بهینه سازی سیستم ها و نظام مالی کسب وکار

بهینه سازی سیستم ها و نظام مالی کسب وکار 0
در این مقاله می خوانید:

اگر با مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی، نامشخص بودن قیمت محصول و تخفیف رو به رو هستید، شما به سیستم سازی در واحد مالی سازمانتان نیاز دارید. سیستم و نظام مالی شامل چهار جز اصلی است:

  1. قیمت گذاری
  2. تخفیف
  3. تسویه حساب
  4. قراردادها

اجزای سیستم ها و نظام مالی

استراتژی قیمت گذاری در نظام مالی

یکی از بخش های سیستم و نظام مالی، استراتژی قیمت گذاری است. بسیاری از مدیران در طول روز درگیر جواب دادن به پرسنلشان هستند که یک محصول را به فلان مشتری چقدر قیمت بدهیم؟ و مدیر زمان زیادی را به دلیل جواب دادن برای قیمت دهی به مشتری از دست می دهد.

این کار مشکلات جانبی مانند نارضایتی مشتری به دلیل قیمت دهی سلیقه ای، اتلاف وقت مدیر و نیرو را به همراه دارد.

نقش تخفیف ها در بهبود سیستم مالی

برای بهبود روند تخفیف دادن در سیستم مالی سازمان، یک سری پارامتر ها را باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال مشخص کنید که کدام یک از مشتریان شما از تخفیف برخوردار می شوند یا اگر مشتری محصول شما را نقدی خرید کرد شامل چقدر تخفیف می شود؟ مشخص کنید که تفاوت تخفیف برای مشتریان با حجم خرید بالا و پایین چقدر است؟
اگر برای مثال به کسی که برای قیمت محصول چانه می زند تخفیف می دهید و برای کسی که چانه زنی نمی کند تخفیف قائل نمی شوید، نظام و سیستم مالی شما نیاز به بهبود دارد.

اجزای سیستم و نظام مالی

اهمیت تسویه حساب در سیستم مالی

آیا برای ارزیابی انواع مشتریان خود هیچ ساختاری مشخص کرده اید؟ آیا مشتریانتان قبل از تحویل محصول اعتبار سنجی می شوند یا خیر؟ اساس اعتبار سنجی آنها چیست؟ آیا صرفا با بانک تماس می گیرید و استعلام بانکی می گیرید یا صرفا با یک سامانه استعلام چک مشتری خود را می گیرید؟ آیا مشخص است که مشتری شما باید با چه شرایطی پرداخت کند؟
اگر برای سوالات بالا جواب مشخصی ندارید شما به سیستم سازی در نظام مالی خود نیاز دارید. درصورتی می توانید بگویید که بخش تسویه حساب شما سیستمی شده است که سیستمی برای ارزیابی مشتری داشته باشید و زمان پرداخت و نحوه پرداخت مشتریانتان دقیقا مشخص شده باشد.

از مزایای سیستم مالی این است که ارزیابی مشتریان طبق سیستم پیش می رود، قراردادهای شما حرفه ای می شوند و فرآیند محاسبات و تسویه شما نیز به شکلی سیستمی در می آیند و دغدغه های مالی شما کاهش می یابند.

اهمیت قراردادها در سیستم مالی

قردادهای مالیتان به چه شکلی است؟ آیا همه آن ها آماده و دسته بندی شده هستند؟ امور بانکیتان به چه شکل انجام می شود؟ اگر امور بانکیتان را به صورت سنتی انجام می دهید و هیچ سناریو مشخصی ندارید، نیاز به سیستمی شدن واحد مالی و حسابداری در بخش قراردادها دارید.

سیستم و نظام مالی سازمان در قسمت بانکی به این صورت است که مشخص شود در چه بانک هایی باید حساب داشته باشید و نقل و انتقال بین بانکی به چه شکلی انجام شود و دقیقا مشخص است که تعهدات بانکی باید توسط چه کسی انجام شود.

نتیجه گیری

اگر قراردادهای حرفه ای ندارید، سیستم محاسبات، وصول مطالبات و تسویه حساب شما به شکل سیستمی صورت نمی گیرد، نمی دانید چطور تخفیف بدهید که ضرر نکنید، از قیمت گذاری محصولات و خدمات خود چیزی نمی دانید به پیاده سازی سیستم و نظام مالی احتیاج دارید.

۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
سیستم‌ سازی یا «سیستم‌ سازی کسب‌و‌کار» شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی کسب‌و‌کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود. گذراندن دوره سیستم‌ سازی اقیانوس ابی با نام “سیستم پلاس” به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.
سیستم‌ سازی فروش شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی فرآیند فروش، اطلاعات فروش و نیروهای فروش انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود.  برای سیستم سازی کسب و کارتان و به خصوص قسمت فروش وقت بگذارید، چون تا فروش خوبی نداشته باشید، رونقی هم ندارید.
با سیستم‌ سازی استخدام و اخراج در سازمانتان دیگر نگران استخدام های نامناسب، بی نظمی ها، دوباره کاری ها و اخراج های سخت و چالش برانگیز نباشید. اصولی استخدام کنید، اصولی اخراج کنید، اصولی کنترل کنید.
در دوره تامین و خرید سیستمی می آموزید که چطور تامین کنندگان خود را ارزیابی کرده و با مدیریت اقلام ضروری و خرید بهینه از هزینه های کسب و کارتان بکاهید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی دوستی

با سلام از اینکه مطالب را با حداکثر کیفیت و متخصر قرار میدهید خدا به شما برکت دهد.

1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی