شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی چیست؟
اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

امروزه نگرش های جدید مدیریتی باعث شده تا کسب و کار ها ارزش ویژه ای را برای پرسنل و نیروهای انسانی خود قائل شوند. همین افزایش اهمیت مدیریت منابع انسانی باعث شده تا شغل مدیر منابع انسانی و احراز شغل مدیر منابع انسانی به یک اصل مهم در کسب و کارها در ارتباط با پرسنل مورد توجه قرار بگیرد. در این مقاله از وب سایت اقیانوس آبی به بررسی شرایطی می پردازیم که سرپرست منابع انسانی برای کار در این سمت مهم باید داشته باشد و شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی را کاملا شرح می دهیم.

در این مطلب به سوالات زیر جواب خواهیم داد: 

 1. مدیر منابع انسانی کیست؟
 2. سرپرست منابع انسانی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 3. مدیر منابع انسانی باید چه تحصیلاتی داشته باشند؟
 4. وظایف مدیریت منابع انسانی چیست؟
تعریف مدیر منابع انسانی

تعریف مدیر منابع انسانی

قبل از اشنایی با شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی، بهتر است با تعریف این سِمَت اشنا شوید. ارتباط و همکاری با پرسنل و نیروهای حاضر در یک کسب و کار به شیوه ای که باعث استفاده صحیح از توانایی های آنان شود و کسب و کار را به رسیدن به اهدافی که دارد یاری کند را مدیریت منابع انسانی می گویند. با این تعریف می توانیم متوجه شویم که شغل مدیر منابع انسانی تمام روابط انسانی داخل یک سازمان و کسب و کار را در بر می گیرد.

این به این معنی است که فرایندهایی مربوط به پرسنل مانند استخدام، آموزش کارمندان، حقوق و… بر عهده مدیر منابع انسانی خواهد بود. یک مدیر منابع انسانی وظایف اداری هر پرسنل در کسب و کار را برنامه ریزی و هدایت می کند. شغل مدیر منابع انسانی و طبیعتا شرایط احراز شغل کارشناس منابع انسانی بسیار مهم و موثر است، زیرا می تواند فرآیندهای کارمندان را بهینه کند. 

شرایط شغل مدیر منابع انسانی

شرایط احراز مدیر منابع انسانی و استخدام مدیریت منابع انسانی

شرایط احراز مدیر منابع انسانی به طور کل به این شکل است که فرد باید دارای مدرک تحصیلی در رشته هایی مانند مدیریت، مهندسی صنایع و یا رشته های علوم انسانی و اجتماعی باشد. دیگر شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی به شرح زیر است:

 • اطلاع کافی داشتن درباره قوانین استخدام
 • آشنایی با قوانین حقوق و دستمزد
 • آشنا بودن با روانشناسی و روابط عمومی
 • داشتن توانایی برنامه ریزی، آینده نگری و مدیریت فرایند های داخل کسب و کار
 • آشنا بودن با نفر افزار های مدیریت منابع انسانی و سیستم های مربوط با آن
 • خلاق، همدل و

در ادامه در کنار شرح شغل و شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی به نکاتی که به وسیله آن می توانیم استخدام مدیر منابع انسانی را انجام دهیم می پردازیم:

نکات استخدام برای احراز شغل مدیر منابع انسانی

برای آن که بتوانیم برای کسب و کارمان یک مدیر منابع انسانی موفق را استخدام کنیم، علاوه بر تسلط بر شرح شغل کارشناس منابع انسانی و شرایط احراز شغل مدیر منابع انسانی، باید نکاتی را درباره ی آن بدانیم. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم:

1. مدرک تحصیلی رشته منابع انسانی

از مهم ترین شرایط احراز شغل کارشناس منابع انسانی، مدرک کارشناسی در رشته منابع انسانی یا دیگر رشته هایی مانند مدیریت، مهندسی صنایع و… است. اما برای این که همین مدیر منابع انسانی در سطوح بالاتر فعالیت کند، نیاز به مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی و یا رشته منابع انسانی دارد.

2. دوره کارآموزی

این مورد را نمی توان یکی از شروط تبدیل شدن فرد به یک مدیر منابع انسانی دانست. اما افرادی که سابقه کاری پایینی دارند، می توانند به وسیله دوره کارآموزی تجربه کاری به دست بیاورند.

3. تجربه کاری، از مهم ترین شرایط احراز شغل کارشناس منابع انسانی

یک مدیر منابع انسانی موفق نیاز به تجربه کاری در پست های مرتبط را دارد. این فرد به دلیل آن که در رابطه با منابع انسانی وظایف مهمی را بر عهده دارد مانند استخدام و… نیاز است تا از تجربه کاری مناسبی برخوردار باشد تا بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

شرح وظایف شغل مدیر منابع انسانی

مدیران در شغل منابع انسانی معمولا وظایف مشترکی را بر عهده دارند، اما در برخی از کسب و کار ها و سازمان ها ممکن است وظایف کمی فرق داشته باشد یا وظایف اختصاصی دیگری به آنها اضافه شود. به طور کل این شرح وظایف مدیریت منابع انسانی به شکل زیر می باشند.

 1. استخدام
  مهم ترین وظیفه ای که در شرایط احراز مدیر منابع انسانی آمده است، استخدام می باشد. آینده ی هر کسب و کار و سازمانی به استخدام نیروها و پرسنل شایسته وابسته می باشد. یک پرسنل با توانایی ها و مهارت های بالا که بتواند به کسب و کار در رسیدن به اهدافش کمک کند یک سرمایه بزرگ است. استخدام پرسنل به عوامل مختلفی مانند توانایی های لازم، هزینه های و اهداف کسب و کار بستگی دارد.
 2. آموزش
  هر پرسنل پس از استخدام شدن نیاز به آموزش دارد. این آموزش می تواند یا تخصصی باشد یا فردی و مرتبط با سازمان. آموزش رفتاری و عملکرد متناسب با کسب و کار می تواند جزئی باشد از این آموزش ها که در وظایف شرایط احراز مدیر منابع انسانی آمده است.
 3. ارزیابی
  پس از آموزش کارکنان نوبت به ارزیابی پرسنل می رسد تا متوجه شویم که عملکرد افراد در برابر آموزش ها چگونه بوده است.
 4. برنامه ریزی
  این بخش را شاید بتوان اولین قدم در وظایفی که در شرایط احراز مدیر منابع انسانی آمده است بدانیم. زیرا دستیابی به نتایج دلخواه کسب و کار تنها به وسیله برنامه ریزی دقیق و مناسب انجام می گیرد. مشخص کردن اهداف و پیش بینی ها در این قدم صورت می گیرد.

پشنهاد می کنیم حتما دوره مهارت استخدام را مشاهده کنید تا بتوانید در بازار امروز بهترین داوطلبان را برای کسب و کار خود استخدام کنید:

دوره مهارت استخدام

سوالات متداول

تعریف شغل مدیر منابع انسانی چیست؟

شغل مدیر منابع انسانی تمام روابط انسانی داخل یک سازمان را در بر می گیرد، مثل استخدام، آموزش کارمندان، اخراج، پاداش و تنبیه، حقوق و

شرایط احراز مدیر منابع انسانی چیست؟

اطلاع کافی داشتن درباره قوانین استخدام
آشنایی با قوانین حقوق و دستمزد
آشنا بودن با روانشناسی و روابط عمومی
داشتن توانایی برنامه ریزی، آینده نگری و مدیریت فرایند های داخل کسب و کار
آشنا بودن با نفر افزار های مدیریت منابع انسانی و سیستم های مربوط با آن
خلاق، همدل و داشتن مهارت های ارتباط اجتماعی

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مدیریت منابع انسانی با نام ” تیم پلاس” با در نظر گرفتن شرایط بازار کار ایران و وضعیت کنونی منابع انسانی در هفت گام بایدها و نبایدهای ساخت و مدیریت تیم را توسط دکتر داوود احمدی که خود تیمی ۵۰ نفره را مدیریت می کند به شکل اجرایی خواهید آموخت.

5,500,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صرافیان

اصلا نمیدونستم که وجود مدیر منابع انسانی به شدت مهم باشه

طاهره بهرامی

من درجایی خوندم که درخواست برای شغل مدیر منابع انسانی نسبت به سال پیش 13 افزایش داشته

محمد عباسی

سلام. چه ویژگی های اصلی باید در مدیر منابع انسانی وجود داشته باشه؟

کاشفی

از نظر من مهم ترین وظیفه هر مدیر منابع انسانی اینه که روابط خوبی با کارمندان ایجاد کنه و بتونه کاری کنه که روحیه کار تیمی تقویت بشه. متاسفانه در کشور ما در اکثر سازمان ها جزیره ای کار میکنن و تیمی کار کردن رو بلد نیستن

خوانین زاده

سلام
با شرایطی که گفتین پس اهمیت دوره آموزشی یا همون کارآموزی چیه؟

شیما نیکویی

سلام. ممنون از مطلب خوبتون. میخواستم بدونم شما لیستی از تمام شرح شغل های مهم سازمان رو دارید؟

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: