چطور بازاریاب خوب استخدام کنیم

چطور یک بازاریاب حرفه ای استخدام کنیم؟

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

استخدام بازاریاب حرفه ای موضوع آسانی نیست. هر فرد ترکیبی منحصر به فرد از تجربه و توانایی‌ های بازاریابی دارد و این شمایید که باید تشخیص دهید کدام برای کسب و کار شما مناسب تر هستند. اگر فرآیند استخدام درست انجام ندهید، یک بازاریاب عالی می تواند یک کارمند نامناسب برای شما باشد.

در این مقاله از مجله بازاریابی اقیانوس آبی، شما را برای استخدام بازاریاب خوب و حرفه ای راهنمایی خواهیم کرد.

مراحل استخدام یک بازاریاب حرفه ای

ابتدا اهداف بازاریابی خود را تعریف کنید: به چه نوع مهارت‌های بازاریابی نیاز دارید؟

حوزه بازاریابی بسیار گسترده تر از آنچه است که فکر می کنید. اما متاسفانه برخی مدیران اجرایی و صاحبان کسب و کار این موضوع را نمی دانند. حوزه های تخصصی زیادی در بازاریابی وجود دارد مثل، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی کلیکی، بازاریابی محصول و بازاریابی ارتباطات و انواع دیگر.

از آنجا که همه مدیران با زمینه گسترده بازاریابی آشنا نیستند (به خصوص کسانی که پیش زمینه فنی دارند)، خطر استخدام فردی که در یک حوزه خاص تخصص دارد ولی با آن کسب و کار انطباق ندارد، به وجود می‌ آید. پس استخدام بازاریاب، با تعیین اهداف کسب و کار شما آغاز می‌ شود.

به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما از استراتژی رشد مبتنی بر محصول استفاده می‌ کند(مثل شرکت های فروش نرم افزار) باید از بازاریابی که در زمینه روابط عمومی و محتوا مهارت‌ دارد استفاده کنید. پس پیش از استخدام یک کارشناس بازاریابی، باید بدانید که کسب و کار شما دقیقا به چه فردی نیاز دارد.

دیگر استرس استخدام فرد نامناسب را نداشته باشید. تنها یک کلیک با استخدام حرفه ای فاصله دارید:

شناخت انواع بازاریابان قبل از استخدام

قبل از استخدام باید بدانید چند نوع بازاریاب داریم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید با گروه اقیانوس آبی همراه باشید:

انواع بازاریاب

بازاریاب محصول product marketer

بازاریابان محصول در فعالیت هایی که در آن محصول، فروش و بازاریابی همگرا می شوند، تخصص دارند. موقعیت‌یابی محصول و پیام‌رسانی، هوش رقبا و ایجاد دارایی‌های قابل فروش؛ همگی در حوزه بازاریابان محصول قرار می‌ گیرند.

بهترین زمان برای استخدام بازاریاب محصول زمانی است که از قبل یک محصول پایدار دارید و مدیر محصول نیز استخدام کرده اید.

بازاریابان محصول چه می کنند؟

 • جایگاه سازی محصول
 • نام گذاری محصول
 • تعریف و بخش بندی مخاطبان محصول
 • قیمت گذاری
 • بسته بندی
 • تحلیل بازار و هوش رقبا
 • پروموشن ها
 • مشارکت در فروش

بازاریاب عملکرد performance marketer

یک بازاریاب عملکرد بر روی هدایت عملکرد کمپین های بازاریابی دیجیتال، مانند تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) و Google AdWords، تبلیغات محلی و … تمرکز می کند.

چه زمانی برای استخدام بازاریاب عملکرد مناسب است؟ زمانی که می دانید محصول شما مورد نیاز است و می دانید مشتری ایده آل شما کیست. از آنجایی که هزینه تبلیغات در حال افزایش است، باید قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه کسی را استخدام کنید، ابتدا بودجه بازاریابی خود را به کمپین های رسانه ای پولی اختصاص دهید. اگر دیدید بودجه شما کم است، بهتر است از یک فریلنسر و یا یک آژانس بازاریابی کمک بگیرید.

بازاریابان دیجیتال با اندازه گیری و بهبود عملکرد کمپین های دیجیتال مارکتینگ بیشترین تاثیر را ایجاد خواهند کرد. آنها معمولاً تحلیلی تر هستند و درک خوبی از اعداد، تجزیه و تحلیل گوگل و تحقیقات کلمات کلیدی دارند. سایر مهارت های بازاریاب دیجیتال عبارتند از:

 • تبلیغات پولی مثل ریتارگتینگ، شبکه های اجتماعی، ppc و …
 • تبلیغات ویدئوی، تلویزیونی، بیلبوردی، پادکستی و …
 • سئو
 • تبلیغات میدانی
 • بهینه سازی قیف فروش

بازاریاب برند brand marketer

بازاریاب برند شخصی است که داستان و صدای برند شما را خلق می کند. هنگامی که محصول شما راه اندازی شد و می دانید مشتریان شما چه کسانی هستند، می توانید با استخدام بازاریاب خلاق شروع به ساختن شخصیت برند خود کنید.

بازاریابان برند با ایجاد هویت برند قوی، استراتژی رویدادها، افزایش آگاهی از برند و افزایش وفاداری مشتری، به کسب و کار شما ارزش می بخشند. آن ها روی موضوعات زیر کار می کنند:

 • هویت بصری برند مثل لوگو سازمانی و شعار سازمانی
 • طراحی دارایی های برند مثل وب سایت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات و …
 • رویدادها

بازاریاب ارتباطی Communications marketer

هنگامی که بازاریاب های محصول، برند و عملکرد را استخدام کردید، احتمالاً زمان خوبی است که یک بازاریابی ارتباطی نیز به تیم خود اضافه کنید.

ارتباطی بازاریابی شامل موارد زیر است:

 • روابط عمومی
 • رسانه ها
 • ارتباطات داخلی
 • ارتباط با سرمایه گذاران

قبل از استخدام بازاریاب، مشخص کنید که کدام حوزه بازاریابی اولویت اصلی شماست.

هنگام در نظر گرفتن چهار نوع اصلی از انواع بازاریاب‌ها، مدیران باید روشن باشند که نیازهای بازاریابی فعلی آن‌ها چیست تا مطمئن شوند که فرد اشتباهی را استخدام نمی‌کنند. تصویر زیر تا حد زیادی می تواند به شما در انتخاب و استخدام بازاریاب مناسب کمک کند:

روشن شدن نوع بازاریاب مورد نیاز به شما کمک می کند که در استخدام بازاریاب درست عمل کنید

۶ مهارت بازاریابی که هنگام استخدام بازاریاب باید به دنبال آنها باشید!

این ۸ مهارت که در ادامه این مطلب از مجله گروه اقیانوس آبی به آن‌ها می پردازیم، از قابلیت های اصلی یک بازاریاب هستند که به سرعت شروع به افزودن ارزش به سازمان شما می کنند.

۱. مهارت های نوشتاری

برای بازاریاب توانایی ایجاد یک متن تبلیغاتی ساده و جذاب یک مهارت ارزشمند است. این به معنای تولید محتوایی است که عاری از اصطلاحات فنی باشد و با مخاطبان شما به یکی از این روش ها ارتباط برقرار کند:

 • اطلاع رسانی
 • سرگرم کننده
 • الهام بخش
 • متقاعد کننده

این مهارت‌ها را می‌توان در تمام محتواهای بازاریابی، از جمله رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا و تبلیغات پولی به کار برد.

۲. مهارت های تحلیلی

مهارت‌های تحلیلی توانایی فرد برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و نتیجه‌گیری از آن داده‌ها است که به حل مشکلات تجاری و بهبود نتیجه آنچه اندازه‌گیری می‌شود کمک می‌کند. توانایی تفکر منطقی و استفاده از داده ها مخصوصا برای بازاریابان دیجیتال در جهت بهبود مستمر خروجی‌ ها، مانند کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی یا ترافیک وب‌ سایت ضروری است.

آیا برای طراحی کمپین تبلیغاتی خود به کمک متخصص این حوزه احتیاج دارید؟

۳. مهارت تحقیق

تحقیق مهارت مهم دیگری است که بازاریابان به آن نیاز دارند که می تواند به شکل مشتری، بازار یا تحقیقات کلی برای بازاریابی محتوا باشد.

اطلاعات به دست آمده از این تحقیقات به یک کسب و کار کمک می کند تا رقبای خود را بهتر بشناسد، تصویر بهتری از آنچه مشتریان می خواهند بسازد و به طور موثر با آنها ارتباط برقرار کند. تحقیقات برای کمک به رشد کسب و کار و ایجاد ارزش ویژه برند حیاتی است.

بیشتر بخوانید: تحقیقات بازاریابی چیست؟

۴. مهارت های همکاری و کار گروهی

بازاریاب شما با همکاران دیگر مانند تیم فروش یا با افراد خارج سازمان مثل تولیدکنندگان محتوا همکاری نزدیکی خواهد داشت. آن‌ها به مهارت های ارتباطی عالی و تجربه همکاری با تیم نیاز دارند.

اگرچه برخی از بازاریابان ترجیح می‌دهند خودشان خلاقانه کار کنند،بازاریاب شما باید کسی باشد که با دیگران نیز به خوبی همکاری کند!

نکات مهم در ترویج کار گروهی در سازمان

۵. مهارتهای فنی

امروزه بازاریابی به معنای استفاده از نرم افزارهای آنلاین برای انجام وظایف بازاریابی است، از برنامه ریزی و استراتژی گرفته تا برقراری ارتباط با مشتری و همکاری با تیم. آشنایی با نحوه به اشتراک گذاری اسناد آنلاین، کار کردن با CRM و نرم افزارهای درون سازمان یک مهارت غیرقابل چشم پوشی است.

۶. بازاریابی پولی

این مهارت خاص در مورد مدیریت رسانه هایی است که به ازای دریافت هزینه، تبلیغات شما را نشان می دهند مثل تبلیغات گوگل، تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات ریتارگتینگ، بنری و … . بازاریاب به این مجموعه مهارت نیاز دارد تا به ایجاد یک سفر کاربر بهینه و افزایش سریع ترافیک وب شما (سریعتر از استراتژی های SEO) کمک کند.

از آنجایی که شما به تازگی راه خود را به بازار پیدا می کنید یا برای رشد سریع آماده می شوید، بودجه تبلیغاتی شما محدود است. وجود یک بازاریاب در هیئت مدیره که بتواند از تبلیغات پرداخت به ازای کلیک برای اعتبارسنجی پیام های محصول، یافتن کلمات کلیدی با عملکرد عالی، آزمایش خلاقیت ها و … به طور مداوم استفاده کند، یک مزیت رقابتی است. مدیر بازاریابی مناسب حداقل با تاکتیک های رسانه ای پولی آشنایی دارد.

اگر برای استخدام بازاریاب مناسب به کمک نیاز دارید، حتما دوره زیر را ببینید تا درست استخدام کنید:

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در این دوره می آموزید چگونه بهترین و مناسب ترین فرد را استخدام کنید تا بهره وری را ارتقا دهید،‌ عملکرد و سود را بهبود ببخشید و هماهنگی بیشتری در دفتر یا محیط کار بوجود بیاورید.

۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال

در دوره بازاریابی اقیانوس آبی “مارکتینگ پلاس” تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا را می آموزید. هم چنین یاد می گیرید چطور یک کمپین تبلیغاتی موفق بنویسید.

33%   ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر

باتوجه به مطالبی که گفتید برای نرم افزار crm آموزش کامل میشه معرفی کنید؟

پگاه جلالی
پاسخ به  سحر

سلام. شما ابتدا باید با توجه به نوع فعالیتتون و پیچیدگی فرآیندهای سازمان، نوع crm رو انتخاب کنید و بعد در مورد آموزشش به دنبال منبع باشید. پیشنهاد میکنم اول مشاوره CRM بگیرید و از مشاورتون بخواین که برای اموزش دیدن هم راهنماییتون کنن

افشارنژاد

ما برای سایتمون از سئو استفاده کردیم و از همین راه بازاریابی خوبی انجام دادیم

پگاه جلالی
پاسخ به  افشارنژاد

سلام. بله درسته. سئو یکی از راه های بازاریابی دیجیتال هست و مسئولیت مدیریت این بخش بر عهده بازاریاب عملکردی یا همون performance marketer هست. اما گاها برای شروع و یا حتی ادامه کار، باید از روش های آفلاین بازاریابی نیز همزمان با روش های آنلاین استفاده کرد تا فروش و سودآوری همواره وجود داشته باشه

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: