استخدام کارمند خوب اقیانوس آبی
در این مقاله می خوانید:

پیدا کردن و استخدام کارمند خوب وظیفه واحد مدیریت منابع انسانی و کاری پرزحمت است. وقتی پای صحبت مدیران می نشینیم، اکثر آن ها از اینکه نیروی خوب وجود ندارد، گله و شکایت دارند. اگر شما هم از آن دسته از مدیران هستید، باید به شما بگوییم که درست است که نیروی متخصص و خوب کم است، اما مدیرانی که به دنبال جذب و استخدام کارمند متخصص باشند هم کم هستند.

فراخوان، مصاحبه، استخدام، آموزش، بیمه و مزایای یک کارمند جدید برای سازمان شما هزینه بر است. پس باید در انتخاب نیروی انسانی جدید حداکثر دقت را داشته باشید و برای فراخوان و استخدام درست وقت بگذارید.

در این مطلب با ما همراه باشید تا به سوالات رایج در زمینه استخدام پاسخ دهیم:

 1. برای فراخوان و دعوت به همکاری چه اصولی را باید رعایت کنید؟
 2. از چه روش هایی نباید در استخدام نیروی جدید استفاده کنید؟
 3. ویژگی های یک کارمند خوب چیست؟
 4. چطور باید با متقاضیان کار مصاحبه کنید؟
 5. راهکار طلایی برای حل مشکلات استخدام سازمان شما چیست؟

فراخوان اصولی برای استخدام درست

 1. بررسی اولیه برای انتشار فراخوان
  ابتدا باید ببینید فردی که به او نیاز دارید از چه سایت هایی بازدید می کند، با چه کسانی ارتباط دارد و قبلا کجا کار می کرده تا بتوانید در این مکان ها از او دعوت به همکاری کنید.
 2. جذابیت تیتر آگهی استخدام
  تیتر فراخوان باید برای نیروی مورد نظر شما جذاب باشد. همانطور که برای مشتریان خود از تیترها و تبلیغات جذاب استفاده می کنید، برای استخدام کارمند مناسب هم باید از آگهی های استخدام جذاب و خلاقانه استفاده کنید. یکی از مدیرانی که برای استخدام نیروی مناسب به شرکت اقیانوس آبی مراجعه کرده بود، به دنبال بازاریاب و پرزنتور می گشت که کسب و کار او را در شهرهای مختلف پرزنت کند. اصلی ترین شاخص برای این سمت شغلی این بود که کسی را پیدا کند که مشکلی با سفر کردن و چند ماه از خانه دور بودن نداشته باشد. پس تیتر فراخوان این بود: “استخدام کسی که عاشق مسافرت است.”
 3. کاریابی، گزینه آخر
  برای پیدا کردن نیروی مناسب، کاریابی گزینه خوبی نیست، زیرا کسانی به کاریابی مراجعه می کنند که یا اخراج شدند یا آشنایانشان نتوانستند برای پیدا کردن کار به آن ها کمکی بکنند. پس کاریابی می تواند گزینه آخر شما برای پیدا کردن نیرو باشد.

روش‌های نادرست استخدام نیرو

 • فراخوان هایی که به زبان خشک و رسمی نوشته شده است.
 • آگهی‌های استخدامی که محدوده حقوق را تعیین نمی‌کنند.
 • سیستم‌هایی که داوطلبان کار را وادار می‌کنند ده‌ها فرم اینترنتی پر کنند.
 • ایمیل‌های اتوماتیکی که به متقاضی می‌گویند: «اطلاعات شما دریافت شد»، اما هیچ اطلاعات مفیدی به او ارائه نمی دهند.
 • مصاحبه‌هایی که شامل سوال‌های کلیشه‌ای هستند، مسئول مصاحبه‌ای که هیچ اطلاعاتی درباره شغل مربوطه ندارد و هنوز رزومه متقاضی را ندیده است.
 • درخواست از متقاضی مبنی بر افشای حقوق سابقش، به‌عنوان یکی از شروط استخدام.
 • چند فراخوان همزمان برای شغل های متفاوت که باعث پخش شدن تمرکزتان برای استخدام می شود.
 • نوشتن جزئیات بیش از حد در آگهی استخدام
 • بلند بودن جملات و دادن اطلاعات اضافی که باعث بی علاقگی متقاضی می شود.

بیشتر بخوانید: روش صحیح اخراج کارمندان

روش پیدا کردن و استخدام بهترین کارمند

هیچ کارآفرینی نمی تواند به تنهایی باعث رشد و شکوفایی کسب و کارش بشود. اگر داستان افراد معروف در دنیای تجارت را بخوانید می بینید که همه افراد بزرگی در کنار خود داشته اند که به آن ها در راستای موفقیت سازمان کمک کرده اند. یک کارآفرین و مدیر کسب و کار می تواند ایده ای را به تنهایی ابداع و حتی تجاری کند، اما با گذشت زمان، وظایف اداره یک کسب و کار بسیار زیاد می شود، از وظایف واحد مدیریت منابع انسانی است که بهترین کارمندان را پیدا و استخدام کند.

در اقتصاد امروز، استخدام بهترین افراد بیش از هر زمان دیگری حیاتی است. هیچ صاحب کسب و کاری قادر به از دست دادن وقت و پول و رو به رو شدن با عواقب یک استخدام بد نیست. آیا می دانستید که هزینه یک استخدام بد در حدود 25 تا 50 هزار دلار است؟ هر کارمند جدیدی که استخدام می کنید برای سازمان شما هزینه هایی مثل هزینه یافتن، مصاحبه، جذب، آموزش، حقوق، مزایا و مالیات، میز، کامپیوتر، تلفن و تجهیزات مربوطه دارد.

مدیران موفق به کارمندان جدید به عنوان سرمایه گذاری نگاه می کنند که با گذشت زمان برای سازمان بازده مالی دارند. ممکن است شما در طول زندگی حرفه ای خود صدها کارمند استخدام کنید که برخی عامل موفقیت سازمان هستند و برخی دیگر اخراج شده و کار خود را خوب انجام نداده اند. در هر دو حالت دلیل اصلی خود شما هستید که بدانید چطور استخدام کارمند جدید را به درستی انجام دهید، حال چه کارمند به صورت دورکاری باشد چه در سازمان شما کار کند.

هزینه استخدام اشتباه

7 ویژگی یک کارمند خوب

در ادامه این مطلب به 7 ویژگی یک کارمند خوب اشاره می کنیم که در حوزه مفاهیم مدیریت منابع انسانی به آن 7C گفته می شود.

1. شایستگی (Competency)

شایسته بودن برای یک سمت شغلی، اولین عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بررسی کنید که آیا کارمند بالقوه مهارت ها، تجربیات و تحصیلات لازم را برای انجام موفقیت آمیز وظایف مورد نیاز شما دارد یا خیر؟

2. توانمندی (Capablity)

آیا این فرد علاوه بر انجام درست کارهای روتین، توانایی انجام کارهایی که به تلاش و خلاقیت بیشتری نیاز دارند را نیز دارد؟ توانمند بودن یعنی کارمند توانایی بالقوه برای رشد و یادگیری و تمایل به پذیرش مسئولیت های بیشتر را داشته باشد.

3. تعهد (Commitment)

آیا این داوطلب برای کار کردن طولانی مدت با شما جدی و متعهد است یا فردی است که همیشه به دنبال چیز بهتری می گردد؟ سابقه مشاغل گذشته و زمانی که در هر شغل سپری کرده می تواند این موضوع را برای شما روشن کند.

4. شخصیت (Character)

در مورد شخصیت فرد متقاضی باید ببینید که آیا ارزش های فرد با ارزش های سازمان شما همسو هستند یا خیر: آیا راستگو است و به قول های خود عمل می کنند؟ آیا به سازمان خود وفادار است و در کارهای تیمی همکاری می کند؟

5. فرهنگ (Culture)

هر سازمان دارای یک فرهنگ یا روشی است که افراد طبق آن با یکدیگر رفتار و تعامل دارند. فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش ها، انتظارات، سیاست ها و رویه های خاصی است که بر رفتار مدیر و کارمندان تأثیر می گذارد. کارمندانی که فرهنگ شرکت را قبول ندارند یا آن را اجرا نمی کنند، مخل امور سازمان هستند. پس مطمئن شوید که فرد متقاضی کار با فرهنگ سازمان شما مشکلی نداشته باشد و بتواند آن را قبول کند.

6. سازگاری (Compatibility)

آیا این فرد می تواند با همکاران خود، مشتری ها و شرکای شما کنار بیاید؟ اگر کارمند جدید نتواند خودش را با شرایط محیط کاری و با افراد وفق بدهد، قطعا مشکلات زیادی برای شما و سازمانتان به وجود می آید.

7. پاداش و مزایا (Compensation)

به عنوان کارفرما، مطمئن شوید که شخص استخدام شده از آنچه به او ارائه می شود راضی است و کارمند باانگیزه ای است. در غیر این صورت، یک کارمند ممکن است احساس عدم قدردانی کرده و به همین دلیل عملکرد ضعیفی داشته باشد.

در هنگام مصاحبهاین امکان وجود دارد که افراد در مورد ویژگی های خود اغراق کنند. برای جلوگیری از این موضوع، با کارفرمایان و مدیران سابق این فرد تماس بگیرید و 7C را از آن ها بپرسید.

مصاحبه درست و اصولی

خیلی از مدیران نمی دانند که در جلسه مصاحبه استخدام چه سوالاتی باید بپرسند و چگونه آن ها را تفسیر کنند. به عنوان یک مدیر شما در مصاحبه استخدام می فهمید که کارجوی مورد نظر، گزینه مناسبی برای ورود به تیم شما هست یا خیر! این اطلاعات تنها زمانی به دست می‌آید که شما در طول مصاحبه استخدام، سوالات درست و دقیقی را از فرد داوطلب شغل بپرسید.

راهکار نهایی برای استخدام درست

استخدام نیروی خوب و متخصص راحت نیست. در کنار ویژگی های مهمی مثل سابقه، تجربه و مهارت، یک کارمند خوب باید شاخص های دیگری هم داشته باشد. برای استخدام کارمند خوب وقت بگذارید، زیرا آن ها سرمایه های سازمان شما هستند و اگر درست انتخاب نشوند جز زیان مالی، اتلاف وقت و خراب کردن نام برند شما فایده دیگری نخواهند داشت.

آیا می دانید که بیشتر مشکلات شما در زمینه استخدام نیرو و پیدا کردن فرد مناسب، از عدم سیستماتیک بودن استخدام و اخراج سازمان شما است؟

علاوه بر روش هایی که به آن ها اشاره کردیم، اگر سعی کنید در راستای سیستمی کردن استخدام و آموزش نیروهای جدید قدم بردارید، دیگر لازم نیست برای انتخاب و گزینش نیروی مناسب اضطراب داشته باشید. سیستم شما این انتخاب را برای شما انجام خواهد داد!

5 7 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسینی

استخدام یک کارمند شایسته و وفادار واقعا سخته. من مقاله سوالات استخدامتون رو هم خوندم. واقعا مفید بود برام. ممنونم

یلدا علمی نژاد

بنظر من در هنگام مصاحبه بهتره به این نکته هم توجه کنیم که هدف فرد مصاحبه شونده برای این استخدام چیه
چون هر هدفی ممکنه باعث موفقیت یا حتی شکست بشه
و هدف یک کارمند خوب پیشرفت و یادگیریه

هما رویین فر

جلسه مصاحبه چطور از توانایی های فرد باخبر شد !
یکی از روش ها که در مقاله‌ای خوندم تست هوش بود
راه حل و نظر شما چیه

دینا سارمی

چطوری مطمئن بشیم که فرد خوبی رو برای کار استخدام کردیم؟

ایمان لاوری

برای استخدام یک فرد زمان زیادی صرف میشه
اگر در یکی ازین مراحلی که گفتید اشتباهی ایجاد شد و نتوانستیم کارمند خوبی استخدام کنیم آیا امکان جبران وقتی که هدر رفته هست یا نه!!

اعتمادی

اگر فردی که میخوایم اونو استخدام کنیم قبلا در جایی سابقه کاری نداشته
چطوری بدونیم ویژگی هاش رو اغراق می‌کنه یا نه
راه حلی دارید براش!

جیران رضایی

همواره یکی از مشکلات سازمان ها استخدام نیره کاربردی هست
یک سری سازمان ها فکر می کنند نیرو باید فقط سابقه کار داشته باشد و این کاملا غلط است باید ببینند نیرو چقدر جای پیشرفت دارد

مقاله "دستورالعمل استخدام کارمند خوب ــ گشتم بود، بگرد هست! " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.