بهینه سازی سیستم ها و نظام مالی کسب وکار

3.0
3.0/5
(دیدگاه 1 کاربر)
اگر برای خواندن مقاله زمان نداری، میتونی PDF اش رو دانلود کنی و بعدا بخونی.
در این مقاله می خوانید:

اگر با مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی، نامشخص بودن قیمت محصول و تخفیف رو به رو هستید، شما به سیستم سازی در واحد مالی سازمانتان نیاز دارید. سیستم و نظام مالی شامل چهار جز اصلی است:

  1. قیمت گذاری
  2. تخفیف
  3. تسویه حساب
  4. قراردادها

اجزای سیستم ها و نظام مالی

اجزای سیستم و نظام مالی

استراتژی قیمت گذاری در نظام مالی

یکی از بخش های سیستم و نظام مالی، استراتژی قیمت گذاری است. بسیاری از مدیران در طول روز درگیر جواب دادن به پرسنلشان هستند که یک محصول را به فلان مشتری چقدر قیمت بدهیم؟ و مدیر زمان زیادی را به دلیل جواب دادن برای قیمت دهی به مشتری از دست می دهد.

این کار مشکلات جانبی مانند نارضایتی مشتری به دلیل قیمت دهی سلیقه ای، اتلاف وقت مدیر و نیرو را به همراه دارد.

نقش تخفیف ها در بهبود سیستم مالی

برای بهبود روند تخفیف دادن در سیستم مالی سازمان، یک سری پارامتر ها را باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال مشخص کنید که کدام یک از مشتریان شما از تخفیف برخوردار می شوند یا اگر مشتری محصول شما را نقدی خرید کرد شامل چقدر تخفیف می شود؟ مشخص کنید که تفاوت تخفیف برای مشتریان با حجم خرید بالا و پایین چقدر است؟
اگر برای مثال به کسی که برای قیمت محصول چانه می زند تخفیف می دهید و برای کسی که چانه زنی نمی کند تخفیف قائل نمی شوید، نظام و سیستم مالی شما نیاز به بهبود دارد.

اهمیت تسویه حساب در سیستم مالی

آیا برای ارزیابی انواع مشتریان خود هیچ ساختاری مشخص کرده اید؟ آیا مشتریانتان قبل از تحویل محصول اعتبار سنجی می شوند یا خیر؟ اساس اعتبار سنجی آنها چیست؟ آیا صرفا با بانک تماس می گیرید و استعلام بانکی می گیرید یا صرفا با یک سامانه استعلام چک مشتری خود را می گیرید؟ آیا مشخص است که مشتری شما باید با چه شرایطی پرداخت کند؟
اگر برای سوالات بالا جواب مشخصی ندارید شما به سیستم سازی در نظام مالی خود نیاز دارید. درصورتی می توانید بگویید که بخش تسویه حساب شما سیستمی شده است که سیستمی برای ارزیابی مشتری داشته باشید و زمان پرداخت و نحوه پرداخت مشتریانتان دقیقا مشخص شده باشد.

از مزایای سیستم مالی این است که ارزیابی مشتریان طبق سیستم پیش می رود، قراردادهای شما حرفه ای می شوند و فرآیند محاسبات و تسویه شما نیز به شکلی سیستمی در می آیند و دغدغه های مالی شما کاهش می یابند.

اهمیت قراردادها در سیستم مالی

قردادهای مالیتان به چه شکلی است؟ آیا همه آن ها آماده و دسته بندی شده هستند؟ امور بانکیتان به چه شکل انجام می شود؟ اگر امور بانکیتان را به صورت سنتی انجام می دهید و هیچ سناریو مشخصی ندارید، نیاز به سیستمی شدن واحد مالی و حسابداری در بخش قراردادها دارید.

سیستم و نظام مالی سازمان در قسمت بانکی به این صورت است که مشخص شود در چه بانک هایی باید حساب داشته باشید و نقل و انتقال بین بانکی به چه شکلی انجام شود و دقیقا مشخص است که تعهدات بانکی باید توسط چه کسی انجام شود.

نتیجه گیری

اگر قراردادهای حرفه ای ندارید، سیستم محاسبات، وصول مطالبات و تسویه حساب شما به شکل سیستمی صورت نمی گیرد، نمی دانید چطور تخفیف بدهید که ضرر نکنید، از قیمت گذاری محصولات و خدمات خود چیزی نمی دانید به پیاده سازی سیستم و نظام مالی احتیاج دارید.

این مطالب را هم حتما بخوانید
5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی دوستی

با سلام از اینکه مطالب را با حداکثر کیفیت و متخصر قرار میدهید خدا به شما برکت دهد.

بهبود وضعیت سیستم سازی کسب وکارتان را از کجا شروع می کنید؟

جدیدترین مطالب مرتبط

در صورت علاقه مندی می توانید با تکمیل فرم زیر کد تخفیف 20 درصد تهیه کنید

کتاب مرتبط با این موضوع :

رزرو مشاوره

جهت رزرو مشاوره برای کسب و کارتان فرم زیر را تکمیل نمایید : 

برای شروع سیستم سازی کسب وکارتان چه اقدامی می خواهید انجام دهید؟

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی