اصلی ترین وظایف مدیریت منابع انسانی چیست؟
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

وظیفه مدیریت منابع انسانی در سازمان بسیار مهم است. شرح وظایف واحد منابع انسانی شامل استخدام، مدیریت عملکرد کارمندان، یادگیری و توسعه و بسیاری موارد دیگر است. در این مقاله به بررسی شرح وظیفه مدیریت منابع انسانی می پردازیم و توضیح می دهیم که چگونه آن ها به پیشرفت سازمان کمک می کنند. اما اگر بخواهیم وظیفه مدیریت منابع انسانی را درک کنیم، ابتدا باید بدانیم مدیریت منابع انسانی چیست؟

طبق نظر استوری (1995)، مدیریت منابع انسانی یک رویکرد متمایز برای مدیریت اشتغال است که به دنبال دستیابی به مزیت رقابتی از طریق استقرار استراتژیک نیروی کار بسیار متعهد و توانمند، با استفاده از مجموعه ای یکپارچه از تکنیک های فرهنگی، ساختاری و پرسنلی است.

در ادامه به 12 مورد از اصلی ترین وظیفه مدیریت منابع انسانی The task of human resource management که همیشه در آموزش های مدیریت کسب و کار شرکت اقیانوس آبی آن ها را معرفی می کنیم اشاره خواهیم کرد.

وظایف منابع انسانی چیست؟

وظايف منابع انساني در سازمان عبارتند از:

 1. برنامه ریزی منابع انسانی
 2. استخدام و گزینش
 3. مدیریت اجرایی
 4. یادگیری و توسعه
 5. برنامه ریزی شغلی
 6. ارزیابی عملکرد
 7. پاداش
 8. روابط صنعتی
 9. مشارکت و ارتباط کارکنان
 10. سلامت و امنیت
 11. رفاه شخصی
 12. مسئولیت های اداری

اگر برای مدیریت منابع انسانی خود و دانستن حدود وظایفتان در سازمان به کمک نیاز دارید، کافی است فرم زیر را پر کنید تا برای تنظیم وقت یک جلسه رایگان مشاوره، با شما تماس بگیریم:

وظایف منابع انسانی در شرکت، بخش انتخاب

1- برنامه ریزی منابع انسانی

اولین وظیفه مدیریت منابع انسانی شناخت نیازهای آینده سازمان است، یعنی سازمان به چه نوع افرادی و چند نفر نیاز دارد؟ دانستن این موضوع به استخدام، انتخاب، مدیریت عملکرد، یادگیری و توسعه و سایر وظایف مدیر منابع انسانی در شرکت شکل می دهد. مثلا ممکن است مدیرمنابع انسانی تشخیص دهد که یک یا چند مسئولیت می توانند برون سپاری شوند و یا کارمند نیازی به حضور در سازمان ندارد و می تواند دورکاری کند. 

2- استخدام و گزینش

وظیفه مدیریت منابع انسانی شامل جذب افراد برای کار در سازمان و انتخاب بهترین داوطلب است. جذب و استخدام افراد خوب با داشتن یک برند کارفرمای قوی و استراتژی های منبع یابی مناسب، صورت کی گیرد. هنگامی که داوطلبین درخواست دادند، وارد فرآیند انتخاب بهترین کاندیداهای واجد شرایط و با بالاترین پتانسیل می شوید. پیشرفت های فناوری در استخدام بسیار سریع پیش رفته است و در نتیجه انواع مختلفی از ابزارهای استخدام برای هر قسمت از قیف استخدام شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید: سوالات جلسه مصاحبه استخدام

پشنهاد می کنیم حتما دوره مهارت استخدام را مشاهده کنید تا بتوانید در بازار امروز بهترین داوطلبان را برای کسب و کار خود استخدام کنید:

دوره مهارت استخدام

وظایف واحد منابع انسانی، بخش آموزش

3- یادگیری و توسعه کارمندان

توانمندسازی کارکنان برای توسعه مهارت‌هایی که برای آینده نیاز دارند، یکی از اساسی ترین وظایف واحد آموزش در منابع انسانی است که شکاف بین نیروی کار امروزی و نیروی کار مورد نیاز در آینده نزدیک را پر می کند. به طور سنتی، سازمان ها بودجه مشخصی برای یادگیری و توسعه سازمان دارند. سپس این بودجه بین کارکنان آن توزیع می شود. در برخی کشورها این هزینه اجباری است. به عنوان مثال، در بریتانیا، شرکت هایی با صورت حساب سالانه بیش از 3 میلیون پوند، نرخ اجباری 0.5٪ را برای آموزش حرفه ای کارکنان خود می پردازند و تبدیل شدن به یک سازمان یادگیرنده را جدی می گیرند.

با وجود تفاوت در مقررات، تقریباً همه کارفرمایان ارزش سرمایه گذاری در مهارت های (آینده) کارکنان خود را درک می کنند. این وظیفه منابع انسانی در سازمان است که این تلاش ها را در مسیر درست هدایت کند.

بیشتر بخوانید: آموزش منابع انسانی pdf

4- برنامه ریزی شغلی

در شرح وظایف مدیر منابع انسانی، برنامه ریزی شغلی، راهنمایی و توسعه برای کارکنان است که با هم به عنوان مسیریابی شغلی شناخته می شود.

نشان دادن اینکه چگونه جاه طلبی آنها می تواند با آینده شرکت هماهنگ باشد به کارمندان کمک می کند تا آنها را درگیر اهداف سازمان کند. برای سازمان، مزایای برنامه ریزی همچون : جانشین پروری بهتر، بهره وری بالاتر و برند کارفرمایی قوی تری وجود دارد.

بیشتر خوانید: شغل منابع انسانی چیست و شرح شغل مدیر منابع انسانی

شرح وظایف مدیر منابع انسانی، بخش کنترل

5- مدیریت عملکرد کارمندان

مدیریت عملکرد در شرح وظایف منابع انسانی آمده است و برای حصول اطمینان از اینکه کارمندان درست کار می کنند یا نه، ضروری است. مدیریت عملکرد خوب شامل رهبری خوب، هدف گذاری واضح و سنجش بازخورد است.

ابزارهای مدیریت عملکرد شامل بررسی عملکرد (دوباره) سالانه است که در آن کارمند توسط مدیر خود بازبینی می شود. همچنین شامل ابزارهای بازخورد 360 درجه نیز هست که در آن هم رده ها، مدیران، زیردستان و گاهی اوقات حتی مشتریان عملکرد کارمند را بررسی می کنند. این نوع ابزارها می توانند در ارائه بازخورد بسیار مفید باشند.

مدیریت عملکرد به عنوان یکی از مهمترین وظایف مدیر منابع انسانی در سازمان ابزاری است برای از بین بردن شکاف بین نیروی کاری که امروز دارید و نیروی کاری که می خواهید فردا داشته باشید. مدیریت عملکرد یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد نیروی کار آینده از طریق یادگیری سازمانی و توسعه است.

بیشتر بخوانید: وظایف مدیریت و ویژگی های مدیر موفق

6- ارزیابی عملکرد نیروی انسانی

همانطور که یک تجارت و جامعه تغییر می کند، نحوه ارزیابی کارمندان نیز باید با توجه به استراتژی های سازمان به روز شود. ارزیابی عملکرد یک جنبه فنی از وظایف نیروی انسانی است. در شرح وظیفه مدیریت منابع انسانی است که با ارزیابی عملکرد منابع انسانی، اطمینان حاصل می شود که شرکت هم در سطح استراتژیک و هم در ارائه خدمات و پشتیبانی موفق است.

در عمل، مدیریت وظایف و ارزیابی عملکرد شامل مقایسه بخش‌های مختلف عملیات کلی منابع انسانی است. این می تواند شامل کیفیت و در دسترس بودن کارگران، محل کار، زمان کار، وضعیت اقتصادی، مسئولیت های شغلی و ارزش افزوده یک شغل به سازمان شما باشد. 

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی مدیریت منابع انسانی

روش های مختلفی برای رتبه بندی و ارزیابی عملکرد نیروی انسانی وجود دارد:

1. روش رتبه‌بندی

روشی که در آن عملکردهای منابع انسانی را برحسب میزان مشارکت آنها در کل سازمان رتبه‌بندی می‌کنند و ارزیاب ها باید تصمیم بگیرند که کدام یک ارزشمندتر است. این کار با تمام عملکردها انجام می شود و بر اساس نتیجه، رتبه بندی ایجاد می شود.

2. روش طبقه بندی

مشاغل را نیز می توان با استفاده از روش های طبقه بندی در دسته های مختلف طبقه بندی کرد. در این مورد، مشاغل دسته بندی می شوند و سپس در این دسته بندی ها رتبه بندی می شوند. دسته بندی ها می تواند شامل تحصیلات، تجربه، درجه مهارت های تخصصی مورد نیاز برای انجام کار، میزان تقاضای این مهارت ها و غیره باشد.

بیشتر بخوانید: انواع چارت سازمانی

3. روش امتیاز

مشاغل بر اساس عواملی که سازمان معتقد است بیشترین سهم را در موفقیت آن دارد، دسته بندی می شود. سپس برای هر شغل به هر دسته امتیازی تعلق می گیرد. این دسته‌ها می‌توانند شامل شایستگی‌های کلیدی مانند حل مسئله، دانش فنی، مهارت‌های ارتباطی و تأثیرگذاری، قابلیت نوآوری، هوش تجاری و غیره باشند. این شایستگی ها در هر سازمان متفاوت خواهد بود.

4. روش شخصی

در این روش خود کار ارزیابی نمی شود، بلکه شخص انجام دهنده کار ارزیابی می شود. در اینجا کارمندان بر اساس مهارت ها و شایستگی هایشان پاداش می گیرند.

برای اینکه بفهمید اختیارات مدیر و مسئول منابع انسانی تا چه حدی است حتما مقاله احراز شغل مدیر منابع انسانی را بخوانید.

وظایف HRM

وظیفه مدیریت منابع انسانی، بخش انگیزش

7- پاداش دادن به کارمندان

پاداش دادن به کارمندان و دادن غرامت و مزایا برای جذب نامزد مناسب جزء وظیفه مدیریت منابع انسانی است. در برخی کشورها، مانند ایالات متحده آمریکا، بیمه درمانی اغلب بخشی از یک پیشنهاد شغلی است. با این حال، در کشورهایی مانند بریتانیا، که در آن یک سیستم بهداشت عمومی بیشترین مراقبت های بهداشتی را برای اکثر مردم فراهم می کند، اینطور نیست. با این حال، چارچوب کل پاداش‌ها نشان می‌دهد که پاداش‌ها چیزی بیش از پول هستند، مثلا می توانند پیامدهای رابطه ای و روانی باشند.

پاداش های منابع انسانی شامل افزایش حقوق، رشد و فرصت های شغلی، موقعیت، شناخت، فرهنگ سازمانی خوب و تعادل رضایت بخش کار و زندگی است. برای مثال، همکاران فوق العاده و کار معنادار نیز برای کارمندان پاداش محسوب می شود. پاداش پولی شغل شامل پاداش های مالی و سایر مزایای (ثانویه) است مانند:

 1. حقوق پایه
 2. پرداخت مبتنی بر عملکرد
 3. جوایز
 4. محیط اجتماعی
 5. امنیت شغلی
 6. وضعیت
 7. کار متناوب
 8. خودمختاری
 9. فرصت های رشد
 10. بازخورد
 11. فرصت های توسعه رسمی و غیر رسمی

بیشتر بخوانید: انگیزه دادن به منابع انسانی

8- بهداشت و ایمنی کارکنان، وظیفه مدیریت منابع انسانی

از شرح وظایف مدیر اداری و منابع انسانی ایجاد و اجرای مقررات ایمنی و بهداشت است. تبدیل این مقررات به بخشی از فرهنگ شرکت یکی از شرح وظایف و مسئولیت های مدیریت منابع انسانی است.

یک مثال معروف شرکت نفت شل است که در آن راه رفتن از پله ها بدون نگه داشتن نرده ممنوع است. ایمنی بخش بزرگی از فرهنگ شرکت است که باید در همه جای سازمان اعمال شود.

9- رفاه شخصی کارمندان

وظیفه مدیریت منابع انسانی کمک و مراقبت از کارکنان در هنگام مواجهه با مشکلات شخصی است. رفاه شخصی یعنی حمایت از کارمندان زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. مشکلات در محیط کار و بیرون می تواند بر عملکرد، مشارکت و بهره وری کارکنان تأثیر منفی بگذارد. این به نوبه خود به سود نهایی یک شرکت آسیب می زند.

ایجاد رفاه شخصی خوب برای کارمندان که از مهم ترین وظيفه hr است، باید در سطح ارتباط یک به یک با کارمندان و ارتباط بین تیم ها و شرکت ها عمل کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است یک برنامه کمک به کارکنان ارائه دهد که از طریق آن هر کسی که دارای مشکلات سلامت روان است، می تواند به مشاوره دسترسی داشته باشد. در سطح سازمانی، این شرکت می تواند یک روزی را به برگزاری سمینار آگاهی از سلامت روان اختصاص دهد.

دوره مینی مدیریت صحیح منابع انسانی

وظیفه مدیریت منابع انسانی، بخش ارتباطات و اداری

10- روابط صنعتی

یکی دیگر از وظایف مدیریت نیروی انسانی حفظ و تقویت روابط با اتحادیه های کارگری و سایر گروه ها و اعضای آنها است.

حفظ روابط خوب با اتحادیه ها به شناسایی و حل سریع تضادهای احتمالی کمک می کند و همچنین در زمان های اقتصادی دشوارتر که اخراج کارمندان یا اقدامات دیگر مورد نیاز است مفید خواهد بود.

11- مشارکت و ارتباط کارکنان

به گفته دیو اولریش، یکی از کلیدی ترین وظایف مدیریت منابع انسانی این است که با کارمندان مشارکت و ارتباط خوبی برقرار کند. کارمندان باید از موضوعات مختلف که به آنها مربوط می شود، مطلع شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب فرد مناسب برای شغل مناسب

12- مسئولیت های اداری

از آخرین وظایف و اهداف مدیریت منابع انسانی، مسئولیت اداری آن است که شامل رویه های پرسنل و سیستم های اطلاعات مدیریت منابع انسانی است.

رویه های پرسنلی شامل رسیدگی به ترفیعات، جابجایی ها، نظم و انضباط، بهبود عملکرد، بیماری، مقررات، تنوع فرهنگی و نژادی، صمیمیت های ناخواسته و غیره است. برای هر یک از این موقعیت‌ها، سیاست‌ها و رویه‌هایی باید تدوین و دنبال شوند تا بر این چالش‌ها غلبه کنند.

سیستم های اطلاعات واحد منابع انسانی داده های کارکنان را ذخیره می کند. این سیستم ها باید خریداری، پیاده سازی و مدیریت شوند تا بتوان از داده های آن برای تصمیم گیری بهتر استفاده کرد.

نتیجه گیری

در مقاله وظایف مدیریت منابع انسانی متوجه شدیم که شرح وظایف مدیر منابع انسانی و اداری چند وجه دارد که شرکت ها را قادر می سازد بیشترین بهره را از نیروی کار خود ببرند. به عنوان یک متخصص منابع انسانی، باید مجموعه مهارت های گسترده ای برای انجام شرح وظایف مدیریت منابع انسانی داشته باشید.

آموزش نمی تواند با کسب مدرک اصلی شما خاتمه یابد. جامعه و محل کار دائما در حال تغییر و تحول هستند. شما نیز باید به طور مداوم توسعه پیدا کنید تا نیروی کار خود را با اطمینان از طریق تغییر هدایت کنید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم این موضوع که وظایف hr چیست را برای شما روشن کرده باشیم.

اگر برای مدیریت منابع انسانی خود (یا هر زمینه دیگری از کسب و کارتان) به مشاوره نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم:

4.8 8 رای ها
امتیاز بدهید
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

5,250,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mani

من مقاله مرجع مدیریت منابع انسانی شما رو خونده بودم، این مقاله هم واقعا کامل و جامع در مورد وظایف واحد منابع انسانی توضیح داده بود.

مدیر
پاسخ به  mani

سلام. خوشحالیم که تونستیم در حوزه مدیریت منابع انسانی به شما کمک کنیم.

shafeyi

واحد منابع انسانی توی کسب و کارهای کوچک اصلا وجود نداره، یعنی در واقع نیازی بهش نیست. خود مدیر میتونه همه وظایف مدیر منابع انسانی رو انجام بده.

مدیر
پاسخ به  shafeyi

سلام و وقت بخیر. شاید وقتی کمتر از 10 کارمند در سازمان وجود داشته باشند همه این وظایف قابل انجام باشنف اما وقتی کسب و کار رشد کنه دیگه مدیر نمیتونه همه وظایف مدیریت منابع انسانی رو انجام بده و باید به فکر استخدام مدیر منابع انسانی بود تا مهم ترین دارایی سازمان همیشه تحت کنترل، ارزیابی و باشه و انگیزه داشته باشه

hoseini

از کاملترین مقالاتی بود که در حوزه منابع انسانی و وظایف مدیر منابع انسانی خوندم.

حکمت

مدیریت منابع انسانی از جمله مهمترین مباحثی می باشد که در بازار کار باید رعایت بشه و هر رشته ای که حوضه مدیریت هست باید این درس را داشته باشند

negar soltani

مرسی واقعا از اینکه چنین اطلاعات مهمی رو به اشتراک گذاشتید.بیشتر مردم از اهمیت مدیر منابع انسانی چندان خبری ندارن ولی به لطف شما اونا هم سود میبرن. بازم ممنون

مدیر
پاسخ به  negar soltani

🙏🏻🙏🏻

نیکخواه

واقعا نکاتی که درباره استخدام مدیر منابع انسانی گفته بودین برام خیلی جذاب و کاربردی بود. جاهای دیگه نتونستم پیدا کنم

مدیر
پاسخ به  نیکخواه

سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. در مورد شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی هم اگر بخواین میتونین مطلب زیر رو مطالعه کنین:
https://oghyanooseabi.com/getting-a-job-as-a-human-resources-manager/

یزدی

بنظرم از بین وظایف مدیران منابع انسانی استخدام سخت ترین و حساس ترین هس چون سرنوشت و موفقیت شرکت یا سازمان از استخدام کارمند شروع میشه.

مدیر
پاسخ به  یزدی

سلام. بله یکی از حساس ترین کارهای واحد منابع انسانی استخدام هست. پیشنهاد می کنم در رابطه با استخدام مطلب زیر رو بخونین:
https://oghyanooseabi.com/finding-and-hiring-good-employees/

آزموده رویا

من از نکات استخدام مدیر منابع انسانی که گفتین خیلی استفاده کردم.

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: