مدیریت ضعیف منابع انسانی

پیامدهای مدیریت ضعیف منابع انسانی

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

مدیریت منابع انسانی یک شرکت زمانی ضعیف تلقی می شود که نظم، انگیزه، اخلاق و بهره وری در سازمان وجود نداشته باشد. اهداف سازمانی، اعم از بلندمدت و کوتاه مدت، به موقع و یا اصلاً در یک شرکت ضعیف برآورده نمی شوند.

در شرکتی که مدیریت ضعیف منابع انسانی در جریان باشد، موعظه دائمی کدهای اخلاقی و یادآوری سیاست‌های شرکت بسیار رایج است. همچنین عملکرد کارکنان و محیط کار نیز تنزل خواهد یافت. در این مورد، منابع انسانی شرکت شکست خورده است.

در این مطلب از مجله مدیریت منابع انسانی به بررسی پیامدهای مدیریت ضعیف منابع انسانی میپردازیم.

آیا می خواهید منابع انسانی خود را بدون هیچ ضعفی مدیریت کنید؟

پیامدهای مدیریت ضعیف منابع انسانی

بخش منابع انسانی تاثیر زیادی بر تمام سطوح شرکت دارد. با مدیریت ضعیف منابع انسانی poor HR management، کسب و کار می تواند با مسائل حقوقی، مالی و بهره وری جدی مواجه شود. این مسائل در نهایت می‌تواند منجر به شکست آن شود.

در ادامه با گروه اقیانوس آبی همراه باشید تا با پیامدهای مدیریت ضعیف منابع انسانی بیشتر آشنا شوید:

۱. تعارض کارمندان

زمانی که کارکنان به درستی مدیریت نمی شوند و نظم و ساختاری در محیط کار وجود ندارد، بروز تعارض کاملاً طبیعی است. تضاد بین کارمندان می تواند آسیب جدی به شرکت وارد کند، زیرا موفقیت یک شرکت در گرو همکاری و کار گروهی است. این یک مورد جدی از بی توجهی به مسئولیت ها و مدیریت ضعیف منابع انسانی است.

۲. نرخ بالای جابجایی کارمندان

هیچ کارمندی دوست ندارد در جایی بماند که ساختار و نظم ندارد. یک محل کار با مدیریت ضعیف، محیط کار ایده آلی را برای رشد و پیشرفت شغلی فراهم نمی کند. این، مدیریت ضعیف منابع انسانی باعث می شود تا کارمندان ماهر و توانمند شرکت را ترک کنند.

ترک سازمان

۳. نیروی کار بی انگیزه و کم بازده

درگیری و استرس مداوم، محیط کاری آشفته و فقدان قوانین اخلاقی هرگز به کارمندان برای انجام کارها به بهترین نحو انگیزه نخواهد داد. مدیریت ضعیف منابع انسانی همچنین به کارمندان اجازه می دهد تا در کار خود صادق نبوده و سهل انگار باشند. بنابراین بهره وری نیز کاهش می یابد.

۴. سوءتفاهم و ارتباطات ضعیف

مدیریت ضعیف منابع انسانی منجر به بسیاری از موانع ارتباطی و سوء تفاهم در محل کار خواهد شد. یکی از وظایف مدیر منابع انسانی، پر کردن شکاف های ارتباطی در سازمان و مدیریت موثر روابط کاری است. هنگامی که به درستی انجام نشود، ارتباطات نادرست ممکن است منجر به درگیری شود که برای آینده شرکت بسیار مضر خواهد بود.

ارتباطات ضعیف

۵. نیروی کار کم مهارت

یکی دیگر از مسئولیت های کلیدی واحد منابع انسانی، استخدام و جذب استعداد است. زمانی که مدیریت منابع انسانی غیرمسئولانه و ناتوان عمل می کند، کارمندانی که استخدام می شوند ناتوانی را منعکس می کنند.

کارمندان بسیار ماهر فقط می توانند زیر نظر مدیران بسیار ماهر با ویژگی های رهبری عالی کار کنند. وقتی یک شرکت دارای کارکنان و مدیران کم مهارت باشد، آینده آن محکوم به فنا است.

بیشتر بخوانید: تعریف مدیر و اصول مرتبط با مدیریت

۶. کمبود نیروی کار

در شرکتی که مدیریت ضعیف منابع انسانی دارد و روابط کاری به درستی حفظ نمی شود، کارمندان را از خود می راند. این امر باعث کمبود نیروی کار برای شرکت می شود.

دیگر وقت آن است که ضعف های مدیریت منابع انسانی خود را حل کنید

۷. ایجاد چالش در تعامل کارکنان

در محیط کاری پر از تعارض، مدیریت ضعیف منابع انسانی، بی کفایتی و همکاری صفر، مشارکت بالای کارکنان امکان پذیر نخواهد بود. اگر مدیریت نتواند کارکنان را به درستی مدیریت کند و نیروی کار متعهد ایجاد کند، عملکرد و بهره وری کارکنان کاهش می یابد. کارمندان هرگز تعهد و پیوندی را نسبت به اهداف و ماموریت شرکت حس نخواهند کرد.

۸. کاهش نرخ رشد شرکت

عملکرد ضعیف کارمندان و نیروی کار غیرفعال هرگز نمی تواند منجر سودآوری شرکت شود. به دلیل تعارض داخلی، مدیریت ضعیف منابع انسانی، ناکارآمدی و عدم مشارکت، اهداف تعیین شده توسط تیم مدیریت ارشد در سازمان هرگز به موقع محقق نخواهد شد.

مدیریت ضعیف منابع انسانی

۹. مشتریان ناراضی

در یک تجارت، هرچه وضعیت داخلی یک شرکت بهتر باشد، محصول فروخته شده بهتر خواهد بود. با مدیریت ضعیف منابع انسانی، کارکنان کم مهارت، فقدان انضباط و اخلاق، سهل انگاری و کمبود نیروی کار، یک شرکت نمی‌تواند محصولی با کیفیت بالا و بهترین قیمت ارائه دهد.

هنگامی که مسائل داخلی در شرکت ایجاد می شود، در محصول فروخته شده به مشتریان منعکس می شود. بنابراین، مدیریت ضعیف منابع انسانی می تواند برای یک کسب و کار بسیار خطرناک باشد.

مسائل حقوقی

در محیط کاری با مدیریت ضعیف منابع انسانی، کارکنان کم مهارت، بی مسئولیتی و سهل انگاری، بدون قوانین اخلاقی یا شرکتی، و تعارض بین کارکنان؛ شرکت قطعا با مشکلات قانونی روبرو می شود. این مسائل می تواند به محصول، رفتار کارکنان و یا شرایط محل کار مرتبط باشد.

پیامدهای مدیریت ضعیف منابع انسانی

راه حل نهایی

اگر شما فردی هستید که صاحب یک شرکت هستید یا می خواهید در مدیریت منابع انسانی حرفه ای عمل کنید، درک عواقب مدیریت ضعیف منابع انسانی، ایجاد مهارت های لازم و استخدام افراد واجد شرایط بسیار مهم است.

یادگیری و آموزش مدیریت منابع انسانی قطعا تنها راه حل مدیریت ضعیف منابع انسانی است!

نتیجه گیری

در این مطلب از مجله اقیانوس آبی توضیح داده شد که منابع انسانی درون شرکت تعیین کننده روند روان و موفقیت یک شرکت است، بنابراین مدیریت ضعیف منابع انسانی بسیار خطرناک است.

اگر جنبه مدیریت منابع انسانی یک شرکت نادیده گرفته شود، شرکت با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد از جمله درآمد کم، نرخ جابجایی کارمندان بالا، درگیری ها و مسائل حقوقی.

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

49%   ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۵,۶۰۰,۰۰۰ ریال

در این دوره می آموزید چگونه بهترین و مناسب ترین فرد را استخدام کنید تا بهره وری را ارتقا دهید،‌ عملکرد و سود را بهبود ببخشید و هماهنگی بیشتری در دفتر یا محیط کار بوجود بیاورید.

۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبحان زاده

من دانشجوی رشته مدیریت متابع انسانی هستم. قبلا در شرکتی کار میکردم که مدیر مجموعه ارتباط خوبی با نیروها نداشت. مشکلات زیادی در مجموعه بود و اختلاف ها و حرف و بحث زیاد بود.
واقعا مدریتی نیروها و یادگرفتن برقراری ارتباط درست با اونها جزو ملزومات مدیریت منابع انسانی هست.

پگاه جلالی
پاسخ به  سبحان زاده

سلام. بله درسته. تا زمانی که پرسنل از لحاظ روحی احساس خوبی نداشته باشند و انگیزه کارمندان مد نظر مدیریت نباشه، بهره وری پایین میاد و در نهایت به ضرر سازمان هست

هادیان

استفاده از نیرویی که استعداد کافی در اون قسمت نداشته باشه زمان و هزینه زیادی باید صرف اون نیرو بشه

پگاه جلالی
پاسخ به  هادیان

سلام. بله دقیقا درسته. اگر استخدام کارمند شما اصولی نباشه، آموزش نیرو هیچ تاثیری نداره و فقط برای شما ایجاد هزنه میکنه

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: