یافتن نیچ مارکت برای کسب وکارتان به همراه مثال

در این مقاله می خوانید:

نیچ مارکتینگ niche marketing یا بازاریابی گوشه ای روشی برای ایجاد تمایز نسبت به رقبا و افزایش فروش است. بازاریابی گوشه ای را می توان هدایت تمام فعالیت های بازاریابی به سمت یک بخش مشخص از جمعیت تعریف کرد. در این روش بازار کوچکی که بخشی از بازار بزرگتر است را در نظر می گیرید که نیازهای منحصر به فرد، ترجیحات و هویت خاص خود را دارد و آن را از بازار بزرگتر متفاوت می کند. پس نیچ مارکتینگ یعنی انتخاب گوشه دنج بازار (نیچ مارکت) و سپس ارائه و طراحی محصولات و خدماتی در جهت رفع نیازهای مشتریان آن بخش خاص. 

معمولاً بخش‌های کوچکی از بازار وجود دارند که شرکت‌های بزرگ آن‌ها را ندیده‌اند، نخواسته‌اند یا نتوانسته‌اند محصول مناسبی برای آن‌ها ارائه کنند. پس شما می توانید با پوشش دادن این نواحی دنج از بازار یا همان نیچ مارکت ها، میزان فروشتان را چند برابر کنید. 

نیچ مارکت چیست

نیچ مارکت چیست ؟

نیچ مارکت یا همان گوشه بازار بخشی از بازار هدف بزرگتر است که خواسته ها و ترجیحات خاص خود را دارد. خواسته های منحصر به فردی در niche market ها وجود دارد که ارائه دهندگان اصلی یک محصول یا خدمت به آن توجهی نمی کنند، پس نیچ مارکت مکان خوبی برای ایجاد مشتریان وفادار و درآمد برای شما است، زیرا آن ها مخاطبانی هستند که نادیده گرفته شده اند.

در نیچ مارکت به عنوان مثال، اگر می خواهید در صنعت تولید پوشاک کار کنید، به جای این که همه نوع پوشاکی برای همه سلایق تولید کنید، می توانید مثلا بر روی تولید لباس ورزشی برای کودکان تمرکز کنید. با این روش به جای بازاریابی روی همه مصرف کنندگان پوشاک، فقط بر روی عده ای از آن ها بازاریابی می کنید و به نتایج بهتری دست پیدا می کنید؛ این دقیقا همان تعریف نیچ مارکتینگ است.

شما از تمرکز روی نیچ مارکت ها دو هدف دارید:

 1. تامین نیاز گروهی از مصرف کنندگان خاص
 2. عملکرد بهتر نسبت به رقبایی که مخاطبان گسترده ای را هدف قرار داده اند.

مثال نیچ مارکت

مثلا ارائه دهندگان خدمات نظافتی را در نظر بگیرید. اگر یکی از این شرکت ها تنها به طور انحصاری خدمات نظافت کف را ارائه دهد و یا در زمینه محصولات پاک کننده دوستدار محیط زیست فعالیت کند، یک بازار گوشه یا همان نیچ مارکت خاص برای خود انتخاب کرده است.

نیچ مارکتینگ چیست

معایب نیچ مارکت

مهم ترین نقطه ضعف تمرکز بر روی نیچ مارکت این است که ممکن است بیش از حد به ارائه یک محصول یا خدمات وابسته شوید و خود را در برابر تغییرات بازار و رشد آسیب پذیر کنید.

از سوی دیگر اگر در یک نیچ مارکت موفق شوید، احتمالاً رقبای بیشتری پیدا خواهید داشت. همیشه زمانی که کسب و کارها یک بازار سودآور پیدا می کند و در آن موفق می شود، رقبا سریعا وارد آن می شوند و اقیانوس آبی آن کسب و کار را قرمز می کنند.

مزایای نیچ مارکت

این تلاش متمرکز روی یک بازار خاص فرصتی است تا به عنوان متخصص یک محصول یا خدمات خاص شناخته شوید و باعث می شود که توسط مشتریان خود به دیگران توصیه شوید. تثبیت موقعیت در نیچ مارکت به کسب و کار شما کمک کند تا با اطمینان خاطر، در بازارهای جدید و وسیع تری عرضه محصولاتتان را گسترش دهید.

مثلا اگر به این عنوان شناخته شده اید که کوله پشتی های باکیفیتی برای پیاده روی ارائه می دهید، اگر تصمیم به توسعه بگیرید و شروع به ارائه کوله پشتی مدرسه ای کنید، مشتریانتان به برند شما زودتر اعتماد می کنند و احتمال این که این نوع کوله پشتی را از شما بخرند زیادتر است.

نیچ مارکت ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

کوچک بودن بازار برای این‌که شما آن‌ را به عنوان بازار هدف انتخاب کنید کافی نیست. نیچ مارکت‌ها باید ویژگی‌های دیگری هم داشته باشند:

 1. اندازه‌شان در حدی باشد که کار کردن با آن‌ها سودآور باشد.
 2. رقیب واقعی در آن بازار وجود نداشته باشد؛ یا اگر رقیبی وجود دارد، شما مطمئن باشید می‌توانید تمایزی ایجاد کنید.
 3. این کنج کوچک از بازار پتانسیل رشد داشته باشد.
 4. نیازهایی در این بخش وجود داشته باشد که دیگران آن‌ها را ندیده‌ و تأمین نکرده‌اند.
 5. این بازار توانایی خرید محصول شما را داشته باشد. (گاهی شما یک نیچ مارکت را انتخاب می کنید، اما بعداً متوجه می‌شوید که آن‌ها اصلاً نمی‌توانند یا حاضر نیستند محصول شما را خریداری کنند.)

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ را می توان هدایت تمام فعالیت های بازاریابی به سمت یک بخش مشخص از جمعیت تعریف کرد. در این روش بازار کوچکی که بخشی از بازار بزرگتر است را در نظر می گیرید که نیازهای منحصر به فرد، ترجیحات و هویت خاص خود را دارد و آن را از بازار بزرگتر متفاوت می کند. پس نیچ مارکتینگ یعنی انتخاب گوشه دنج بازار (نیچ مارکت) و سپس ارائه و طراحی محصولات و خدماتی در جهت رفع نیازهای مشتریان آن بخش خاص. 

به عنوان یک صاحب کسب و کار جدید، محدود کردن لیست مشتریان برای خدمت به بخش کوچکی از بازار، ممکن است خلاف منطقتان باشد. اما اگر محصولات یا خدمات مشابه سایر رقبا را بدون هیچ عامل تمایزی ارائه دهید، تأثیرگذاری روی مشتری برای شما دشوار است. وقتی روی گروه خاصی از مشتریان تمرکز می کنید و واقعاً به آنچه آن ها می خواهند و نیاز دارند گوش می دهید، به عنوان بازار اصلی در بازارهای گوشه ای شناخته می شوید.

مهم نیست که در کدام صنعت فعالیت می کنید، همیشه بازار خاص تر و تصفیه شده تری وجود دارد که می توانید وارد آن شده و بر آن تسلط پیدا کنید. بعد از ورود به یک بازار گوشه و گسترش در آن می توانید وارد نیچ های دیگری هم بشوید. مثلا در بازار کفش های زنانه بخش های مختلف یا همان گوشه های مختلفی وجود دارد: کفش برای زنان گیاه خوار، کفش های سایز بزرگ، کفش برای زنان باردار، کفش برای پرستاران و … همه بازارهای کوچک مناسب کفش های زنانه هستند.

مزایای نیچ مارکتینگ

 1. جلب توجه مخاطبان بازار هدف
 2. ایجاد پایگاهی از مشتریان وفادار
 3. باز شدن دریچه ای برای ورود به بازارهای بزرگتر
 4. برتری نسبت به رقبا به علت خاص بودن خدمات و محصولات

نیچ مارکتینگ یا نیش مارکتینگ؟

تمام این واژه ها در زبان فارسی به معنی بازاریابی در بخش کوچکتر بازار یا همان نیچ مارکت هستند:
 • نیچ مارکتینگ
 • نیش مارکتینگ
 • بازاریابی گوشه ای
 • گوشه یابی در بازار
 • بازاریابی جاویژه
 • رفتن به سراغ کنج بازار
 • بازاریابی دنج
 • میکرومارکتینگ
 • بازاریابی خرد

کتاب نیچ مارکتینگ

یکی از ۲۰ کتاب برتر در زمینه نیچ مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ کتاب” Handbook of Niche Marketing: Principles and Practice ” است که در فارسی به نام  “کتاب راهنمای بازاریابی آشیانه‌ای: مبانی و روش‌ها” ترجمه شده است.

برای آشنایی با سایر کتاب های نیچ مارکتینگ اینجا کلیک کنید.

بهترین زمان استفاده از نیچ مارکتینگ

اگر کسب وکار شما در یکی از شرایط زیر قرار گرفت، می توانید استراتژی کسب وکارتان را بر مبنای نیچ مارکتینگ تنظیم کنید و روند رشد کسب وکارتان را بهبود بدهید:

 1. درصورتی که تعداد رقبای کسب و کار شما زیاد است.
 2. بازار برای محصولات شما اشباع شده است.
 3. تازه به این صنعت وارد شده و قدرتی ندارید.​
 4. کسب و کار قدرتمندی دارید، ولی به دنبال ایجاد تمایز نسبت به رقبا هستید.

خیلی از کسب و کارها به ویژه استارتاپ ها به نیچ مارکتینگ تنها به عنوان راهی برای ورود به بازار، معرفی محصول به مشتری و دریافت بازخورد نگاه می کنند؛ در حالی که این رویکرد در سازمان های بزرگ و با درآمد بالا هم به دفعات و برای افزایش حاشیه سود مورد استفاده قرار می گیرد.

چطور یک بازار گوشه را شناسایی و انتخاب کنیم؟

در هر کسب و کاری برای پیدا کردن گوشه ها دنج بازار برای اجرای نیچ مارکتینگ، ابتدا باید یک نمای کلی از بازار بزرگتر داشته باشید و از آنجا شروع کنید. شکل زیر گویای این است که از اشتراک چه بازارهایی می توانید بازر گوشه یا نیچ مارکت خود را شناسایی کنید:

پیدا کردن بازار کوچکتر نیاز به بررسی و مطالعه زیاد دارد و نمی توانید به طور سطحی آن را انتخاب کنید. سعی کنید ویژگی های روانی، سلایق عمومی خرید و نحوه سپری کردن اوقات فراغت افراد در آن بازار خاص را بشناسید. با جواب دادن به این سوالات آغاز کنید:
 • مشتریان نیچ مارکت انتخابی به چه موضوعاتی برای مطالعه علاقه دارند؟
 • چه کسانی را درشبکه های اجتماعی دنبال می کنند؟​
 • به چه نوع وب سایت هایی بیش از سایرین اهیت می دهند؟
 • کدام یک از انواع تبلیغات، انتخاب آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟
پیدا کردن بازار خاص در نیچ مارکتینگ

۴ روش پیدا کردن بازار خاص در نیچ مارکتینگ

اگرچه روش واحدی برای انتخاب بازار گوشه ای وجود ندارد، اما روش های بسیاری هستند که می توانید آن ها را به کار بگیرید:

۱- جستجوی ساده در گوگل

بهترین راه برای شروع این است که بفهمید آیا سایر کسب و کارهای رقیب به یک دسته از مخاطبان خاص می فروشند یا روی محصولی خاصی تمرکز کرده اند. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید متوجه شوید که رقبای شما روی چه گوشه خاصی از بازار کار می کنند که شما هنوز در ان ورود نکرده اید.
بعد از تشخیص یک نیچ مارکت خاص، می توانید آن را خاص تر کنید. به خاطر داشته باشید که نیچ مارکتینگ یعنی تخصصی کار کردن روی یک بازار خاص.

۲- پیشنهادهای گوگل

آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی شروع به تایپ کردن چیزی در جستجوی Google می کنید، برخی سوالات و کلمات مرتبط را به شما پیشنهاد می دهد؟ این پیشنهادات بیشترین جستجوهای کاربران در Google هستند که می توانید با استفاده از آنها به نفع خود بازار مناسبی برای محصولاتتان پیدا کنید.
به عنوان مثال در دنیای لوازم ارایشی، لوازم آرایشی فانتزی یک بازار خاص است و برای این که آن را خاص تر کنید می توانید از کلمات پیشنهادی گوگل کمک بگیرید و به صورت متمرکز روی لوازم آرایشی فانتزی برای کوکان و یا نوجوانان یا پکیج های مخصوص هدیه دادن کار کنید.

نیچ مارکتینگ 010

۳- نقشه ذهنی یا mind map

نقشه ذهنی راهی عالی برای کشف جایگاه مناسب برای محصول شما است. نقشه های ذهنی از فکر مغز شما تقلید می کنند و یک روش شهودی برای سازمان دادن به افکار و گسترش ایده های شما هستند. ایجاد یک نقشه ذهنی می تواند به سرعت ایده هایی در ذهن شما ایجاد کند و در عین حال شما را به کاوش در مسیرهای مختلف ترغیب کند.<br> به عنوان مثال اگر در حوزه لوازم آرایشی بدون تست حیوانی فعالیت می کنید، نقشه ذهنی شما می تواند به این شکل باشد:

۴- تحقیق کلمات کلیدی

ابزارهای متفاوتی برای پیدا کردن کلمات کلیدی که بیشتر مورد توجه مخاطبان است وجود دارند. با این روش می توانید بازارهای جدید و خاص را کشف کنید و برای تولید محصولات خاص ایده بگیرید. این ابزارها مانند پیشنهادات گوگل عمل می کنند ولی دقیق تر هستند، مثلا تعداد سرچ ماهانه و میزان تبدیل کاربر به مشتری را نیز برای شما مشخص می کنند. از ابزارهای قوی این حوزه می توان به وب سایت mangools.com و moz.com اشاره کرد.
برای آشنایی بیشتر با این ابزارها و نحوه کار ان ها می توانید از آموزش های دوره حضوری سئو استفاده کنید.

انواع نیچ مارکتینگ

انواع نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ بر اساس محصول

اگر کسب و کار شما فروش گوشی موبایل باشد، به دلیل بودجه کم و رقابت بالا در این زمینه، ممکن است به فروش محصولات جانبی مانند قاب گوشی موبایل رو بیاورید. پس از مدتی فعالیت در این بازار، با استفاده از سود به‌دست آمده از فروش قاب‌های موبایل، می‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش داده در بازار فروش باتری‌های موبایل نیز فعالیت کنید و به این ترتیب بازار هدف خود را گسترش دهید. اینکه شما تا چه اندازه بازار را کوچک کرده و چطور برای آن برنامه‌ریزی کنید، به میزان بودجه و توانایی‌های شما بستگی دارد.

یا مثلا یک وب‌سایت آموزشی که در زمینه آشپزی فعالیت می‌کند، با یک بررسی متوجه می‌شود که پکیچ‌های آموزشی آشپزی بسیاری وجود دارد و اگر او هم یک پکیچ آموزشی آشپزی ارائه کند، شانس پایینی برای جذب مشتری دارد. اما اگر در محصول خود هم تخصصی‌تر کار کرده و برای مثال یک پکیچ آموزش آشپزی محلی ارائه کند، قطعا موفق‌تر از حالت قبل خواهد بود.

نیچ مارکتینگ بر اساس موقعیت مکانی

در مدل دیگری از نیچ مارکتینگ مرز‌های جغرافیایی ملاک کار هستند نه نوع فعالیت کسب و کار. این نوع نیچ، نیازهای یک محله، منطقه یا محدوده بزرگتری را در نظر گرفته و سعی می‌کنیم برای حل مشکل یا رفع نیاز آنها، محصولات یا خدماتی را ارائه دهیم. مثلا ایده تاسیس یک رستوران غذاهای سالم و گیاهی، در نزدیکی محل زندگی افرادی که سن بالا و درآمد مناسبی دارند و به سالم بودن غذا اهمیت می‌دهند، می‌تواند مناسب باشد.

نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت

در این نوع نیچ مارکتینگ، محصولاتی با قیمت خیلی بالا یا خیلی پایین ارائه می‌شود و بازار هدف آن تعداد مشخصی از افراد هستند، مثل برندهای گران‌قیمت و لاکچری عطر، جواهرات و… که تنها قشر مرفه و خاص جامعه توان خرید این محصولات را دارند.

نیچ مارکتینگ بر اساس شرایط افراد

یکی از بهترین انواع نیچ مارکتینگ، انتخاب نیچ با بازار گوشه بر اساس شرایط بازار هدف است.

مثلا سالن‌های زیبایی معمولا همۀ کارهای مربوط به آرایش، کاشت ناخن، لیزر ، سلولیت و … را انجام می‌دهند. اخیرا یکی از سالن‌های زیبایی در تهران فقط خدمات مربوط به درمان سلولیت خانم‌ها بعد از زایمان را انجام می‌دهد. در این گوشه از بازار، به‌وضوح می‌توان بازار هدف مشخص را در نظر گرفت و به‌راحتی به هدف زد. 

یا مثلا شرکتی که به‌جای فروش تبلت مناسب تمامی افراد، تبلت مناسب دانش آموزان دبستانی را به فروش می‌رساند.

مثال نیچ مارکتینگ

مثال برای نیچ مارکتینگ

در ادامه به یک مثال نیچ مارکتینگ خارجی که بسیار موفق بوده اشاره می کنیم:

Lefty’s (نیچ مارکتینگ برای افراد چپ دست)

بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت کره زمین چپ دست هستند. بنابراین یک فروشگاه در سانفرانسیسکو (Lefty’s) تصمیم گرفت محصولات ویژه ای را برای این بخش یا بازار گوشه در نظر بگیرد. یکی از استراتژی های اصلی Lefty هدف قرار دادن افراد به صورت آنلاین و در موتورهای جستجو است. بنابراین وقتی کسی به عنوان مثال «قلم های چپ دست» را جستجو می کند، احتمالاً آگهی Lefty’s را می بیند.
Lefty’s محصول خاصی ارائه نمی کند. آنها طیف گسترده ای از محصولات را برای افراد مختلف، در سنین مختلف و در سراسر جهان تولید می کنند. با این وجود آنچه آن ها ارائه می دهند بسیار خاص است و جمعیتی خاصی را هدف قرار می دهد: افراد چپ دست. فقط ۱۰٪ از جمعیت این ویژگی را دارند، اما هنوز هم نمایانگر تعداد زیادی از مردم است.

نیچ ماکت پارچه مبلی

اگر تولید کننده پارچه مبلی هستید و بازار هدف پارچه های لوکس و گران را انتخاب کرده اید، در نیچ مارکتینگ باز هم باید بازار را محدود کنید. مثلا پارچه هایی تولید کنید که مخصوص هتل ها و رستورانهای لوکس باشد یا مختص مبلمان اداری پارچه تولید کنید.

نیچ ماکت فرش

اگر تولید کننده فرش هستید، مخصوص مساجد و مکان های مذهبی فرش تولید کنید.

نیچ ماکت سالن های زیبایی

اگر آموزش میکاپ و سالن های زیبایی دارید می توانند به آموزش آرایش کودکان بپردازید.

نیچ ماکت ظروف

اگر تولید کننده ظروف هستید، برای هتل های سنتی ظرف طراحی و تولید کنید و این گونه بازار خود را محدود کنید.

نیچ ماکت خدمات کامپیوتری و نرم افزار

اگر مجموعه نرم افزاری و خدمات کامپیوتری دارید، تمرکز روی گیمرها و اشخاص علاقه مند به بازی می تواند بازار خوبی برای شما باشد. آموزش های تخصصی، نرم افزارها و کنسول های بازی را به آن ها ارائه کنید و با ارائه این خدمات تخصصی باعث تمایز خود و کنار زدن رقبایتان شوید.

نتیجه گیری

با نیچ مارکتینگ قادر خواهید بود محصولات، خدمات و پیام های برندتان را راحت تر عرضه کنید و میزان فروش و سودآوری کسب و کارتان را چند برابر کنید. در دنیا تعداد بازارهای بالقوه زیاد است، اما در نهایت همه سودآور نیستند. در نیچ مارکتینگ شما با توجه به استراتژی کسب و کارتان بازار خاص خود را انتخاب می کنید، اطلاعاتتان را نسبت به ویژگی های مختلف بازار هدفتان افزایش می دهید و با شناخت عمیق تر ارزش ها و رفتار خرید افراد همیشه متمایز باقی می مانید.

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.
5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهناز

داشتن یک تجارت خاص یا برند در بازار ارزش بی نظیری دارد.عالی بود.

مهمان سایت

تا بحال با نیچ مارکتینگ آشناییت نداشتم هم ویدئوی عالیی بود وهم مقاله خوبی. متشکرم.

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی