در این مقاله می خوانید:

بسیاری از کسب و کارها در سال‌های اخیر دورکاری را جزو یکی از بخش های مدیریت منابع انسانی خود آورده بودند، به طوری که میزان دورکاری در پنج سال گذشته 44 درصد افزایش یافته است. همه‌گیری کرونا در دو سال گذشپس از شیوع ویروس کرونا باعث شد تا دورکاری به یکی از محبوب ترین و ضروری ترین شیوه های کاری در کسب و کار ها تبدیل شود. این موضوع باعث شد تا در سال های اخیر کسب و کار ها دور کاری را جزو یکی از بخش های مدیریت منابع انسانی خود بیاورند. میزان دورکاری در 5 سال گذشته در کسب و کار ها 44 درصد افزایش یافته است.

به دلیل انعطاف پذیری و عدم رفت و آمد در دور کاری، بسیاری از کارمندان از آن لذت می برند. با این حال، دور کاری می‌تواند چالش‌هایی را برای سازمان ها و مدیران ایجاد کند مانند نیاز به حضور فیزیکی کارمند در برخی موقعیت ها، عدم انسجام تیمی و همکاری، کمبود فناوری و … . شما به عنوان مدیر باید اطمینان حاصل کنید که کارمندان دورکار با شما و همکارانشان ارتباط مفید دارند، حتی اگر به صورت مجازی باشد.

در این مطلب می خواهیم مدیران کسب و کارها را با ویژگی ها و مزایا و معایب دورکاری آشنا کرده، مسئولیت های آن ها و نحوه برنامه ریزی برای داشتن حداکثر بهره وری در دورکاری پرسنل را به ان ها یادآور شویم.

مزایای دورکاری

امروزه هم برای پرسنل هم برای کسب و کار ها و مدیران، دورکاری طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این شیوه ی کاری علاوه بر کارمندان برای مدیران مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای دورکاری برای مدیران

همانطور که گفته شد دورکاری برای کارفرمایان مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن ها شاره خواهیم کرد.

بهره وری بیشتر

تحقیقات نشان داده که بهره وری پرسنلی که دورکاری میکنند بیشتر است. یعنی آن ها امکان این را دارند تا در زمان کم تر کار بیشتری را انجام دهند. افزایش بهره وری یکی از دلایلی است که مدیران و کارفرمایان دورکاری را ترجیح می دهند. در دورکاری پرسنل تلاش می کنند تا کار خود را با کارایی بالا تر انجام دهند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنند.

صرفه جویی در هزینه ها در دورکاری

کارفرمایان و مدیران می توانند با استخدام پرسنل به صورت تمام وقت یا پاره وقت به شکل دورکاری در هزینه های بسیاری مانند هزینه تامین وسایل اداری، مبلمان، مکان، آب و برق و… صرفه جویی کنند.

افزایش اشتغال پرسنل

دورکاری علاوه بر این که به افزایش بهره وری پرسنل و صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند تا حفظ کارمندان دورکار بیشتر شود. در نتیجه می توان گفت که هرچقد یک کارمند مدت زمان بیشتری را در یک کسب و کار سپرس کند باعث ایجاد حس وفاداری در او می شود

مسئولیت های مدیران در قبال دورکاری کارمندان

مدیر در حال ارتباط و چک کردن کارمندان دورکار با ویدئوکال

دورکاری مسئولیت خطیری در حوزه وظایف مدیر منابع انسانی خواهد بود. امروزه برای حمایت از یک محل کار مجازی یا همان دورکاری، سازمان ها انتظارات زیادی از مدیران منابع انسانی دارند:

1. تعهد شغلی

مشارکت کارمندان در دورکاری یک چالش برای مدیریت منابع انسانی است. زمانی که کارمندان به صورت حضوری در سازمان کار می کنند، سطوح بالای تعامل با همکارانشان اغلب منجر به عملکرد بالاتر می شود و در نهایت منجر به ایجاد یک فرهنگ همسو، شکوفا و هدفمند در بین پرسنل می شود.

هنگام دورکاری بسیاری از کارمندان ممکن است احساس کنند ارتباطشان با شغل یا فرهنگ شرکت به کل قطع شده است. بنابراین مدیریت منابع انسانی باید برای ارائه تاکتیک‌های تعامل مجازی و کنترل کارمندان از راه دور گام بردارد.
برای این هدف، مدیران می توانند از بسترهای مجازی مخصوص سازمان و جلسات هفتگی ویژه کارمندان و پلتفرم هایی برای گزارش دهی و تعامل مدام استفاده کننند. با این کار می توان احساس مشارکت تضمین و با اهداف شرکت همسو کرد.

2. ارتباط با منابع انسانی هنگام دورکاری

واحد منابع انسانی باید به طور مداوم ارتباط شفاف با کارمندان را حفظ کند، زیرا بسیاری از آنها هنوز به طور کامل با کار از خانه سازگار نشده اند. هنگام حضور در سازمان ارتباط ها آسان تر و منظم تر هستند ولی دورکاری ارتباطات را سخت و پیچیده می کند. برای حفظ این فرهنگ در شرایط دورکاری، مدیران منابع انسانی باید خلاق باشند و از ابزارهای متفاوت برای تسهیل گفتگوها در محیط مجازی را تست کرده و بهترین آن را در اختیار کارمندان بگذارند.

در یک محل کار کاملا آنلاین، مدیران نباید فقط در حد گزارش گیری با کارمندانشان در ارتباط باشند، بلکه باید از مطلوب بودن شرایط کاری آنها در خانه نیز اطمینان حاصل کنند. این اقدامات باعث می شود تا نیروی کار حتی هنگام دورکاری نیز سازنده کار کند و رضایت شغلی او کم نشود.

از جمله راه هایی که میتوان از طریق آن ارتباط با منابع انسانی را از راه دور بهینه کرد، استفاده از نرم افزار CRMی است که دسترسی شما به گزارشات کارمندان و دسترسی راحت آن ها به اطلاعات مشتریان را آسان کند. در دسترس بودن از ویژگی های ترند CRM در سال جدید است.

3. فناوری های دیجیتال

در صورت دورکاری منابع انسانی، مدیران باید با دلسوزی و تمرکز بر نیازهای عاطفی و فیزیکی کارمندان شرایط را مدیریت کنند؛ مثلا اطمینان حاصل کنند که کارکنان تمام تجهیزات و ابزار لازم را برای کار موثر از خانه در اختیار دارند. گاهی برای هزینه اینترنت خانگی و تماس های تلفنی بین کارمندان نیز باید سیاست های اتخاذ شود.

4. کیفیت عملکرد در دورکاری

مدیریت منابع انسانی باید معیارهای مناسبی برای سنجش عملکرد شغلی کارکنان در شرایط دورکاری ایجاد کند. با کار از راه دور، فعالیت های کارکنان کمتر به طور مستقیم توسط مدیران و منابع انسانی قابل کنترل است، از این رو، موفقیت ها یا شکست های کارکنان به صورت روزانه به راحتی نادیده گرفته می شود.

چگونه واحد منابع انسانی می تواند تجربه کارمندان در دورکاری را بهبود ببخشد؟

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن How-can-the-HR-unit-improve-employee-telecommuting-experienc.jpg است

یک نظرسنجی جدید از پلتفرم مستقل Upwork تخمین زده که تا سال 2025، 36.2 میلیون آمریکایی از راه دور کار خواهند کرد. این یعنی نسبت به روزهای قبل از کرونا، دورکاری افزایش 87 درصدی خواهد داشت.
دورکاری و فرصت داشتن یک شغل آزاد و انعطاف پذیر در حال رشد است. همانطور که انتظارات شغلی تغییر می کند، متخصصان منابع انسانی باید کاری کنند تا تجربه کارمندان از دورکاری را تا جای امکان مطلوب، آسان و سازنده نمایند. در ادامه چند استراتژی برای بهبود تجربه کارمندان از دورکاری و افزایش کارایی در کل شرکت را فهرست کرده‌ایم.

1. انتظارات خود از کارمندانتان را روشن و شفاف بیان کنید.

انتظارات روشن و اعتماد مدیر به کارمندان برای دورکاری ضروری است. بیشتر مدیران نگران مدیریت تیم ها از راه دور هستند، اما این مشکل را می توان با انتظارات و ارتباط روشن حل کرد. مدیران می توانند با کارمندان خود از طریق موارد زیر در ارتباط بوده و از آن ها را درست مدیریت کنند:

  • برنامه ریزی منظم و قابل پیش بینی برای چک کردن کارهای افراد و تیم ها
  • تعیین برنامه شفاف برای نحوه ارتباط کارمندان با هم ( هر چند وقت یکبار و چه زمانی از روز)
  • استفاده از ابزارهای آنلاین با بهره وری بالا برای استفاده همه کارمندان
  • در دسترس بودن مدیر برای پاسخ به سوالات و نگرانی های نیروها

با تنظیم زودهنگام این انتظارات و حفظ آنها، مدیران می توانند از افت بهره وری، سرخوردگی یا کاهش انگیزه کارمندان آن ها جلوگیری کنند.

2. پیاده سازی نرم افزار بهره وری در سطح شرکت

انتظار نداشته باشید که ساختار مدیریت حضوری شما برای نظارت بر دورکاری کارمندان نیز جواب بدهد. شما باید ابزارهای آنلاین برای دورکاری کارمندان خود انتخاب کنید و از آن ها برای سازماندهی، اولویت بندی پروژه های خاص و نظارت بر حجم کار کارکنان استفاده کنید. خبر خوب این است که ابزارهای زیادی برای انتخاب وجود دارد و چالش شما پیدا کردن آن ها نیست، بلکه انتخاب آن ابزاری است که پاسخگوی نیازهای سازمان شما باشد.
در ادامه چندین ابزار را که میتوانند به شما کمک کنند آورده ایم:

ابزار trello >>

امکانات google calendar >>

آموزش google form >>

آموزش google sheet >>

3. راه هایی برای درگیر کردن و مشتاق نگه داشتن همه کارمندان پیدا کنید.

اگر چه در یک نظرسنجی 50% از کارمندان گزارش دادند که در سال 2020 بهره وری بیشتری داشتند، اما این پتانسیل وجود دارد که برخی کارمندان احساس قطع ارتباط یا تنهایی کنند. متخصصان منابع انسانی می‌توانند راه‌های خلاقانه‌ای بیابند تا همه کارمندان را درگیر کنند، حالا چه در دفتر کار باشند و چه در خانه.

در دورانی که اکثر کارمندان دورکاری میکردند برخی شرکت‌ها ساعت هایی را تعیین می کردند که کارمندانشان بتوانند از طریق تماس تصویری دور هم جمع شوند، نوشیدنی بخورند و استراحت کنند. برخی دیگر برنامه های کلاس های مجازی برای کارمندان دورکار خود ترتیب دادند، مثل کلاس آشپزی، یوگا و … . حتی می توانید رویدادهای حضوری هم برگزار کنید.

حالا که فناوری جدید برقراری ارتباط را آسان‌تر از همیشه کرده است، فرصت‌های تعامل بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید به کارمندان دورکار ارائه دهید. ایجاد یک فرهنگ سازمانی در شرایط دورکاری، یکی از مهمترین وظایف شما به عنوان مدیر شرکت است.

دوره مینی مدیریت صحیح منابع انسانی

جمع بندی

واقعیت این است که دورکاری به این زودی ها از بین نمی روند و این مدل کار کردن دوگانه ( حضوری و مجازی) در اکثر شرکت ها به گسترش خود ادامه خواهد داد. مدیران باید تلاش کنند تا هر دو گروه کارمندان را به یک چشم دیده، آن ها را همواره کنترل کرده و توسعه دهند.

4.5 2 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نفیسه جابری

چه مقاله خوبی بود. مخصوصا ویدئویی که در مورددورکاری گذاشته بودین. خدا قوت

حسین

سلام. شما برای دورکاری منابع انسانی و نحوه اجرای اون مشاوره هم میدین؟ به چه صورت هست؟

مقاله "دورکاری و تاثیرات آن بر دنیای مدیریت منابع انسانی " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.