بازاریابی خدمات
در این مقاله می خوانید:

برای موفقیت هر چه بیشتر کسب و کار، اهمیت بازاریابی و مارکتینگ بر هیچ مدیری پوشیده نیست. یکی از انواع مهم بازاریابی، بازاریابی خدمات است. هر فرد در طول زندگی خود از خدمات مختلفی استفاده می کند. این خدمات به نحوی با زندگی ما عجین شده است که حتی ما آن ها را دیگر حس نمی کنیم. بازاریابی خدمات نیز برای هر کسب و کاری که خدماتی را ارائه می دهد بسیار مهم می باشد که پیچیدگی های خاصی را به همراه دارد. حال کسب و کارهایی که خدماتی را ارائه می دهند، سهم زیادی در به وجود آوردن ارزش افزوده برای مخاطبین خود را دارا هستند. در این مقاله به بررسی بازاریابی خدمات و اصول آن می پردازیم. برای دانلود بازاریابی خدمات pdf ایمیل و شماره خود را در باکس مربوطه وارد کنید.

بازاریابی خدمات چیست؟

بازاریابی خدمات مبتنی است بر رابطه ها و ارزش ارائه شده است، یعنی کسب و کار به مشتریان خود چیزی را ارائه می دهد که در واقع بیشتر یک ارزش است تا یک جسم فیزیکی. بازاریابی خدمات شامل بازاریابی کسب و کار های b2b و b2c می شود، یعنی آن دسته از کسب و کارهایی که به جای ارائه کالا، خدماتی را ارائه می دهند. امروزه با محبوب شدن خدمات در اقتصاد جهانی، مسئله بازاریابی خدمات تبدیل به موضوعی پر اهمیت شده است.

اهمیت بازاریابی خدمات

امروزه در کشورهای پیشرفته بازاریابی خدمات و خدمات ارزش افزوده به نحوی اهمیت پیدا کرده که نسبت به فعالیت های دیگر مانند کشاورزی و تولید به آن بیشتر پرداخته می شود. امروزه در اقتصادهای توسعه یافته، کسب و کارهایی که خدماتی را ارائه می دهند اشتغال را تحت سلطه خود دارند.

بازاریابی خدمات چیست

انواع خدمات

برای آن که بتوانیم بیشتر با بازاریابی خدمات آشنا شویم باید ابتدا انواع خدمات را بشناسیم. اگر خدمات را بخواهیم به شکل کلی بررسی کنیم به 2 نوع خدمات اصلی و خدمات تکمیلی تقسیم می شوند. خدمات اصلی خدماتی هستند که حول محور معامله قرار می گیرند مانند نظافت منزل و خدمات تکمیلی خدماتی هستند که به شکل جانبی و در کنار محصول اصلی عرضه می برند، در واقع ارائه این گونه خدمات باعث می شود تا ارزش محصول بالاتر برود، مانند تحویل درب منزل فروشگاه ها.
اما اگر بخواهیم خدمات را به صورت جزئی تر بررسی کنیم به 4 دسته تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی و شرح انواع مختلف خدمات به صورت جزئی تر می پردازیم.

 1. ارائه خدمات به عنوان محصول
  این شرکت ها همان شرکت هایی هستند که محصولات غیر محسوس را به عنوان محصولات خود ارائه می کنند. برای مثال شرکت های طراحی سایت، طراحی لوگو و…
 2. شرکت های خدماتی
  این بخش در واقع شامل آن دسته از شرکت هایی می شود که به آن ها اصطلاحا شرکت های خدماتی گفته می شود و محصول اصلی آن ها ارائه یک خدمت است، مثل شستشوی فرش.
 3. خدمات پس از فروش
  یکی از مهم ترین انواع خدمات، خدمات پس از فروش است، یعنی همان سرویسی است که به مشتریان برای پشتیبانی از محصول به فروش رفته ارائه می شود. معمولا برای ارائه این گونه خدمات از مشتریان پولی دریافت نمی شود. برای مثال خدمات پس از فروش دستگاه های صنعتی
 4. خدمات مشتق شده
  در یکی از مقالات معتبر که در رابطه با بازاریابی خدمات بود عنوان شد که ارزش یک کالای فیزیکی در واقع به خدمتی است که ارائه می کند نه به خود آن کالا. برای مثال ارزشی که یک دستگاه چاپ دارد به کیفیت آن است نه به کالایی که چاپ می کند.
ویژگی های خدمات

تکنیک هایی برای انجام بازاریابی خدمات

استفاده از بازاریابی خدمات هر روزه در حال گسترش و افزایش است به همین دلیل است که هر روزه به تعداد شرکت هایی که خدماتی را ارائه می دهند در حال افزوده شدن است. به همین دلیل است که بحث بازاریابی خدمات برای این گونه شرکت ها بسیار مهم است در این قسمت به برخی از تکنیک های بازاریابی خدمات می پردازیم:

1. آگاهی کامل از خدمت ارائه شده

کسانی که کار بازاریابی خدمات را انجام می دهند باید درباره خدماتی که ارائه می دهند آگاهی کامل داشته باشند. زمانی که شما در حال ارائه اطلاعات خود به مشتریان و یا سرمایه گذاران باشید متوجه می شوید که آگاهی کامل از محصول به چه اندازه می تواند مهم باشد. همچنین به هنگام بازاریابی خدمات اگر بتوانید ارزش ادراک شده خدمت را از طریق ارائه اطلاعات کامل و جامع بالا ببرید، اعتماد مشتری خود را بهتر می توانید جلب کنید.

2. ارائه خدمات به شکل محسوس

یکی از راه هایی که می توانید بازاریابی خدمات را به شکلی صحیح و موفق انجام دهید این است که خدمات خود را به شکلی محسوس به مشتریان توضیح دهید. یکی از راه های ملموس کردن خدمات برای مشتریان این است که از شواهد و مستندات استفاده کنید. به وسیله این مستندات مشتریان شما به شکل راحت تری می توانند به بازاریابی خدمات شما اعتماد کنند و راحت تر تصمیم بگیرند.

3. شناخت نیاز مشتری

در بازاریابی خدمات شما ابتدا باید نیاز ها و مشکلات مشتریان و مخاطبین را شناسایی کنید و سپس به شکلی موثر و مفید به آن ها توضیح دهید خدماتی که شما ارائه می کنید تا چه حد می تواند برای آنها مفید باشد.

4. تجربه مشتری ( بازاریابی ارجاعی)

همانطور که گفته شد ارائه خدمات به شکل نامحسوس و غیر قابل لمس هستند؛ به همین دلیل بازاریابی خدمات نیز کاری سخت و دشوار است. محصولات را مشتری می تواند با لمس و یا امتحان قسمت کوچکی از آن به کیفیت آن پی ببرند، اما برای خدمات این موضوع ممکن نیست. شما برای بازاریابی خدمات باید به فکر راهی باشید تا بتوانید آن را برای مشتریان خود ملموس کنید. یکی از راه های انجام این کار، استفاده از نظر مشتریان فعلی شما است.

این روش همان بازاریابی ارجاعی و تبلیغات دهان به دهان است که به این وسیله شعار تبلیغاتی شما میان مخاطبینتان منتشر می شود.. طبق تحقیقات مشخص شده که بیش از ۸۱٪ از مردم، خدمات مورد نظر خود را با توجه به توصیه‌ها و ارجاعات دوستان و آشنایانی که قبلا از آن خدمات استفاده کرده‌اند، می‌خرند.

روش های بازاریابی خدمات

تعاریف در حوزه بازاریابی خدمات

خدمات چیست؟

خدمات را این گونه تعریف می کنند: فعالیتی اقتصادی که از طرف یک کسب و کار به بخش های دیگر ارائه می شود.
هر مشتری انتظار دارد تا در ازای پول و زمانی که می پردازد به خدماتی مانند دسترسی به محصول، نیروی کار، آموزش و… دسترسی پیدا کند. اما در این حوزه مشتریان مالکیت یک کالای فیزیکی را در دست نمی گیرند.
تعریف دیگر خدمات این است: یک فعالیت نامحسوس و لمس نشدنی است که فرد یا کسب و کاری برای فرد یا افراد دیگیری ارائه می کند. ارائه خدمات هم می تواند وابسته به کالای فیزیکی باشد هم می تواند این گونه نباشد، برای مثال فروش بلیط هواپیما، اجاره خانه، اجاره اتاق در هتل و…

تفاوت میان کالا و خدمات

همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم خدمات در واقع عمل یا انجام کاری برای شخص، شرکت و یا چیزی است. این گونه محصول به شکلی نامحسوس و غیر قابل لمس است یعنی یک کالای فیزیکی نیست، اما یک محصول جسمی فیزیکی است و هم قابل لمس است هم می توان آن را به عینه مشاهده کرد.

5 7 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد بناری

سلام وعرض ادب .مقاله هاتون همواره پرمحتوا واموزنده هست .پایدار باشید🙏🌾🌹💫

سعید جوانشیر

سلام وقت بخیر
از نظر من توضیحات کلی و خوب بود

شریفیان

این اهمیت بازاریابی خدمات خیلی مهمه؟یا اگه نباشه هم فرق چندانی نمیکنه؟

کرمیان

سلام. مزیت بازاریابی خدمات نسبت به محصول چیه؟

لیلاییان

اهمیت به بازاریابی خدمات میتونه چه سودهایی داشته باشه به طور کلی؟

احمدی

این ارائه خدمات می‌تونه به همه شرکت ها خلاصه بشه یا مخصوص یسری شرکت هاس؟

علی شرفی

بنظر منم برای بازاریابی ارجاعی استفاده از نظر مشتریان فعلی راه خیلی خوبیه
ممنون از همه توضیحات عالیتون

مقاله "بازاریابی خدمات از صفر تا صد " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.