آموزش بازاریابی حضوری شرکت اقیانوس آبی
در این مقاله می خوانید:

بازاریابی حضوری علاوه بر رایج بودن، یکی از قدیمی ترین شیوه های جذب مشتری است. همانطور که می دانید مشتریان یکی از مهم ترین عوامل رشد برای سازمان ها هستند و جذب آنها به یکی از مهم ترین دغدغه ها برای کسب و کارها تبدیل شده است. بازاریابی حضوری با شکل گیری روش های نوین بازاریابی مانند تلفنی، الکترونیکی و شبکه های اجتماعی کم رنگ تر شده، اما همچنان بازاریابی حضوری یکی از مهم ترین شیوه های بازاریابی است که نقش مهمی در رشد و افزایش فروش ایفا می کند.

بازاریابی حضوری چیست
بازاریابی حضوری چیست

بازاریابی حضوری چیست

یکی از انواع بازاریابی مستقیم، بازاریابی حضوری است. این روش برای معرفی محصول یا خدمات با هدف فروش به مشتری انجام می شود. در این روش بازاریابان به صورت مستقیم با مشتریان ملاقات می کنند تا آنان را ترغیب به خرید کنند.
بازاریابی حضوری بیشتر برای محصولاتی که نیاز به توزیع مویرگی و جذب سفارشات پرحجم دارند به کار می رود. یک کارشناس فروش در بازاریابی حضوری در واقع معرف کسب و کار است، به همین دلیل کسب و کارها باید در جذب بازاریابان حضوری توجه زیادی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی تلفنی

اهداف بازاریابی حضوری

بازاریابی حضوری برای دو هدف انجام می شود که هر کدام از این اهداف برای کسب و کارها و استراتژی فروش  بسیار مهم هستند:

 1. معرفی محصول
  اولین هدف بازاریابی حضوری معرفی محصول به مخاطبین هدف و مشتریان و رساندن شعار تبلیغاتی به آن ها است. این روش تاثیر زیادی در معرفی برند به مخاطبین دارد.
 2. جذب سفارش
  دومین هدف که می توان آن را مهم ترین هدف بازاریابی حضوری نامید، جذب سفارش است.
اهداف بازاریابی حضوری
اهداف بازاریابی حضوری

روش درست بازاریابی حضوری

به هنگام بازاریابی حضوری ممکن است بازاریابان این اشتباه را انجام دهند که تنها خودشان صحبت کنند و به مشتری اجازه صحبت ندهند. در بازاریابی حضوری علاوه بر هنر سخنوری باید به مشتری نیز اجازه دهیم تا صحبت کند و نیازهای خود را عنوان کند.
از مهم ترین کارها در انجام بازاریابی حضوری، شناخت مخاطب و نیاز او است. شناخت مخاطب و نیازهای او تنها با گوش دادن به صحبت ها و سوالات او و همچنین پرسیدن سوالات تکمیلی امکان پذیر است.
با پرگویی و صحبت کردن در تمام وقت، بازاریاب تنها مشتری خود را خسته می کند و اطلاعاتی را از او به دست نخواهد آورد. در بازاریابی حضوری، بازاریاب باید اجازه دهد مخاطب اول صحبت کند، سپس بعد از شناخت کامل نیازهای او، خدمات و محصولات خود را معرفی کند.

تکنیک ها و ترفندهای بازاریابی حضوری

در بازاریابی حضوری، بازاریاب باید تکنیک هایی را به کاربرد تا بتواند نتایج بهتری را به دست آورد. در ادامه به 3 مورد از مهم ترین ترفندهای بازاریابی حضوری اشاره می کنیم:

1. جلب اعتماد مخاطب در بازاریابی حضوری

اولین و مهم ترین اصل در دنیای تجارت و بازاریابی ایجاد اعتماد در رابطه با مخاطب است. بهترین راه برای جلب اعتماد مشتری و مخاطب این است که بازاریاب به گونه ای رفتار کند که مشتری احساس کند منعفت او نیز در نظر گرفته شده و هر دوی آن ها به دبال منفعت های مشترک هستند. این روش بهترین راه برای جلب اعتماد مخاطب است.

2. شنونده بودن

بازاریاب در انجام بازاریابی حضوری بیش از آن که حرف بزند باید شنونده باشد. در صورتی که در بازاریابی حضوری تنها بازاریاب صحبت کند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که بتواند مخاطب را به خرید نزدیک کند. به همین دلیل بازاریاب حضوری باید اجازه دهد مخاطب و مشتری بیشتر صحبت کند و در لا به لای صحبت های او، بازاریاب سوال هایی را متناسب با نیاز مخاطب مطرح کند. این کار می توان به جلب اعتماد مشتری نیز کمک کند.

3. دادن اطلاعات کم تر به مخاطب

بازاریابان تازه کار معمولا در شروع صحبت خود با مخاطب، او را بمباران اطلاعاتی می کنند. این گونه بازاریاب ها به هنگام ملاقات با مخاطب تمام اطلاعات محصول و خدمات را به او ارائه می دهند بدون آن که بدانند ایا این اطلاعات به درد مشتری می خورد یا نه. در اینجا همان تکنیک 2 به کار می آید؛ یعنی بازاریاب باید ابتدا اجازه دهد مخاطب صحبت کند و در صورت نیاز اطلاعات خود را در اختیار او قرار دهند.

ترفندهای بازاریابی حضوری
ترفندهای بازاریابی حضوری

انواع بازاریابی حضوری

بازاریابی حضوری از انواع مختلفی تشکیل شده است. برخی از این راهکارها می توانند بسیار به رشد و افزایش سود کسب و کار کمک کنند. در اینجا به 5 نوع از بازاریابی حضوری که می تواند برای کسب و کارها بسیار موثر باشد اشاره می کنیم:

1. قرار ملاقات ها

قرار ملاقات ها با مشتریان یکی از معمول ترین روش های بازاریابی حضوری است. اما در قرار ملاقات ها باید یک سری نکات رعایت شوند تا بتوان قرار ملاقات بازاریابی حضوری را به یک فرصت فروش تبدیل کرد. در اینجا به برخی نکات بازاریابی حضوری در ملاقات با مشتری اشاره خواهیم کرد:

 • اولین نکته که در قرارهای حضوری با مشتریان باید رعایت شود پوشش و ظاهر رسمی است. اولین چیزی که مشتری و مخاطب از کسب و کار شما می بیند ظاهر بازاریاب شما است.
 • دومین نکته بررسی امکان پرداخت مشتری است. شما باید بررسی کنید مشتری در چه وضعیت مالی قرار دارد و می تواند به شما پول پرداخت کند یا نه!
 • نکته بعدی که باید در بازاریابی حضوری هنگام ملاقات مشتری رعایت کنید این است که یک بار با تماس یا پیام، زمان قرار را یاداوری کنید. این مورد علاوه بر این که کسب و کار شما را پیگیر و جدی در کار نشان می دهد، اگر مشتری قرار را فراموش کرده باشد، با این پیام می توانید قرار ملاقات را یاداور شوید و فرصت فروش خود را از دست ندهید.
اهمیت ظاهر در بازاریابی حضوری
اهمیت ظاهر در بازاریابی حضوری

2. بازاریابی حضوری با حضور در نمایشگاه ها

معمولا بسیاری از مشتریان برای نیازهایی که دارند در نمایشگاه ها حضور پیدا می کنند. حضور در نمایشگاه مرتبط با کسب و کار شما می تواند محصولات و خدماتتان را به خوبی به دیگران معرفی کند. شما نیز می توانید با تبلیغ مناسب در نمایشگاه ها، بازاریابی حضوری را به خوبی انجام دهید.

3. همکاری با شرکا در بازاریابی حضوری

برخی از کسب و کارها به گونه ای به هم مرتبط هستند، برای مثال کسی که کاشی آشپزخانه می خرد قطعا به لوله و سایر چیز های مرتبط هم نیاز دارد. به همین دلیل کسب و کار ها می توانند با مشارکت با کسب و کارهای مرتبط به بازاریابی حضوری خود کمک کنند. این کار با انجام مراحل خاصی انجام می شود که عبارتند از:

 1. شناسایی شرکای تجاری
 2. برقراری ارتباط
 3. توافق برای همکاری
 4. و…

4. معرفی شدن از طریق مشتریان سابق و فعلی

همانطور که می دانید مشتریان راضی می توانند بهترین تبلیغ برای کسب و کار ما باشند. کسب و کار ها می توانند از مشتریان فعلی یا سابق راضی خود کمک بگیرند تا محصول خود را به دیگران نیز معرفی کنند.
برای این که مشتریان وفادار ما را به دیگران معرفی کنند و برای ما بازاریابی حضوری انجام دهند، نکاتی وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر است:

 • راضی نگه داشتن مشتریان
 • اعتماد سازی
 • ارائه خدمات بیشتر
 • ایجاد خاطره خوب در ذهن مشتری از کسب و کار
معرفی شدن از طریق مشتریان سابق و فعلی در بازاریابی حضوری
معرفی شدن از طریق مشتریان سابق و فعلی در بازاریابی حضوری

چطور در بازاریابی حضوری موفق شویم؟

بازاریابی حضوری و فرایند فروش را نمی توان تنها در چند تکنیک و نکته خلاصه کرد. اما انجام دادن و رعایت کردن نکات ذکر شده می تواند به موفقیت در بازاریابی کسب و کار بسیار کمک کند. هر چقدر که بازاریابان و کسب و کارها این نکات را بیشتر رعایت کنند مشتریان و مخاطب حس اعتماد بیشتری را نسبت به محصول و کسب و کار احساس می کنند.

4.7 3 رای ها
امتیاز بدهید
مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
shahande

سلام. از بین همه این تکنیک هایی که گفتین مهمترین تکنیک بازاریابی حضوری چیه؟

علی سرزنده

در بازاریابی حضوری در مورد چه چیزهایی بیشتر باید حرف بزنیم؟

منصوری

یکی از بهترین مطالبی بود که در حوزه بازاریابی حضوری خوندم.

مقاله "آموزش رایگان بازاریابی حضوری برای فروش بهتر " را بصورت PDF و به رایگان دانلود کنید.

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

وارد شوید

pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.