انواع مختلف روش های تبلیغاتی که در دسترس شماست!

در این مقاله می خوانید:

دنیای تبلیغات در حال تغییر است. در سال ۲۰۲۰، برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده، شرکت ها بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار برای تبلیغات هزینه کرده اند. امروزه بیش از هر زمان دیگری شرکت ها برای تبلیغ کالا و خدمات خود هزینه می کنند. شما هم می توانید کلمه تبلیغات را با یک سرچ ساده در گوگل  (مواظب باشید jfgdyhj را سرچ نکنید 😁) جستجو کنید و از انواع پلتفرم های بی شماری که وجود دارد برای اجرای کمپین تبلیغاتی محصول، خدمات یا برند کسب و کار خود استفاده کنید.

اکثر مدیران زمان زیادی را صرف طراحی، تولید و تکمیل محصولات خود می کنند؛ اما آیا به نظر شما این اقدامات به تنهایی منجر به فروش و سودآوری کسب و کار می شود؟ قطعا این طور نیست. حتی بهترین محصولات نیز تا به بازار و جامعه هدف درست خود معرفی نشوند، به فروش نمی رسند. فروش هم زمانی اتفاق می افتد که محصول خود را به بازار معرفی و عرضه کنید که تنها راه آن، انجام تبلیغات به طور موثر و حرفه ای است.

در این مقاله آموزشی به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد و برترین نکات برای تبلیغات موثر را خواهید آموخت:

 1. تبلیغات چیست؟
 2. قدمت تبلیغات به چه زمانی برمی گردد؟ ( تاریخچه تبلیغات)
 3. اهمیت تبلیغات در بازاریابی و فروش کسب و کار چیست؟
 4. انواع تبلیغات و رسانه های تبلیغاتی موثر کدام اند؟
 5. چگونه تبلیغات خود را موثرتر کنیم؟
تبلیغات چیست

تبلیغات چیست؟

هر محتوایی که فرد را ترغیب به اقدامی بکند، تبلیغ است. این محتوا می تواند به صورت فیلم، عکس، صوت، کاتالوگ یا هر چیز دیگری باشد. اقدام نیز حالت های مختلفی دارد، اما اقدام مد نظر اکثر کسب و کارها، اقدام به خرید است.

در یک تعریف دقیق تر می توان گفت که تبلیغات یک فعالیت بر پایه تشویق و پیشنهاد است که هدف آن فروش یک محصول یا خدمت به مخاطبان بازار هدف است.

یک تبلیغ اصولی تلاش می کند بر عملکرد مخاطبان خود برای خرید، فروش یا انجام کار خاصی تأثیر بگذارد. با استفاده از یک پیام کاملاً متناسب، تبلیغات می تواند گوشه ای از بازار یا به صورت کلی مخاطبان زیادی را درگیر کند.

تاریخچه تبلیغات

قبل از اینکه اهمیت تبلیغات را درک کنیم، بیایید تاریخچه تبلیغات را بررسی کنیم. انسان ها با کشف آتش و یادگیری شکار و به وجود آمدن انقلاب کشاورزی شهرهای مدرن را به وجود آوردند. برای توسعه شهرها رقابت را رونق بخشیدند و در طی گسترش رقابت، تبلیغات به وجود آمد.

آشنایی با تاریخچه تبلیغات

دوره حکاکی و نوشتن برای تبلیغ

هیچ کس نمی داند دقیقاً چه زمانی مشاغل از تبلیغات برای شناساندن خود استفاده کردند. آنچه منطقی است و چیزی که ما به طور قطع می دانیم این است که اشکال اولیه تبلیغات به صورت کلامی بوده است. در جهان باستان، فروشندگان برای تبلیغ محصولات و خدمات خود فریاد می کشیدند و تبلیغات به صورت دهان به دهان شکل می گرفت. بعد از آن تصمیم گرفتند که با حکاکی تصاویر ساده روی سنگ و چوب تاثیر کلامشان را افزایش دهند.

انقلاب چاپ و تبلیغات چاپی

اولین گام به سوی تبلیغات مدرن با توسعه چاپ در قرن ۱۵ و ۱۶ پدید آمد. اولین رسانه تبلیغاتی چاپی جهان و علائم تجاری در چین به وجود آمد. بعد از آن گوتنبرگ با اختراع چاپخانه مکانیکی از نوع متحرک در سال ۱۴۳۹ انقلاب چاپ را در اروپا آغاز کرد.

