تشخیص نقاط قوت و ضعف کسب و کارها

تشخیص نقاط قوت و فرصت‌ها برای نوشتن استراتژی

فهرست مطالب

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

هنگام نوشتن استراتژی کسب و کار خود در مرحله اول باید به اهداف و ضعف هایتان در ابعاد مختلف و نسبت به رقبا توجه داشته باشید. در مرحله دوم و سوم باید نقاط قوت و فرصت‌ها را مشخص کنید که موضوع مورد بحث این مقاله است. برای نوشتن نقاط قوت باید ببینید برای رسیدن به اهداف چه مزیت هایی نسبت به رقبایتان دارید و آن ها را در حوزه های مالی، منابع انسانی، ارتباط با مشتری، فروش، بسته بندی، خدمات، محصول و… بنویسید. سپس باید فرصت های بازار را شناسایی کنید.

در این مقاله از گروه اقیانوس آبی به نحوه تشخصی نقاط قوت و فرصت‌های کسب وکارها در حوزه های مختلف اشاره می کنیم:

روش پیدا کردن نقاط قوت و فرصت‌ها

مانند هر کسب و کار دیگری، کسب و کار شما نیز می تواند در برخی از کارها به خوبی عمل کند و در برخی دیگر نیز کوتاهی کند. یعنی برخی موارد نقاط قوت شما باشد و برخی دیگر نیز فرصت‌هایی برای ارتقاء و پیشرفت. برای مثال کسب و کار شما ممکن است در بخش فروش به خوبی عمل کند، اما با پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان مشکل داشته باشد. یا ممکن است پیام بازاریابی قدرتمندی داشته باشید، اما در شبکه های اجتماعی حضور کم رنگی داشته باشید.

در هر شرایطی، هر کسب و کار باید نقاط قوت و فرصت‌ها و هم چنین نقاط ضعف و تهدیدهای خود را به خوبی درک کند یا این که قربانی فرصت‌های محقق نشده یا مغلوب شدن توسط رقبا شود. اما چگونه این نقاط نقاط قوت و فرصت‌ها را شناسایی کنیم؟ در اینجا به ۴ راه برای تشخیص آن اشاره می‌کنیم:

۱. تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت و فرصت‌ها یعنی عوامل داخلی و خارجی مفید و هم چنین مضر برای کسب و کار شما و نحوه اداره آن را آنالیز می کند. این آنالیز بر ۴ دسته تمرکز دارد:

 1. نقاط قوت: این دسته بندی به قوی‌ترین بخش‌های کسب و کار، شایستگی ها و سرمایه گذاری های موفق شما اشاره دارد.
 2. نقاط ضعف: این بخش به ضعیف ترین نقاط کسب و کار شما اشاره دارد.
 3. فرصت‌ها: لید های بالقوه، سرمایه گذاران، رویداد ها و حتی بازار های هدف جدید
 4. تهدیدها: این بخش به رقبای بالقوه، تحولات منفی بازار و دیگر دلایل که ممکن است سرمایه گذاران از شما روی برگردانند اشاره دارد.

۲. مشورت با دیگران برای تشخیص نقاط قوت و فرصت‌ها

قطعا هر کسی در کار خود متخصص است اما مشورت با مشتریان، سرمایه گذاران، کارمندان، تامین کنندگان یا یک مشاور خارج از کسب و کار می تواند به شدت برای تشخیص نقاط قوت و فرصت‌ها مفید باشد.

شما می توانید از روش های رسمی و یا حتی غیر رسمی نظر دیگران را در مورد نقاط ضعف و یا قوت کسب و کار خود بیابید. با این کار به احتمال زیاد می توانید بینشی را در مورد اکثر قسمت های کسب و کار خود که تا به حال در نظر نگرفته بودید به دست آورید.

۳. ارزیابی کسب و کار خود با دیگر رقبا

با ارزیابی شرکت خود با رقبا می توانید چیز های جدیدی در مورد نقاط قوت و فرصت‌های خود بیاموزید. برای بررسی کسب و کار خود به نقاط قوت رقبا و شکاف هایی که در کسب و کار آن ها وجود دارد نگاه کنید. برای مثال:

 • آیا وب سایت آنها از شما بهتر است یا استفاده از آن برای مشتریان دشوار است؟
 • آیا رقبای شما بر خدمات با کیفیت بالا به مشتریان تاکید دارند یا این پیام در بازاریابی آن ها گم شده است؟
 • کدام جنبه هایی از کسب و کار آنها کم و بیش کارآمدتر و مقرون به صرفه تر نسبت به شما به نظر می رسد؟
 • همچنین نگاهی دقیق به تبلیغات آن ها و پلتفرم های مورد استفاده آن ها برای شبکه های اجتماعی می تواند نگاهی ارزشمند به شما ارائه دهد.

۴. از یک مشاور کمک بگیرید.

شاید بهترین راه برای اینکه از نزدیک و بی طرفانه به کسب و کار خود و نقاط قوت و فرصت‌هایتان نگاه کنید، استفاده از یک مشاور کسب و کار باشد. یک مشاور کسب و کار علاوه بر تحلیل کسب و کار شما، ایده ها و تجربیات خود را با شما نیز به اشتراک می گذارد.

انواع نقاط قوت و فرصت‌های کسب و کارها

در ادامه این مطلب از مجله اقیانوس آبی، نقاط قوت و فرصت‌های کسب و کارها آورده شده است با ما همراه باشید:

انواع نقاط قوت

 1. نقاط قوت در حوزه فردی و مدیریتی
  ویژگی هایی مثل تمرکز، تخصصی که در حوزه خودتان دارید یا سابقه ایی که نسبت به رقبا در صنعت دارید.
 2. نقاط قوت در حوزه مالی
  اگر منبع سرمایه‌ای خاصی دارید، نقدینگی بیشتر نسبت به رقبا، اعتبار، ساختار مالی اصولی، تزریق سرمایه توسط سرمای، شفافیت مالی
 3. نقاط قوت سازمان در مدیریت منابع انسانی
  ساختار منابع انسانی حرفه ای، سیستم بهره وری بهتر، اتوماسیون حرفه ای، پرسنل وفادارتر، چارت سازمانی، شرح وظایف مشخص، سیستم پاداش و تنبیه، تعداد نیروی انسانی، تخصص بیشتر نیروها، مشخص بودن شاخص های کلیدی عملکرد.
 4. نقاط قوت کسب و کار در ارتباط با مشتری و فروش
  تعداد بالای مشتریان، وفاداری، رضایتمندی، مشتریان شاخص و با اعتبار، ارتباطات قوی با مشتریان
 5. نقاط قوت در خدمات، محصول و بسته بندی
  محصول متمایز، بسته بندی خاص، خط تولید خاص، تکنولوژی جدید، ابزار و روش ها، مواد اولیه با کیفیت، دسترسی به منابع خاص، شرکای کلیدی

انواع فرصت‌های کسب و کار

در مرحله سوم در تدوین استراتژی باید فرصت‌هایی که برای کسب و کار شما وجود دارد را بنویسید.

اهمیت تشخیص نقاط ضعف، نقاط قوت و فرصت‌های کسب و کار
 1. فرصت‌های جغرافیایی
  دسترسی به مناطق خاص مثل نزدیک بودن به دریا یا ریل راه آهن یا معادن برای تهیه مواد اولیه آسان، یا مثلا فروشگاهی دارید که نزدیک به یک مرکز خرید یا مکان پرتردد است که میتواند برای شما فرصت خوبی باشد.
 2. بازارهای جدید
  گاهی مناطقی وجود دارند که تا به حال در آن ها نفوذ نکرده و به آن فکر نکرده اید، درحالی که می تواند بازار خوبی برای محصول یا خدمت شما باشد. می توانید تحقیقات بازاریابی اینترنتی یا در شبکه های اجتماعی انجام دهید و کانالهای ارتباطی پیدا کنید.
 3. مشتریان جدید
  مثلا فقط اگر مشتریان شما مدیران هستند، این دفعه روی نوجوانان تمرکز کنید و برای آن ها کلاس های مدیریتی برگزار کنید. پس مشتریان را از لحاظ سنی، سطح فرهنگی، سطح اجتماعی و … بررسی کنید و ببینید چه گروه دیگری از مشتریان می توانند برای شما سودآور باشند.
 4. تکنولوژی
  گاهی تکنولوژی جدیدی وارد صنعت شما می شود که اگر زودتر از رقبا به ان دست پیدا کنید، برای شما فرصت محسوب می شود. تحقیقات در صنعت خود را همواره انجام دهید.
 5. منبع سرمایه جدید
  سرمایه گذاران جدید و تزریق سرمایه
 6. سیاست های دولت
  قانون های تصویب شده، حمایت های دولت از یک صنعت خاص، قوانین گمرکی حتما اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید. وضعیت اقتصادی را پیش بینی کیند. مثلا افزایش قیمت دلار اگر پیش بینی شود می تواند به نقطه قوت تبدیل شود، ولی اگر ناگهانی اتفاق بیفتد و آمادگی نداشته باشید تهدید محسوب می شود. پس یک مورد هم زمان می تواند هم تهدید و هم فرصت باشد.
 7. روند بازار
  روند بازار را دنبال کنید. مثلا روند گوشی های تلفن همراه به این صورت بود که اوایل فقط برای صحبت کردن از آن استفاده می شد. ولی بعدها ارتباطات آنلاین و عکس گرفتن برای کاربر مهم تر شد. بعد ها عکس های سلفی خیلی محبوب شدند. در بازار آموزشی، روند بازار به سمت آموزش های آنلاین می رود. در تمام صنایع مثل ساختمان سازی، دکوراسیون داخلی، مد و … روند بازار به آرامی تغییر میکند و شما به عنوان مدیر باید آن را دنبال کنید.
 8. سلیقه مشتریان
  سلیقه و نیاز مشتریان را دائما تحلیل کنید. در غیر این صورت بخش بزرگی از بازار را از دست خواهید داد.

اگر برای نوشتن استراتژی کسب و کارتان و یا ترسیم ماتریس SWOT کسب و کار خود به کمک نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و بخش استراتژی را انتخاب کنید تا با شما برای تنظیم وقت مشاوره تماس بگیریم:

نقاط قوت و ضعف یک شرکت تولیدی

خیلی از افراد که می خواهند کسب و کاری راه اندازی کنند از ما می پرسند که نقاط قوت و ضعف یک شرکت تولیدی چیست؟ یک کسب و کار تولیدی می تواند برای شما پرسود باشد و حتی بتوانید بسیاری از دوستان و آشنایان خود را نیز استخدام کرده و ایجاد شغل کنید. اما باید قبل از ورود به هر نوع کار تولیدی، در مورد مزایا و معایب آن تحقیق کنید. بهترین منابع تحقیق، کسانی هستند که پیش از این تولیدی مورد نظر شما را راه انداخته‌ و سابقه کار دارند.

نقاط قوت و فرصت‌های شرکت تولیدی

 • کسب‌ و کار شخصی و بدون کارفرما
 • امکان تصمیم‌گیری کاملا فردی
 • کار مطابق با برنامه‌های زندگی خودتان
 • کارآفرینی
 • امکان توسعه کارگاه تولیدی به مرور زمان
 • درآمد مناسب
 • امکان خلاقیت و تولید محصول جدید

معایب راه اندازی تولیدی

 • نوسان قیمت ارز و در نتیجه نوسان قیمت مواد اولیه
 • کمبود مقطعی بعضی از مواد اولیه
 • دشواری یافتن مشتری‌‌های وفادار
 • سختی پیدا کردن پخش‌ کننده

نتیجه گیری

نقاط قوت و فرصت‌های کسب و کارتان را در حوزه های مختلف شناسایی کرده و یادداشت کنید. این دو مورد در تدوین استراتژی کسب و کار و سرعت رسیدن به اهدافتان بسیار اهمیت دارد. کسب و کارهایی پیروز هستند که فرصت طلبی بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشند.

۴.۸ ۶ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : هادی احمدی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره استراتژی کسب و کار اقیانوس ابی با نام “استراتژی پلاس” شما با سه مفهوم بسیار مهم یعنی ماموریت، هدف گذاری و استراتژی آشنا می شوید. مأموریت یک بیان کلّی از نیّت مجموعه است که با استفاده از نقطه نظرات مدیران ارشد آن مجموعه تعیین می شود. هدف به نتایجی گفته می شود که در مدت زمان معین آرزوی تحقق آن و یا رسیدن به آن مدنظر سازمان است .

67%   ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آیدا ظهیری

من به اصرار یکی از دوستان در کلاس استراتژی اقای مهندس احمدی ثبت نام کردم. در اول خیلی موافق نبودم ولی بعدش که با قسمت پیدا کردن نقاط قوت و ضعف و اهمیت اون ها اشنا شدم، نظرم کاملا عوض شد. استراتژی خیلی بخش مهمی در پیشرفت کسب و کار هست.

پگاه جلالی
پاسخ به  آیدا ظهیری

سلام و وقت بخیر. خوشحالیم که آموزش استراتژی اقیانوس ابی تونسته حتی کوچک به کسب و کار شما کمک کنه.

حقانی

تحلیلswot واقعا روش خیلی خوب و موثری هست ممنون بابت معرفی.
خیلی کاربردی و بدون نقص نقاط قوت و ضعفمون و همچنین تهدیدات و فرصت هارو تحلیل می‌کنه

پگاه جلالی
پاسخ به  حقانی

سلام. بله مبحث swot در استراتژی کسب و کار از مهم ترین و کاربردی ترین مباحث هست و دید خوبی به مدیر سازمان میده

Ali askari

بنظر شما آیا روشی هست که بتونیم حداقل تهدید هارا دفع بکنیم!؟ از چه کسانی بهتر هست در این زمینه کمک بگیریم

پگاه جلالی
پاسخ به  Ali askari

اگر برای تحلیل ماتریس swot به کمک احتیاج دارید، فرم مشاوره پایین صفحه رو پر کنید تا همکاران من برای تنظیم جلسه مشاوره با شما تماس بگیرن

Mostafa rahaey

چطوری میتونیم حضورمون رو در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که پر بازدید ترین هستند پر رنگ کنیم

پگاه جلالی
پاسخ به  Mostafa rahaey

سلام. برای دریافت جواب سوالتون به طور کامل پیشنهاد می کنم مقاله کمپین تبلیغاتی اینستاگرام رو بخونین

Laya najafi

سلام خسته نباشید.میشه یکسری راهکار بدید تا بتونیم به وسیله ‌ی اون سلیقه‌ و نیاز های مشتریان رو تحلیل کنیم!آیا مقاله ‌ای دراین باره نوشتید؟

پگاه جلالی
پاسخ به  Laya najafi

سلام. بله البته. شناخت مشتری تنها با تحقیقات بازاریابی اصولی حاصل میشه. از طریق لینک زیر میتونین جواب سوالتون رو بگیرین:
https://oghyanooseabi.com/marketing-mag/marketing-research-and-customer-recognition/

Army

سلام
منظورتونو از دعوت نوجوان ها برای شرکت در کلاس های مدیریتی رو نفهمیدم.این روش چه کمک هایی می‌تونه بکنه!؟

پگاه جلالی
پاسخ به  Army

سلام. وقت بخیر
ما این مثال رو در مجموعه خودمون که کارش آموزش مدیریت به مدیران سازمان ها هست پیاده کردیم. منظور اینه که به عنوان یک فرصت، یک جمعیت جدید از مشتریان رو کشف کنید و خدمات و محصولاتی برای رفع نیاز آن ها ارائه کنید.

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: