ارزیابی عملکرد

راهنمای کامل برای ارزیابی عملکرد کارکنان

فهرست مطالب
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی از مهمترین و پرکاربردترین فرایندهای مدیریت منابع انسانی است که در هر سازمانی به عنوان یک ابزار برای اندازه گیری و ارزیابی عملکرد کارکنان به کار می‌رود. ارزیابی عملکرد کارکنان به منظور بهبود عملکرد فردی و سازمانی، ارتقاء کارایی و بهره وری، افزایش سطح رضایت شغلی و ایجاد فرهنگی پویا و پایدار در سازمان صورت می‌گیرد.

برخلاف تصور رایج، فرآیند ارزیابی عملکرد کارکنان نه تنها برای سازمان بلکه برای کارکنان نیز سودمند است.

در این پست، به بررسی اهمیت ارزیابی عملکرد کارکنان، روش های ارزیابی عملکرد سازمان، کارکنان و اشتباهات رایج را پرداخته ایم. امیدواریم این پست برای مدیران و صاحبان مشاغل و همچنین کارمندان مفید باشد و به بهبود عملکرد فردی و سازمانی کمک کند.

برای دانلود فرم ارزیابی عملکرد کارمندان به انتهای مقاله مراجعه کنید 👇

ارزیابی عملکرد کارکنان چیست؟

ارزیابی عملکرد کارکنان فرآیندی است که در آن عملکرد کارکنان در یک دوره زمانی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. این فرآیند برای سنجش و ارزیابی عملکرد کارکنان به منظور بهبود عملکرد فردی و سازمانی و افزایش بهره وری انجام می شود.

هدف اصلی ارزیابی عملکرد کارکنان بهبود عملکرد فردی و سازمانی است. بدین منظور، در این فرآیند، عملکرد کاری کارکنان بر اساس معیارهایی مانند راندمان کاری، کیفیت کار، اتمام سریع کار، رضایت مشتری و از همه مهمتر تعهد و رفتار شغلی ارزیابی می شود.

ارزیابی عملکرد کارکنان چیست؟

از مزایای ارزیابی عملکرد کارکنان می توان به افزایش کیفیت و بهره وری کار، بهبود عملکرد فردی و سازمانی، ایجاد فرهنگ پویا و پایدار در سازمان، تشویق عادات کاری مطلوب، بهبود رضایت شغلی و ارتباط بین کارمندان و مدیران اشاره کرد.

مقاله مرتبط: صفر تا صد ارتباط با مشتری

اهمیت ارزیابی عملکرد در پیشرفت سازمان‌ها

با بهبود عملکرد کارکنان، عملکرد سازمانی بهبود می‌یابد و با بهبود عملکرد سازمانی، توانایی رقابت با سایر سازمان‌ها و ارائه خدمات و محصولات با کیفیت بیشتر ممکن می‌شود. به طور کلی، ارزیابی عملکرد یکی از راهکارهای مؤثر در بهبود عملکرد سازمانی و رشد و پیشرفت آن است.

ارزیابی عملکرد کارکنان به عنوان یکی از عوامل اصلی پیشرفت سازمان‌ها محسوب می‌شود. با این کار، مدیران می‌توانند نقاط قوت و ضعف اعضای تیم خود را شناسایی کرده و برای بهبود کارکرد آن‌ها تلاش کنند. به علاوه، ارزیابی عملکرد به مدیران کمک می‌کند تا روی اهداف روزانه و بلندمدت سازمان تمرکز کنند و بهبود عملکرد و کارایی سازمان را تضمین کنند.

همچنین، ارزیابی عملکرد می‌تواند به پرسنل اطمینان دهد که توانایی‌ها و مهارت‌های آن‌ها دیده می شود و در صورت نیاز جهت بهبود مهارت هایشان به آن‌ها آموزش داده خواهد شد. در نتیجه، باعث رشد و توسعه حرفه‌ای کارکنان و بهبود عملکرد سازمان خواهد شد.

ارزیابی عملکرد در سازمان‌ها کار حساس و مهمی است که به شما کمک می کند تا به دنبال نتایج بهتری برای سازمان بگردید. این فرآیند به مدیران کمک می‌کند تا بهترین کارکنان را انتخاب کنند برخی از اهمیت‌های این فرایند در سازمان‌ها عبارتند از:

اهمیت ارزیابی عملکرد در پیشرفت سازمان‌ها
 1. بهبود عملکرد فردی و سازمانی: ارزیابی عملکرد کارکنان ابزار مهمی برای بهبود عملکرد فردی و سازمانی محسوب می شود. با پیروی از این فرآیند می توان نقاط قوت و ضعف هر یک از کارکنان را شناسایی کرد و برنامه هایی را برای بهبود عملکرد و مدیریت آنها پیشنهاد کرد.
 2. بهبود و رشد حرفه ای کارکنان: ارزیابی عملکرد کارکنان به کارمندان این امکان را می دهد تا نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و برنامه هایی برای رشد حرفه ای خود ارائه دهند. علاوه بر این، این فرآیند می تواند به عنوان ابزار مهمی برای پیشرفت حرفه ای سازمان مورد استفاده قرار گیرد.
 3. بالا رفتن بهره وری و بهبود کیفیت کار: به منظور افزایش بهره وری و کیفیت کار در سازمان، عملکرد کارکنان مورد ارزیابی قرار می گیرد. با شناسایی نقاط ضعف و قوت کارمندان می توان برنامه هایی برای ارتقای کیفیت کار و بهبود فرآیندهای سازمانی پیشنهاد داد.
 4. تشویق کارکنان به رفتارهای مطلوب: ارزیابی عملکرد کارکنان می تواند به عنوان یک ابزار مهم برای تشویق به رفتارهای شغلی مطلوب و حفظ فرهنگ سازمانی مفید باشد. این فرآیند کمک میکند همچنین کارمندان را برای انجام کارهای بهتر تشویق کند.
 5. افزایش رضایت مشتریان و کارکنان: ارزیابی عملکرد کارکنان به شما کمک می‌کند تا بهترین پرسنل را انتخاب کنید و بهترین نحوه ارزیابی عملکرد کارکنان را پیدا کنید. با این کار، پرسنل بهترین نتایج را به عنوان یک تیم ارائه می‌دهند و رضایت مشتریان و کارمندان را افزایش می‌دهد.

مراحل ارزیابی عملکرد کارکنان

روش‌های ارزیابی عملکرد کارکنان شامل چندین مرحله مهم است که در ادامه این مطلب از مجله اقیانوس آبی برای هر یک از این مراحل توضیح داده خواهد شد:

مراحل ارزیابی عملکرد کارکنان

۱- تعیین اهداف ارزیابی:

در این مرحله از روش های ارزیابی عملکرد کارکنان باید اهداف و معیارهای ارزیابی برای کارکنان مشخص شود. این اهداف باید با اهداف سازمانی سازگار بوده و به وضوح تعریف شوند تا کارکنان با دقت و صراحت درک کنند که از آنها چه انتظاری می رود. این مرحله می‌تواند شامل تعیین اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باشد.

مقاله مرتبط: هدف گذاری برای کسب و کار

۲- انتخاب روشهای ارزیابی:

در این مرحله باید روشی برای ارزیابی عملکرد کارکنان انتخاب شود. روش های ارزیابی عملکرد می تواند شامل ارزیابی توسط مدیران، ارزیابی ۳۶۰ درجه، ارزیابی همکاران، خودارزیابی و غیره باشد. انتخاب روش مناسب باید با توجه به نیازهای سازمانی و همچنین اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی انجام شود.

۳- تعیین معیارهای ارزیابی:

در این مرحله از روش های ارزیابی عملکرد کارکنان، باید معیارهایی که می توان عملکرد کارکنان را بر اساس آن ارزیابی کرد تعریف شود. معیارهای ارزیابی ممکن است شامل عملکرد شغلی، رفتار حرفه ای، مهارت های فنی، نقاط قوت و ضعف و غیره باشد.

برای دانلود فرم ارزیابی عملکرد کارمندان به انتهای مقاله مراجعه کنید 👇

۴- جمع آوری اطلاعات لازم برای ارزیابی:

در این مرحله باید اطلاعات مورد نیاز برای فرایند ارزیابی عملکرد پرسنل جمع آوری شود. این اطلاعات ممکن است شامل داده های عملکرد کارکنان در یک دوره زمانی و بازخورد مدیران، همکاران، مشتریان و سایر افراد مرتبط با کارمند باشد.

برای جمع آوری داده ها می توان از روش های مختلفی از جمله مصاحبه، پرسشنامه، فرم ارزیابی عملکرد کارکنان و مشاهدات استفاده کرد.

۵-تجزیه و تحلیل نتایج ارزیابی:

در این مرحله باید اطلاعات جمع آوری شده مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و نتایج بررسی شود. در این مرحله می توان از روش های آماری و تحلیلی مانند تحلیل عاملی، تحلیل زمانی، تحلیل داده ها و … استفاده کرد.

این تحلیل و بررسی نتایج به مدیران کمک می کند تا به راحتی نقاط قوت و ضعف کارکنان را شناسایی کرده و در نتیجه اقدامات مناسبی را برای بهبود عملکرد آنها انجام دهند.

۶- ارائه برنامه‌های بهبود و توسعه:

در نهایت، پس از تحلیل و بررسی نتایج ارزیابی عملکرد، باید اقدامات مناسب برای بهبود عملکرد کارکنان اتخاذ شود. این اقدامات می‌توانند شامل طرح دوره‌های آموزشی، ارائه بازخورد مستمر، ایجاد فرصت‌های پیشرفت و رشد، تغییر سیاست‌ها و روش‌های کاری، و حتی تغییرات در ساختار سازمانی باشند.

همچنین، در این مرحله باید استراتژی مشخصی برای اجرای این اقدامات تدوین شود و اطمینان حاصل شود که تمامی اعضای سازمان در جریان این برنامه قرار دارند.

به طور کلی ارزیابی عملکرد کارکنان یک فرآیند مهم و اساسی در مدیریت منابع انسانی سازمان است. با اجرای صحیح این فرآیند، مدیران می توانند عملکرد کارکنان را ارزیابی کرده، نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کرده و گام‌های مناسبی برای بهبود عملکرد آن‌ها بردارند. در نتیجه بهره وری کل سازمان را افزایش می‌دهد.

روش‌ها و تکنیک‌های برتر برای ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان نقش مهمی در ایجاد انگیزه در کارکنان، بهبود کیفیت کار و حفظ انگیزه روزانه آنها دارد. شکی نیست که ارزیابی عملکرد کارکنان تأثیر مهمی بر توسعه هر سازمانی دارد. همچنین به عنوان مبنایی برای تعیین افزایش حقوق کارکنان و برنامه های جایگزین و توسعه آنها عمل می کند.

ارزیابی عملکرد کارکنان به روش های مختلفی انجام می شود. برخی از روش های رایج مورد استفاده در سازمان ها عبارتند از:

روش ها و تکنیک های برتر برای ارزیابی عملکرد کارکنان

۱. مدیریت بر اساس اهداف (MBO):

مدیریت بر اساس اهداف یک روش ساده است که به شما امکان می دهد بازخورد عملکرد کارکنان و اهداف استراتژیک کلیدی را به طور کامل به هم متصل کنید. معیار تعیین کنید و برای هر معیار یک هدف در نظر بگیرید و سپس نتایج هر کارمند را بر اساس معیار ها رصد کنید.

بنابراین، مدیریت بر اساس اهداف: “یک مدل مدیریتی است که هدف آن بهبود عملکرد سازمان از طریق تعریف واضح اهداف مورد توافق مدیریت و کارکنان می‌باشد”.

۲-بررسی همکاران یا Peer review:

بررسی همکاران یکی از استراتژی‌هایی است که توسط بسیاری از سازمان‌ها و نرم‌افزارهای ارزیابی کارکنان برای بهبود فرآیند ارزیابی سنتی استفاده می‌شود. فرآیند بررسی توسط همکار شامل جمع آوری بازخورد ناشناس درباره کارمند از همکاران هم سطح، هم تیمی ها در مورد جنبه های خاص عملکرد کارمند است.

این فرصتی منحصر به فرد برای کشف مهارت ها و قابلیت های یک کارمند فراهم می کند و به شناسایی مهارت های شبکه سازی، رهبری، شغل و همکاری افراد در سازمان کمک می کند.

با توجه به ماهیت پیچیده روابط استخدامی، این فرآیند فرصتی منحصر به فرد برای شناسایی نقاط قوت و ضعف هر یک از کارکنان و استفاده از این اطلاعات ارزشمند برای اطلاع رسانی درباره تصمیم گیری در مورد برنامه ریزی جانشین پروری، تیم سازی و چرخش شغلی فراهم می کند.

۳- خودارزیابی یا Self evaluation :

فرآیند خودارزیابی، به کارکنان اجازه می‌دهد که عملکرد خود را ارزیابی کنند و به خود انتقاد کنند. این فرآیند می‌تواند به کارکنان کمک کند تا بهترین راه برای بهبود عملکرد خود را پیدا کنند. در این فرآیند، معمولاً یک فرم خودارزیابی تهیه می‌شود که شامل سوالاتی درباره عملکرد، نقاط قوت و ضعف، مهارت‌های فنی و نرم، رفتار شغلی و … است.

پس از پاسخ دادن به سوالات، کارکنان با توجه به نتایج به دنبال راه‌حل‌های مناسب برای بهبود عملکرد خود هستند.

خودارزیابی یا Self evaluation

آیا خودارزیابی برای تمامی شرکت‌ها مناسب است؟

خودارزیابی یک فرآیند مفید است که در بسیاری از شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، برای تمامی شرکت‌ها مناسب نیست.

برای مثال، در شرکت‌هایی که ساختار سلسله مراتبی قوی و سختگیرانه دارند، خودارزیابی ممکن است به دلیل وجود ارتباط بین مدیر و زیرمجموعه، مشکلاتی را به وجود آورد. همچنین، در بعضی صنایع بسیار حساس مثل حوزه پزشکی، خطراتی ممکن است به دنبال خود داشته باشد که با خودارزیابی بیش از حد افزایش پیدا کند.

در کل، برای استفاده موثر از خودارزیابی، باید به شرایط خاص هر شرکت توجه شود و مطمئن شوید که فرآیندی که انتخاب می‌کنید، با شرایط و فرهنگ سازمانی شما سازگاری دارد و به طور کلی از آن بهره‌مندی خواهید کرد.

۴- ارزیابی کمی یا Quantitative evaluation :

ارزیابی های کمی بر اساس آمار است. این فرآیند با ایجاد یک استاندارد شرکتی شروع می شود که بر اساس آن می توان داده های کارکنان را اندازه گیری کرد. تعیین استانداردها با عبارات واضح و مختصر و بدون ابهام بسیار مهم است.

برخی از استانداردهای کمی که عملکرد کارکنان را می توان با آنها مقایسه کرد، استانداردهای هزینه، استانداردهای نظم و زمانی، استانداردهای درآمد، ROI، بهره وری و استانداردهای سهم بازار است.

از این داده ها می توان برای ارزیابی اهداف کلی شرکت و همچنین مبنایی برای ارتقاء یا افزایش حقوق استفاده کرد. علاوه بر این، شما همچنین می توانید از داده ها برای توجیه اخراج هر کارمند به دلیل عملکرد ضعیف شغلی استفاده کنید.

مقاله مرتبط : اخراج کارمند به روش صحیح

۵- ارزیابی کیفی یا Qualitative evaluation:


ارزیابی کیفی بر حوزه‌های عملکردی خاصی که می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد، اما نمی‌توان اندازه‌گیری کرد، تمرکز می‌کند، مانند کار گروهی، مهارت‌های ارتباطی و غیبت.

ارزیابی کیفی با مشاهده کارکنان در طول روز کاری و جمع‌آوری نظرات در مورد رفتار کاری آنها انجام می‌شود که باید شامل نظراتی در مورد موانع و چالش‌های روزانه، عادات کاری روزانه و دستاوردهای شغلی آنها باشد. انواع کیفی و کمی ارزیابی، تصویر کاملی از عملکرد «در حین کار» کارمند به سازمان می دهد.

دوره استخدام cta

۶- بازخورد ۳۶۰ درجه یا ۳۶۰degree feedback :

ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه، یک روش ارزیابی چندجانبه است که در آن همکاران، مدیران، زیردستان و حتی مشتریان، عملکرد یک فرد را ارزیابی می‌کنند.

در این روش، نه تنها مدیران بلکه همکاران هم درمورد عملکرد فرد نظر خود را بیان می کنند. این روش، یکی از ابزارهای مدیریت عملکرد است که به همکاران و مدیران کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و بر روی آنها کار کنند. از آنجا که یک کارمند از هر طرف ارزیابی می شود، به آن “بازخورد ۳۶۰ درجه” می گویند.

در این روش، یک پرسشنامه ای تهیه می‌شود که شامل ابعاد مختلف عملکرد افراد مانند کار تیمی، ویژگی‌های رهبری، اهداف، سطح انگیزه، سازگاری با شرایط و غیره است. سپس از افراد مربوطه خواسته می‌شود که این پرسشنامه را به صورت ناشناس پر کنند. سپس نتایج جمع‌آوری شده و به فرد مورد بررسی ارائه می‌شود.

این روش، به فرد این امکان را می‌دهد که نقاط قوت و ضعف خود را از دیدگاه دیگران بشناسد و از آن برای بهبود عملکرد خود استفاده کند.

از مزایای این روش ارزیابی می‌توان به بهبود ارتباطات درون تیمی، افزایش تعامل و همکاری بین اعضای تیم، ارتقاء مهارت‌های فردی و بهبود عملکرد اشاره کرد. همچنین، این روش ارزیابی به کمک مدیران می‌تواند در بهبود سبک مدیریت، شناخت مهارت‌های افراد و طراحی برنامه‌های آموزشی کمک کند.

با این حال، برای استفاده موفق از ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه، باید به نکاتی همچون محرمانگی اطلاعات، تعیین شیوه ارزیابی و توضیح اهداف این روش ارزیابی توجه شود. همچنین، باید با حضور در جلسات بازخورد، اطمینان حاصل شود که نتیجه ارزیابی به درستی فهمیده شده است و هیچ ابهامی وجود ندارد.

مزایای ارزیابی عملکرد 360 درجه

۷- بازخورد مستمر

بازخورد مستمر یکی از اصول اساسی ارزیابی عملکرد کارکنان (effective evaluation employee) است که به رهبران و مدیران تیم کمک می‌کند تا عملکرد کارکنان را بررسی کرده و آن‌ها را در رسیدن به اهداف سازمانی یاری کنند. در این روش، بازخورد به صورت مداوم و در طول سال ارائه می‌شود تا کارکنان بتوانند بهبودهای لازم را در عملکرد خود ایجاد کنند.

استفاده از بازخورد مستمر به رهبران و مدیران تیم این امکان را می‌دهد که در هر لحظه از عملکرد کارکنان آگاهی داشته باشند و در صورت نیاز، راهنمایی کنند و به آن‌ها کمک کنند تا به بهترین عملکرد ممکن برسند. همچنین، بازخورد مستمر به کارکنان این امکان را می‌دهد تا در مسیر رسیدن به اهداف سازمانی خود پیشرفت کنند و از عملکرد خود رضایت داشته باشند.

علاوه بر این، بازخورد مستمر به رهبران و مدیران تیم کمک می‌کند تا ارتباطات خود را با کارکنان بهتر کنند و از دیدگاه آن‌ها در مورد عملکرد خود آگاه شوند. این باعث می‌شود که رهبران و مدیران تیم بتوانند به طور بهتری برنامه‌ریزی کنند و به بهترین شکل از منابع سازمان استفاده کنند.

در کل، بازخورد مستمر یکی از روش‌های موثر برای بهبود عملکرد کارکنان و رسیدن به اهداف سازمانی است که به رهبران و مدیران تیم کمک می‌کند تا به بهترین شکل از منابع سازمان استفاده کنند و کارکنان را در رسیدن به بهترین عملکرد ممکن یاری کنند.

برای دانلود فرم ارزیابی عملکرد کارمندان به انتهای مقاله مراجعه کنید 👇

معیارهای ارزیابی عملکرد

برای ارزیابی عملکرد کارکنان، معیارهای مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که معیارهای کمی، کیفی و توسعه‌ای به عنوان سه دسته اصلی معیارهای ارزیابی مطرح هستند.

3 معیار ارزیابی عملکرد

معیارهای کمی 

معیارهای کمی شامل معیارهایی هستند که قابلیت اندازه‌گیری عملکرد به صورت عددی دارند. به عنوان شاخص های ارزیابی عملکرد کارکنان کمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد پروژه‌های انجام شده توسط کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • تعداد ساعات کاری کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • درصد افزایش فروش تولیدی کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • تعداد فروش توسط کارمند
 • تعداد مشتریان جدیدی که کارمند جذب کرده است
 • سودآوری تولیدی کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • تعداد مشکلاتی که کارمند در حین انجام کارهایش پیش آورده است
 • میزان مرخصی استفاده شده توسط کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • میزان رعایت مواعد تحویل پروژه‌ها توسط کارمند
 • میزان خطای تولیدی کارمند در یک دوره زمانی خاص
 • درصد رضایتمندی مشتریان از خدمات ارائه شده توسط کارمند

معیارهای کیفی

معیارهای کیفی، معیارهایی هستند که قابلیت اندازه‌گیری عملکرد به صورت عددی ندارند و به جای آن، با توجه به خصوصیات کیفی عملکرد، ارزیابی می‌شوند. از شاخص های ارزیابی عملکرد کارکنان با رویکرد معیارهای کیفی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد با گروه اقیانوس آبی همراه باشید:

 • نحوه ارتباط و همکاری با دیگران در تیم کاری
 • توانایی حل مشکلات و مواجهه با چالش‌های جدید
 • کیفیت ارائه خدمات به مشتریان
 • رعایت اصول اخلاقی در انجام کارهای روزمره
 • تعامل موثر با مدیران و همکاران
 • توانایی همکاری و همراهی با سایر اعضای تیم کاری
 • توانایی برقراری ارتباط و برخورد خوب با مشتریان
 • نحوه مدیریت و استفاده از زمان در انجام کارها
 • توانایی یادگیری و به‌روزرسانی دائمی مهارت‌های فنی و کاری
 • نحوه مدیریت استرس و تعامل با فشارهای کاری

معیارهای توسعه‌ای

معیارهای توسعه‌ای به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی عملکرد، برای ارزیابی پیشرفت کارکنان در طولانی مدت استفاده می‌شوند. این معیارها به عنوان شاخصی برای ارزیابی توانایی کارکنان در بهبود کارآیی و توسعه مهارت‌های جدید و بالابردن سطح دانش و تخصص آن‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در زیر چند مثال از شاخص های ارزیابی عملکرد کارکنان با رویکرد معیارهای توسعه ای را برای شما آورده‌ایم:

 • شرکت در دوره‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشی برای بهبود مهارت‌ها و دانش فنی.
 • شرکت در گروه‌های کاری یا پروژه‌های تیمی برای تقویت همکاری و هماهنگی.
 • تحقیق و توسعه در زمینه‌های مرتبط با شغل و ارائه راه‌حل‌های نوین.
 • شرکت در برنامه‌های توسعه‌ای مثل رویدادها و کارگاه‌ها.
 • ارائه پیشنهادات برای بهبود فرآیندها و روش‌های کاری.
 • بکارگیری فناوری‌های جدید و به‌روز برای بهبود عملکرد.
 • ارتقای سطح دانش و تجربه در زمینه‌های مرتبط با شغل.
 • ارائه گزارش‌های تجزیه و تحلیلی در زمینه‌های مرتبط با شغل و بهبود عملکرد.
 • مشارکت در پروژه‌های خارج از زمینه کاری به‌منظور افزایش تجربه و توانایی‌های کاری.
 • توانایی‌های مدیریتی و رهبری بهبود یافته با ارتقای توانمندی در زمینه‌هایی مانند برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل پروژه.

در نظر گرفتن معیارهای کمی، کیفی و توسعه‌ای در ارزیابی عملکرد کارکنان، به سازمان ها کمک می کند تا عملکرد کارکنان را به صورت جامع و کامل بررسی کنند و از نقاط قوت و ضعف آنها آگاه شوند.

پیشنهاد دوره مدیریت منابع انسانی

خطاهای شایع در ارزیابی عملکرد

در این قسمت به بیشتر خطاهای شایع در ارزیابی عملکرد کارکنان اشاره خواهم کرد:

 • تاثیر عواطف شخصی در ارزیابی: یکی از خطاهای شایع در ارزیابی عملکرد کارکنان، تاثیر عواطف شخصی است. برخی افراد ممکن است احساس دوستی یا دشمنی نسبت به کارمندان خود داشته باشند که باعث تحریف نتایج ارزیابی می‌شود. برای پیشگیری از این مشکل، باید ارزیابی عملکرد کارکنان بر اساس معیارهای شفاف و اساسی انجام شود.
 • عدم توجه به شرایط خاص کارکنان: در برخی موارد، شرایط خاصی ممکن است باعث شود که عملکرد کارکنان به‌طور نامطلوبی تحت تاثیر قرار گیرد. برای مثال، یک کارمند ممکن است به دلیل بیماری یا مشکلات خانوادگی، عملکرد خوبی نداشته باشد. در این موارد، باید به شرایط خاص کارکنان توجه کرده و در ارزیابی آنها به‌صورت متعادل عمل کرد.
 • نادیده گرفتن معیارهای مهم در ارزیابی: یکی دیگر از خطاهای شایع در ارزیابی عملکرد پرسنل، نادیده گرفتن معیارهای مهم است. ممکن است در فرایند ارزیابی عملکرد پرسنل، معیارهای مهمی که برای سازمان حائز اهمیت هستند، به‌صورت کامل در نظر گرفته نشود. برای جلوگیری از این مشکل، باید معیارهای اصلی و اساسی مورد نیاز برای ارزیابی عملکرد کارمندان به‌طور دقیق مشخص شده و در ارزیابی آنها به‌صورت کامل مد نظر قرار گیرد.

برخی دیگر از خطاهای رایج در ارزیاب عملکرد کارکنان را در لیست زیر آورده ایم:

 • عدم مشخص بودن اهداف و انتظارات از کارکنان
 • عدم ارائه بازخورد مناسب به پرسنل
 • عدم انعکاس مهارت‌های فردی و کارکرد در ارزیابی
 • ترکیب اطلاعات عملکرد با دیگر مسائل غیر عملکردی، مانند شخصیت فرد و مسائل بین فردی
 • بررسی عملکرد در بازه زمانی کوتاه و ناکافی
 • عدم رعایت حفظ محرمانگی و حریم شخصی در فرایند ارزیابی
 • استفاده از روش‌های ارزیابی نامناسب، ناکارآمد و غیرعادلانه
 • عدم دقت در انتخاب ارزیابان مناسب و ماهر
 • عدم درک صحیح ارزش و اهمیت ارزیابی عملکرد در سازمان
 • نادیده گرفتن فاکتورهای محیطی و شرایطی که می‌توانند بر عملکرد کارکنان تأثیر بگذارند.
خطاهای رایج در ارزیابی عملکرد کارمند

توصیه‌های کاربردی برای بهبود ارزیابی عملکرد کارکنان

برای بهبود ارزیابی عملکرد کارکنان، چند توصیه کاربردی را می‌توان ارائه کرد.

 • اولین توصیه این است که هدف‌های ارزیابی باید برای هر پرسنل مشخص شده و این هدف‌ها باید قابل اندازه‌گیری باشند. در این راستا میتوان با استفاده از معیارهای کیفی و کمی مربوط به عملکرد کارکنان، نتایج ارزیابی را بهبود بخشید.
 • توصیه دوم، استفاده از شیوه‌های مناسب ارزیابی عملکرد است. مثلا استفاده از شیوه ارزیابی ۳۶۰ درجه که با توجه به نظرات همکاران، مدیران و مشتریان به عملکرد کارکنان نگاه می‌کند، می‌تواند به بهترین شکل ممکن ارزیابی عملکرد کارمندان را انجام دهد.
 • سومین توصیه، ارائه بازخورد سازنده به کارمندان است. به عنوان مدیر، باید به منابع انسانی خود اطلاع دهید که در چه مواردی عملکرد بهتری از خود نشان داده‌اند و در کجاها بهبود نیاز دارند. همچنین باید برای رفع نیازهای آن‌ها، طرح دوره‌های آموزشی و آماده‌سازی برنامه‌های توسعه فردی ایشان را ارائه دهید.
 • در نهایت، مهمترین توصیه این است که ارزیابی عملکرد را به صورت مداوم و دوره‌ای انجام دهید. با انجام ارزیابی‌های دوره‌ای، می‌توانید به راحتی پیشرفت کارکنان خود را اندازه‌گیری کنید و از توانایی آن‌ها برای پیشبرد اهداف سازمانی خود استفاده کنید

برای بهبود فرایند ارزیابی عملکرد کارکنان، توصیه های زیر را فراموش نکنید:

 1. تدوین و اعلام اهداف روشن و مشخص برای هر کارمند و تیم.
 2. اطمینان حاصل کردن از درک کامل توانمندی‌ها و نیازهای هر کارمند.
 3. ارائه بازخوردی مستمر به کارکنان با استفاده از روش های ارزیابی عملکرد سازمان.
 4. توجه به معیارهای کمی و کیفی مهم در ارزیابی عملکرد.
 5. آموزش مناسب به کارمندان در مورد فرایند ارزیابی عملکرد و روش‌های مختلف ارزیابی.
 6. توسعه و بهینه‌سازی فرایند ارزیابی عملکرد با توجه به بازخورد‌ها و نتایج به دست آمده.
 7. در نظر گرفتن شرایط خاص و تفاوت‌های فردی هر کارمند در فرایند ارزیابی عملکرد.
 8. جایزه‌دهی و تشویق کارمندان با توجه به نتایج ارزیابی عملکرد.
 9. اعمال تغییرات در ساختار سازمانی، در صورتی که نیاز به آن باشد، به منظور بهبود فرایند ارزیابی عملکرد.
 10. مشارکت پرسنل در فرایند ارزیابی عملکرد و اعمال تغییرات برای بهبود آن.

نتیجه گیری

ارزیابی عملکرد یکی از ابزارهای اساسی مدیریت منابع انسانی است که برای بهبود عملکرد کارکنان و پیشرفت سازمان‌ها بسیار حائز اهمیت است. برای داشتن یک فرآیند ارزیابی عملکرد موثر و کارآمد، لازم است به معیارهای کیفی و کمی، شیوه‌های مختلف ارزیابی و خطاهای شایع در ارزیابی عملکرد توجه کنید.

همچنین، توصیه می‌شود با ارائه بازخورد مناسب به پرسنل و ایجاد فرهنگ ارزیابی عملکرد در سازمان، ارزش افزوده واقعی از این فرآیند به دست آید.

با توجه به اهمیت ارزیابی عملکرد، پیشنهاد می‌شود برای بهبود مهارت‌های مدیریت منابع انسانی خود، به دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی اقیانوس آبی مراجعه کنید. این دوره شامل آموزش مفاهیم و تکنیک‌های اصولی مدیریت منابع انسانی و ارزیابی عملکرد، با بهره‌گیری از تجربیات و مطالعات موردی است.

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
نویسنده مقاله : تیم تحریریه اقیانوس آبی

اشتراک گذاری با دوستانتان در :

جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

49%   ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۵,۶۰۰,۰۰۰ ریال

اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
sahar

سلام.لیست kpi آماده ندارین؟ برای واحد فروش

پگاه جلالی
پاسخ به  sahar

سلام. تیم تولید محتوای اقیانوس ابی در حال چک لیست های جامع برای ارزیابی تمام واحد های کسب و کار هستند. به محض لانچ مححصول قطعا به تمام همراهان اقیانوس ابی اطلاع رسانی میشه

شکاری

بسیار عالی، کامل و جامع بود

پگاه جلالی
پاسخ به  شکاری

سلام. ممنون از انتقال نظر شما 🙏

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: