اهمیت جشنواره فروش و قرعه کشی موسسه اقیانوس آبی
در این مقاله می خوانید:

جشنواره فروش فصلی یا مناسبتی، قرعه کشی یا فروش ویژه از تکنیک های افزایش فروش می باشند. کسب و کار ها در جشنواره های فروش، محصولات و خدمات خود را با تخفیف ها نسبتا بالایی به مخاطبین خود عرضه می کنند تا مشتری را جذب کرده و فروش خود را افزایش دهند. تمام برند های معروف و بزرگ دنیا نیز برای افزایش فروش خود در طی سال چندین جشنواره فروش برگزار می کنند. کسب و کار ها می توانند به دلایل مختلفی مانند جمعه سیاه، اعیاد، فروش های پکیجی، جشنواره های اخر هر فصل و… اقدام به ایجاد یک جشنواره فروش کنند.


در این مطلب با نکات مهم در برگزاری جشنواره فروش و قرعه کشی و نکاتی که باید برای موفقیت در هرکدام رعایت کنید، آشنا می شویم.

برگزاری جشنواره فروش برای افزایش فروش

در جشنواره های فروش Sales festivals، یک برنامه تبلیغاتی خوب برای دستیابی به مشتریان مورد نیاز است. هدف اصلی جشنواره فروش، افزایش فروش یک محصول از طریق ایجاد تقاضا است که به عنوان مکمل تبلیغات عمل می کند.

جشنواره فروش در دستیابی به اهداف زیر کمک می کند:

  1. هدف اساسی از جشنواره فروش، انتشار اطلاعات به مشتریان بالقوه است.
  2. در جشنواره فروش از تخفیفات متنوع برای جذب مشتریان جدید، پاداش دادن به مشتریان وفادار و افزایش نرخ خرید مجدد آن ها استفاده می شود.
  3. تشویق مشتریان به امتحان یک محصول جدید. یک مثال جالب: چای Brooke Bond هند در طول دهه 1930 به منظور ترویج عادات نوشیدن چای در بین مردم، چای رایگان را بین هر خانواده توزیع می کرد.
  4. جشنواره های فروش پاسخ سریع تری نسبت به تبلیغات فروش دارند.
  5. هدف از برگزاری همه‌ این جشنواره‌ها صرفا فروش بیشتر و سود کردن نیست. در برخی موارد برگزاری جشنواره‌ها راهی است برای جلب اعتماد مشتریان و ترغیب آنان برای خرید‌های بعدی.
هدف جشنواره فروش

بهتر است سالیانه یک یا دو بار جشنواره فروش برگزار کنید و این محصولات را با قیمت پایین تر در جشنواره قرار دهید:

  • محصولات خاص
  • محصولاتی که تعداد آن ها کم شده
  • محصولات فصلی که در پایان فصل مربوطه هستند و فروش آن ها در روزهای آینده کاهش پیدا می کند.

نکته مهم در برگزاری جشنواره فروش

نکته بسیار با اهمیت در برگزاری جشنواره فروش، تعداد جشنواره برگزار شده در سال است. برخی از کسب و کارها به قدری جشنواره برگزار می کنند که اهمیت خود را برای مشتریانشان از دست می دهند. زمانی یک جشنواره فروش برای انواع مشتریان اهمیت و جذابیت دارد که یک یا دوبار بیشتر تکرار نشود و به عبارتی کمیاب باشد.

در صورت تکرار بیش از حد، مشتریان خرید خود را به امید جشنواره های بعدی به تعویق می اندازند. اگر جشنواره ها کمیاب باشند، مشتری با شرکت و بهره مند شدن از مزیت ها و شرایط جشنواره احساس برنده شدن و سود خواهد داشت.

نکته مهم در برگزاری جشنواره فروش

برگزاری قرعه کشی برای فروش بیشتر

برای انجام قرعه کشی بین مخاطبین کسب و کارتان باید چند نکته را مد نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

1. دفعات قرعه کشی

تعداد دفعات قرعه کشی باید بهینه باشد. اگر زیاد باشد مخاطب را زده می کند و اگر کم باشد احتمال اینکه مخاطبان شما از ان باخبر شوند و یا بتوانند شرکت کنند کم است. بهتر است سالیانه یک یا دو بار برنامه قرعه کشی داشته باشید.

2. سلیقه مخاطب

با توجه به مخاطب و بازارهدفتان نوع جوایز قرعه کشی را تعیین کنید.

3. نوع جوایز قرعه کشی

نوع جوایز مربوط به قرعه کشی نباید کلیشه ای و تکراری باشد. به عنوان مثال شما جایزه قرعه کشی خود را خودرویی پایین قیمت و یا معمولی، برای بازارهدفی لوکس و ثروتمند در نظر می گیرید و این جایزه اصلا برای این بازار هدف جذاب نیست. این موضوع نه تنها باعث سودآوری نخواهد شد، بلکه زیانده هم خواهد بود.

4. نظرسنجی از بازار هدف بعد از قرعه کشی

با مشتریان خوب و طلایی خود صحبت کنید و از نگاه آن ها ببنید بهترین جایزه چه چیزی می تواند باشد که برای بازار هدفتان جذاب باشد.

5. بررسی محبوبیت قرعه کشی

در برخی شهرها، فرهنگ ها و قومیت ها نگاهی منفی به مقوله قرعه کشی وجود دارد. قبل از برگزاری قرعه کشی و هزینه های کلان در خصوص تبلیغات آن بررسی و تحقیق کنید که آیا قرعه کشی در منطقه و بازارهدف شما محبوبیت و مقبولیت دارد یا خیر؟

اشتباهات رایج در برگزاری جشنواره های فروش

اشتباهات رایج در ایجاد جشنواره فروش

جشنواره های فروش معمولا یکی از بهترین راه ها برای افزایش فروش می باشند. اما برخی از آنها به دلایلی شکست می خورند. مهم ترین عامل در شکست یک جشنواره فروش این است که کسب و کار به صورت شتاب زده و بدون سنجیدن جوانب مختلف جشنواره را ایجاد می کند. در ادامه ی این مقاله به برخی از اشتباهات رایجی که کسب و کار ها ممکن است در برگزاری جشنواره های فروش خود انجام دهند و با شکست مواجه شوند اشاره خواهیم کرد.

ایجاد جشنواره شتاب زده

برخی از کسب و کار هایی که کم تر یک جشنواره ی فروش را ایجاد می کنند باید بین ایجاد یک جشنواره شتاب زده یا برگزار نکردن آن تصمیم بگیرند. مهم ترین عاملی که می تواند به کسب و کار در ایجاد یک جشنواره فروش موفق کمک کند ارزیابی و شناخت کافی از عوامل و تیم اجرایی توسط خود کسب و کار  است. کسب و کار ها باید تصمیمات درستی را درباره جشنواره فروش خود بگیرند زیرا در همان حال که یک جشنواره فروش موفق می توان سود اوری بسیاری داشته باشد، یک جشنواره فروش اشتباه می تواند آسیب بزرگی به کسب و کار بزند. بنابراین کسب و کار ها باید از عجله کردن بپرهیزند و تمام جوانت جشنواره را بسنجند

کپی برداری بدون تفکر

معمولا کسب و کار های موفق ماه ها برای ایجاد یک جشنواره فروش موفق برنامه ریزی می کنند. حال در اینجا یک کسب و کار ممکن است با دیدن این جشنواره ها و درست یک هفته قبل از شروع آن به فکر برگزاری همان جشنواره بیافتد.

شاید شما نیز اینگونه فکر کنید که یک هفته برای ایجاد یک جشنواره برای فروش کافی است. اما در مقابل زمانی که همان رقیب برای ایجاد جشنواره گذاشته است زمان کمی است. علاوه بر آن بسیاری از برند های بزرگ دنیا برای گمراه کردن رقبای خود جشنواره های سوری برگزار کرده تا رقیب خود را گمراه کنند. بنابراین می توان گفت که کپی برداری بدون تفکر از رقبا در ایجاد یک جشنواره فروش می تواند با شکست مواجه شود

جمع بندی برگزاری جشنواره فروش و قرعه کشی

با برگزاری جشنواره فروش و قرعه کشی شما مشتریانتان را ترغیب به خرید زودتر و بیشتر خواهید کرد و مشتریان عملا وارد یک رقابت خواهند شد که هم خرید خود را سریع تر انجام دهند و هم بیشتر از شما بخرند. در نتیجه شما به نقدینگی و سودآوری بیشتری خواهید رسید.

راه های افزایش فروش زیادی هستند که ما در مقالات بخش فروش خود به تمام آن ها به طور مفصل اشاره می کنیم. اما آیا تنها دانستن این راهکارها کافی است؟

اگر شما بتوانید کاری کنید که راهکارهای فروش خود به خود و اتوماتیک اجرا شوند، مشتریان به طور منظم پیگیری شوند و شما فقط بر این فرآیند نظارت کنید، خیلی بهتر است، نه؟!

راهکار فروش موفق تنها یک چیز است: سیستمی کردن واحد فروش

4.9 7 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.

1,200,000 تومان

اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرا برخورداری

من در دوره فروش شما یاد گرفتم که حتی اگر کسب و کار وابسته به فصل نیست، با استفاده از تغییرات رفتار مشتریان می توانیم بودجه تبلیغات خودمون و استراتژی فروشمون رو بهینه کنیم. جشنواره های فروش آخر فصل واقعا تاثیرگذار هستن.

شفیعی پور

سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
به نظر من برای اینکه بتونیم جشنواره و قرعه کشی خوبی داشته باشیم، با اصول تخفیف دادن هم آشنا باشیم که ضرر نکنیم

کاشانی

جشنواره های فروش مناسبتی هم خیلی استقبال خوبی ازشون میشه. من فروشگاه پوشاک دارم و در عیدهای مذهبی همیشه فروش خوبی دارم.

نظیری

سلام. مطالب خیلی خوبی بود. اتفاقا در یزد قبلا خیلی چیزی به اسم جشنواره تخفیف ویژه نبود و خیلی ها برای خریدهاشون به استانهای همجوار در فصول مختلف میرفتند که بتونند از تخفیف ها استفاده بکنند و این امکان خیلی خوبی هست که خداراشکر یزدی های عزیز از آن دارن استفاده میکنند که هم برای خریدار هم فروشنده سودمند هست.

حبیبی

من دقیقا چندتا از فروشگاههای لباس کودکم را در اول با جشنواره ای که گذاشته بودند مراجعه کردم و بعد از اون مشتری دائمی شدم.

زارع

سلام. مقاله خیلی خوبی ارائه شده است.کلیپ هم خیلی گویا و خوب بود. ممنون

رمضانی

فروش در جشنواره و قرعه کشی خیلی خوبه ولی به نظرم یکسری از فروشندگان باعث سلب اعتماد مشتری در زمینه قرعه کشی شده اند

مقاله "جشنواره فروش و قرعه کشی، راهی برای فروش بیشتر " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.