اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
5.0
5.0/5
(دیدگاه 2 کاربر)

چطور یک کارمند خوب را پیدا و استخدام کنیم؟

در این مقاله می خوانید

در حوزه منابع انسانی پیدا کردن و استخدام کارمند خوب زحمت دارد. درست است که نیروی متخصص کم است اما مدیرانی که به دنبال استخدام کارمند متخصص بگردند هم کم هستند. اکثر مدیران می گویند نیروی خوب نیست! در حالی که کار خاصی برای برای جذب و استخدام کارمند خوب انجام ندادند. استخدام نیرو، مصاحبه، اموزش، بیمه و مزایای یک کارمند جدید برای سازمان هزینه بر است. پس باید در انتخاب آن ها حداکثر دقت را داشته باشید و برای فراخوان و استخدام درست وقت بگذارید.

فراخوان اصولی

 • بررسی اولیه
  ابتدا باید ببینید فردی که به او نیاز دارید از چه سایت هایی بازدید می کند، با چه کسانی ارتباط دارد و قبلا کجا کار می کرده تا بتوانید در این مکان ها به او فراخوان بدهید.
 • جذابیت تیتر فراخوان
  تیتر فراخوان باید برای آن فرد خاص جذاب باشد. همانطور که برای مشتریان خود از تیترها و تبلیغات جذاب استفاده می کنید، برای استخدام کارمند مناسب هم باید از فراخوان های جذاب و خلاقانه استفاده کنید. یکی از مدیرانی که برای استخدام نیروی مناسب به شرکت اقیانوس آبی مراجعه کرده بود، به دنبال بازاریاب و پرزنتور می گشت که کسب و کار او را در شهرهای مختلف پرزنت کند. اصلی ترین شاخص برای این سمت شغلی این است که کسی را پیدا کند که مشکلی با سفر کردن و چند ماه از خانه دور بودن نداشته باشد. پس تیتر فراخوان این بود: "استخدام کسی که عاشق مسافرت است."
 • کاریابی، گزینه آخر
  برای پیدا کردن نیروی مناسب، کاریابی گزینه خوبی نیست. کسانی به کاریابی مراجعه می کنند که یا اخراج شدند و یا آشنایانشان نتوانستند برای پیدا کردن کار به آن ها کمکی بکنند. پس کاریابی می تواند گزینه اخر شما برای پیدا کردن نیرو باشد.
استخدام کارمند

نحوه یافتن و استخدام بهترین کارمند

هیچ کارآفرینی نمی تواند یک شرکت را به تنهایی رشد دهد. هر کارآفرین مشهور که شرکتی را شکوفا کرده است، کارمندان بزرگی در کنار او بودند. یک کارآفرین می تواند ایده ای را به تنهایی ابداع و حتی تجاری کند، اما با گذشت زمان، وظایف اداره یک کسب و کار بسیار زیاد می شوند. در این مرحله، یک رهبر باهوش باید بهترین کارمندان را پیدا و استخدام کند.

در اقتصاد امروز، استخدام بهترین افراد بیش از هر زمان دیگری حیاتی است. هیچ کارآفرینی قادر به از دست دادن وقت و پول و عواقب یک انتخاب بد در استخدام کارمند نیست. هزینه یک استخدام بد در حدود ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار است: هزینه یافتن، مصاحبه، جذب و آموزش کارمندان جدید، هزینه های ثابت مثل حقوق، مزایا و مالیات، میز، کامپیوتر، تلفن و تجهیزات مربوطه.

رهبران به کارمندان جدید به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه می کنند که با گذشت زمان بازده مالی دارند. ممکن است یک مدیر در طول زندگی حرفه ای خود صدها کارمند را استخدام کند که برخی عامل موفقیت سازمان هستند و برخی دیگر اخراج شده و کار خود را خوب انجام ندهند. در هر دو مورد دلیل اصلی خود مدیر است که بداند چگونه استخدام کارمند جدید را به درستی انجام دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش برای اخراج کارمندان

در ادامه این مقاله به ۷ مورد برای استخدام بهترین کارمند اشاره می کنیم که به ۷C معروف هستند:

۷ ویژگی کارمند خوب

لایق (Competent)

شایسته بودن برای یک سمت شغلی، اولین عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. آیا کارمند بالقوه مهارت ها، تجربیات و تحصیلات لازم را برای انجام موفقیت آمیز وظایف مورد نیاز شما دارد؟

توانمند (Capable)

آیا این فرد نه تنها کارهای روتین را به خوبی انجام می دهد، بلکه آیا برای انجام کارهایی که به تلاش و خلاقیت بیشتری نیاز دارند نیز می تواند راهی پیدا می کند؟ توانمند بودن یعنی کارمند توانایی بالقوه برای رشد و یادگیری و تمایل به پذیرش مسئولیت های بیشتر را داشته باشد.

تعهد (Commitment)

آیا این داوطلب برای کارکردن طولانی مدت با شما جدی و متعهد است؟ یا فردی است که همیشه به دنبال چیز بهتری می گردد؟ سابقه مشاغل گذشته و زمانی که در هر شغل سپری کرده می تواند این موضوع را برای شما روشن کند.

شخصیت (Character)

آیا ارزش های فرد با ارزش های سازمان شما همسو هستند؟ آیا راستگو است و به قول های خود عمل می کنند؟ آیا به سازمان خود وفادار است و در کارهای تیمی همکاری می کند؟

فرهنگ (Culture)

هر سازمان دارای یک فرهنگ یا روشی است که افراد طبق آن با یکدیگر رفتار و تعامل دارند. فرهنگ سازمان مبتنی بر ارزش ها، انتظارات، سیاست ها و رویه های خاصی است که بر رفتار مدیر و کارمندان تأثیر می گذارد. کارمندانی که فرهنگ شرکت را قبول ندارند یا آن را اجرا نمی کنند، مخل امور سازمان هستند.

سازگار (Compatible)

آیا این فرد می تواند با همکاران خود و با مشتری ها و شرکای موجود و بالقوه کنار بیاید؟ اگر کارمند جدید نتواند خودش را با شرایط محیط کاری و با افراد وفق بدهد قطعا مشکلات زیادی به وجود می آید.

پاداش و مزایا (Compensation)

به عنوان کارفرما، مطمئن شوید که شخص استخدام شده از آنچه به او ارائه می شود راضی است. در غیر این صورت، یک کارمند ممکن است احساس عدم قدردانی کرده و به همین دلیل عملکرد ضعیفی داشته باشد.

در هنگام مصاحبه ممکن است که افراد در مورد ویژگی های خود اغراق کنند. برای جلوگیری از این موضوع، با کارفرمایان و مدیران سابق این فرد تماس بگیرید و ۷C را از آن ها بپرسید.

بیشتر بخوانید: سیستم سازی استخدام و اخراج

روش‌های نادرست جذب نیرو

 • آگهی استخدامی که به زبان خشک و رسمی نوشته شده است.
 • آگهی‌هایی که محدوده حقوق را تعیین نمی‌کنند.
 • سیستم‌هایی که داوطلبان کار را وادار می‌کنند ده‌ها فرم اینترنتی پر کنند.
 • ایمیل‌های اتوماتیکی که به متقاضی می‌گویند: «اطلاعات شما دریافت شد»، اما هیچ اطلاعات مفیدی به او ارائه نمی دهند.
 • مصاحبه‌هایی که شامل سوال‌های کلیشه‌ای هستند، مسئول مصاحبه‌ای که هیچ اطلاعاتی درباره شغل مربوطه ندارد و هنوز رزومه متقاضی را ندیده است.
 • درخواست از متقاضی مبنی بر افشای حقوق سابقش، به‌عنوان یکی از شروط استخدام.
 • چند آگهی همزمان برای شغل های متفاوت که باعث پخش شدن تمرکزتان برای استخدام می شود.
 • نوشتن جزئیات بیش از حد در آگهی استخدام
 • بلند بودن جملات و دادن اطلاعات اضافی که باعث بی علاقگی متقاضی می شود.

نتیجه

استخدام نیروی خوب و متخصص راحت نیست. در کنار ویژگی هایی مهمی مثل سابقه، تجربه و مهارت یک کارمند خوب باید شاخص های دیگری هم داشته باشد. برای استخدام کارمند خوب وقت بگذارید زیرا آن ها سرمایه های سازمان شما هستند و اگر درست انتخاب نشوند جز زیان مالی، اتلاف وقت و خراب کردن نام برند شما تاثیر دیگری نخواهند داشت.

کد تخفیف 20 درصدی

کد تخفیف 20 درصدی

کاسب یار
دستیار هوشمند کسب و کار

مشاوره آنلاین کسب و کار برای مدیران کسب و کارهای خدماتی، بازرگانی، تولیدی و فروشگاهی کوچک و متوسط طراحی شده که تنها 5 دقیقه زمان می گیرد.

در راستای حمایت از کسب و کارها مشاوره آنلاین کسب و کار شرکت اقیانوس آبی با نام ” کاسب‌یار ” برای همیشه رایگان خواهد ماند.

کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار

برای تکمیل آموزشتان یک پیشنهاد عالی داریم:

مقالات مرتبط
بیشتر بخوانید
امتیاز دهی کاربران
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
کاسب یار
مشاور آنلاین کسب و کار

به کمک کاسب یار مسائل کسب‌و‌کارتان را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن‌ها راهکارهای اجرایی بگیرید. کاسب یار اولین سیستم آنلاین مشاوره کسب وکار است که برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونا خدمات کاملا رایگان ارائه می‌دهد.

کاسب یار، دستیار هوشمند کسب و کار