سیر تکاملی بازاریابی

در این مقاله می خوانید:

تکامل بازاریابی چیست؟

در طول زمان، کسب و کارها مراحل متفاوتی را طی کردند تا راه های جدید و ابتکاری برای افزایش فروش، حفظ و بهبود درآمد خود کشف کنند. این فرآیند باعث تکامل بازاریابی شد.

تکامل بازاریابی از سال ۱۹۰۰ شروع شد و چیزهایی مثل رفتار خرید مشتری و انگیزش آن ها برای خرید مورد توجه قرار گرفت. از دهه ۱۹۵۰ به بعد، دید شرکت ها در مورد فروش و مشتریان شروع به تغییر کرد و رقابت در این حوزه افزایش یافت. در اکثر صنایع به مشتری به گونه ای دیگر نگاه کردند و سعی نمودند راه های بهتری برای جذب او بیابند.

عوامل موثر در تکامل بازاریابی

  • ۱

    پیشرفت تکنولوژی بازاریابی

    ابتدا فقط تبلیغات چاپی تصویری یکی از کانال های ارتباطی در کنار بازاریابی در فروشگاه و تعاملات حضوری برای بازاریابان بود. امروزه، بازاریابی دیجیتال از فناوری های مختلف مثل پیام های متنی چندرسانه ای، ایمیل و … استفاده می کند.
  • ۲

    تغییر نیازهای مشتری

    خواسته های مصرف کنندگان امروز با نیازهای مصرف کنندگان در گذشته متفاوت است. بنابراین باید روند بازاریابی کسب و کار را به گونه ای پیش برد که با نیاز مخاطبان همراه شده و از رقبا جلو زد.

۴ مرحله تکاملی بازاریابی

 در بحث تکامل بازاریابی بهتر است ابتدا با عصرهای مدیریت بازار آشنا شوید، یعنی مدیریت بازار چه عصرهای زمانی را تا رسیدن به عصر بازاریابی طی کرده است.

سیر تکاملی بازاریابی 2

۱. عصر تولید محور

در این دوره تولیدکنندگان بر این باور بودند که مشتریان به دنبال خرید محصولاتی با قیمت مناسب هستند که به راحتی در دسترس باشد، بنابراین آنها بر افزایش تولید تمرکز کردند که منجر به انقلاب صنعتی شد. این شرکت ها تحت سلطه مهندسان و افرادی با سابقه تولید بودند.

در این مرحله ، تقاضا برای کالاها به طور کلی بیش از میزان عرضه بود و شرکت ها مشکل کمی در جذب مشتری پیدا کردند. از این رو ، آنها عمدتاً بر بهبود بهره وری تولید و توزیع تمرکز داشتند.

بازار از زمانی شکل گرفت که تقاضا به مراتب بیشتر از عرضه شد، یعنی عرضه کننده ها بسیار کم بودند و تقاضا کننده ها بسیار زیاد. پس اولین عصر در مدیریت بازار عصر تولیدمحور بوده است، به این معنی که هر آن چه تولید می شد، خریده می شد و اصلا لزومی نداشت که تلاشی برای فروش آن انجام شود.

۲. عصر محصول محور

در این دوره با توجه به مفهوم محصول، مصرف کنندگان می خواستند از کالاهایی با کیفیت برتر، ویژگی های نوآورانه و عملکرد خوب برخوردار شوند. بنابراین، سازمان ها باید از طریق تلاش های زیاد، تحقیق و توسعه انرژی خود را صرف بهبود مستمر محصولات کنند.

در عصر محصول محور تیراژه و تولید مهم بود، ولی در کنار آن باید به کیفیت محصول، نوع بسته بندی و سایر ویژگی ها هم توجه می شد تا تقاضا کننده از میان تمام محصولات موجود، یک محصول خاص را انتخاب کند. با این حال در این عصر باز هم تقاضا زیاد بوده و نباید تلاشی برای فروش انجام می شد.

۳. عصر فروش محور

بعد از این عصر، بازار وارد عصر فروش محور شد. عصری که در آن صاحبان مشاغل باید برای فروختن محصول تلاش می کردند، تبلیغات انجام می دادند، تخفیف می دادند و فروشندگان پر چانه و خوش سر زبانی را استخدام می کردند که بتوانند مشتری را برای خریدن متقاعد کنند. اکثر صنایع و کسب و کارها همچنان در این عصر به سر می برند. در این عصر مهم ترین عامل فروشنده است که بتواند بفروشد و مشتری را ترغیب کند.

۴. عصر بازارمحور

در عصر بعدی یک تغییر نگرش کلی مشاهده می شود که محوریت سازمان از خود آن برداشته می شود و روی مشتری قرار می گیرد که به آن عصر بازارمحور می گویند. در عصر بازار محور دیگر مهم نیست که ما چه چیزی تولید می کنیم، بلکه مهم این است که مشتری چه چیزی می خواهد. دیگر مهم نیست که ما می خواهیم به چه قیمتی بفروشیم، بلکه مهم این است که مشتری دوست دارد به چه قیمتی بخرد. بنابراین در عصر بازار محور همه عوامل باید بر مبنای نیاز مشتری طراحی و تدوین شود. در این عصر اهمیت تبلیغ نویسی و تدوین کمپین تبلیغاتی بسیار پررنگ است.

ترجمه اشتباه مارکتینگ

ترجمه اشتباه marketing در زبان فارسی و درک اشتباه مدیران از آن مشکلات زیادی ایجاد می کند. اگر ترجمه مارکتینگ را در ذهن خود به درستی درک کنید، جزو اولین کسانی خواهید بود که در صنعت خودتان با نگاه بازاریابی مدیریت بازار را انجام می دهید. این می تواند یک برگ برنده بزرگ و کارساز برای کسب و کار شما باشد.

برای درک بهتر معنای مارکتینگ به مثال زیر توجه کنید:

در قدیم در جشن تولدها، عروسی ها یا به دنیا آمدن یک بچه که باید هدیه ای تهیه می کردیم، به صورت فروش محور، تولید محور و محصول محور پیش می رفتیم. یعنی هر چیزی که در خانه داشتیم مانند پارچه یا پتو را هدیه می دادیم و اصلا مهم نبود که جشن تولد چه کسی است یا نیازهای او چیست. بارها هم اتفاق می افتاد که هدیه ای که می بردیم، سال بعد به یک بهانه ای به خودمان برمی گشت! چرا که در قدیم این وسایل را کلا برای کادو دادن کنار می گذاشتند.

در عصر حاضر بر خلاف قدیم، ما بر مبنای نیاز افراد برای آن ها هدیه می خریم، یعنی افراد خانواده را تقسیم بندی می کنیم و برمبنای نیاز، شخصیت و علاقه آن فرد هدیه را انتخاب می کنیم. مثلا اگر پدر خانواده اهل کوه نوردی است، ما نیازهای او را شناسایی می کنیم و هدیه ای را تهیه می کنیم که او را خوشحال می کند. شاید اگر هدیه ای که برای پدر خانواده گرفتیم، پسر خانواده را اصلا خوشحال نکند چرا که نیازها و دغدغه های آن ها باهم متفاوت است. نه تنها هدیه، بلکه افرادی که دعوت می کنیم، نوع جشنی که می گیریم، نوع سوپرایزی که خواهیم داشت، مکانی که جشن می گیریم و … را برمبنای آن علایق آن فردی انتخاب می کنیم که تولد او است.

نتیجه گیری

با توجه به مثال بالا، نگاه بازاریابی یعنی در کسب و کار خود در نظر داشته باشید که می خواهید برای چه کسی هدیه بگیرید و سپس آن را تهیه کنید، نه این که هدیه ای تهیه کنید و به زور به شکل های مختلف به همه افراد عرضه کنید.

شما باید خدمات و محصول خود را بر مبنای بازار هدف طراحی کنید. به این کار بازاریابی می گویند. بازاریابی به معنای پیدا کردن مشتریان جدید نیست بلکه به معنای این است که به مشتری و نیاز های او از جهات مختلف بپردازید تا از شما راضی باشد و محصول شما را بخرد.

۰ ۰ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
maryam

متاسفانه خیلی از افراد هستن که از معنی درست بازاریابی و تاثیراتش اطلاعی ندارند. همه اکثرا فکر میکنن بازاریابی یعنی تلفن رو برداری و زنگ بزنی به هر کسی که احتمال داره ازت بخره.

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی