صفر تا صد روش های بازاریابی (مقاله مرجع)

در این مقاله می خوانید:

بازاریابی در دنیای تجارت به عنوان یکی از اصول کسب و کار شناخته شده است. اگر کسب وکاری بازاریابی انجام ندهد، در واقع بویی از حرفه ای بودن نبرده است. برندهای بزرگ دنیا مثل تویوتا و بنز، سیستم بازاریابی و فروش بسیار حرفه ای دارند و برای بازاریابی خود هزینه های هنگفتی پرداخت می کنند. ما نیز در موسسه اقیانوس آبی یزد همواره سعی کرده ایم که بازاریابی را در راس کارهای خود قرار دهیم.

فیلیپ کاتلر، پدر بازاریابی مدرن، می گوید: “در زمان رکود بازار دو دسته از کسب و کارها نابود می شوند: آن هایی که سیستم بازاریابی و فروش درستی ندارند و آن هایی که به برندسازی توجهی نکردند.”

می توان گفت که بازاریابی از بایدهای کسب و کار موفق است. با یک سیستم بازاریابی حرفه ای، نگاه مشتری به شما، نگاه رشد است و بدون بازاریابی کسب و کار شما دچار مرگ تدریجی خواهد شد. در این مطلب سعی داریم شما را با روش های بازاریابی، اهمیت آن، ابزارهای بازاریابی و انواع روش های سنتی و مدرن بازاریابی آشنا کنیم. در این مقاله جواب سوالات زیر را خواهید یافت:

 • بازاریابی چه هست و چه نیست؟
 • چرا بازاریابی برای کسب و کارها اهمیت دارد؟
 • استراتژی بازاریابی و روند تنظیم آن چطور انجام می شود؟
 • آمیخته بازاریابی چیست و چرا مهم است؟​
 • انواع روش های بازاریابی سنتی کدامند؟
 • انواع روش های بازاریابی آنلاین کدامند؟
بازاریابی چیست

بازاریابی Marketing چیست؟ ( تعریف بازاریابی )

هر کسب و کار برای برقراری ارتباط با مشتری و آگاه کردن آن ها از ویژگی های محصول یا خدمت خود  استراتژی هایی  را در پیش می گیرد که به آن بازاریابی می گویند. برای جذب و جلب نظر مشتری به یک محصول یا خدمت در بازار هدف، شرکت‌ها از روش‌های خلاقانه و یا قبلا بکار گرفته‌شده برای مواجه‌شدن با رقبا و حضور در عرصه بازار خود را آماده می‌نمایند.

تعریف بازاریابی از زبان کاتلر، پدر بازاریابی:

 1. بازاریابی دانش و هنر کشف ارزش، خلق و ارائه آن است تا همزمان با تامین نیازهای بازار هدف به سود برسیم.
 2. بازاریابی نیازها و خواسته های تامین نشده را تشخیص می دهد، بازار آن نیاز را تعریف کرده، حجم و سود بالقوه این بازار را اندازه گیری می کند، آن بخش بازار را که سود بهتری دارد مشخص می کند و در نهایت محصولات و خدمات مناسب را طراحی و ترویج می کند.

تعریف بازاریابی از نگاه انجمن بازاریابی آمریکا

از نظر (American Marketing Association (AMA بازاریابی عبارت است از مجموعه ای از روش‌ها و فرآیندها در جهت برقراری ارتباط و انتقال وسیع پیشنهادات ارزشمند به مشتریان کالا و خدمات، ذینفعان و جامعه مدنظر.

تعریف بازاریابی از نگاه متخصصین این رشته:

 • هدف بازاریابی ، ایجاد فروش بیشتر است. Peter Drucker (پیتر دراکر، بنیانگذار مدیریت مدرن)
 • کسب سود و حفظ مشتریان فوق‌العاده است. Jeffery J. Fox (جفری فاکس، بنیانگذار و مشاور بازاریابی شرکت fox)
 • هدف بازاریابی ایجاد و حفظ فروش بیشتر است. Tom Asacker (تام آساکر، نویسنده و مخترع شیوه ها و ایده های کاملاً جدید برای موفقیت بازار)
 • بازاریابی، حلقه واسط بین مشتریان، محصولات و برند است. Sam Decker (هم بنیانگذار و مدیر عامل deckermarketing)
 • بازاریابی در مورد کمک به افراد در خرید محصول یا خدمت است. Jason Falls (جیسون فالز نویسنده، سخنران و تأثیرگذار در فضای بازاریابی دیجیتال)
 • بازاریابی پیام‌ها یا عملیاتی که خود سبب ایجاد پیام‌ها و یا عملیاتی دیگر میشوند. Jay Baer (جی بائر، نویسنده، سخنران و مشاور بازاریابی)
 • بازاریابی به معنای ارائه یک وعده بزرگ و ارائه چیزی بیش از آن است. Seth Godin (کارآفرین و سخنران آمریکایی)
 • بازاریابی به معنای برآورده ساختن نیازها و خواسته‌های مصرف کننده است. Andrew Cohen (اندرو کوهن، متخصص بازاریابی جهانی محصولات دیجیتال در شرکت خدمات مالی ویزا)
اهمیت بازاریابی

برداشت های اشتباه از مفهوم بازاریابی

اکثر مدیران از مارکتینگ برداشت های اشتباه دارند که باعث می شود آن را اشتباه انجام داده یا اصلا انجام ندهند و به کسب و کار خود زیان های بسیاری وارد کنند. برای این که شما جزء آن دسته از مدیران نباشید، پیشنهاد می کنیم حتما تعاریف و برداشت های اشتباه از بازاریابی را مطالعه کنید:
 • بازاریابی یعنی تبلیغات سرگرم کننده یا فریب دهنده
 • بازاریابی یعنی تبلیغات تکراری و خسته کننده
 • فروشندگانی که می خواهند سریعا کالایشان را بخریم از بازاریابی استفاده می کنند. مثل تبلیغات تلویزیون که اگر در همان لحظه پیامک ارسال کنید تخفیف ویژه می گیرید.
 • بازاریابی یعنی ایمیل های تکراری و پیشنهادهای مکرر مثل ثبت نام دوره های زبان یا کاشت مو
 • بازاریابی یعنی استفاده از افراد معروف برای تبلیغات یک برند خاص، مثل سس بیژن و امین حیایی😄
 • بازاریابی یعنی ادعاهای دروغ درباره کیفیت محصول با هدف فروش بیشتر
 • بازاریابی و فروش همیشه با هم هستند، مثل نوع برخورد ویزیتور ها برای جذب مشتری. (درست است که رابطه تنگاتنگی بین آن ها است، اما دو مفهوم متفاوت هستند.)
 • بازاریابی فقط برای کسب وکارهای بزرگ کاربرد دارد و آن هایی که کوچک یا تازه کار هستند به بازاریابی نیاز ندارند.
 • برای بازاریابی، تبلیغات سنتی کفایت می کند. ( روش های گوناگونی وجود دارد و تبلیغات سنتی تنها یکی از این راه ها است.)
 • شناخت مشتری و نیازهای او کار سختی نیست، پس نیازی به بازاریابی نداریم. ( اگر فکر می کنید که بدون تحقیقات بازاریابی مشتریان خود و نیازهای آنها را می شناسید، شما درگیر یک توهم هستید.)
 • برای بازاریابی باید هزینه زیادی پرداخت کنیم. ( ضرورت بازاریابی صرف هزینه های کلان نیست، بلکه با برنامه ریزی و بودجه بندی می توانید تاثیرگذاری آن را بدون هزینه سنگین بالا ببرید. )
 • بازاریابی یعنی فعالیت در شبکه های اجتماعی که جدیت و رسمیت کسب و کار را زیر سوال می برد و کاربران همه کم سن و سال هستند.
 • بازاریابی باید سریعا جواب بدهد.( صبوری بسیار مهم است، نتایج بازاریابی تدریجی ظاهر می شوند.)
 • برای مشتریان وفادار دیگر نیازی به بازاریابی نیست.( شما همواره باید برای حفظ مشتریان قبلی ووفادار خود تلاش کنید. چون ممکن است در اولین فرصت به سراغ کسب و کار بهتری بروند. پس رابطه خود را با آن ها حفظ کنید)
 • اگر محصول خوب باشد، نیازی به بازاریابی ندارد.(اشتباه ترین جمله همین است.تنها کافی است به برندهایی مثل BMW و apple فکر کنید که همواره بازاریابی را در راس برنامه های خود دارند.)
 • بهترین بازاریابی، پایین آوردن قیمت است.
 • بازاریابی یعنی جذب مشتریان جدید! ( ارزشمندترین مشتریان شما مشتریان دائمیتان هستند و باید به هر قیمتی برای حفظ آن ها تلاش کنید.)
 • ابزارهای قدیمی بازاریابی دیگر موثر نیستند.

یک سوال مهم:

آیا برندسازی و تبلیغات یعنی بازاریابی؟

برندسازی و تبلیغات دو زیر مجموعه جدا نشدنی از بازاریابی هستند و به پیش برد صحیح اهداف آن کمک خواهند کرد. به طور کلی اهداف مارکتینگ به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: معرفی برند و افزایش فروش. زمانی که ما در حال تبلیغ یک محصول هستیم پیام مورد استفاده برای تبلیغ به نوعی معرف برند (برندسازی) است. به همین دلیل می‌توان گفت برندسازی و تبلیغات دو اصل جدانشدنی از بازاریابی است.

بازاریابی چه مزایایی دارد؟

مزایای بازاریابی خوب، هنگامی که برند خود را ایجاد می کنید و در پی ایجاد یک گوشه دنج بازار برای فروش بیشتر هستید آشکار خواهد شد. بدون تردید ، هر کسب و کاری باید دارای نوعی استراتژی بازاریابی باشد که برای دستیابی به یک پایگاه اطلاعاتی قوی از مشتریان مفید باشد.

بازاریابی نه تنها موجب افزایش آگاهی مردم از برند شما می شود، بلکه افزایش فروش و رشد کسب و کارتان را نیز به دنبال خواهد داشت. از مزایای بازاریابی می توان به این موارد اشاره کرد:

اطلاع رسانی به مخاطب

با مارکتینگ درست، شما مخاطبان خود را از وجود محصولی که می تواند مشکل آن ها را حل کند باخبر می کنید. همچنین هر اطلاع اضافی که مخاطبان شما درباره برند و محصول و خدماتتان می خواهند را می توانید با بازاریابی در اختیارشان بگذارید. به نظر شما اگر بازاریابی نکنید، مشتری بالقوه چطور می تواند از وجود محصول شما باخبر شود؟

شناخت مشتری

در ابتدای چرخه عمر محصول، شما باید تحقیقات بازاریابی انجام داده و بازار خود را بر اساس رفتار مخاطب، جغرافیا و... تقسیم کنید. با این کار شما خدمات خود را مطابق با نیاز مشتریانتان فراهم و به بازار ارائه می کنید که باعث جلب نظر مشتری، فروش و سوداوری شما خواهد شد.

افزایش فروش

شما با مارکتینگ به روش های مختلف، توجه مشتری را به خود جلب می کنید و زمانی که مرتبط با نیازهایش به او محصول و خدمات معرفی کنید، در نهایت به افزایش فروش کسب و کار شما می انجامد.

ایجاد رقابت

بازاریابی یعنی اعلام حضور در بازار. یعنی شما به همه اعلام می کنید که چه محصولات و خدماتی دارید. این کار سطح بازار رقابت را افزایش خواهد داد.

برندینگ

با بازاریابی درست در رسانه های موثر، شهرت خوبی در بازار کسب می کنید و هنگامی که نام تجاری شما با استاندارد خاص خود عمل کند، موجب برندسازی، افزایش فروش و گسترش تجارتتان می شود.

منظور از استراتژی بازاریابی چیست؟

بازاریابی استراتژی

استراتژی بازاریابی به برنامه کلی یک شرکت برای دستیابی به مصرف کنندگان احتمالی و تبدیل آنها به مشتریان محصولات یا خدمات آنها اشاره دارد.یک استراتژی بازاریابی کامل باید همه ابعاد “چهار P” یعنی محصول، قیمت، مکان و تبلیغات را پوشش دهد.

داشتن استراتژی مهم‌ترین بخش مارکتینگ است. استراتژی بازاریابی توسط شرکت های مختلف برای جلب توجه مصرف کنندگان و آگاهی آن ها درباره ویژگی ها، مشخصات و مزایای محصولات شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. این تلاش متمرکز بر تشویق مشتریان هدف برای خرید محصولات و خدمات خاص است. استراتژی های بازاریابی به شما کمک می کنند تا در رقابت از بقیه پیشی بگیرید.

برای درک بهتر مفهوم استراتژی بازاریابی ابتدا باید آمیخته بازاریابی یا ۴p بشناسید و بعد تنظیم استراتژی را فرا بگیرید.

بیشتر بخوانید: نیچ مارکتینگ چیست؟

۴P در استراتژی بازاریابی به چه معناست؟

مارکتینگ میکس در بازاریابی

اصطلاح آمیخته بازاریابی یا marketing mix، یک مدل بنیادی برای بازاریابی است که حول محصول، قیمت، مکان توزیع و ترویج محصول متمرکز است. در صورت مشخص کردن این ۴p، می‌توانید صحیح بازاریابی کرده و رضایت مشتریان خود را به سادگی جلب کنید.

۴P بازاریابی مدلی به کمک شما می آید تا گزینه های بازاریابی خود را از نظر قیمت، محصول، تبلیغات و مکان تعریف کنید تا پیشنهاد شما نیاز یا تقاضای خاص مشتری را برآورده کند.

۱- محصول Product

محصول آن چیزی است که می خواهید بفروشید. محصول می‌تواند یک کالای فیزیکی باشد، یا یک سرویس و خدمت (مانند مشاوره، حق اشتراک و…). برای بازاریابی هر محصول، موارد زیر باید دقیقاً مشخص شود:

 1. چند نوع از یک محصول را می خواهید بفروشید؟ زیرا برای هر یک از آن ها باید برنامه ریزی داشته باشید.
 2. ارائه و بسته بندی محصول به چه صورت باشد؟
 3. هر محصول به همراه چه خدماتی به مشتری ارائه شود؟ مثل ضمانت یا شرایط مرجوعی و …

در نظر داشته باشید که در بازار پررقابت امروز کیفیت تنها وجه تمایز محصول نیست، بلکه برند، ایمنی، طراحی و … نیز مهم هستند.

۲- قیمت Price

استراتژی قیمت گذاری یک محصول بر خلاف نظر بعضی افراد، موضوع پیچیده ای است و باید موارد متفاوتی در بحث قیمت گذاری در نظر گرفته شوند:
قیمت منطقی: تعیین قیمت‌های عادلانه و منطقی با توجه به هزینه‌های تولید و هزینه‌ای که مردم حاضر به پرداخت آن هستند، نیازمند آنالیز بازار و تحقیق رقابتی دقیق است.

تخفیف دادن: باید مشخص کنید که تخفیف شما درصدی است یا مقدار ثابتی دارد. هم چنین زمان بندی جشنواره ها و نوع تخفیف به مشتریان خاص را باید مشخص کنید.

مکان توزیع Place

منظور از توزیع در دسترس قرار دادن محصول در مکان و زمانی است که مشتری می خواهد. در این مرحله باید بدانید:

 1. محصول از چه طریق توزیع خواهد شد؟ مثلاً از طریق اینترنت یا به صورت آفلاین؟
 2. محصول مورد نظر دقیقاً در کدام مناطق و به چه مخاطبی توزیع می‌شود؟ مثلا، اگر فروشنده لباس‌های پشمی هستید، مناطقی مثل نواحی جنوبی کشور نمی‌تواند مکان مناسبی برای توزیع محصول شما باشد.

ترویج Promotion

پس از عرضه هر محصول (یا حتی قبل از آن)، آن محصول باید ترویج و تبلیغ شود تا مردم از وجود آن و منافع آن اطلاع پیدا کنند. در این مرحله باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. از چه کانالی برای ترویج و تبلیغ محصول استفاده می کنید. (آنلاین یا آفلاین)
 2. مکان
 3. زمان
 4. متن پیام
 5. لحن مناسب برای معرفی ماهیت و منافع محصول

اگر کالای مورد نیاز مخاطبین خود را با کیفیت و بسته عالی، در زمان مناسب و با قیمتی باور نکردنی در دسترسشان قرار می‌دهید، اما تعداد اندکی از افراد آن را خریداری می‌کنند، مشکلی اصلی عدم ترویج صحیح کالا است.

۹ مرحله برای تنظیم یک برنامه بازاریابی استراتژیک

یک استراتژی بازاریابی به سازمان کمک می کند تا تبلیغات خود را به جایی برساند که بیشترین تأثیر را داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که شرکت هایی که دارای استراتژی بازاریابی مستند هستند، ۳۱۳ درصد بیشتر در اجرای کمپین های تبلیغاتی خود موفق تر هستند.

می توانید از ۹ مرحله اساسی برای توسعه یک برنامه بازاریابی استراتژیک و تدوین شده استفاده کنید: تعیین اهداف بازاریابی، انجام ممیزی بازاریابی، انجام تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل، شناسایی مخاطبین هدف، تعیین بودجه، توسعه استراتژی های بازاریابی خاص، توسعه برنامه پیاده سازی استراتژی ها و ایجاد فرایند ارزیابی.

مراحل استراتژی بازاریابی

۱- اهداف بازاریابی خود را تعیین کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید محصولات و خدمات خود را به بازار عرضه کنید، باید اهداف واقع بینانه و قابل اندازه گیری را تعیین کنید تا طی ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده به آنها برسید. این بازه زمانی به شما این امکان را می دهد تا فعالیت هایی را در راستای رویدادهای اجتماعی که مطابق با اهداف بازاریابی شما هستند برنامه ریزی کنید. به دلیل تغییرات سریع در بازار، ما برنامه ریزی فعالیت های خاص را بیش از دو سال قبل توصیه نمی کنیم.

یک راه برای تعیین اهداف این است که آنها را به سه دسته زیر تقسیم کنید:

 1. فوری، یک تا شش ماهه
 2. کوتاه مدت، شش تا ۱۲ ماه
 3. بلند مدت، ۱۲ تا ۲۴ ماه.

مهم است که این اهداف را با کارمندان خود به اشتراک بگذارید. آنها می توانند از دیدگاه خود به شما بگویند که آیا اهداف منطقی هستند یا خیر. اگر می خواهید استراتژی بازاریابی شما موفق باشد، منابع انسانی شما باید از تلاش های شما برای دستیابی به اهداف بازاریابی حمایت کنند.

۲- ممیزی بازاریابی انجام دهید.

ممیزی بازاریابی مروری بر کلیه فعالیت های بازاریابی است که در عمل در سه سال گذشته اتفاق افتاده است. در ممیزی بازاریابی تا آنجا که ممکن است دقیق باشید.

با مرور و ارزیابی هر اطلاعیه، آگهی، بروشور و سمینار اطمینان حاصل کنید که آیا هر فعالیت و اقدام بازاریابی موفقیت آمیز بوده است یا خیر؟

۳- تحقیقات بازار را فراموش نکنید.

هدف از تحقیقات بازار ترسیم تصویری واقع گرایانه از عملکرد شما، جامعه و موقعیت فعلی شما در آن جامعه است. با این تحقیق، می توانید پیش بینی های نسبتاً دقیقی در مورد رشد آینده در جامعه انجام دهید، عوامل رقابتی را شناسایی کرده و فرصت های غیر متعارف را کشف کنید. (به “راهنمای تحقیقات بازار” مراجعه کنید تا بدانید چه نوع اطلاعاتی را، از کجا جمع آوری کنید.)

انجام تحقیقات بازار اغلب وقت گیرترین مرحله در این فرایند است. با این حال، این نیز یکی از مهمترین مراحل است. از این تحقیقات می توانید دریابید که استراتژی بازاریابی شما به بهترین نحو انجام می شود و باید روی چه مواردی کار کنید، نیازهای جامعه شما چیست، برند شما چه افرادی را باید هدف قرار دهد و چگونه باید در این زمینه پیش بروید.

۴- تحقیقات بازار را تجزیه و تحلیل کنید.

در مرحله بعد، شما باید داده های خام جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنید و آنها را در به طور معنی داری خلاصه کنید که پایه ای برای تعیین استراتژی های بازاریابی باشند.

۵- مخاطب هدف را مشخص کنید.

 با تجزیه و تحلیل تحقیقات بازار خود، باید بتوانید “مخاطب هدف” خود را مشخص کنید. مخاطبان مورد نظر شما ممکن است در سن، جنسیت، محل، زبان و قومیت خاصی باشند. به خاطر داشته باشید که مخاطبان هدف شما نه تنها افرادی هستند که می خواهید آنها را جذب کنید، بلکه افرادی هستند که می توانند بر آن بخش از جمعیت تأثیر بگذارند.

هر کسب و کاری برای خدمت به مشتریان خود ایجاد می‌شود، پس برای موفقیت استراتژی مارکتینگ، در ابتدا باید با مخاطب هدف، نیازها، خواسته‌ها و مشکلات او تا جایی که می‌توانید آشنا شوید.

درک مفهوم “قیف بازاریابی”

قیف بازاریابی موقعیت مشتری را در فرآیند خرید مشخص می کند، یعنی از بی اطلاعی مخاطب از محصول شما و یا وجود مشکل تا آشنایی او با محصول شما و خرید آن. مراحل قیف بازاریابی به شکل زیر است:

 • بالای قیف: مشتری به محصول یا شرکت هیچ توجهی ندارد.
 • وسط قیف: مشتری در حال تحقیق برای پیدا کردن محصول مناسب برای حل مشکل یا رفع نیاز خود است.
 • انتهای قیف: مشتری آماده خرید است.

مبحث دیگری نیز به نام قیف فروش نیز وجود دارد و تفاوت آن با قیف بازاریابی در این است که خروجی قیف فروش مشتری است ولی خروجی قیف بازاریابی سرنخ یا همان مشتری بالقوه است.

مشخص کردن “تاکتیک ها”

برای انتخاب بهترین روش‌ها و کانال‌ها ابتدا بررسی کنید که مخاطبان هدف شما بیشتر وقت خود را در کجا می‌گذرانند. سپس برای ارتباط مؤثر با آن‌ها برای انتخاب تاکتیک‌ها و روش‌های مختلف بازاریابی خود برنامه ریزی کنید.

۶- بودجه بازاریابی تعیین کنید.

قبل از اینکه بتوانید تصمیم بگیرید که چه استراتژی های بازاریابی خاصی را برای دستیابی به اهداف خود پیاده سازی می کنید، باید اطلاعات مالی خود را بررسی کرده و بودجه بازاریابی تهیه کنید. بودجه بازاریابی با توجه به نوع بازاری که در آن فعالیت می کنید و این که آیا این روش قبلاً در بازار عرضه شده است یا نه متفاوت است.

برخی از فعالیتهای اولیه بازاریابی می تواند گران باشد. به عنوان مثال، داشتن هویت بصری شرکتی (به عنوان مثال: لوگو، لوازم التحریر و اوراق اداری). از سوی دیگر، برخی از بهترین فعالیت های بازاریابی عملاً هیچ هزینه ای ندارند، مثل روش های بازاریابی اینترنتی.

۷- استراتژی های بازاریابی را تدوین و توسعه دهید.

با در نظر گرفتن بودجه خود، می توانید شروع به تعریف استراتژی های بازاریابی خاصی کنید که اهداف شما را برآورده می کند، به مخاطبان هدف شما می رسد و پایگاه مشتریان شما را ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که استراتژی های خود را بر اهداف خود متمرکز کنید.

هر استراتژی باید به یک هدف خاص مربوط باشد و باید از اقدامات متعددی تشکیل شده باشد. به عنوان مثال، یکی از استراتژی های مربوط به هدف افزایش رضایت مشتری است، پس باید اقداماتی همچون نظرسنجی، خدمات پس از فروش و … را برای افزایش وفاداری و رضایت آنها در نظر بگیرید.

۸- یک برنامه پیاده سازی و اجرا تهیه کنید.

برنامه پیاده سازی یک خط زمانی است که نشان می دهد اقدامات بازاریابی در چه زمان و توسط چه کسی انجام می شود. این برنامه همچنین باید شامل هزینه هر اقدام بازاریابی و نحوه تطابق آن با برآورد بودجه برای دوره ۲۴ ماهه باشد. هنگام ایجاد برنامه زمان بندی و نحوه تأثیر فعالیت ها بر عملیات عملی فعلی را بررسی کنید و اینکه آیا منابع کافی (مانند کارکنان، زمان و پول) برای انجام کارهای لازم وجود دارد یا خیر. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد لیست را کوچک کرده یا برخی فعالیتها را به تعویق بیندازید. در موارد دیگر، بهتر است با اجرای کامل برنامه خود پیش بروید.

اگر می خواهید برنامه را به طور کامل اجرا کنید، اما منابع انسانی کافی ندارید، ممکن است مشاوره ای را برای هماهنگی فعالیت های بازاریابی و یا اضافه کردن یک کارمند نیمه وقت برای انجام اکثر کارهای بازاریابی در نظر بگیرید. برنامه پیاده سازی همچنین به شما این امکان را می دهد تا بر پیشرفت برنامه بازاریابی خود نظارت داشته باشید.

۹- فرایند ارزیابی ایجاد کنید.

ارزش یک برنامه بازاریابی اثربخشی آن است که مستلزم اجرای دقیق و به موقع و نظارت و ارزیابی نتایج است. مهم است که نتایج خود را با استانداردهایی که در تعیین اهداف خود تعیین کرده اید، اندازه گیری کنید. با مقایسه پیشرفت با برنامه اجرایی، برنامه خود را به صورت دوره ای (توصیه می کنیم سه ماهه) مرور کنید.

اگر در هر زمان متوجه شدید که پیشرفت شما مطابق انتظارات شما نیست، باید دلیل آن را تعیین کنید. شاید تبلیغات در مورد خدمات جدیدی که در حال بازاریابی هستید، مخاطبین جدیدی را جذب نکرده باشد. اگر کمپین تبلیغاتی مطابق دستورالعمل بدون نتیجه انجام شده است، کمپین را کنار گذاشته و اقدامات دیگر را امتحان کنید. 

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی 3

بازاریابی سنتی به نوعی از تبلیغات اشاره دارد که بصورت آفلاین به مخاطبان می رسد. بسیاری از روش‌های آفلاین یا سنتی بازاریابی هنوز به تاریخ نپیوسته‌اند و استفاده از آن‌ها موثر است. شرکتها از کانالهای بازاریابی مانند چاپ، پخش، بازاریابی تلفنی یا پست مستقیم برای جلب مخاطبان خود و گسترش دسترسی آنها استفاده می کنند.اجازه دهید نگاهی دقیق تر به انواع بازاریابی سنتی بیندازیم.

بازاریابی چاپ | مستقیم | پخش

بازاریابی چاپ قدیمی ترین شکل بازاریابی سنتی است که شامل تبلیغات در روزنامه‌ها، خبرنامه‌ها، مجلات و … جهت توزیع است. پیام مورد نظر کسب‌و کار روی کاغذ یا بنر چاپ شده و در فضا‌هایی که امکان بازدید مخاطب وجود دارد، قرار می‌گیرد.

بازاریابی مستقیم شامل آگهی‌ها، کارت پستال‌ها، بروشورها، نامه‌ها، کاتالوگ‌ها و … است که مستقیماً برای مصرف کنندگان چاپ و ارسال می‌شود. این دسته شباهت بسیار زیادی با دسته چاپ دارد با این تفاوت که پیام به طور مستقیم به دست مخاطب می‌رسد.

بازاریابی پخش شامل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی و همچنین فرم‌های تخصصی مانند تبلیغات سینمایی روی صفحه نمایش است.

روش های بازاریابی سنتی

بازاریابی دهان به دهان

در این نوع بازاریابی که بسیار در افزایش فروش نیز موثر است یکی از مشتریان فعلی تجربه مثبت خود را به مشتری دیگر انتقال می‌دهد، آن شخص مشتری شما می‌شود و او هم تجربه مثبت خود را به فرد دیگری انتقال می‌دهد و این زنجیره ادامه پیدا می‌کند. امروزه بیشتر از اینترنت و ابزارهای مرتبط با آن برای انتقال این تجربه‌ها استفاده می‌شود.

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی راهی برای ارسال پیام‌های فروش از طریق تلفن برای متقاعد کردن مصرف کنندگان برای خرید یک محصول یا خدمات است. این شکل از بازاریابی در عصر مدرن باعث بروز انقلابی در مسیر بازاریابی و فروش شد.

دیگر روش های بازاریابی سنتی

 • ارائه رایگان محصولات یا پاداش‌های جانبی​
 • اسپانسر شدن در رویدادهای بشردوستانه، ورزشی و موارد مشابه
 • حضور در نمایشگاه های محلی و تجاری

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین یا digital marketing، یک روش بازاریابی مبتنی بر فضای وب است که در آن با استفاده از کانال‌های موجود در فضای اینترنت، می‌توان به برندسازی، معرفی خدمات و فروش محصولات به مخاطبان پرداخت. دسترسی بالای افراد در سراسر جهان به فضای اینترنت و وابستگی بیش از پیش افراد به استفاده روزانه از اینترنت، باعث ایجاد یک فضای بسیار ایده‌آل برای انجام فعالیت‌های آنلاین در زمینه بازاریابی شده است.
با این حال بازاریابی در فضای دیجیتال کار ساده ای نیست و در مسیر استفاده از این روش با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید شد. توجه داشته باشید که با وجود گستردگی کانال‌های مختلف برای انجام دیجیتال مارکتینگ، نمی‌توان بازاریابی آنلاین را جایگزین آفلاین و سنتی کرد.

در ادامه با انواع روش های بازاریابی دیجیتال آشنا خواهید شد:

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یک اصل ضروری برای بازاریابی وب سایت شما است. مردم بیشتر از آن که به دنبال این باشند که چیزی به آن‌ها بفروشید یا با تبلیغات مزاحمشان شوید، تمایل دارند که به آن‌ها کمک کنید و اطلاعات بیشتر، متناسب‌ و باکیفیت در اختیارشان قرار دهید. هدف اصلی بازاریابی محتوایی، تولید محتوایی است که به مخاطب و حل مشکلات او کمک می‌کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، لینکدین، فیس بوک، توئیتر، یوتیوب و… از انواع شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌آیند. شبکه‌های اجتماعی از قوی‌ترین کانال‌های بازاریابی برای تبلیغات، برندسازی و ارتباط با مشتریان هستند. شما باید به طور کامل بر فضای شبکه انتخابی و محتوای مورد نیاز متناسب با کسب و کار خود اشراف داشته باشید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) همان تبلیغاتی هستند که در بالای نتایج جستجوی گوگل مشاهده می‌کنید. مزیت این نوع از تبلیغات این است که هدفمند بوده و آمار دقیقی از وضعیت کلیک‌ها و کلیک کنندگان را در اختیار تبلیغ‌کننده قرار می‌دهند. این اطلاعات برای پیشبرد بهتر اهداف بازاریابی بسیار مفید هستند.

تبلیغات کلیکی روش‌ متداولی است که تقریبا با هر بودجه‌ای می‌توانید آن را شروع کنید. این تبلیغات می‌تواند در قالب یک بنر، پاپ‌آپ یا موارد دیگر برای مخاطبان وبسایت‌ها یا اپلیکشن‌های مختلف، متناسب با نیاز کسب و کار و مخاطبان شما نمایش داده شود. علاوه بر تبلیغات کلیلی گوگل که به آن Google AdWords گفته می شود، وب سایت های ایرانی زیادی هم مثل یکتانت و سنجاق هستند که این خدمت را به شما ارائه می دهند. هزینه تبلیغات کلیکی بر اساس کلیک مخاطبان بر روی تبلیغ مورد نظر محاسبه می‌‌شود. با بررسی نتایج این کانال بازاریابی می‌توانید روند تبلیغات را بهبود دهید.

سئو (SEO)

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، یکی از مؤثرترین روش‌های بازاریابی دیجیتال و جذب ترافیک است. در فرایند سئو، با بهینه سازی عملکرد سایت برای نمایش بیشتر وبسایت، بازاریابی انجام می‌شود. سئو نجات دهنده شما در بین رقیبان است. با بهینه سازی سایت (سئو) شانس بیشتری برای جلب توجه مخاطبان خواهید داشت.
استفاده از سئو یک انتخاب مناسب برای بازاریابی در فضای دیجیتال است که به شما کمک می‌کند تا با هزینه کمتر و در طولانی مدت به نتایج ویژه‌ای دست پیدا کنید. در این فرایند مخاطبان با جستجوی نام برند یا کلمات مرتبط با کسب و کار (برای مثال خرید خودرو)، وبسایت شما را در نتایج اولیه گوگل مشاهد خواهند کرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره مزایای سئو و نحوه انجام آن اینجا کلیک کنید.

روش های بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ

سایر انواع بازاریابی

بازاریابی B2B و بازاریابی B2C

B2B یا Business To Business به تجارتی گفته می‌شود که بین شرکت ها، تجار و فروشندگان انجام می‌شود که معمولا عمده این تجارت بین تامین کننده و خریدار است. در حالی که تجارت B2C تجارتی است که بین شرکت ها و مصرف کنندگان انجام می‌شود.

خرید در B2B مبتنی بر بودجه است، بر خلاف B2C که مبتنی بر نیاز و خواسته و گاها مبتنی بر احساسات است.

بازاریابی B2I

آینده‌ی بازاریابی B2I است! B2I روندی است که کسب ‌وکارها را در ارتباط و تعامل مستقیم با مصرف‌کنندگان نهایی و مشتریان‌شان قرار می‌دهد.

بازاریابی مشارکتی Affiliate Marketing

بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) که با عناوین «بازاریابی پورسانتی»، «سیستم همکاری در فروش» و «بازاریابی رابطه‌ای» نیز شناخته می‌شود، یعنی کمک گرفتن از دیگران در فروش و پرداخت درصدی از فروش به عنوان حق‌الزحمه یا پورسانت به آن‌ها است. 

Affiliate Marketing می تواند سودآور باشد، اما برای تبدیل آن به یک تجارت واقعی به تعهد زمان و پول نیاز است. قبل از این که به دنبال بازاریابی مشارکتی باشید ، تحقیقات کاملی انجام دهید. … بازاریابی سنتی و فروش محصولات توسط تیم خودتان می تواند در صورت کم شدن درآمد Affiliate Marketing  به شما کمک کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing

کمک گرفتن از افراد تأثیرگذار یا «اینفلوئنسر» در حوزه‌های مختلف را بازاریابی اینفلوئنسرها می گویند که با تکیه بر شهرت آن شخص می‌توانید مردم را نسبت به خرید محصول خود متقاعد کنید.

بازاریابی تأثیرگذار نوعی بازاریابی است که از اینفلوئنسرها برای تبلیغ برند در بازار بزرگتر کمک گرفته می شود. اینفلوئنسرها رهبرانی هستند که افراد زیادی پیرو رفتار و گفته های آنها هستند، آنها به عنوان کارشناس یا منبع معتبر اطلاعات ظاهر می شوند و تاثیر خودشان را می گذارند.

بازاریابی ویروسی

منظور از بازاریابی ویروسی، استفاده از یک آیتم محتوایی (متن، تصویر یا ویدئو) تأثیرگذار در راستای اهداف بازاریابی است. این محتوا باید به قدری جالب یا عجیب و به طور کلی تأثیرگذار باشد که کاربران اینترنت نتوانند در برابر به اشتراک گذاشتن آن با دیگران مقاومت کنند.

بازاریابی ویروسی یک تکنیک افزایش فروش است که شامل ورودی گرفتن از سئو و بازاریابی دهان به دهان در مورد یک محصول یا خدمات است که به سرعت در حال گسترش است. اینترنت و ظهور رسانه های اجتماعی تعداد پیام های ویروسی را در قالب اشتراک گذاری، لایک و فورواردها بسیار افزایش داده است.

بازاریابی سببی

Cause Marketing یا بازاریابی سببی استفاده از انگیزه‌های بشردوستانه در راستای بازاریابی است. به عنوان مثال با خرید هر جفت کفش، یک جفت کفش به یک نیازمند اهدا می‌شود.

در ویدئوی زیر اهمیت بازاریابی سببی و مثال های آن به طور کامل توضیح داده شده است:

بازاریابی سیار

خیلی از مشتریان زمانی که از طریق تلفنی یا حضوری به آن ها پیشنهادی می دهید، ممکن است خریدی انجام ندهند، اما زمانی که محصول را همراه خودتان می برید، می تواند همان جا محصول تست کند. خیلی وقت ها بازاریابی سیار منجر به خریدشان می شود.

 بازاریابی بُرد نزدیک: استفاده از وای فای یا بلوتوث برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی به گوشی و تبلت مشتریانی که در نزدیکی محل مورد نظر حضور دارند.

بازاریابی کمیابی: ایجاد انگیزه در مخاطب با تأکید بر محدودیت موجودی و زمان.

بازاریابی تنوع گرا: تدوین استراتژی بازاریابی با دسته بندی مشتریان با توجه به سلایق، نیازها، جهان بینی و ویژگی‌هایشان.

بازاریابی پنهانی: معرفی محصول به نحوی که مانند تبلیغ به نظر نرسد.

بازاریابی انبوه: بازاریابی عمومی برای کل مشتریان بالقوه.

بازاریابی فصلی: بازاریابی برای فرصت‌هایی مانند تغییرات آب و هوایی و تعطیلات.

بازاریابی بشارتی: نوع پیشرفته‌تر بازاریابی دهان به دهان که طی آن، مشتریان بسیار علاقه‌مندی را ایجاد می‌کنید (عاشقان برند) که به سفیران برند شما تبدیل می‌شوند.

نیچ مارکتینگ: نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای یعنی انتخاب یک بازار کوچک و تخصصی‌تر به عنوان بازار هدف.

بازاریابی قطره ای: ارسال خودکار و تدریجی پیام‌های بازاریابی در موقعیت‌ها و زمان‌های مختلف.

۴.۸ ۵ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
4.8 5 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خلیل زاده

سلام به تیم قوی اقیانوس آبی. من خیلی از مشاوره های بازاریابی اقای دکتر احمدی راضی بودم. خداقوت

پاسخ به  خلیل زاده

سلام جناب خلیل زاده عزیز. خوشحالیم که تونستیم به شما و کسب و کارتون کمک کوچکی بکنیم.

نفیس

خیلی مقاله کامل و خوبی بود. مشاوره بازاریابی هم میدین؟

پاسخ به  نفیس

سلام. ممنون از انتقال نظرتون. بله در پایین صفحه میتونین فرم مشاوره رو پر کنین تا همکاران ما با شما تماس بگیرن.

ناصری فر

سلام. ممنون از محتوای خوبتون. به نظر من بازاریابی محتوایی قوی ترین نوع بازاریابیه. با اینکه دیر به جواب میرسه و باید صبر کنیم، ولی نتیجش فوق العاده و دائمی هست.

پاسخ به  ناصری فر

روز بخیر جناب ناصری فر. بله دقیقا همینطوره که می فرمایین

محمدزاده

به نظر شما تا کی روش بازاریابی با اینفلوئنسرها مفید خواهد بود ؟ و تکرار تبلیغ با از اینفلوانسرها نتیجه عکس نمیده؟

پاسخ به  محمدزاده

سلام. اگر اینفلوئنسری که انتخاب می‌کنید فالوورهایی از جامعه هدف شما داشته باشه، با تکرار مشکلی پیش نمیاد. البته باید آزمون خطا هم بکنید.

حسینی

سلام. خدا قوت

زمانی که از سایتی مثل یکتانت برای تبلیغات استفاده می‌کنیم، آیا همون بار اول باید هزینه‌ها برگرده یا نه این یک پروسه‌ی زمانبره؟

پاسخ به  حسینی

سلام. برای بازدهی بیشتر مطمئن بشید که سایت خوبی دارید، جامعه هدف تبلیغ رو درست انتخاب کردید، تنظیماتی از قبیل زمان، مکان و بستر نمایش تبلیغ درست هستند، محتوای تبلیغ شما مرتبط و جذاب هست و پیشنهاد ارزشمندی رو دارید به مخاطبان ارائه می‌دید.

شکیبا

یکی دیگه از روش های بازاریابی در وب سایت، کامنت مارکتینگ هست که برای وب سایت من واقعا جواب داده

پاسخ به  شکیبا

روزتون بخیر جناب شکیبا. بله دقیقا همینطوره. کامنت مارکتینگ واقعا تاثیرگذار هست مخصوصا در فروش

ملاحسینی

اس ام اس هم جزو دیجیتال مارکتینگ حساب میشه؟

پاسخ به  ملاحسینی

با سلام. بله، پیامک هم محتوای دیجیتالی هست که در بسترهای دیجیتالی منتشر میشه و از این نظر جزو دیجیتال مارکتینگ به حساب میاد.
اصل بازاریابی همونطور که گفتین اینه که شرکت ها بتونن رابطه طولانی با مشتری رو حفظ کنن، که البته غالباً نمیتونن!!

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی