Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان + دانلود نمونه فرم ارزیابی

0.0
0.0/5
(دیدگاه 0 کاربر)
فهرست
دانلود PDF مقاله انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان + دانلود نمونه فرم ارزیابی

ارزیابی تامین کنندگان موضوعی بسیار مهم در مدیریت هزینه های سازمان و سیستم سازی مالی است. یکی از معیارهای مدیریت خوب، هنر تهیه‌ محصولات و مواد اولیه مورد نیاز سازمان از منبع درست است. شما به عنوان مدیر کسب و کار باید هنر انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان را به مامور خرید خود آموزش دهید تا در آن ماهر شود. شاید بپرسید چرا ارزیابی تامین کنندگان تا این حد حائز اهمیت است؟ زیرا تامین کننده ای که بدقول یا بی کیفیت باشد، اعتبار شما را نزد مشتری زیر سوال می برد و در دراز مدت از رقابت عقب خواهید ماند.

انتخاب یک تامین کننده‌ مناسب برای مواد یا کالایی که می خواهید بخرید، در هزینه‌های شرکت تاثیر مستقیم دارد. پس باید برای انتخاب درست تامین‌کننده وقت بگذارید، مراحل آن را دقیقا طی کرده و به انتخاب خود اطمینان داشته باشید و سپس خرید خود را از آن تامین کننده انجام دهید. حتی تامین کنندگان چیزهای ساده ای مثل مواد غذایی یا خدمات فنی-کامپیوتری برای سازمان خودتان نیز باید کامل بررسی و ارزیابی شوند تا متحمل اتلاف وقت و هزینه های مالی نشوید.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • ۱
  یک تامین کننده خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • ۲
  چطور این ویزگی ها را در یک تامین کننده خاص تشخیص دهیم؟
 • ۳
  چطور تامین کننده های مرتبط با کسب و کارمان را پیدا کنیم؟
 • ۴
  چطور تامین کننده ها را ارزیابی و با هم مقایسه کنیم؟
 • ۵
  پس از انتخاب تامین کننده برتر، چطور با او همکاری کنیم؟
ارزیابی تامین کننده 00

مراحل انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان

۱. مشخص کردن معیارها

ابتدا باید شاخص های مختلفی را که می خواهید تامین کننده داشته باشد، مشخص کنید. بسته به موقعیت شرکت خود ممکن است بعضی از این معیارها را به‌کار ببرید و بعضی دیگر برای‌ شما مهم نباشد. پس فهرست ویژه‌ خودتان را تهیه کنید. معیارهای شما می تواند شامل موارد زیر باشد: 

 • سابقه کاری تامین کننده
 • آدرس و ویژگی های محل تامین کننده
 • قیمت و کیفیت مواد اولیه
 • شرایط پرداخت
 • روش ارسال کالا
 • مدت زمان بین سفارش تا تحویل کالا
 • تحویل به موقع
 • پشتیبانی
 • خدمات پس از فروش
 • شرایط مرجوعی

معیارهای تامین کننده خوب با مدل ۱۰C

دکتر کارتر، مدیر مشاوران شرکت های اداره خدمات اجتماعی عمومی آمریکا (Department of Public Social Services)، برای اولین بار هفت C ارزیابی تأمین کننده را در مقاله ای در سال ۱۹۹۵ در مجله خرید و مدیریت تامین شرح داد. او بعداً سه C جدید به مدل اضافه کرد.

مدل ۱۰C معیارهایی برای ارزیابی مناسب بودن یک تامین کننده خوب است. هنگام تصمیم گیری برای انتخاب یا عدم انتخاب یک تامین کننده از ۱۰C به عنوان چک لیست استفاده کنید:

ارزیابی تامین کنندگان 02
 • ۱
  صلاحیت Competency
  ابتدا نگاه کنید که تامین کننده چقدر صلاحیت دارد. از توانایی های او ارزیابی کاملی داشته و بر اساس نیازهای خود تامین کننده را بسنجید. سپس ببینید مشتریانش چقدر از این تأمین کننده راضی هستند. آیا آنها به مشکلی برخورد کرده اند؟ و چرا مشتریان قبلی این تأمین کننده را رها کردند؟ به دنبال مشتریانی بگردید که نیازها و ارزش های آنها مشابه شما است تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که جمع می کنید مربوط به کسب و کار شما است.
 • ۲
  ظرفیت Capacity
  تأمین کننده باید ظرفیت کافی برای رسیدگی به نیازهای شرکت شما را داشته باشد. بنابراین، سوال کنید که آن ها چقدر سریع قادر به پاسخگویی به نیازهای شما و نوسانات بازار و عرضه هستند. به منابع تأمین کننده نیز نگاه کنید. آیا آن ها با در نظر گرفتن تعهدات خود نسبت به سایر مشتریان، توانایی انجام سفارشات شما را دارند؟ (این منابع می تواند شامل کارکنان، تجهیزات، انبار و میزان موجودی باشد.)
 • ۳
  تعهد Commitment
  تأمین کننده شما باید شواهدی ارائه دهد که نشان دهد آن ها به استانداردهای کیفیت بالا مانند ISO 9001 متعهد هستند. تأمین کننده همچنین باید نشان دهد در تمام مدت زمانی که انتظار دارید با هم کار کنید به عنوان مشتری به شما متعهد هستند. ( این امر به ویژه در صورت برنامه ریزی یک رابطه طولانی مدت با آنها بسیار مهم است.)
 • ۴
  کنترل Control
  بپرسید که این تأمین کننده چقدر بر سیاست ها، فرایندها، رویه ها و زنجیره تأمین خود کنترل دارد. چگونه اطمینان حاصل خواهند کرد که به طور مداوم و قابل اطمینان تحویل می دهند، به ویژه اگر به منابع کمیاب اعتماد کنند و اگر این منابع توسط سازمان دیگری کنترل شوند.
 • ۵
  پول نقد Cash
  تامین کننده شما باید از نظر مالی قدرتمند باشد تا وضعیت بسیار بهتری در برابر فراز و نشیب های اقتصادی داشته باشد.
 • ۶
  هزینه Cost
  به هزینه محصول یا خدماتی که این تأمین کننده ارائه می دهد نگاه کنید. چگونه با گزینه های دیگری که در نظر دارید مقایسه می شود؟ بیشتر مردم هزینه را به عنوان عامل اصلی هنگام انتخاب تأمین کننده در نظر می گیرند. با این حال، به یک دلیل هزینه در میانه لیست ۱۰C است. سایر عوامل مانند تعهد به کیفیت و سلامت مالی، به طور بالقوه می توانند بیش از هزینه بر روی تجارت شما تأثیر بگذارند. خصوصاً اگر قصد دارید بلند مدت به تأمین کننده اعتماد کنید.
 • ۷
  ثبات Consistency
  چگونه این تامین کننده اطمینان حاصل می کند که کالاها یا خدمات با کیفیت بالا را به طور مداوم ارائه می دهند؟ آیا آنها سابقه بالایی دارند یا اینکه تازه به این صنعت وارد شده اند؟
 • ۸
  فرهنگ Culture
  بهترین روابط تجاری زمانی شکل می گیرند که ارزش ها و فرهنگ هر دو طرف مطابق با یکدیگر باشد. به همین دلیل است که نگاه به فرهنگ تجاری تأمین کنندگان مهم است. به عنوان مثال، اگر مهمترین ارزش سازمان شما کیفیت باشد و تامین کننده اصلی شما بیشتر به تحویل به موقع اهمیت دهد، چه می کنید؟ این عدم تطابق می تواند به این معنی باشد که آنها مایلند برخی اوقات کیفیت را فدای زمان کنند که برای شما غیرقابل قبول است.
 • ۹
  اهمیت به طبیعت Clean
  بررسی کنید که آیا تامین کننده مورد نظر به قوانین محیط زیست اهمیت می دهد یا خیر؟! تقدیرنامه ها و گواهی های آن ها را بررسی کنید.
 • ۱۰
  ارتباطات Communication
  بدانید که چگونه تامین کننده قصد دارد با شما ارتباط برقرار کند. آیا رویکردهای ارتباطی پیشنهادی آنها با روشهای ترجیحی شما همسو است؟ و چه کسی در این شرکت با شما تماس خواهد گرفت؟ همچنین مهم است که بدانید تأمین کننده در صورت بحران چگونه ارتباطات را مدیریت خواهد کرد. در صورت بروز اختلال در تأمین، آنها چقدر سریع به شما اطلاع می دهند؟ چگونه آن ارتباط برقرار خواهد شد؟ و آیا در صورت نیاز می توانید به افراد ارشد دسترسی داشته باشید یا خیر!

۲. جستجوی تامین کنندگان و تهیه لیست

برای انتخاب تامین‌کننده یک بازه زمانی در نظر بگیرید، در بین تامین‌کنندگان جستجو کنید و لیستی از آن ها تهیه کنید. برای جستجو می توانید از روش های زیر استفاده کنید: 

 • پرسیدن از کسب و کارهای مشابه به خودتان
 • جستجو در گوگل
 • جستجو در اینستاگرام
 • حضور در نمایشگاه ها

بعد از پیدا کردن تامین کنندگان بالقوه و تهیه لیست، نمونه کارها، مدارک، گواهینامه ها و کاتالوگ های آن ها را بررسی کرده و در صورت امکان از محل شرکت آن ها بازدید کنید تا اطلاعات لیست خود را کامل کنید. 

ارزیابی تامین کنندگان 01

۳. ارزیابی تامین کنندگان و انتخاب از بین آن ها

معیارهای خود را اولویت‌بندی کنید و براساس اولویت‌ها تصمیم بگیرید. چرا که ممکن است هر تامین‌کننده‌ای در یکسری از معیارهای شما پیشنهاد بهتری ارائه کرده باشد. مثلا ممکن است در سازمان‌تان زمان تحویل کالا اهمیت بیشتری نسبت به قیمت آن داشته باشد. بنابراین تامین‌کننده‌ای که زمان تحویل کوتاه‌تری در پیشنهادات خود عنوان کرده نسبت به تامین‌کننده‌ای که قیمت کمتری پیشنهاد داده در اولویت قرار خواهد گرفت.
گاهی نیز ممکن است انتخاب دو تامین‌کننده برای شرکت شما تمام معیارها را پوشش دهد. حالا باید بررسی کنید که آیا هنوز انتخاب یک تامین‌کننده درست است یا دو تامین کننده؟ در مجموع هرچه محدودیت کمتری داشته‌باشید، قدرت و انعطاف‌پذیری در انتخاب نهایی بیشتر است.

در زیر نمونه ای از فرم ارزیابی تامین کنندگان را می توانید دانلود کنید. مثلا اگر شما شرکت پیمانکاری یا بازرگانی دارید و تامین کننده ها اهمیت بالایی دارند، حتما فرم ارزیابی تامین کننده ها را داشته باشید.

فرم ارزیابی تامین کنندگان

برای دریافت رایگان فرم ارزیابی تامین کنندگان، ایمیل و شماره تماس خود را وارد کنید.

۴. زیرنظر گرفتن عملکرد تامین کننده

به خاطر داشته باشید که حتی مورد اعتمادترین فروشندگان نیز ممکن است اشتباه کنند. پس هیچ‌گاه اعتماد مطلق نکنید و روند کار تامین کنندگان را زیر نظر بگیرید. ببینید نحوه‌ تعامل آن‌ها با شما چگونه است. چطور و با چه کیفیتی به سوالات شما پاسخ و خدمات پس از فروش را به چه صورت انجام می‌دهند. روی تمام مراحل کار تامین کننده خود نظارت کامل داشته باشید.

۵. به روز رسانی لیست تامین کنندگان انتخاب شده

توجه داشته باشید که هر چند ماه یک بار لیست خود را بررسی کنید و اگر تامین کننده ای چند تا از معیارهای اصلی شما را رعایت نکرده با او قطع همکاری کنید.

نتیجه گیری

از مزایای ارزیابی تامین گنندگان می توانیم انتخاب تامین کننده مطمئن و معتبر، حل راحت تر مشکلات پیش آمده و تعویض تامین کننده در زمان اندک اشاره کرد. بررسی و ارزیابی تامین کننده ها با این دقت و داشتن فایلی از تمام مدارک آن ها بسیار ارزشمند است. انتخاب یک تامین کننده‌ مناسب برای مواد یا کالایی که می خواهید بخرید، در هزینه‌های شرکت تاثیر مستقیم و زیادی دارد. پس باید برای انتخاب درست تامین‌کننده وقت بگذارید. اگر می خواهید بخش مالی کسب و کار خود را سیستمی کنید، حتما دوره سیستم سازی اقیانوس آبی، بخش مالی را ببینید.

این مطالب را هم حتما بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

این مطلب بخشی از : 

می باشد.

دریافت کد ” تخفیف 20 درصد” خرید دوره

مطالب پربازدید
مطالب اخیر
کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار
کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

امتیازدهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}