Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

چطور بودجه کمپین تبلیغاتی را تعیین کنیم؟

5.0
5.0/5
(دیدگاه 1 کاربر)
فهرست
دانلود PDF مقاله چطور بودجه کمپین تبلیغاتی را تعیین کنیم؟

یکی از چالش برانگیزترین تصمیم گیری ها در زمینه تدوین کمپین تبلیغاتی، مشخص کردن بودجه تبلیغات است. از نظر حسابداری مخارج تبلیغات به عنوان هزینه حساب می شوند، اما از نگاه بازاریابی هزینه تبلیغات نوعی سرمایه گذاری است، زیرا از طریق افزایش آگاهی جامعه به رشد و توسعه محصولات و برند شرکت کمک می کند.

گاهی اوقات شرکت ها اشتباه می کنند و بخش بازاریابی قبل از تصمیم گیری اصولی درباره بودجه تبلیغات مبلغی به صورت کلی در نظر می گیرد. در این مطلب به سوالات زیر در مورد بودجه کمپین تبلیغات پاسخ می دهیم: 

  • ۱
    انواع روش های تعیین بودجه برای کمپین تبلیغاتی چیست؟
  • ۲
    هر کدام از روش های بودجه بندی چه مزایا و معایبی دارند؟
  • ۳
    اشتباه رایج مدیران در تعیین بوجه کمپین چیست؟
تعیین بودجه کمپین

استراتژی های تعیین بودجه تبلیغات

۱. بر مبنای توانایی مالی

چقدر میتوانم هزینه کنم؟

همانطور که از اسم این روش پیدا است، میزان بودجه اختصاصی برای تبلیغات به اندازه‌ای تعیین می‌شود که شرکت از نظر مالی توانایی پرداخت و تحمل آن را دارد. این روش ساده ترین روش بودجه بندی کمپین تبلیغاتی حساب می‌شود، اما بر میزان فروش تاثیر زیادی نمی‌گذارد و برای برنامه‌های بلند مدت چندان مناسب نیست. با این حال برای شرکت‌هایی که از نظر مالی در مضیقه هستند و به تبلیغات نیاز دارند روشی اجتناب ناپذیر است.

۱. بودجه تبلیغات بر مبنای فروش

اگر این کمپین را اجرا کنم، چقدر درآمد خواهم داشت که بخشی از سودش را برای کمپین خرج کنم؟

روش تعیین بودجه بر مبنای فروش روشی متداول است که این روزها بسیاری از شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند. در این روش شرکت‌ها درصدی از فروش حال حاضر یا پیش بینی خود از فروش شرکت را به عنوان بودجه‌ تبلیغات در نظر می‌گیرند.

این روش باعث ایجاد نوعی تعامل و رابطه‌ای منطقی بین بودجه کمپین تبلیغاتی، قیمت فروش و سود می شود که میزان این رابطه را توانایی مالی شرکت تعیین خواهد کرد. تنها مشکل در این روش عدم انعطاف پذیری آن است، چرا که بودجه بر اساس نقدینگی تعیین می‌شود و شرکتی که با کاهش فروش مواجه شده و می‌خواهد از تبلیغات به عنوان نیروی محرک استفاده کند دچار مشکل می‌شود.

بیشتر بخوانید: اقیانوسی از تکنیک های افزایش فروش

۳. تعیین بودجه تبلیغات بر مبنای رقیب

اگر رقیب مستقیمی دارید که با کمپین خودش سهم بازار شما را تهدید می کند، می توانید با مهندسی معکوس یا جاسوسی تجاری بفهمید چقدر هزینه کرده است.

یکی از منطقی ترین راه‌ها برای تعیین بودجه نگاه کردن به رقبا است. اگر شرکت رقیب شما که نسبتا سهمش از بازار هم نزدیک به سهم شما باشد برای یک کمپین تبلیغاتی ۱ میلیارد تومان بودجه هزینه کرده باشد و نتایج خاصی به دست آورده باشد، احتمالا شما هم با همان مقدار هزینه می‌توانید به نتایج مشابه دست یابید. کاملا مشخص است این روش محافظه کارانه بوده و به دستاورد شگرفی نمی‌انجامد، اما مزیت این را دارد که از رقبا عقب نمی مانید.

۴. بر مبنای واحدهای محصول

اگر محصولات شرکت شامل بخش‌های مختلف و مجزا باشد، می‌توان بر اساس هر بخش و بزرگی آن اقدام به تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی کرد. به این صورت که در این روش با تعیین هزینه‌های تولید و میزان تولید هر محصول بودجه تبلیغاتی برای هر بخش تعیین کرد. این روش تنها زمانی مفید خواهد بود که تبلیغات برای هر بخش و هر محصول مورد نیاز و منطقی باشد.

۵. تعیین بودجه بر مبنای هدف و انجام کار

این استراتژی ترکیبی از روش های بالا است که نسبت به روش‌های دیگر پخته تر است و برای انجام آن باید به صورت مرحله به مرحله برنامه ریزی و اقدام کرد. ابتدا اهدافی تعیین می‌شوند، سپس ابزارها و روش‌های رسیدن به آن اهداف معین می‌شوند که بایستی در مورد هزینه‌ هر یک از ابزارها و میزان سودآوری شان تحقیق کرد و سپس دست به بودجه بندی زد. بودجه‌ کمپین تبلیغاتی از جمع کل این هزینه‌ها به دست می‌آید.

اشتباه رایج مدیران در تعیین بودجه کمپین

خیلی از مدیران به اشتباه فکر می کنند اصلی ترین پولی که باید برای کمپین بدهند، برای رسانه است؛ مثل اجاره بیلبورد با طراحی رایگان. ولی در واقع اینطور نیست! اصلی ترین موضوع در کمپین طرح زیبا و جذابیت است. پس اگر بیلبورد را با طراحی رایگان می گیرید، خیلی نباید روی طراحی حرفه ای آن حساب کنید. پس حواستان باشد که به جز رسانه باید برای ایده پردازی، کپی رایتینگ و طراحی زیبای تبلیغات خود هم هزینه کنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

این مطلب بخشی از : 

می باشد.

دریافت کد ” تخفیف 20 درصد” خرید دوره

مطالب پربازدید
مطالب اخیر
کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار
کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

امتیازدهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}