جشنواره و قرعه کشی، راهی برای فروش بیشتر

در این مقاله می خوانید:

یکی دیگر از تکنیک های افزایش فروش، برگزاری جشنواره فروش فصلی یا مناسبتی، قرعه کشی و یا فروش ویژه است. در این روش شرکت‌ها و فروشگاه‌ها محصولات یا خدمات خود را با تخفیف نسبتا زیادی عرضه می‌کنند تا مشتری جذب کرده و فروش خود را بیشتر کنند.

تمام برندهای معروف و پرفروش نیز برای فروش بیشتر سالانه چندین بار جشنواره و قرعه کشی برگزار می کنند، مثل جمعه سیاه، فروش های پکیجی، جشنواره های آخر هر فصل و … .

برگزاری جشنواره برای افزایش فروش

بهتر است سالیانه یک یا دو بار جشنواره فروش برگزار کنید و این محصولات را با قیمت پایین تر در جشنواره قرار دهید:

  • محصولات خاص
  • محصولاتی که تعداد آن ها کم شده
  • محصولات فصلی که در پایان فصل مربوطه هستند و فروش آن ها در روزهای آینده کاهش پیدا می کند.

هدف از برگزاری همه‌ این جشنواره‌ها صرفا فروش بیشتر و سود کردن نیست. در برخی موارد برگزاری جشنواره‌ها راهی است برای جلب اعتماد مشتریان و ترغیب آنان برای خرید‌های بعدی!

نکته مهم در برگزاری جشنواره

نکته بسیار با اهمیت در برگزاری جشنواره تعداد جشنواره برگزار شده در سال است. برخی از کسب و کارها به قدری جشنواره برگزار می کنند که اهمیت خود را برای مشتریانشان از دست می دهند. زمانی یک جشنواره برای انواع مشتریان اهمیت و جذابیت دارد که یک یا دوبار بیشتر تکرار نشود و به عبارتی کمیاب باشد.

در صورت تکرار بیش از حد، مشتریان خرید خود را به امید جشنواره های بعدی به تعویق می اندازند. اگر جشنواره ها کمیاب باشند، مشتری با شرکت و بهره مند شدن از مزیت ها و شرایط جشنواره احساس برنده شدن و سود خواهد داشت.

مزایای جشنواره و قرعه کشی برای کسب و کار

برگزاری قرعه کشی برای فروش بیشتر

برای انجام قرعه کشی بین مخاطبین کسب و کارتان باید چند نکته را مد نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

۱. دفعات قرعه کشی

تعداد دفعات قرعه کشی باید بهینه باشد. اگر زیاد باشد مخاطب را زده می کند و اگر کم باشد احتمال اینکه مخاطبان شما از ان باخبر شوند و یا بتوانند شرکت کنند کم است. بهتر است سالیانه یک یا دو بار برنامه قرعه کشی داشته باشید.

۲. سلیقه مخاطب

با توجه به مخاطب و بازارهدفتان نوع جوایز قرعه کشی را تعیین کنید.

۳. نوع جوایز قرعه کشی

نوع جوایز مربوط به قرعه کشی نباید کلیشه ای و تکراری باشد. به عنوان مثال شما جایزه قرعه کشی خود را خودرویی پایین قیمت و یا معمولی، برای بازارهدفی لوکس و ثروتمند در نظر می گیرید و این جایزه اصلا برای این بازار هدف جذاب نیست. این موضوع نه تنها باعث سودآوری نخواهد شد، بلکه زیانده هم خواهد بود.

۴. نظرسنجی از بازار هدف بعد از قرعه کشی

با مشتریان خوب و طلایی خود صحبت کنید و از نگاه آن ها ببنید بهترین جایزه چه چیزی می تواند باشد که برای بازار هدفتان جذاب باشد.

۵. بررسی محبوبیت قرعه کشی

در برخی شهرها، فرهنگ ها و قومیت ها نگاهی منفی به مقوله قرعه کشی وجود دارد. قبل از برگزاری قرعه کشی و هزینه های کلان در خصوص تبلیغات آن بررسی و تحقیق کنید که آیا قرعه کشی در منطقه و بازارهدف شما محبوبیت و مقبولیت دارد یا خیر؟

نتیجه گیری

با برگزاری جشنواره و قرعه کشی شما مشتریانتان را ترغیب به خرید زودتر و بیشتر خواهید کرد و مشتریان عملا وارد یک رقابت خواهند شد که هم خرید خود را سریع تر انجام دهند و هم بیشتر از شما بخرند. در نتیجه شما به نقدینگی و سودآوری بیشتری خواهید رسید.

راه های افزایش فروش زیادی هستند که ما در مقالات بخش فروش خود به تمام آن ها به طور مفصل اشاره می کنیم. اما آیا تنها دانستن این راهکارها کافی است؟

اگر شما بتوانید کاری کنید که راهکارهای فروش خود به خود و اتوماتیک اجرا شوند، مشتریان به طور منظم پیگیری شوند و شما فقط بر این فرآیند نظارت کنید، خیلی بهتر است، نه؟!

راهکار فروش موفق تنها یک چیز است: سیستمی کردن واحد فروش

۴.۷ ۳ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سمیرا برخورداری

من در دوره فروش شما یاد گرفتم که حتی اگر کسب و کار وابسته به فصل نیست، با استفاده از تغییرات رفتار مشتریان می توانیم بودجه تبلیغات خودمون و استراتژی فروشمون رو بهینه کنیم. جشنواره های فروش آخر فصل واقعا تاثیرگذار هستن.

شفیعی پور

سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
به نظر من برای اینکه بتونیم جشنواره و قرعه کشی خوبی داشته باشیم، با اصول تخفیف دادن هم آشنا باشیم که ضرر نکنیم

کاشانی

جشنواره های فروش مناسبتی هم خیلی استقبال خوبی ازشون میشه. من فروشگاه پوشاک دارم و در عیدهای مذهبی همیشه فروش خوبی دارم.

6
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی