مدیریت هزینه ها با ۴ تکنیک ساده

0.0
0.0/5
(دیدگاه 0 کاربر)
مدیریت هزینه ها
اگر برای خواندن مقاله زمان نداری، میتونی PDF اش رو دانلود کنی و بعدا بخونی.
در این مقاله می خوانید:

در این مقاله سعی بر آن است تا چندین راهکار به‌ منظور کاهش و مدیریت هزینه‌ها را برای کمک به کسب و کارها یادآور شویم؛ زیرا در شرایط پیش‌آمده امکان تمرکز در قسمت فروش مانند سابق وجود ندارد. 

چرا مدیریت هزینه ها مهم است؟

 اهمیت مدیریت هزینه ها در این است که شرایط اقتصادی کنونی باعث شده  قدرت خرید بخش مصرف‌کننده کاهش یابد و قیمت خدمات و محصولات برای آن‌ها فاکتوری مهم و تأثیرگذار در انتخاب ‌شده است.

این رابطه را در نظر بگیرید:” هزینه – درآمد = سود”.

همان‌گونه که از رابطه مشخص است با کاهش سطح درآمد میزان سوددهی نیز کاهش خواهد یافت. در زمان کاهش سطح فروش و درآمد تنها راه بازگشت به سطح سوددهی سابق، کاهش و مدیریت هزینه‌ها است.

علاوه بر این اگر مدیری هزینه‌هایی مازاد بر هزینه‌های سایر رقبای خود داشته باشد، علاوه بر بالا بودن هزینه‌ها و کاهش میزان سود مجموعه، باعث کاهش سطح فروش نیز خواهد شد؛ زیرا قدرت خرید بخش مصرف‌کنندگان در اکثر حوزه‌ها کاهش‌یافته است. لذا بالا بودن قیمت خدمات و محصولات در یک کسب‌وکار باعث از دست دادن مشتریان و کاهش سطح فروش و درنتیجه کاهش مجدد سطح سودآوری سازمان می‌شود؛ بنابراین بالا بودن سطح هزینه‌ها با دو بار تأثیرگذاری، یکی از طریق بالا بودن هزینه و دیگری از طریق کاهش سطح فروش باعث کاهش سودآوری می‌شود.

 رویکردهای مدیران برای مدیریت هزینه ها

در زمان بالا بودن هزینه‌ها ممکن است مدیران یکی از دو رویکرد زیر را برای مدیریت هزینه ها در پیش بگیرند که در هر دو صورت این مدیران هستند که متضرر خواهند شد.

حالت اول زمانی است که شما به‌عنوان یک مدیر هزینه‌های اضافه پرداخت‌شده خود را بر روی قیمت کالا تقسیم کرده و درواقع سهم هر کالا را از هزینه‌ها مشخص نمایید. همان‌طور که قبلاً اشاره شد در این صورت بهای تمام‌شده افزایش خواهد یافت و این باعث می‌شود بخشی از مشتریان خود را از این طریق ازدست‌داده و میزان فروش و درنتیجه سودآوری مجموعه را کاهش دهید.

رویکرد دوم عدم انتقال هزینه‌ها به بخش مصرف‌کننده است. درواقع مدیران رویکردی را در پیش می‌گیرند که با همان قیمت سابق و قیمتی شبیه رقبا، خود به‌صورت مستقیم هزینه‌های اضافی را پرداخت نمایند. در این رویکرد نیز درنهایت به کاهش سوددهی مجموعه می‌انجامد؛ بنابراین عدم مدیریت هزینه‌ها به شیوه‌های مختلف باعث کاهش سطح سود کسب‌وکارها می‌شود.

در ادامه به ۴ تکنیک مدیریت هزینه ها اشاره می کنیم:

مدیریت هزینه

۱- تشخیص نقاط سود ده و زیان ده

در همه‌ی کسب‌وکارها بخش‌ها و یا محصولاتی وجود دارند که بیشتر از سایر بخش‌ها برای مجموعه سودآوری ایجاد می‌کنند. این بخش‌ها را مشخص کرده و در صورت وجود پتانسیل تمرکز بیشتری را بر روی آن‌ها قرار دهید.هم چنین برای مدیریت هزینه ها بخش‌های زیان ده را نیز مشخص کرده و هر چه سریع‌تر استراتژی را در خصوص آن‌ها در پیش بگیرید. در اکثر کسب‌وکارها بخش‌های سوده، زیان سایر بخش‌ها را جبران می‌نمایند. لازم به ذکر است که مشخص نمودن سود ده و یا زیان ده بودن بخش‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص هر یک از آن‌ها منوط به داشتن اطلاعات مالی درست و دقیق است.

۲- کاهش هزینه‌ها در بخش نیروی انسانی

در بخش مدیریت منابع انسانی بهترین رویکردی که می‌توان در پیش گرفت حقوق بر اساس بازدهی است؛ زیرا در شرایط اقتصادی جدید این امکان برای سازمان‌ها وجود ندارد که بتوانند در بخش‌های مختلف هزینه‌های زیادی اعمال کنند. لذا شرکت‌ها باید بسیار مراقب باشند که تمامی کارکنان آن‌ها به‌اندازه ارزشی که برای سازمان ایجاد می‌کنند، دریافتی داشته باشند. لذا به‌عنوان یک مدیر خروجی و بازدهی تمامی کارکنان خود را بررسی نموده و اقدامات اساسی در جهت مدیریت هزینه ها در پیش بگیرید.

۳- پیدا کردن توجیه برای هزینه اجاره

یکی دیگر از آیتم‌هایی که بررسی‌ها نشان داده در بخش هزینه‌های یک مجموعه وزن زیادی به خود اختصاص می‌دهد، هزینه اجاره است. در اجاره واحدهای تجاری خود بررسی‌های لازم را به عمل‌آورید و مطمئن شوید که مکان اجاره‌شده چه ازنظر مساحت و چه ازنظر موقعیت مکانی، بازگشت هزینه را برای شما به همراه دارد. اگر به این نتیجه رسیدید که مبلغ اجاره پرداختی شما به دلایل مختلف ورودی که ایجاد می‌کند، کمتر از خروجی آن است. هر چه سریع‌تر نسبت به تعدیل این رابطه و مدیریت هزینه ها اقدام نمایید.

۴- تسهیلات پرداختنی

وام‌های دریافتی توسط کسب‌وکارها یکی دیگر از بخش‌های هزینه‌بر است. تسهیلات دریافتی باید در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری شوند که خروجی ایجادشده توسط آن‌ها توان پوشش هزینه‌ی بهره خود را داشته باشند؛ زیرا در صورت عدم وجود این تناسب، استقراض از بانک و یا بازار منجر به زیان مجموعه خواهد شد؛ بنابراین پیش از آنکه اقدام به اخذ تسهیلات نمایید، خروجی حاصل از آن را از طریق ارزیابی طرح‌ها بررسی نمایید.

این مطالب را هم حتما بخوانید
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بهبود وضعیت مالی و حسابداری کسب وکارتان را از کجا شروع می کنید؟

جدیدترین مطالب مرتبط

در صورت علاقه مندی می توانید با تکمیل فرم زیر کد تخفیف 20 درصد تهیه کنید

کتاب مرتبط با این موضوع :

رزرو مشاوره

جهت رزرو مشاوره برای کسب و کارتان فرم زیر را تکمیل نمایید : 

برای شروع مالی و حسابداری کسب وکارتان چه اقدامی می خواهید انجام دهید؟

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی