کاسب یار
مشاور آنلاین کسب و کار

به کمک کاسب یار مسائل کسب‌و‌کارتان را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن‌ها راهکارهای اجرایی بگیرید. کاسب یار اولین سیستم آنلاین مشاوره کسب وکار است که برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونا خدمات کاملا رایگان ارائه می‌دهد.

کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار