دیجیتال مارکتینگ و انواع روش های آن برای فروش بیشتر

در این مقاله می خوانید:

دیجیتال مارکتینگ را وقتی می شنویم اولین چیزی که ممکن است به ذهن هر فرد برسد متفاوت است، برای مثال صاحبین مشاغل احتمالا با شنیدن این کلمه به یاد وب سایت ها می افتند، برخی افراد نیز به یاد شبکه های اجتماعی یا وبلاگ ها و… . تمامی موارد ذکر شده موارد درستی هستند و هر کدام در کنار هم مانند پازل یک مجموعه ای جامع و گسترده را در حوزه بازاریابی به وجود می آورند که ما آن را به نام دیجیتال مارکتینگ digital marketing ( یا بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی ) می شناسیم. برای این که یک کسب‌وکار بتواند جنبه های رقابتی خود را حفظ کند، باید بتواند حداقل بعضی از جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ را در خود ایجاد کرده و از درست و به جا از آن ها استفاده کند.
یکی از ملزوماتی که هر کسب و کاری به آن نیاز دارد بازاریابی اینترنتی است. کسبوکار های هرچند کوچک با فعالیت در سطح محلی و حضور فعال و موثر در اینترنت، می توانند تخصص، محصول و حوزه کاری خود را به دیگران معرفی کرده و به مشتری های راغب جدیدی دست پیدا کنند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی است. بازاریابی به هر فعالیتی که در راستای جذب و حفظ مشتری انجام گیرد گفته می شود. اما بازاریابی امروزی با بازاریابی سنتی تفاوت زیادی دارد، چرا که در گذشته کسب و کار ها از طریق بازاریابی سنتی مانند چاپ بروشور، تبلیغ تلویزیونی، بیلبورد، و.. استفاده می کردند که هم چنان نیز ادامه دارد. اما با گسترش فضای اینترنتی و دیجیتالی، فعالیت جذب و حفظ مشتری در بستر اینترنت انجام می گیرد که به آن بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی اینترنتی گفته می شود.
در digital marketing کسبو کارها می توانند با هزینه ای کمتر تبلیغات خود را اجرا و محصول خود را معرفی کنند، در هر مرحله کمپین تبلیغاتی خود را زیر نظر داشته باشند، آنالیز کنند و در هر مرحله که مایل بوند آن را تغیر دهند تا به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود برسند.

بیشتر بخوانید: انواع روش های تبلیغات

دیجیتال مارکتینگ در واقع به هر ابزار، روش یا استراتژی گفته می شود که باعث معرفی و شناخته شدن نام کسب و کار در فضای آنلاین شود. با گسترش فضای وب و اینترنت و رایج شدن آن بین مردم، کسب و کارهای زیادی شروع به انواع بازاریابی دیجیتال جهت گسترش برند خود کردند، تا بتوانند کاربران بسیاری را با محصول و خدمات خود آشنا کنند.

روش های زیادی برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد مثل ایمیل مارکتینگ، بهینه سازی برای موتور جستجو یا سئو، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشیال مارکتینگ، تبلیغات آنلاین و… .

هدف بازاریابی دیجیتال چیست؟

هدف از بازاریابی دیجیتال این است که کسب وکارها توجه کاربران را هنگام استفاده از اینترنت، جستجو کردن، وب گردی، استفاده از شبکه های اجتماعی و.. متوجه خود کنند و بازدید کننده را به مشتری تبدیل کنند.

هدف دیجیتال مارکتینگ

مزیت های دیجیتال مارکتینگ

بعد از تعریف و شناخت این نوع بازاریابی شاید هنوز برای برخی این سوال پیش بیاید که چرا اینقدر به دیجیتال مارکتینگ توجه می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید مزایای آن را بررسی کرد.

۱. اندازه گیری تاثیر کانال های مختلف بازاریابی آنلاین

یکی از مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ این است که می توان بازدید کنندگان را دنبال کرد و راه هایی که کاربران برای رسیدن به وب سایت و صفحه مورد نظر شما را طی می کنند  زیر نظر گرفت. همچنین با آنالیز می توان فهمید که کدام کانال های مارکتینگ بازدهی بیشتری دارند و باعث جذب مشتریان به کسب و کار می شوند.

۲. قابلیت بررسی رفتار مشتریان

با بررسی رفتار مشتریان و ویژگی هایی از قبیل سن، جنسیت و… از طریق ابزارهایی که در بازاریابی دیجیتال موجود است، می توان مشتریانی را که پتانسیل بالاتری برای خرید دارند پیدا کرد.

۳. دسترسی راحت و سریع مخاطبان به محصول شما

با گسترش اینترنت و فضای وب، اگر از بازاریابی آنلاین درست استفاده کنید، سبب می شود کاربران بتوانند به راحتی و با یک کلیک با محصول شما آشنا شوند.

۴. هزینه اجرایی پایین در بازاریابی دیجیتال

یکی از مزایای مهمی بازاریابی اینترنتی صرفه جویی در زمان و هزینه ها است. برای مثال برای تولید بروشورهای تبلیغاتی باید زمان و هزینه زیادی را برای چاپ و پخش بروشور ها صرف کرد، اما در این نوع بازاریابی می توان برای مثال تنها با ارسال ایمیل یا ساخت کلیپ و انتشار آن پیام خود را به گوش مشتریان برسانید.

۵. هدف گیری مشتری در دیجیتال مارکتینگ

در بازاریابی اینترنتی شما می توانید مشتریان خود را دسته بندی کنید و پیشنهاد های مختص هر دسته را در اختیار آن ها قرار دهید. دسته بندی هایی مانند سن، تحصیلات، علاقه مندی ها، جنسیت و…

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

برای حضور و فعالیت در حوزه بازاریابی دیجیتال باید ابتدا با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم. دیجیتال مارکتینگ دارای ۷ زیر شاخه اصلی است:

۱. سئو SEO یا بهینه سازی برای موتور های جستجو
۲. بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM
۳. بازاریابی محتوایی
۴. بازاریابی شبکه های اجتماعی
۵. تبلیغات کلیکی یا PPC
۶. بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش Affiliate Marketing
۷. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

هر چقدر که فضای وب و کاربران آن افزایش پیدا می کند، رقابت بین کسب و کار ها نیز شدیدتر می شود. با این وجود اگر کسب و کاری تحقیقات بازار انجام دهد و مشتری خود را به خوبی بشناسد، با داشتن استراتژی مناسب می تواند بازاریابی در فضای وب را به صورت موثر انجام دهد. بازاریابی دیجیتال فرصت های زیادی را پیش روی کسب و کارها قرار می دهد تا مشتریان بیشتری را جذب کنند.
digital marketing شامل مفاهیم و مباحث گسترده ای است و هر فعالیتی که مرتبط با بازاریابی باشد و در فضای اینترنت انجام شود، به عنوان زیر مجموعه ی آن شناخته می شود.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

۱. سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

یکی از قدرتمند ترین کانال های بازاریابی دیجیتال، سئو است. سئو که مخفف عبارت Search Engine Optimization است به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. سئو را به مجموعه فعالیت هایی که به افزایش کیفیت ترافیک ورودی سایت از طریق موتور جستجو کمک می کند گفته می شود که این فعالیت ها در نهایت افزایش بازدید سایت و افزایش فروش را به دنبال دارد.

SEO را با یک مثال برای شما توضیح می دهیم:

برای مثال شما در گوگل جستجو می کنید: “کسب و کار اینترنتی” و می خواهید در مورد راه اندازی آن اطلاعات کسب کنید. سایتی که در صفحه اول نتایج جستجو و یا در رتبه اول قرار دارد برای شما بسیار اطمینان بخش تر از سایر لینک ها است. به همین دلیل همه کسب و کارها تلاش می کنند که با سئوی درست در رتبه های مناسب قرار بگیرند.