انقلاب صنعتی و آژانس های تبلیغاتی

مرحله بعدی در تاریخ تبلیغات و جدول زمانی آن، انقلاب صنعتی و ظهور مطبوعات در قرن هفدهم بود. در کنار کتاب، مردم در سراسر اروپا فرصتی برای خواندن روزنامه ها، مجلات و ژورنال ها پیدا کردند و کسب و کارها از آن ها برای تبلیغ استفاده می کردند.

تبلیغات در رادیو و تلویزیون

در اوایل قرن بیستم تبلیغات در همه جا حضور داشت. در آن زمان که تبلیغات در حال شکل گیری به صنعتی به ارزش میلیون ها دلار بود، تبلیغات چاپی در شرف رویارویی با یک رقیب جدید بود: امواج رادیویی. پس از جنگ جهانی دوم نیز تلویزیون منبع اصلی تبلیغ محصولات و خدمات به مردم شد.

تبلیغات اینترنتی و رسانه های اجتماعی

هم افزایی اقتصاد و علم در تبلیغات که از دهه ۱۹۸۰ آغاز شد، در دهه ۱۹۹۰ با ظهور چهارمین رسانه تبلیغاتی بزرگ یعنی شبکه جهانی وب، به اوج خود رسید.

تاریخچه تبلیغات 01
تاریخچه تبلیغات 02

تفاوت تبلیغات با بازاریابی

بازاریابی فرآیند شناسایی نیازهای مشتری و تعیین نحوه برآورده کردن آن ها به بهترین شکل است. تبلیغات، زیر مجموعه ای از بازاریابی است که استراتژی محبوب و شناخته شده ای برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

استراتژی بازاریابی گسترده یک شرکت، معمولا شامل یک طرح تبلیغاتی است. تبلیغات باعث می شود پیام های کسب و کار بهتر به مشتریان برسد تا آنها برای خرید اقدام کنند. پس تبلیغات یکی از مولفه های بازاریابی است.

اهمیت تبلیغات در فروش

بگذارید اهمیت تبلیغات را با یک مثال برای شما توضیح دهیم. آیا به نظر شما شرکت Apple نخستین شرکت موفق در زمینه تولید mp3 و عرضه ان به بازار بوده است؟ خیر! اپل هشتمین شرکتی بود که در این زمینه شروع به فعالیت کرد و قطعا آخرین شرکت نیز نبوده است.

قبل از اپل شرکت هایی وجود داشتند که mp3هایی با قابلیت ذخیره بیش از ۱۰۰۰ آهنگ را تولید می کردند، اما هیچ کدام به اندازه اپل موفق نبوده اند و نتوانستند که بازار را به دست بگیرند. رمز موفقیت اپل بازاریابی و تبلیغات شگفت انگیز او بوده است. استیو جابز برای تبلیغ محصول خود گفت:” بیش از ۱۰۰۰ آهنگ در جیب شما جا می شود!” پس رمز موفقیت یک کسب و کار بازاریابی، تبلیغات و سپس فروش آن است، نه زمان ورود به بازار!

مزایای تبلیغات برای یک کسب و کار

 • معرفی محصول با تبلیغات

  تبلیغات یک محصول اولین قدم مهم در چرخه عمر محصول و به عنوان مقدمه ای برای معرفی محصول است. تبلیغات می تواند راهی عالی برای جهانی شدن برند شما نیز باشد.
 • ایجاد تقاضا برای محصول

  قبل از تولید یک محصول، متخصصانِ پیش بینی تولید به منظور منطقی سازی هزینه تولید، میزان تقاضای آن محصول را محاسبه می کنند. به محض ایجاد یک محصول، فروش باید به واقعیت تبدیل شود و صاحبان کسب و کار می توانند با تبلیغات هدفمند و موثر محصولات را به کل جهان معرفی کنند.
 • قابلیت کنترل و پیگیری تبلیغات

  تبلیغات دیجیتال امروزه به یک علم تبدیل شده است. شرکت ها می توانند تبلیغات و نرخ تبدیل و اثربخشی آن را با یک کلیک ساده ردیابی کنند و همچنین اهداف خود را دقیق تر و منسجم تر از قبل مشخص کنند. این کنترل و قابلیت پیگیری تبلیغات در بازاریابی، برای بهبود و بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) بسیار مهم است.
 • ایجاد رقابت منصفانه

  تبلیغات به شما امکان می دهد کسب و کار خود را در یک صحنه عمومی در برابر رقیب خود قرار دهید. البته ایجاد هر نوع تبلیغ که شامل مقایسه غیر محترمانه با دیگر محصولات مشابه باشد، اخلاقی نیست.

انواع تبلیغات

تبلیغات مستقیم

در تبلیغات مستقیم، پیام دهنده پیام خود را با رنگ و لعاب، صریح و بی پروا به مخاطبان خود ابلاغ می کند. در این روش مخاطبان متن یا تصویری را به عنوان پیام تبلیغاتی دریافت می کند و محصول یا خدمتی به آن ها معرفی می شود.

به عنوان مثال تبلیغات تلویزیونی نوعی تبلیغات مستقیم است. بیلبوردها ، تبلیغات مجله ها ، تبلیغات رادیویی و بازاریابی از راه دور نیز همین طور است. این بدان معنا نیست که تبلیغات و بازاریابی دیجیتالی نمی تواند مستقیم باشد. به عنوان مثال، بازاریابی از طریق ایمیل و تبلیغات کلیکی نیز اشکال بازاریابی مستقیم هستند. شما در اصل می خواهید مخاطبان خاصی را پیدا کرده و آنها را مخاطب قرار دهید و سعی دارید آنها را فوراً وارد عمل کنید.

تبلیغات غیرمستقیم

همانطور که از عنوان آن پیدا است، تبلیغات غیرمستقیم نمود و ظهور علنی و صریح ندارند و پیام های تبلیغ به طور غیر مستقیم و غیر محسوس به مخاطب منتقل می شود.

به عنوان مثال به‌کارگیری و نمایش محصولات و تولیدات یک کارخانه در فیلم‌های سینمایی نوعی تبلیغ غیرمستقیم است.

تبلیغات آفلاین یا سنتی

تبلیغات بسیار قدیمی تر از سایر فعالیت های بازاریابی مانند بازاریابی ایمیلی و بازاریابی موتور جستجو یا همان SEM است. از زمانی که اینترنت به یک قاعده عادی تبدیل شده است، تبلیغات به دو زمینه تقسیم می شوند: تبلیغات سنتی یا آفلاین و تبلیغات دیجیتال یا آنلاین.

انواع تبلیغات سنتی

تبلیغات سنتی مربوط به تبلیغات چاپی، تلویزیونی و رادیویی است که بیش از ۱۵۰ سال محبوب بوده است. تبلیغات چاپی موثرترین تبلیغات برای مشاغل است، زیرا حول گروهی از مخاطبین هدف که شخصاً تبلیغات را از طریق آگهی ها، روزنامه ها و پست ها دریافت می کنند، ایجاد می شود. انواع تبلیغات سنتی عبارتند از:

تبلیغات سنتی انواع
 • تبلیغات چاپی

  از تبلیغات چاپی برای معرفی برند و محصولات استفاده می شود که انواع مختلفی هم دارد:
 • ۱

  آگهی دیواری و توزیعی

  مشخصات و مزایای کالا با تصویر و لوگوی شرکت به صورت آگهی (تراکت) چاپ شده و بر دیوار یا جایگاه های ویژه شهری نصب می شود.
 • ۲

  آگهی پستی

  آگهی ها و اطلاعیه ها به وسیله پست برای اشخاصی که قبلا نشانی خود را به کسب وکار مربوطه داده اند، ارسال می شود.
 • ۳

  بروشور و کاتالوگ

  مشخصات و ویژگی های کالا در یک ورق کاغذ به صورت جزوه چاپ می شود که اکثرا همراه با عکس، توضیحات ضروری و نشانی های مرکز فروش و خدمات پس از فروش است.
 • ۴

  مطبوعات

  درج آگهی در مطبوعات رایج و متداول است. روزنامه های کثیر الانتشار برد تبلیغاتی وسیع تری دارند.
 • ۵

  پوستر

  در تبلیغات پوستری، معمولاً عنوان کلی و شعار محوری همراه با تصویر در کاغذی مرغوب و ابعادی متنوع تهیه می شود که تاثیر گذاری مناسبی بر روی مخاطبان ایستا یا در حال گذر دارد.
 • تبلیغات تلویزیونی

  تبلیغات تلویزیونی محبوب ترین راه به دست آوردن موقعیت محصول و قرار دادن آن در معرض دید مردم برای بیش از ۵۰ سال بود. از زمان ورود بازاریابی دیجیتال و موبایل، جذابیت آن فقط اندکی کاهش یافته است. این کانال برای معرفی برند شما عالی است.
  زمان در تلویزیون محدود است و آگهی ها بیش از چند ثانیه وقت احتیاج ندارند، پس می بایست تنظیم و تدوین یک تیزر تبلیغاتی چند ثانیه ای بسیار حرفه ایی،علمی، و اثر گذار صورت پذیرد که بتواند تاثیر پذیری حداکثری داشته باشد.
 • تبلیغات رادیویی

  تبلیغات رادیویی اگرچه فقط صوتی است و هیچ تصویری ندارد، اما هنوز هم بسیار موثر است. در این نوع تبلیغات دو مخاطب متمایز وجود دارد: مخاطب مسن و کسانی که در رفت و آمد کار خود رادیو گوش می دهند. تبلیغات رادیویی با ایجاد تبلیغاتی کوتاه و اشاره مستقیم به موضوع، شنوندگان را علاقه مند می کند.
  متن آگهی و کیفیت صدای پخش کننده و نوع موزیک همراه آن و زمان پخش نکاتی است که برای اثربخشی پیام رادیویی باید محاسبه و در نظر گرفته شود.
 • بیلبوردهای تبلیغاتی

  بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی در سراسر شهر می تواند تبلیغات ثابت یا متحرکی برای تقریباً هر چیزی باشد.
 • سینما

  در سینما پیش از شروع فیلم اصلی تیزرهای تبلیغاتی کوتاه از پرده سینما تاثیرگذاری ژرف و موثری دارد.

انواع تبلیغات اینترنتی

تبلیغات دیجیتال حول هرگونه فعالیت تبلیغاتی آنلاین مانند تبلیغات نمایشی، PPC، تبلیغات در شبکه های اجتماعی و … می چرخد. این شکل از تبلیغات ارزان تر و ردیابی آن آسان تر است و بسیار پرکاربرد است.

 • تبلیغات شبکه های اجتماعی

  در سال های اخیر پلتفرم های رسانه های اجتماعی محبوبیت بیشتری برای تبلیغات پیدا کرده اند. قرار دادن تبلیغات تشویقی و پروموشنال در این رسانه های محبوب بسیار جالب است، زیرا شما می توانید جغرافیای بزرگتری برای دایره مخاطبین هدف خود در نظر بگیرید. فقط با چند کلیک می توانید گروه بندی سنی، علایق، مکان ها و موارد دیگری را برای موثرترکردن تبلیغاتتان انتخاب کنید.
 • تبلیغات برپایه موتور جستجو یا SEM

  موتورهای جستجو با گرفتن پول و سفارشی سازی نتایج مورد جستجو با توجه به کلمات کلیدی می تواند نتایج خارق العاده ای برای کسب و کار شما به وجود بیاورند. تبلیغات در گوگل ادوردز نوعی از این تبلیغات است که با نمایش در موتور جستجوی گوگل، هزینه آن به ازای هر کلیک (PPC) پرداخت می شود. SEM یک روش عالی برای تقویت موقعیت شما در موتورهای جستجو است و مانند تبلیغات در رسانه های اجتماعی، می تواند بسیار هدفمند و تقسیم بندی شده باشد.
 • تبلیغات موبایلی

  استفاده از موبایل در مدت زمان کوتاهی ده برابر شده است و تعجب آور نیست که تبلیغات موبایلی هم به وجود آمده است. تبلیغات برپایه موبایل می تواند شامل تبلیغات پیامکی، تبلیغات درون برنامه ای و تبلیغات پوش نوتیفیکیشن وب سایت با هدف کاربران تلفن همراه باشد. این گزینه ها برای مخاطبانی که همیشه درموبایلشان هستند بی پایان است.
تاثیر پاپ اپ ها
 • تبلیغات پاپ آپی

  وب سایت ها همیشه در تلاشند تا تبدیل و فروش بیشتری را در برنامه های بازاریابی خود قرار دهند. استفاده از پنجره های بازشو یا همان پاپ آپ ها که شامل فراخوان برای اقدام (Call To Action) هستند ایده خوبی است. هنگامی که شخصی قصد دارد از طریق یک پنجره خروج از صفحه خارج شود، می توانید با نمایش یک پنجره پاپ آپ نظر او را جلب کنید. پاپ آپ هایی که کد تخفیف یا پیوند به کالای دقیق مورد جستجوی شما را ارائه می دهند، می توانند برای مشتری بالقوه تفاوت ایجاد کنند.
 • بازاریابی و تبلیغات از طریق ایمیل

  ایمیل مارکتینگ روش دیگری برای تبلیغات است که می تواند برای کمپین شما مناسب باشد. اگرچه می توانید از آن برای به دست آوردن امتیازات جدید (که در نتیجه می تواند منجر به مشتریانی بالقوه شود) استفاده کنید، اما استفاده از فرمول مشتریان وفادار نتایج باورنکردنی ایجاد می کند. آیا می دانید خرید یک خریدار جدید ۷ برابر گرانتر از نگهداری فقط یک مورد فعال خود است؟
 • بازاریابی محتوایی

  بازاریابی محتوایی راهی عالی برای تبلیغات دیجیتال است. با این حال، در مورد این که بازاریابی محتوا در واقع چیست، کمی سردرگمی وجود دارد. به گفته موسسه بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک است که متمرکز بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطب است و در نهایت، تبدیل آن و بالا بردن سودآوری کسب و کار!
  بنابراین، محتوا نمی تواند منحصرا تبلیغاتی باشد. شما همچنین باید ارزش جدیدی (مانند سرگرمی، اطلاعات جدید، تبلیغات و ...) را نیز به آن اضافه کنید. در اجرای بازاریابی محتوا چهار مرحله وجود دارد: تولید ترافیک، تولید سرنخ، پرورش سرنخ ها و تبدیل به مشتری.
شکست تبلیغات

چرا برخی از تبلیغات شکست می خورند؟

امروزه هم می‌توانید مدیرانی را بیابید که معتقدند کسب و کار بدون تبلیغ، هرگز موفق نمی شود و هم دیگرانی که اصرار دارند تبلیغات بیش از آن‌که بر پایه‌ مطالعه و بررسی باشد، به نوعی عادت مدیریتی تبدیل شده و کمتر مدیری برای بررسی دقیق میزان موفقیت برنامه های تبلیغاتی خود، وقت می‌گذارد.

اگر شما از مدیران دسته دوم هستید، پیشنهاد ما این است که دوره بازاریابی و تبلیغات اقیانوس آبی را حتما ببینید.

۴.۳ ۳ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهناز

عالی وجالب بود برام ، تبلیغات یه راه خوب برای نشون دادن قابلیت هات تو چشم رقیب هست.

پاسخ به  مهناز

سلام همراه عزیز اقیانوس آبی. بله دقیقا همینطوره . تا بازاریابی نباشه رقابت و فروشی هم در کار نیست.

علی پورمسجدی

بسیار نگاه کاملی به تبلیغات داشتین. قسمت تاریخچه تبلیغات خیلی جذاب بود

از انتقال نظر شما متشکریم.

منصوری زاده

من برای کسب و کارم از چند روش تبلیغاتی که در مقاله بود استفاده کردم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم.
مخصوصا برای معرفی محصول جدیدم که به خیلی از مشتریان بازار هدفم معرفی و شناخته شدم.

پاسخ به  منصوری زاده

ممنون از شما همراه گرامی. امیدواریم روز به روز موفق تر از قبل باشید.

تورانی

چطور بفهمیم که کدام کانال برای تبلیغات کلیکی ما مناسب تره؟ مثلا یکتا نت یا تبلیغات گوگل؟

پاسخ به  تورانی

سلام . اگر امکانات و جمعیت هدف این پلتفرم‌ها رو مقایسه کنیم، لزوماً تبلیغات گوگل جمعیت بزرگتری رو پوشش میده و امکانات بهینه‌سازی قوی‌تری داره پس به صرفه‌تر هست ولی به نظرم همه کانال ها رو امتحان کنید. گاهی از جایی که اصلا انتظار ندارید نتایج فوق العاده میگیرید.

صادقیان

در کسب و کار من تبلیغات کلیکی گوگل و پیامک خیلی موثر بودند، ولی مثلا تبلیغات بنری یکتانت فقط پول دور ریختن بود.

پاسخ به  صادقیان

سلام . وقتتون بخیر
تبلیغات بنری برای برخی کسب و کارها بسیار خوا جواب دادن و نمیشه گفت که برای همه مضره. ولی همین که امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید هم خوبه

ایوبی
پاسخ به  صادقیان

سلام. با حرف شما تا حدودی موافقم. تبلیغات گوگل خیلی عالی هست اما هزینش برای ایران خیلی زیاده و حداقل روزی سه دلار هست. باید یکم از طریق روش های کم هزینه تر درآمد کسب کنیم تا بتونیم توی تبلیغات گوگل خرج کنیم.

امانی

سلام. یکی از شرکای من اصرار داره که حتما شعار تبلیغاتی داشته باشیم، ولی من نیازی نمیبینم. از نظر شما چه فایده ای داره؟

پاسخ به  امانی

سلام و وقت بخیر.
شعار تبلیغاتی به شکل یک عبارت قابل باور، قابل تکرار و به یادماندنی درمی‌آید و موجب گسترش تصویر برند می‌شود، هم چنین شعار تبلیغاتی باعث بوجود آمدن تبلیغات دهان به دهان، بازاریابی ویروسی و تبلیغات مشتریان وفادار می‌شود.
پس حتما به حرف شریکتون گوش بدین

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
13
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی