بهترین تکنیک ها و روش های بازاریابی جدید در سال ۲۰۲۱

در این مقاله می خوانید:

همه شما به عنوان مدیر کسب و کار حتما این موضوع را تجربه کرده اید که به کار بستن استراتژی بازاریابی شما با تعیین استراتژی بسیار متفاوت است. کانال ها، تکنیک ها و تاکتیک ها هستند که به تحقق چشم انداز نهایی سازمان شما کمک می کنند. روش های بازاریابی بسیار متفاوت و پیچیده هستند و ما در این مطلب می خواهیم به شما در یادگیری موثرترین تکنیک های بازاریابی ۲۰۲۱ کمک کنیم. در این مطلب به ۱۶ تا از بهترین روش ها و تکنیک های بازاریابی اشاره خواهیم کرد.

روش های بازاریابی جدید برای برندسازی و ایجاد آگاهی

۱. قصه گویی

هدف: جلب توجه مخاطب

محققان روانشناسی ثابت کرده اند که قصه گویی بهترین راه برای جلب توجه افراد، ذخیره اطلاعات در خاطرات و تاثیرگذاری روی احساسات آنها است. مغز انسان به گونه ای برنامه ریزی شده است که بخواهد، جستجو کند و به روایاتی خوش ساخت پاسخ دهد و این هرگز تغییر نخواهد کرد.
اگر یک صفحه “درباره ما” در وب سایت خود دارید که فقط برای بیان آنچه شما انجام می دهید و برای چه کسانی این کار را انجام می دهید ایجاد شده است، یک روایت جذاب راهی عالی برای ارتقاء آن صفحه و استقبال خوانندگان است. در نظر داشته باشید که قصه گویی چقدر قدرتمند است و اگر داستان شما مملو از تعارض و تعجب باشد و احساسات مخاطب را درگیر کند، آن ها بدون توجه به میزان معروفیت برند شما، شما را دنبال خواهند کرد.

۲. روابط عمومی دیجیتال digital PR

هدف: رسیدن به مخاطبان جدید

متوسط زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۲۰، ۱۴۵ دقیقه در روز بوده که نسبت به سال قبل افزایش یافته است. نیازی به گفتن نیست که مردم نسبت به گذشته زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی صرف می کنند و متخصصان روابط عمومی استراتژی خود را از تمرکز بر نشریات خبری به تمرکز بر افزایش ترافیک وب سایتها و رسانه های اجتماعی تغییر داده اند.
بنابراین قبل از اینکه محتوایی تولید کنید، مطمئن شوید که برای مخاطبان دیجیتالی شما مناسب و جالب است.

۳. روش صدای فراگیر

هدف: ایجاد آگاهی سریع برند

یک تبلیغ هر چند بار که توسط یک مخاطب خاص دیده شود اثربخشی بیشتری خواهد داشت، پس می توان با اطمینان گفت که هر اقدام بازاریابی و تبلیغاتی هرچه بیشتر دیده شود، تاثیر بیشتری خواهد داشت.
تکنیک بازاریابی صدای فراگیر می گوید که کانال ها و هر آن چه که دارید و برای تبلیغات از آن استفاده می کنید، برای ایجاد آگاهی واقعی از برند کافی نیست، بلکه شما باید در هر جای دیگری که مخاطب برای بررسی محصولات مراجعه می کند ظاهر شوید. مثلا:

اگر بتوانید افراد زیادی را ترغیب کنید تا هم زمان در مورد شما و محصولتان به خوبی صحبت کنند، می توانید آگاهی مخاطب نسب به برندتان را خیلی سریع تر افزایش دهید.

۴. توسعه برند

هدف: گسترش بازار برای افزایش آگاهی مخاطب نسبت به برند

شرکتهای بزرگ اغلب برند خود را توسعه می دهند تا محصولات جدیدی را در صنایعی تولید کنند که هیچ سهم بازاری در آنها ندارند. توسعه برند به شرکتها این امکان را می دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند خود برای ایجاد جریان درآمد بیشتر استفاده کنند. به عنوان مثال برند معروف colgate که خمیر دندان تولید میکند، مسواکی به همین نام نیز تولید کرده و به بازار عرضه میکند. یا مثلا شکلات اسنیکرز، که وارد بازار بستنی شده و بستنی چوبی اسنیکرز را تولید کرده است.

گسترش برند در بازاریابی colgate
توسعه برند اسنیکرز برای بازاریابی

توسعه برند Brand Extension یک استراتژی بازاریابی است که در آن شرکت از برند موجود خود برای تولید یک محصول جدید یا یک دسته بندی جدید استفاده می کند. موفق ترین توسعه های برند آن هایی هستند که به حوزه محصول اصلی برند نزدیک باشند. توسعه برند می تواند بهترین یا بدترین استراتژی انجام شده توسط شرکت ها باشد، زیرا این امر هم می تواند به دلیل اعمال درست آن، ارزش برند را افزایش دهد و هم می تواند منجر به کاهش ارزش برند شود، فقط به این دلیل که محصول جانبی جدید نتوانسته است رابطه خود را با محصول موجود حفظ کند.

بیشتر بخوانید: ساخت برند در ۳۰ روز

تکنیک های جدید بازاریابی برای جذب مخاطب

۵. پادکست

هدف: استفاده از محتوای صوتی و دستیابی به مخاطبان جدید

از نظر فنی، صدا بیشتر یک نوع رسانه یا کانال است تا یک تکنیک تبلیغاتی، اما بر اساس مطالعه های انجام شده، افراد ۱۲ سال به بالا در سطوح بی سابقه ای به محتوای صوتی آنلاین گوش می دهند. آن ها به طور متوسط ۱۷ ساعت در هفته را برای گوش دادن به پادکست های مورد علاقه خود، برنامه های رادیویی آنلاین و کتاب های صوتی اختصاص می دهند.
درست است که تقاضا برای محتوای صوتی افزایش یافته است ، اما به این معنی نیست که مخاطبان به پادکست شما هم گوش کنند. در حقیقت ، آنها فقط در صورتی به پادکست گوش می دهند که بتواند توجه آنها را جلب کند و در نهایت آنها را سرگرم کند.
اینجاست که قسمت تکنیکی مطرح می شود: بسیاری از پادکست ها بر مدل میزبان/مهمان تکیه می کنند که بسیار هم موفقیت آمیز است، زیرا هر دو طرف از مخاطبان یکدیگر بهره می برند. به همین دلیل مهم است که مهمانان پادکست خود را عاقلانه انتخاب کنید. با هر مهمانی که در پادکست شما حضور پیدا می کند، به مخاطبان شما نیز افزوده می شود.

۶. بازاریابی ویدئویی

هدف: استفاده از محتوای ویدئویی و دستیابی به مخاطبان جدید

تماشای ویدیو توسط کاربر همچنان در حال افزایش است و در انتقال اطلاعات و جذب انواع مشتریان موثرتر از تلویزیون عمل می کند. ویدئو اولین رسانه در استراتژی محتوایی است که از مقالات وبلاگ ها و اینفوگرافیک ها نیز پیشی گرفته است. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:
ویدئو انعطاف پذیر است. شما می توانید ویدیویی برای YouTube ایجاد کنید، آن را در وبلاگ خود نیز منتشر کنید، در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و ….
ویدئو برای وب سایت شما ورودی ارگانیک جداگانه ای می آورد. Google ویدیوها را در صفحات جداگانه ای از نتایج موتورهای جستجو نشان می دهد. یوتیوب نیز به تنهایی یک موتور جستجو است و پس از خود گوگل دومین سایت پربازدید است.

۷. ایجاد جوامع دیجیتالی

هدف: بهبود مشارکت بلند مدت و ایجاد اقتدار برند

یکی از بهترین راه ها برای افزایش مشارکت و آگاهی از برند، ایجاد روابط با مشتریان، کاربران و سایر افراد در صنعت است.
بسیاری از برندها در حال ایجاد جوامع دیجیتالی در رسانه های اجتماعی و شبکه های اختصاصی خود هستند. این جوامع می توانند به سادگی با پرسش و پاسخ های ساده و انتشار یک بیانیه در توییتر ایجاد شوند. با مدیریت این جامعه شما در حال ایجاد روابط پایدار با مشتریان وفادار و نزدیک شدن به آن ها هستید و خود را نیز به عنوان یک قدرت در صنعتتان تثبیت می کنید.

۸. بازاریابی محتوایی

هدف: بهبود تعاملات کاربر در وب سایت شما با ایجاد محتوای شخصی سازی شده

هدف بازاریابی محتوایی ارائه محتوایی است که دغدغه مخاطب بوده و به سوالات او پاسخ می دهد. بدین ترتیب با بهبود تجربه مشتری در وب سایت می توان او را نسبت به یک محصول و یا کسب و کار خود علاقه مند کرده و بازاریابی خود را اثربخش تر کنید.
به عنوان مثال، می توانید از call to action های دینامیک استفاده کنید که به هر مشتری پیشنهادهایی متناسب با نیازهای او نشان داده شود. با این کار میزان اطلاعات بیهوده ای که آنها در وب سایت شما دریافت می کنند کاهش می یابد و آنها بنرها و پاپ آپ هایی دریافت می کنند که کاملا به رفع نیاز آن ها کمک می کند.
همچنین می توانید از فرم های هوشمند استفاده کنید تا اطلاعات تماس مخاطب خود را دریافت کرده، کمپین های ایمیلی مرتبط با نیاز او را طراحی کنید و بر اساس محتوایی که در سایت شما خوانده است، برای او ایمیل بفرستید و محصول مرتبط پیشنهاد کنید.

تکنیک های بازاریابی برای افزایش ترافیک وب سایت

۹. بهینه سازی عنوان مقالات وبلاگ

هدف: افزایش ترافیک وب سایت با بهبود نرخ کلیک

هنگامی که یک پست وبلاگ می نویسید، آیا از اولین عنوانی که به ذهنتان می رسد استفاده می کنید یا سعی می کنید چندین عنوان بنویسید و از بین آن ها انتخاب کنید؟

افراد تا زمانی که انتخاب نکنند روی عنوان مطلب شما کلیک کنند، به بقیه مطالب شما دسترسی نخواهند داشت. به همین دلیل بسیار مهم است که عناوینی جذاب برای مخاطبان خود بنویسید و آنها را مجبور به کلیک کنید. با افزایش اثربخشی عناوین خود، می توانید نرخ کلیک (و در واقع ترافیک) وب سایتتان را افزایش دهید. از ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت مثل گوگل سرچ کنسول استفاده کنید تا ببینید چه کاری می توانید برای بهبود عنوان خود انجام دهید.

۱۰. مدل ستون-خوشه ( مادر-فرزند)

هدف: ایجاد ترافیک با ایجاد مرجع موضوعی

مدل مادر فرزند در بازاریابی محتوا

از آنجا که امروزه مردم برای دریافت پاسخهای دقیق و مناسب برای اکثر سوالات خود به گوگل اعتماد می کنند، Google باید هدف و زمینه پشت هر جستجو را درک کند. برای انجام این کار ، گوگل با ربات های مخصوص ارتباطات موضوعی در بین سوالات کاربران را تشخیص میدهد، به سوالات مشابهی که کاربران در گذشته جستجو کرده اند نگاه میکند و محتوایی را که به بهترین شکل به آنها پاسخ می دهد را نشان می دهد. در نتیجه Google محتوایی را ارائه می دهد که معتبرترین در هر زمینه است.
برای اینکه به Google کمک کنید محتوای شما را به عنوان مرجع معتمد بشناسد، مدل ستون- خوشه که در فارسی به مدل مادر- فرزند معروف است را در وبلاگ خود پیاده سازی کنید.
یک محتوای مادر مثلا راهنمای جامع بازاریابی که به صورت کلی به یک موضوع می پردازد را ایجاد کنید و به صفحات فرزند (مقالات فرعی) که به موضوعات فرعی آن موضوع می پردازند لینک بدهید. با این کار به Google پیام می دهید که مقاله مادر شما یک مرجع در این زمینه است.
پیوند همه صفحات فرزند به مادر قدرت دامنه را به تمام فرزندها انتقال می دهد. بنابراین اگر محتوای مادر شما رتبه بالاتری داشته باشد، صفحات فرزند نیز ورودی ارگانیک بیشتری از سمت گوگل دریافت می کنند و در مقابل اگر یکی از صفحات فرزند در یک کلمه خاص رتبه بگیرد، به افزایش رتبه صفحه مادر نیز کمک میکند.

۱۱. بهینه سازی محتوا

هدف: افزایش ترافیک با بهبود محتوای موجود

جالب است بدانید که بیش از ۸۰ درصد بازدید ماهانه وبلاگ وب سایت ها از پست هایی است که حداقل شش ماه قبل منتشر شده اند. بنابراین بهتر است که برای بهینه سازی و به روز رسانی این محتواها زمان زیادی اختصاص دهید. با اضافه کردن اطلاعات جدید و بازنشر آن ها می توانید ترافیک خود را تا دو الی سه برابر افزایش دهید.

۱۲. ریتارگتینگ

هدف: بازگرداندن ترافیک از دست رفته

بسیاری از تکنیک های بازاریابی به جای افزایش اثربخشی بر روی مخاطبانی که قبلاً به دست آورده اید، برای جذب مخاطبان جدید هستند. به همین دلیل است که هدف گیری مجدد مخاطب یا همان ریتارگتینگ، به عنوان یک تاکتیک بسیار کم استفاده در این لیست جای می گیرد.
بگذارید ریتارگتینگ را با یک مثال توضیح دهیم: یک مشتری به یک وب سایت وارد می شود و محصولی را بررسی می کند، ولی خریدی انجام نمی دهد و از سایت خارج می شود. ریتارگتینگ به شما این امکان را می دهد تا با نمایش تبلیغات مربوط به آن محصول در سایت های دیگر (به عنوان مثال تبلیغات بنری یا تبلیغات فیس بوک) ، علاقه اولیه آن مشتری را به او یادآوری کنید. در واقع، تبلیغات شما در اینترنت این مشتری ها را دنبال می کنند و احتمال بازگشت آنها به وب سایتتان را برای خرید افزایش می دهند.

۱۳. روش آسمان خراش در گرفتن بک لینک

هدف: دریافت لینک برای افزایش ترافیک و بهبود سیگنال های SEO

گرفتن لینک ورودی از وب سایت ها و صفحات باکیفیت و قدرتمند، برای افزایش قدرت دامنه وب سایت شما بسیار مهم است. یکی از روشهای بدست آوردن بک لینک های با کیفیت بالا این است که از طریق ایمیل از سایر وب سایت هایی که دارای امتیاز دامنه یکسان یا بالاتری نسبت به شما هستند بخواهید که از محتوای برتر خود به محتوای شما لینک بدهند. در این تکنیک محتوای شما باید با محتوای وب سایت ارجاع دهنده مرتبط باشد.
هم چنین می توانید از روش آسمان خراش Backlinko استفاده کنید. روش آسمان خراش یک استراتژی SEO است که در آن شما محتوایی را پیدا می کنید که در کلمه کلیدی مورد نظر شما بهترین رتبه را دارد و سپس محتوایی ایجاد می کنید که بهتر از آن باشد. سپس از ابزارهای SEO مثل ahrefs برای یافتن همه سایت هایی که به محتوای رقیبتان پیوند داده اند، استفاده کنید و از مرتبط ترین آنها بخواهید که لینک رقیب شما را با لینکی به محتوای بهبودیافته شما جایگزین کنند.

تکنیک های بازاریابی برای تبدیل و بهبود

تکنیک های تبدیل و بهبود

۱۴. آزمایش A و B برای CTAها

هدف: بهبود نرخ تبدیل کاربر با آزمایش متغیرها

اگر می خواهید که مشتریان شما فرم خاصی را در وب سایت پر کنند و به لیست مشترکین و اعضای سایت شما یا به لیست ایمیل مارکتینگ شما وارد شوند، باید دعوت به اقدام ها یا همان call to action های خود را بهینه کنید. نمی توان فرمول واحدی برای تمام کسب و کارها ارائه داد، زیرا رفتار مخاطبان هر کسب و کاری متفاوت است. بنابراین شما با بررسی رفتار کاربر در سایت خود می توانید تشخیص دهید که آیا رنگ دکمه خرید یا جایگاه دکمه ارسال اطلاعات و … مناسب است یا خیر. برای این کار چندین مورد را تست Aو B کنید تا به نتیجه بهینه برسید. مراقب باشید که چند متغیر را همزمان تغییر ندهید تا بتوانید تاثیر هر کدام را جداگانه بسنجید.

۱۵. تقسیم بندی مخاطبان

هدف: ایجاد یک تجربه شخصی تر برای بهبود نتایج

در دنیایی که مملو از سر و صدای دیجیتالی است، ایجاد محتوای نامربوط یا بی دلیل توجه هیچکس را جلب نمی کند. برای ارسال محتوای مناسب به شخص مناسب در زمان مناسب، از تقسیم بندی مخاطبان استفاده کنید و آن ها را بر اساس ویژگی های شخصی مانند اطلاعات جمعیت شناختی ، روان شناسی و اطلاعات رفتاری به گروه های خاص تقسیم کنید.
این تکنیک به شما امکان می دهد ارزش ایمیل های خود را افزایش دهید. به عبارت دیگر، به جای ایجاد پیام هایی که برای همه جذاب باشد، می توانید پیام های خود را بسیار دقیق تر کنید زیرا مخاطب هدف خاص تری دارید.
برای پیاده سازی صحیح تکنیک های تقسیم بندی مخاطبان در استراتژی بازاریابی ایمیلی خود، به CRM و سیستم سازی نیاز دارید تا بتوانید مشتریان مناسب را در پایگاه داده ای با پیام های خاص خودشان قرار دهید.

۱۶. اتوماسیون بازاریابی

هدف: افزایش کارایی کمپین های ایمیلی

اتوماسیون یعنی استفاده از فناوری برای حذف اقدامات دستی و ایجاد عملکردهای تکراری یا قابل برنامه ریزی به صورت خودکار. اتوماسیون بازاریابی این فرآیند را در فعالیتهای بازاریابی CRM و ایمیلی شما اعمال می کند تا بتوانید زمان خود را آزاد کرده و پیام خود را در مقیاس وسیع ارسال کنید.
می توانید انواع کمپین های ایمیلی خود را با این اتوماسیون انجام دهید: کمپین فروش بیشتر به مشتریان فعلی، یادآوری رویدادها، ریتارگتینگ ها و …

نتیجه گیری

اگر در حال توسعه یک برنامه بازاریابی جدید یا بهبود برنامه های قبلی خود هستید، باید تکنیک های جدید بازاریابی را حتما در نظر بگیرید و اجرا کنید.
حتی اگر استراتژی بازاریابی شما مناسب و درست باشد، تکیه بر روش های آزمایش شده گذشته کافی نیست، زیرا با گذشت زمان تکنیک های قدیمی مزیت رقابتی خود را از دست می دهند. روش های جدید بازاریابی به شما کمک می کنند تا اهداف استراتژیک خود را با روش های جدید و نوآورانه تری پیاده سازی کنید.

۵ ۲ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
tavana

بازاریابی دنیای خیلی وسیعی داره و به خاطر تکنولوژی هر روزه روش های جدید و پربازده تری به وجود میان. درسته که کمی سخته ولی وقتی با روش های جدید بازاریابی اشنا میشم، خیلی برام جذابه

نصرت آبادی

من بعد از خوندن مقاله شما، هفته پیش به مقالات سایتم پادکست اضافه کردم. زمان ماندگاری کاربران دو برابر شده. واقعا فکر نمیکردم این تکنیک جدید بازاریابی انقدر موثر باشه. ممنون

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
3
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی