مشتریان فعلی و ارتباطات، راهی آسان و بدون هزینه برای فروش موفق

در این مقاله می خوانید:

فروش از طریق مشتریان فعلی و ارتباطات، یکی از روش های افزایش فروش است که بسیار کم هزینه یا بدون هزینه بوده و باید جزو اولویت های اولیه فروش شما باشد. در این مقاله با انواع روش های ارتباطی که به بهبود فروش شما کمک می کنند کاملا آشنا می شوید و یاد می گیرید بدون این که مشتری جدید جذب کنید، فقط از طریق مشتریانی که دارید فروشتان را بیشتر کنید. 

بهبود فروش از طریق مشتریان فعلی و ارتباطات

۱. معرفی مشتری از مشتریان فعلی

تبلیغ کردن فعالیتی هزینه‌بر است، پس اگر روشی کم‌هزینه‌تر و مؤثرتر برای دست یافتن به کسانی که به محصول ما نیاز دارند وجود داشته باشد همه ما ترجیح می‌دهیم از آن روش استفاده کنیم. حال این روش چیست؟

از جمله راهکارهای فروش موفق، معرفی مشتری از سمت مشتریان فعلی است. همین امروز “فرم معرفی مشتریان” را طراحی کنید و به مشتریانی که در حال حاضر از شما خرید می کنند، یا مشتریانی که قبلا از شما خرید کردند و یا کسانی که مشتریان دائم شما هستند فرم معرفی مشتری بدهید و از آن ها بخواهید تا فرم را برای شما پر کنند و حداقل پنج نفر را به شما معرفی کنند.

مشکلی که این روش دارد این است که برخی کسب و کارها از نوع B2B و بازرگانی هستند و مشتریانشان نمی خواهند که رقیبشان محصولات و خدمات شما را داشته باشند. بسیاری دیگر نیز از این که شما در منطقه  آن ها با شخص دیگری کار کنید استقبال نمی کنند. اما ممکن است آن ها کسانی را بشناسند که در شهر دیگر یا خارج از منطقه آن ها کار می کنند و هیچ مشکلی با معرفی آن ها به شما نداشته باشند.

دانلود رایگان نمونه فرم "معرفی مشتری"

برای دریافت لینک دانلود ایمیل و شماره تماس خود را وارد کنید.

فرم معرفی مشتری

۲- معرفی مشتری از مشتریان گذشته

ممکن است مشتریانی داشته باشید که با شما قطع همکاری کرده اند. لیستی از این نوع مشتریان را از طریق فاکتورها، سیستم حسابداری، تماس های ضبط شده و بانک اطلاعاتی که از قبل داشته اید تهیه کنید، با آن ها تماس بگیرید و علت قطع همکاری را جویا شوید. سپس عارضه یابی کنید و دوباره به آن ها پیشنهادی بدهید که برگردند و دوباره از شما خرید کنند.

اگر به هر دلیل مانند عوض کردن شغل یا محیط کار امکان همکاری شخصی با شما را ندارند و یا در حال حاضر نیازی به محصول شما ندارند، می توانید از آن ها بخواهید که فرم معرفی مشتریان را پر کرده و برای شما ارسال کنند، چرا که آن ها از قبل از شما خرید کرده اند و اعتمادشان نسبت محصول شما جلب شده است.

۳- معرفی مشتری از آشنایان

حتما فرم معرفی مشتری را به آشنایان خود نیز بدهید. حتی می توانید از آشنایان خودتان انتظارات بیشتری داشته باشید. این فرم را در جمع اقوام، دوستان، همسایه ها، همکاران، هم چراغ ها یا پرسنل خودتان پخش کنید و از آن ها بخواهید که چند نفر از آشنایان خود را به شما معرفی کنند و مشخصاتی که برای بازاریابی شما لازم است مانند نوع رابطه ای که با این افراد دارند و اطلاعات تماس را بنویسند. می توانید از این روش خیلی سریع نتایج خوبی بگیرید.

۴- جذب مشتری و فروش از طریق ارتباطات

به دنبال ارتباطات جدید باشید. در سمینار ها و گردهمایی هایی که مشتریان هدف شما حضور دارند شرکت کنید. افراد دارای نفوذ و کسانی که ارتباط آن ها می تواند برای شما ثمره خوبی داشته باشد را لیست کرده و ارتباط با آن ها را در لیست کارهای خود قرار دهید. به مکان هایی بروید که این افراد حضور دارند، مانند رستوران، کافی شاپ و مکان های تفریحی و با آن ها ارتباط برقرار کنید.  یکی از اصلی ترین وظایف شما به عنوان مدیر این است که  در حوزه  مدیریت منابع انسانی کارمندانتان را به ایجاد ارتباطات جدید عادت بدهید.

۵- فروش به افراد مهم

خیلی از کسب و کارها در یک صنعت خاص، از افراد مهم در آن صنعت تاثیر می گیرند. بنابراین اگر شما به یک فرد مهم محصول و خدمات خود را بفروشید، مسلما راحت تر می توانید به افراد دیگر که در آن صنعت فعالیت می کنند بفروشید. پس افراد شاخص را پیدا کنید و محصول خود را با شرایط خاص و قیمت خوب حتی بدون سود بفروشید و از فروختن به این افراد برای فروختن به سایرین استفاده کنید.

البته صرفا افراد مهم، افراد شاخص آن صنعت نیستند و شما می توانید به افراد مشهور نیز بفروشید. فروختن به افراد مشهور و شاخص شهر یا حتی کشور می تواند باعث افزایش فروش شما شود. به روش فروش به افراد مهم و مشهور اصطلاحا تکنیک تنگ ماهی گفته می شود، یعنی انگار شما این افراد را در یک تنگ بلورین قرار داده و به نمایش می گذارید تا توجه بقیه به آن ها جلب شود.

۶- حضور در بانک های اطلاعاتی

خیلی ها برای این که کسب و کار شما و امثال شما را پیدا کنند، به بانک های اطلاعاتی مراجعه می کنند، بانک های اطلاعاتی مانند دایرکتوری ها، ۱۱۸، وب سایت های مربوط به تخصصتان و … . بانک های اطلاعاتی را مرتبا آپدیت کنید و در آن ها حضور داشته باشید.

۷- فروش از طریق تماس رضایت

با مشتری که محصول خود را به او فروخته اید تماس بگیرید و رضایت او را جویا شوید. در صورت امکان خدمات پس از فروش به او ارائه دهید و محصولی که در اختیار مشتری است را بازبینی کنید. این کار باعث درخواست های مجدد و افزایش وفاداری مشتری و جذب مشتریان دیگر می شود و حجم فروش به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

۸- قانون یک متر

از امروز تلاش کنید تا با هر کسی در فاصله یک متری شما قرار گرفت، ارتباط برقرار کنید و این ارتباط را به سمت فروختن بکشانید. مثلا با کارمند بانک، افرادی که در صف نانوایی کنار شما ایستاده اند، پدری که فرزندش با فرزند شما هم بازی است و خیلی موقعیت های دیگر که می توانید از ان ها به نفع بهبود فروش خود استفاده کنید.

۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره فروش به شما کمک می کند تا در بازاری که روز به روز به سمت فضای رقابتی تری پیش می رود، کسب وکاری با سیستم فروش و بازاریابی اصولی و متمایز داشته باشید.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
mahmoodi

فروش با مشتریان فعلی از بهترین و پربازده ترین راهکارهای فروش هست. مخصوصا وقتی در شهر کوچیکی زندگی کنی و ادم های مهم مشتریت باشن!

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی