بانک اطلاعاتی مشتریان و تاثیر ان در فروش

بانک اطلاعاتی مشتریان، معدن طلای کسب و کار شما

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

یکی از زیر ساخت ها و فعالیت هایی که در بحث افزایش فروش و بازاریابی بسیار تاثیر گذار است، بانک اطلاعاتی است. بانک اطلاعاتی مشتریان یک کسب و کار، معدنی است که یک کسب و کار می تواند بهره بسیاری از آن ببرد و اگر یک کسب و کاری بانک اطلاعاتی دقیق و منظمی را نداشته باشد، از این معدن طلا محروم است.

برای ایجاد و نگهداری یک بانک اطلاعاتی مشتری Customer database، باید مراحلی طی شود. این مراحل شامل موارد زیر است:

 1. شناسایی اطلاعات مورد نیاز در بانک اطلاعاتی
 2. شناسایی منابع اطلاعاتی
 3. طراحی بانک اطلاعاتی
 4. پر کردن بانک اطلاعاتی
 5. حفظ پایگاه داده
 6. بروز رسانی

اگر تا به حال بانک اطلاعاتی نداشتید و نمی دانید که چگونه باید بانک اطلاعاتی بدست بیاورید، در این مقاله با ما همراه باشید.

بانک اطلاعاتی مشتریان چیست؟

هر بانک اطلاعاتی، عبارت است از فایل ها و جداولی که اطلاعات مشتریان را در خود جای داده است. این فایل ها حاوی تعدادی رکورد یا ردیف در جداول خود هستند که بر فروش تاریخی، فرصت های جاری و آینده تمرکز دارد. در بانک اطلاعاتی مشتریان، اطلاعات مختلفی نگهداری می شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. اطلاعات شخصی

 • نام
 • آدرس
 • اطلاعات تماس
 • سن
 • شهر
 • تاریخ تولد
 • وضعیت تاهل
 • و…

2. اطلاعات معاملات گذشته

 • فرصت ها
 • کمپین ها
 • صورتحساب
 • و…
بانک اطلاعاتی مشتری چیست؟

مراحل ایجاد بانک اطلاعاتی مشتریان

1. تعیین هدف

اگر هدف از جمع آوری بانک اطلاعاتی را بدانید، متوجه شوید که دقیقا چه اطلاعاتی از مشتریان را نیاز دارید. برای مثال: نام، سن، جنسیت، شهر و…

2. ساخت بانک اطلاعاتی

در این مرحله باید بانک اطلاعاتی خود را به شکلی شفاف ایجاد کنید تا دسترسی به آن آسان باشد.

3. ورود اطلاعات

زمانی که اطلاعات مشتریان را دریافت و یا گردآوری کردید، باید این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی مشتریان وارد کنید. بهترین زمان دریافت اطلاعات مشتریان، هنگامی است که آن ها برای انجام معامله یا خرید به شما مراجعه می کنند.

بیشتر بخوانید: شناخت انواع مشتریان

4. حفاظت از پایگاه داده

یکی از مهم ترین وظایف شما هنگامی که از یک بانک اطلاعاتی مشتریان استفاده می کنید، حفاظت از آن است. در این مرحله باید از بانک اطلاعاتی مشتریان به صورت مرتب بک آپ تهیه کرده و آن را در جایی مطمئن ذخیره کنید. با انجام این کار در صورتی که اتفاقی برای پایگاه داده بیفتد، اطلاعات به شکل کامل از دست نخواهد رفت.

5. به روز رسانی

در این مرحله باید به شکل مرتب اطلاعات مشتریان را در صورت تغییر، در بانک اطلاعاتی به روز رسانی کنید.

6. بازنگری بانک اطلاعاتی مشتریان

پس از طی کردن مراحل بالا، باید در زمان های مختلف میزان موفق بودن بانک اطلاعاتی مشتریان را بازنگری کرده و محتوای آن را مورد ارزیابی قرار دهید. با استفاده از این بازنگری می توانید متوجه شوید که آیا می توانید خدمات خود را ارتقا دهید یا راهکار های دیگری را مورد ارزیابی قرار دهید.

بانک اطلاعاتی و مراحل گردآوری آن

روش های جمع آوری بانک اطلاعاتی مشتریان

1- روش های اینترنتی 

 • کسب و کار های مرتبط با خودتان را در گوگل جستجو کنید و اطلاعات آنها را به دست آورید.
 • درگوگل مپ جستجو کنید و متوجه می شوید که خیلی از کسب و کار ها خودشان را در گوگل مپ ثبت کرده اند.
 • در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام می توانید جستجو کنید و پیج های بسیاری از کسب و کار ها را پیدا کنید و اطلاعات تماس و آدرس آنها را در بانک اطلاعاتی خودتان ثبت کنید.
 • برخی وب سایت ها نیز بانک های اطلاعاتی ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهند. مثلا اگر شما در صنعت ساختمان فعالیت دارید، وبسایت های سازمان مهندسی معمولا اطلاعات مهندسین را در اختیار شما قرار می دهند.

2- ارائه محتوای ارزشمند به منظور گرفتن اطلاعات

در وب سایت خود یک محتوای رایگان منتشر کنید و به کسانی که به سایت شما وارد می شوند بگویید که اگر ایمیل خود را وارد کنند می توانند از آن محتوا استفاده کنند. حتی از این روش می توانید برای فروش در رسانه های اجتماعی خود نیز استفاده کنید. 

مثلا یک محتوای باارزش را در نظر بگیرید و به مخاطبانتان بگویید که اگر شماره خود را در اختیارتان قرار دهند این فایل ارزشمند به آنها هدیه داده می شود. این هدیه می تواند حتی مشاوره رایگان یا نمونه محصول باشد.

روش های جمع آوری بانک اطلاعاتی مشتریان

3- اشتراک بانک اطلاعاتی با رقبا و همکاران 

روش سوم رقبا و همکاران هستند. در بازار رقابتی صنعت شما قطعا رقبایی هستند که محصول و خدمات شما را می فروشند و ارائه می دهند، اما نوع کارشان با شما متفاوت است. مثلا آن ها لوکس هستند، اما شما محصولات ارزان قیمت می فروشید.

شما می توانید با آنها بانک اطلاعاتی خودتان را به اشتراک بگذارید. از طریق همکاران خود نیز می توانید اینکار را انجام دهید. یکسری کسب و کارها هستند که با شما مشتری های مشترک دارند و می توانید با آنها به تبادل بانک اطلاعاتی بپردازید.

4- حضور در نمایشگاه ها

روش بعدی حضور در نمایشگاه است که می تواند به آپدیت کردن بانک اطلاعاتی شما کمک کند. شما می توانید در نمایشگاه هایی که مرتبط با کسب و کار شما هست حضور داشته باشید و به عنوان بازدید کننده کارت ویزیت و کاتولوگ های غرفه های مختلف را دریافت کنید.

برخی از نمایشگاه ها یک کتاب یا وبسایت مرجعی دارند که اطلاعات کامل شرکت کنندگان در نمایشگاه را در آن دسته بندی کرده اند. شما می توانید از این طریق بانک اطلاعاتی خود را آپدیت کنید و به مشتریان جدید دست پیدا کنید.

5- استفاده از روش های ترویج

پنجمین روش، استفاده از روش های ترویج promption هست. از مشتریانی که از وبسایت شما دیدن می کنند یا به صورت حضوری مراجعه می کنند بخواهید تا اطلاعات تماس خود را به شما بدهند و در ازای آن به آن ها کارت تخفیف هدیه بدهید. یا مثلا آنها را عضو باشگاه مشتریان خود کنید تا اگر جنس جدیدی به سبد خرید شما اضافه شد به آن ها اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: حرفه ای تخفیف بدهید!

نقش بانک اطلاعاتی مشتریان در افزایش فروش

با داشتن یک بانک اطلاعاتی می توانید بیش از 60 درصد مخاطبین را تبدیل به خریدار و پول کنید. بنابراین از هر 10 مشتری که شما دارید، باید حتما بیشتر از 6 نفر از آن ها از شما محصول یا خدمتی را خریداری کنند. در صورتی که با داشتن یک بانک اطلاعاتی مشتریان، فروش بیشتر برای شما اتفاق نمی افتد، به این معنی است که بانک اطلاعاتی شما یا مناسب نیست یا شما به شکل صحیح از آن استفاده نمی کنید.

اگر می خواهید با تکنیک های فروش 10 برابری آشنا شوید، دوره افزایش فروش اقیانوس ابی را از دست ندهید!

4.9 7 رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : هادی احمدی
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.

58%   24,000,000 ریال 9,990,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نفیسه زاهدی

مقاله کوتاهی بود ولی روش های خوبی داشت. من مقاله شرکت در نمایشگاه رو خیلی دوست داشتم. خیلی راه خوبی برای جمع آوری بانک اطلاعاتی هست.

ریحانی

پیشنهاد شما برای جمع آوری بانک اطلاعات کدوم از روش های ذکر شدس؟

Mortezavi

سلام ممنون از این مقاله عالیتون
واقعا فیض بردم
قبلا چیزی از مطالب ذکر شده نمیدونستم اما حالا اطلاعاتم با تیم شما داره تکمیل میشه
همینجور عالی ادامه بدید
با تشکر❤️

وحید سیمایی

سلام خسته نباشید
یه سوال داشتم
چجوری بفهمیم که به عالی ترین شکل ممکن داریم از اطلاعات محافظت میکنیم؟و چیکار کنیم که این بانک اطلاعات از بین نرن

Erfan abbasi

ایجاد بانک اطلاعات هزینه بر هم هست؟اگه هست چقد هزینه داره؟

لیلا فتاحی

سلام به شما
محتوای عالی ای بودو بهتون خسته نباشید میگم بابت خدمات عالیتون.
من مقاله‌ی حضور در نمایشگاهتون رو هم مطالعه کردم که در اون به طور کامل توضیح داده بودین واقعا راهکار خوبی هست که بعضی ها ازش خبر ندارند.

علیرضا حقیقی

ببخشید روش دومی که برای جمع آوری بانک اطلاعات فرمودید مزیت های دیگه و بهتری هم داره که صرف بکنه تا انجام بدیم!

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: