۱۰ ویژگی رهبران موفق

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

در ابتدا برای بیان ویژگی‌های رهبران موفق باید تعریف مدیر و رهبر را بدانید. رهبر کسی است که به دلیل شخصیت و مهارت های خود، باعث می شود دیگران به نسخه بهتری از خود تبدیل شوند. با اینکه هر یک از رهبران سبک موفق منحصر به فردی دارند، اما همه آنها یک هدف را دنبال می کنند و آن راه اندازی کسب و کار موفق، پیشرفت و ایجاد انگیزه در افراد تیمشان برای بهتر شدن است.

برای بسیاری، رهبری یک توانایی ذاتی است و ناشی از توانایی در کنترل یک موقعیت و جستجوی بهترین نتیجه ممکن است. اما برای برخی دیگر، این استعداد خاصی است که هر روز پرورش داده می شود و رشد می‌کند.

در ادامه این مطلب از گروه اقیانوس آبی با ۱۰ ویژگی رهبران موفق و چگونگی رهبری در کسب و کار آشنا می‌شوید:

بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چگونه رهبران می‌دانند چگونه بهترین تصمیم‌ها را تحت فشار شدید اتخاذ کنند. فرآیند تصمیم گیری درست رهبران موفق (successful leaders)، ناشی از انباشت تجربیات و مواجهه با شرایط مختلف، تیپ های شخصیتی و شکست های پیش بینی نشده است.

اگر صاحب کسب و کار هستید و می خواهید دانش مدیریتی خود را بالا ببرید، مگادوره مدیریت کسب و کار با نام دوره کاپیتان در محل گروه اقیانوس آبی در یزد برگزار می شود. پیشنهاد می کنیم، حتما دوره کاپیتان را بررسی کنید و در صورتی که به مشاوره برای شرکت در دوره نیاز داشتید با ما تماس بگیرید: ۹۱۰۰۲۰۸۰-۰۳۵

اگر می‌خواهید یک رهبر موفق در محل کار خود باشید باید این خصوصیات رهبری و توانایی‌ها را در خود پرورش دهید با مجله اقیانوس آبی همراه باشید:

۱- برقراری ارتباط موثر

بهترین ویژگی های رهبر موفق این است که می دانند چگونه با همه اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنند. به نظر کار ساده ای می رسد، اما همه این ویژگی را ندارند. گاهی اوقات امکان حضور در یک اتاق و ارتباط با همه افراد، ساده ترین کار نیست. اگر کارمندان بتوانند با رهبر خود ارتباط برقرار کنند، در سختی و مشکلات او را همراهی می‌کنند. اگر می خواهید با تمام مدل های رفتاری، رابطه خوبی برقرار کنید، حتما باید با ابزار رفتارشناسی DISC آشنا باشید.

۲- بلوغ رهبران موفق

در حالی که با اصالت بودن، اخلاق و کاریزماتیک بودن همه خصوصیات یک رهبر موفق و عالی به شمار می‌روند، یک ویژگی که غالباً رهبران از آن غافل می شوند بلوغ است.

تصمیم گیری آگاهانه و روشنفکری، مشاوره دادن جهت توانمندسازی افراد تیم و امتناع از احساسی عمل کردن، همه نشانه های یک رهبر بالغ است که برای ایجاد اعتماد ضروری است. بلوغ به معنی افزایش سن نیست، بلکه به معنی داشتن ذهنی آگاه و پذیرش اشتباهات به عنوان ابزار یادگیری است.

۳- فروتنی

فروتن و متواضع ماندن هنگام موفقیت یکی از ویژگی های رهبری در مدیریت است. رهبران موفق می دانند که تمام اعضای تیمشان به اندازه آن ها در موفقیت شرکت نقش دارند و فهماندن این موضوع به پرسنل، مزایای زیادی از جمله انگیزه کارمندان و بهره‌وری بیشتر را به ارمغان می آورد.

فروتنی از ویژگی‌های رهبران موفق

۴- انعطاف پذیری رهبران موفق

توانایی بازگشت از موقعیت های سخت از ویژگی‌های رهبران موفق و ایده آل است، زیرا ایمنی و اطمینانی برای تیم به وجود می آورد تا به راه خود ادامه دهند. یک رهبر خوب باید در موقعیت های سخت به جای پیدا کردن مقصر، راه حل های مختلفی ارائه کند تا منابع انسانی نیز به انجام همان کار ترغیب شوند.

۵- مسئولیت پذیری

از ویژگی های یک رهبر خوب، ایجاد حس مسئولیت پذیری در افراد تیمش است. در حالت ایده آل، اعضای تیم در قبال کارهایی که انجام می دهند به صورت جداگانه پاسخگو هستند، اما یک رهبر خوب می داند که چگونه و چه زمانی تیم خود را سرزنش کند نه یک فرد را.

زمانی که رهبر یک سازمان مسئولیت یک اشتباه را به عهده تیم می‌گذارد، اعضای تیم می‌دانند که زمانی که کارها درست پیش نرود، باید به صورت گروهی کار کنند تا هیچ یک سرزنش نشوند و آن کار را به بهترین نحو انجام دهند. این ویژگی یکی از بارزترین تفاوت های مدیریت با رهبری است.

۶- عطش دانش رهبران موفق

همانطور که تشنه دانش بودن و یادگیری سازمانی برای کارمندان جدید مهم است، یادگیری رهبران نیز اهمیت زیادی دارد. به عنوان یک مدیر، شما باید در مورد صنعت و علایق شخصی خود مطالعه داشته باشید. تمایل به یادگیری می تواند به رشد شرکت و مدیریت کارمندانتان کمک شایانی کند.

۷- مفید بودن و کمک به اعضای تیم

از اعضای تیمتان بپرسید در چه زمینه ای می‌توانید به آنها کمک کنید تا آنها در کار خود موفق باشند. برخی از رهبران نمی خواهند “دست خود را کثیف کنند” یا کار سختی را انجام دهند. رهبر موفق با کمکشان نمونه‌ای از همکاری و ابتکار عمل را به کارمندان خود نشان می‌دهند که هم اعتمادشان را تقویت می کند و هم باعث ایجاد تعامل می‌شود.

۸- رهبران موفق و حس شوخ طبعی

داشتن حس شوخ طبعی به شما کمک می کند تا با تیم خود ارتباط برقرار کنید و اعتماد آنها به خود را افزایش دهید، چون در غیر اینصورت افراد تیمتان شما را بیشتر به عنوان یک رئیس “تحمیل کننده” می بینند. از ارائه‌ها تا جلسات کارکنان، از طنز استفاده کنید تا همه راحت تر باشند و مشارکت کنند.

رهبری از پائین

۹- رهبری از پایین

نقش یک رهبر در یک کسب و کار در واقع راهنمایی افراد است نه دستور دادن به آن‌ها. امروزه دیگر ساختار سازمانی از بالا به پایین و روش دستوری منسوخ شده است، به همین دلیل رهبران باید جایگاه صحیح خود را در کسب و کارشان بیابند. از شاخص های رهبری در سازمان حمایت و راهنمایی کارمندان با رهبری تیمی است و نه رهبری دیکتاتوری!

۱۰- نگرش مثبت داشتن

داشتن نگرش منفی نسبت به مسائل مختلف نتیجه ای نخواهد داشت، اما نگرش مثبت باعث می شود تا یک رهبر همیشه به دنبال راه حل باشد. نگرش مثبت داشتن یکی از ویژگی‌های رهبران موفق است که به این وسیله باعث بهبود روحیه افراد خواهد شد. مدیران باید تلاش کنند تا دیگر اعضای تیم خود را نیز به سمت نگرش مثبت سوق دهند.

جمع بندی

رهبران موفق عاشق رهبر بودن هستند؛ نه به خاطر قدرت، بلکه به خاطر تأثیر معنادار و هدفمندی که می توانند ایجاد کنند. زمانی می توانید به وقتی به سطح بالایی از رهبری برسید که واقعاً از کاری که انجام می دهید لذت ببرید.

اگر صاحب کسب و کار هستید و می خواهید دانش مدیریتی خود را بالا ببرید، مگادوره مدیریت کسب و کار با نام دوره کاپیتان در محل گروه اقیانوس آبی در یزد برگزار می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم، حتما دوره کاپیتان را بررسی کنید و در صورتی که به مشاوره برای شرکت در دوره نیاز داشتید با ما تماس بگیرید: ۹۱۰۰۲۰۸۰-۰۳۵

سوالات متداول

۱. ویژگی رهبران موفق چیست؟

برقراری ارتباط موثر
بلوغ
فروتنی
انعطاف پذیری
مسئولیت پذیری
روحیه یادگیرنده
نگرش مثبت

۲. تعریف رهبر کسب و کار چیست؟

رهبر کسب و کار شخصی است که مسئولیت هدایت و مدیریت یک کسب و کار را بر عهده دارد و باید بتواند برای رسیدن به اهداف نهایی و موفقیت کسب و کار، تصمیمات استراتژیکی مناسب گرفته و افراد را هدایت کند. رهبران کسب و کار باید، مهارت های مدیریتی، مذاکره، برنامه ریزی، سازماندهی داشته باشند.

۵ ۴ رای ها
امتیاز بدهید

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره اینستا پلاس، با تمامی ابزارها برای تولید محتوا، انواع پلتفرم های ارائه محتوا، روش های اصولی هشتگ و کپشن نویسی، روش های افزایش فالوئر و هر آنچه برای بازاریابی ایستاگرامی نیاز دارید را آموزش می بینید.

67%   ۱۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

در این دوره شما هر آنچه که برای مدیریت شبکه های اجتماعی تون لازمه از مباحث فنی گرفته تا پیاده سازی و تولید محتوا و کار با ابزارهای تولید محتوا،را به شما یاد خواهیم داد. 
در این دوره تکنیک های موثر دیجیتال مارکتینگ و ابزار ها و مهارت ها و روش های نوین بازاریابی آنلاین به طور کامل به دانش پذیران عزیزان آموزش داده  خواهد شد.از جمله مباحث و سر فصل های این دوره را میتوان ورود  به دنیای بازاریابی دیجیتالی، فرصتهای دنیای دیجیتال برای کسب و کار شما، برنامه ریزی برای شکار فرصتها، ترافیک، تبدیل، تحلیل و تثبیت را نام برد.
سیستم‌ سازی فروش شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی فرآیند فروش، اطلاعات فروش و نیروهای فروش انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود.  برای سیستم سازی کسب و کارتان و به خصوص قسمت فروش وقت بگذارید، چون تا فروش خوبی نداشته باشید، رونقی هم ندارید.

29%   ۷,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاهری نصب

ای کاش نمونه ای از زندگی نامه و عوامل موفقیت رهبران و مدیران مشهور و موفق رو هم میذاشتین.

پگاه جلالی
پاسخ به  طاهری نصب

سلام. می تونین برای آشنایی با مدیران بزرگ و تجربیات اونها مقالات بخش مدیریت رو بخونین. روی لینک زیر کلیک کنید:
https://oghyanooseabi.com/management/

آخرین ویرایش 2 سال قبل توسط پگاه جلالی
نسترن شریفی
پاسخ به  طاهری نصب

به نظر من زندگی نامه مدیران موفق خیلی نمیتونه کاربردی باشه. این که از تجربه ها و تکنیک هاشون استفاده کنیم خیلی بهتره. من مقاله تکنیک های فروش تام هاپکینز رو خوندم و خیلی نکته ازش یاد گرفتم.

حسین غفاری

سلام. دوره رهبری کسب و کار هم دارین؟

پگاه جلالی
پاسخ به  حسین غفاری

سلام. برای مدیریت منابع انسانی و تبدیل شدن به یک رهبر موفق میتونین در دوره تیم پلاس شرکت کنین:
https://oghyanooseabi.com/product/hr-management-course/

سهیل اصغری

در مسئله‌ی مسئولیت پذیری به نظر من خیلی مهمه که هر کاری را در تیم به دست افرادی که بیشتر در آن مهارت دارند بدیم و یک رهبر خوب میدونه که هر کاری مناسب کدام یک از افراد تیمش هست

پگاه جلالی
پاسخ به  سهیل اصغری

دقیقا درسته. این که همه وظایف رو روی دوش یکی از نیروهای خوب بندازیم، هم اون رو خسته و زده از کار میکنیم و هم کارها فقط به یک نفر وابسته میشن. در رهبری درست، کارها تا حد امکان بین افراد تقسیم شده و یا برون سپاری میشوند

مددی

نحوه دستور دادن به افراد تیم، به نظرم از ویژگی های مهم یک رهبر موفق هست. لحن خیلی موثره

پگاه جلالی
پاسخ به  مددی

سلام. بله درسته. زمانی که از طریق ابزارهای رفتارشناسی مثل DISC رفتار افراد تیم رو بشناسیم، میتونیم با لحن درست با آن ها صحبت کنیم.

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: