0.0
0.0/5
(دیدگاه 0 کاربر)
اشتراک گذاری با دوستانتان:
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

بخش های اساسی یک سیستم

در ابتدای بحث سیستم سازی کسب و کار ابتدا بایدبا بخش های اساسی سیستم آشنا شوید. بخش های هر سیستم ، همان اجزای تشکیل دهنده آن سیستم هستند که بتوان آنها را شناسایی و توصیف کرد.یک سیستم از سه بخش اساسی تشکیل شده است که عبارتند از: ورودی، فرآیند و خروجی. اگر یک سیستم فقط به این سه بخش توجه داشته باشد یک سیستم بسته تلقی میشود..

بخش های اساسی یک سیستم

یک سیستم از سه بخش تشکیل می شود:

  1. ورودی
  2. فرآیند
  3. خروجی

به عنوان مثال اگر ما یک رستوران را یک سیستم فرض کنیم افرادی که در آنجا مشغول به کارند و مواد غذایی که برای پخت غذا خریداری میشوند به عنوان ورودی های سیستم در نظر گرفته میشوند و فعالیت ها و فرآیند هایی که در آن رستوران شکل میگیرند تا آن غذا پخته شود و در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد به عنوان فرآیند تعریف میشوند. در نهایت غذای پخته شده و خدماتی که به مشتری داده میشود و رضایتی که از مشتری جلب میشود به عنوان خروجی های یک سیستم تعریف می شوند.

سیستم های درست

اگر یک سیستم فقط به این سه بخش توجه داشته باشد به عنوان یک سیستم بسته درنظر گرفته می شود.

سیستم‌های درست سیستم هایی هستند که مدام از خروجی بازخورد گرفته میشود و بر مبنای آن ورودی و فرآیندهای آنها تغییر پیدا میکنند. در حقیقت مرتبا کسب و کاری یا یک رستورانی میتواند یک رستوران یا یک سیستم حرفه ای باشد که مدام ازخدماتی که به مشتری میدهد و از رضایت مشتری و از کیفیت محصولاتش بازخورد می‌گیرد و روی بازخورد های خودش کار می‌کند و بر مبنای آن بازخورد و برای بهبود کیفیت محصولات خود و رضایت مشتریان خود ورودی های خود را تغییر میدهد.

نماد سیستم سازی

معمولا اگر میخواهید یک چیزی برای شما مرتبا به عنوان یادآور سیستم باشد، کافیست که یک المانی رابرای خودتان در نظر بگیرید و آن المان را نماد آن فعالیتی که شما میخواهید مرتبا به یاد بیاورید انتخاب کنید. ساعت میتواند بهترین ابزار برای اینکه شما سیستم سازی را مرتبا به خودتان و به کارمندانتان یادآوری کنید باشد. بهترین نماد و بهترین تعریف از یک سیستم را میشود در یک ساعت دید.

شما زمانی که در یک فضا حضور نداشته باشید، یک ساعت باز هم به کار خود انجام میدهد و یک دقیقه به خاطر نبودن شما عقب تر یا جلو تر نمی افتد و تمام بخش های یک ساعت متناسب با هم دیگر فعالیت می‌کنند و در یک سیستم تمام اجزای آن باهم در ارتباط هستند. زمانی میتوانیم بگوییم که یک سیستم، یک سیستم است که هیچ بخش مجزا و خارج از سیستمی وجود نداشته باشد. تمام اجزا یکپارچه باهم فعالیت میکنند و نتیجه ی آن را به شما نشان میدهند.

کد تخفیف 20 درصدی

کد تخفیف 20 درصدی

کاسب یار

دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

در راستای حمایت از کسب و کارها مشاوره آنلاین کسب و کار شرکت اقیانوس آبی با نام ” کاسب‌یار ” برای همیشه رایگان خواهد ماند.

برای تکمیل آموزشتان یک پیشنهاد عالی داریم:

مقالات مرتبط
بیشتر بخوانید
امتیاز دهی کاربران

{{ reviewsTotal }} نظرات

{{ reviewsTotal }} Reviews

{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ currentUserData.canReviewMessage }}

کاسب یار

مشاور آنلاین کسب و کار

به کمک کاسب یار مسائل کسب‌و‌کارتان را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن‌ها راهکارهای اجرایی بگیرید. کاسب یار اولین سیستم آنلاین مشاوره کسب وکار است که برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونا خدمات کاملا رایگان ارائه می‌دهد.