مدیریت منابع انسانی گوگل

بررسی جامع مدیریت منابع انسانی در گوگل

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

مدیریت منابع انسانی در گوگل یکی از عوامل اصلی موفقیت آن است. گوگل بر کیفیت بالای منابع انسانی و هوشمندی و برتری کارمندان خود تاکید دارد. شرکت گوگل اکنون یکی از بهترین مکان ها برای کار است. این محبوبیت و درک مثبت نشان‌ دهنده موفقیت مدیریت منابع انسانی گوگل در برنامه ریزی، استخدام، آموزش کارمندان و توسعه شغلی و پاداش است.
در این مقاله به بررسی 4 بخش اصلی مدیریت منابع انسانی در گوگل می پردازیم:

  1. برنامه ریزی منابع انسانی، تحلیل و طراحی شغل
  2. استخدام، انتخاب و حفظ کارمندان
  3. آموزش
  4. انگیزش کارمندان و توسعه شغلی
آمار جستجوی گوگل 2022

بخش مدیریت منابع انسانی گوگل تاثیر مستقیمی بر محیط کار دارد. کارمندان محیط خود را با نمره A- ارزیابی می کنند و در گوگل بسیار خوشحال هستند.

فراموش نکنیم که فرهنگ از اوج شروع می شود و قطعا تیم منابع انسانی Google تأثیر مستقیمی بر فرهنگ کلی شرکت دارند. کارمندان گوگل امتیاز A+ را به بخش مدیریت منابع انسانی داده اند. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، توسط کارمندان امتیاز 80 از 100 را گرفته است.

1. برنامه ریزی منابع انسانی، تحلیل و طراحی شغل در گوگل

برنامه ریزی منابع انسانی گوگل در گوگل چطور انجام می شود؟

در مدیریت منابع انسانی گوگل، برنامه ریزی منابع انسانی در 3 بخش انجام می شود:

1. پیش بینی تقاضای منابع انسانی: مدیران منابع انسانی در گوگل از دو تکنیک تحلیل روند و تحلیل سناریو برای پیش بینی تقاضای منابع انسانی احتمالی استفاده می کنند که بر اساس شرایط فعلی و تغییرات کسب و کار صورت می گیرد.
تحلیل روند یعنی بررسی داده های گذشته برای پیش بینی تقاضاهای آینده. جمع‌آوری و ارزیابی داده‌ها الگوهایی را شناسایی می‌کند که می‌توانند بر نیازهای آینده تأثیر بگذارند.
تحلیل سناریو، فرایند بررسی و ارزیابی حوادث احتمالی آتی با توجه به عواقب و نتایج احتمالی متفاوت آنها است. تحلیل سناریو یک تکنیک مهم است که توسط متخصصان مدیریت ریسک مورد استفاده قرار می گیرد تا به شرکت ها اطمینان دهند که ریسک بسیار زیادی را متحمل نخواهند شد.

پیشنهاد دوره مدیریت منابع انسانی

2. مازاد و کمبود کارمندان: نگرانی در مورد مازاد یا کمبود کارمندان در Google بیشتر در فرآیندهای تولید است، مانند ساخت Chromecast و ارائه خدمات اینترنت فیبر و تلویزیون کابلی. در توسعه و ارائه محصولات مبتنی بر وب و نرم افزار، مازاد و کمبود منابع انسانی نگرانی قابل توجهی نیست.
مدیریت منابع انسانی در گوگل مازاد و کمبودهای احتمالی کارمندان را از طریق تکنیک‌های پیش‌بینی شناسایی می‌کند و از این اطلاعات برای استخدام و برنامه ریزی استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: کارمندیابی چیست و چطور انجام می شود؟

3. ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای نیرو: مدیریت منابع انسانی در گوگل هنگام ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای منابع انسانی با حداقل مشکلات مواجه است. حتی اگر تقاضا برای محصولات مبتنی بر وب/نرم افزار و خدمات تبلیغات آنلاین افزایش یابد، گوگل به دلیل ماهیت دیجیتالی این محصولات نیازی به افزایش متناسب منابع انسانی خود در این حوزه های تجاری ندارد.

مدیریت منابع انسانی در گوگل: تعداد کارمندان تا اواسط 2022

تحلیل و طراحی شغل در گوگل

  1. طراحی سازمانی: نوع چارت سازمانی گوگل از نوع خطی و ارتباط متقابل است. این ساختار سازمانی به مدیران منابع انسانی در گوگل این امکان را می دهد که به راحتی پیوندهای متقابل را بین بخش های مختلف سازمان شناسایی کرده و از این اطلاعات برای فرآیندهای تحلیل و طراحی شغل استفاده کنند.
  2. روشهای تجزیه و تحلیل شغل: گوگل از ترکیبی از روش های تجزیه و تحلیل “شغل کارگر محور” و “شغل کار محور” استفاده می کند. مثلا در مشاغلی مانند کارهای تحقیق و توسعه و طراحی و تولید محصول بر شغل کارمحور تأکید دارد. در مشاغلی که نیاز به مهارت های بین فردی قابل توجهی دارند، مانند مدیریت منابع انسانی، بر روش تجزیه و تحلیل شغل کارگر محور تاکید می کند.
  3. شرح شغل: به دلیل اندازه بزرگ سازمان، گوگل شرح شغل های بسیار متنوعی دارد. با این وجود، گوگل بر ویژگی‌های خاصی در همه کارمندان، مانند باهوشی و تلاش برای برتری در تمام موقعیت‌های شغلی در سراسر سازمان تأکید می‌کند.

بیشتر بخوانید: شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی در سازمان چیست؟

2. فرایند استخدام، انتخاب، حفظ منابع انسانی در گوگل

شیوه های جذب نیرو در گوگل

  • منابع: مدیریت منابع انسانی در گوگل از ترکیبی از منابع استخدام داخلی و خارجی برای حفظ کفایت منابع انسانی خود استفاده می کند. این شرکت از ترفیعات، جابجایی ها و کارآموزان به عنوان منابع اصلی استخدام داخلی و از موسسات آموزشی و آگهی های شغلی به عنوان منابع خارجی استخدام در گوگل استفاده می کند.
  • روش ها: مدیریت منابع انسانی در گوگل از روش های غیرمستقیم و مستقیم برای استخدام استفاده می کند. روش های غیر مستقیم شامل تبلیغات در وب سایت شرکت و روش‌های مستقیم در قالب تماس با کارآموزان بالقوه و کارمندان آینده از طریق موسسات دانشگاهی است.

فرآیند انتخاب کارمند در گوگل

مهمترین معیارهای مدیریت منابع انسانی گوگل برای انتخاب متقاضیان و استخدام کارمند، هوشمندی، خلاقیت، انگیزه برای تعالی و همسویی با سازمان است. شرکت از تجربه کاری و سابقه به عنوان معیار اصلی انتخاب استفاده نمی کند. این معیارها بر اساس هدف شرکت یعنی به حداکثر رساندن نوآوری برای حمایت از استراتژی تمایز گسترده آن است.

فرآیندهای مختلفی برای انتخاب متقاضیان در گوگل استفاده می شود. به طور کلی، فرآیند انتخاب شرکت شامل بررسی پیشینه، غربالگری اولیه، آزمون‌های حین کار و مصاحبه است.

دوره مهارت استخدام cta

برنامه های حفظ کارمندان در گوگل

بسته های جبران خسارت گوگل، ابزار اصلی مدیریت منابع انسانی است که این شرکت برای حفظ منابع انسانی با کیفیت بالا استفاده می کند. بسته های جبرانی این شرکت رقابتی و بالاتر از حد متوسط است. به عنوان مثال، گوگل حقوق و دستمزد بالایی ارائه می دهد. علاوه بر این، کارمندان از وعده های غذایی رایگان و سایر مشوق ها و مزایا برخوردار می شوند.
طراحی معمولی دفاتر این شرکت بر سرگرمی و خلاقیت تأکید دارد که کارمندان خلاق و مبتکر را جذب و حفظ می کند. مدیریت منابع انسانی در گوگل از مربیگری و راهنمایی برای حفظ و توسعه افرادی با پتانسیل رهبری استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: برای انگیزه دادن به کارمندان خود چه کنیم؟

3. آموزش منابع انسانی در HRM گوگل

مدیریت منابع انسانی در گوگل برای آموزش کارمندان ابتدا نیازسنجی می کند، سپس با توجه به نیازهای روز کارمندان، برنامه های آموزشی را طراحی و اجرا می کند. در آخر با توجه به تغییرات در دانش، مهارت‌ها و توانایی‌های منابع انسانی، میزان موثر بودن آموزش ها اندازه گیری و تحلیل می شود. مدیریت منابع انسانی Google برنامه‌های آموزشی را به روش‌های مختلف مانند بحث و گفتگو، شبیه‌سازی و آموزش در حین کار ارائه می‌دهد.

با بحث و گفتگو، گوگل می تواند ارتباطات غنی با کارمندان خود را حفظ کند و حداکثر بازخورد را از کارآموزان را دریافت کند. این شرکت از شبیه سازی برای تسهیل پاسخ های خلاقانه استفاده می کند. شبیه‌سازی‌ها کارمندان Google را قادر می‌سازد تا جزئیات وظایف کاری، پروژه‌ها و محصولات را درک کنند. مدیریت منابع انسانی این شرکت از آموزش در حین کار برای به حداکثر رساندن انتقال دانش به استخدام‌کنندگان یا کارآموزان جدید استفاده می‌کند.

درآمد کارمندان گوگل

4. انگیزش کارمندان و توسعه شغلی در گوگل

توسعه شغلی در گوگل

1.تطبیق فرد و سازمان: Google با پر کردن موقعیت‌های شغلی بر اساس ترکیبی از ارزیابی عملکرد و مصاحبه، نیازهای فردی و سازمانی را مطابقت می‌دهد. این ارزیابی ها و مصاحبه ها اطلاعاتی را برای مدیران منابع انسانی فراهم می کند تا از تناسب مناسب بین کارمندان و شغل، سازمان و تیم اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن فرد مناسب برای شغل مناسب

2. ارزیابی پتانسیل کارمندان: مدیریت منابع انسانی گوگل پتانسیل کارکنان را از طریق مصاحبه، ارزیابی و راهنمایی کردن ارزیابی می کند. ارزیابی ها نشان می دهد که کارمندان در مشاغل فعلی خود چگونه عمل می کنند، در حالی که مصاحبه ها و راهنمایی کردن نشان دهنده سطح علاقه کارمندان به مشاغل خاص و آمادگی آن ها برای انجام سایر مشاغل در Google است.

انگیزه بخشی به کارمندان با استراتژی جبران خسارت

استراتژی جبران خسارت گوگل در مقایسه با شرکت های رقیب بسیار رقابتی است. این شرکت حقوق های بالایی را همراه با مشوق های جامع و مزایای غیرمتعارف ارائه می دهد. علاوه بر این، گوگل مزایایی مانند بیمه درمانی، مستمری بازنشستگی، وعده های غذایی رایگان و استفاده رایگان از تجهیزات ورزشی را ارائه می دهد. به طور واقع بینانه، مدیریت منابع انسانی گوگل با توجه به استراتژی جبران خسارت موفق بوده است، زیرا به طور موثر کارمندان باهوش و عالی را جذب می کند.

سن منابع انسانی گوگل

چرا مدیریت منابع انسانی در گوگل از سایر شرکت ها بهتر عمل می کند؟

1. گوگل هرگز در استخدام عجله نمی کند.

جاناتان روزنبرگ، رئیس سابق محصولات گوگل، می گوید که این یک سیاست در گوگل است که هرگز در مورد الزامات شغلی ریسک نمی کند. گوگل به دنبال باهوش ترین و واجد شرایط ترین نامزدها در زمینه فناوری و داده است و به سادگی کیفیت یک شغل را به خطر نمی اندازد.
برای این که مدیران منابع انسانی در گوگل جهت پر کردن یک موقعیت شغلی تحت فشار قرار نگیرند، گوگل این مسئولیت را به عهده به یک کمیته کامل از افراد قرار داده است. به این ترتیب، بر استعدادها و مهارت‌هایی که یک متقاضی باید داشته باشد تمرکز می شود و فشاری برای پر کردن سریع یک شغل به تیم استخدامی وارد نمی شود.

بیشتر بخوانید: در مصاحبه استخدام چه سوالاتی از متقاضیان بپرسیم؟

2. شرح وظایف دقیق هر شغل در گوگل

اغلب واحدهای منابع انسانی در سازمان ها، به دلیل ترک کارمند، برای پر کردن آن جایگاه شغلی عجله دارند و تصمیمات عجولانه در مورد شرح شغل مورد نظر می گیرند. برای جلوگیری از این امر، Google توصیه می‌کند که با دقت زیادی موارد زیر قبل از هر استخدامی بررسی شوند: حوزه، نقش، مسئولیت‌ها، شرایط شغلی، حداقل مدارک تحصیلی و مدارک ترجیحی.
این وضوح منجر به جستجوهای متقاضیانی می شود که ماهیت دقیق تر، سریع تر و خاص تری دارند.

3. درک کردن کارمندان

تقریباً ده سال پیش، گوگل با حفظ کارمندان زن مشکل داشت. برخلاف سایر زمینه ها، یافتن کارمندان فناوری سطح بالا دشوار است و گوگل رقابت سختی را بین غول هایی مانند مایکروسافت، آمازون و استارت آپ ها تجربه می کند. گوگل به دلیل تمایل به حفظ این کارمندان زن واجد شرایطی که در حال ترک بودند، به درون خود نگاه کرد تا مشکل را پیدا کند:

مادرانی که تازه کار در گوگل کار می کنند، احساس می کردند که موفقیت در محل کار و زندگی شخصیشان، نیاز به منابع و پشتیبانی دارند. در نتیجه، گوگل یک طرح جدید مبتکرانه را اجرا کرد؛ به مادران 5 ماه مرخصی با حقوق و مزایای کامل داده می شود و اجازه دارند آن زمان را هر طور که می خواهند تقسیم کنند. Google با موفقیت به اقدامات و سیاست‌های خود با دیدی انتقادی نگاه کرد و گام‌های بزرگی برداشت تا از شادی و حفظ کارمندان خود اطمینان حاصل کند.

اگر شما هم دوست دارید به صورت حرفه ای مدیریت منابع انسانی خود را انجام دهید به طوری که همه مثل گوگل بخواهند برای شما کار کنند، ما می توانیم به شما کمک کنیم. کافی است فرم زیر را پر کنید تا برای تنظیم وقت مشاوره رایگان مدیریت منابع انسانی با شما تماس بگیریم:

4.7 3 رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

49%   11,000,000 ریال 5,600,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین غلامی

سلام مرسی از محتواتون بسیار کامل بود مخصوصا قسمت برنامه ریزیش
خیلی خوب بود👌🏻

پگاه جلالی
پاسخ به  حسین غلامی

🙂🌹🙏

رضی

سلام خسته نباشید اگه میشه درباره قسمت (آموزش منابع انسانی در HRM گوگل)
یه محتوای کامل تر معرفی کنید که بیشتر توضیح داده باشه

پگاه جلالی
پاسخ به  رضی

سلام بله حتما
در راستای آموزش منابع انسانی میتونین دو مقاله زیر رو مطالعه کنین:
https://oghyanooseabi.com/hr-mag/learning-organization/
https://oghyanooseabi.com/business-system-mag/training-systematization//
هم چنین دوره مدیریت منابع انسانی اقیانوس ابی هم بخش کاملی درباره چگونگی آموزش پرسنل داره:

همایون احمدی

بنظرم تکنیک گوگل برا استخدام کارمند هاش خیلی خوبه و همین باعث شده که انقدر پیشرفت کنه👌🏻

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: