اهمیت چک لیست ملزومات اداری در سیستم سازی

در این مقاله می خوانید:

فرقی نمی کند که شما به عنوان مدیر موفق کسب و کار، یک ساختمان اداری بزرگ داشته باشید یا یک دفتر کار کوچک و ساده، فروشگاه داشته باشید یا تولیدی، کارخانه داشته باشید یا مرکز پخش…! گامی مهم اما پنهان در سیستم سازی کسب وکار تهیه اقلام ضروری برای سازمانتان است.

شما باید محل کار خود را به تمام اقلام ضروری و ملزومات اداری مجهز کنید تا در کارهای روزانه و روتین شما اختلال ایجاد نشود. شاید بپرسید نبود برخی لوازم اداری چطور در کارهای شما اختلال ایجاد می کند و چرا اینقدر مهم است که برای آن یک مطلب نوشته ایم؟ با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را بگیرید.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • ۱
  چرا نبود اقلام ضروری باعث ایجاد مشکل در سازمان شما می شود؟
 • ۲
  اقلام ضروری شامل چه چیزهایی است؟
 • ۳
  چگونه می توان موجودی لیست اقلام ضروری را مدیریت کرد؟

اهمیت موجود بودن اقلام ضروری

فرقی ندارد چه نوع کسب و کاری هستید، خیلی مواقع نبود چیزهای خیلی جزئی باعث بی نظمی در سازمان شما می شود، مثلا اقلامی مانند موس، باتری، کابل برق، سه راهی و خیلی چیزهای ساده دیگری که به چشم نمی آیند، ولی نبودشان زمان زیادی از نیروهای شما گرفته، بهره وری آن ها را کم می کند و بار روانی ایجاد می کند.

مثال های از ایجاد بی نظمی به علت نبود اقلام ضروری

 • به عنوان مثال فرض کنید باتری موس یکی از کارمندان شما تمام شده است. در صورت موجود نبودن باتری در سازمان شما، نیروی شما باید صبر کند تا باتری توسط فرد مسئول خریداری شود. پس زمان او هدر رفته و به طبع بهره وری او کم می شود.
 • نبود یک فرم کاغذی یا ماژیک باعث تاخیر در یک جلسه مهم درون سازمانی می شود.
 • به علت نبود شارژر لپ تاپ، جلسه ارائه پروپوزال شما به مشتری به تاخیر می افتد.
 • یک مکانیکی یا یک فروشگاه به علت نبود یک لامپ ساده یا یک سه راهی، سفارش مشتری را دیرتر تحویل می دهد.

می بینید که این اقلام با وجود این که خیلی جزئی و پیش پا افتاده به نظر می رسند، می توانند بسیار مهم و حیاتی باشند.

چک لیست ملزومات اداری

لیست ملزومات اداری و اقلام ضروری

چک لیست لوازم اداری می تواند با توجه به شرایط مختلف هر شرکت متفاوت باشد. با توجه به نوع شرکت، تعداد کارمندان و نحوه مدیریت منابع انسانی، تعداد بخش های اداری، میزان فضا و متراژ دفتر کار، لوازم اداری ضروری و تجهیزات آن نیز متفاوت خواهد بود. اما یک دسته لوازم هستند که برای تمام شرکت ها مورد استفاده است و باید روی میز کار، اتاق اداری و در قفسه های هر شرکتی پیدا شود.

از طریق فرم زیر می توانید چک لیست ملزومات اداری را که اکثر کسب و کارها به آن ها نیاز دارند، رایگان دانلود کنید. این چک لیست اقلام ضروری به صورت فایل اکسل تهیه شده است و شما می توانید با توجه به کسب و کار خود این لیست را شخصی سازی کرده و مواردی را به آن اضافه و یا از آن حذف کنید.

دانلود چک لیست ملزومات اداری

برای دریافت رایگان این چک لیست، ایمیل و شماره تماس خود را وارد کنید.

روش مدیریت موجودی لیست اقلام ضروری

یکی از مراحل سیستم سازی کسب و کار و نظم دادن به انجام کارها، تهیه لیست اقلام ضروری و مدیریت موجودی آن است. در دوره سیستم سازی به مدیران می گوییم که این کار خیلی ساده است، اما تاثیری که بر افزایش بهره وری، صرفه جویی در زمان کارمندان و افزایش نظم می گذارد بسیار زیاد است.
همان طور که در سیستم انبارداری باید حداقلی از موجودی کالاها و لوازم یدکی همواره در انبار وجود داشته باشد و در صورت کم شدن باید سریعا موجود شود، مدیریت اقلام ضروری نیز همینطور است. در سازمان خود یک کمد را به اقلام ضروری اختصاص دهید و فردی را در قسمت اداری مامور کنید تا موجودی اقلام و ملزوماتی که نبودشان در سازمان شما اختلال ایجاد می کند را لیست کرده و در صورت رسیدن به حداقل، آن ها را موجود کند.

فرض کنید که موس یکی از کارمندان شما خراب می شود. در صورتی که فردی مسئول ملزومات اداری بوده و مکان نگهداری آن ها نیز مشخص باشد، کارمند شما به آن واحد مراجعه کرده، فرد مسئول موس را به او تحویل داده و رسید می گیرد. سپس با استفاده از لیست مدیریت اقلام، موجودی ها را آپدیت می کند و در صورت رسیدن به حداقل آن ها را موجود می کند.

برای مدیریت موجودی اقلام ضروری به چک لیست مدیریت اقلام نیاز دارید. نمونه ای از لیست مدیریت اقلام ضروری را می توانید از طریق فرم زیر دانلود کنید.

دانلود فرم مدیریت موجودی اقلام ضروری

برای دریافت رایگان این فرم، ایمیل و شماره تماس خود را وارد کنید.

نتیجه گیری

می بینید چقدر ساده است؟ فقط با یک کمد و یک لیست ساده می توانید از هدر رفتن دقایق زیادی از زمان خود و کارمندانتان جلوگیری کنید، نظم برقرار کنید، بهره وری کارمندانتان را افزایش دهید و در نهایت به سودآوری و فروش بیشتر برسید. چیزی که هدف اصلی سیستم سازی کسب و کار است.

۰ ۰ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
سیستم‌ سازی یا «سیستم‌ سازی کسب‌و‌کار» شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی کسب‌و‌کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود. گذراندن دوره سیستم‌ سازی اقیانوس ابی با نام “سیستم پلاس” به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.
سیستم‌ سازی فروش شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی فرآیند فروش، اطلاعات فروش و نیروهای فروش انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود.  برای سیستم سازی کسب و کارتان و به خصوص قسمت فروش وقت بگذارید، چون تا فروش خوبی نداشته باشید، رونقی هم ندارید.
با سیستم‌ سازی استخدام و اخراج در سازمانتان دیگر نگران استخدام های نامناسب، بی نظمی ها، دوباره کاری ها و اخراج های سخت و چالش برانگیز نباشید. اصولی استخدام کنید، اصولی اخراج کنید، اصولی کنترل کنید.
در دوره تامین و خرید سیستمی می آموزید که چطور تامین کنندگان خود را ارزیابی کرده و با مدیریت اقلام ضروری و خرید بهینه از هزینه های کسب و کارتان بکاهید
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی