آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ به همراه روش های آن برای فروش بیشتر
در این مقاله می خوانید:

زمانی که صحبت از دیجیتال مارکتینگ می شود، اولین چیزی که ممکن است به ذهن هر کسی برسد ممکن است متفاوت باشد. برای مثال زمانی که یک مدیر کسب و کار این اسم را می شوند احتمالا به یاد وبسایت ها می افتند، دیگر افراد برخی ممکن است به یاد شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و… بیفتند. تمام این مثال ها همگی مثالی درست می باشند و زمانی که در کنار هم قرار بگیرند مانند یک پازل، مجموعه ای جامع و گسترده را در حوزه بازاریابی یا مارکتینگ به نام دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing به وجود می آورند. دیجیتال مارکتینگ را با نام هایی مانند بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی و… نیز می شناسنند.

ما در شرکت مشاوره کسب و کار اقیانوس آبی همیشه به مدیران می گوییم که برای این که یک کسب‌وکار بتواند جنبه های رقابتی خود را حفظ کند، باید بتواند حداقل بعضی از جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ را در خود ایجاد کرده و از درست و به جا از آن ها استفاده کند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آیا می دانستید که بیش از سه چهارم آمریکایی ها به صورت روزانه آنلاین می شوند؟ 43٪ هم بیش از یک بار در روز آنلاین هستند و 26٪ “تقریباً دائما” آنلاین هستند. این ارقام در میان کاربران موبایل حتی بیشتر است. 89٪ از آمریکایی ها حداقل روزانه آنلاین می شوند و 31٪ تقریباً دائما آنلاین هستند. با توجه به این آمار می توان نتیجه گرفت که حضور در دنیای دیجیتال و تبلیغات آنلاین، ایجاد یک نام تجاری و ارائه یک تجربه عالی برای مشتری در دنیای تجارت امروز بسیار مهم است و می تواند مشتریان بالقوه بیشتری را برای کسب و کار به ارمغان بیاورد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای شروع آموزش باید بدانید که دیجیتال مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی است. بازاريابي به هر فعالیتی که در راستای جذب و حفظ مشتری انجام گیرد گفته می شود. اما بازاریابی امروزی با بازاريابي سنتی تفاوت زیادی دارد، چرا که در گذشته کسب و کار ها از طریق بازاریابی سنتی مانند چاپ بروشور، تبلیغ تلویزیونی، بیلبورد، و.. استفاده می کردند که هم چنان نیز ادامه دارد. اما با گسترش فضای اینترنتی و دیجیتالی، فعالیت جذب و حفظ مشتری در بستر اینترنت انجام می گیرد که به آن بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی اینترنتی گفته می شود.
در digital marketing کسبو کارها می توانند با هزینه ای کمتر تبلیغات خود را اجرا و محصول خود را معرفی کنند، در هر مرحله کمپین تبلیغاتی خود را زیر نظر داشته باشند، آنالیز کنند و در هر مرحله که مایل بوند آن را تغیر دهند تا به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود برسند.

بیشتر بخوانید: انواع روش های تبلیغات

دیجیتال مارکتینگ در واقع به هر ابزار، روش یا استراتژی گفته می شود که باعث معرفی و شناخته شدن نام کسب و کار در فضای آنلاین شود. با گسترش فضای وب و اینترنت و رایج شدن آن بین مردم، کسب و کارهای زیادی شروع به انواع بازاریابی دیجیتال جهت گسترش برند خود کردند، تا بتوانند کاربران بسیاری را با محصول و خدمات خود آشنا کنند.

روش های زیادی برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد مثل ایمیل مارکتینگ، بهینه سازی برای موتور جستجو یا سئو، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشیال مارکتینگ، تبلیغات آنلاین و… .

هدف دیجیتال مارکتینگ

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی

در گذشته بازار یابی ها به شیوه های مختلفی مانند آگهی ها، تبلیغات پاچی، رادیو، تلوزیون، بیلبورد ها و… انجام می شد. در روش بازاریابی سنتی، هزینه ی تبلیغات بسیار بالا بود و چون امکان این که تنها یک جامعه ی خاص را هدف قرار دهیم وجود نداشت، حجم بسیاری از این هزینه ها هدر  می رفت. علاوه بر آن امکان این که نتایج به دست آمده از تبلیغات را بخواهیم اندازه گیری کنیم و مورد بررسی قرار دهیم نداشت. مشخص نبودن جامعه هدف در بازاریابی سنتی نیز باعث می شود تا این روش برای برند سازی مناسب نباشد.

اما دیجیتال مارکتینگ روشی مدرن برای تبلیغات است که در آن کسب و کار ها، محصولات و خدماتشان را با روش هایی مانند تبلیغ در شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی، سئو، تبلیغ در موتور جستجو و… تبلیغ می کنند. این نوع از بازاریابی بسیار مقرون به صرفه می باشد همچنین به کسب و کار ها این امکان را می دهد تا یک جامعه هدف را مورد هدف قرار داده و به صورت کارآمد و سریع تری اقدام به برند سازی کنند. علاوه بر آن ابزار های انالیز و اندازه گیری بازاریابی دیجیتال به تحلیل کمپین های تبلیغاتی کمک می کنند.

هدف از بازاریابی دیجیتال چیست؟

هدف از بازاریابی دیجیتال و یادگیری دیجیتال مارکنینگ این است که کسب وکارها توجه کاربران را هنگام استفاده از اینترنت، جستجو کردن، وب گردی، استفاده از شبکه های اجتماعی و.. متوجه خود کنند و بازدید کننده را به مشتری تبدیل کنند.

هدف دیجیتال مارکتینگ این است که به شما کمک می کند تا ترافیک، سرنخ و فروش جدیدی را برای کسب و کار خود از طریق دستیابی به افرادی که به دنبال محصولات و خدمات شما هستند به دست آورید. دیجیتال مارکتینگ به خودی خود فرآیند بازاریابی آنلاین شرکت شما برای تبدیل مخاطبان به مشتریان بالقوه و مشتریان با ارزش است.

مزیت های دیجیتال مارکتینگ

 • کم ریسک بودن
 • کم بودن هزینه ها
 • امکان نتیجه گرفتن سریع از کار، هم برای بازاریاب هم برای کاربر
 • امکان اندازه گیری و جمع آوری داده ها
 • فراهم بودن شرایط تعاملی
 • امکان شخصی سازی
 • به راحتی در معرض دید بودن
 • دسترسی بی حد و مرز جهانی

معایب دیجیتال مارکتینگ

 • وابستگی به تکنولوژی
 • مشکلات مربوط به امنیت و حریم خصوصی
 • هزینه های نگهداری به دلیل تحول مداوم ابزار کار
 • لزوم شفافیت در قیمت گذاری و افزایش رقابت در خصوص قیمت ها
 • وجود رقابت جهانی

چرا بازاریابی دیجیتال اهمیت بالایی دارد؟

بعد از تعریف و شناخت این نوع بازاریابی شاید هنوز برای برخی از شما این سوال پیش بیاید که چرا اینقدر به دیجیتال مارکتینگ توجه می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید مزایای آن را بررسی کنیم تا متوجه اهمیت دیجیتال مارکتینگ شوید.

1. پیگیری مسیر ورود کاربران در دیجیتال مارکتینگ راحت است.

یکی از مزایای اصلی ديجيتال ماركتينگ این است که می توان بازدید کنندگان را دنبال کرد و راه هایی که کاربران برای رسیدن به وب سایت و صفحه مورد نظر شما را طی می کنند  زیر نظر گرفت. همچنین با آنالیز می توان فهمید که کدام کانال های مارکتینگ بازدهی بیشتری دارند و باعث جذب مشتریان به کسب و کار می شوند.

ابزار های زیادی برای کمک به شما وجود داردبرای اینکه بتوانید فرایند دیجیتال مارکتینگ خود را رصد کنید. مهمترین ابزار هایی که باید بلد باشید گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول است.

در سراسر وب آموزش های زیادی برای استفاده از این دو ابزار حیاتی گوگل وجود دارد. مخصوصا می توانید در یوتیوب آموزش های خوبی از تیم گوگل برای یادگیری اساسی مشاهده کنید.

2. بررسی رفتار مشتریان در دیجیتال مارکتینگ قابلیت پیاده سازی دارد.

با بررسی رفتار مشتریان و ویژگی هایی از قبیل سن، جنسیت و… از طریق ابزارهایی که در بازاریابی دیجیتال موجود است، می توان مشتریانی را که پتانسیل بالاتری برای خرید دارند پیدا کرد.

با بهبود تجربه کاربری در کسب و کار آنلاین خود به راحتی می توانید قیف فروش خود را گسترش دهید.  ابزارهای مفیدی برای ساخت نقشه نقاط داغ سایت و ضبط رفتار کاربران وجود دارد. این ابزارها بسیار حرفه‌ای و معمولا خیلی گران‌قیمت هستند، اما می توانید از نسخه های رایگان این ابزار ها نیز استفاده کنید. مانند ابزار هات جار


دوره حضوری وب مستر

3. در دیجیتال مارکتینگ دسترسی مخاطبان به محصولات راحت و سریع تر است.

با گسترش اینترنت و فضای وب، اگر از بازاریابی آنلاین درست استفاده کنید، سبب می شود کاربران بتوانند به راحتی و با یک کلیک با محصول شما آشنا شوند.

مخاطبان دیجیتال مارکتینگ در هر مکانی به محصولات شما به دلیل عدم وجود مرز جغرافیایی دسترسی دارند. می توانید مخاطبان مناسب را در زمان مناسب هدف قرار دهید. شخصی سازی با بازاریابی دیجیتال ساده تر است. در هر مرحله از فرآیند خرید با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید. با کمترین هزینه به مشتریان بیشتری دست پیدا کنید.

4. هزینه اجرای بازاریابی دیجیتال پایین است.

یکی از مزایای مهمی بازاریابی اینترنتی صرفه جویی در زمان و هزینه ها است. برای مثال برای تولید بروشورهای تبلیغاتی باید زمان و هزینه زیادی را برای چاپ و پخش بروشور ها صرف کرد، اما در این نوع بازاریابی می توان  تنها با ارسال ایمیل یا ساخت کلیپ و انتشار آن، پیام و شعار تبلیغاتی خود را به گوش مشتریان برسانید.

5. هدف گیری مشتری در دیجیتال مارکتینگ

در بازاریابی اینترنتی شما می توانید مشتریان خود را دسته بندی کنید و پیشنهاد های مختص هر دسته را در اختیار آن ها قرار دهید. دسته بندی هایی مانند سن، تحصیلات، علاقه مندی ها، جنسیت و…

دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای ان

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

برای حضور و فعالیت در حوزه بازاریابی دیجیتال باید ابتدا با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم. دیجیتال مارکتینگ دارای 7 زیر شاخه اصلی است:

1. سئو SEO یا بهینه سازی برای موتور های جستجو
2. بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM
3. بازاریابی محتوایی
4. بازاریابی شبکه های اجتماعی
5. تبلیغات کلیکی یا PPC
6. بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش Affiliate Marketing
7. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

هر چقدر که فضای وب و کاربران آن افزایش پیدا می کند، رقابت بین کسب و کار ها نیز شدیدتر می شود. با این وجود اگر کسب و کاری تحقیقات بازار انجام دهد و مشتری خود را به خوبی بشناسد، با داشتن استراتژی مناسب می تواند بازاریابی در فضای وب را به صورت موثر انجام دهد. بازاریابی دیجیتال فرصت های زیادی را پیش روی کسب و کارها قرار می دهد تا مشتریان بیشتری را جذب کنند.
digital marketing شامل مفاهیم و مباحث گسترده ای است و هر فعالیتی که مرتبط با بازاریابی باشد و در فضای اینترنت انجام شود، به عنوان زیر مجموعه ی آن شناخته می شود.

1. سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

یکی از قدرتمند ترین کانال های بازاریابی دیجیتال، سئو است. سئو که مخفف عبارت Search Engine Optimization است به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. سئو را به مجموعه فعالیت هایی که به افزایش کیفیت ترافیک ورودی سایت از طریق موتور جستجو کمک می کند گفته می شود که این فعالیت ها در نهایت افزایش بازدید سایت و افزایش فروش را به دنبال دارد.

SEO را با یک مثال برای شما توضیح می دهیم:

برای مثال شما در گوگل جستجو می کنید: “کسب و کار اینترنتی” و می خواهید در مورد راه اندازی آن اطلاعات کسب کنید. سایتی که در صفحه اول نتایج جستجو و یا در رتبه اول قرار دارد برای شما بسیار اطمینان بخش تر از سایر لینک ها است. به همین دلیل همه کسب و کارها تلاش می کنند که با سئوی درست در رتبه های مناسب قرار بگیرند.


دوره حضوری سئو مستر

2. بازاریابی موتور جستجو یا SEM

بازاریابی موتور جستجو که با کلمه اختصاری SEM شناخته می شود به منظور دسترسی بیشتر و راحت تر کاربران به وب سایت کسب و کارها است به خصوص موقع سرچ در موتورهای جستجو مانند گوگل. بازاریابی SEM با استفاده از تبلیغات پولی انجام می شود و هدف آن ارتقا وب سایت ها از طریق بیشتر دیده شدن آن ها در صفحات موتور های جست و جو است.
زمانی که شما چیزی را در وب جستجو می کنید، وب سایت هایی را درقسمت میانی مشاهده می کنید، حاصل یک سئو خوب هستند و در دسته استراتژی های رایگان دیجیتال مارکتینگ قرار دارند. وب سایت هایی که در قسمت بالا و پایین صفحه مشاهده می شوند، حاصل استراتژی پولی سئو است.

مردم آنچه را که می خواهند جستجو کرده و تبلیغ کننده ای که انتخاب کرده اید ( مثلا گوگل ادوردز) کلمات مرتبط با جستجو ها را هدف قرار داده و شما تنها در صورتی باید به تبلیغ کنندگان پول بپردازید که مشتریان بالقوه بر روی لینک تبلیغ شما کلیک کنند.

3. بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب و کار است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد. هدف کلی این نوع بازاریابی جذب مخاطبین جدید و حفظ مشتریان فعلی و قبلی است که مخاطب در این استراتژی به وسیله ارائه محتوای ارزشمند جذب می شود.
بازاریابی محتوایی می تواند مطالبی که در وب سایت یا شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنید یا مطالبی که به عنوان مهمان برای سایت های دیگر منتشر می کنید و در وبسایت آن ها به سایت خود لینک می دهید و یا اینفوگرافیک ها، ویدئو ها و.. که امکان به اشتراک گذاری در پلتفرم های شبکه های مجازی وجود داشته باشد.


محتوا در دیجیتال مارکتینگ

هدف بازاریابی محتوا

هدف بازاریابی محتوایی، بهبود تعاملات کاربر در وب سایت شما با ایجاد محتوای شخصی سازی شده است، یعنی ارائه محتوایی که دغدغه مخاطب بوده و به سوالات او پاسخ می دهد. بدین ترتیب با بهبود تجربه مشتری در وب سایت می توان او را نسبت به یک محصول و یا کسب و کار خود علاقه مند کرده و بازاریابی خود را اثربخش تر کنید.
به عنوان مثال، می توانید از call to action های دینامیک استفاده کنید که به هر مشتری پیشنهادهایی متناسب با نیازهای او نشان داده شود. با این کار میزان اطلاعات بیهوده ای که آنها در وب سایت شما دریافت می کنند کاهش می یابد و آنها بنرها و پاپ آپ هایی دریافت می کنند که کاملا به رفع نیاز آن ها کمک می کند.
همچنین می توانید از فرم های هوشمند استفاده کنید تا اطلاعات تماس مخاطب خود را دریافت کرده، کمپین های ایمیلی مرتبط با نیاز او را طراحی کنید و بر اساس محتوایی که در سایت شما خوانده است، برای او ایمیل بفرستید و محصول مرتبط پیشنهاد کنید.

مزیت بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یکی از فرایندهایی است که به سئو سایت شما کمک شایانی می‌کند. محتوای مورد استفاده در وبسایت شما نمایش دهنده قدرت، اعتبار و شخصیت برند شما است. محتوا اگر بر اساس اصول بازاریابی آنلاین و متناسب با بیزینس شما تهیه و تنظیم شود، می‌تواند مانند یک آهن‌ربای قدرتمند، مشتریان بالقوه و مخاطبان شما را به سمت کسب وکارتان جذب کند.

انواع فرمت محتوا در دیجیتال مارکتینگ

محتوا می تواند در فرمت های زیر تولید شود:

 • وبلاگ نویسی و انتشار محتوای متنی در وب‌سایت
 • ایمیل
 • عکس
 • ویدئو
 • کتاب‌های الکترونیکی (صوتی، متنی، تصویری) و…
 • آیتم‌های چاپی مانند بروشورها یا مجلات را نیز می‌توان به عنوان نوع سنتی بازاریابی محتوایی قلمداد کرد.


انواع محتوا در بازاریابی دیجیتال

پادکست

از نظر فنی، صدا بیشتر یک نوع رسانه یا کانال است تا یک تکنیک تبلیغاتی، اما بر اساس مطالعه های انجام شده، افراد 12 سال به بالا در سطوح بی سابقه ای به محتوای صوتی آنلاین گوش می دهند. آن ها به طور متوسط 17 ساعت در هفته را برای گوش دادن به پادکست های مورد علاقه خود، برنامه های رادیویی آنلاین و کتاب های صوتی اختصاص می دهند.
درست است که تقاضا برای محتوای صوتی افزایش یافته است ، اما به این معنی نیست که مخاطبان به پادکست شما هم گوش کنند. در حقیقت ، آنها فقط در صورتی به پادکست گوش می دهند که بتواند توجه آنها را جلب کند و در نهایت آنها را سرگرم کند.
اینجاست که قسمت تکنیکی مطرح می شود: بسیاری از پادکست ها بر مدل میزبان/مهمان تکیه می کنند که بسیار هم موفقیت آمیز است، زیرا هر دو طرف از مخاطبان یکدیگر بهره می برند. به همین دلیل مهم است که مهمانان پادکست خود را عاقلانه انتخاب کنید. با هر مهمانی که در پادکست شما حضور پیدا می کند، به مخاطبان شما نیز افزوده می شود.

بازاریابی ویدئویی

تماشای ویدیو توسط کاربر همچنان در حال افزایش است و در انتقال اطلاعات و جذب انواع مشتریان موثرتر از تلویزیون عمل می کند. ویدئو اولین رسانه در استراتژی محتوایی است که از مقالات وبلاگ ها و اینفوگرافیک ها نیز پیشی گرفته است. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:
ویدئو انعطاف پذیر است. شما می توانید ویدیویی برای YouTube ایجاد کنید، آن را در وبلاگ خود نیز منتشر کنید، در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و ….
ویدئو برای وب سایت شما ورودی ارگانیک جداگانه ای می آورد. Google ویدیوها را در صفحات جداگانه ای از نتایج موتورهای جستجو نشان می دهد. یوتیوب نیز به تنهایی یک موتور جستجو است و پس از خود گوگل دومین سایت پربازدید است.

بیشتر بخوانید: راهکارهای حفظ و افزایش وفاداری مشتریان

4. بازاریابی شبکه های اجتماعی (SSM)

یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ بازاریابی شبکه های اجتماعی یا SSM است. با بازاریابی صحیح و مناسب در شبکه های اجتماعی می توان مخاطبین زیادی را جذب کرده و کسب و کار خود را رونق ببخشید. با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در شبکه های اجتماعی، می توان گفت که حضور و بازاریابی در آن ها تقریبا برای هر کسب و کاری مفید است. این نوع بازاریابی هم شامل بازاریابی ارگانیک (بدون پرداخت هزینه) و هم شامل تبلیغات هزینه ای است، مثل اینفلوئنسرمارکتینگ.

محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی در میان شبکه های محبوب مورد استفاده در ایران اینستاگرام و تلگرام هستند.

مزیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

 1. حضور مخاطبین بالقوه بسیار و یادآوری نام کسب وکار شما به صورت پیوسته
 2. جلب اعتماد مخاطب با معرفی درست کسب و کارتان
 3. هدایت مخاطبان به سمت وب سایت و افزایش ترافیک ورودی


دوره حضوری سوشال مستر

چگونه بفهمید استراتژیتان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به کمک نیاز دارد؟

شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی خیلی فعال باشید یا فعالیت خاصی نداشته باشید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به افزایش مخاطبان و در نتیجه افزایش فروش شما کمک کند. در اینجا سه علامت وجود دارد که نشان می‌دهد استراتژی فروش و بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی تا چه اندازه ناکارآمد بوده است.

 1. شما هیچ نتیجه مفیدی از حضور در شبکه های اجتماعی مشاهده نمی‌کنید.
  موارد زیادی مثل افزایش آگاهی مردم از وجود برند شما، افزایش فروش، افزایش مذاکرات با مشتری، سرویس‌دهی مشتریان و … می‌توانند به بهبود نتیجه کار شما کمک کنند. رسانه اجتماعی شما نمی‌تواند همه این عوامل را در یک‌زمان داشته باشد، پس سعی کنید برای شروع، روی یک یا دو هدف مهم تمرکز کنید و اولویت‌های خود را مشخص کنید.
 2. شما در حال شلیک کردن به هوا هستید.
  شاید شما از رسانه درستی استفاده نمی‌کنید. اگر شما شرکتی هستید که مخاطبین زیادی دارد، باید بدانید که اکثر مخاطبین شما از چه طریقی وارد سایت شما می‌شوند. نتایج گوگل آنالیتیکس را بررسی کنید تا ببینید ترافیک ورودی سایت شما از کجا است و سعی کنید تمرکز خود را روی آن بخش افزایش دهید تا مشتریان بیشتری جذب کنید.
 3. لایک و اشتراک گذاری محتوای شما کم است.
  اگر فالوئرهای شما علاقه ای به اشتراک گذاری محتوایتان نشان نمی دهند، سعی کنید برای آن ها ارزش ایجاد کنید. به راه‌هایی که محصول شما می‌تواند به مردم کمک کند فکر کنید و آن‌ها را به مردم نشان دهید تا بیشتر به اشتراک گذاشته شوید و بیشتر از شما خرید کنند.

10 نکته کاربردی در بازاریابی اینستاگرامی

5. تبلیغات کلیکی یا PPC

تبلیغات کلیکی (pay per click) به روشی در تبلیغات اینترنتی گفته می شود که در آن یک کسب و کار تبلیغ خود را توسط سرویس دهنده این نوع تبلیغات، در سایت و یا اپلیکیشنی قرار داده و به ازای هر کلیک و توجه کاربران به تبلیغ خود مبلغی را پرداخت می کند. مهارت تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی در این نوع بازاریابی می تواند بسیار به شما کمک کند.

6. بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

همکاری در فروش جزء روش هایی از بازاریابی است که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی فروش محصولات داشته باشد. این نوع بازاریابی توسط افراد خارج از کسب و کار انجام می شود. به زبان ساده تر در بازاریابی وابسته یا بازاریابی پورسانتی، فردی محصول شما را بر روی وب سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود تبلیغ می کند و اگر این تبلیغات منجر به فروش شود، مبلغی را از طرف صاحب محصول که شما باشید می گیرد.

7. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

یکی از روش های بازاریابی مستقیم یا direct marketing، ایمیل مارکتینگ است که یکی از ضروری ترین ابزارهای کسب و کار برای دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود. به زبان ساده ایمیل مارکتینگ ارسال ایمیل گروهی به افراد برای معرفی خدمت یا محصول است. این روش اگر درست تحلیل شود و مدام بهینه شود، تاثیر فوق العاده ای در فروش شما خواهد داشت.


ایمیل مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی

اتوماسیون بازاریابی برای افزایش کارایی کمپین های ایمیلی

اتوماسیون یعنی استفاده از فناوری برای حذف اقدامات دستی و ایجاد عملکردهای تکراری یا قابل برنامه ریزی به صورت خودکار. اتوماسیون بازاریابی این فرآیند را در فعالیتهای بازاریابی CRM و ایمیلی شما اعمال می کند تا بتوانید زمان خود را آزاد کرده و پیام خود را در مقیاس وسیع ارسال کنید.
می توانید انواع کمپین های ایمیلی خود را با این اتوماسیون انجام دهید: کمپین فروش بیشتر به مشتریان فعلی، یادآوری رویدادها، ریتارگتینگ ها و …

بیشتر بخوانید: تحقیقات بازاریابی و اهمیت آن

دیجیتال مارکتینگ در سال 2021

روش های بازاریابی بسیار متفاوت و پیچیده هستند و ما در ادامه این مطلب می خواهیم به شما در یادگیری موثرترین تکنیک های بازاریابی دیجیتالی 2021 کمک کنیم و به 14 تا از بهترین ها اشاره خواهیم کرد.

دیجیتال مارکتینگ برای برندسازی و ایجاد آگاهی

1. قصه گویی

محققان روانشناسی ثابت کرده اند که قصه گویی بهترین راه برای جلب توجه افراد، ذخیره اطلاعات در خاطرات و تاثیرگذاری روی احساسات آنها است. مغز انسان به گونه ای برنامه ریزی شده است که بخواهد، جستجو کند و به روایاتی خوش ساخت پاسخ دهد و این هرگز تغییر نخواهد کرد.
اگر یک صفحه “درباره ما” در وب سایت خود دارید که فقط برای بیان آنچه شما انجام می دهید و برای چه کسانی این کار را انجام می دهید ایجاد شده است، یک روایت جذاب راهی عالی برای ارتقاء آن صفحه و استقبال خوانندگان است. در نظر داشته باشید که قصه گویی چقدر قدرتمند است و اگر داستان شما مملو از تعارض و تعجب باشد و احساسات مخاطب را درگیر کند، آن ها بدون توجه به میزان معروفیت برند شما، شما را دنبال خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: تکنیک های بازاریابی عصبی برای نفوذ در دیگران

2. روابط عمومی دیجیتال digital PR

متوسط زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی در سال 2020، 145 دقیقه در روز بوده که نسبت به سال قبل افزایش یافته است. نیازی به گفتن نیست که مردم نسبت به گذشته زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی صرف می کنند و متخصصان روابط عمومی استراتژی خود را از تمرکز بر نشریات خبری به تمرکز بر افزایش ترافیک وب سایتها و رسانه های اجتماعی تغییر داده اند.
بنابراین قبل از اینکه محتوایی تولید کنید، مطمئن شوید که برای مخاطبان دیجیتالی شما مناسب و جالب است.


3. روش صدای فراگیر در بازاریابی اینترنتی

یک تبلیغ هر چند بار که توسط یک مخاطب خاص دیده شود اثربخشی بیشتری خواهد داشت، پس می توان با اطمینان گفت که هر اقدام بازاریابی و تبلیغاتی هرچه بیشتر دیده شود، تاثیر بیشتری خواهد داشت.
تکنیک بازاریابی صدای فراگیر می گوید که کانال ها و هر آن چه که دارید و برای تبلیغات از آن استفاده می کنید، برای ایجاد آگاهی واقعی از برند کافی نیست، بلکه شما باید در هر جای دیگری که مخاطب برای بررسی محصولات مراجعه می کند ظاهر شوید. مثلا:

 • وب سایت های مختلف و دایرکتوری ها
 • حضور در رسانه هایی که مخاطب شما بیشترین استفاده را دارد مثلا مقاله، فیلم، پادکست و…
 • استفاده از تبلیغات اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی

اگر بتوانید افراد زیادی را ترغیب کنید تا هم زمان در مورد شما و محصولتان به خوبی صحبت کنند، می توانید آگاهی مخاطب نسب به برندتان را خیلی سریع تر افزایش دهید.

4. ایجاد جوامع دیجیتالی

یکی از بهترین راه ها برای افزایش مشارکت و ایجاد آگاهی و اقتدار برند، ایجاد روابط با مشتریان، کاربران و سایر افراد در صنعت است.
بسیاری از برندها در حال ایجاد جوامع دیجیتالی در رسانه های اجتماعی و شبکه های اختصاصی خود هستند. این جوامع می توانند به سادگی با پرسش و پاسخ های ساده و انتشار یک بیانیه در توییتر ایجاد شوند. با مدیریت این جامعه شما در حال ایجاد روابط پایدار با مشتریان وفادار و نزدیک شدن به آن ها هستید و خود را نیز به عنوان یک قدرت در صنعتتان تثبیت می کنید.

بیشتر بخوانید: مشتریان فعلی، راهی رایگان برای بهبود فروش

بازاریابی دیجیتال برای افزایش ترافیک وب سایت

5. بهینه سازی عنوان مقالات وبلاگ

هنگامی که یک پست وبلاگ می نویسید، آیا از اولین عنوانی که به ذهنتان می رسد استفاده می کنید یا سعی می کنید چندین عنوان بنویسید و از بین آن ها انتخاب کنید؟

افراد تا زمانی که انتخاب نکنند روی عنوان مطلب شما کلیک کنند، به بقیه مطالب شما دسترسی نخواهند داشت. به همین دلیل بسیار مهم است که عناوینی جذاب برای مخاطبان خود بنویسید و آنها را مجبور به کلیک کنید. با افزایش اثربخشی عناوین خود، می توانید نرخ کلیک (و در واقع ترافیک) وب سایتتان را افزایش دهید. از ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت مثل گوگل سرچ کنسول استفاده کنید تا ببینید چه کاری می توانید برای بهبود عنوان خود انجام دهید.

6. مدل ستون-خوشه ( مادر-فرزند)

مدل مادر فرزند در بازاریابی محتوا

از آنجا که امروزه مردم برای دریافت پاسخهای دقیق و مناسب برای اکثر سوالات خود به گوگل اعتماد می کنند، Google باید هدف و زمینه پشت هر جستجو را درک کند. برای انجام این کار ، گوگل با ربات های مخصوص ارتباطات موضوعی در بین سوالات کاربران را تشخیص میدهد، به سوالات مشابهی که کاربران در گذشته جستجو کرده اند نگاه میکند و محتوایی را که به بهترین شکل به آنها پاسخ می دهد را نشان می دهد. در نتیجه Google محتوایی را ارائه می دهد که معتبرترین در هر زمینه است.
برای اینکه به Google کمک کنید محتوای شما را به عنوان مرجع معتمد بشناسد، مدل ستون- خوشه که در فارسی به مدل مادر- فرزند معروف است را در وبلاگ خود پیاده سازی کنید.
یک محتوای مادر مثلا راهنمای جامع بازاریابی که به صورت کلی به یک موضوع می پردازد را ایجاد کنید و به صفحات فرزند (مقالات فرعی) که به موضوعات فرعی آن موضوع می پردازند لینک بدهید. با این کار به Google پیام می دهید که مقاله مادر شما یک مرجع در این زمینه است.
پیوند همه صفحات فرزند به مادر قدرت دامنه را به تمام فرزندها انتقال می دهد. بنابراین اگر محتوای مادر شما رتبه بالاتری داشته باشد، صفحات فرزند نیز ورودی ارگانیک بیشتری از سمت گوگل دریافت می کنند و در مقابل اگر یکی از صفحات فرزند در یک کلمه خاص رتبه بگیرد، به افزایش رتبه صفحه مادر نیز کمک میکند.

بیشتر بخوانید: تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی

7. بهینه سازی محتوا

جالب است بدانید که بیش از 80 درصد بازدید ماهانه وبلاگ وب سایت ها از پست هایی است که حداقل شش ماه قبل منتشر شده اند. بنابراین بهتر است که برای بهینه سازی و به روز رسانی این محتواها زمان زیادی اختصاص دهید. با اضافه کردن اطلاعات جدید و بازنشر آن ها می توانید ترافیک خود را تا دو الی سه برابر افزایش دهید.

8. ریتارگتینگ

بسیاری از تکنیک های بازاریابی به جای افزایش اثربخشی بر روی مخاطبانی که قبلاً به دست آورده اید، برای جذب مخاطبان جدید هستند. به همین دلیل است که هدف گیری مجدد مخاطب یا همان ریتارگتینگ، به عنوان یک تاکتیک بسیار کم استفاده در این لیست جای می گیرد.
بگذارید ریتارگتینگ را با یک مثال توضیح دهیم: یک مشتری به یک وب سایت وارد می شود و محصولی را بررسی می کند، ولی خریدی انجام نمی دهد و از سایت خارج می شود. ریتارگتینگ به شما این امکان را می دهد تا با نمایش تبلیغات مربوط به آن محصول در سایت های دیگر (به عنوان مثال تبلیغات بنری یا تبلیغات فیس بوک) ، علاقه اولیه آن مشتری را به او یادآوری کنید. در واقع، تبلیغات شما در اینترنت این مشتری ها را دنبال می کنند و احتمال بازگشت آنها به وب سایتتان را برای خرید افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید: راهکارهای افزایش فروش برای تمام کسب و کارها

9. روش آسمان خراش در گرفتن بک لینک

گرفتن لینک ورودی از وب سایت ها و صفحات باکیفیت و قدرتمند، برای افزایش قدرت دامنه وب سایت شما بسیار مهم است. یکی از روشهای بدست آوردن بک لینک های با کیفیت بالا این است که از طریق ایمیل از سایر وب سایت هایی که دارای امتیاز دامنه یکسان یا بالاتری نسبت به شما هستند بخواهید که از محتوای برتر خود به محتوای شما لینک بدهند. در این تکنیک محتوای شما باید با محتوای وب سایت ارجاع دهنده مرتبط باشد.
هم چنین می توانید از روش آسمان خراش Backlinko استفاده کنید. روش آسمان خراش یک استراتژی SEO است که در آن شما محتوایی را پیدا می کنید که در کلمه کلیدی مورد نظر شما بهترین رتبه را دارد و سپس محتوایی ایجاد می کنید که بهتر از آن باشد. سپس از ابزارهای SEO مثل ahrefs برای یافتن همه سایت هایی که به محتوای رقیبتان پیوند داده اند، استفاده کنید و از مرتبط ترین آنها بخواهید که لینک رقیب شما را با لینکی به محتوای بهبودیافته شما جایگزین کنند.

تکنیک های بازاریابی برای تبدیل و بهبود

تکنیک های تبدیل و بهبود در بازاریابی دیجیتالی

10. آزمایش A و B برای CTAها

اگر می خواهید که مشتریان شما فرم خاصی را در وب سایت پر کنند و به لیست مشترکین و اعضای سایت شما یا به لیست ایمیل مارکتینگ شما وارد شوند، باید دعوت به اقدام ها یا همان call to action های خود را بهینه کنید. نمی توان فرمول واحدی برای تمام کسب و کارها ارائه داد، زیرا رفتار مخاطبان هر کسب و کاری متفاوت است. بنابراین شما با بررسی رفتار کاربر در سایت خود می توانید تشخیص دهید که آیا رنگ دکمه خرید یا جایگاه دکمه ارسال اطلاعات و … مناسب است یا خیر. برای این کار چندین مورد را تست Aو B کنید تا به نتیجه بهینه برسید. مراقب باشید که چند متغیر را همزمان تغییر ندهید تا بتوانید تاثیر هر کدام را جداگانه بسنجید.

11. تقسیم بندی مخاطبان

در دنیایی که مملو از سر و صدای دیجیتالی است، ایجاد محتوای نامربوط یا بی دلیل توجه هیچکس را جلب نمی کند. برای ارسال محتوای مناسب به شخص مناسب در زمان مناسب، از تقسیم بندی مخاطبان استفاده کنید و آن ها را بر اساس ویژگی های شخصی مانند اطلاعات جمعیت شناختی ، روان شناسی و اطلاعات رفتاری به گروه های خاص تقسیم کنید.
این تکنیک به شما امکان می دهد ارزش ایمیل های خود را افزایش دهید. به عبارت دیگر، به جای ایجاد پیام هایی که برای همه جذاب باشد، می توانید پیام های خود را بسیار دقیق تر کنید زیرا مخاطب هدف خاص تری دارید.
برای پیاده سازی صحیح تکنیک های تقسیم بندی مخاطبان در استراتژی بازاریابی ایمیلی خود، به CRM و سیستم سازی نیاز دارید تا بتوانید مشتریان مناسب را در پایگاه داده ای با پیام های خاص خودشان قرار دهید.

نتیجه گیری

اگر در حال توسعه یک برنامه از انواع ماركتينگ های جدید یا بهبود برنامه های قبلی خود هستید، باید تکنیک های جدید بازاریابی اینترنتی را حتما در نظر بگیرید و اجرا کنید.
حتی اگر استراتژی شما مناسب و درست باشد، تکیه بر روش های آزمایش شده گذشته کافی نیست، زیرا با گذشت زمان تکنیک های قدیمی مزیت رقابتی خود را از دست می دهند. روش های جدید دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کنند تا اهداف استراتژیک خود را با روش های جدید و نوآورانه تری پیاده سازی کنید.

4.8 16 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
30 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلیلوند

من به شخصه اعتقادی به دیجیتال مارکتینگ نداشتم تا اینکه به طور اتفاقی در جلسه ای با خانم علویان حضور داشتم. طراحی سایت و سئو رو برای من و همکارم توضیح دادن و من از اونجا واقعا به معجزه بازاریابی اینترنتی ایمان اوردم.

نوراللهی

اگر امکانش هست کتاب در زمینه دیجیتال مارکتینگ معرفی کنین

mohammadi

سلام. آیا بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتال مترادف هستند؟

maryam salarian

میشه لطفا در مورد شغل دیجیتال مارکتر هم توضیح بدین؟

بهزاد

تفاوت بازاریابی کلاسیک یا همون بازاریابی آفلاین با بازاریابی دیجیتال در چیه؟

محمدرضا چگینی

تاکتیک های پرکاربرد در دیجیتال مارکتینگ کدوم موارد هستن؟

alizade

واقعا مقاله جامعی بود. ممنون

farashah

یکی از کاملترین مقالاتی بود که در مورد digital marketing خوندم.

عرفان محیطی

سلام مقاله‌ی بسیار کاملی بود.
فقط یه سوال دیجیتال مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی است میشه لطف کنید برخی از انواع دیگه‌ی بازاریابی رو هم بطور خلاصه بگید.ممنون

مهلا رسولی

بسیار عالی و کامل بود
و به من که نمیدونستم چجوری میشه یک بازاریابی آنلاین رو شروع کرد و ادامه داد واقعا کمک کرد و همه اطلاعات کامل و جامع بودن
خسته نباشید 🙌🏻❣️

محمد امین زارع

با سلام
این مطلب همه‌ی اطلاعات لازم را برای یک تازه کار ارائه میده و راهکارهای لازم رو معرفی کرده جوری که جایی برای سوال کردن نمیمونه
سپاسگزارم 💙

یاسمین دهقان

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم چه رشته ای متناسب با کار دیجیتال مارکتینگ است؟

حسین میرعبادی

سلام در مقاله ای خوندم که دیجیتال مارکتینگ میتونه همزمان آنلاین و آفلاین اجرا بشه. به روش آنلاین می تونیم درآمد بیشتری کسب کنیم یا آفلاین؟

سیما سالاری

سلام
اگر میشه یه سری از چالش های دیجیتال مارکتینگ رو معرفی کنید.
ممنون.

جهانی

فکر نمیکردم دیجیتال مارکتینگ میشه به این شدت بدرد بخور باشه
بعد از این مقاله واقعا ذهنیتم در رابطه با مارکتینگ آنلاین به کل عوض شد

مجد

دیجیتال مارکتینگ شاید در نگاه اول بسیار ساده باشد ولی وقتی وارد این مبحث میشیم باید نکاتی را رعایت کنیم

مقاله "آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ به همراه روش های آن برای فروش بیشتر " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.