۲. بازاریابی موتور جستجو یا SEM

بازاریابی موتور جستجو که با کلمه اختصاری SEM شناخته می شود به منظور دسترسی بیشتر و راحت تر کاربران به وب سایت کسب و کارها است به خصوص موقع سرچ در موتورهای جستجو مانند گوگل. بازاریابی SEM با استفاده از تبلیغات پولی انجام می شود و هدف آن ارتقا وب سایت ها از طریق بیشتر دیده شدن آن ها در صفحات موتور های جست و جو است.
زمانی که شما چیزی را در وب جستجو می کنید، وب سایت هایی را درقسمت میانی مشاهده می کنید، حاصل یک سئو خوب هستند و در دسته استراتژی های رایگان دیجیتال مارکتینگ قرار دارند. وب سایت هایی که در قسمت بالا و پایین صفحه مشاهده می شوند، حاصل استراتژی پولی سئو است.

مردم آنچه را که می خواهند جستجو کرده و تبلیغ کننده ای که انتخاب کرده اید ( مثلا گوگل ادوردز) کلمات مرتبط با جستجو ها را هدف قرار داده و شما تنها در صورتی باید به تبلیغ کنندگان پول بپردازید که مشتریان بالقوه بر روی لینک تبلیغ شما کلیک کنند.

۳. بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب و کار است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد. هدف کلی این نوع بازاریابی جذب مخاطبین جدید و حفظ مشتریان فعلی و قبلی است که مخاطب در این استراتژی به وسیله ارائه محتوای ارزشمند جذب می شود.
بازاریابی محتوایی می تواند مطالبی که در وب سایت یا شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنید یا مطالبی که به عنوان مهمان برای سایت های دیگر منتشر می کنید و در وبسایت آن ها به سایت خود لینک می دهید و یا اینفوگرافیک ها، ویدئو ها و.. که امکان به اشتراک گذاری در پلتفرم های شبکه های مجازی وجود داشته باشد.

انواع فرمت محتوا

محتوا می تواند در فرمت های زیر تولید شود:

 • وبلاگ نویسی و انتشار محتوای متنی در وب‌سایت
 • ایمیل
 • عکس
 • ویدئو
 • کتاب‌های الکترونیکی (صوتی، متنی، تصویری) و…
 • آیتم‌های چاپی مانند بروشورها یا مجلات را نیز می‌توان به عنوان نوع سنتی بازاریابی محتوایی قلمداد کرد.

مزیت بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یکی از فرایندهایی است که به سئو سایت شما کمک شایانی می‌کند. محتوای مورد استفاده در وبسایت شما نمایش دهنده قدرت، اعتبار و شخصیت برند شما است. محتوا اگر بر اساس اصول بازاریابی آنلاین و متناسب با بیزینس شما تهیه و تنظیم شود، می‌تواند مانند یک آهن‌ربای قدرتمند، مشتریان بالقوه و مخاطبان شما را به سمت کسب وکارتان جذب کند.

۴. بازاریابی شبکه های اجتماعی (SSM)

یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ بازاریابی شبکه های اجتماعی یا SSM است. با بازاریابی صحیح و مناسب در شبکه های اجتماعی می توان مخاطبین زیادی را جذب کرده و کسب و کار خود را رونق ببخشید. با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در شبکه های اجتماعی، می توان گفت که حضور و بازاریابی در آن ها تقریبا برای هر کسب و کاری مفید است. این نوع بازاریابی هم شامل بازاریابی ارگانیک (بدون پرداخت هزینه) و هم شامل تبلیغات هزینه ای است، مثل اینفلوئنسرمارکتینگ.

محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی در میان شبکه های محبوب مورد استفاده در ایران اینستاگرام و تلگرام هستند.

مزیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

 1. حضور مخاطبین بالقوه بسیار و یادآوری نام کسب وکار شما به صورت پیوسته
 2. جلب اعتماد مخاطب با معرفی درست کسب و کارتان
 3. هدایت مخاطبان به سمت وب سایت و افزایش ترافیک ورودی

چگونه بفهمید استراتژیتان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به کمک نیاز دارد؟

شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی خیلی فعال باشید یا فعالیت خاصی نداشته باشید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به افزایش مخاطبان و در نتیجه افزایش فروش شما کمک کند. در اینجا سه علامت وجود دارد که نشان می‌دهد استراتژی بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی تا چه اندازه ناکارآمد بوده است.

 • ۱
  شما هیچ نتیجه مفیدی از حضور در شبکه های اجتماعی مشاهده نمی‌کنید.
  موارد زیادی مثل افزایش آگاهی مردم از وجود برند شما، افزایش فروش، افزایش مذاکرات با مشتری، سرویس‌دهی مشتریان و … می‌توانند به بهبود نتیجه کار شما کمک کنند. رسانه اجتماعی شما نمی‌تواند همه این عوامل را در یک‌زمان داشته باشد، پس سعی کنید برای شروع، روی یک یا دو هدف مهم تمرکز کنید و اولویت‌های خود را مشخص کنید.
 • ۲
  شما در حال شلیک کردن به هوا هستید.
  شاید شما از رسانه درستی استفاده نمی‌کنید. اگر شما شرکتی هستید که مخاطبین زیادی دارد، باید بدانید که اکثر مخاطبین شما از چه طریقی وارد سایت شما می‌شوند. نتایج گوگل آنالیتیکس را بررسی کنید تا ببینید ترافیک ورودی سایت شما از کجا است و سعی کنید تمرکز خود را روی آن بخش افزایش دهید تا مشتریان بیشتری جذب کنید.
 • ۳
  لایک و اشتراک گذاری محتوای شما کم است.
  اگر فالوئرهای شما علاقه ای به اشتراک گذاری محتوایتان نشان نمی دهند، سعی کنید برای آن ها ارزش ایجاد کنید. به راه‌هایی که محصول شما می‌تواند به مردم کمک کند فکر کنید و آن‌ها را به مردم نشان دهید تا بیشتر به اشتراک گذاشته شوید و بیشتر از شما خرید کنند.

۱۰ نکته کاربردی در بازاریابی اینستاگرامی

۵. تبلیغات کلیکی یا PPC

تبلیغات کلیکی (pay per click) به روشی در تبلیغات اینترنتی گفته می شود که در آن یک کسب و کار تبلیغ خود را توسط سرویس دهنده این نوع تبلیغات، در سایت و یا اپلیکیشنی قرار داده و به ازای هر کلیک و توجه کاربران به تبلیغ خود مبلغی را پرداخت می کند. مهارت تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی در این نوع بازاریابی می تواند بسیار به شما کمک کند.

۶. بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

همکاری در فروش جزء روش هایی از بازاریابی است که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی فروش محصولات داشته باشد. این نوع بازاریابی توسط افراد خارج از کسب و کار انجام می شود. به زبان ساده تر در بازاریابی وابسته یا بازاریابی پورسانتی، فردی محصول شما را بر روی وب سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود تبلیغ می کند و اگر این تبلیغات منجر به فروش شود، مبلغی را از طرف صاحب محصول که شما باشید می گیرد.

۷. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

یکی از روش های بازاریابی مستقیم یا direct marketing، ایمیل مارکتینگ است که یکی از ابزارهای ضروری برای دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود. به زبان ساده ایمیل مارکتینگ ارسال ایمیل گروهی به افراد برای معرفی خدمت یا محصول است. این روش اگر درست تحلیل شود و مدام بهینه شود، تاثیر فوق العاده ای در فروش شما خواهد داشت.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

 • کم ریسک بودن
 • کم بودن هزینه ها
 • امکان نتیجه گرفتن سریع از کار، هم برای بازاریاب هم برای کاربر
 • امکان اندازه گیری و جمع آوری داده ها
 • فراهم بودن شرایط تعاملی
 • امکان شخصی سازی
 • به راحتی در معرض دید بودن
 • دسترسی بی حد و مرز جهانی

معایب دیجیتال مارکتینگ

 • وابستگی به تکنولوژی
 • مشکلات مربوط به امنیت و حریم خصوصی
 • هزینه های نگهداری به دلیل تحول مداوم ابزار کار
 • لزوم شفافیت در قیمت گذاری و افزایش رقابت در خصوص قیمت ها
 • وجود رقابت جهانی
۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جلیلوند

من به شخصه اعتقادی به دیجیتال مارکتینگ نداشتم تا اینکه به طور اتفاقی در جلسه ای با خانم علویان حضور داشتم. طراحی سایت و سئو رو برای من و همکارم توضیح دادن و من از اونجا واقعا به معجزه بازاریابی اینترنتی ایمان اوردم.

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی