0.0
0.0/5
(دیدگاه 0 کاربر)
اشتراک گذاری با دوستانتان:
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

سیستم سازی استخدام و اخراج

یکی از بخش هایی که باید سیستم سازی شود، بخش استخدام و اخراج و کنترل افراد است. سیستم سازی استخدام و اخراج باعث می شود که زمان شما حفظ شود و فرد مناسب تری را پیدا کنید

استخدام

آیا برای استخدام کارکنان خود فرآیند و سیستمی را تعیین کرده اید یا خیر؟
در سیستم سازی استخدام باید مشخص شود فردی که برای مصاحبه حاضر می شود باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا استخدام شود.شما قرار است کجا آگهی بگذارید و زمانی که آگهی می گذارید چه فرآیندی باید طی شود.
بسیاری از مدیران برای استخدام کارکنان خود زمان زیادی را صرف می کنند که این یک اشتباه بزرگ است! چرا که شما به عنوان یک مدیر نباید وارد بحث استخدام شوید. باید افرادی سمت شما کشیده شوند که شایسته ی آن جایگاهی که شما می خواهید باشند. پس از قبل باید این فرآیند ها مشخص شوند و قبل از اینکه وارد مصاحبه با مدیر شوند یک نفر دیگر با آنها مصاحبه کند و آنها را فیلتر کند. حتی خیلی از مدیران را میبینیم که هیچ ساختاری برای مصاحبه ندارند. در جلسه مصاحبه سیستمی ندارند و بعد از مدتی مدیر وارد چالش می شود و از نیروهایی که دارد راضی نیست. پس باید فرآیند هایی مانند محل قرار دادن آگهی، ویژگی های فردی که استخدام می شود، شرح وظایف، میزان حقوق و مزایا، قرارداد و بندهایی که می خواهیم برای آن پست اضافه کنیم، مصاحبه گر، تعداد مصاحبه و سوالات مشخص شوند.

کنترل

یکی از بحث هایی که باعث می شود نیرو های شما از مجموعه خارج شوند این است که شما عادلانه با آنها رفتار نمی کنید.

بسیاری از مدیران به صورت سلیقه ای از نیروی خود سوال می کنند که آیا فلان کار را انجام دادی یا نه؟این نوع رفتار سیستمی نیست بلکه سلیقه ای است. وقتی شما سیستم سازی را انجام می دهید حتی زمانی که شما حضور نداشته باشید پرسنل شما کار خود را انجام می دهند چرا که می دانند که شما یک سیستم دارید و آن سیستم آنها را کنترل می کند

منظور از سیستم دوربین نیست بلکه ابزار ها و شاخص هایی هستند که شما تعیین می کنید. اگر برای پرسنل خود شاخص هایی را تعیین نکرده اید و آنها را آن شاخص ها کنترل نمی کنید سازمان شما به سیستم سازی در بخش استخدام و اخراج نیاز دارد.پس زمانی میتوانیم بگوییم که افراد را درست کنترل می کنیم که شاخص های عملکردی و نتیجه ای آنها را مشخص کرده باشیم.

اخراج

بسیاری از مدیران به محض اینکه یک نیرو یک اشتباهی را مرتکب می شود او را اخراج می کنند. اما همان مدیر وقتی حال خوبی دارد و خوش اخلاق است و یک نیروی دیگر یک اشتباه بزرگتری را انجام می دهد او را اخراج نمی کند.

بعضی دیگر نیرو های پر اشتباهی را دارند و وقتی از او می پرسیم چرا آنها را حفظ می کنید در جواب می گویند بگذار کار کنند ببینیم چه می شود شاید درست شود!

زمانی که شما اخراج افرادتان به شکل سلیقه ایست و بسته به حال خودتان است بدون اینکه هیچ سیستمی داشته باشد، شما یک ضعف بزرگ در بخش سیستم اخراج خود دارید.

حتی نحوه و فرآیند اخراج را بسیاری از مدیران نمی دانند. شما باید برای اخراج پرسنلتان بدانید که چه خطاهایی نوع اول یا قرمز و چه خطاهایی نوع دوم یا زرد هستند و آنها را در آیین نامه ی خود ثبت کنید. مثلا اگر کسی خطای قرمزی را انجام داد یعنی ان فرد می تواند اخراج شود. و اگر خطای زردی را انجام داد چه فرآیندهایی باید طی شود. مثلا در مرحله ی اول و دوم و سوم اخطار شفاهی، در مرحله ی چهارم اخطار کتبی، مرحله ی بعد یک هفته مرخصی اجباری و مرحله آخر آن فرد می تواند اخراج شود.

اگر چنین فرآیند هایی را تعیین نکرده اید شما به سیستم سازی استخدام و اخراج نیاز دارید

کد تخفیف 20 درصدی

کد تخفیف 20 درصدی

کاسب یار

دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

در راستای حمایت از کسب و کارها مشاوره آنلاین کسب و کار شرکت اقیانوس آبی با نام ” کاسب‌یار ” برای همیشه رایگان خواهد ماند.

برای تکمیل آموزشتان یک پیشنهاد عالی داریم:

مقالات مرتبط
بیشتر بخوانید
امتیاز دهی کاربران

{{ reviewsTotal }} نظرات

{{ reviewsTotal }} Reviews

{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ currentUserData.canReviewMessage }}

کاسب یار

مشاور آنلاین کسب و کار

به کمک کاسب یار مسائل کسب‌و‌کارتان را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن‌ها راهکارهای اجرایی بگیرید. کاسب یار اولین سیستم آنلاین مشاوره کسب وکار است که برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونا خدمات کاملا رایگان ارائه می‌دهد.