آیا مشتریان خود را به‌درستی می‌شناسید؟

در این مقاله می خوانید:

بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل به این باور رسیده‌اند که در این بازار ادامه فعالیت فایده ای ندارد و از هیچ راهی نمی‌توان به سودآوری رسید. درصورتی‌که این باور اشتباه است، زیرا شرایط اقتصادی شروع به غربال کردن کسب‌وکارها کرده و بسیاری از رقبای شما را کنار می‌گذارد اما نه همه را! 

یکی از روش هایی که می تواند در این بازار به افزایش فروش شما کمک کند، شناخت انواع مشتریان و نحوه جذب آن ها است. مشتری جزء مهم و اساسی هر کسب و کار است. شناخت انواع مشتریان به شما کمک می کند برای تبلیغات خود را بهتر طراحی کنید، مطابق با نیازهای مشتری محصول تولید کنید و خدماتی را که به هر دسته از مشتریان ارائه می دهید، مختص آن ها طراحی کنید.

انواع مشتریان

در این مقاله با انواع مشتریان هر کسب و کار آشنا شده و نحوه ارائه محصول و خدمات به آن ها را یاد می گیرید. اگر مشتریان خود را درست نشناسید، ممکن است آن هایی که برای کسب و کار شما سودآوری دارند را از دست بدهید و یا برعکس روی مشتریانی انرژی بگذارید و به آن ها خدمات ارائه دهید که در دراز مدت سودی برای شما نخواهند داشت.

انواع مشتریان از نظر تصمیم به خرید

۱. مشتریان ارزش گرا

اولین دسته از انواع مشتریان آن هایی هستند که به دنبال کیفیت هستند. برای این دسته از مشتریان داشتن قیمت پایین یک آیتم منفی برای محصول شما محسوب می‌شود، زیرا این دیدگاه را دارند که قیمت پایین نشان دهنده کیفیت پایین است. مشتریان ارزش گرا به قیمت بالا واکنش نشان داده و علاقمند هستند؛ زیرا اعتقاد دارند که قیمت بالا، کیفیت بالا را به همراه دارد. طبق تشخیص خودتان و شناختی که از بازار هدف دارید، برخی از کالای خود را بر اساس نیاز مشتریان ارزش‌گرا قیمت گذاری کنید.

۲. مشتریان رابطه گرا

مشتریان رابطه گرا از روابط و احساسی که از شما دریافت می‌کنند تاثیر می گیرند و از شما خرید می کنند. دلیل خرید و یا تمدید خرید آن‌ها از شما به خاطر علاقه و حس خوبی است که از سمت شما دریافت کرده‌اند. در برخورد با این دسته مشتریان مراقب رفتار خود بوده و انتقال حس خوب را فراموش نکنید. برای این دسته از مشتریان بالا و پایین بودن قیمت در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه قیمت دادن به مشتری

۳. مشتریان قیمت گرا

می توان گفت بدترین نوع از انواع مشتریان برای کسب و کارها، مشتریان قیمت گرا هستند. همان‌گونه که از نام آن‌ها پیداست قیمت برای آن‌ها بیشترین اهمیت را دارد. دلیل انتخاب آن‌ها برای خرید از مکان‌های مختلف قیمت پایین است. سعی کنید با ایجاد خلاقیت و نوآوری، برای مجموعه خود مشتری جذب کنید نه از طریق قیمت. مشتریان قیمت گرا هیچ گاه مشتریان وفاداری برای شما نخواهند بود و سودی از آن ها کسب نخواهید کرد.

۴. مشتریان آشوب گر

مشتریان آشوب گر مشتریانی هستند که به مجموعه شما مراجعه کرده و قیمت محصولات شما را پرسیده و سپس به رقیب شما مراجعه کرده و قیمت شما را به آن‌ها انتقال می دهند و با این کار از آن‌ها درخواست قیمت پایین‌تری می‌کنند. سپس مجدداً به شما مراجعه کرده و قیمت پایین‌تر را اعلام می‌کنند و از شما انتظار دارند قیمت خود را مجدداً کاهش دهید و به این بازی تا جایی که فروشنده‌ها همراهی کنند ادامه می‌دهند. مشتریان آشوب گر اصطلاحاً جنگ قیمتی به راه می‌اندازند. مراقب این نوع از مشتریان باشید زیرا کسب‌وکارهایی که به رقابت قیمتی می‌پردازند، در اقتصاد دوام نمی‌آورند و دیر یا زود بازار آن‌ها را کنار می‌گذارد.

انواع مشتریان

بدترین نوع از انواع مشتریان، قیمت گراها و آشوب‌گراها هستند، زیرا هیچ‌گاه وفادار مجموعه‌ای نمی‌شوند و تنها ملاک انتخاب آن‌ها برای خرید، قیمت بوده و در صورت دریافت پیشنهاد قیمتی ارزان‌تر انتخاب خود را عوض می‌کنند. متأسفانه اکثر کسب‌وکارهای ما درگیر این دو دسته از مشتریان شده‌اند.

آیا تابه‌حال برای جذب مشتری ارزش‌گرا قدمی برداشته‌اید؟

پاسخی که در این شرایط بسیاری از مدیران به ما می‌دهند این است که در شرایط اقتصادی کنونی مشتری ارزش‌گرایی دیگر وجود ندارد و تمامی افراد تنها قیمت گرا شده‌اند. اگر شما هم جز این دسته از مدیران هستید به این سؤال پاسخ دهید که آیا کاری برای جذب مشتری ارزش گرا کرده اید؟

تا زمانی که مدام در تبلیغات خود به مواردی که برای مشتریان قیمت گرا و آشوب گر مهم است مانند قیمت، تخفیف، هدیه و اینگونه موارد اشاره می‌کنید، مسلماً تنها مشتریان قیمت گرا را جذب خود خواهید کرد و نباید انتظار جذب مشتری ارزش‌گرا را داشته باشید؛ زیرا اقدامی برای جذب آن‌ها نکرده‌اید.

فراموش نکنید تعداد مشتریان ارزش‌گرا بسیار است. برند وسایل مورد استفاده خود و اطرافیانتان را بررسی کنید. آن ها تلفن همراه، موبایل، ماشین، ساعت و… همه‌ این‌ها را تنها به دلیل ارزش آن‌ها تهیه کرده‌اید.

نتیجه گیری

برای بهبود در این بخش قدم اول دسته‌بندی انواع مشتریان است. مشتریان خود را دسته‌بندی و تفکیک کرده و برای هر گروه خدمات خاص قرار دهید. متأسفانه مشتریان ما به نحوی شده‌اند که مشتریان ارزش‌گرا خدمات کمتر باقیمت بالاتر دریافت می‌کنند و مشتریان قیمت گرا، محصولات را باقیمت پایین‌تر به همراه خدمات و آپشن های بیشتر دریافت می‌کنند. توجه بیشتری به مشتریان ارزش‌گرای خود داشته باشید.

۰ ۰ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی