Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

راهکارهای افزایش فروش برای تمام کسب و کارها 🤑

5.0
5.0/5
(دیدگاه 2 کاربر)
راهکارهای افزایش فروش
فهرست
دانلود PDF مقاله راهکارهای افزایش فروش برای تمام کسب و کارها 🤑

افزایش فروش می تواند فرآیندی بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا شامل یک فرایند پیچیده از رفتار و شناخت انسان است. اکثر فروشندگانی هم که برای جلب مشتری و فروش بیشتر تلاش می کنند یا روش درستی را انتخاب نکرده اند یا تلاش کافی انجام نمی دهند. حالا هم که به خاطر کرونا و شرایط سیاسی قیمت ها بالا رفته و قدرت خرید مردم کم شده، تلاش برای افزایش فروش برای اکثر صاحبان کسب و کار سخت تر شده است. هدف تیم اقیانوس آبی از نوشتن این مقاله کمک به کسب و کارهایی است که به علت رکود بازار، افزایش قیمت ها و رقابتی شدن آن دچار مشکل در افزایش فروش خود شده اند. 

اگر شما محصول خوبی دارید اما مشتریان مناسبی برای خرید آن پیدا نمی کنید و یا مطمئن نیستید که چگونه به مشتریان خود نزدیک شوید و چه پیامی به آن ها منتقل کنید، اگر یک محصول را به صورت آنلاین می فروشید یا تجارت آجر و ملات دارید، راهکارهای فروش زیر قطعا به شما کمک می کنند تا بازدیدکنندگان بیشتری را به درون قیف فروش خود سوق دهید و بازدیدهای گاه به گاه آن ها را به فروش تبدیل کنید.

چرا فروش ندارم؟

به نظر شما دلایلی که باعث می شوند فروشتان را از دست بدهید چیست؟ اکثریت فروشندگان در جواب به این سوال، تقصیر را به گردن رقیبی که قیمت پایین‌تری دارد می‌اندازند. حال اگر از همان گروه فروشنده ها بپرسید که چگونه به آخرین موفقیتشان در فروش رسیده‌اند، دلیل آن را روابط، اعتمادی که مشتریان به آن‌ها داشته‌اند، دانش و یا سایر راه‌هایی که برای مشتری ارزش ایجاد کرده‌اند می دانند. به نظر شما چرا وقتی در فروش موفق نیستیم قیمت مقصر است؟ اما وقتی در فروش به موفقیت می رسیم، آن را به هر چیزی به ‌جز قیمت نسبت می‌دهیم؟

جواب این است که قیمت عامل به هم خوردن معامله نیست. شما فروشتان را به خاطر ایجاد نکردن ارزش کافی در معامله ازدست‌ می‌دهید یا این که به مشتری کمک نمی‌کنید که تفاوت شما با دیگران را درک کند. برخی مشتریان به خاطر قیمت بالا از شما خرید نمی‌کنند، چون فقط گزینه‌های ارزان‌تر را می‌خرند و تنها معیار آن‌ها برای سنجیدن ارزش، قیمت است. اما این دسته از مشتریان فقط درصد بسیار کمی از خریداران را تشکیل می‌دهند. اکثر خریداران می‌دانند که ارزان‌ترین و بهترین هیچ‌گاه باهم همراه نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: موفقیت در فروش تلفنی

 • ۱
  برای مشتری ارزش ایجاد نمی‌کنید.
  یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود به‌جایی نرسید، دنبال کردن فرآیند درخواست پیشنهادی توسط مشتری است. این کار باعث می‌شود معامله تحت اختیار مشتری باشد و شما نتوانید برای مشتری ارزش ایجاد کرده و نیازهای واقعی او را درک کنید. پس برای فروش بهتر و بیشتر باید خودتان در پی فهمیدن نیازها و چالش‌های واقعی مشتریانتان باشید و سپس راه‌حل‌ها و طرح‌هایتان را برای ارزش دادن به مشتری عملی کنید.
 • ۲
  پیشنهاد‌های خود را از رقبا متمایز نمی‌کنید.
  یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود به‌جایی نرسید، دنبال کردن فرآیند درخواست پیشنهادی توسط مشتری است. این کار باعث می‌شود معامله تحت اختیار مشتری باشد و شما نتوانید برای مشتری ارزش ایجاد کرده و نیازهای واقعی او را درک کنید. پس برای فروش بهتر و بیشتر باید خودتان در پی فهمیدن نیازها و چالش‌های واقعی مشتریانتان باشید و سپس راه‌حل‌ها و طرح‌هایتان را برای ارزش دادن به مشتری عملی کنید.
 • ۳
  روابط حیاتی با مشتری ایجاد نمی کنید.
  هنگامی‌ که شما فاقد رابطه با مشتری باشید، معامله بسیار سخت می‌شود. قدرتمندترین نیروها در کار و زندگی نامحسوس هستند. رابطه بر مبنای دو نیروی ناملموس ساخته‌ شده است: اعتماد و توجه. به عبارت ساده مردم از کسی که او را می‌شناسند، دوست دارند و اعتماد دارند، خرید می‌کنند و فقدان این ناملموس‌ها، سریع‌ترین راه از دست‌ دادن فروش است. برخی مردم فکر می‌کنند که تطبیق دادن قیمت خود با قیمت رقیب، برنده شدن در فروش را برای آن‌ها آسان می‌کند. اما اگر تطبیق با قیمت کمتر رقیب باعث پیروزی می‌شود، پس چرا وقتی ‌که رقیب قیمتش بالاتر است خود را با آن تطبیق نمی‌دهید؟ جواب این است که مشکل قیمت نیست و چیز دیگری است.

آیا می دانید که بیشتر بی نظمی ها در فروش شما، از عدم سیستمی بودن واحد فروشتان نشئت می گیرد؟

علاوه بر تکنیک هایی که به آن ها اشاره خواهیم کرد، اگر سعی کنید در راستای سیستمی کردن فروشتان قدم بردارید، دیگر لازم نیست شما تمام کارها را انجام دهید. سیستم شما این کار را برای شما انجام خواهد داد!

مهارت فروش و فروشندگی

از مهم ترین راهکارهای افزایش فروش یادگیری مهارت فروش و فروشندگی است. فروشندگی بخش مهمی از کار یک شرکت محسوب می شود. وقتی فروش حرفه ای به موفقیت دست یابد، سفارش ها سرازیر می شوند، دستگاه ها به کار می افتند، محصولات بارگیری می شوند، فاکتورها را صادر می کنند و در نهایت حساب شرکت پر می شود. از همین درآمد است که همه اعضای دیگر شرکت، حتی مدیر عامل و صاحب شرکت سود می برند. رد مانلی می گوید:” همه چیز از یک فروش خوب شروع می شود”.

 برخی مواقع افراد چیزهایی می‌خرند که شاید هرگز از آن استفاده نکنند. آن ها از روی احساسشان خرید می کنند که تنها دلیل آن فروشنده است. افزایش فروش زمانی اتفاق می افتد که فروشنده با استفاده از تکنیک فروش عصبی روی مشتری تأثیر می‌گذارد و او را وادار به خرید می‌کند. به عنوان یک فروشنده باید بدانید که مشتریان هیچوقت به خاطر خود محصول آن را نمی خرند. فروشنده ماهر در مورد جنس صحبت می‌کنند و خود مشتری باید فواید آن را بیابد. اگر شما به جای محصول از فواید آن بگویید فروشتان افزایش خواهد یافت.

مشتری بزرگترین چالش یک فروشنده است. برای مثال با اینکه مشتری شدیداً به جنسی که شما دارید احتیاج دارد، ولی تمام سعی خود را می‌کند تا بهانه‌های مختلفی پیدا کند و پولی که با سختی به دست آورده است را خرج نکند؛ اما فروشندگان حرفه‌ای برای افزایش فروش تمام سعی خود را می‌کنند تا ارزش کالای خود را به مشتریانی که پتانسیل لازم را دارند نشان دهند.

مقاله مرتبط: موفقیت در فروش تلفنی

در ادامه راه های افزایش فروش در ۵ مورد به شما می گوییم که به عنوان یک فروشنده، چطور کمتر کار کنید و بیشتر بفروشید:

۱. برای فروش بیشتر خواسته‌های پنهان مشتریان خود را بشناسید.

مشتریان همیشه نمی‌دانند که چطور خواسته‌های خود را بیان کنند. فروشندگان باید یاد بگیرند که چگونه خواسته‌های پنهان مشتریان خود را شناسایی کنید و با درک عمیق‌تر از این که مشتری واقعاً به چه چیزی اهمیت می‌دهد نیاز او را شناسایی کرده و به او بفروشند.

۲. نگرانی‌های مشتری را با شواهد برطرف کنید.

برخی مواقع مشتریان به‌سختی می‌توانند بپذیرند که تکنولوژی جدید یا کالایی که شما دارید چقدر می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد. اکثر مشتریان در هنگام خرید شکاک می‌شوند، حتی اگر واقعاً آن کالا برای آن‌ها مفید باشد. مشتریان فکر می‌کنند شما می‌خواهید سر آن ها کلاه بگذارید. برای اینکه شک آن‌ها را برطرف کنید بگویید که چقدر مشتریان قبلی شما از این محصول راضی بوده‌اند. اگر مشتری شما حس کند که افراد دیگری هم از این محصول استفاده کرده‌اند و راضی بوده‌اند احتمال خرید او بیشتر می‌شود.

۳. یکی از راه های افزایش فروش این است که کمتر بفروشید.

تا زمانی که قیمت در درجه اول اهمیت قرار دارد شما باید راهی پیدا کنید تا خودتان را با بودجه مشتری تطبیق داده و فروش خود را تضمین کنید. جیم هرست می‌گوید:” فروختن یک چیز کوچک به مشتری راه را برای فروش‌های بزرگتر باز خواهد کرد.” مشتری را با یک ضمانت کوچک مطمئن کنید و یک جواب بله از او بگیرید تا آماده خرید شود. سپس یک چیز کوچک به او بفروشید. حالا مشتری آمادگی خریدهای بزرگتر را دارد. از این شیوه می توانید برای افزایش فروش در زمان رکود استفاده کنید.

۴. از عواقب نخریدن صحبت کنید.

برای ترغیب مشتری به خرید، اول باید توضیح دهید که اگر این کالا را نخرد چه چیزهایی را از دست می‌دهد. چون مردم اصولاً از عواقب منفی خوششان نمی‌آید و این احتمال خرید آن‌ها را بیشتر می‌کند.

۵. برای افزایش فروش به مشتریان خود آموزش دهید.

از راهکارهایی برای فروش بیشتر می توان به آموزش مشتریان اشاره کرد. اگر مشتری آمادگی لازم را ندارد تا از شما خرید کند، به او اطلاعات بیشتری در مورد محصول بدهید. به مشتری برای خرید فشار نیاورید، ولی به او اطلاعات کاملی در مورد محصول و فوایدی که برای او دارد بدهید.

راهکارهای افزایش فروش

افزایش فروش با مهارت فروشندگی

خبر خوب این است که هنوز همه مردم دست از خرید برنداشته اند و مشتری هنوز هم هست. پس به دنبال راه های افزایش فروش جادویی نباشید. شما با استفاده از راهکارهای فروش اقیانوس آبی که کاملاً اجرایی و کاربردی هستند، می‌توانید در فروش خود تحول ایجاد کنید. کافی است برای انجام تکنیک های فروش وقت، انرژی و انگیزه کافی داشته باشید و حرفه ای برنامه‌ریزی کنید.

فیلیپ کاتلر می گوید: ” در بازار رقابتی دو دسته از کسب و کارها باقی می مانند: آن هایی که سیستم بازاریابی و فروش دارند و آن هایی که روی برند خود کار کرده اند.” عرصه کسب‌وکار مانند زمین مسابقه است، پس کسی برنده می‌شود که با آمادگی بیشتر در میدان حاضر شود.

مقاله مرتبط: سخنان زیگ زیگلار درباره افزایش فروش

۱. افزایش فروش با مشتریان غیرفعال

از جمله راهکارهای فروش، فروش بیشتر به مشتریان فعلی است که از جمله استراتژی های فروش ثابت شده برایان تریسی برای کسب و کار شما است. کسب‌وکارها مشتریانی دارند که مدت‌هاست به آن کسب‌وکار سر نزده‌اند. از همین الآن به اسناد، فاکتورها، سیستم حسابداری، فروشندگان و حتی دفترچه تلفن خود مراجعه کنید و ببینید کدام‌یک از مشتریان مدت طولانی است که از شما خرید نکرده‌اند و یا ارتباطی با شما نداشته‌اند. برای تماس با آن‌ها، برنامه روزانه تنظیم کنید و آن‌ها را به خرید مجدد دعوت کنید. سعی کنید یک پیشنهاد عالی برای آنان در نظر بگیرید تا به‌واسطه این پیشنهاد اگر با رقیب شما همکاری می‌کنند، برای ترک رقیب شما و خرید مجدد از شما ترغیب شوند.

۲. افزایش فروش با بیش فروشی به مشتریان فعلی

اگر با مفهوم قیف فروش آشنا باشید می دانید که زمانی که یک مشتری جدید از شما خرید می‌کند به فروختن یک کالا نباید بسنده نکنید! از راه های فروش بیشتر، بیش فروشی است. تحقیقات نشان داده مشتریان جدید همیشه در انتخاب اولین کالا دقت زیادی انجام می‌دهند و دیر به فروشنده اعتماد می‌کنند؛ اما زمانی که به فروشنده اعتماد کردند و تصمیم به خرید گرفتند، پیشنهادات بعدی که به آن‌ها داده می‌شود را بسیار سریعتر تأیید و انتخاب می‌کنند و آن پیشنهاد را می‌خرند.

نکته مهم در بیش فروشی به مشتریان فعلی این است که قبل از اینکه مشتری نسبت به نهایی کردن خرید اول خود اقدام نکرده است به او پیشنهاد جدید ندهید در حقیقت صبر کنید، یک کالا را بخرد و خرید خود را قطعی کند سپس شما وارد مرحله بیش فروشی شوید و به او پیشنهادات بعدی خود را بدهید.

۳. فروش موفق با گرفتن مشتری از مشتریان فعلی

از جمله راهکارهای فروش موفق، معرفی مشتری از سمت مشتریان فعلی است. زمانی که یک مشتری برای خرید به شما مراجعه می‌کند، پس از اینکه خرید خود را انجام دا، به او بیش فروشی کردید و فرآیند فروش خاتمه یافت، از او بخواهید نام و شماره تلفن پنج نفر از دوستان، آشنایان و یا همکارانی که ممکن است به محصول شما نیاز داشته باشند را در یک لیست بنویسد.

به مشتری بگویید اگر هرکدام از این افراد از شما خرید کنند برای او نیز هدیه و یا پاداشی در نظر گرفته‌اید تا نسبت به پر کردن این لیست ترغیب شود. سپس از مشتری اجازه بگیرید که وقتی با افراد معرفی شده توسط خودش تماس می‌گیرید و یا به آنان پیامی ارسال می‌کنید نامش را نیز ببرید و بگویید چه کسی او را معرفی کرده است. اگر مشتری رضایت بدهد بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود، چرا که فرد معرفی شده بسیار راحت‌تر به معرفی کننده اعتماد خواهد کرد تا شما. این روش کم‌هزینه اما بسیار مؤثرتر از بسیاری از روش‌های دیگر است، چون اولاً به‌راحتی به افرادی که به محصول شما نیاز دارند دست پیدا خواهید کرد، ثانیاً هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و سوم این که از تبلیغ دهان به دهان استفاده خواهید کرد.

مقاله مرتبط: مشتریان فعلی، سریع ترین راه افزایش فروش

۴. افزایش فروش با بیش فروشی به مشتریان قبلی

هیچ‌وقت ارتباط خود را با مشتریان قطع نکنید. به بهانه سنجش رضایت مشتریان با مشتریانی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند تماس بگیرید و از آنان رضایت سنجی کنید. پس از اینکه رضایتشان را سنجیدید، سایر محصولات را به آنان معرفی کنید و آن‌ها را به خرید محصولات جدید دعوت کنید.

در ۴ روش افزایش فروش گفته شده تنها روی مشتریان خود تمرکز می کنید. 

۵. افزایش فروش با حذف تخفیف نقدی

تخفیف نقدی بدترین نوع تخفیف است. فرض کنید که اگر ۵۱۱ هزار تومان تخفیف می‌دهید یعنی ۵۱۱ هزار تومان از دست داده اید. بهتر است به‌جای تخفیف نقدی تخفیف کالایی بدهید. با این کار شما کالای بیشتری فروخته‌اید و زیان کمتری نسبت به تخفیف نقدی متحمل می‌شوید، چرا که در تخفیف کالایی بخشی از قیمت کالای دوم را سود آن کالا تشکیل داده است و شما برای آن پولی پرداخت نکرده‌اید. همچنین می‌توانید خدمات رایگان و یا مشاوره رایگان را به‌جای تخفیف نقدی به مشتری پیشنهاد دهید.

از دیگر راهکارهای فروش بیشتر تخفیف های غیر نقدی است. به مشتری تخفیف نقدی ندهید، بلکه به او به‌ اندازه مبلغ تخفیفش اعتبار خرید بدهید. مثلا اگر ۱۱۰ هزار تومان تخفیف شامل او می‌شود این مبلغ را از حسابش کم نکنید. به جای آن کارتی به مشتری بدهید و بگویید که پیش شما ۱۱۰ هزار تومان اعتبار دارد.

این روش چند مزیت دارد:

نظر گرنت کاردن درباره تخفیف نقدی

گرنت کاردن Grant Cardone پر فروش ترین نویسنده نیویورک تایمز، متخصص فروش، مشاور مدیر عامل‌های شرکت های بین المللی و موسس ۳ شرکت مولتی میلیون دلاری در آمریکا است. وقتی پول دادن برای مشتریان دشوار باشد، واکنش بیشتر کسب‌وکارها تخفیف دادن است. به عقیده گرنت کاردن این یک استراتژی دفاعی اشتباه است که به خط فروش شما ضربه خواهد زد. 

او می‌گوید: “من هرگز سعی نکرده‌ام کمترین قیمت را در مورد یک محصول ارائه دهم و همیشه سعی می‌کنم ارزشی ارائه دهم تا محصول من را از دیگر محصولات متمایز کند.” برای مثال اغلب افرادی که در مرکز شهر ساخت‌وساز می‌کردند، سعی داشتند سوییت‌های خود را با پایین آوردن قیمت، اجاره دهند (نگهداری از سگ در این آپارتمان‌ها ممنوع بود)، ولی او به یک شرکت ساخت‌وساز پیشنهاد داد سوییتی بسازد و در آن فنس‌هایی به کار ببرد که افراد بتوانند در آن سگ‌های خود را نگهداری کنند. با این کار افراد حاضر بودند هزینه بیشتری پرداخت کنند تا بتوانند آن سوییت را اجاره کنند.

به عقیده گرنت کاردن در فروش نباید فقط از یک تاکتیک استفاده کنید. فروختن شامل ترکیب کردن چند روش است. از تمام روش‌های ممکن استفاده کنید تا با افراد ارتباط برقرار کنید. حدود ۱۰۰ تماس خود و واکنش‌های مشتری را بررسی کنید و ببینید کدام تکنیک‌ها بیشتر روی آن‌ها جواب می‌دهد و سپس آن‌ها را ادغام کنید. 

افزایش فروش با گرنت کاردن

۶. مشارکت انتفاعی، از روش های فروش کالا

روش افزایش فروش بعدی مشارکت انتفاعی با سایر کسب و کارها است. بررسی کنید مشتریان شما در زمان خرید کالای شما به چه کالای دیگری نیاز دارند و به چه کسب‌وکارهای دیگری مراجعه می‌کنند. به‌عنوان مثال اگر فعالیت شما دکوراسیون است، به احتمال زیاد مشتریان هدف شما برای خرید کاشی، مبل یا پرده نیز اقدام خواهند کرد. بهتر است با این کسب‌وکارها مشارکت داشته باشید. در این روش فروش کالا، بهتر است کمی ظرافت به خرج دهید به‌عنوان مثال کارت هدیه‌ای شامل تخفیف خرید طراحی کنید و به کسب‌وکارهایی که قصد دارید با آن‌ها مشارکت کنید بدهید تا آن‌ها این کارت هدیه را به مشتریان خوب خود هدیه کنند.

با این روش هر سه طرف سود خواهند کرد:

بهتر است این کار دوطرفه باشد و شما نیز مشتریان خوب خود را به سمت شرکای انتفاعی هدایت کنید تا فروش کالای شما نیز بیشتر شود.

۷. همکاری با رقبا، راهکار فروش بیشتر

بیشتر کالاهای شما متناسب با بخش خاصی از بازار است که برای خود در نظر گرفته‌اید. یعنی به بخشی از مشتریان خدمات و یا کالا نمی‌فروشید و دسته‌ای از مشتریانی که به شما مراجعه می‌کنند را رد می‌کنید. این اتفاق برای رقبای شما هم می افتد. از روش های موثر افزایش فروش این است که با رقیبانی که محصولات متناسب با این دسته از مشتریان را دارند همکاری کنید و مشتریانی که به شما مراجعه می‌کنند و محصول شما برایشان مناسب نیست را به آنان معرفی کنید. از رقبا نیز بخواهید مشتریان مراجعه کننده متقاضی کالای خاصی که خودشان ندارند را به شما معرفی کنند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی گوشه ای یا نیچ مارکتینگ

۸. افزایش فروش غیرحضوری با تولید محتوا

به‌جای تبلیغ، یک محتوای جذاب تولید کنید و در آن به تعدادی از سؤالات بالا پاسخ دهید. با این کار مشتری به شما و کالای شما اعتماد می‌کند و شما را در کار خود متخصص می‌بیند و ناخودآگاه خود شما و کالای شما را کالایی می‌پندارد که تمام نکات ذکر شده در محتوا را رعایت می‌کنید. برای فروش بیشتر در گوشه‌ای از این برگه محتوایی، لوگو و اطلاعات تماس خود را قرار دهید و به مشتریانی که از فروشگاه شما بازدید می‌کنند، افرادی که به محصول شما نیاز دارند و یا بین مشتریان هدف با استفاده از رسانه‌های اجتماعی و یا وبسایت پخش کنید.

مقاله مرتبط: تولید محتوای مبتنی بر سئو

۹. مزیت بازاریابی محتوایی در افزایش فروش

یکی از روش های جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی،  بازاریابی اینترنتی و محتوایی است.

بازاریابی محتوایی، نوعی از بازاریابی است که در آن شما به مخاطبین محتوای رایگان می‌دهید و باعث جلب اعتماد آن‌ها می‌شوید که کاری بسیار کم‌هزینه است. شما می‌توانید به‌وسیله بازاریابی محتوایی تبلیغات خود را به گوش هزاران مخاطب برسانید و نتیجه مطلوبی از آن بگیرید. امروزه برندها با استفاده از محتوا می‌توانند بیشتر از قبل با مخاطبین خود در ارتباط باشند و محصولات خود را با روش ساده‌تری یعنی از طریق شبکه های اجتماعی به آن‌ها معرفی کنند.

در ویدئو زیر به ۷ مزیت بازاریابی محتوایی برای افزایش فروش کسب و کار شما اشاره می شود:

۱۰. افزایش فروش آنلاین با حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی

به نظر شما چقدر باید هزینه پرداخت کنید تا یک نفر با کسب و کارتان آشنا شود؟ ایران یکی از کشورهایی است که مردم آن به‌شدت اهل رسانه‌های اجتماعی هستند. شما نیز از این فرصت عالی به عنوان یک راهکار فروش موفق و کم هزینه استفاده کنید. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی تکنیک‌های خاص خود را دارد اما توصیه می‌کنیم در حال حاضر در رسانه‌های تلگرام و اینستاگرام حضور فعال داشته باشید.

در تلگرام محتوای تولید شده خود را قرار دهید و از مشتریان خود دعوت کنید تا به کانال شما مراجعه کنند و آن مطلب را ببینند. در کانال‌های مختلف نیز آدرس کانال تلگرام خود را نشر کنید و لینک آن را در کانال‌های همکاران و شرکای انتفاعی قرار دهید. همچنین از رسانه‌های دیگر مثل پیامک برای دعوت مشتریان به کانالتان استفاده کنید. بهتر است کانال شما صرفاً تبلیغاتی نباشد. مثلاً محتوا ارائه دهید و پس از چند محتوا یک تبلیغ از کالای خود بگذارید. یک پیشنهاد عالی به مشتری بدهید که رد نشدنی باشد.

در اینستاگرام نیز چند محتوا و چند تصویر از محصولات خود قرار دهید و پس از آن شروع به فالو کردن پیچ‌های مرتبط و فالورهای آن ها کنید تا به این طریق دیده شوید و افرادی با شما آشنا شوند که به شما و محصولاتتان نیاز دارند.

دوره مرتبط: دوره غیرحضوری ۰ تا ۱۰۰ اینستاگرام

۱۱. افزایش فروش با تبلیغ در سایت های رایگان

از راهکارهای فروش بدون هزینه تبلیغ در سایت های رایگانم است. اطلاعات کسب‌وکار خود را در وب‌سایت‌های تبلیغاتی رایگان مثل: دیوار، شیپور، ایستگاه، نیاز روز، آگهی و سایت بانک اصناف قرار دهید. دقت کنید اطلاعات کامل تماس را در اختیار مخاطب قرار دهید. در معرفی خود حتماً مزیت‌های خود نسبت به سایر رقبا را نیز اعلام کنید و عاملی انگیزشی مثل تخفیف برای ترغیب افراد در نظر بگیرید.

۱۲. افزایش فروش با ارائه پیشنهادات خاص

در زمان رکود اکثر مشتریان تمایل به خرید دارند، اما نقدینگی کم و نگرانی ناشی از عدم توانایی در پرداخت، آن ها را از خرید باز می‌دارد. در زمان رکود هیچ‌گاه ارزش کالای گران‌قیمت و لوکس خود را پایین نیاورید، چرا که اگر بازار به رونق برگردد برگرداندن قیمت به قیمت اولیه کار دشواری خواهد بود و از طرف مشتری مورد بی‌میلی قرار خواهد گرفت. برای اینکه بتوانید در دوران رکود افزایش فروش داشته باشید، بدون این که ارزش کالای اصلی و یا باکیفیت خود را پایین بیاورید، راهکارهای زیر را انجام دهید:

مقاله مرتبط: فروش عصبی

۱۳. افزایش فروش از طریق کارمندان

یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران جذب نیروی انسانی برای بازاریابی و فروشندگی است. برای دست یابی فروش بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم به سایر افراد سازمان یا فروشگاه آموزش‌های لازم را بدهید و آن‌ها را تشویق کنید تا در ساعات غیر کاری نسبت به جذب مشتری برای شما اقدام کنند. آن‌ها را در فرآیند فروش دخیل کنید و به آن‌ها پورسانت فروش بدهید تا انگیزه داشته باشند.

مقاله مرتبط: انگیزش منابع انسانی در محیط کار

۱۴. افزایش فروش با جمع آوری بانک اطلاعاتی مشتریان

یکی از بهترین دارایی‌های شما بانک اطلاعاتی مشتریان شما است. زمانی که اطلاعات تماس مشتریان بازار هدف را داشته باشید، افزایش فروش راحت تر اتفاق می افتد. روش‌های زیادی برای جمع‌آوری بانک اطلاعاتی وجود دارد:

چک لیست "۱۰۱ تکنیک افزایش فروش"

برای دریافت لینک دانلود رایگان چک لیست ایمیل خود را وارد کنید.

چک لیست 101 تکنیک افزایش فروش

۱۵. افزایش فروش با ایجاد ارتباطات جدید

در ایران ارتباطات نقش بسیار مهمی دارد. می توان گفت که بازاریابی ارتباطی راه میان بری برای رسیدن به هدف افزایش فروش است. اگر تمام وقت خود را به کار مشغول هستید و نمی توانید به دوستان و آشنایان کاری خود سری بزنید یا تماس بگیرید، سخت در اشتباهید. گاهی مواقع بهتر است محل کار خود را ترک کنید و با دوست خود به یک جلسه دوستانه، کافی‌شاپ، میهمانی و یا تفریح بروید. البته دوستانی که ارتباط با آن‌ها برای کسب‌وکار شما مؤثر باشد.

کافی است همین الآن به دور و بر خود نگاهی بیاندازید و آشنایان و دوستان خود را مرور کنید. برای این کار می‌توانید به گوشی تلفن همراه خود مراجعه کنید یا از خانواده و دوستان خود نیز بخواهید همین کار را انجام دهند. بهانه‌ای برای ارتباط با این دسته از افراد بیابید، با آن‌ها تماس بگیرید و پس از چند مرحله ارتباط غیر کاری، از آن‌ها بخواهید با شما کار کنند یا به شما مشتری معرفی کنند. بازاریابی ارتباطی یک راهکار افزایش فروش راحت و بسیار موثر در کشور ما است.

۱۶. فروش بیشتر با روش های درآمدی متفاوت

برخی فکر می کنند برای افزایش فروش فقط باید کاری کنند که کالا یا خدماتشان بیشتر خریده شود. اما این تنها روش افزایش فروش نیست. فقط به فروختن کالا فکر نکنید و روش‌های کسب درآمدی دیگری نیز به کسب‌وکار خود اضافه کنید. روش‌هایی مثل اجاره دادن، فروختن عضویت، فروش خدمات، فروش نصب و اجاره، فروش پشتیبانی و …. به این فکر کنید که چه چیزهایی را می‌توانید اجاره دهید، در چه کارهایی می‌توانید حق عضویت بفروشید، چه خدماتی را می‌توانید به مشتریان ارائه کنید و در ازای آن پول دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: روش های مذاکره و متقاعد کردن مشتری

۱۷. افزایش فروش با تبلیغ حرفه ای

هیچ‌وقت به خاطر رکود فروش، بودجه تبلیغاتی خود را کم یا قطع نکنید. تبلیغ یک امر حیاتی برای کسب‌وکار است؛ اما یک کمپین تبلیغاتی خوب برای فروش و خروج از رکود، باید عامل انگیزشی داشته باشد و برای مخاطب جذاب باشد. مثل تبلیغ‌های مبتنی بر تعویض کالای کهنه با نو، ” فقط با پرداخت روزانه… تومان”،” یکی بخر، ۵ تا ببر”. 

بیشتر بخوانید: چگونه موثر تبلیغ کنیم؟

۱۸. افزایش فروش با بازاریابی تلفنی

یک راه افزایش فروش موثر، بازاریابی تلفنی است. در بازاریابی تلفنی سعی کنید نفروشید و فقط از طریق تلفن مشتریان را به فروشگاه یا محل کسب‌وکارتان دعوت کنید. بازاریابی تلفنی یکی از روش‌های کم‌هزینه است، به‌شرط آنکه درست و حرفه‌ای انجام گیرد. برای تماس‌های خود هدف تعیین کنید، حداقل تعدادی برای تماس در نظر بگیرید و به‌صورت روزانه تماس‌های خود را تجزیه‌ و تحلیل کنید.

دقت کنید در فروش تلفنی پیگیری نقش بسیار مؤثری دارد. در حقیقت نه شنیدن از مشتری یک امر طبیعی است و این هنر بازاریاب است که با مذاکره حرفه‌ای و پیگیری، تماس‌های خود را به یک ملاقات حضوری تبدیل کند. ۵ تا ۷ بار پیگیری برای یک بازاریاب تلفنی توصیه می‌شود.

در ویدئو زیر قانون هفت ثانیه ای در فروش تلفنی را توضیح می دهیم:

۱۹. افزایش فروش با برگزاری سمینار

به‌جای استفاده از روش‌های معمول و غیر متمایز برای معرفی محصولات و افزایش فروش، از روش‌های خاص استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، روش برگزاری سمینار یا همایش است. بهتر است بدانید بسیاری از شرکت‌ها سمیناری صرفاً تبلیغاتی برگزار می‌کنند که تأثیر آن بسیار کم است. برای این که مشتریان شما به حضور در سمینار علاقه‌مند شوند، پیشنهاد می‌کنیم یک موضوع آموزشی داغ و جذاب برای سمینار انتخاب کنید.

در بین این برنامه آموزشی چندساعته ۵۰ دقیقه را به معرفی محصول و کسب‌وکار خود بپردازید. عامل انگیزشی مثل تخفیف یا هدیه رایگان برای افراد حاضر در نظر بگیرید، به‌گونه‌ای که آن‌ها در همان لحظه ترغیب به ثبت نام یا تکمیل فرم سفارش شوند.

مقاله مرتبط: فروش از طریق جشنواره و قرعه کشی

۲۰. افزایش فروش با استفاده از رویدادها

اعیاد، روزهای خاص مثل روز کودک، روز پزشک و مناسبت‌های مختلف بهانه‌های خوبی برای ارتباط مجدد با مشتری هستند. همین الآن تقویم را بردارید و مناسبت‌ها را چک کنید. برای ۳ ماه آینده ۳ مناسبت را پیدا کنید و ببینید در کدام یک از مناسبت‌ها می‌توانید به مشتریان پیشنهاد خوب بدهید.

مثلاً یک کیف فروشی به مناسبت فرا رسیدن ماه مهر می‌تواند یک اقدام خاص طراحی کند تا مشتریان را به خرید تشویق کند و بازار هدف دانش آموزان را نشانه بگیرد. همان کیف فروشی می‌تواند برای مناسبت روز زن و روز مرد هم برنامه خاصی داشته باشد. جالب است بدانید یک کیف فروشی  از مناسبت پیاده‌روی اربعین استفاده کرده بود و محصولی تحت عنوان کوله‌پشتی مخصوص پیاده‌روی اربعین ارائه می داد که فروش خوبی را هم به خاطر فرصت شناسی درستش به دست آورده بود.

۲۱. کمک کردن به فروش بیشتر مشتریان

اگر فروش شما به فروش مشتریانتان بستگی دارد، پس برای فروش آن‌ها قدمی بردارید. یکی از راهکارهای افزایش فروش برای مشتریان شما، برگزاری سمیناری در زمینه فروش و یا محیا کردن محتوای آموزشی برای افزایش فروششان است. می‌توانید از طریق معرفی کانال تلگرام، صفحه اینستاگرام و یا وب سایت آن‌ها به افزایش فروششان کمک کنید.

۲۲. فروش بیشتر با استفاده از سه تکنیک بیش فروشی، فروش مکمل و کم فروشی

در بسیاری مواقع کسب و کارها باوجود این که مشتریان زیادی دارند اما فروش و سود زیادی ندارند. سه راهکار فروش زیر می توانند به این کسب و کارها کمک کنند:

۱. بیش فروشی

بیش فروشی تکنیکی است که در آن مشتری ترغیب می‌شود خرید بیشتری انجام دهد و شما علاوه بر محصول اصلی، محصولات جانبی هم به او خواهید فروخت. با پیشنهاد بسته کامل‌تری از محصول اصلی، شما مشتری را ترغیب به خرید کالای دوم می‌کنید که در نهایت برای شما سود بیشتری خواهد داشت. مثلاً به افرادی که ساندویچ خریده‌اند، پیشنهاد پکیج کامل ساندویچ، سالاد، نوشابه و سیب‌زمینی داده می‌شود که نوعی بیش فروشی است. یکی از بهترین راه‌های بیش فروشی این است که به مشتری بگویید با این کار چقدر از پولش ذخیره خواهد شد و اگر این خرید را انجام ندهد چقدر ضرر خواهد کرد.

۲. فروش مکمل

در تکنیک فروش مکمل شما علاوه بر محصول اصلی، به مشتری محصولات مکمل محصول اصلی را نیز خواهید فروخت. مثلاً پس از خرید موبایل به شخص مورد نظر محافظ صفحه،‌ کاور گوشی و … را پیشنهاد می‌دهید تا سود بیشتری به دست بیاورید.

۳. کم‌فروشی

اکثر بازاریابان و فروشندگان با تکنیک بیش فروشی و فروش مکمل آشنایی دارند اما تکنیک دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند روی افزایش فروش شما مؤثر باشد. کم‌فروشی یعنی زمانی که مشتری از شما کالایی را درخواست کرد، به او برند خوب را پیشنهاد می‌دهید و سپس به او برندی از محصول را می‌دهید که از اولی ارزان‌تر است. با این روش مشتری اگر قادر به خرید گزینه اول نبود، به ‌جای ترک مغازه شما گزینه دوم را خواهد خرید.

۲۳. مشخص کردن اولویت های فروش

در مشاوره ها و اموزش هایی که در اقیانوس آبی به مدیران ارائه می دهیم متوجه شدیم که خیلی ها اولویت های خود را در فروش درست رعایت نمی کنند. اکثر آن ها فکر می کنند که برای فروش بیشتر باید پول خرج کنند، تبلیغ کنند و مشتری جدید پیدا کنند. اما نگاه ما کاملا متفاوت است. روش های کم هزینه تر اثرگذاری بیشتری در فروش دارند.
به عنوان مثال اولویت فروش شما اول باید حفظ مشتریان فعلی باشد. جذب مشتری جدید ۵ تا ۱۰ برابر حفظ مشتری فعلی برای شما هزینه خواهد داشت. ازخودتان بپرسید که چقدر برای حفظ مشتریان فعلی خود برنامه ریزی کرده اید؟ چه خدماتی به مشتریان خوش حساب خود می دهید؟ اکثر کسب و کارهایی که برای مشاوره به اقیانوس آبی مراجعه می کنند، سیستمی برای این کار ندارند و مشتریان خود را فراموش می کنند.

روش دمبلی در فروش

تحقیقات نشان داده است که هزینه جذب یک مشتری جدید ۵ تا ۱۰ برابر هزینه حفظ مشتریان فعلی است. متأسفانه در ایران به حفظ مشتریان کنونی اهمیت زیادی داده نمی‌شود و به جذب رضایت مشتری تازه وارد اهمیت بیشتری داده می‌شود. به این روش، روش دمبلی گفته می‌شود. در روش دمبلی مشتریان راضی و قدیمی خدمات کمتر دریافت می‌کنند و قیمت بالاتری پرداخت می‌کنند و مشتریان جدید و اهل چانه‌زنی خدمات بیشتر و قیمت بیشتری دریافت می‌کنند. این کار زیان بزرگی برای کسب و کارها است و باعث می شود مشتریان خوب خود را از دست بدهند. اولویت های فروش شما باید این موارد باشند:

نتیجه گیری

ما در اقیانوس آبی به مدیران زیادی مشاوره می دهیم و طبق تجربه می دانیم که اکثر مدیران از مشکلات فروششان آگاه هستند، اما در چگونگی پیاده سازی یک سیستم فروش و بازاریابی حرفه ای به مشکل بر می خورند. دلایل این امر عدم مدیریت درست زمان، نداشتن دانش و تخصص در زمینه فروش و ندانستن نحوه و ترتیب اجرا است یعنی نمی دانند باید از کجا شروع کنند. امیداریم در این مطلب توانسته باشیم به شما برای افزایش فروش کسب و کارتان کمک کنیم. 

راهکار های افزایش فروش، راهکارهای فروش، روشهای افزایش فروش، راهکارهایی برای فروش بیشتر، راه های افزایش فروش، راهکارهای فروش موفق

این مطالب را هم حتما بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

این مطلب بخشی از : 

می باشد.

دریافت کد ” تخفیف 20 درصد” خرید دوره

مطالب پربازدید
مطالب اخیر
کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار
کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

امتیازدهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}