مدل رفتارشناسی DISC در کسب و کار شرکت اقیانوس آبی
در این مقاله می خوانید:

 ما در شرکت کسب و کار اقیانوس آبی هنگامی که نیروی جدید وارد مجموعه می شود از او تست رفتارشناسی با مدل disc میگیریم و به او رفتارشناسی دیسک را آموزش می دهیم. آشنایی نیروی انسانی با مدل رفتارشناسی DISC می تواند به کارمندان شما کمک کند تا به عنوان یک تیم با هم همکاری کنند و در عین حال سازمان شما را به سمت پیشرفت سوق دهد. مهم نیست که در کدام صنعت هستید، ارزیابی DISC در آموزش، فرهنگ شرکتی، بهره‌وری، روحیه و انگیزه کامندان و بسیاری موارد دیگر سودمند خواهد بود.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. چرا شناخت رفتار انسان ها در کسب و کار اینقدر اهمیت دارد؟
 2. disc مخفف چیست و چه تمایزی نسبت به دیگر ابزارهای رفتارشناسی دارد؟
 3. اگر رفتارشناسی دیسک را یاد بگیریم، چه مزیت هایی دارد؟
 4. انواع رفتارشناسی با مدل disc در انسان ها چیست و چطور آن را در کمتر از ۵ دقیقه تشخیص دهیم؟

اهمیت شناخت رفتار انسان ها در محیط کار

رفتارشناسی دیسک در کسب و کار

ابزار رفتارشناسی دیسک علاوه بر اینکه به شما در زندگی شخصی کمک می کند تا ارتباطات و انتخاب های بهتری داشته باشید، در کسب و کار شما و مدیریت منابع انسانی نیز بسیار موثر است. می پرسید چرا؟ اول شما به این سوال پاسخ دهید:  به نظر شما آیا می توان بدون شناخت درست انسان ها آن ها را مدیریت کرد یا به آن ها چیزی فروخت؟

از مهارت های لازم برای راه اندازی کسب و کار شناخت رفتار انسان ها است که به دلایل مختلفی حائز اهمیت است:

 • مدیریت بهتر
  بعد از استخدام و ورود یک فرد به سازمان،شما باید بدانید که چگونه می توان به او انگیزه داد و او را مدیریت کرد که این موضوع نیز به شناخت رفتار افراد نیاز دارد.
 • ارتباط قوی با مشتری
  نه تنها در مدیریت منابع انسانی، بلکه در ارتباط با مشتری نیز به شناخت افراد نیاز دارید. چطور می توانید باب میل مشتری رفتار کنید بدون این که نسبت به او شناخت داشته باشید و بدانید چه انتظاراتی از شما دارد.
 • تبلیغات موثرتر
  در حوزه تبلیغات و بازاریابی  نیز به همین صورت است. اگر بازار هدفتان را از نظر انتظارات، سلایق و رفتارها به درستی نشناسید، نمی توانید از شعار و رسانه هایی که باب میل آن ها است استفاده کنید.
 • استخدام حرفه ای
  به عنوان مدیر یک سازمان بهتر است قبل از استخدام افراد آن ها را بشناسید و تشخیص بدهید که آیا با توجه به شخصیت و رفتارشان متناسب با آن سمت سازمانی هستند یا خیر!

در این مطلب می خواهیم ابزاری به شما معرفی کنیم که نسبتا انسانها را بشناسید و از این شناخت استفاده کنید تا بتوانید استخدامی حرفه ای، مدیریت و انگیزش موفق و ارتباط قوی با مشتریانتان داشته باشید.

مدل رفتاری DISC چیست؟

رفتار شناسی disc اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط “ویلیام مولتون مارستون” ارائه شد که تحول عظیمی را در دنیای روانشناختی ایجاد کرد. در این مدل گفته می شود که هر چهار بُعد رفتاری با شدت و ضعفی متفاوت در همه افراد مشاهده می شوند، اما هر فرد یک یا چند بُعد غالب رفتاری دارد که معمولا طبق آن نسبت به محیط پیرامون خود واکنش نشان می دهد.

در مدل رفتاری دیسک گفته می شود که انسان‌ها الگوی رفتار هیجانی خود را بر اساس احساسی که نسبت به خود و محیط‌شان دارند، انتخاب می‌کنند. یعنی رفتار هر فرد به دو چیز بستگی دارد:

۱. آیا فرد شرایط محیطی خود را مطلوب تلقی می‌کند یا نامطلوب.

۲. آیا احساس می‌کند که بر روی شرایط کنترل دارد یا خیر.

disc مخفف چیست ؟

DISC مخفف چهار بُعد شخصیتی زیر است:

 1. Dominance (تسلط)
 2. Influence (تاثیرگذاری)
 3. Steadiness (ثبات)
 4. Conscientiousness (‫وظیفه شناسی)

در رفتارشناسی disc گفته می شود که هیچ شخصی به طور کامل ‏D، ‏I، ‏S یا C نیست. بُعد اصلی رفتاری فرد بُعدی است که میزان آن از بقیه بیشتر بوده و با یکی از این چهار حرف شناخته می شود، اما ممکن است سایر ابعاد را نیز بالاتر از حد متوسط داشته باشد.

برتری ابزار DISC در شناخت افراد

رفتارشناسی با مدل disc (یا به فارسی رفتارشناسی دیسک) به عنوان قوی ترین ابزار برای شناخت رفتار انسان ها معرفی شده که اولین کتاب فارسی آن را آقایان هادی احمدی و داوود احمدی با نام رفتار هوشمندانه به سبک آفتاب پرست نوشته اند.
قبل از این که این ابزار را معرفی کنیم لازم است بدانید که شناخت انسان ها کار سختی است. ۳ مورد از چالش های شناخت انسان ها عبارتند از:

 1. انسان ها پیچیده هستند.
 2. انسان ها متنوع هستند.
 3. انسان ها متغیر هستند و رفتار ثابتی ندارند.

اما نگران نباشید! برای هر سه این چالش ها راه حل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ابزار disc 2

در مورد مسئله پیچیدگی انسان ها باید گفت که شما به عنوان مدیر یا کارمند نیازی به شناخت عمیق انسان ها ندارید و شناخت نسبی نیز کمک بزرگی به شما می کند. بنابراین اگر فقط بیشتر از رقبا نسبت به مشتری شناخت داشته باشید، کافی است.

ابزار disc 0

در رابطه با موضوع تنوع انسان ها، چندین سال پیش از میلاد مسیح دانشمندان به گروه بندی انسان ها پرداختند؛ مثل گروه صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی، تقسیم بندی بر مبنای ماه تولد، رنگ چشم و گروه خونی و ... . اما بی ثباتی رفتار انسان ها نمی تواند در این گروه ها بگنجد. رفتار انسان ها دینامیک و پویا است، یعنی در طول روز در شرایط متفاوت رفتار انسان ها تغییر میکند اما رنگ چشم، گروه خونی و ... آن ها تغییر نمی کند.

ابزار disc 1

متغیر بودن و بی ثباتی رفتار انسان ها است که کار شناخت آن ها را کمی سخت می کند. این که چطور از گروه بندی های متفاوت استفاده کنیم و در همین حین پویایی رفتار انسان ها را نیز در نظر بگیریم.

 DISC تنها ابزاری است که به پویایی رفتار انسان ها توجه کرده و نوعی از گروه بندی را ارائه می دهد که بتوانید انسان ها را به خوبی بشناسید و از طرفی پویایی رفتار آن ها نیز کنترل کنید.

دانلود کتاب شخصیت شناسی disc

برای دریافت رایگان لینک دانلود فصل دوم کتاب ” رفتار هوشمندانه با disc” ایمیل و شماره تماس خود را وارد کنید.

دانلود رایگان کتاب رفتار هوشمندانه

مزایای یادگیری مدل رفتارشناسی DISC

رفتارشناسی Disc

در کل می توان گفت که رفتارشناسی با مدل disc به ما کمک می کند تا رفتارهای خود و هم چنین دیگران را بشناسیم و روش های موثر برقراری ارتباط با افراد و نحوه تطبیق خود با شرایط را بیاموزیم. در محیط های کاری نیز مدل رفتارشناسی دیسک می تواند به کارمندان بخش های مختلف یک سازمان فرصت شناخت و یادگیری بیشتر در مورد یکدیگر و چگونگی ایجاد روابط مهم کاری در سراسر سازمان را بدهد.

در ادامه به انواع مزایای مدل شخصیت شناسی disc در روابط روزانه و کاری اشاره می کنیم:

 1. شناسایی سبک های رفتاری به منظور شناسایی مشکلات ارتباطی و بهبود روابط خود
 2. یادگیری نحوه به کارگیری مهارت ها و توانایی هایشان برای رشد شخصی و فرهنگی
 3. ارائه تحلیلی از سبک شخصیت کارکنان در محیط کار برای مدیران
 4. تبدیل شدن به یک رهبر کاریزماتیک
 5. مدیریت درست و اصولی در بخش های مختلف کسب و کار مثل افزایش فروش
 6. ارائه درست خدمات آموزش و مشاوره به افراد
 7. ساختن تیم کاری با عملکرد بالا
 8. تطبیق خود، با رفتارها و زبان بدن دیگران هنگام مذاکره با آنها
 9. پیش بینی رفتار افراد در شرایط مختلف و محیط‌های مختلف شغلی
 10. تسهیل و بهبود سطح همکاری بین کارکنان در سازمان ها

مثالی از اهمیت ابزار رفتارشناسی دیسک

یکی از چالش های اساسی سازمان ها، انتخاب افراد مناسب در جایگاه مناسب است، چون اگر درست انتخاب نشوند، عملکرد سازمانی به شدت کاهش پیدا می کند. مثلا اگر تعداد زیادی از افراد تیپ D در یک واحد باشند، باید ریسک های زیاد، چالش، تندی، سرعت بالا، کاهش دقت و رقابت های شدید را انتظار داشته باشیم.
همچنین اگر تعداد زیادی از افراد گروه I در یک بخش قرار بگیرند، تحرک، نشاط و انرژی بالا می رود و فضا غیررسمی می شود. بدین ترتیب دقت عمل، تمرکز، نتیجه گرایی، مدیریت زمان و موارد مشابه کاهش پیدا می کنند.
حالا اگر تعداد افراد S بسیار زیاد باشد، ثبات و آرامش زیادی ایجاد خواهد شد و شاید از نتیجه گرایی، تغییرات، ریسک و چالش خبری نباشد و سرعت انجام کارها نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و اگر تعداد زیادی افراد C در یک سازمان باشند، باید افزایش استانداردهای کاری، کندی، عدم ارتباط، محافظه کاری بیش از حد و … را انتظار داشته باشیم.

ویدئو "از معرفی تا تشخیص مدل DISC"

پخش ویدیو

انواع مدل های رفتاری بر اساس رفتارشناسی disc

رفتارشناسی DISC 5

مدل رفتاری D

D اولین حرف از کلمه Dominance است. تیپ شخصیتی D در رفتارشناسی DISC با رنگ قرمز شناخته می‌شود. افراد با مدل رفتاری D تمایل دارند بر محیط اطراف و افراد تسلط و کنترل داشته باشند و ترجیح می دهند به جای پیروی از دیگران، دیگران را رهبری کنند. افرادی که بعد رفتاری D دارند، اعتماد به نفس بالایی داشته، ریسک پذیر بوده و حلال مشکلات هستند. بسیاری از مدیران عامل شرکت ها D هستند.

زبان بدن افراد D

تند راه می روند، جدی هستند، صحبت کردنشان تند و سریع است و رک و بدون تعارف اظهار نظر می کنند.

برقراری ارتباط با افراد D

برای برقراری ارتباط با این افراد باید از حاشیه پردازی بپرهیزید. واضح و صریح سراغ اصل مطلب بروید و در مورد نتایج صحبت کنید.

نقاط قوت و ضعف Dها

از نقاط قوت D ها استعداد رهبری و تصمیمی گیری سریع است. از نقاط ضعف آن ها می توان به ناشکیبایی و گاهی بی ملاحظه بودن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با مدل رفتاری D و نحوه رفتار با آن ها

مدل رفتاری I

رفتارشناسی DISC 6

I اولین حرف از کلمه Influence است. مدل رفتاری I که در رفتارشناسی DISC رنگ زرد را به خود اختصاص داده است، فردی خوش‌بین، به‌شدت دوستانه، پرانرژی، برون‌گرا و اجتماعی است. افراد با بعد رفتاری I استفاده از توانایی ارتباطی خود در نقش نماینده یا سخنگوی تیم بسیار خوب عمل می کنند و می توانند عملکرد تیم را به خوبی به دیگران ارائه کنند.

زبان بدن افراد I

از حرکات دست و صورت زیاد استفاده می کنند و با شوق و هیجان صحبت می کنند. آنان تمایل به گپ زدن و شوخی کردن دارند و سریع صمیمی می شوند.

برقراری ارتباط با افراد I

برای ارتباط با این افراد گشاده رو و دوستانه برخورد کنید، به آن ها زمان صحبت و سوال کردن بدهید، احساسات خود را بیان کنید و روی نکات مثبت بحث تمرکز کنید.

نقاط قوت و ضعف I ها

از نقاط قوت این افراد می توان به ابتکار و خلاقیت بالا، روحیه تشویق کننده و ارتباطات زیاد نام برد. نقاط ضعف افراد با مدل رفتاری I نداشتن نظم، بدون فکر و احساسی عمل کردن، نداشتن پشتکار و اعتماد به همه است.

مدل رفتاری S

رفتارشناسی DISC 7

تیپ شخصیتی S که ابتدای کلمه Steadiness است، در رفتارشناسی DISC فردی باثبات است و با رنگ سبز مشخص می‌شود. افراد تیپ شخصیتی S آرام، دوستانه و بسیار وفادار هستند. این افراد تمایل دارند از طریق همکاری و مشارکت با دیگران کار کنند بنابراین در کار تیمی عالی هستند. افراد با بعد رفتاری S عجله و استرس دوست ندارند و افراد تصمیمی گیرنده ای نیستند. این افراد با همدلی و سازگاری سعی در ایجاد تعادل، ثبات و هماهنگی در سازمان را دارند.

زبان بدن افراد S

افراد S زبان بدنی کند و با متانت دارند، به حرکات تند یا صحبتهای تند علاقه ای ندارند. در زمان دست دادن تواضع و آرامش را در رفتارآن ها می بینید و حتما لبخند مهربانانه ای بر لب دارند.

برقراری ارتباط با افراد S

برای برقراری ارتباط با این افراد صمیمی و مهربان باشید، از پرخاشگری و درگیری اجتناب کرده و ایده های جدید را به آرامی مطرح نمایید.

نقاط قوت و ضعف S ها

از نقاط قوت افراد S همدلی، وفاداری، ایجاد آرامش در گروه و قابل اعتماد بودن است. از نقاط ضعف ان ها می توان به مصمم نبودن، سازگاری بیش از حد، نداشتن صراحت و ترس از تغییر و چالش اشاره کرد.

مدل رفتاری C

رفتارشناسی DISC 4

مدل رفتاری C که ابتدای کلمه Conscientious است، در رفتارشناسی DISC با رنگ آبی مشخص می‌شود. آن ها افرادی کند و با تفکر انتقادی هستند که استانداردهایی سفت‌وسخت و انتظاراتی غیرواقعی دارند. آن ها دقیق، جزئی نگر و با وجدان و وظیفه شناس هستند.
افراد با C بالا معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند و همیشه می خواهند همه چیز در حد کمال باشد. آن ها اغلب دارای مهارت های تخصصی و دانش فنی مناسب پروژه هستند. صنعت IT توسط افراد با C بالا تسخیر شده است که شامل دانشمندان کامپیوتر یا مهندسین نرم افزار است زیرا کد نویسی، تست، طراحی و تحلیل نیاز به مهارت های تحلیلگری و توجه زیاد به جزئیات دارد.

زبان بدن افراد C

زبان بدنی خشک و رسمی دارند و حرکات بدنشان زیاد نیست. لباس های آنان مرتب و اتو کشیده است. کمتر می خندند و خیلی جدی و کمی هم مشکوک و مردد به نظر می رسند.

برقراری ارتباط با افراد C

افراد S زبان بدنی کند و با متانت دارند، به حرکات تند یا صحبتهای تند علاقه ای ندارند. در زمان دست دادن تواضع و آرامش را در رفتارآن ها می بینید و حتما لبخند مهربانانه ای بر لب دارند.

نقاط قوت و ضعف C ها

از نقاط قوت این افراد می توان به دستاوردهای منحصر به فرد و بی نقص، برنامه ریی دقیق و تحلیل های منطقی اشاره کرد. از نقاط ضعف این گروه ترس از اشتباه، کمال طلبی، انتقاد بیش از حد، توجه زیاد به جزئیات و انزواطلبی است.

نتیجه گیری

شناخت تیپ شخصیتی و مدل رفتارشناسی دیسک به ما کمک می کند چالش های موجود در روابطمان را کمتر کرده و یا از آن ها پیش گیری کنیم. زمانی که بدانیم که چرا فردی کاری را انجام داد و یا چیزی را گفت که برای ما ناخوشایند است، واکنش منفی کمتری نشان خواهیم داد. اگر انگیزه رفتار فرد را بدانیم، می توانیم جلوی مشکلات را قبل از آن که به وجود بیایند بگیریم.

در این مطلب آموختید که disc مخفف چیست، مزایای رفتارشناسی دیسک را یاد گرفتید، با انواع مدل رفتاری دیسک آشنا شدید و حالا می دانید که چطور از رفتارشناسی با مدل disc در محل کار خود برای ارتباطات بهتر استفاده کنید.

رفتارشناسی disc به ما این امکان را می دهد که تفاوت ها را بهتر درک کنیم و از رفتار دیگران کلافه نشویم. ممکن است دوست شما شخصیتی تحلیل گر داشته باشد و بخواهد نظر همه را بپرسد، اما شما از او انتظار دارید تا تنها به نظر شما اهمیت بدهد. حالا اگر بدانید که او شخصیت نوع CD دارد و شما شخصیت SI، دیگر از او انتظار زیادی نخواهید داشت و ناراحت نمی شوید.

رفتارشناسی دیسک هم چنین به شما کمک می کند مقبول و موثر باشید. با دانستن تیپ شخصیتی یک فرد، شما می توانید سریعا پیش او مقبولیت کسب کنید و با سازگار شدن با الگوی شخصیتی آن فرد نفوذ بیشتری بر او داشته باشید. همچنین می تواند به شما در تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی نیز کمک کند، زیار می دانید مخاطب دقیقا چه می خواهد و چه چیزی روی او تاثیر می گذارد.

رفتار شناسی DISC 1
۵ ۵ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
ابزار DISC، تنها ابزاری است که با وجود چالش های شناخت انسان ها، به ما کمک می کند انسان ها را دسته بندی کنیم، بهتر بشناسیم و ارتباط هوشمندانه تری داشته باشیم. مهم ترین عامل در کسب و کار، انسانها هستند که در نقش هایی چون مشتری، همکار، شریک و … هر روز با آن ها سروکار داریم.
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدی

خیلی ابزار به درد بخوریه. کتابشو من خوندم خیلی باحاله

پهلوان پور

از اوجب واجباته | خیلی کمک میکنه به آدم تو ارتباط با مشتری و حتی توی زندگی شخصی 

عامری

ابزار دیسک قطعا در ارتباط با مشتری خیلی موثره. فروشندگانی که به خاطر ارتباطات ضعیف فروششون رو از دست میدن حتما باید disc رو یاد بگیرن

نادیا

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. خیلی لحن روان و خوبی داشت. ابزار disc خیلی کاربردی و خوبه

شنبم مقدمی

یکی از بهترین مطالبی بود که درباره رفتارشناسی با disc خوندم.

رضایی

DISC یک ارزیابی برای شناسایی سبک های رفتاری افراده. در پرسشنامه DISC هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، زیرا این یک آزمون نیست. من همیشه قبل از گرفتن این آزمون این رو به کارمندان جدیدم گوشزد می کنم.

بمان زاده

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. انگیزه اصلی من برای استفاده از DISC ، بهبود ارتباطات در محل کار هست. این چهار سبک رفتاری بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. پس باید خیلی مراقب سیاست هایی را که همه کارمندان را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند درخواست مرخصی. قطعا اگر ویژگی‌های رفتاری کارمندان و سبک‌های ارتباطی اون ها رو بدونیم، اجرای قوانین راحت تر میشه

12
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی