مدیریت هزینه ها با ۷ تکنیک ساده و کاربردی

مدیریت هزینه های کسب و کار
در این مقاله می خوانید:

بسیاری از شرکت ها ممکن است با مدیریت هزینه و برنامه ریزی برای بودجه مشکل داشته باشند که عدم کنترل آن در دراز مدت می تواند چالش های بزرگ و به شدت زیان آوری برای کسب و کار ایجاد کند. برای رفع این مشکل می توان از فرایندی به نام مدیریت هزینه استفاده کرد. در این مقاله به تعریف و اهمیت مدیریت هزینه ها و راهکارهایی جهت هزینه‌ها می پردازیم. مدیریت هزینه ها می تواند به طور مستقیم روی قیمت محصولات و تسویه حساب های کسب و کار تاثیر گذار باشند. 

مدیریت هزینه چیست؟

مدیریت هزینه در واقع فرایندی است برای برنامه ریزی و کنترل بودجه کسب و کارها. مدیریت هزینه ها را می توان نوعی حسابداری مدیریتی نیز نامید که از طریق کاهش دادن احتمال اضافه شدن بودجه، هزینه ها را پیش بینی می کند. مدیریت هزینه می تواند با استفاده از شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات به برنامه ریزی و کنترل هزینه ها کمک کند.

اصول مدیریت هزینه

در مرحله برنامه ریزی پروژه، فرایند مدیریت هزینه انجام می شود، در واقع درست در جایی که هزینه ها قبل از اجرا، توسط مدیران قرار است تایید شوند. بعد از آن، هنگام اجرای پروژه، به دقت شروع به کنترل و ضبط هزینه ها کرده تا از همخوانی آن ها با برنامه مدیریت هزینه اطمینان حاصل شود.

اهمیت مدیریت هزینه ها
اهمیت مدیریت هزینه ها

چرا مدیریت هزینه ها مهم است؟

 اهمیت مدیریت هزینه ها در این است که شرایط اقتصادی کنونی باعث شده قدرت خرید بخش مصرف‌کننده کاهش یابد و قیمت خدمات و محصولات برای آن‌ها فاکتوری مهم و تأثیرگذار در انتخاب ‌شده است.

این رابطه را در نظر بگیرید:” هزینه – درآمد = سود”. همان‌گونه که از رابطه مشخص است با کاهش سطح درآمد میزان سوددهی نیز کاهش خواهد یافت. در زمان کاهش سطح فروش و درآمد تنها راه بازگشت به سطح سوددهی سابق، کاهش و مدیریت هزینه‌ها است.

علاوه بر این اگر مدیری هزینه‌هایی مازاد بر هزینه‌های سایر رقبای خود داشته باشد، علاوه بر بالا بودن هزینه‌ها و کاهش میزان سود مجموعه، باعث جلوگیری از افزایش فروش نیز خواهد شد؛ زیرا قدرت خرید بخش مصرف‌کنندگان در اکثر حوزه‌ها کاهش‌یافته است. لذا بالا بودن قیمت خدمات و محصولات در یک کسب‌وکار باعث از دست دادن مشتریان و کاهش سطح فروش و درنتیجه کاهش مجدد سطح سودآوری سازمان می‌شود؛ بنابراین بالا بودن سطح هزینه‌ها با دو بار تأثیرگذاری، یکی از طریق بالا بودن هزینه و دیگری از طریق کاهش سطح فروش باعث کاهش سودآوری می‌شود.

 رویکردهای مدیران برای مدیریت هزینه ها

در زمان بالا بودن هزینه‌ها ممکن است مدیران یکی از دو رویکرد زیر را برای مدیریت هزینه در پیش بگیرند که در هر دو صورت این مدیران هستند که متضرر خواهند شد.

  1. حالت اول زمانی است که شما به‌عنوان یک مدیر هزینه‌های اضافه پرداخت‌شده خود را بر روی قیمت کالا تقسیم کرده و در واقع سهم هر کالا را از هزینه‌ها مشخص نمایید. همان‌طور که قبلاً اشاره شد در این صورت بهای تمام‌شده افزایش خواهد یافت و این باعث می‌شود بخشی از مشتریان خود را از این طریق ازدست‌داده و میزان فروش و درنتیجه سودآوری مجموعه را کاهش دهید.
  2. رویکرد دوم عدم انتقال هزینه‌ها به بخش مصرف‌کننده است. درواقع مدیران رویکردی را در پیش می‌گیرند که با همان قیمت سابق و قیمتی شبیه رقبا، خود به‌صورت مستقیم هزینه‌های اضافی را پرداخت نمایند. این رویکرد نیز درنهایت به کاهش سوددهی مجموعه می‌انجامد.

تکنیک های مدیریت هزینه در کسب و کار

در ادامه به ۴ تکنیک مدیریت هزینه ها اشاره می کنیم:

مدیریت هزینه های کسب و کار با 7 تکنیک
مدیریت هزینه های کسب و کار با 7 تکنیک

۱. مدیریت هزینه با مدیریت زمان

قطعا یکی از فاکتورهای مهم برای صاحبین کسب و کار، مدیریت زمان است. به همین دلیل مدیران باید پرسنل خود را در رابطه با ارزش زمان و اثربخشی آن در مدیریت هزینه توجیه کنند.

۲. مدیریت هزینه با مدیریت موجودی

مدیریت موجودی یکی از هزینه های عمده و از روش های تولید درامد است. برای انجام این مهم، ابتدا مسئول انبار باید پیش نیازهای محصول را بررسی کرده و از انباشتگی بیش از حد موجودی جلوگیری کند. در این مورد چک لیست اقلام ضروری سازمان و مدیریت ان نیز می تواند بسیار به شما کمک کند.

۳. مدیریت هزینه ها با به روز بودن

به روز شدن به همراه روند بازار در مدیریت هزینه بسیار حائز اهمیت است. مدیران باید همیشه و هر روز با فروشندگان در ارتباط باشند تا بتوانند از قوانین جدید برای قراردادها و تغییرات اخیر در قیمت گذاری مطلع باشند.

۴. پیدا کردن نقاط سود ده و زیان ده

در همه‌ی کسب‌وکارها بخش‌ها و یا محصولاتی وجود دارند که بیشتر از سایر بخش‌ها برای مجموعه سودآوری ایجاد می‌کنند. این بخش‌ها را مشخص کرده و در صورت وجود پتانسیل تمرکز بیشتری را روی آن‌ها قرار دهید. هم چنین برای مدیریت هزینه ها بخش‌های زیان ده را نیز مشخص کرده و هر چه سریع‌تر استراتژی را در خصوص آن‌ها در پیش بگیرید. در اکثر کسب‌وکارها بخش‌های سوده، زیان سایر بخش‌ها را جبران می‌نمایند. لازم به ذکر است که مشخص نمودن سود ده و یا زیان ده بودن بخش‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص هر یک از آن‌ها منوط به داشتن اطلاعات مالی درست و دقیق است.

۵. مدیریت هزینه با کنترل تعداد کارمندان

منابع انسانی ستون و پایه های یک کسب و کار هستند، اما حفظ آن ها نیز هزینه هایی را برای کسب و کار در بر دارد. از این رو باید تعداد کارکنان را کنترل کرد تا بتوان مدیریت هزینه ای درست داشت.

در بخش مدیریت منابع انسانی بهترین رویکردی که می‌توان در پیش گرفت حقوق بر اساس بازدهی است. شرکت‌ها باید بسیار مراقب باشند که تمامی کارکنان آن‌ها به‌اندازه ارزشی که برای سازمان ایجاد می‌کنند، دریافتی داشته باشند. لذا به‌عنوان یک مدیر خروجی و بازدهی تمامی کارکنان خود را بررسی نموده و اقدامات اساسی در جهت مدیریت هزینه ها در پیش بگیرید.

۶. پیدا کردن توجیه برای هزینه اجاره

یکی دیگر از آیتم‌هایی که بررسی‌ها نشان داده در بخش هزینه‌های یک مجموعه وزن زیادی به خود اختصاص می‌دهد، هزینه اجاره است. در اجاره واحدهای تجاری خود بررسی‌های لازم را به عمل‌آورید و مطمئن شوید که مکان اجاره‌شده چه از نظر مساحت و چه از نظر موقعیت مکانی، بازگشت هزینه را برای شما به همراه دارد. اگر به این نتیجه رسیدید که مبلغ اجاره پرداختی شما به دلایل مختلف ورودی که ایجاد می‌کند، کمتر از خروجی آن است، هر چه سریع‌تر نسبت به تعدیل این رابطه و مدیریت هزینه ها اقدام نمایید.

۷. مدیریت هزینه با مدیریت تسهیلات پرداختنی

وام‌های دریافتی توسط کسب‌وکارها یکی دیگر از بخش‌های هزینه‌بر است. تسهیلات دریافتی باید در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری شوند که خروجی ایجادشده توسط آن‌ها توان پوشش هزینه‌ی بهره خود را داشته باشند؛ زیرا در صورت عدم وجود این تناسب، استقراض از بانک و یا بازار منجر به زیان مجموعه خواهد شد. بنابراین پیش از آنکه اقدام به اخذ تسهیلات نمایید، خروجی حاصل از آن را از طریق ارزیابی طرح‌ها بررسی نمایید.

۵ ۱ رای
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره مالی پلاس تلاش شده به مدیران در جهت کسب سود بیشتر از طریق ایجاد نظم در سیستم مالی، گزارش گیری، تحلیل گزارشات، شناسایی ظرفیت های خالی و…. کمک شود.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
nazmie

در مبحث مدیریت هزینه ها، گاهی کم کردن کوچک ترین هزینه ها هم میتونه تاثیر زیادی در مخارج شرکت داشته باشه. تهاتر رو من خیلی پیشنهاد می کنم

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی