Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

هر آن چه باید از بازاریابی بدانید!

5.0
5.0/5
(دیدگاه 2 کاربر)
بازاریابی
فهرست
دانلود PDF مقاله هر آن چه باید از بازاریابی بدانید!

به استراتژی که هر کسب و کار برای برقراری ارتباط با مشتری و آگاه کردن او از ویژگی های محصول یا خدمت خود از آن استفاده می کند را بازاریابی می گویند.

تعریف بازاریابی از زبان کاتلر، پدر بازاریابی مدرن:

 • بازاریابی دانش و هنر کشف ارزش، خلق و ارائه آن است تا همزمان با تامین نیازهای بازار هدف به سود برسیم.
 • بازاریابی نیازها و خواسته های تامین نشده را تشخیص می دهد، بازار آن نیاز را تعریف کرده، حجم و سود بالقوه این بازار را اندازه گیری می کند، آن بخش بازار را که سود بهتری دارد مشخص می کند و در نهایت محصولات و خدمات مناسب را طراحی و ترویج می کند.

برداشت های اشتباه از بازاریابی

اکثر مدیران از مارکتینگ برداشت های اشتباه دارند که باعث می شود آن را اشتباه انجام داده یا اصلا انجام ندهند و به کسب و کار خود زیان های بسیار وارد کنند. از جمله تعاریف و برداشت های اشتباه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا بازاریابی مهم است؟

بازاریابی نه تنها موجب افزایش آگاهی مردم از برند شما می شود، بلکه افزایش فروش و رشد کسب و کارتان را نیز به دنبال خواهد داشت. از مزایای آن می توان به این موارد اشاره کرد:

اطلاع رسانی به مخاطب

با مارکتینگ شما مخاطبان خود را از وجود محصولی که می تواند مشکل آن ها را حل کند باخبر می کنید. بدون بازاریابی مشتری بالقوه چطور می تواند از وجود محصول شما باخبر شود؟

شناخت مشتری

در ابتدای چرخه عمر محصول شما باید تحقیقات بازاریابی انجام داده و بازار خود را بر اساس رفتار مخاطب، جغرافیا و... تقسیم کنید. با این کار شما خدمات خود را مطابق با نیاز مشتریانتان فراهم و به بازار ارائه کنید.
مقاله مرتبط: تحقیقات بازاریابی و شناخت مشتری

افزایش فروش

شما با مارکتینگ از روش های مختلف، توجه مشتری را به خود جلب می کنید که در نهایت موجب افزایش فروش می شود.

ایجاد رقابت

بازاریابی یعنی اعلام حضور در بازار. یعنی شما به همه اعلام می کنید که چه محصولات و خدماتی دارید. این کار سطح رقابت را افزایش خواهد داد.

برندینگ

با بازاریابی درست در رسانه های موثر، شهرت خوبی در بازار کسب می کنید و هنگامی که نام تجاری شما با استاندارد خاص خود عمل کند، موجب افزایش فروش و گسترش تجارتتان می شود.

یک سوال مهم:

آیا برندسازی و تبلیغات یعنی بازاریابی؟

برندسازی و تبلیغات دو زیر مجموعه جدا نشدنی از بازاریابی هستند و به پیش برد صحیح آن کمک خواهند کرد. به طور کلی اهداف مارکتینگ به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: معرفی برند و افزایش فروش. زمانی که ما در حال تبلیغ یک محصول هستیم پیام مورد استفاده برای تبلیغ به نوعی معرف برند (برندسازی) است. به همین دلیل می‌توان گفت برندسازی و تبلیغات دو اصل جدانشدنی از بازاریابی است.

مقاله مرتبط: ضرورت اجرای کمپین تبلیغاتی

بازاریابی استراتژی

استراتژی بازاریابی

داشتن استراتژی مهم‌ترین بخش مارکتینگ است. استراتژی بازاریابی توسط شرکت های مختلف برای جلب توجه مصرف کنندگان و آگاهی آن ها درباره ویژگی ها، مشخصات و مزایای محصولات شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. این تلاش متمرکز بر تشویق مشتریان هدف برای خرید محصولات و خدمات خاص است. استراتژی های بازاریابی ممکن است کاملا نوآورانه باشند و یا می توان آن‌هایی که قبلا توسط تجارت‌های دیگر استفاده شده را مورد آزمون مجدد قرار داد.

استراتژی های بازاریابی به شما کمک می کنند تا در رقابت پیشی بگیرید. قبل از هر چیز باید مشخص کنید که نوع استراتژی شما از کدام دو نوع زیر است: 

۱. بازاریابی B2B

۲. بازاریابی از تجارت به مصرف کننده B2C

روند تنظیم استراتژی بازاریابی

برای تنظیم و اجرای یک استراتژی بازاریابی مؤثر، روند زیر را دنبال کنید:

۱. مخاطب خود را بشناسید.

هر کسب و کاری برای خدمت به مشتریان خود ایجاد می‌شود؛ اما متاسفانه بسیاری از آن ها برای شناخت اینکه آن مشتریان چه کسانی هستند و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند، به اندازه کافی وقت نمی گذارند. برای موفقیت استراتژی مارکتینگ، در ابتدا باید با مخاطب یا مشتری هدف، نیازها، خواسته‌ها و مشکلات او تا جایی که می‌توانید آشنا شوید.

۲. عملی را که می خواهید مشتری انجام بدهد، مشخص کنید.

مرحله بعد تعیین عمل یا اعمالی است که مخاطبان شما را به سمت خرید هدایت می‌کند. طبیعتاً عمل نهایی مطلوب، انتخاب کالا و خریداری حضوری یا غیرحضوری آن است؛ اما معمولاً قبل از رسیدن به این مرحله، انجام برخی اقدامات دیگر (مانند عضویت در فهرست ایمیل مارکتینگ، دنبال کردن شما در شبکه‌های اجتماعی، تماس با کارشناسان شرکت برای مشاوره یا دریافت نمونه محصول) ضروری است.

۳. درک مفهوم "قیف بازاریابی"

قیف بازاریابی موقعیت مشتری را در فرآیند خرید مشخص می کند: از بی اطلاعی از محصول یا وجود مشکل تا آشنایی با محصول شما و خرید آن که مراحل آن به شکل زیر است:

 • بالای قیف: مشتری به محصول یا شرکت هیچ توجهی ندارد.
 • وسط قیف: مشتری در حال تحقیق برای پیدا کردن محصول مناسب برای حل مشکل یا رفع نیاز خود است.
 • انتهای قیف: مشتری آماده خرید است.

مبحث دیگری نیز به نام قیف فروش وجود دارد. تفاوت آن با قیف بازاریابی در این است که خروجی قیف فروش مشتری است ولی خروجی قیف بازاریابی سرنخ یا همان مشتری بالقوه است.

۴. مشخص کردن تاکتیک ها

برای انتخاب بهترین روش‌ها و کانال‌ها ابتدا بررسی کنید که مخاطبان هدف شما بیشتر وقت خود را در کجا می‌گذرانند و سپس برای انتخاب تاکتیک‌ها و روش‌های مختلف بازاریابی برای ارتباط مؤثر با آن‌ها در زمان مناسب در آن موقعیت‌ها برنامه ریزی کنید.

۵. اجرا

پس از تعیین و تنظیم استراتژی نوبت به اجرای آن می‌رسد. برای اجرای صحیح و دقیق استراتژی بازاریابی باید «مهارت‌ها»، «پرسنل» و «ابزار» مناسبی در اختیار داشته باشید.

آمیخته بازاریابی یا ۴P

بازاریابی 2

اصطلاح آمیخته بازاریابی یا آمیزه بازاریابی، یک مدل بنیادی برای مشاغل است که حول محصول، قیمت، مکان توزیع و ترویج محصول متمرکز است. در صورت مشخص کردن این ۴p در marketing mix، می‌توانید صحیح بازاریابی کرده و رضایت مشتریان خود را به سادگی جلب کنید.

محصول Product

محصول آن چیزی است که می خواهید بفروشید. محصول می‌تواند یک کالای فیزیکی باشد، یا یک سرویس و خدمت (مانند مشاوره، حق اشتراک و…). برای بازاریابی هر محصول، موارد زیر باید دقیقاً مشخص شود:

 • ۱
  چند نوع از یک محصول را می خواهید بفروشید؟ زیرا برای هر یک از آن ها باید برنامه ریزی داشته باشید.
 • ۲
  ارائه و بسته بندی محصول به چه صورت باشد؟
 • ۳
  هر محصول به همراه چه خدماتی به مشتری ارائه شود؟ مثل ضمانت یا شرایط مرجوعی و ...

در نظر داشته باشید که در بازار پررقابت امروز کیفیت تنها وجه تمایز محصول نیست، بلکه برند، ایمنی، طراحی و … نیز مهم هستند.

قیمت Price

استراتژی قیمت گذاری یک محصول بر خلاف نظر بعضی افراد، موضوع پیچیده ای است و باید موارد متفاوتی در بحث قیمت گذاری در نظر گرفته شوند:
قیمت منطقی: تعیین قیمت‌های عادلانه و منطقی با توجه به هزینه‌های تولید و هزینه‌ای که مردم حاضر به پرداخت آن هستند، نیازمند آنالیز بازار و تحقیق رقابتی دقیق است
تخفیف دادن: باید مشخص کنید که تخفیف شما درصدی است یا مقدار ثابتی دارد هم چنین زمان بندی جشنواره ها و نوع تخفیف به مشتریان خاص را باید مشخص کنید..

مکان توزیع Place

منظور از توزیع در دسترس قرار دادن محصول در مکان و زمانی است که مشتری می خواهد. در این مرحله باید بدانید:

 • ۱
  محصول از چه طریق و از کجا توزیع خواهد شد؟ مثلاً از طریق اینترنت یا به صورت آفلاین؟
 • ۲
  محصول مورد نظر دقیقاً در کدام مناطق و به چه مخاطبی توزیع می‌شود؟
  به عنوان مثال، اگر فروشنده لباس‌های پشمی هستید، مناطقی مثل نواحی جنوبی کشور نمی‌تواند مکان مناسبی برای توزیع محصول شما باشد.
ترویج Promotion

پس از عرضه هر محصول (یا حتی قبل از آن)، آن محصول باید ترویج و تبلیغ شود تا مردم از وجود و منافع آن اطلاع پیدا کنند. در این مرحله باید به نکات زیر توجه کنید:

 • از چه کانالی برای ترویج و تبلیغ محصول استفاده می کنید( آنلاین یا آفلاین)
 • مکان
 • زمان
 • متن پیام
 • لحن مناس برای معرفی ماهیت و منافع محصول

اگر کالای مورد نیاز مخاطبین خود باکیفیت و بسته عالی در زمان مناسب و با قیمتی باور نکردنی را در دسترس مخاطبین خود قرار می‌دهید، اما تعداد اندکی از افراد این کالا را خریداری می‌کنند. در این زمان مشکلی اصلی عدم ترفیع صحیح کالا است.

بازاریابی 5

سیر تکاملی بازاریابی

در بحث مارکتینگ بهتر است ابتدا با عصرهای مدیریت بازار آشنا شوید، یعنی مدیریت بازار چه عصرهای زمانی را تا رسیدن به عصر بازاریابی طی کرده است.

 • ۱
  عصر تولید محور
 • ۲
  عصر محصول محور
 • ۳
  عصر فروش محور
 • ۴
  عصر بازار محور

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله زیر را برای آشنایی بیشتر با عصرهای مدیریت بازار و آشنایی با مفهوم درست مارکتینگ مطالعه کنید.

مقاله مرتبط: سیر تکاملی بازاریابی

بازاریابی 3

بازاریابی سنتی یا آفلاین

بسیاری از روش‌های آفلاین یا سنتی هنوز به تاریخ نپیوسته‌اند و استفاده از آن‌ها موثر است. بیشتر کانال‌های بازاریابی سنتی جزو یکی از این چهار دسته هستند: چاپ، پخش، پست مستقیم و تلفن

چاپ

بازاریابی چاپ قدیمی ترین شکل بازاریابی سنتی است که شامل تبلیغات در روزنامه‌ها، خبرنامه‌ها، مجلات و … جهت توزیع است. پیام مورد نظر کسب‌و کار روی کاغذ یا بنر چاپ شده و در فضا‌هایی که امکان بازدید مخاطب وجود دارد، قرار می‌گیرد.

مستقیم

شامل آگهی‌ها، کارت پستال‌ها، بروشورها، نامه‌ها، کاتالوگ‌ها و … است که مستقیماً برای مصرف کنندگان چاپ و ارسال می‌شود. این دسته شباهت بسیار زیادی با دسته چاپ دارد با این تفاوت که پیام به طور مستقیم به دست مخاطب می‌رسد.

پخش

شامل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی و همچنین فرم‌های تخصصی مانند تبلیغات سینمایی روی صفحه نمایش است.

بازاریابی از راه دور

بازاریابی تلفنی راهی برای ارسال پیام‌های فروش از طریق تلفن برای متقاعد کردن مصرف کنندگان برای خرید یک محصول یا خدمات است. این شکل از بازاریابی در عصر مدرن باعث بروز انقلابی در مسیر بازاریابی و فروش شد، به طوری که بسیاری از telemarketers از روش‌های تهاجمی فروش استفاده می‌کردند.

بازاریابی دهان به دهان

در این نوع که بسیار موثر است یک مشتری تجربه مثبت خود را به مشتری دیگر انتقال می‌دهد، آن شخص مشتری شما می‌شود و او هم تجربه مثبت خود را به فرد دیگری انتقال می‌دهد و این زنجیره ادامه پیدا می‌کند. امروزه بیشتر از اینترنت و ابزارهای مرتبط با آن برای انتقال این تجربه‌ها استفاده می‌شود.

دیگر روش های بازاریابی سنتی
 • ارائه رایگان محصولات یا پاداش‌های جانبی
 • اسپانسر شدن در رویدادهای بشردوستانه، ورزشی و موارد مشابه
 • حضور در نمایشگاه‌های محلی و تجاری
بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی آنلاین یا digital marketing، یک روش بازاریابی مبتنی بر فضای وب است که در آن با استفاده از کانال‌های موجود در فضای اینترنت، می‌توان به برندسازی نام کسب و کار، معرفی خدمات و فروش محصولات به مخاطبان و مشتریان پرداخت. دسترسی بالای افراد در سراسر جهان به فضای اینترنت و وابستگی بیش از پیش ما برای استفاده روزانه از اینترنت، باعث ایجاد یک فضای بسیار ایده‌آل برای انجام فعالیت‌های آنلاین در زمینه بازاریابی شده است.
با این حال روشن است که بازاریابی در فضای دیجیتال، یک کار ساده نیست و در مسیر استفاده از این روش با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی روبرو خوهید بود. با وجود گستردگی کانال‌های مختلف برای انجام دیجیتال مارکتینگ، نمی‌توان بازاریابی آنلاین را جایگزین آفلاین و سنتی کرد.

در ادامه با انواع روش های بازاریابی آنلاین آشنا خواهید شد:

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یک اصل ضروری برای بازاریابی وب سایت شما است. مردم بیشتر از آن که به دنبال این باشند که چیزی به آن‌ها بفروشید یا با تبلیغات مزاحمشان شوید، تمایل دارند که به آن‌ها کمک کنید و اطلاعات بیشتر، متناسب‌ و باکیفیت در اختیارشان قرار بدهید. هدف اصلی بازاریابی محتوایی، تولید محتوایی است که به مخاطب و حل مشکلات وی کمک می‌کند.
محتوا می تواند جزو موارد زیر باشد:

 • ۱
  وبلاگ نویسی و انتشار محتوای متنی در وب‌سایت
 • ۲
  ایمیل
 • ۳
  شبکه‌های اجتماعی
 • ۴
  ویدئو
 • ۵
  کتاب‌های الکترونیکی (صوتی، متنی، تصویری) و...

آیتم‌های چاپی مانند بروشورها یا مجلات را نیز می‌توان به عنوان نوع سنتی بازاریابی محتوایی قلمداد کرد.

بازاریابی محتوایی یکی از فرایندهایی است که به سئو سایت شما کمک شایانی می‌کند. محتوای مورد استفاده در وبسایت شما نمایش دهنده قدرت، اعتبار و شخصیت برند شما است. محتوا اگر بر اساس اصول بازاریابی آنلاین و متناسب با بیزینس شما تهیه و تنظیم شود، می‌تواند مانند یک آهن‌ربای قدرتمند، مشتریان بالقوه و مخاطبان شما را به سمت کسب وکارتان جذب کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، لینکدین، فیس بوک، توئییتر، یوتیوب و… از انواع شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌آیند. شبکه‌های اجتماعی از قوی‌ترین کانال‌های بازاریابی برای تبلیغات، برندسازی و ارتباط با مشتریان هستند. شما باید به طور کامل بر فضای شبکه انتخابی و محتوای مورد نیاز متناسب با کسب و کار خود اشراف داشته باشید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

دوره مرتبط: اینستاپلاس

مزیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

 • ۱
  حضور مخاطبین بالقوه بسیار و یادآوری نام کسب وکار شما به صورت پیوسته
 • ۲
  جلب اعتماد مخاطب با معرفی درست کسب و کارتان
 • ۳
  هدایت مخاطبان به سمت وب سایت و افزایش میزان ترافیک فروش

چگونه بفهمید استراتژیتان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به کمک نیاز دارد؟

شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی خیلی فعال باشید یا فعالیت خاصی نداشته باشید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به افزایش مخاطبان و در نتیجه افزایش فروش شما کمک کند. در اینجا سه علامت وجود دارد که نشان می‌دهد استراتژی بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی تا چه اندازه کارآمد بوده است.

 • ۱
  شما هیچ نتیجه مفیدی از حضور در شبکه های اجتماعی مشاهده نمی‌کنید.
  موارد زیادی مثل افزایش آگاهی مردم از وجود برند شما، افزایش فروش، افزایش مذاکرات، سرویس‌دهی مشتریان و … می‌توانند به بهبود نتیجه کار شما کمک کنند. رسانه اجتماعی شما نمی‌تواند همه این عوامل را در یک‌زمان داشته باشد، پس سعی کنید برای شروع، روی یک یا دو هدف مهم تمرکز کنید و اولویت‌های خود را مشخص کنید.
 • ۲
  شما در حال شلیک کردن به هوا هستید.
  شاید شما از رسانه درستی استفاده نمی‌کنید. اگر شما شرکتی هستید که مخاطبین زیادی دارد، باید بدانید که اکثر مخاطبین شما از چه طریقی وارد سایت شما می‌شوند. نتایج گوگل آنالیتیک را بررسی کنید تا ببینید ترافیک ورودی سایت شما از کجا است و سعی کنید تمرکز خود را روی آن بخش افزایش دهید تا مشتریان بیشتری جذب کنید.
 • ۳
  لایک و اشتراک گذاری محتوای شما کم است.
  اگر فالوئرهای شما علاقه ای به اشتراک گذاری محتوایتان نشان نمی دهند، سعی کنید برای آن ها ارزش ایجاد کنید. به راه‌هایی که محصول شما می‌تواند به مردم کمک کند فکر کنید و آن‌ها را به مردم نشان دهید تا بیشتر به اشتراک گذاشته شوید و بیشتر از شما خرید کنند.

ویدئوی "۱۰ نکته کاربردی در بازاریابی اینستاگرامی"

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) همان تبلیغاتی هستند که در بالای نتایج جستجو مشاهده می‌کنید. مزیت این نوع از تبلیغات و اکثر تبلیغات اینترنتی مشابه این است که هدفمند هستند و آمار دقیقی از وضعیت کلیک‌ها و کلیک کنندگان را در اختیار تبلیغ‌کننده قرار می‌دهند که از آن برای پیشبرد بهتر اهداف بازاریابی خود کمک می گیرند.

تبلیغات کلیکی روش‌ متداولی است که تقریبا با هر بودجه‌ای می‌توانید آن را شروع کنید. این تبلیغات می‌تواند در قالب یک بنر، پاپ‌آپ یا موارد دیگر برای مخاطبان در وبسایت‌ها یا اپلیکشن‌های مختلف، متناسب با نیاز کسب و کار و مخاطبان شما، نمایش داده شود. وب سایت های زیادی مثل یکتانت و سنجاق هستند که این خدمت را به شما ارائه می دهند. هزینه تبلیغات کلیکی بر اساس کلیک مخاطبان بر روی تبلیغ مورد نظر محاسبه می‌‌شود. با بررسی نتایج این کانال بازاریابی می‌توانید روند تبلیغات را بهبود دهید.

سئو (SEO)

سئو یا بهینه سازی سایت، یکی از مؤثرترین روش‌های بازاریابی دیجیتال و جذب ترافیک است. در فرایند سئو، با بهینه سازی عملکرد سایت برای نمایش بیشتر وبسایت، بازاریابی انجام می‌شود. سئو نجات دهنده شما در بین رقیبان است. با بهینه سازی سایت (سئو) شانس بیشتری برای جلب توجه مخاطبان خواهید داشت.
استفاده از سئو یک انتخاب مناسب برای بازاریابی در فضای دیجیتال است که به شما کمک می‌کند تا با هزینه کمتر و در طولانی مدت به نتایج ویژه‌ای دست پیدا کنید. در این فرایند مخاطبان با جستجوی نام برند یا کلمات مرتبط با کسب و کار (برای مثال خرید خودرو)، وبسایت شما را در نتایج اولیه گوگل مشاهد خواهند کرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره مزایای سئو و نحوه انجام آن اینجا کلیک کنید.

بازاریابی 4

سایر انواع بازاریابی

بازاریابی B2B و بازاریابی B2C

B2B یا Business To Business به تجارتی گفته می‌شود که بین شرکت ها، تجار و فروشندگان انجام می‌شود که معمولا عمده این تجارت بین تامین کننده و خریدار است. در حالی که تجارت B2C تجارتی است که بین شرکت ها و مصرف کنندگان انجام می‌شود.

خرید در B2B مبتنی بر بودجه است، بر خلاف B2C که مبتنی بر نیاز و خواسته و گاهأ مبتنی بر احساسات است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

کمک گرفتن از افراد تأثیرگذار یا «اینفلوئنسر» در حوزه‌های مختلف که با تکیه بر شهرت آن شخص می‌توانید مردم را نسبت به خرید محصول خود متقاعد کنید.

بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) که با عناوین «بازاریابی پورسانتی»، «سیستم همکاری در فروش» و «بازاریابی رابطه‌ای» نیز شناخته می‌شود، یعنی کمک گرفتن از دیگران در فروش و پرداخت درصدی از فروش به عنوان حق‌الزحمه یا پورسانت به آن‌ها است. 

بازاریابی ویروسی

منظور از بازاریابی ویروسی، استفاده از یک آیتم محتوایی (متن، تصویر یا ویدئو) تأثیرگذار در راستای اهداف بازاریابی است. این محتوا باید به قدری جالب یا عجیب و به طور کلی تأثیرگذار باشد که کاربران اینترنت نتوانند در برابر به اشتراک گذاشتن آن با دیگران مقاومت کنند.

بازاریابی سببی

Cause Marketing یا بازاریابی سببی استفاده از انگیزه‌های بشردوستانه در راستای بازاریابی است. به عنوان مثال با خرید هر جفت کفش، یک جفت کفش به یک نیازمند اهدا می‌شود.

در ویدئوی زیر اهمیت بازاریابی سببی و مثال های آن به طور کامل توضیح داده شده است:

بازاریابی بُرد نزدیک

استفاده از وای فای یا بلوتوث برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی به گوشی و تبلت مشتریانی که در نزدیکی محل مورد نظر حضور دارند.

بازاریابی کمیابی

ایجاد انگیزه در مخاطب با تأکید بر محدودیت موجودی و زمان.

بازاریابی تنوع گرا

تدوین استراتژی بازاریابی با دسته بندی مشتریان با توجه به سلایق، نیازها، جهان بینی و ویژگی‌هایشان.

بازاریابی پنهانی

معرفی محصول به نحوی که مانند تبلیغ به نظر نرسد.

بازاریابی انبوه

بازاریابی عمومی برای کل مشتریان بالقوه.

بازاریابی فصلی

بازاریابی برای فرصت‌هایی مانند تغییرات آب و هوایی و تعطیلات.

بازاریابی بشارتی

نوع پیشرفته‌تر بازاریابی دهان به دهان که طی آن، مشتریان بسیار علاقه‌مندی را ایجاد می‌کنید (عاشقان برند) که به سفیران برند شما تبدیل می‌شوند.

نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای یعنی انتخاب یک بازار کوچک و تخصصی‌تر به عنوان بازار هدف.

بازاریابی قطره ای

ارسال خودکار و تدریجی پیام‌های بازاریابی در موقعیت‌ها و زمان‌های مختلف.

این مطالب را هم حتما بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

این مطلب بخشی از : 

می باشد.

دریافت کد ” تخفیف 20 درصد” خرید دوره

مطالب پربازدید
مطالب اخیر
کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار
کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

امتیازدهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}