چطور فروش خودتان را از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی افزایش بدهید؟

در این مقاله می خوانید:

امروزه رسانه های اجتماعی یکی از پرکاربردترین و اثرگذارترین روش های بازاریابی به حساب می آیند. خیلی از مدیران می گویند که رسانه ای مثل اینستاگرام برای کسب و کار ما مناسب نیست! در پاسخ به این مدیران باید بگوییم برندهای برتر دنیا مثل مرسدس بنز، نایکی، آدیداس، مک دونالد همگی از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، زیرا به اهمیت آن ها پی برده اند و می دانند که رسانه های اجتماعی یکی از ابزارهای پرکاربرد در حوزه دیجیتال مارکتینگ و برندینگ آن ها محسوب می شود.

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • ۱
  چرا از فعالیت در رسانه های اجتماعی نتیجه نمی گیریم؟
 • ۲
  مزیت هر کدام از ابزارها و رسانه های اجتماعی چیست؟
 • ۳
  افزایش فروش با رسانه های اجتماعی چطور صورت می گیرد؟

سیر تکاملی رسانه های اجتماعی موثر

۱. تلویزیون

زمانی رسانه ی اول، تلویزیون بود و همه افراد به فیلم ها و برنامه های تلویزیون توجه ویژه ای داشتند و تحت تاثیر تبلیغاتی که در تلویزیون بخش می شد قرار می گرفتند. خیلی از ما تبلیغاتی که قبلا در تلویزیون پخش می شد را بیاد داریم و در ذهن همه ما ماندگار شده است، تبلیغات برندهایی مثل میهن یا نیک کالا یا ساایران. همه این برندها از رسانه تلویزیون استفاده کردند، چون در آن زمان تلویزیون موثر ترین رسانه تبلیغاتی محسوب می شد.

۲. کامپیوتر

بعد از قدرت پیدا کردن کامپیوتر نقش تلویزیون به عنوان رسانه برتر کم رنگ تر شد. مردم بیشتر با کامپیوترهاشون کار می کردند و از این رسانه برای دیدن فیلم های مورد علاقه شان و یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان استفاده می کردند. به همین دلیل کسب و کاری برنده بود که تبیلغات خود در وب سایت ها، نرم افزارها و فضای اینترنت منتشر می کرد و این گونه بیشترین اثرگذاری را بر مخاطب داشت.

۳. تلفن همراه

ما هم اکنون در عصری هستیم که موبایل بیشترین اثرگذاری را بر روی مخاطب دارد و افراد بیشترین زمان خودشان را با گوشی موبایلشان و در نرم افزارها و رسانه های اجتماعی داخل آن سپری می کنند. پس رسانه برتر، تلفن همراه مشتریان است.

مزیت تلفن همراه نسبت به سایر رسانه ها و روش های تبلیغاتی

 • ۱
  هر شخصی یک موبایل دارد، یعنی این یک رسانه خصوصی است.
 • ۲
  محدودیت زمانی و مکانی ندارد. در رسانه های دیگر اگر محتوای تبلیغاتی را نم یدیدید و یا به آن توجه نمی کردید، آن محتوا از دست می رفت؛ ولی در رسانه موبایل، مخاطب هر موقع گوشی تلفن خود را بردارد، پیامک یا محتوای تبلیغاتی را مشاهده خواهد کرد و محتوای تبلیغاتی شما در این رسانه از دست نمی رود .
 • ۳
  امکان دریافت بازخورد از رسانه هایی مثل تلویزیون و یا رادیو وجود ندارد، اما در رسانه موبایل به راحتی می توان بازخورد مخاطب را بررسی کرد و مخاطب می تواند با شما در تعامل باشد.
 • ۴
  در رسانه موبایل، محدودیت فرمت محتوایی ندارید. اگر از بیلبورد استفاده کنید، فقط می توانید از متن و تصویر استفاده کنید، در رادیو فقط از فرمت صوتی و در تلویزیون فقط از فرمت ویدئویی می توانید استفاده کنید؛ اما در رسانه موبایل شما می توانید از انواع فرمت های محتوا برای ارتباط با مخاطب بهره ببرید.
 • ۵
  انعطاف شما در رسانه های دیگر خیلی کم است، اگر شما محتوایی را در بیلبورد منتشرکردید، دیگر قابل تغییر و یا به روزرسانی نیست و باید مجددا هزینه بالایی بپردازید. اما در رسانه اجتماعی مثل اینستاگرام شما در هر زمان می توانید محتوای خود را ویرایش کرده یا محتوای جدید و به روزتری انتشار دهید.
 • ۶
  مالکیت سایر رسانه ها در دست شما نیست، ولی در رسانه های اجتماعی مالکیت آن رسانه از آن شما است، پس تمام نتایج حاصل از آن تبلیغات مثل فالوورهایی که جذب می کنید، به دارایی و سرمایه تبدیل می شوند. این یعنی یک رسانه اختصاصی و تلویزیون اختصاصی برای خود خلق کرده اید.

پس از همین امروز ایده آل گرایی خود را کنار بگذارید و از این مزیت فوق العاده بهره ببرید. اگر این توانایی را ندارید تا به درستی از این فضا استفاده کنید، هر چه سریع تر آموزش آن را شروع کرده و فعالیت در رسانه های اجتماعی خود را شروع کنید یا آن را افزایش دهید.

آیا رسانه های اجتماعی مزایای دیگری به جز فروش بیشتر هم دارند؟

رسانه اجتماعی صرفا به شما برای فروش بیشتر کمک نمی کند، بلکه مزیت های دیگری هم دارد که اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
 • ۱
  جلب اعتماد مشتری و افزایش آگاهی برندتان بدون هیچ محدودیت مکانی
 • ۲
 • ۳
  تحلیل رفتار مصرف کننده: رسانه اجتماعی به شما کمک می کند که تشخیص بدهید مصرف کننده شما از کدام محصول شما بیشتر خوشش می آید، نسبت به چه محصولی حس بهتری دارد و یا برعکس.
 • ۴
  دریافت بازخورد از مشتریان گذشته و یا ناراضی 
 • ۵
  آشنایی افراد جدید با کسب و کار شما و درخواست کار در تیم شما 
 • ۶
  آشنایی تامین کنندگان جدید با کسب و کار شما

بازاریابی موثر در رسانه های اجتماعی

 • ۱
  معرفی محصول 
  در مرحله اول شما می توانید محصولات خودتان را از طریق این رسانه به نمایش بگذارید و آنها را به مشتریان خود معرفی کنید.
 • ۲
  افزودن پروموشن به محصول 
  اگر می خواهید اثر گذاری بیشتری داشته باشید، یک پروموشن به محصول خود اضافه کنید، مثلا یک تخفیف، جایزه یا اشانتیونی برای آن در نظر بگیرید و یا برای خریداران قرعه کشی در نظر بگیرید.
 • ۳
  پروموشن زمان دار
  فروش های ویژه تان را در بازه زمانی خاص و موقت تعریف کنید، به عنوان مثال یک بازه ۲۴ ساعته برای پروموشن خود تعریف کنید.
 • ۴
  محدود کردن پروموشن با اصل کمیابی
  می توانید پروموشن خود را در اصل کمیابی محدود کنید، مثلا فقط برای چند نفر اول که این محصول را خریداری می کنند یا سفارش خود را ثبت کنند این تخفیف یا جایزه یا امکان شرکت در قرعه کشی در نظر گرفته می شود.
 • ۵
  انتقال نظرات مشتریان
  با انتقال نظرات مشتریان راضی و بازخورد و فید بک آن ها مشتریان بالقوه را تحت تاثیر قرار خواهید داد و اعتماد آنها را جلب خواهید کرد. 
 • ۶
  استفاده از روش اخبار، افتتاحیه یا رونمایی 
  هر اتفاق جدیدی که در صنعت یا کسب و کار شما می افتد، هر محصول جدیدی که ارائه می کنید، هر اتفاقاتی که در محیط کسب و کارتان به صورت روزمره رخ می دهد، بسیار برای مخاطبین شما جذاب و اثرگذار است و همین طور این نوع محتواها باعث انتقال حس پویایی کسب و کار شما به مخاطب خواهد شد.
 • ۷
  استفاده از بازاریابی محتوایی 
  امروزه مردم به محتوا خیلی اهمیت می دهند، مخصوصا اگر شما خود بعنوان صاحب کسب و کار و متخصص آن کسب و کار محتوای خوبی با موضوعات مرتبط به کسب و کار خودتان آماده کنید و در اختیار مردم قرار دهید، مردم به شما به عنوان یک کارشناس نگاه می کنند و بیشتر به شما اعتماد می کنند. وقتی شما یک پزشک متخصص را از تلویزیون مشاهده کنید که در خصوص یک بیماری یا موضوعی علمی صحبت می کند، احتمال اینکه شما به آن پزشک مراجعه کنید و از تخصصش استفاده کنید خیلی بیشتر است چراکه شما او را به عنوان کارشناس می شناسید.

اگر شخصی در اینستاگرام ویدئویی را ارئه میکند و در خصوص زیبایی و پوست یا تناسب اندام صحبت می کند احتمال اینکه شما به او مراجعه کنید بیشتر می شود چراکه او را به عنوان یک متخصص و کارشناس و مشاور می شناسید.

محتوا خیلی مواقع می تواند فروش شما را افزایش دهد و اعتماد مشتریان را نسبت به کسب و کار شما جلب کند. 

مزیت دیگری که بازاریابی محتوایی میتواند داشته باشد این است که وقتی شما محصولاتتان را در رسانه اجتماعی تان تبلیغ می کنید قاعدتا آن محتوا ،بعد از زمانی، برای مخاطبانتان خسته کننده خواهد بود، ولی زمانی که برای آنها محتوای ارزشمند تولید می کنید برای اینکه آن محتوا را از دست ندهند، مرتبا شما را دنبال خواهند کرد، چون از رسانه شما محتوای جدید یاد می گیرند و بر تجربیاتشان افزوده می شود.

محتوا را به سادگی در قالب یک تیپ یا جمله کوتاه می توانید ارائه دهید، میتوانید محتوای جذابی را از وب سایت ها دیگر مثل یوتیوب، آپارات با رعایت اصول حق انتشار و یا ذکر منبع انتشار بدهید. خودتان می توانید در جلوی دوربین قرار بگیرید و یا اگر تمایلی برای حضور در جلوی دوربین ندارید بصورت صوتی و پادکست یا بصورت فایل Pdf یا مقاله محتوایتان را آماده کنید و در اختیار مخاطبینتان قرار دهید.

مطالبی که می دانید کسب و کار و مشتری شما موتثر از آن هست و ممکن است مشتریان شما بخاطر ندانستن آن مطالب در خریدشان اشتباه کنند و متضرر شوند.

تجربیات خودتان و هر آنچه برای مخاطب و مشتری شما مفید و موثر هست را به آن ها منتقل کنید تا در خریدشان حرفه ای تر عمل کنند و از این طریق به شما هم اعتماد بیشتری خواهند کرد.

۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
vahid afzali

من به شخصه از اینفلوئنسرها برای تبلیغ در رسانه های اجتماعی استفاده میکنم و ۹۰% اوقات راضی بودم.

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی